In Veenendaal g dagelijks opkikkertje Oude panden verdwijnen burgerlijke stand r.m.c. -service met In Rhenen Leersum en Amerongen krijgen de kinderen regelmatig schoolmelk Brigadier Visser verleide bejaarden iets over verkeer AGENDA Na schoolmeh zijn kinderen verstandelijk meer mans MIST Hoofd: ALLEEN MAAR LASTIG ROMPSLOMP Ruim drie mille voor voetbalclub „Ons Genoegen"* concerteert Leersum at olie bollen voor de wijkverpleging Kort nieuws uit Leersum Auto tegen verkeerszuil Geen 2 maar 52 Geslaagd geschenkenbon Jeugddienst in Cunerakerk Ouderavond van AAN U HET WOORD Holevoetschool Oskadi nodigt Groep WO?W uit E.H.B.O.-cursus van Rode Kruis Oliebollen voor kledingfonds u uw DE VALLEI Bel: 10550 11079 VOORLOPIG O.B.K. houdt bazaar BURGERLIJKE STAND AMERONGEN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 VEENENDAAL Vorige week werd een rapport gepubliceerd van een onderzoek, dat verricht was door het Kinderspychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen, over de invloed van schoolmelkverstrekking op de leerresultaten van de kinderen. Een der voornaamste conclusies van dit rapport was, dat het intelligentiepeil van kinderen die schoolmelk gebruiken belangrijk hoger ligt, dan dat van kinderen die het in de pauze zonder glaasje melk moeten doen. In deze lijn doorredenerend zou geconcludeeld kunnen wor den, dat de intelligentie van de kinderen uit Veenendaal achter ligt bij de om ringende plaatsen, omdat in Veenendaal geen en in de omringende plaatsen merendeel wel melk wordt geserveerd. HAAG Met sehootmelft fn de ocfctendpaaze tfjn «Je teerlingen v«n lagere scholen teteJkrtuee! meer mans, to heeft een wetenschappelijk onderzoek aangetoond Over het alge meen toonden de kinderen die in de oebtendpauze melk dronken öeh in de tweede helft van de ochtend bet- derder dan de kinderen aan wie soi- kerarwe limonade was verstrekt. Iet onderzoek was een idee van het' Centraal Schoolraelkcomité. Het werd verricht onder auspiciën van het Kin- derpsychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Erj twaalfhonderd leerlingen en zesde klassen bij derde klasse bleken dagblad Op geen enkele lagere school in Vee nendaal wordt schoolmelk verstrekt. Toen indertijd de heer R. Koppenberg benoemd werd tot wethouder van on derwijs heeft hij pogingen in het werk gesteld om op de Veenendaalse scho len schoolmelk in te voeren. „Er wa ren toen nogal een aantal bezwaren," herinnert de heer Koppenberg zich. „Men vond, dat men zich op deze ma nier met iets ging bemoeien, dat op het terrrein van de ouders ligt. Ik heb het niet willen forceren, hoewel ik nog steeds geloof dat schoolmelk dienstig zou zijn." In Rhenen wordt op alle scholen schoolmelk verstrekt. Wekelijks wordt daar door leerlingen van 18 verschillen de scholen, lagere- en kleuterscholen, ruim 1.500 liter melk opgedronken. In Amerongen krijgen de leerlingen van de openbare scholen 's morgens een kwart liter melk. Op het gemeentehuis deelde men mee, dat de christelijke school ook in deze gelegenheid was, „maar daar voelt men er blijkbaar niet voor." In Amerongen drinken de kinderen tussen de 650 en 700 pakjes melk van een kwart liter per week leeg. In Leer sum wordt op alle scholen schoolmelk gegeven. „Wij bemoeien ons er verder niet mee," zo vertelde men op het ge meentehuis, „maar laten het helemaal aan de