Teach-in over jeugd in de belangstelling Opheffing Assen 26: Exegese vrijheid VEILING KESTEREN Feike Asma concerteert in Pniëlkerk G. v. d. Schee F. Bruitsman C. J. M. Geurts Cobie v. d. Pol L. C. P. v. Treijen Evelien v. Aller W. C. H. Dekker J. v. Offeren 0 P E L CHEVROLET AGENDA Drs. H. Hiensch M. G.H.Hendriks Predikant-leraar Ds Slingenberg: cmjfcfe VAN WOUT BLAUWKOUS BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL V.A.B. KIRPESTEIN mam Demonstratie voor PI at tel ands v rouwen Jeugddienst Gift Goedkeuring Bedankt Herdoop Verboden Beroepingswerk XT 1 Verkiezing Hernhutters Consulent schappen Vrouw iu 't ambt Overleden Ingetrokken Groene tafel VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 FORUM GEEFT KORTE VISIE Het zal u bekend zijn, dat ik al heel wat jaren in nauw contact sta met Sinterklaas. Ik doe al geruime tijd dienst als ongekostumeerde Zwarte Piet, speciaal belast met marktonder zoek in deze door koopmansgeest en ondernemingslust gedreven gemeente. Andere jaren mocht ik de edele wel doener, die ervoor zorgt dat de mid denstand zo nodig in de maand de cember nog een heel jaar kan goed maken, in persoon ontmoeten, voor dat hij zijn geijkte intocht deed in Veenendaal. Dit jaar heb ik hem nog niet gesproken. Terwijl er toch al zo veel te vertellen is, waar de Sint z'n voordeel mee kan doen. Ik heb het niet langer voor me kunnen houden en enig wel en wee van de gemeente op papier gezet en naar de marsepei nen postbus in Spanje gezonden. Aangezien ik u altijd mee laat delen in verschillende uitschieters in m'n le ven hoop ik dat deze brief onverkort onder het rode potlood aan de Prins Bernhardlaan door zal komen. Des noods als ingezonden stuk. Daar gaat ie dan, op hoop van zegen. Welgebaarde Heer, Aangezien ik uit een u bekend dag blad heb mogen vernemen, dat u, zo als gewoonlijk, in een open rijtuig door onze gemeente zult worden ge trokken heb ik maar vast een half li tertje ingeslagen. Ik hoop dat u er genoeg aan zult hebben. Mocht dit niet het geval zijn wilt u dan halver wege de route even voor het nieu we gemeentehuis tussen het wui ven door hetbekende gebaar met twee vingers naar de baard maken? Dan zorg ik ervoor dat Bram nog 'n maatje tussen de zitting van het rij tuig stopt als u zich met het gemeen tebestuur staat te onderhouden. U weet toch waar u deze keer moet wezen? Affijn, u komt er vanzelf. Mis schien kunt u ervoor zorgen dat de paarden onderweg al wat gedaan heb ben want dat zou zonde van dat mooie plein zijn. De Pieten kunnen beter ook geen peper noten strooien. Geen kip die ze ziet liggen, laat staan een kind. Dat plein is gemaakt van grind, weet u, en dat lijkt bar veel op pepernoten. De ramp zou helemaal niet te overzien zijn als de kinderen die steentjes aan zouden zien voor pepernoten. Stel je voor dat ze al die steentjes los zou den peuteren. Want zonder dat plein blijft het hele gemeentehuis nergens. Er hangt ook een klokkenspel boven dat plein. Alleen weet ik niet of het Iets zal spelen dat op uw verjaardag slaat. Ik betwijfel het wel, want we horen vanaf de opening steeds dezelf de moppies. Het kan zijn, dat er nie mand naar boven durft om er ande re klokken in te hangen. De muziek is in ieder geval geregeld. De blauwe pakken spelen het eerste stuk en met de groene pakken en dat arme schaap voorop gaat het verder. Misschien vindt u het jammer dat u 'n beetje uit de gooi van de winkels wordt ontvangen, maar dat is nou eenmaal niet