Raketten met meer dan éên kernlading M@bil MAATREGELEN TEGEN SO VJET-RUIMTEBÓM KROMMENIE (R) VINYL OP VILT Gezant van Hitier voor rechter in Frankfort Weer verhoging Engels disconto Jtntan Beckerle vergelijkt zich met Alfred Dreyfus... Een toestel dat kan praten... evoluon Egypte niet tevreden over V-raad SSoa ©mm® fi(mtg®w& Krachteloos „Biafra blijft doorvechten" Afrika-landing herdacht AMERIKAANSE REACTIE OP RUSSISCHE INTERCONTINENTALE PROJECTIELEN Laten V.S. goede wil tonen' Medeplichtig aan Bulgaarse jodenmoord? Moeizame pogingen het pond sterling te redden Kongo vraagt om sancties tegen Portugal Doodstraf voor moorden in schoonheids salon Burenruzie0 HXJww tmnWo Uw (MmsBwwdJ ^(SMcd%WoxMp» MwSm IkmPCBÜo JBMw&mVoigim wSü ouwie zfoxyuGs Huisbrandolie Haardolie uitstekende kwaliteit modem materiaal automatische bevoorrading gratis rendementstest financiering nieuwe installaties N.V. HUGENHOLTZ&Co BRINKLAAN 6 APELDOORN 05760-12646 2000 STUKS UIT DE RUIMTE Nor stad over Vietnam IETS NIEUWS OP DE VLOER? Geen ontwapening Hogere rente Geen uitwerking PARELS voor frisse adem 95 ct. DEPORTATIE Hij en Zij DWANGARBEID Weinig vorderingen inzake Rhodesië eindhoven SPAANSE SINAASAPPELEN Mond- en klauwzeer in Engeland olle<fi of die goeie jonge, puur of in long drinks - ...ia V ..v ADVERTENTIE Bel op: PORT HARCOURT Ben woord voerder van de regering van Biafra, de oostelijke provincie van Nigeria die zich van de rest van het land heeft af gescheiden, heeft op een persconferen tie in Port Harcourt verklaard, dat de pogingen van de OAE (Organisatie voor Afrikaanse Eenheid) om aan de strijd tussen Biafra en Nigeria een ein de te ihaken, op niets zijn uitgelopen en dat Biafra zal blijven doorvechten tot het federale Nigeria verslagen is of de strijd staakt. De woordvoerder zei voorts dat de federale troepen, die zich in de Bia- fraanse stad Calabar bevinden, nu in gesloten zijn. De Biafraanse troepen hadden het eiland Bonny, dat vlak ten zuiden van Port Harcourt ligt, nog niet volledig heroverd. Dit was gebeurd „om logistieke redenen", het initiatief aldus de woordvoerder, berust nu weer bij de troepen van Biafra. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten, als tegenwicht voor de toenemende produktie van Russische intercontinentale raketten, hun raketten van de typen „Minuteman", „Polaris" en „Poseidon" te voorzien van meer dan een kemlading, die dan afzonderlijke doelen kunnen vernietigen. Dit staat in een rapport van de Amerikaanse onderminister van Defensie, Paul Nitze, die hiermee rageert op kritiek van een subcommissie uit het Con gres, die de vrees had uitgesproken dat de Sovjet-Unie het bij de kernbewa pening van Amerika zal winnen. Volgens Nitze zullen de Amerikanen kunnen kiezen of zij hun raketten van een zware kemlading van tien mega ton, dan wel van tien aparte ladingen van elk 50 kiloton zullen voorzien. Door de spreiding van de diverse kleinere ladingen zouden er met één raket tien maal zoveel vliegvelden, 1,2 tot 1,7 maal zoveel raketbunkers en 3,5 maal zoveel steden met 100.000 inwoners kunnen worden vernietigd als met een lading van 10 megaton. Deze superbom zou doeltreffender zijn tegen grotere ste den. Het wapen zou behalve met een „Minuteman" ook met andere midde len naar zijn doel kunnen worden ge bracht, vermoedelijk met de achtmoto- rige bommenwerpers van het type B-52. De „Poseidon"-raketten zullen vanaf 1973 de „Polaris"-raketten aan boord van de Amerikaanse kernduikboten ver vangen. Volgens Amerikaanse schattingen zou de Sovjet-Unie op het ogenblik over nog geen 500 betrouwbare interconti nentale raketten beschikken. Hiermee zou zij bij een verrassingsaanval slechts ééntiende van de Amerikaanse „Minuteman"-raketten kunnen ver nietigen. Op hun beurt zouden de Amerikanen met hun resterende raketten en zware bommenwerpers de Sowjet»-Unie kun nen bestoken met btfna 2000 kernbom men, waarbj de halve bevolking van dat land zou worden uitgeroeid. Boven dien zouden de Russen door de komst van Amerikaanse raketten met een aantal afzonderlijke ladingen meer verdedigingsraketten moeten gebruiken waardoor