scholen over. Over het ver bruik kunnen wij niets vertellen, al leen weten wij dat indien ouders de kos ten die eraan verbonden zijn niet kun nen opbrengen een beroep op de bij standswet gedaan kan worden." In Kesteren en Opheusden heeeft schoolmelk nog geen intrede gedaan. De heer Datema, hoofd van de school in Kesteren gaf de reden: „Er bestaat te weinig belangstelling bij de ouders voor. Op de kleuterschool wordt hel wel geschonken, maar daar geeft een deel de voorkeur aan chocomel. Ik geloof trouwens niet, dat het hier zo belang rijk is, want de kinderen drinken toch wel melk. Daarop zijn ook de verschil lende pogingen om het in te voeren stukgelopen." Drie schoolhoofden in Veenendaal ga ven samen een genuanceerde kijk op het gehele probleem rond de school melk. De heer C. G. Mijnders van de Johannes Calvijnschool: „Volgens de schoolartsendienst is schoolmelk niet nodig. Ik ben er ook niet zo voor, want het personeel heeft al voldoende te doen en zou er nog een taak bijkrij- gen. Het geeft een enorme rompslomp met al dat lege fust, dat heb ik wel ge merkt in een vorige school, waar het wel verstrekt werd. Bovendien heeft de ervaring daar me geleerd, dat alleen de „holle-bolle-gijzen", die het eigen lijk niet nodig hebben, maar altijd al les lusten, de melk opdrinken. De bleekneusjes waar het eigenlijk om gaat geven de flesjes gewoon aan een ander. Nee, ik zie er voor Veenendaal niet veel in, want je kunt die kinderen niet langer dan 14 dagen oppompen en daarna krijg je de situatie, zoals ik net zei. Indien er iets zou moeten gebeuren zou ik nog Liever een liga verstrekken in de pauze." De heer H. A. Bosch, hoofd van de Christelijk Nationale School aan het Slotemaker de Bruineplein: „Wij ver strekken geen schoolmelk. Ik heb me eigenlijk nooit afgevraagd waarom niet, toen ik hier kwam deed men het niet. Ik ben er eigenlijk niet op tegen, op alle vorige scholen waar ik geweest ben was het. In het bestuur is het, naar ik meen, wel eens ter sprake ge weest, maar tot een besluit om het in te voeren is het nog niet gekomen. Ik ben trouwens van mening, dat het ge subsidieerd moet worden, want voor de gezinnen waarvan meer kinderen op school zijn kan het een te grote belas ting gaan vormen. Als echter die be richten uit Groningen juist zijn, dan is het natuurlijk wel meegenomen voor de kinderen." Het meest positief in zijn mening was de heer A. Visser, hoofd van de Juliana van Stolbergschool: „Helaas wordt er SCHERPENZEEL De door de Scherpenzeelse voetbalclub SVC georga niseerde bazaar op vrijdag en zaterdag jl. heeft het totaal bedrag van f 3304,- opgebracht. in Veenendaal geen schoolmelk ver strekt. Ik heb het probleem wel eens onder de ogen gezien en ik ben er ook wel voor, want de prestaties op school zullen er beter van worden. Ik heb er wel eens met een melkman over gespro ken maar het probleem is eigenlijk nooit uitgediept. In de gemeenteraad is het voorzover mij bekend nog niet aan de orde geweest, maar ik zou er wel voor zijn dat er op dit gebied iets gaat gebeuren." RENSWOUDE Zaterdag 18 en za terdag 25 november gaat de muziek vereniging „Ons Genoegen" in Reho- both een concert geven onder leiding van de dirigent de heer J. A. Reijn- houdt. Na de pauze wordt door de eig'en to neelgroep de klucht „De hit van twee mevrouwen" opgevoerd. Er is tevens een grote