N eger-burgemeester Opsporingsapparatuur werkt niet best... BEREIDHEID TOT CONCESSIES Vier Afrikaanse Staten vragen rivier Niger bevaarbaar te maken Sluiting van onrendabele mijnen wordt doorgezet Voortaa Engelse forensen ongerust over onveilige99 spoorwegen .MINT-DEMONSTRA TIE Reserve inzake Amerikaans vredesplan Elten wil een casino hebben HH J I fl Moboetoe roept OAE-commissie bijeen vanwege huurlingen ARRESTATIES OP KRETA Veel schepen rond Kaap Onderzoek naar schuilplaats Heinrich Müller Verzoek aan Nederlandse experts PLAN DUITSE MINISTER SUHARTO KALMEERT BETOGERS öjp lift koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN MIDDEN-OOSTEN FRAAIE BUSSEN Verklaring 50.000 Amerikanen tegen oorlog in Vietnam Snoep verstandig eet 'n appel GELUK PATROUILLES Snoep verstandig eet n appel ZORGVULDIG Snoep verstandig eet 'n appel DUIZEND KM ZATERDAGSDIENST GOEDE REKENDE STUWMEER &BÊSÈ Basis voor persoonlijk bezit NOG MEER BREUKEN IN RAILS TEL AVIV Premier Esjkol heeft np een buitengewone vergadering van Het Israëlisehe kabinet naar voren ge bracht dat de Amerikaanse ontwerp-re- solutie in de Veiligheidsraad, zonder voor honderd procent aan Israëls ver- •langens te beantwoorden, een basis voor onderhandelingen zou kunnen zijn. Dit is van betrouwbare zijde verno men. Esjkol maakte echter bezwaar tegen het feit dat het Amerikaanse voorstel geen gewag maant van directe onder handelingen tussen Israël en de Arabi sche landen. Het instellen van gedemi litariseerde zones, zoals door Amerika voorgesteld, doet volgens hem de be langrijke kwestie van de controle daar op rijzen. Soortgelijke zones, die na de wapenstilstand van 1949 werden gebo ren, vormden een voortdurende bron van conflicten, waarvoor de Verenigde Naties geen oplossing konden bieden. In Israëlische kringen stond men sceptisch tegenover de gedachte dat Israël stra tegische gebieden, zoals de Sinai en de Syrische hoogvlakten, zou moeten ont ruimen zonder nauwkeurig omschreven en blijvende garanties tegen hernieuw de terreuracties. In Jeruzalem was men voorts van mening, dat het Egyptische verzoek om een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad en de indiening van een andere (Afrikaans-Aziatische) ontwerp resolutie de kans kleiner maakt dat de Veiligheidsraad het over welke tekst dan ook eens wordt. Een groep stewardessen van de luchtvaartmaatschappij Pan American Airways heeft voor het kantoor van deze onderneming in San Francisco een protestde monstratie gehouden tegen het verbod om minirokken of netkousen te dragen. Het verbod geldt ook buiten diensttijd. Op de foto de verontwaardigde meisjes tijdens het betoginkje. ADVERTENTIE ELTEN Bij de regering van de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfa- len ligt een verzoek om een roulette casino te mogen openen in Elten. Deze Duitse grensplaats, die nog niet zo lang geleden Nederlands gebied was, wil op deze manier een compensatie vinden voor de sterke teruggang van het vreemdelingenverkeer na de terugga ve aan Duitsland. Wanneer er toestemming wordt ver leend, zou het het eerste casino in Noordrijnland-Westfalen zijn. Hieraan vooraf gaande zal over ongeveer een week in het Eltense hotel „Berliner Hof" een speelzaal worden geopend, waar „baccarat" gespeeld kan worden. Elten rekent, zowel voor de speelzaal als voor het eventuele casino op veel bezoekers uit Nederland. ADVERTENTIE NEW YORK Een door 50.000 Ame rikanen getekende verklaring, waarin de rol van de Verenigde Staten in de Viëtnamese oorlog wordt veroordeeld, is gisteren aan de Verenigde Naties ge zonden, ter bewaring in het permanen te register van de wereldorganisatie. De verklaring is opgesteld door de pas-gevormde organisatie van „Indivi duen tegen de misdaad van het zwij gen" en onder meer getekend door de kinderarts Benjamin Spock, de neger- autuer James Baldwin en de komiek Dick van Dyke. De ondertekenaars zeg gen „ontzet en vertoornd" te