Veenendaals dagblad Buiten Reusachtige Saturnus-raket werkte zonder haperen Universiteit gaf de B.V.D. al sinds '46 gegevens door Trein maakt salto na hotsing Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hitteschild bewees deugdelijkheid Akkoord met Moboetoe over huurlingen inde Kamer is niet voor gekozen burgemeester V.S.-troepen moesten zich terugtrekken AMERIKANEN BOEKEN GROTE SUCCESSEN MET APOLLO EN SVRVEYOR-6 Maanronding T elef oonstoring als sjevolg van defecte kabel cleAZL V-raad zonder resultaat weer uiteen Weer een woning in puin gereden te Rijsbergen Tientallen malen per jaar Monica probeert het in Londen Minister heeft moeite met zijn Nederlands Weer regen Dodental steeg tot veertien Lijm cn knip 0 tieren, alle wetsartikelen ten spijt. In p P de trektijd neemt daar de vogelstrope- g g rij een hoge vlucht en het is bedroe- p p end te lezen, hoe duizenden zangers PASADENA Californië) - De met camera's uitgeruste Surveyor-6 is zacht op de maan geland. Het was het tweede ruim tesucces voor de Verenigde Staten binnen 12 uur. De driepotige Surveyor kwam om twee uur vanmorgen tot stilstand op een ruw terrein dicht bij het middelpunt van de maanschijf (gezien van de aarde). Enige uren eerder was een onbemand Apollo- ruimteschip na een historische vlucht in de stille Oceaan geplonsd. OVERHEMDEN Hoofdstr. 75, Veenendaal OORLOG IN VIËTN'AM ORKAAN GEEN BEVOEGDHEID TREINONGELUK IN ZUID-ITALIË Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 10 NOVEMBER I967 4le JAARGANG ZACHTE LANDING OP DE MAAN MOBOETOE GENÈVE President Moboetoe van Kongo heeft volgens een bekendma king van het Internationale Rode Kruis In Genève ingestemd met de evacuatie van de blanke huurlingen uit Roean- da, echter op voorwaarde dat de lan den waaruit ze afkomstig zijn maatre gelen nemen om te verhinderen dat ze weer in Afrika gaan vechten. Moboe toe zou ook akkoord zijn gegaan met de overbrenging van de Kantanganen die met de huurlingen uit de Oostkon- golese stad Boekavoe naar Roeanda zijn gevlucht, naar Zambia. Een en ander was meegedeeld door een uit Kongo teruggekeerde afgezant van het Rode Kruis, Gafner. Volgens het Rode Kruis is het aantal vluchtelingen uit Boekavoe groter dan men dacht. Er zijn er 2.500, van wie 1.500 vrouwen en kinderen. Het zijn 130 blanke huurlingen en circa 900 Katan- gaanse ex-gendarmes met hun gezin nen. vyij L'X'lÉAÉÉlÉA^'IAÉli!^ 0 Ten behoeve van gecombineerde ma noeuvres van land- en luchtmacht werd in de afgelopen nacht over de Rijn bij Rhenen een pontonbrug gelegd. Hier door beschikte Rhenen gedurende enke le nachtelijke uren over twee vaste oever verbindingen. 0 Als de voortekenen niet bedriegen wordt de „teach-in" die maandag avond aanstaande in de brandweerkazer ne te Veenendaal wordt gehouden een froot succes. Deze „teach-in" wil, zoals ekend, de weg effenen voor een geheel nieuwe aanpak van het jeugdwerk in Veenendaal. j Wie menen mocht. dat het vangen i 0 van vogeltjes met lijmgardjes. t knip en slagnet in onze verlichte tijd t g tot het verleden behoort, komt be- drogen uit. Nog steeds zijn er de t openbaarheid schuwende Heden, die achter het gevederd vertier aanzitten en voor de afzet der gevangenen blijk- 9 baar altoos kans zien, ook al is heel p t dit bedrijf clandestien en ongepaten-1 1 teerd. Dit vooi jaar stond in het orgaan p „Anser" van de Vogelbeschermings- f wacht Noord-Veluwe een ontstellend 0 bericht over d -e afschuwelijke prak- J jf tijken in Brabant en Limburg. Ze blij- 0 ken daar als vanouds nog welig te J 1 - hun vrijheid en voor een groot deel ook hun leven verliezen. Vooral het i gebruik van lijmstokken is er zeer in zwang. Zo werden in J965 187 voge- t laars betrapt