verloting met veel mooie prijzen. tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 LEERSUM De oliebollenactie ten bate van de wijkverpleging is dit jaar weer een groot succes geworden. De bruto-opbrengst was circa f 2100,Er werden 1750 zakjes oliebollen verkocht. Het bestuur van de wijkverpleging is alle dames en heren, die aan de ac tie hebben medegewerkt zeer erkente lijk voor hun medewerking. VEENENDAAL Brigadier C. A. Visser van het Veenendaalse Korps ge meentepolitie heeft enige tientallen be jaarden wat meer wegwijs gemaakt in het hedendaagse verkeer. Hij deed dat dinsdagmiddag tijdens de wekelijkse bejaardenmiddag in het OCB-gebouw met woord en beeld. Voor de pauze gaf brigadier Visser een overzicht van de ontwikkeling van het verkeer gedurende de afgelopen ja ren en daarna schonk hij speciaal aan dacht aan de verkeersregels. Hij legde er de nadruk op, dat iedere automobi list, bromfietser, wielrijder, maar ook de voetganger niet alleen rechten maar ook plichten heeft. Vooral dit laatste werd nog eens onderstreept bij de ver toning van 45 dia's. Tijdens de theepauze declameerde mevr. Van Nieuwamerongen een histo risch voorval dat haar eens bij het oversteken was overkomen. Deze voor dracht met als titel 'n Goede politie agent" leverde haar een verdiend ap plaus op. Na de pauze werd er nog een filmpje vertoond met als titel „Een van die vijf bent u" waarin de verschillen de manieren om van de weg gebruik te maken onder de aandacht werd ge bracht. Volgende week dinsdagmiddag zal wethouder Ant. de Ruiter het een en ander komen vertellen over Veenen daal vroeger en nu. Heden, donderdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Even afrekenen heren". Morgen, vrijdag VEENENDAAL Postkantoor, 9.0012.00 uur: Verkoop- stand kinderzegels. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal. 19.30 uur: „Even afrekenen heren." LEERSUM De opbrengst van de collecte ten bate van de Stichting Fe deratie sociaal pedagogische zorg voor zwakzinnige kinderen bedroeg in Leer sum f 941.72. LEERSUM Vrijdagavond gaat het bestuur van „De Weerwolf" een avond beleggen die speciaal bedoeld is voor degenen die zich te oud voelen voor de beat. Voor leden boven de 18 jaar en ook voor niet-leden zuilen deze avond optreden„The Intros" uit Amsterdam. Deze folksinggroup heeft reeds een be kende naam en zal dus ook in Leer sum wel in de smaak vallen. Verder treeJt op het Quintet van Pim Mey- dam. Zaterdagavond kunnen de beatlief- hebbers weer aan hun trekken komen, want op veler verzoek komen „The Ho- nest Men" uit Enschede weer naar Leersum. KESTEREN Een personenwagen, bestuurd door H. B. uit Hilversum, reed gistermorgen door onbekende oor zaak in de Hoofdstraat te Kesteren te gen een verkeerszuil. De wagen liep erote schade op. Persoonlijke ongeluk ken deden zich echter niet voor. LEERSUM In ons nummer van vrijdag 3 november publiceerden wij 'n bericht over de bouw van het bejaar dencentrum in Leersum. Door een klei ne storing in de zetmachine is hierbij een cijfer „2" weggevallen, zodat wij meldden dat er 5 éénpersoonskamers in het centrum zouden komen. Bedoeld was ,.52". Het genoemde aantal van 7 tweepersoonskamers was juist. VEENENDAAL Mej. C. M. van Ekris uit Veenendaal slaagde dezer da gen in Rotterdam voor het diploma voet- en schoenkundig pedicure. Zij ge noot