Veenendaals dagblad Kamercommissie pleit voor meer openheid bij B.V.D. Prins op de fazanteiacht Buiten Instituut b(l)ij met Indon. letterkunde Heftige betoging tegen neo-nazi's Christen-radicalen bespreken program Hoge boetes geëist tegen grossier i.v.m. frauduleus boteruitvoer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aftrek „buitengewone lasten" voor I.B. nader in studie Verweer moet mogelijk zijn tegen antecedenten-rapport NUTSSPAARBANK VOOR SALARISSEN Rente 4% Let U op de NIEUWE PRIJZEN 20% lager Nodeloze geheimzinnigheid schaadt het vertrouwen van de burgerij b mm M. Affli Textielfabriek in Eindhoven moet sluiten aardgaswarmte N.P.D.-congres in Hannover Zacht weekeinde MINISTER WITTEVEEN BELOOFT: Bush-avonturen g CONTRASPIONAGE OPEISBAAR Rusland wil meer V.N.-w aarnemers in Suez-zone Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg56 DRIEHONDERD MAN VOOR TWEEDE DAG IN SCHEVENINGEN BIJEEN „DAT GEBEURT MEER" „NIET MET ONS" AFGESLOTEN KRACHTMETING VAN BOORDT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG II NOVEMBER I967 4le JAARGANG Prins Bernhard heeft gisteren op het landgoed ,,'t Witte Huisje" bij Enschede met zeven anderen op fazanten gejaagd. Alleen gisterochtend al werden 273 fazanten neergeschoten. Een groot deel daarvan kwam voor rekening van de Prins. DEN HAAG Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden Fi nanciën) willen het hele probleem van de aftrek wegens buitengewone lasten voor de inkomstenbelasting nog eens be kaken. Ze zullen de resultaten van deze stu- CO Jr A; vele wijzen blijft het Wereld Natuur Fonds onze belangstelling i wekken voor de broodnodige bescher- ming van landschap, plant en dier, die t langzamerhand gerust een zaak van de hele mensheid genoemd mag wor- i den en niet meer tot de lokale en nationale aangelegenheden behoort, t Men heeft weieens gezegd, dat, als g wij onze kinderen en kindskinderen een wereld willen nalaten, waarin nog I enigermate te leven valt, er thans moet worden gestreden tegen de ont- luistering der natuur, die overal gaan- de is. Ook voor de jeugdverwerving J V staat het W.N.F. op de bres met ver- J 2 Icidelijke insignes, foto's van dieren, felicitatiekaarten, transfers, thee- g i lepeltjes, sleutelhangers, spellen, das- g sen en nog veel meer. Ik werd erdoor herinnerd aan de veelsoortige propa- g ganda voor de Audubon-Societies. Ook boeken ontbreken niet in de cata- i logus, o.w. een boeiende, uit het Engels vertaalde uitgave voor kin- t deren van 10 a 15 jaar Stropers in de S e r en g et i", dat ik, zo oud j als ik ben, met genoegen gelezen heb. I Het speelt in het bekende Afrikaanse wildreservaat, waarover Grzimek zo I meeslepend schreef en schenkt een zuiver beeld van het dierenleven tegen J de onvermijdelijke achtergrond van avontuur en gevaren. Ook aan dit geschrift bemerken we, dat met alle f komt. Het boek kwam in samenwer- king met de uitgeverij Callenbach tot t stand en ik zou zeggen dat de prijs dezer uitgave voorzien van situatie- J kaart en illustraties te hoog is. 11 nov. '67 aumu«m voor f 5.90 niet j A. B. WIGMAN j wumnwwu die zo mogelijk volgend jaar aan de Tweede Kamer voorleggen. Wel hand haven zij hun voorstel om voorlopig de grens voor deze aftrek te verhogen. Dit delen de bewindslieden mee in hun memorie van antwoord op het wets ontwerp tot wijziging van de inkom sten- en loonbelasting. Ze vinden, dat hun voorstel om de grens voor de aftrek wegens bijzondere vlasten- te verhogen voor het komende jaar en misschien ook voor 1969 moet worden aangenomen. Afwijzing hiervan zou ernstige finan ciële en organisatorische moeilijkheden geven. De minister en de staatssecretaris wij zen erop, dat voor de inkomstenbelas ting 1966 