en in 1966 waren het er 227. Er werden respectievelijk 355 p en 404 vogels door de opsporings- f ambtenaren in beslag genomen, voorts p in 1965: 39 vang kooien en 24 netten, I alsmede in 1966: 35 en 43. In 1965 voorts 2500 lijmstokken en in 1966 zelfs ruim 4000, waarvan 3000 in 0 West-Brabant. Slechts een klein deel g der overtreders kan worden gesnapt g en het ergerlijke is, dat verscheidene g p dezer lieden de lijmstokken in 't veld p achterlaten, zodat er nog lang slacht-f 0 offers vallen, want de lijm behoudt haar kleefkracht nog enkele dagen, i Niet-zingende, waardeloze wijfjes- vogels laat men gewoon op de stok- J ken creperen 10 nov. '67 A. B. WIGMAN p mwuwmu De Surveyor moet mogelijke landingsplaatsen op de maan voor astronauten fotograferen. De landing werd on berispelijk uitgevoerd. In drie minuten werd de snelheid van 9.650 km per uur afgeremd tot 4.8 km per uur op 3,8 meter boven het maanoppervlak. De laatste meters wer den in vrije val uitgevoerd, waardoor het ruimtevaartuig met een snelheid van 16 km per uur op zijn pootjes te recht kwam. De Surveyor kwam slechts 4,8 km van de uitgezochte landingsplaats terecht en 8 km van de restanten van de Surveyor-4. Voorw'erpefi öp meer dan anderhalve km Lig gen door de ronding van het maanoppervlak buiten het gezichtsveld van de camera van de Surveyor-6. De radioseinen werden na de landing normaal voortgezet en het toestel schijnt in uitstekende staat te verkeren. Vijftig minuten na de landing werden de eerste foto's ontvangen, waarop maangrond te zien was van het bekende zanderige leem-type van vorige foto's. Verder stond een van de drie poten, zo te zien onbeschadigd, op de foto. Het hitteschild dat de bemanning van een ruimteschip bü de terugkeer van de maan naar de aarde moet beschermen, heeft zijn deugdelijkheid bewezen. Het onbemande Amerikaanse ruimte schip Apollo, eerder op de dag vanaf Cape Kennedy in een baan om de aar de gebracht door een drieduizend ton zware Saturnus-5, landde gisteren in de Stille Oceaan, na een tocht die eindig de met een terugkeer van een hoogte van 18.350 kilometer in de dampkring, met een snelheid van zo'n 40.000 kilo meter per uur. Tijdens die terugkeer liep de tempe ratuur van het hitteschild op tot 4500 graden Fahrenheit. Bij die hitte ver dampte ruim 135 kilo kunsthars dat op het hitteschild en de huid van het ruim teschip was aangebracht. De geslaagde lancering van de ruim 110 meter hoge Saturnus-5 en de be houden terugkeer van het onbemande ruimteschip Apollo naar de aarde, maakten de weg vrij voor een tocht van drie astronauten naar de maan, zo mo gelijk voor het einde van 1969. De drie astronauten, die als eersten in een Apollo om de aarde zullen gaan draai en Walter Schirra, Walter Cunning ham en Donn Eisele woonden op Cape Kennedy de lancering van de Sa turnus-5 als ooggetuigen bij. De eerste „vuurproef' van raket en ruimteschip, die ruim 680 miljoen kostte, duurde acht uur en 33 minuten. De Apollo daalde aan grote parachutes neer boven de Stille Oceaan en kwam minder dan zes mijl van een Ameri kaan oorlogsschip, de Bennington, in zee terecht op 622 mijl ten noordwesten van de Hawaii-eilanden. 