haar opleiding bij de Stichting Vakopleiding en Vakexamens voor de detailhandel in schoenen. VEENENDAAL Nog dit jaar zal de gemeenteraad een krediet wor den gevraagd voor de doortrekking van de Brouwersstraat naar het Zwaai- plein. Dit houdt in dat de panden Hoofd straat 42 en 44. waarin voor heen de dienst gemeentewerken geves tigd was binnen niet al te lange tijd gesloopt zullen worden. Zoals bekend, zal op de plaats, waar nu deze panden nog staan, een door braak worden gerealiseerd, die een rechtstreekse verbinding van de Hoofd straat met de Brouwersstraat vormt. Hoe dit plan definitief zal worden uit gevoerd staat nog niet vast. „Ik heb nog maar een voorlopig schetsje", zei de directeur van gemeentewerken gis teren. De diverse raadscommissies' zul len zich nog met deze materie moeten gaan bezighouden en uiteindelijk is het laatste- woord hierover aan de gemeen teraad. Het doortrekken van de Brou wersstraat is een onderdeel van het bestemmingsplan Tuinstraat, dat in hoofdzaak bestaat uit een winkelcen trum. Begin volgend jaar zal dit plan aan de raad worden aangeboden, zo ver wacht het college. De toekomstige ontwikkeling van Vee nendaal maakt het noodzakelijk dat een aantal (soms karakteristieke) ge bouwen zullen moeten verdwijnen. Op dit moment lijkt het oude pand van voorheen garage M. van Eist aan het Verlaat hier in de eerste plaats voor in aanmerking te komen. In de directe omgeving hiervan zul len mettertijd ook een aantal panden Geboren: Aartje Helena Jannie, d.v. daal; Jan Cornelis, z.v. J. C. Doornen- J. Neelstijn en J. W. Kusters, Veenen- bal en J. H. Wijkniet, Eist; Antoma Theodora, d.v. B. Post en H. J. Slot boom; Bernadina, d.v. J. J. J. Hollan der en G. v. Hout, Veenendaal; Huber- tus Everardus Johannes, z.v. J. H. J. v.d. Meulen en D. M. v. Latum; Ger- da Adriana, d.v. J. v.d. Scheur en M. v. Appeldoorn; Sylvia Antoinette, d.v. F. A. Bekker en E. P. Nicolaas, Veenen daal; Johanna Petronella, d.v. D. van Meerten en J. P. Breekveldt; Jenneke, d.v. G. A. v. Ginke enl F. H. Lindner; Evert Jan, z.v. K. v.d. Velde en M. v. Beek, Veenendaal; Geert Maria en Ja cob Maria, z.v. J. v. Dijk en G. D. v. Beek, Veenendaal. Getrouwd: H. Holsken, Son en W. Nou- ris; A. v.d. Brink en G. Tollenaar; P. v.d. Kolk, Amsterdam en M. D. v. Dijk; J. W. Hovestad en G. H. v. Vliet, Wad- dinxveen. Overleden: Neeltje Johanna Kerkhof, 79 jr., geh. gew. m. G. J. Spruijt; Ger- ritje Scholtus, 70 jr., geh. gew. m. M. d. Man, Veenendaal. Elders geboren: Te Wageningen: An- tje Willemine Jacoba, d.v. Y. Bonnema en W. Tuinstra. Ingekomen: H. Koster met gezin van Wageningen; T. J. v. Ommeren, wed. v. Hofman van Kesteren; G. Noë van Zwijndrecht; H. Hilferink van Arnhem; J. v.d. Meer van Veendam; W. Geurt- sen van Zoelen; J. H. Roks met gezin, van Veenendaal; T. H. Westenbrink van Meppel; J. Kool met gezin, van Wilnis. Vertrokken: C. v. Vliet met gezin naar Veenendaal; R. v.d. Voort naar Wage ningen; J. Vos naar Doornspijk; J. de Jager met gezin naar Driebergen-Rij- senburg. A. H. Fielt met gezin naar Renkum; J. P. de Jong naar Oosterhout N.B.; L. Weesie g/m De Jong naar Ooster hout. RHENEN De Rhenense Midden stands Centrale en de plaatselijke VVV zijn startklaar voor het introduceren van de algemene geschenkenbon. Al het drukwerk is thans gereed en met deze onbeperkte actie zal