ongeveer een kwart van het aantal belastingbetalers een aftrek we gens bijzondere lasten had. Omdat de premies voor de ziektekostenverzekering steeds stijgen, zal dit aantal in 1967 nog groter worden. Volgend jaar driegt de zaak zelfs ge heel uit de hand te lopen -als het voor stel van de bewindslieden niet wordt aangenomen. Dan zal bijna iedere be lastingplichtige recht hebben op zo'n af trek, met als gevolg dat 250 tot driehon derd miljoen minder in de schatkist zou vloeien. De verhoging van de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting van twaalf tot vijftienduizend gulden houdt in, zo wordt in de memorie van antwoord nog meegedeeld, dat ongeveer tweederde van de werknemers met salarissen tussen deze bedragen buiten de inkomstenbe lasting zal vallen. Eenderde van hen moet wel betalen, omdat het neveninkomsten heeft. Het aantal mensen, dat het volgend jaar in komstenbelasting moet betalen, zal door de verhoging van de aanslaggrens dalen van 3.400.000 tot 2.850.000. EINDHOVEN De Wollenstoffen- fabriek W. van Moorsel Co. in Eind hoven gaat 15 februari ÏS68 sluiten. Door de felle concurrentie ziet de di rectie geen kans meer tot een winst gevend resultaat te komen. De 150 werknemers is ontslag aangezegd. In overleg met de vakbonden is een financiële regeling voor de ontslagenen getroffen. Het bedrijf zal de lopende orders normaal afwerken. DEN HAAG De commissie voor de BVD uit de Tweede Kamer wil aan het werk van de Binnenlandse Veiligheidsdienst een zo groot mogelijke open baarheid geven. „Nodeloze geheimzinnigheid schaadt en aan het vertrouwen van de burge rij-in een onderdeel van het ambtelijk apparaat wordt afbreuk gedaan". Aldus begint een uitvoerig verslag, dat de commissie gisteren heeft uitgebracht over haar werk in de laatste tijd. De vaste commissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten, zoals zij officieel heet, doet de volgende voor stellen: 1. Om klachten e.d. over de B.V.D. behoorlijk te kunnen onderzoeken, moet de commissie het recht verkrijgen ge tuigen en anderen te verplichten voor haar te verschijnen, het zogenaamde enquêterecht. 2. Bij het uitblijven van bevordering van een ambtenaar op grond van een B.V.D.-rapporJ, bij zijn ontslag en bij het niet-aannemen van een kandidaat voor een overheidsfunctie, moeten de betrokkenen zich kunnen verweren te gen de in zo'n rapport verwerkte ge gevens. 3. Zolang dit nog niet wordt toegepast, dient de betrokken minister de beslis sing in dergelijke gevallen persoonlijk te nemen. 4. De ambtelijke functies waarvoor om zgn. veiligheidsredenen een onder zoek van de B.V.D. is vereist, moeten bekend worden gemaakt. Dat zal er volgens de commissie ook toe leiden dat het aantal van deze functies vermindert. 5. Het onderzoek van de B.V.D. naar zogenaamde staatsgevaarlijke groepen of personen dient te worden veranderd. Daarover wil de commissie overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. 6. De strafrechtbepalingen voor spi onage moeten worden gewijzigd, zodat het bewijs van spionage minder moeilijk valt te leveren en de justitie minder ongaarne een strafvervolging wegen» vermeende spionage zal instellen. De Commissie voor de B.V.D. uit de Tweede Kamer beschouwt contraspi onage als de voornaamste taak van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Wat dit betreft vindt de commissie het voor de hand liggend, dat de B.V.D. de toegang tot de universitaire wereld niet kan worden ontzegd. Wel vindt zij, dat er voor de noodzakelijke contacten tussen B.V.D. en universiteit en hogescholen .een regeling moet komen met de bestu ren van deze instellingen. Daarover pleegt de regering thans overleg met deze besturen. Voor het politieke antecedent dient een andere regeling te komen. Afgewe zen kandidaten voor overheidsfuncties, niet-bevorderde of ontslagen ambtena ren over wie een B.V.D.