Amerika het bjj een tweede aanvalsgolf gemakkelijker zou krjj- gen. Ook als de Sovjet-Unie tegen 1973 door de toeneming van het aantal van hun raketten bij verrassing 300 „Minu teman"-raketten zou kunnen uitschake len, zou de situatie niet in het nadeel van Amerika zijn gewijzigd. Intussen streeft men in de VS naar een versnelling van de ontwikkeling van een wapen dat gebruikt kan wor den tegen een kernbom uit de ruimte. Hoewel minister van Defensie McNa- mara en het hoofd van de commissie van stafchefs, generaal Wheeler, heb ben verklaard dat een dergelijk wapen niet zo schrikwekkend is als men zich vaak voorstelt, hebben zij toch niet verheeld dat het dit wel kan worden. LOS ANGELES De voormalige commandant der NAVO-strijdkrachten, generaal Lauris Norstad, heeft voorge steld een staakt-het-vuren „ernstig in overweging te nemen, zelfs als dit uni lateraal moet zijn." Hij verklaarde een en ander in een rede tot een gehoor van ongeveer 1000 Californische zakenlieden. De generaal, thans president van een fiberglasconcern, verklaarde zich geen zorgen te maken over het feit of Hanoi onmiddellijk bereid zou zijn tot een staakt-het-vuren. „Ik ben van mening dat een ernstige poging een antwoord ten gevolge kan hebben. Zo niet, dan hebben we in ie der geval het initiatief genomen en on ze goede wil getoond." Norstad legde er evenwel sterk de nadruk op dat hij niet aandrong op het terugtrekken der Amerikaanse strijd krachten uit Viëtnam. De vijfentwintigste verjaardag van de geallieerde landing in Afrika is bij de Are de Triomphe te Parijs herdacht met een plechtigheid, welke door vijf gene raals werd bijgewoond. Van links naar rechts: de generaals Vernon Walters V.S.Ranault Dallones (Frankrijk), Reynold Lewthwaite (Engeland), Vladimir Irochenko (Sovjet-Unie) en Adam Lewko (Polen). ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN Ook na de verhoging van het disconto in Engeland tot 61/» pet., bltfft het de vraag of dit voldoende is om de druk op het pond sterling werke lijk weg te nemen en om wegvloeien van vreemd geld te voorkomeh. Deze ver hoging ging gisteren in; voor de tweede keer in drie weken ging het om een verhoging met een half procent. Onmiddellijk na de ingreep van 19 oktober vreesde men al dat een half procent onvoldoende was om indruk te maken op het buitenland. Dit, gekop peld aan de verhogingen van de rente in de Verenigde Staten, maakte een nieuwe verhoging in Engeland onver mijdelijk, wilde men een debêcle van het pond voorkomen. Al deze verhogingen druisen lijnrecht in tegen het in januari opgestelde plan va ministers van Financiën van Enge land en een aantal andere Westeurope- se landen voor wat toen genoemd werd „ontwapening van de internationale in teresttarieven". Drie keer kon Enge land dit jaar zijn disconto verlagen, maar toen kwam de klad erin, in de eerste plaats door de ongunstige ont wikkeling in West-Duitsland en Ameri ka, later door de crisis in het Midden- Oosten, het sluiten van het Suezkanaal en tenslotte door de havenstakingen in Engeland. Al deze factoren droegen bij tot een verslechtering van de betalingsbalans in Engeland: De handelscijfers worden weer ongunstiger, het wordt steeds ze kerder dat er dit jaar en ook volgend jaar geen overschot op de betalingsba- lands komt de algemene toestand is niet best en er kwamen weer de gebrui kelijke geruchten over devaluatie van het pond. De onmiddellijke gevolgen voor En geland van de nieuwe discontoverho ging zijn: Hogere rente voor bankle ningen en wat minder fondsen beschik baar voor het verstrekken van hypo theken. Hoewel de verhoging niet is bedoeld als rem op de gematigde refla- tie, die er aan de gang is, kan het niet anders dan dat er invloed van zal uit gaan op de koopgolf, die in Engeland weer merkbaar is. Vooral omdat de Britten er nooit een been in zien om hun tegoeden bij de banken te over- Dat kan in veel gevallen ook gemak kelijk, maar er wordt hun daar van zelfsprekend rente voor in rekening ge bracht. Ook die gaat nu omhoog. Dat kan de invoer wat afremmen, iets waar de minister van Financiën altijd verlangend naar is. De