vermoedelijk maandag 20 november worden begon nen. Wanneer men iemand een plezier wil doen en men weet niet wat men zal ge ven kan men een geschenkenbon kopen bij het VVV-informatiekantoor. De ont vanger van de bon kan onbeperkt zijn keuze maken bij die RMC-zaken die zich als deelnemers aan de actie heb ben aangemeld en wier namen aan het publiek worden bekend gemaakt bij de aankoop van de geschenkenbon. Zowel VV als RMC verwacht van deze ac tie bijzonder veel succes. RHENEN Zondagavond 12 novem ber wordt er in de Cunerakerk weer een jeugddienst gehouden. In deze dienst, wordt een toespraak gehouden door ds. Tigchelaar over het onderwerp „Als het begin nu eens anders was geweest". Aan de dienst zal muzikaal worden mee gewerkt door „The red cross singers". Bij de vorige jeugddiensten was het steeds de gewoonte tijdens de dienst eenmaal en aan de uitgang nog eens te collecteren. Met ingang van de dienst van aanstaande zondag zal de collecte aan de uitgang komen te vervallen. Na afloop van de dienst is er voor de bezoekers gelegenheid om onder het ge not van een kopje koffie over het ge hoorde na te praten. VEENENDAAL De grootste vijand van het blad. dat zich tijdens de jongste herfststormen overeind heeft weten te houden is de nachtvorst die in de nacht van dinsdag op woensdag, als een dreigende waarschuwing, dat de winter op komst is, over stad en land is gegaan. Hier en daar pronkt nog een goudkleurig blad aan de meest jonge scheuten maar over enkele weken is het definitief gedaan met deze vergankelijke schoonheid. Dan steken de takken als kale sprieten in de winters aandoende herfstlucht, geduldig wachtend op het nieuwe voorjaar dat nog wel ver verwijderd is, maar toch in de nutuur verscholen ligt. aan het Gelderland (waaronder de Bier- schuur) en dat van groentehandel Van Barneveld aan de Hoogstraat onder de slopershamer vallen. SCHERPENZEEL De ouderavond van de Holevoetschool zal dit jaar wor den gehouden op donderdag 16 novem ber in het schoolgebouw. Op deze avond zullen o.a. twee nieuwe leden van de oudercommissie worden benoemd. Als nieuwe leden worden voorge dragen: mevr. J. Blaauwendraat, Lin- denlaan 52b en mevr. H. S. Klaasing, Glashorst 33. Ook zal er deze avond een spreker zijn en wel de heer L. ter Haar, ad junct-directeur van de technische school te Maarsbergen, die zal spreken over het onderwerp „het technisch on derwijs en' de Mammoetwet". Tijdens deze lezing zullen dia's worden ver toond. SCHERPENZEEL Op 11 nov. zal de Oskadi organisatie de bekende group WO?W uit Utrecht voor zich laten op treden. De avond wordt gehouden in hotel Boszicht. Zaterdag 25 november zal de group „The First Sect" uit Rotterdam optre den. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van het Nederlandsche Roode Kruis is voornemens een EHBO- cursus te organiseren. De cursu szal bij voldoende deelna me worden geleid door dokter W. C. van Vulpen, die hierbij geassisteerd zal worden door zuster Hubeé. Belangstellenden kunnen zich tot 15 november opgeven bij de heer Van den Berg, Pr. Marijkelaan 4 te Scherpen zeel of de heer Van Vollenhoven, Eiken laan 33 te Scherpenzeel. RHENEN De wandelsportvereni ging „De Vrolijke Jantjes" houdt vrijdag 10 november een oliebollenactie, waar van de opbrengst bestemd is voor de aankoop van nieuwe wandeluniformen voor de leden. Volgend