-rapport is uit gebracht, moeten volgens een systeem, zoals dat in de Verenigde Staten al wordt toegepast, kennis kunnen nemen van en zich kunnen verweren tegen de gegevens in B.V.D.-rapporten, op grond waarvan de beslissing is gevallen. Daar over heeft een werkgroep reeds verslag uitgebracht. De commissie meent, dat de regering aan de hand daarvan met voortvarendheid een besluit dient te nemen. Het ambtelijk apparaat in ons land kent drie soorten functies,- waarin kan worden kennisgenomen van respectieve lijk dienstgeheimen, vertrouwelijk/ge heime of zeer geheime gegevens. Naar mate die functies „geheimer" worden, is ook het onderzoek van de B.V.D. uit gebreider en dieper. Deze functies moeten volgens de com missie worden bekendgemaakt. Boven dien meent zij dat de overheid wat te snel is geweest met het aanmerken van stukken als „geheim", ook waar dit niet strikt noodzakelijk was. De commissie is trouwens in het algemeen van oor deel „dat de maximale openbaarheid van overheidsstukken dient te worden bevorderd". Het aantal „geheime" func ties kan ook best worden verminderd, meent de commissie. Voor de publieke opinie zou de ge loofwaardigheid van spionage in ons land, die volgens de commissie inder daad voorkomt, worden bevorderd als strafrechtelijk effectiever zou worden opgetreden in dergelijke gevallen! De regering wordt daarom gevraagd of „deze onbevredigende situatie" door wetswijzigingen ware te corrigeren. In de Commissie voor de B.V.D. heb ben de fractievoorzitters van zes par tijen zitting: drs. W. K. N. Schmelzer (k.v.p.), de heer J. M. den Uyl (p.v.d.a.), mr. E. H. Toxopeus (v.v.d.), mr. B. W. Biesheuvel (a.r.), de heer J. T. Mellema (c.h.), en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66). VERENIGDE NATIES (New York) Rusland heeft gisteren bij de Veilig heidsraad 'n resolutie ingediend, waar in wordt voorgesteld het aantal V.N.- waarnemers in de Suezkanaalzone van 43 op 90 te brengen. Het voorstel beoogt ook 'e secretaris generaal meer technische bevoegdheden te geven om de taak^ va» de waarne mers, handhaving van hët bes«a«d, te vergemakkel ijken Op de Indonesische ambassade in Den Haag hebben de cultureel at taché, prof. Erman Muriantoro, en am bassadeur Sudjarwo Tjondronegoro gisteren een exemplaar van het boek „Modern Indonesian Literature" over handigd aan prof. A. Teeuw en dr. J. Noorduyn van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden. Op de foto ziet u de heren v.l.n.r. in de volgorde als hierboven. ADVERTENTIE (Van onze correspondent BONN Met een heftige betoging van zesduizend tegenstanders is giste ren in Hannover het congres van de extreem-rechtse Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD) ingeluid. Toen om kwart over drie in de Neder- saksenhal, het gemeentelijk congresgebouw, de bijeenkomst werd geopend, gaf buiten alleen een klein schild, met dennegroen versierd, te kennen dat hier de rechts-radicale partij vergaderde. SCHEVENINGEN Ongeveer driehonderd christei-radicalen begon nen gistermiddag ii een voormalige kloosterkapel van het gebouw „Op Gouden Wieken" aan een congres, dat is bedoeld om een p-ogram op te stel len, hoewel nog zal moeten blijken of zij eerlang een parti zullen gaan vor men. Voor drs. P. C. W.M. Bogaers stond dit echter kennelijk Eeds vast, getuige zijn inleiding die goeldeels was gewijd aan de noodzaak tot amenwerking met „andere partjjen, die zich radicaal en vooruitstrevend tonei". „Aldus moet men bewust naar eenmeerderheid dur ven streven", zei hy. Dat zou het beste gaan met de P.v.d.A.,aangeduid als