9 De Saturnus-5, 3.000 ton zwaar en 109 meter koog, verheft zich van de ruimtevaartbasis. EMMEN Technici van de P.T.T. hebben met meetapparatuur kilometer na kilometer een telefoonkabel tussen Coevorden en Emmen afgezocht, op zoek naar een beschadiging of breuk, waardoor een ernstige stagnatie is ont staan in het telefoonverkeer tussen Groningen en enkele grote steden in het zuiden van het land. De defecte draaggolfkabel bevat 1220 verbindingen, voornamelijk tussen Groningen en Den Bosch, Maastricht en Rotterdam. De storing werd om twee uur gistermiddag ontdekt, om half zes was vijftig procent van de gestagneerde verbindingen via Leeu warden omgeleid.. Door de storing werden ook de ver bindingen Amsterdam-Hamburg en Hamburg-Rotterdam getroffen. Door dat het mogelijk was snel via de ande re internationale kabels deze verbindin gen om te leiden, werd het telefoonver keer tussen deze steden nauwelijks ver traagd. Men vermoedde, dat pas in de loop van vandaag aan het herstel kon wor den begonnen. DEN HAAG De overgrote meer derheid van de Tweede Kamer is tegen het systeem van de gekozen burge meester. Bovendien is er bij de voor standers nog onenigheid over de vraag of de burgemeester door de gemeente raad of door de ingezetenen moet wor den gekozen. Dit is gisteren gebleken uit het debat in de Tweede-Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken. De commissie keerde zich ook tegen de suggestie van de socialist drs. Van Thijn om de com missarissen der Koningin te verplich ten de gemeenteraden advies te vragen over de samenstelling van hun voor drachten voor een burgemeestersbenoe ming. Wel was de meerderheid van de com missie het er met minister mr. Beer- nink over eens, dat de gemeenteraden een vrij ruime mate van inspraak moet worden gegeven. De minister vond het echter te ver gaan in een voorschrift vast te leggen dat er met de gemeenteraden ook over leg moet zijn over de kandidaten zelf. Volgende week woensdag zal de com missie stemmen over de door drs. Van Thijn ingediende motie. De P.v.d.A. krijgt waarschijnlijk alleen de steun van de P.S.P., D'66 en de communisten. Over de zgn. demonstratievrijheid heeft minister Beernink meegedeeld, dat hij nog deze maand een wijziging van de Gemeentewet aan het kabinet zal voorleggen. Deze wijziging zal het mogelijk maken, dat de gemeenten hun voorschriften omtrent het vooraf ver gunning vragen voor demonstraties e.d. kunnen veranderen. ADVERTENTIE WIT (5 mouwlengten) maar ook in uni, leuke streepjes en ruitjes. DIVERSE BOORDMODELLEN. NEW YORK De Veiligheidsraad is vanmorgen vroeg na een debat van 10 uur over de crisis in het Midden-Oosten, zonder resultaat uiteen gegaan. De raad heeft besloten maandag opnieuw over dit onderwerp te vergaderen. LA PAZ (Bolivia) De Boliviaanse regering zal de Franse journalist Regis Debray niet uitwisselen tegen Cubaanse intellectuelen die door Castro gevangen zijn gezet, heeft de president van Boli via, generaal René Barrientos, ver klaard. SAIGON Amerikaanse militai ren, die in de omgeving van Kontum een zuiveringsactie uitvoerden, hebben zich gisteren na hevig mortiervuur van Noordviëtnamese troepen terug moe ten trekken op een hoogvlakte. Volgens een militaire woordvoerder had de Amerikaanse eenheid, bestaan de uit drie compagnieën parachutisten door het mortier- en raketbombarde ment binnen enkele minuten een ver lies van 24 man aan gewonden gele den. Bij aanvallen in hetzelfde gebied ver loren de Noordviëtnamezen woensdag 106 man. De Amerikanen ontvingen steun van vliegtuigen, die onder meer door gebruik van napalm de aanval lers wisten te verdrijven. Bij gevechten in de provincie Quang Nam, ten zuiden van Da Nang, kwa men gisteren vier Amerikanen en zes Viët Cong-leden om het leven. In de omgeving van Daung Thein, 60 kilome ter ten noordwesten van Saigon, werd de commandopost van de 25ste Ameri kaanse infanterie-divisie onder mortier-" vuur genomen. Een Amerikaan kwam om het leven en 30 werden gewond. Door de orkaan „Freda" en vergezel lende luchtwervelingen werd de Ameri kaanse luchtactiviteit boven Noord- Viëtnam beperkt. Ten noorden van de gedemilitariseerde zone werden troe penconcentraties, vrachtautokolonnes en geschutsstellingen