anders. Over een jaar of wat staan daar ook winkels. Mis schien. Er komt ook een doorbraak, nee, geen politieke als u dat soms mocht den ken. Maar een echte. Midden in de Hoofdstraat. Dan kunt u zo vanaf het raadhuis midden in de Hoofdstraat terecht komen. Dan moet u wel even een eindje teruggereden worden tot aan de Markt, want anders zou het niet eerlijk wezen voor die winkeliers. Maar dat versieren ze mettertijd wel. Trouwens, ik weet niet eens of udan nog wel tussen de wielen in de Hoofd straat kunt komen. Ze schijnen er 'n soort Lijnbaan van te willen maken, waar je alleen maar mag kuieren. Da's natuurlijk niks op uw leeftijd. Maar daar vinden ze wel wat op. Een draagzetel of zo. Hoewel, ze heb ben er bij ons maar één van uw kleur. Maar van andere kleuren zijn er zat. En die geloven ook allemaal in u, op een paar na. Er zal best 'n zetel over zijn, maar dat zien we te gen die tijd wel. De actie van de winkeliers is voor het overdekte zwembad: Ja, we hebben er al één, maar dat is maar zo'n kleintje om het te leren. En je moet niet iets voor niks leren, daarom komt er nou ook een grote. Alle Veense mensen moeten gauw het water in kunnen, want ze zijn er al gloeiend voor gelopen. Voor dat zwembad. Ik heb gelezen, dat ze bij na f60000 (een nulletje wegdenken a.u.b., dat was een vergissing) bij mekaar gebracht hebben. Ik hoop, dat u veel in zult slaan bij ons, want dan helpt u ook mooi mee aan dat bad. En u kunt nog een au to winnen ook. Dan hoeft u volgend jaar niet meer in die open koets. Nou, Sinterklaas, het beste. Tot de 18e dan maar. We zullen goed op uw vin gers letten. De groeten van iedereen hier. Hoogachtend, Wout Blauwkous. VEENENDAAL „Als je jong bent wil je de wereld veroveren en popel je om scheve zaken recht te zetten. Wat valt er echter veel tegen als je be wust in de wereld gaat rondkijken." Dit is een uitspraak van de Veenendaalse hoofdinspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker, die samen met nog negen andere forumleden tijdens een teach-in, die maandagavond in de bovenzaal van de brandweerkazerne wordt gehouden, zijn visie zal geven op de diverse problemen die de hedendaagse jeugd omringen. Ook zijn collega-forumleden hebben hun gedachten inmiddels over de jeugd problematiek laten gaan en in kort bestek geven zij vandaag hun visie weer. ADVERTENTIE (Jeugdwerkleider van „De Instuif"): „Dat er een reuze grote belangstelling voor deze teach-in zal bestaan is nu zeker. Het is bijna overal onderwerp van gesprek, waar je ook komt. Of iedereen, die er over praat nu wel zo'n juiste kijk op de zaak heeft is voor mij de vraag. Natuurlijk bete kent het meedoen van de verschillen de groepen en forumleden helemaal niet dat iedereen het nu bij voorbaat met elkaar eens is. Of deze teach-in het begin zal worden van een regelmatig overleg of een mogelijke samenwerking zullen we maar moeten afwachten. Wanneer ie mand mij vraagt: „Wat verwacht je dat deze avond voor concreets zal op leveren?" dan moet ik zeggen dat ik het niet weet. Maar ik geloof dat de forumleden dat ook niet bij voorbaat moeten weten. De jeugd van Veenen daal zal door eigen inbreng het be lang van deze avond moeten waar maken". (Bestuurslid van de beatclub n.v. 