de „wat praktische doelinden en midde len betreft geiykgeriöte politieke stro ming". Een dergelijke merderheid zou dan voor de verkiezingn een stembus akkoord moeten sluim over de hoofd lijnen van het te voeen regeringsbeleid en de kandidaat-mircters. Daarmee zal alle .trammelant' varvroegere kabinets formaties kunnen morden voorkomen, zal de kiezer niet lleen beter weten waar hij aan toe is, naar ook meer in spraak krijgen en bvendien zullen de partijen een veel griere openheid moe ten gaan betrachten. Christelijke politic kan volgens drs. Bogaers uitsluiten* radicaal-vooruit strevend zijn. Tegn de confessionele partijen zei hij, dat een politiek ant woord op de belangrijkste structurele vraagstukken van deze tijd belangrijker is dan het streven om „allen bij elkaar te houden". Een heel zwaar accent moet komen te liggen op samenwerking met ontwikkelingslanden en in het binnen lands beleid dient de ruimtelijke orde ning een centrale plaats in te nemen. En dan mogen de uitgaven niet in een „vooraf opgestelde rekenkundige norm worden geperst". Het congres staat onder leiding van het anti-revolutionaire Eerste-Kamer- lid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman die in zijn openingsrede zei, dat in ons land het gevaar van partij-versplinte- ring groter is dan het aan de macht ko men van een sterke man.. Hij was verbaasd geweest over de term christen-radicaal. Het deed hem denken aan het „positief-christelijke van Colijn in 1937. Prof. De Gaay Fort man meende, dat „we geleerd hadden wat voorzichtiger met de aanduiding christelijk om te springen". Van de drie confessionele partijen waren bij de opening o.a. aanwezig: drs W. K. N. Schmelzer en mr. P. J. M. Aal- berse van de K.V.P., mr. B. W. Biesheu vel van de A.R.P. en J. T. Mellema van de C.H.U. Voorts waren er. mr. Th. J. A. M. van Lier van de P.v.d.A. en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo van D'66. Vandaag bespreekt het congres het ontwerp-program aan de hand van voorstellen uit de secties, die gister avond aan het werk zijn gegaan. ARNHEM De officier van justitie by de economische rechtbank te Arnhem, mr. Pieters, heeft vrijdag een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, 10.000 gulden boete en nog eens 35.000 gulden ter afronding van gemaakte winsten ge- eist tegen de 50-jarige zuivelgrossier C. van R. uit Arnhem, wegens het rechtstreeks voorbereiden van frauduleuze uit voer van 1.834.000 kilogram boter naar Duitsland in de jaren 1963, 1964 en 1965. De Arnhemmer ontkende te hebben geweten, dat de door hem geleverde boter naar Duitsland zou worden gesmok keld. De boter zou, volgens hem, bestemd zijn voor een win kelier met Duitse klanten in het grensgebied bij Winters wijk. De officier zei in zijn requisitoir, dat het leveren van zulke grote hoeveelheden, waarbij tonnen gelds waren gemoeid, in een tijd, dat de Nederlandse markt overvoerd was met boter, een bedenkelijke zaak is. De afnemer was de grote onbekende, een zekere heer Bakker, die nooit op de voor grond is gekomen. Chauffeurs van Duitse trailers kwamen de boter halen. Zij betaalden in de regel met Duits geld. Van R. leverde de dozen af in exportdozen. De betaling was contant en zonder uitwisseling van facturen of kwi- tities. Bij een firma te Wuppertal is van verdachte af- knstige boter gevonden. De politie rolde daar meteen een SDkkelbende op. >e raadsman, mr. H. Kuijper, stelde zich op het stand- pit, dat zijr. cliënt eenvoudig als verkoper is opgetreden en d hij moeilijk de boter kon gaan begeleiden om te kijken w ermee gebeurde. Iet was niet vreemd, dat Duitse chauffeurs in Duitse vchtwagens boter kwamen halen. Dat gebeurt wel meer, zmeende hij. Chauffeurs, die met een lege wagen naar Etsland terugkeren, gaan vaak op eigen houtje schnab- ten. Ook betaling in Duits geld zou niet vreemd zijn, ge- zi de clientèle van de winkeliers, met wie Van R. meende tffiaken te hebben. 