zijn over het gedrag van de V.S. in Viëtnam, dat naar hun mening immoreel is en onwet tig. Tot de initiatiefnemers tot oprichting van de organisatie behoren de hooglera ren Quincy Wright van de rechtskundi ge faculteit van de universiteit van Chi- cago en professor John Fried van de faculteit voor politieke wetenschap van de universiteit van de stad New York. KINS J ASA President Moboetoe van Kongo heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid besloten een spoed- bijeenkomt te beleggen van de speciale commissie, op de laatste topconferentie van de OAE ingesteld, om het huurlin- genvraagstuk in Afrika tot oplossing te brengen. De Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko, die dit besluit bekendmaakte, wees erop dat de huur lingen, die zich in Boekavoe verschanst hadden, de door de organisatie voor de eenheid van Afrika aanbevolen vreed zame oplossing van de hand hebben ge wezen. Nu moest de zaak op drastische wijze worden aangepakt. Hierin was ook voorzien in de destijds door de OAE i aangenomen resolutie over de huurlin gen. Alle Afrikaanse regeringen moes ten de Kongolese regering steunen, op dat er een einde zou komen aan het misdadige optreden van de huurlingen in Afrika. In Genève is meegedeeld dat de re gering van Roeanda erop staat, dat de 100 gewonden van de Katangaanse strijdmacht, die zondag van Kongo naar Roeanda vluchtte, eerst geëvacu eerd worden voor de rond 100 huurlin gen, die met de Katanganen naar Roe anda uitweken, naar Malta overge bracht kunnen worden. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève zei, dat de Katangaan se gendarmes en de huurlingen er bij zonder slecht aan toe zijn. Velen zouden van honger omkomen of aan hun ver wondingen bezwijken als er niet spoe dig hulp kwam opdagen. Daarom doet het Rode Kruis al het mogelijk om een land te vinden dat bereid is de Katan ganen op te nemen. Vrouwen en kinde ren meegerekend zijn zij ongeveer 2Q00 man sterk. ADVERTENTIE V. (Van onze correspondent) LONDEN Sinds de spoorramp van zondagavond in Zuidoost-Londen, komen er in Zuid-Engeland steeds nieer gevallen van breuken in spoorrails aan het licht. Zoals gemeld, is de vermoedelijke oorzaak van de ontsporing van zondag, die het leven kostte aan 51 mensen (twee minder dan maandag werd meegedeeld), een breuk in een spoorstaaf. Gisteren bleek ergens op de lyn van Dover naar Londen een barst in een rail te zitten waardoor de treinen ruim een half uur werden opgehouden. Daar kon de zaak snel worden hersteld. Het tweede geval deed zich voor by Rich mond, ten zuidwesten van Londen op een baanvak dat ook door de onder grondse wordt gebruikt. Dat er gisteren bij Richmond geen on gelukken zijn gebeurd is waarschijnlijk te danken aan het niet op zijn werk ver schijnen van een seinhuiswachter. Daar door reden er geen treinen over het be wuste traject voordat de breuk werd ontdekt. Dat gebeurde bij een routine- onderzoek; de breuk was zeven centi meter lang. Ook die was vrij snel uit de wereld geholpen. Dinsdagavond waren er al breuken ontdekt in spoorrails bij Wimbledon.. Ook die behoren toe aan het Zuidelijke district van de Britse spoorwegen, waar van het net in geografische afdelingen is verdeeld. Deze komen overeen met de gebieden die voor de nationalisatie van na de Tweede Wereldoorlog werden be streken door de particuliere spoorweg maatschappijen. Behalve breuken in de spoorstaven zijn er ook moeilijkheden aan het licht gekomen met de verbindingsplaten van rails die niet aan elkaar zijn gelast. En de elektronische apparaten die worden gebruikt om de rails te inspecteren vol doen ook al niet erg. Alles bijeen dus reden te over voor ongerustheid onder de half miljoen fo rensen die dagelijks door de spoorwegen in het Zuidelijk district naar en van hun werk in Londen worden vervoerd. Die waren de laatste maanden toch al kwaad op het spoor vanwege de invoe ring van een nieuwe dienstregeling in