jaar viert „DVJ" het twintigjarig bestaan. Dan hoopt men in de nieuwe pakjes op de weg te kun nen komen. De oliebollen, die aan de man worden gebracht, worden gebakken door de fir ma Hannissen uit Veenendaal. RHENEN De muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" houdt op 9, 10 en 11 november in het „Eigen Gebouw" een bazaar. Er is 'n waardevolle hoofd prijs aan verbonden, bestaande uit een uitgebreide hobbyset. Zaterdagmiddag houdt de mondaccor- deonvereniging „Kunst en Vriendschap" een muzikale rondgang ter gelegenheid van deze bazaar. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Naar aanleiding van „een verweer" van de heren J. G. Thoomes en D. Sand- brink in „De Vallei" van 7 november 1.1. inzake het boek „Vier eeuwen Vee nendaal" waarop ik meermalen kritiek uitoefende wil ik het volgende opmer ken. Ook wijlen de heer D. Philips heeft een aantal totaal onjuiste voor stellingen uit dit zo inderhaast in el kaar gezette boekje onder de loep geno men, vooral de reformatie van Veenen- daals kerk betreffende. Wat de Ant werpse professor Blockmans in 1949 schreef bewijst niets, maar dan ook niets van een afstamming van Veenen daal uit 300 Vlaamse arbeiders. Dat ik toen „geloofde" in een Vlaamse theorie kwam doordat ik nog nooit een archief-* stuk in handen gehad had. Dat geloof begon te wankelen toen ik die kwestie begon te bestuderen, en het werd van mijn kant een volledig ongeloof. Na de derde ijstijd (Drentien) is nimmer een Rijn in de vallei weergekeerd. Dit moet dr. Thoomes alsonderwijsman toch zéker weten. En zo is er nog zo veel. Als er ooit een herdruk van dit boek zou moeten komen zou het begin in hoofdzaak geheel herschreven moeten moeten worden. Maar dat zou jaren van ingespannen studie kosten, want want met een beetje grasduinen in boekjes en artikelen alleen kan een ge schiedkundig gegeven nooit verant woord worden. Ook ik zou een groot aantal loftuitingen aan mijn adres kun nen publiceren. Wat koop ik er voor. Als het er op aan komt de gemeenschap een dienst te bewijzen dan kan dat al leen met een publikatie die op alle pun ten met de waarheid strookt. Het enige dat, voor wat de oude geschiedenis van Veenendaal betreft, beide heren aan kunnen voeren is dit: „Wij hadden geen tijd voor een degelijk en diepgaand on derzoek en daarom moesten wij op pu- blikaties uit het verleden teruggrijpen zonder vooraf te onderzoeken of wat daarin opgetekend stond wel betrouw baar was". De tijd ging door en de be langstelling voor ons oude Veenendaal steeg. Het is mij nog steeds een ge noegen een en ander te bestuderen en... te bestrijden wat onjuist is. Het spijt mij heren, maar de waarheid moet voor de mythe gesteld worden. Vriendelijk dank voor de plaatsruim te en met hoogachting, Adriaan P. de Kleuver. GEBOREN: Paulus Johannes Alexander, z.v. I van Hardeveld en W. J. Nijland: rit Marius, z.v. N. M. Mater en .7 Wouters. Ingekomen personen: J. Boers, Boslaan 11 van Veenen: W. H. van Barneveld, Burg. Jhr van den Boschstraat 79 van Lee: W. Lievaart, Pr. Bernhardlaan 67 Soest; S. A. T. M. van Beers. K straat 14 van Doorn. Vertrokken personen: C. Lit, Pr. Hendriklaan 7 na;.r bergen, W. A. E. Ninabei - Boslaan 54 naar Rhenen; J. J. I Faber, Kon. Julianalaan 31 naar Hil sum; J. P. van Eek, Kon. Wilhelm weg 20 naar Kesteren.

De Vallei | 1967 | | pagina 3