Veenendaals 'dagblad Weer aanbod om te onderhandelen Johnson waarschuwt Hanoi voor vastbeslotenheid V.S. Bomaanslagen in Bonn Buiten Wapenzendingen wordt niets in de weg gelegd SUEZ-KANAAL minder waard Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DOMINEE KRITISEERT DE PRESIDENT MISS IN TRANEN Taalperikelen voor Eltense schooljeugd Nasser in de zorgen Vrij zacht Betogingen bedwingen met „vliegenvangers" en jeukpoeder Ook andere coasters brachten oorlogstuig naar Biafra Ontploffing in vliegtuig Vuurgevecht bij Jordaan. Dode bij ongeluk te Gelselaar Grootkruis voor dr. Hallstein Paar stak twee mannen neer Echtpaar Luns naar Praag Prinses Beatrice vlucht voor haar ouders VASTBESLOTEN INITIATIEF ONTEVREDEN Andere ekster BESCHOTETS GETROFFEN GEEN CRISIS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mrri-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 13 NOVEMBER I967 4le JAARGANG JOHNSON onderhandelen WILLIAMSBURG (Virginia) President Johnson heeft het afgelopen weekeinde Hanoi uitgenodigd voor een ontmoeting in volle zee aan boord van een neutraal schip, en gezegd dat de Verenigde Staten iri Vietnam nooit zullen capituleren, maar ook geen derde wereldoorlog willen ontketenen en „borreltafel-critici" ronduit te kennen gegeven, dat zij hun mond moeten houden zolang Amerikaanse soldaten op het slagveld sneuvelen. Dit zijn de belangrijkste punten uit de toespraken die Johnson hield tijdens zijn reis langs grote militaire bases ter gelegenheid van wapenstilstandsdag (de oorlog 1914-1918) en waarvan waar nemers menen dat zij de eerste fase vormen van een offensief van de rege ring om „het vertrouwen te herstellen" voor de presidentsverkiezingen van ko mend jaar. •De Amerikaanse president gaf Hanoi te kennen, dat het niet behoefte te den ken, dat de vastbeslotenheid van de re gering door te gaan met de strijd aan het wankelen kan worden gebracht door demonstraties. Aan boord van het vliegdekschip „En terprise" waarvan toestellen heb ben deelgenomen a§n de bombardemen ten op Noord-Viëtnam en dat begin ko mend jaar weer naar het oorlogsterrein terugkeert bood hij aan onderhande lingen te beginnen aan boord van een neutraal schip in neutrale wateren. Men meent echter dat deze uitspraak symbo lisch was bedoeld en in overeenstem ming is met eerdere voorstellen, „ieder een op onverschillig welke tijd te willen ontmoeten in het belang van de vrede"; In alle toespraken op zijn 10.000 kilo meter lange reis tot soldaten die al aan de oorlog hebben deelgenomen of die op het punt staan naar Vietnam te ver trekken liet hij duidelijk blijken dat de Verenigde Staten in Viëtnam zouden blijven tot een vre^za^ae regeling door onderhandelingen is bereikt en dat niets hem van deze koers kan doen afwijken. Johnson gaf ook te kennen, te geloven het initiatief in de oorlog te hebben, evenals in de politieke strijd op het thuisfront die zijn hoogtepunt zal heb ben in de verkiezingen komend jaar no vember. Washington heeft nog geen enkel com mentaar gegeven op de mededelingen van president Thieu van Zuid-Viëtnam volgens welke met de kerst en met het Viëtnamese Nieuwjaar korte bestancjg- perioden in acht zullen worden geno men. Men meent dat de Verenigde Sta ten dergelijke perioden eveneens in acht zullen nemen, maar de hoge militairen zouden erop staan dat zij kort zijn. Ook Johnson heeft op geen enkele wij ze gesproken over pauzes in de bom bardementen op Noord-Viëtnam. President Johnson is zondag door een geestelijke gekritiseerd toen hij een kerkdienst bijwoonde in Williamsburg. De geestelijke, ds. Cotesworth Lewis, zei tijdens de dienst dat men in de Ver. Staten meent dat er iets verkeerds is in Viëtnam. Johnson, die onbewogen toe luisterde, kreeg