gebombardeerd. Terf zuiden van de zone. in de omge ving van Con Thien, en ten zuiden van Kontum kwamen B-52 bommenwerpers in actie tegen troepenconcentraties. ROSBERGEN Op de E-10 binnen de bebouwde kom van Rijsbergen (N.B.) is vanmorgen omstreeks acht uur een aware vrachtwagencombinatie een woning binnengereden. Het onge luk gebeurde op een vijftigtal meters van de plaats, waar enkele weken gele den een andere Belgische vrachtwagen een winkel met woonhuis voor de twee de maal binnen een jaar totaal verniel de. Komende uit de richting België, kon de uit Drongen afkomstige chauffeur niet tijdig de scherpe bocht nemen. Mo gelijk moest hij uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting komende Nederlandse vrachtcombinatie. De ca bine en het voorste gedeelte van de Belgische combinatie boorden zich hal verwege in de woning. Dat er geen gewonden zijn gevallen, is te danken aan het feit, dat de bewo ners nog niet aan tafel waren gegaan. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Het huis werd voor de helft vernield. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Dertig tot 35 keer per jaar heeft de Binnenlandse Vei ligheidsdienst bij de centrale administratie van de universiteit van Amster dam informaties gevraagd over bepaalde studenten. De BVD ontplooide deze activiteit al sinds 1946. D rector-mafnificus van de Amsterdamse universiteit, prof. mr. J. van der Hoeven, onthulde dat gisteravond op een ledenvergadering van de Algemene Studentenvereniging Amsterdam. Hij gaf er volledig opening van zaken. Donderdag is Monica van Beelen, die derde werd in de Miss Holland verkiezing, naar Londen vertrokken, waar ze de Nederlandse kleuren zal verdedigen bij de jaarlijkse wedstrijd om de titel „Miss World". DEN HAAG Minister De Block Economische Zakenis het tegendeel van een briljant spreker. Bovendien gebruikt hij elk moment een Engels woord. Hij praat over „management gap" (een gebrek aan leiding gevende mensen), over de Kennedy-round, in plaats van over de Kennedy-ronde. Soms gaat 't zo: „de components eh... eh..de componenten", of de vice (een foefje)eh (tot zijn amb tenaren) hoe vertaal je dat in het Hol lands?" Toen mr. De Block gisteren sprak over de „continental shelf" (het con tinentale plat), werd het de commu nist Bakker te gortig. „Kan de minis ter het niet in het Hollands zeggen", vroeg hij tijdens de vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Eco nomische Zaken. Maar minister De Block begon nog aarzelender te pra ten, met als excuus: „Ik moet het nu allemaal in het Hollands zeggen". De PSP'er Van der Spek ging nog verder: „In de memorie van toelich ting heeft de minister het over hydro- carbonaat. Mag het in het vervolg koolwaterstof zijn?" Drie mensen kwamen om het leven en vjjf werden gewond, nadat gistermorgen tussen Roermond en Weert een personentrein in dichte mist op een over weg tegen een vrachtauto was gebotst en met grote snelheid uit de rails was geslingerd. Het eerste r\jtuig maakte een salto en kwam op ztfn kop naast de baan terecht. Elders in dit nummer vindt u een uitgebreid verslag van dit treinongeluk, waarvan w(j gisteren in een deel van onze oplage reeds melding maakten. „Het is nooit gebeurd", zei prof. Van der Hoeven, „dat mensen van de BVD inzage hebben gekregen in stukken van de universiteit. Wel hebben ambtenaren van de universiteit geheel te goeder trouw gemeend de gevraagde gegevens te moeten verstrekken. Er werd ook he lemaal niet geheimzinnig gedaan". Er werden alleen gegevens gevraagd en meestal ook verstrekt over examen resultaten van studenten, lidmaatschap van studentenverenigingen, eventuele neven- of hoofdfuncties van een be paalde student en