koers van het pond ging gisteren onmiddellijk na de dislontoverhoging omhoog, maar zakte later weer tot 2,78 3/16 dollar. De vraag waarvoor de Britse rege ring zich nu welhaast onontkomelijk ziet gesteld, is: Hoeveel langer kunnen we nog wachten voor we werkelijk diep ingrijpen? Wat er tot nu toe is gepro beerd, heeft niet, althans niet snel ge noeg en niet blijvend, de gewenste uit werking gehad. Steeds bleek Engeland voor het langzamerhand chronische tekort op zijn betalingsbalans te staan met alle gevolgen daarvan voor het pond. Een drastische beperking van de in voer is de enige manier om uit het slop te geraken, zo menen tal van deskundi gen in Engeland, wil de regering er niet toe overgaan om te devalueren, zoals weer anderen aanraden in en buiten Engeland. De regering-Wilson heeft daar altijd neen tegen gezegd. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM (Van onze correspondent) BONN Tegen Hitiers vroegere gezant in Bulgarije, Adolf Heinz Beckerle is in Frankfort een proces begonnen wegens medeplichtigheid aan moord op 11.343 Bulgaarse Joden.Beckerle zou hebben meegewerkt aan de de portatie van deze mensen naar de gaskamers van het vernietigingskamp Treblinka in Polen. Dit is het eerste Westduitse proces dat betrekking heeft op nazi-misdaden in Bulgarije. De 66-jarige oud-diplomaat in de beklaagdenbank, een gedistingeerd heer met zilverwit haar, acht zich vol komen onschuldig. „Ik ben het geweest, die in samen werking met de toenmalige tsaar van Bulgarije, de deportatie van veertig duizend andere joden heb verhinderd, waardoor hun leven werd gered", ver- ADVERTENTIE In de echte „Hij en Zij" longdrink moet kersenbrandewijn De Kuyper worden gebruikt. Wij raden U aan hierop goed te letten. In een normaal drinkglas een flinke scheut Kersenbrandewijn De Kuy per. Bijvullen met tonic. Voor een extra- koele „Hij en Zij" enige stukjes ijs toe voegen. NEW YORK Jean Umba Dl Lute- te, de Kongolese vice-minister van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteren de Vei ligheidsraad der Verenigde Naties ver zocht sancties tegen Portugal te nemen vanwege de Inval van blanke huurlin gen in Kongo, verleden week. „Wij willen dat de buitenlanders en de Kongolezen in vrede kunnen werken zonder zich te behoeven te verdedigen tegen huurlingen", zei hij, hieraan toe voegend dat de inval van verleden week door het Kongolese leger tot staan was gebracht. De Portugees Francisco Bonifacia de Miranda sprak de klacht met nadruk tegen. Hij zei tegen de raad: „Wij heb ben de vestiging van bases op ons grondgebied nimmer toegestaan en evenmin toestemming verleend ons ge bied hoe dan ook te gebruiken voor aanvallen op Kongo." Hij nodigde de Verenigde Naties uit voor 'n bezoek aan Angola om zichzelf van de toestand aldaar te verwittigen. Afgevaardigden van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Ethiopië vroe gen zich af of dergelijke groot scheepse huurlingenoperaties zonder medeweten van Portugal vanuit Angola kunnen worden uitgevoerd. De Veiligheidsraad hervat vrijdag het debat over Kongo. Vanmiddag be spreekt de raad de crisis in het Mid den-Oosten. klaarde hij voor de gezworen recht bank. Beckerle vergeleek zichzelf met de joodse Fransman Dreyfus, die on schuldig werd veroordeeld wegens spio nage. Beckerle was als jongeman, zo ver telde hij, al tot de overtuiging geko men dat alleen Hitier het Duitse volk zou kunnen redden van de ondergang en samensmeden tot een ware „Volks gemeenschap". Reeds op 21-jarige leeftijd werd hij lid van de NSDAP, klom op tot de rang van Obergruppenführer in de SA, en was van 1933 tot '41 hoofdcommissaris van politie in Frankfort, dezelfde stad waarin hij nu terechtstaat. Na drie jaar als gezant in Sofia te hebben gewoond werd Beckerle in 1944 gevangen genomen door de Russen en veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid, maar in 1955 vervroegd vrijgelaten. Hij werd procuratiehouder van een machi nefabriek in Frankfort, maar men ont sloeg hem aan de vooravond van zijn proces. „Door uw brute vervolgingsbeleid ben ik uit mijn positie gestoten", beet Beckerle