juni. Van dat ogenblik af zijn er veel meer vertragingen voorgekomen dan in Engeland als normaal wordt beschouwd. Ook een ingrijpende herziening van de nieuwe dienstregeling was geen succes. Gisteren is verder onthuld dat van de patrouilles die dagelijks langs de spoor banen in Engeland lopen op zoek naar breuken en andere mankementen, vorig jaar 39 mannen om het leven zijn ge komen. Het aantal gewonden bedroeg 83. In 1965 waren er 61 doden. In de meeste gevallen moeten deze mensen zelf op de treinen letten, alleen in de buurt van stations en in tunnels kan er blijkbaar een man af die ze moet waarschuwen. ATHENE Op het Griekse eiland Kreta zijn verscheidene mensen on der wie een voormalig parlementslid gearresteerd naar aanleiding van 2 bomontploffingen, die zich daar eind vorige week hadden voorgedaan. Het oud-parlementslid Tilemahos Plevris en de andere arrestanten, waarbij twee lei ders van de ontbonden jeugdorganisatie en een vrouw, worden ook verdacht van de verspreiding van pamfletten met on dermijnende opschriften. LONDEN Sinds begin mei het Suezkanaal werd gestremd, is het scheepvaartverkeer rond Kaap De Goede Hoop met circa zevenduizend zeesche pen toegenomen. Dit heeft Zuid-Afrika gisteren in Londen bekend gemaakt. Bijna tweeduizend van deze schepen liepen Kaapstad aan om brandstof, wa ter en voorraden in te nemen. ADVERTENTIE uniwuHOai***^ Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. ^Faterdag is Rhodesië twee jaar on- afhankelijk. Dan herdenkt het met veel champagne het feit dat premier Ian Smith op 11 november 1965 tegen de wil van Engeland de zelfstandigheid uitriep. Juist vandaag en morgen doen de twee landen voor de zoveelste keer een poging om hun conflict uit de wereld te helpen. Ditmaal is de vrij nieuwe Britse mi nister van Gemenebestzaken, de zeer bedaagde en uiterst diplomatieke Geor ge Thomson naar Salisbury gereisd voor informeel overleg met Smith. In december vorig jaar hebben de premiers Wilson en Smith elkaar nog ontmoet tijdens de befaamde tocht met de Britse kruiser Tiger op de Middel landse zee. Zij waren een flink eind in de goede richting opgeschoten, maar toen Smith weer terug was in Rhode sië werd hij door de extreme vleugel van zijn partij, het Rhodesische Front, onmiddellijk klem gezet en de zaak liep op niets uit. Volgens de nieuwe grondwet die al op de Tiger was opgesteld zou de blanke minderheid in Rhodesië (220.000 men sen ervoor zorgen dat de zwarte meer derheid (4,5 miljoen) binnen een rede lijke termijn in staat zou worden ge steld om de macht in Rhodesië over te nemen. Er is sinds de bijeenkomst op de Ti ger heel wat vooroverleg geweest en bovenal druk van Zuid-Afrika op Smith om weer te proberen tot een akkoord te komen met de Britten. Zuid-Afrika is er alleen maar mee gebaat als er rust heerst aan zijn noordgrens. Engeland niet in gevaar brengen, maar dat geldt in even sterke mate voor En geland zelf. Toch is Zuid-Afrika, met Portugal, de belangrijkste bron, waaruit Rhode sië kan putten voor zijn economisch voortbestaan. De Britse sancties heb ben weliswaar lang niet die ge volgen gehad die de regering-Wil- son altijd heeft voorspeld, maar zonder belangrijke handelssteun uit Engeland en andere landen (Japen, West-Duitsland en ook Nederland) zou Rhodesië lang niet zo welvarend zijn als het nu is. Toch is ook veel van deze welvaart maar schijn, want er zijn wel degelijk grote economische moeilijkheden in Rhodesië, al blijken die misschien niet uit wat er in de winkels te koop is. De export h.eeft een geweldige knauw gehad, vooral die van het be langrijkste produkt van het land, ta bak. De schulden stijgen met de dag en de werkloosheid wordt een steeds nijpender probleem. Maar daar zijn al leen de nietblanke Rhodesiërs het slachtoffer van. Politiek gezien is dat nog niet belang rijk, want de nationalistische beweging loiHorc TÏtton era van - gen en het Rhodesische Front, is, dank zij