eventueel toegekende studietoelagen. „Nooit werden door de centrale ad ministratie of door administratie van onderdelen van de universiteit inlich tingen verstrekt over de persoon van bepaalde studenten. Dat is ook onmoge lijk, omdat ze niet zijn vastgelegd". „Ik ben er van overtuigd dat ook hoogleraren of wetenschappelijke mede werkers ze niet hebben gegeven of zou den hebben gegeven, ook al heb ik geen bevoegdheid om ze dat eventueel te verbieden". Prof. mr. Van der Hoeven is er ze ker van, dat de inlichtingen, die de uni versiteit heeft verstrekt, niet werden gebruikt voor een veiligheidsonderzoek. „Bij zo'n onderzoek gaat het immers om heel andere gegevens. Niettemin meen ik, dat zowel student als univer siteit de gegevens die op de centrale administratie berusten terecht als ver trouwelijk beschouwt, waarmee een ander niets heeft te maken en die daar om ook niet aan de B.V.D. mogen wor den doorgegeven. Gegevens uit de admi nistratie zullen daarom alleen aan der den worden verstrekt als een student er zelf om vraagt?'. Van alle gevallen uit de laatste twee. drie jaar waarvan de leiding van de universiteit heeft kunnen achterhalen, dat aan de BVD inlichtingen zijn ver strekt, zullen de betrokkenen op de hoogte worden gebracht. Zij zullen zo nauwkeurig mogelijk opgegeven krij gen welke informaties zijn gegeven. TAonderdagavond passeerde een kou front, behorende bij een depres sie ten noorden van IJsland, ons land. Dit ging gepaard met neerslag, waar bij op vele plaatsen omstreeks 4 mil limeter regen viel. Hiermee fewam een eide aan een korte periode met nacht vorst. De wind ruimde naar westelijke richtingen en nam in de nabijheid van het front langs de kust tijdelijk tot krachtig toe. Inmiddels breidde een rug van hoge druk over de Britse eilanden zich in onze richting uit. Na de hiermee sa menhangende opklaringen, neemt de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe hoeveelheid zachte lucht ten westen van de Britse eilan den. Er moet dan ook zaterdag weer op- wat regen gerekend worden. De temperaturen zullen weinig met die van vandaag verschillen. SALERNO Bij een dubbel spoor wegongeluk bij Salerno in Zuid-Italië zijn gisteren veertien mensen om het leven gekomen en zestig gewond. De exprestrein van Palermo naar Milaan werd om vijf uur in de ochtend op het station San Nicola Varco tot staan gebracht om de machinist te waarschuwen dat er enige kilometers verder een kudde van ongeveer vijftig koeien de spoorbaan zou oversteken. De trein reed daarop met betrekkelijk geringe snelheid verder. Toch werd de machinist nog verrast, toen hij plotse ling twee runderen in het licht van zijn schijnwerpers zag opdoemen. Hij remde kennelijk te hard, waardoor de locomotief uit de rails liep en de wa gons gedeel*elijk kantelden. Kort na dien naderde van de andere kant de sneltrein Milaan-Palermo. Deze trein reed in op de kudde koeien die zich in tussen op de rails bevond. Door krach tig remmen ontspoorde ook deze loco motief, waarna de rijtuigen zich boor den in de omgeslagen wagons van de andere trein. Er ontstond een geweldi ge chaos. Onder de passagiers van de twee treinen brak paniek uit. Velen poogden de ruiten van de wagons in te slaan en naar buiten te klimmen. Doordat het ongeluk zich in een dunbevolkte streek voordeed, duurde het enige tijd voor dat er voldoende hulp kwam opdagen. NEW YORK De National Broad casting Co. heeft bekend gemaakt dat een voor NBC verrichte Gallupp opi niepeiling heeft uitgewezen, dat 48 pro cent van de ondervraagden zeiden, wei nig of geen vertrouwen te hebben in president Johnson's vermogen de oor log in Viëtnam op te lossen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1