de procureur-generaal toe. Hij kondigde aan dat hij de president van de Bondsdag, Gerstenmaier, zou uitnodigen als getuige décharge. PHOENIX Een rechtbank te Phoe nix, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft de doodstraf uitgesproken over Robert Benjamin Smith. Het vonnis zal op 2 februari in de gaskamer worden voltrokken. Smith, die nu negentien jaar is, stap te een jaar geleden een schoonheidssa lon binnen, dwong alle aanwezige vrou wen en kinderen in een kring op de grond te gaan liggen en schoot hen ver volgens door het hoofd. Twee van de zeven slachtoffers overleefden de schietpartij: een baby en een meisje van achttien. SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië en Engelands minister van Gemenebestzaken, George Thom son, hebben twee dagen lang in Salis bury langdurig gesproken over de ge spannen verhouding tussen beide lan den. Na afloop van het overleg is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat beide partijen zich „nader zullen bezinnen op de besproken kwes ties, waaronder de geschilpunten, die zij nauwkeurig hebben afgebakend". Uit de verklaring valt niet op te ma ken of de onderhandelingen tussen bei de landen voortgezet zullen worden. Sommige waarnemers zien in de vage taal van het communiqué een teken dat er maar weinig vorderingen zijn ge maakt op de weg naar een betere ver standhouding. ADVERTENTIE In het Evoluon vindt u een toestel dat zelf koffie "zegt". Er is nooit een menselijke stem aan te pas gekomen. Door aan een paar knoppen te draaien laat u het apparaat "koffie" vragen of zeggen, met een mannen- of vrouwenstem. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. VERENIGDE NATIES (New York) De Veiligheidsraad heeft vanmorgen geweigerd Israël voorrang te verlenen bij beantwoording van Egyptische be schuldigingen in het hervatte debat over de crisis in het Midden-Oosten. Nadat de vergadering twee uur on derbroken was in een mislukte poging, de verandering van de sprekersvolgorde in het privé te regelen, verwierf een Amerikaanse motie, waarin werd voor gesteld de Israëlische afgevaardigde onmiddellijk na de eerste spreker, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad, aan het woord te laten, slechts acht stemmen, één minder dan de vereiste negen. Zeven leden onthielden zich van stem ming. Er waren geen tegenstemmen. Minister Rlad toonde zich in zijn re devoering weinig ingenomen met wat in de Veiligheidsraad bereikt was ter oplossing van de crisis. Volgens hem was het minste wat wel gedaan kon worden, van Israël te eisen dat het zijn troepen terug zou trekken op de posi ties van 4 juni, de dag voor het uit breken van de Israëlisch-Arabische oorlog. ADVERTENTIE I ...binnen 48 uur hier! U krijgt ze direkt uit Spanje op uw tafelpluk- vere, boordevol sap en met 30% meer vitamine C. Pure "Zonne-energie" voor een hele winter f LONDEN De mond- en klauwzeer- epidemie in Engeland breidt zich nog steeds uit. Gisteren werden 22 nieuwe gevallen gemeld, waarmee het totaal van twee weken op 181 kwam. Er zijn bijna 37.500 dieren geslacht. De regerin gen van Australië en Noorwegen heb ben Engeland gevraagd of ze deskundi gen kunnen zenden om een onderzoek in te stellen. Op veel plaatsen zijn militairen bij de bestrijding van de epidemie inge schakeld. ADVERTENTIE Jpr zijn, zoals wel vaker in de geschie denis is voorgekomen, internationaal een aantal schreeuwende problemen, die opgelost moeten worden, wil er een kans zijn, vreedzaam te gaan leven in de we reld. Viëtnam, Midden-Oosten, Afrika, het zijn geen kreten, het zijn probleemge bieden, waar een oplossing voor gevon den moet worden. Maar er is bij al deze zaken een ding, dat de huidige wereld voor heeft op de vorige generaties. Er is een internatio naal forum, waar deze zaken besproken kunnen worden: de Verenigde Naties. Zeker, ook de Volkenbond is er ge weest en heeft zijn kansen gehad. Maar men kan nu niet zeggen, dat deze in stelling de kansen goed besteed heeft. Nu napraten over het hoe en waarom heeft alleen zin, als men van de fouten van het verleden kan leren. De Volkenbond is aan de halfslachtig