't Dingetje): „De accommodatie van bijvoorbeeld de Instuif en de Ruif is beslist onvol doende om aan de vraag naar gezon de ontspanning voor de jeugd te vol doen. Onze plannen, die al in een vergevorderd stadium zijn, gaan uit naar een jeugdsociëteit, groot genoeg voor iedereen en met een elck wat wils accommodatie, waar men elke dag terecht kan. Men moet er alles kunnen organiseren waar de belangstelling van de jeugd naar uit gaat. Mijn vraag aan alle le den van het Dingetje en aan de hele Veenendaaise jeugd is: Bestaat er behoefte, aan een dergelijke sociëteit? Zo ja, kom dan naar de teach-in op maandag 13 november. Het gaat hier niet alleen om de belan gen van het Dingetje, maar om die van de hele Veenendaaise jeugd. Toon de mensen hoe de jeugd in wer kelijkheid is, dus anders en beter dan men de jongeren zo vaak afschil dert". (Directeur van kamp Overberg): „Onwillekeurig vraag je je af wat de zin kan zijn van een ongestructureer de bijeenkomst, zoals deze nu ophan den is. De ervaringen op dit gebied geven op z'n minst te denken. Ieder een kent wel het uitzichtloze en ver warrende gepraat van rorums e.d. van de televisie. Dat ik mij desondanks heb laten ver leiden om aan deze bijeenkomst van 13 november mee te werken moet dan ook verklaard worden uit de hoop dat dit het begin kan zijn van een meer geordend samenkomen van de jeugd en volwassenen. Dit laatste zou dan een verbetering kunnen bewer ken van de gebrekkige communicatie tussen deze groepen. Dat het een op lossing zou zijn voor het probleem jeugd-volwassene geloof ik niet. Dit is ook niet gewenst. Door een te weinig kennen van elkaar over en weer onststaat het wantrou wen. Beide groepen bezien elkaar argwanend. Op grond van dikwijls aanvechtbare vooroordelen volgt dan een veroordelen. De enige weg om de argwaan, het wantrouwen en het daardoor ontsta ne onjuiste oordeel weg te nemen, lijkt mij een zorgvuldig werken aan de verbetering van de communicatie. Het instellen van een jeugdraad zou dit proces op gang kunnen brengen en versnellen". (Keurturnster van Sparta): „Volgens mij wordt er in Veenendaal nog veel te weinig voor de jeugd ge daan. Veel jongelui hangen, vooral op zaterdag op straat rond. Waarom is er geen gebouw waar iedereen zich kan ontspannen op een manier die ie der voor zich het fijnst vindt? Deze teach-in is een prachtige gelegen heid voor d jeugd hun wensen ken baar te maken. Ik verwacht dan ook dat door het overleg tussen ouderen en jongeren op deze avond veel be reikt kan worden". (Voorzitter R.-K. Jeugdraad): „Zouden we dan eindelijk zo ver zijn, dat we, na elkaar eerst eens de waar heid gezegd te hebben het terrein hebben geëffend om samen, ja sa men, achter één tafel te gaan zitten om over het jeugdwerk te praten en hier in Veenendaal 'n oplossing voor te vinden? Ik ben van mening dat we bij de op lossing van de problemen die er zijn een middenweg moeten zoeken in po sitieve zin. We moeten de jeugd la ten organiseren met ons begrip en vertrouwen op de achtergrond, hen helpen met onze adviezen die van de ze tijd moeten zijn, dus niet morali serend of pratend vanuit onze eigen jeugd, zodat de jongeren de gelegen heid krijgen uit te groeien tot zelf standigheid. Ik ben blij met dit grootse initiatief, deze teach-in, waardoor we zouden kunnen en moeten komen tot een ge meenschappelijke jeugdraad, waarin ouderen niet te oud en jongeren niet te naief zitting zullen ne men om gezamenlijk het jeugdwerk te organiseren met een volledige in zet, op een positieve basis en in vol le begrip en samenwerking." (Gymnasiaste van het CCHR. Lyceum): „Ik geloof zeker dat er wat moet ge beuren in Veenendaal. Er is al lang behoefte aan iets eigens, wat dan ook