allerlei weinig democratische maat regelen, heer en meester. Minister Thomson heeft duidelijk la ten weten tijdens zijn rondreis door allerlei andere Afrikaanse landen, die voorafging aan zijn bezoek aan Rhode sië, dat er pas sprake kan zijn van on afhankelijkheid voor Rhodesië, wanneer de zwarte meerderheid de macht krijgt. Maar de Britse regering is be reid tot concessies: Als blijkt dat de omstandigheden in Salisbury aanzien lijk veranderd zijn wil Engeland het Gemenebest om toestemming vragen van dit kardinale beginsel af te wijken. Dat zou dus betekenen: Veel eerder de zelfstandigheid voor Rhodesië, maar met een waterdichte belofte van de zwarte meerderheid. Die zou in onge veer vijftien jaar moeten zijn vol bracht. Maar wat 'zijn de omstandigheden? Deze weinig toeschietelijke woorden van premier Smith: „Wij denken er niet aan om onze onafhankelijkheid op te geven, hoe kort ook, teneinde tot een regeling te komen met Engeland." Maar er is nog iets veel onheilspel lendere: Het Rhodesische parlement is druk bezig allerlei wetten erdoor te ja gen die de rassendiscriminatie welke Engeland juist wil zien verdwijnen, aan zienlijk te verscherpen. Dat betekent straks apartheid in parken, zwemba den en dergelijke. Dit alles gebeurt te gen de wil van de Rhodesische consti tutionele raad. die al evenmin gediend was van een wetsontwerp dat de dood straf stelde op allerlei vormen van (Van onze correspondent BONN De justitie in West-Ber- lijn onderzoekt op het ogenblik twee sporen, die kunnen voeren naar de verblijfplaats van de voormalige Gesta- po-chef Heinrich Müller. Het eerste spoor is afkomstig van Si mon Wiesenthal in Wenen. Wiesenthal kent een vrouw in München, wier vader nog maar enkele jaren geleden Müller in het Midden-Oosten zou hebben ont moet. Het tweede spoor betreft een vroegere secretaresse van de Gestapo- chef, die meer over zijn naoorlogse lot gevallen zou weten. Wiesenthal gaf zijn tip aanvankelijk door aan het Westduitse Centraal bu reau voor de opsporing van nazimisda- digers in Ludwigsburg. De directeur van dit instituut, dr. Adalbert Rückerl, zei „Ir. Wiesenthal heeft ons al dikwijls belangrijke informaties gegeven. De be trokken instanties zullen zijn tip zeker zorgvuldig onderzoeken. De steeds weer terugkerende geruch ten, dat Müller nu hier, dan daar zou zijn gesignaleerd, mogen dat blijkt uit ons eigen onderzoek niet worden gebagatelliseerd. Als er iemand is die in staat moet zijn geweest na de oorlog onder een andere naam een nieuw leven te beginnen, dan is het wel Müller van de Gestapo", aldus Rückerl. De neger-advocaat Carl Stokes is tot burgemeester van Cleveland gekozen. Hier neeemt hij met zijn echtgenote de toejuichingen van zijn kiezers in ont vangst. Stokes is Democraat; hij versloeg de Republikeinse kandidaat Taft met slechts een geringe meerderheid. DEN HAAG Twee Nederlandse ingenieurs, een econoom en een scheep- vaartdeskundige zullen over enkele maanden naar Afrika vertrekken om te onderzoeken hoe de middelloop van de rivier de Niger bevaarbaar kan wor den gemaakt. ADVERTENTIE De economie van de vier oeversta- ten Nigeria, Niger, Dahomey en Mali zou ten zeerste zijn gediend met een verruiming van de transport mogelijkheden. Voor het verkeer tussen het binnenland en de kust is men nu in hoofdzaak aangewezen op de schaarse en dure spoorverbindingen. De studie zal zich uitstrekken over een stuk ri vier van duizend kilometer. Dit is de lengte van de Rijn. Het onderzoek zal worden verricht onder auspiciën van Nedeco in Den Haag, het Nederlands adviesbureau voor ingenieurswerk in het buitenland. Daarbij zal nauw worden samenge werkt met het ingenieursbureau van (Van onze correspondent) BONN Minister Schiller (Economische Zaken) heeft gisteren aan de Westduitse Bondsdag zijn plannen voorgelegd voor de gezondmaking van de mijnbouw. Schiller wil dat de mynbouwmaat- schappyen zich aaneensluiten tot één grote