'leiter vroeg vrijspraak, aangezien z.i. niet kon worden hoezen welke relatie er bestaat tussen de Wuppertalse fir- n en verdachte en op welke wijze de boter over de grens vd gesmokkeld. Ook voor binnenlands gebruik leveren z/elfabrieken vaak boter af in exportdozen, zo zei de rdsman. ïitspraak over veertien dagen. Opzettelijk had de N.P.D. afgezien van de gebruikelijke propaganda op straat en de vijftienhonderd afgevaar digden was zelfs aangeraden naar het congres te komen via kleinere straten en zoi^er partjjqlaquettes op hun auto's. In de binnenstad, voor het operage bouw, stroomden zesduizend tegenstan ders bijeen voor een demonstratie, ge organiseerd door een comité van politici, vakbondsleiders, journalisten en studen ten. De menigte voerde spandoeken mee met leuzen zoals „burgeractie tegen rechts-radicalen!" Op sommige schilden stond een karikatuur van Hitler met de woorden „Nog eens? Niet met ons!" „Wij willen aan heel de wereld laten zien dat noch dit land, noch deze stad toebehoren aan de N.P.D.Zij behoren aan ons, de vrijheidslievende burgers", zei een van de sprekers. De politieke partijen mogen onder geen beding gaan samenwerken met deze N.P.D.." De studenten van Hannover hebben opgeroepen tot een grote betoging die vanmiddag zou moeten worden gehou den bij het Congresgebouw, zodat het samenkomen van de afgevaardigden der N.P.D. wordt belemmerd. De politie heeft de naaste omgeving van de Nedersak- senhal alvast afgesloten met stalen hek ken die tot borsthoogte reiken. Hier en daar in de Bondsrepubliek blijkt een zekere neiging tot politieke radicalisering. In het Ruhrgebied, dat onder de mijnbouwcrisis lijdt, bleek uit een opiniepeiling dat op dit ogenblik tien procent van de kiezers N.P.D. zou heb ben gestemd. Kort geleden behaalden de nationaaldemocraten in Bremen 8,9 pet. van de stemmen, het grootste aandeel dat zij tot dusver in enige deelstaat heb ben verworven. De partij rekent er vast op in 1969 haar intrede te kunnen doen in de Bondsdag. Eén van de partijrede- naars heeft al gewaagd van een „Mars naar Bonn". Op het congres in Hannover zal het waarschijnlijk komen tot een kracht meting tussen de extreme en de gema tigde vleugel van de partij over het nieuwe partijprogramma. Het voorgeleg de ontwerp staat vol nationalistische bombast, maar stippelt geen concreet politiek beleid uit. Uit de rijen der 33.500 N.P.D.-leden zijn maar liefst vijfhonderd amendementen ingediend. Ook moet het congres een nieuwe partijvoorzitter kie zen. De verkiezing van Adolf von Thad- den, die reeds nu de leiding waarneemt, is wel zeker. ADVERTENTIE Kantoren Kerkewijk 6 Dr. SI.'de Bruïneplein 3 VEENENDAAL ADVERTENTIE VAN STOMERIJ EN SCHOENMAKERIJ Door de ingebruikname van de nieuwe fabriek te ELST zijn ze Fabriek en kantoor ELST - Elsterstraatweg 30 Tel. 08377—203 Kostuum 4.95 Herenzolen en hakken ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 6.95 (Van onze weerkundige medewerker) I7en nieuwe activiteit van oceaan depressies heeft tot gevolg dat er dit weekeinde met z.w-winden zachte lucht wordt aangevoerd. De tempera tuur in Gelderland kan daarbij tot 10 a 11 graden oplopen. Geheel be stendig is het weer niet. Plaatselijk kan het tot een buitje komen tijdens de passage van een warmtefront in de loop van vandaag. Neerslag van be tekenis is echter onwaarschijnlijk. Het weertype van dit ogenblik con trasteert sterk met dat van 2 jaar geleden toen 11.3° C. werd waar genomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1