al gebleken is met 't Dingetje. Maar er moet meer komen van dat soort dingen, want het is nog maar een kleine groep die daar naar toe gaat. En laten we ook de culturele kant niet vergeten. Waarom is er wel het U.S.O. en nooit eens een toneelstuk? Kom allemaal naar deze avond coe, doe mee, wees enthousiast en posi tief. N. (Hoofdinspecteur van politie te Veenen daal): „Als je jong bent wil je de wereld ver overen, popel je om scheve zaken recht te zetten. Wat valt er veel te gen als je bewust in de wereld gaat rondkijken. Je vraagt je af waarom de ouderen er niets aan doen. Zien zij al dat on recht niet of zijn ze het er mee eens. Dat waren de vragen uit mijn jeugd! De tijden zijn veranderd. Zijn de vragen anders?" (Lid commissie kelder Sionskerk): „De Veenendaaise jongeren zouden, dacht ik, best in staat zijn om een aantal heilige huisjes in onze samen leving te slopen. Alleen je moet ze eerst uitnodigen om het te doen. Stel je voor dat je van plan bent om zo'n huisje in te trappen, dan ga je toch niet eerst aanbellen of het wel gele gen komt, laat staan dat je ervoor blijft staan wachten tot de eigenaar je komt vragen om het karwei op te knappen. Dat idee zit voor mij ook een beetje achter die teach-in. De jongelui doen het niet uit zichzelf. Eerst moet er een uitnodiging komen van een of an dere notabele heer en dan komen ze pas met hun wensen, kritiek en klach ten bij een forum voornamelijk opge bouwd uit bezadigde gezinshoofden met slechts hier en daar een stukje jong leven er tussen. Het lijkt me voorlopig nog te veel op een ouwelui's zaakje, die wat te we ten willen komen. Ik tart de jeugd misschien wel een beetje maar ze kunnen de avond zelf anders uit laten pakken. Dan kan er wat mij betreft ook nog met een bloemetje gekwis peld worden. Alles binnen de grenzen van wet, orde en weet-ik-wat-nog- meer.natuurlijk!" Geboren: Hermanus Jan, z.v. D. v. Burken en E. H. v. d. Bosch; Barend Cornelis, z.v. W. Osnabrugge en A. v.d. Pavert; Johanna Cornelia, z.v. A. Har deman en C. M. Gaasbeek; Harm Jan, z.v. E. v. Asselt en G. v. Voorthuizen; Hendrika, d.v. P. A. v. Kruistum en G. Jochemsen; Maria Leonora, d.v. T. J. R. Riekerk en P. M. Spreeuwers; Celia d.v. N. v. Leeuwen en G. J. v. Holland; Heintje, d.v. J. C. Sukkel en F. F. Je- ronimus; Jan, z.v. E. Nieboer en G. J. vd. Haar; Aartje Helena J., d.v. J. Nellestijn en J. W. Kusters; Maria, d. v.D. Zwankhuizen en A. Driesse. Ondertrouwd: C. Versteegen en G. Roelofs; L. C. H. Schrijver en W. v. Hal; D. J. v. Barneveld en J. Kalter; J. Bitter en J. A. Bouman; J. v.d. Burg en R. F. Brands; G. v.d. Weerthof en G. v.d. Kraats; K. v. Wijk en E. Hen zen; R. v.d. Lei en J. v.d. Hoek. Overleden: Gerritje Scholtus, 70 jr, wed. v. M. de Man; Janna Schutte, 68 jr., echt. v. W. M. de Man; Jenneke de Jong, 40 jr., echg. v. J. Diepeveen. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren: GOUDREINETTE EI 65-75: 18-20; EI 75-85, 23-28. Aan voer 35 ton. COX'S OR. PIPPIN: EI 60-65: 27-34; EI 65-70: 34-44; EI 70- 75: 40-53; EI 75-80: 43-52. Aanvoer 20 ton. GOLDEN DELICIOUS: EI 60-65: 28; EI 65-70: 35; EI 70-75: 43; EI 75-80: 38-41. Aanvoer 16 ton. GIESER WILDEMAN: EII 50-60: 53-61; EII 60-70: 66-68.. Aanvoer 2 ton. WINTERJANNEN: EII 50-60: 44-47; EII 60-70: 51-52. Aanvoer 2 ton. IJSBOUTEN: EII 50-60: 42-45; EII 60-70: 50-54. Aanvoer 5 ton. ST REMY: EII 60-70: 56-50; EII 70-80: 56. Aan voer 3 ton. CONFERENCE: EII 55-65: 58-68; EII 65-75: 70-71. Aanvoer 