maatschappij. Deze zal binnen 3 maanden een programma moeten uit werken voor de sluiting van onrenda bele mynen. Om de overproduktie van kolen te beperken zal de staat nog meer geld beschikbaar stellen voor de arbeidstijd verkorting met behoud van loon. Vol gend jaar zullen bijvoorbeeld in alle Duitse mijnen de zaterdagdiensten ver vallen. In de komende vier jaar zullen bijna tachtigduizend mijnwerkers moeten af vloeien door ontslag en pensioen. De mannen die hun beroep kwijtraken krij gen van de overheid premies, die kun nen oplopen tot vijfduizend mark. Schiller wil de vestiging van nieuwe industrie in de kolengebieden krachtig bevorderen, onder meer door een inves teringspremie van tien procent. Ook komt er een nieuwe snelle procedure voor de onteigening van terreinen waar op de nieuwe industrie wil neerstrijken. Schiller wees erop dat het juist de mijnbouwmaatschappijen zijn die enorm veel grond bezitten, maar deze niet of alleen tegen fabelachtige prijzen wil verkopen. De omscholing van ontslagen DJAKARTA Waarnemend presi dent ge eraal Suharto heeft een menig te studenten die voor zijn kantoor in Djakarta demonstreerde, gezegd dat de problemen van Indonesië niet kon den worden opgelost door „schreeuwen en eisen te stellen". Staande op een stoel spoorde Suharto de studenten aan daadwerkelijk mee te helpen aan de verbetering van de eco nomie door zich als vrijwilliger voor ontwikkelingsprojecten op te geven. Het kantoor van Suharto, een villa in een buitenwijk van Djakarta, werd be waakt door zwaarbewapende soldaten en pantserwagens tijdens de demonstra tie van de studenten tegen de» hoge rijstprijzen. Suharto suste de gemoede ren door bekend te maken dat het ka binet had besloten 183.000 ton rijst in te voeren. In Djakarta staan de mensen in de rij voor rijst. Er is verder een groot gebrek aan petroleum voor huishoude lijk gebruik. De minister van Voorlich ting, Diah, heeft verklaard dat Indone sië ongeveer 2!/t miljoen liter petroleum zou moeten invoeren om het tekort op te heffen. mijnwerkers voor andere beroepen zal krachtig worden gesubsidieerd. Schiller voelt er niets voor om bij zondere beschermende maatregelen te nemen ten gunste van de steenkool, waarop vooral van de kant der vakbon den is aangedrongen. Hij zal dan ook geen verhoging van de belasting op stookolie invoeren. J. van Hasselt en de Koning in Nijme gen en met het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. Nedeco is in Nigeria een goede be kende. Vijftien jaar geleden al werd in opdracht van de Engelsen begonnen met een studie, die een betere toegan kelijkheid van de havens in de weste lijke Nigerdelta tot doel had. Tevens werd nagegaan hoe de benedenloop van de Niger en een grote zijrivier beter bevaarbaar konden worden gemaakt Toen Nigeria onafhankelijk werd, be lastte de federale regering Nedeco met een permanent adviseurschap voor de waterwegen. Het bureau onderzocht verder, samen met Engelse raadgeven de ingenieurs, de mogelijkheden voor de bouw van een reusachtige stuwdam in de Niger, duizend kilometer stroomop waarts. Al deze studies hebben geresultee-d in uitvoering van deze projecten. De stuwdam komt binnenkort gereed. Ni geria zal dan diep in het binnenland beschikken over een indrukwekkend waterkrachtstation. Het bijbehorende stuwmeer zal worden gebruikt om de rivier in de natte tijd in toom te hou den. In de droge tijd zal de beneden loop van de Niger van het stuwmeer uit worden gevoed. Zodoende kan dit deel van de Niger het hele jaar door de scheepvaart worden benut. De vier oeverstaten willen nu niets liever dan ook de middelloop van de Niger na de Kongo en de Nijl de derde rivier van Afrika voor de scheepvaart geschikt maken. Ook deze landen exporteren grondstoffen, die zich het goedkoopst per schip laten vervoe ren. ADVERTENTIE K -I v....;; 'y. 'V *1\ Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan.

De Vallei | 1967 | | pagina 9