heid van eigen leden ten onder gegaan. Zij die deel uitmaakten van dit eerste grote experiment voor een internationa le samenleving, geloofden er zelf niet in. Zij braken achter de rug van Genève al, wat zij daar opbouwden. De sanc ties tegen Italië, omdat het Ethiopië aanviel, werden stiekem ontdoken of bij voorbaat krachteloos gemaakt, doordat men het enige effectieve deel ervan, het olie-boycot, niet wenste uit te voeren. Er waren geen machtsmiddelen om de internationale overtreder tot de orde te roepen. HToen kwamen in 1945 in San Francisco de Verenigde Naties. Aanvankelijk misschien ook als de voorganger een in stituut van de overwinnaars in een oor log. Maar er zat in de opzet toch meer. De Veiligheidsraad, zou de internationa le vrede afdwingen. En ook hier kwa men de sancties. Maar primair was toch wel dat men overleg pleegde. Niet meer eenzijdig, zonder hoor en wederhqor, kon men te werk gaan. Niet louter als een stout schoolmeisje, een natie verwijderen, of als een Piet Keizer die hatrapt, van het veld sturen. TTelaas is gebleken, dat men ook deze opzet te idealistisch had gezien. Er kwam wel hoor en wederhoor voor een forum, maar tegelijkertijd, maakte men het effect van dit vredesinstituut bijna van nul en gener waarde, door het goed bedoelde maar in feite zo vernielend* veto, dat men aan de grote landen, per- OE THANT hervormen manente leden van deze raad, toekende. Men had gehoopt, de fout van de Vol kenbond te voorkomen en gehoopt dat men op het gezonde verstand van de landen een beroep kon doen. In werke lijkheid maakte men een uitspraak waarbij een grote mogendheid betrok ken is en waar zijn die in de huidige kleiner geworden wereld niet in geïn teresseerd? volkomen illusoir. En zelfs daar waar men het eens was, is het effect soms vrijwel nihil geweest De sancties tegen het blanke minder heidsbewind van Ian Smith in Rhodesië zijn een jaar na afkondiging wel niet zonder uitwerking, maar in feite toch zonder veel resultaat. Moet men dan een instelling alleen gaan veroordelen, omdat de leden ervan de eigen regels krachteloos maken? TAe oplossing is zeker niet, de V.N. tot een onpolitiek instrument te maken, zoals sommige wel zeer simpele zielen voorstellen. Een instelling die leeft van politiek, kan men moeilijk de bestaans grond ontnemen, zonder het hele insti tuut op losse schroeven te zetten. Er is natuurlijk ook een tweede weg. Dat is die van gèleidelijke hervorming van de V.N. Het is geen schande om 22 jaar later te erkennen, dat men bij de stichting fouten heeft gemaakt. De regels van de V.N. zijn niet voor de eeuwigheid ge maakt. Dat is ook een Nederlandse grondwet, hoeveel goeds daar in veran kerd is, niet. Mensenwerk is feilbaar maar gelukkig vatbaar voor verbetering. Maar de wil er iets beters van te ma ken, moet wel aanwezig zijn, eerlijk aan wezig. Zonder dat gaat het niet. Men moet de koe bij de horens durven pak ken en met de feiten in handen aange ven, wat fout is en wat beter kan en hoe. Blijven voortgaan en zichzelf wijsma ken, dat alles toch zo goed is, helpt niet. De feiten wijzen uit, dat een zaak al» Viëtnam, niet voor een wereldforum kan worden gebracht, terwijl het toch een zaak van leven en dood is gewor den. Met het Midden-Oosten is me» moeizaam bezig. Men heeft een wapen stilstand bewerkt, maar verder is men niet. In Afrika is een waar lustoord ont* staan voor intriganten, die de zeer jong» naties aldaar in de toch al zo moeilijk» opbouw, afremmen. De feiten onder ogen zien, is in de po litiek een harde noodzaak. Op het hoog ste niveau, in New York zal men dat ook moeten doen. De Veiligheidsraad is gesticht om con flicten te voorkomen en te bespreken, niet om alleen een tijdelijke stilstand te bewerken en de oplossing op de lange baan te schuiven. O BRUSSEL (AFP) Dicht bij Brus sel is gisterochtend een massief blok ijs van ongeveer tien kilo uit de lucht komen vallen. Het kwam terecht op de achterkant van een geparkeerde auto met een klap als van een explosie. Volgens meteorologen doet zich dit natuurverschijnsel gelukkig uiterst zel den voor.

De Vallei | 1967 | | pagina 9