10 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. ADVERTENTIE VEEN EN IJ AAL CITY-MOTORS - EDE (Conrector Chr. Lyceum): „De jeugd, en ik denk met name aan de wat oudere jeugd, die door de langdurige opleidingen vrij afhanke lijk blijft, is zich 'n eigen plaats be wust geworden. Gestimuleerd door bijzonder veel aandacht van de zijde der teenager- en twenindustrie ver loopt dit proces der bewustwording in sommige opzichten nogal spectacu lair en houden de bezadigde ouderen dikwijls hun hart vast (en soms te recht!). Persoonlijk sta ik met veel begrip te genover deze ontwikkeling. Wij oude ren, moeten de jeugd aanhoren, zo veel mogelijk verantwoordelijkheid geven, maar tegelijkertijd er bij zijn! Daarom sta ik positief tegenover de te houden teach-in en van harte hoop ik dat op zijn minst meer begrip zal komen voor de jonge mens, die zich een eigen weg wil banen naar de vol wassenheid". (Maatschappelijk werker): „Met verbazing heb ik me afgevraagd of die teach-in nu echt wel zoiets bij zonders is voor Veenendaal. Ik per soonlijk dacht van niet. Onze Veenen daaise jeugd is naar mijn idee pre cies zo als de jeugd elders in het land. Voor de jeugd in haar geheel hoop ik dat deze avond de start zal worden voor een eigentijdse en nieuwe aan pak van hun eigen zaak. Maar...dan zal de jeugd ook zelf hiervoor de handen uit de mouwen moeten ste ken. Stoom afblazen op een teach-in als de ze kan bijzonder nuttig zijn en ver frissend werken, maar hierbij alleen kan het niet blijven. Samenwerking tussen jong en oud, begrip hebben voor eikaars plaats in deze samenle ving kunnen nuttige bouwstenen gaan vormen om een hecht fundament te maken". Heden, vrtydag VEENENDAAL Korenbeurs 20 uur: Bijeenkomst „Uni tes". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Even afrekenen heren". Morgen, saterdag VEENENDAAL Pniëlkerk 20 uur: Jubileumconcert Fei ke Asma. Kantine Sportpark 20 uur: Volksdans- avond voor CJV. NW-gebouw 19.30 uur: „Neuzenbal" van de carnavalsvereniging „De Veen- se Blauwkous". LEERSUM Valkenheide 20 uur: In vogelvlucht", voordracht van de heer Albert Vogel voor het Nut en de Sticht.' Cult Groep. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Even afrekenen heren" en 21.30 uur: „Liefde op staatsbevel". VEENENDAAL Zaterdagavond om 20 uur begint in de Pniëlkerk aan de Itoofdstraat een concert,, dat verzorgd wordt door de heer Feike Asma. Deze bekende organist viert dit jaar zijn veer tigjarig jubileum als concertorganist en in verband daarmee brengt hij een speciaal programma, waaruit zijn kun nen op het orgel volledig zal blijken. Onder de door hem uit te voeren wer ken is een speciaal voor hem geschre ven werk, dat ongeveer 20 minuten speelduur heeft. VEENENDAAL De firma Huiberg zal op donderdagavond 16 november voor de Christelijke Plattelandsvrou wenbond een demonstratie met Philips- artikelen geven. De bijeenkomst van de CPB wordt gehouden in hotel „De Ko renbeurs". ■DiiiBiiaiiiiaiiif RENSWOUDE Zondag 19 november zal de gereformeerde predikant, ds. B. Slingenberg, afscheid nemen van zijn huidige gemeente Renswoude, wegens vertrek naar Brielle. Op zondag 3 december zal de predikant in zijn nieuwe gemeente intrede doen. Sinds 1 juli 1962, toen ds. Slingenberg bevestigd werd in Renswoude, was hij tevens als leraar verbonden aan een kweekschool in Ede. Deze functie bekleedde hij al sinds 1951. Hij werd in Ede, zijn vorige gemeente, per 1 september 1959 geheel vrijgemaakt voor zijn werk aan de kweekschool, hoewel hij predikant in Ede bleef. De eerste gemeente, die ds. Slingenberg na zijn studie aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, diende was die van Echten (Fr.), waar hij in 1935 be vestigd werd. In 1937 verwisselde ds. Slingenberg deze plaats voor Bierum (Gr.), in 1945 ging hij naar Drachten en in 1948 werd hij bevestigd in Ede. Ik ben altijd graag leraar ge weest, zij het dan, dat ik nooit de wens gehad heb mijn predikant schap er aan te geven. Ook in Briel le, waar ik een gemeente van onge veer achthonderd zielen zal krijgen, zal ik enige uren per week blijven lesgeven", vertelde ds. Slingenberg, die verder eigenlijk niet veel op zijn dubbele taak wilde ingaan. Wel gaf hij commentaren op twee syno de-besluiten, die in interkerkl ij ke kring nogal de aandacht getrokken hebben. „Ik word in Den Briel bevestigd door mijn zwager, dr. J. Schelhaas Hzn., maar dat betekent niet dat ik het met hem eens ben in de kwestie van het ter zijde stellen van de leer- uitspraak „Assen-1926". Dr. Schel haas was tegenstander van het jong ste synode-besluit. Integendeel mijns inziens is er nu weer een vrij heid van exegese. Ik vind het ver standig, dat men dergelijke dingen vrij geeft. De eerste drie hoofdstuk ken van Genesis kun je nu eenmaal niet letterlijk nemen. Tegen degenen, die altijd de hele 'schrift „letterlijk" willen nemen haal ik altijd het voor beeld aan van de geschiedenis van Jozua, waarin hij de zon beveelt „stil te staan". Wij weten al lang, dat de zon altijd stil staat en dat de aarde beweegt. Door zijn bevel aan de zon, moest de aarde dus stil gaan staan, maar daar stapt men overheen. Waarschijnlijk omdat men dergelijke dingen op school heeft ge leerd. Genesis 1 is echter wat* Rid derbos noemt een „kaderbeschrij ving". De schrijver van deze ge- scheidenis heeft het scheppingsver haal ingepast in het kader van de Joodse werkweek. Genesis 1 tot 3 is een beschrijving van een zondeloze wereld en daarbij kunnen we alleen in beelden spreken. Denk ook maar aan de beschrijvingen van de toe komstige zondeloze wereld, waarin dan altijd gesproken wordt over „een nieuwe hemel en een nieuwe aarde". Ik ben werkelijk blij, dat men Assen-'26 terzijde heeft gesteld. Ik had namelijk in mijn studietijd veel bewondering voor ds. Buskes. Deze man had een bijzonder goede evangelische prediking en die heeft hij nog. Eigenlijk is hij zijn tijd ver vooruit geweest," aldus ds. Slingen berg over Assen-'26. Een andere door de synode behan delde kwestie, die boven het belang van de eigen kerk uitging was „het belijden van schuld ten aanzien van de Vrijgemaakte Broeders". Natuur lijk is het goed om schuld te belij den, indien men fouten gemaakt heeft, en die zijn er gemaakt. Maar of hier een hereniging uit voort zal komen betwijfel ik. Bovendien gaan De eerstvolgende jeugddienst van de hervormde gemeente te Rhenen zal zondag 12 november worden ge houden. De leiding berust bij drs. S. Tigchelaar te Veenendaal. Muzi kale medewerking verleent een combo. De jeugdcommissie hoopt dat het aantal bezoekers de 550 van de vorige dienst nog zal overtreffen. Na afloop zat er onder een kopje koffie over de dienst worden nage praat Ds. C. Langbroek, voorheen pre dikant van de chr. geref. Bethel- kerk te Veenendaal, thans als gees telijk verzorger verbonden aan het militair revalidatie-centrum te Doorn, zal als voorganger aan de kerk te Veenendaal verbonden blij ven. Niettemin heeft de gemeente de volle vrijheid om ten andere pre dikant te beroepen. Het verband, dat ds. Langbroek met het revalida tiecentrum heeft aangegaan duurt vier jaar met één Jaar uitloop. De classis Amersfoort van de chr. ge ref. kerken heeft een en ander goed gekeurd. Op een ironische manier bedankt ds. A. Wes tra in „Rond de Cunera- kerk" de belijdende leden van de hervormde wijkgemeente II te Rhe nen voor de belangstelling die zij voor de a.s. kerkeraadsverkiexingen aan de dag hebben gelegd. Slechts twee leden dienden nX een lijstje van kandidaten voor de komende verkiezing ia „Waar moet het heen met onze kerk?" vraagt ds. West ra zich naar aanleiding van die gerin ge manifestatie af. „Kunt u zich niet voorstellen, dat een predikant soms de moed in de schoenen zinkt? Als we niet zo'n machtige Meester hadden, dan was het niet best. En nu maar hopen en bidden, dat zij die door de kerkeraad gevraagd zul len worden, hun verantwoordelijk heid verstaan. Wat dat betreft heb ben wij echter goede moed, omdat we in dit opzicht in Rhenen nog nooit teleurgesteld zijn", zo besluit ds. Wes tra toch nog op enigszins blijmoedige toon zijn aanklacht aan de wijkgemeente. Een gift van 1000 gulden voor het centrum in de westwij k ontving de hervormde ds. A. Wisgerhof te Vee nendaal van een weliswaar niet meer in Veenendaal woonachtige, maar toch nog bijzonder meeleven de persoon. Drie jeugdouderiingen van de her vormde gemeente te Aalten die zich hebben laten herdopen zijn door de kerkeraad van hun werkzaamheden ontheven. Eerst had de kerkeraad hun verzocht af te treden, maar dat hebben zij geweigerd. De jeugdle den hadden nog een ambtsperiode van twee jaar tegoed. In een brief aan alle hervormde gezinnen in Aalten heeft de kerke raad gewaarschuwd tegen de weg, die een deel van de gemeente op wil gaan. Deze weg vervult de ker keraad met grote zorg en moet naar zijn mening in sektarisme eindigen. De kerkeraad schrijft, dat hij niet uit de hoogte wil oordelen over hen die zich hebben laten herdopen, maar is ervan overtuigd dat de her vormde kerk niet kan goedkeuren dat men het dopen van kinderen als onbijbels beschouwt. Eén gezin heeft zich wegens het beleid van de ker keraad aan het gemeenteverband onttrokken. In ,Jlond de Cunerakerk" het con tactblad voor hervormd Rhenen is een brief van een gemeentelid ge publiceerd over een bepaalde zaak. Meer mogen we er niet van zeggen, aangezien ds. N. Kooreman andere bladen heeft ver boden dit bericht over te nemen daar dit een aangelegenheid is, die de hervormde gemeente te Rhenen betreft". En nu maar hopen voor do minee, dat de gemeenteleden het niet aan hun anders-gerichte buren over- brieven. TW lrAplrAroa/1 sron aK» «vawy? de vrijgemaakten een koers die wij niet kunnen volgen. Indertijd is ons verweten, dat wij „ambtelijk bloed vergoten", maar sinds de vrijma king is dat in hun eigen kring meer malen gebeurd. Je ziet daar trouwens toch een merkwaardige ontwikkeling, want omdat men zich los maakte van het synodale gezag heeft de plaatselijke kerkeraad een zeer grote mate van autonomie gekregen. Aan de ande re kant wijzen „meerdere" vergade ringen vaak kerkeraden terecht om dat zij hun predikant niet berispen, bijvoorbeeld omdat hij tot de onder tekenaars van de „Open Brief', waarin op een samenspreken met onze kerk aangedrongen werd, be hoort. Ook hun presentatie als eni ge „ware" kerk maakt een samen gaan met anderen moeilijk, zo niet onmogelijk", aldus ds. Slingenberg. De opbrengst van de diakonale collecte van zondag 5 november j.l. heeft het college van diakenen der hervormde gemeente te Rhenen be stemd voor de Evangelische Broe dergemeente te Zeist, ofwel de Hernhutters. Deze bijdrage komt ten bate van de herbouw van het gebou wencomplex van de Hernhutters, dat door brand werd verwoest. Als consulent van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal is door de classis Amersfoort aangewezen ds. J. Brons te Nunspeet. Deze aanwij zing staat in verband met het vertrek van ds. J. Keunig naar Canada. De zelfde classis wees aan tot consulent van de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal ds. J. Kampman te Ede. De kerkeraad van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal heeft be sloten geen overhaaste stappen te zullen nemen bij het beroepen van een predikant in de vacature ds. J. Keuning. Men zal de gemeente de gelegenheid geven om diverse pre dikanten te „horen" voordat men tot het eigenlijke beroepingswerk overgaat In dat verband heeft ds. Keuning reeds enkele preekbeurten geruild met collega's van andere gemeenten. De synode van de kerk van Enge land heeft het voorstel om de vrouw toe te laten tot het predikambt ver worpen. Het zijn vermoedelijke geen theologische motieven die tot deze beslissing hebben geleid, doch ande re problemen. Deze zullen aan de orde komen op de Lambeth-confe- rentie van volgend jaar, een bijeen komst van Anglicaanse geloofsge meenschappen over de hele wereld. Op 77-jarige leeftijd is te Voor burg overleden de heer Alb. van Essen. De heer Van Essen, Veenen- daler van geboorte, heeft de laatste jaren hier ter plaatse bekendheid verworven door de manier waarop hij als architect de hervormde Ou de Kerk te Veenendaal heeft geres taureerd. Ook de hervormde Sions kerk te Veenendaal werd onder ar chitectuur van wijlen de heer Van Essen gebouwd. Woensdagavond hebben de leden van de christelijke gereformeerde Pniëlkerk te Veenendaal zeven ou derlingen gekozen. Er bestond een vacature voor vijf ouderlingen, door dat deze aftredend waren, terwijl de kerkeraad tevens met twee ou derlingen werd uitgebreid. De aftre denden, de heren G. Diepeveen sr., G. Diepeveen jr., R. Loonstra, R. Roelofsen en H. Verhoef werden al len herkozen. In de twee nieuwe va catures werden gekozen de heren K. van Ginkel en G. van Manen. Laatstgenoemde heeft de beslissing op zijn benoeming in beraad gehou den. De heer J. Doornenhal werd als diaken herkozen. De ouderling van de gereformeer de kerk in Veenendaal, die wegens bezwaar tegen het opheffen van „Assen-'26" ontheffing van zijn ambt had gevraagd is na een gesprek met ds. Van Enk op zijn besluit terugge komen. Reeds 21 jaar komt in het „Kerk nieuws", orgaan van de gerefor meerde kerk in Veenendaal, de ru briek „Van de Groene Tafel" voor. In deze rubriek werd tot nu toe een verslag gegeven van de vergaderin gen van de kerkeraad. Na het in stellen van wijkkerkeraden heeft men zich bezonnen op het handha ven van de rubriek, maar „omdat de rubriek een begrip geworden is, zullen we hem laten voortbestaan". De verslagen, die onder het oude be kende hoofd aangetroffen worden zijn in 't vervolg van het Breed Mo- deramen. Alleen is de tafel, die ge bruikt wordt niet „groen" meer, want in de consistorie van de Pe- trakerk heeft men met dit symbool van vaderlandse deftigheid afgere kend. HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL

De Vallei | 1967 | | pagina 3