te horen dat hij niet voldoende heeft gedaan om de ontevre denheid over het Amerikaanse optreden zowel van de zijde van de Amerikanen als door leiders van andere landen ge uit, weg te nemen. Dominee Lewis zei geschrokken te zijn door het feit dat een oorlog wordt uitgevoerd waarin het aantal slachtof fers onder de burgerbevolking drie maal zo groot is als onder de militai ren. Hij zei dat persberichten over slachtoffers foutief kunnen zijn, maar dat het Amerikaanse volk recht heeft op een verklaring van de regering. Ook sprak Lewis van persberichten volgens welke de regering de in Viëtnam vech tende troepen veel beperkingen oplegt „en ze belemmert hun capaciteiten vol ledig te benutten om het conflict tot een succesvol einde te brengen". Twee vooraanstaande Amerikaanse biologen hebben de beschuldiging geuit, dat overmatig gebruik van Amerikaan se chemicaliën in Viëtnam het planW aardige en dierlijke leven daar voor ve le jaren zal kunnen vergiftigen. BONN Aanslagen met springstof fen zijn zondagmorgen vroeg gepleegd op de Griekse en Boliviaanse ambassa de in Bonn. Niemand werd gewond, maar van beide gebouwen werden rui ten vernield, de gevels beschadigd en interieurs opgeblazen. De aanslagen ijn kennelijk als politieke demonstra ties bedoeld. Bij de Boliviaanse ambassade werd een brief gevonden waarin werd gepro testeerd tegen het Amerikaanse optre den in Viëtnam. De regeringen van Spanje, Portugal en Griekenland wer den aangespoord tot „revolutionaire daden tegen alle dictaturen". De on dertekenaars, die zich „Groep eerste mei" noemen zijn vermoedelijke aan hangers van de Cubaanse leider Fidel Castro. Bij de afdeling voorlichting van de Griekse ambassade had de ontploffing plaats om half drie 's nachts; om half zeven volgde de explosie bij de Boli viaanse ambassade. In beide gevallen waren springstofpatronen gebruikt, zo als ook worden aangewend bij rotsbo ringen. O HOLTUM Zaterdagavond brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de stallen van de varkens fokkerij van landbouwer Hilkens, Hol- tum bii Sittard. In de vlammen kwa men 90 biggen en negen zeugen om. Het aangrenzende woonhuis kon gedeelte lijk gered worden. De schuur en de stallen werden totaal verwoest. mvuBMmmmtmmuwm de Gelderse maand geleden voormalige vinkenbaan in Vallet, i deze memo's waarop een g even g een terugblik werd geworpen, vingen we nu en dan weieens een aardige t bijzonderheid, zoals een op de lokkers stotende sperwer, een goudvink of een kleurig puttertje. En eenmaal kregen -p we een roofvogeltje in zakformaat t onder het net, namelijk de klap- g ekster (ook tuinvalkje, negendoder g en vinkebijter genoemd), die niet veel f groter is dan een lijster en met (dui- delijk kenmerk) een links-rechts, J rechts-links zwaaiende zwartbonte staart, dus nooit, zoals bij de kwik-1 staart op-en-neer. Hij heeft een typi- 0 sche valkesnavel,-maar daarvan zien g we niets, wanneer de vogel op toren- g valkmanier biddend boven de hei g staat; hierbij vallen speciaal de korte vleugels op. De klapekster een ge- g heel andere soort dan de bekende langstaartige kraaivogel die gewoon i „ekster" heet broedt in ons land zeer zeldzaam, doch de zwervers over 't open veld, zijn er van okt./nov. en g jan./mrt., levend van kleine zoogdie- g ren en vogeltjes. De klapekster met I zijn scherpe blik werd eertijds door p de valkenvangers gebruikt om de roofvogels, die zij hoopten te bemach- tigen, aan te kondigen. Aan de bewe- J gingen en geluiden, die het „hand- g werk", zoals ons ekstertje heette, maakte, wist de man in de „tobhut" g dat er wat op komst was. Met het g beëindigen van het seizoen werd de p gepluimde helper in vrijheid gesteld, i Try inrlnr h\r\nVi umi V\/>t nt/irnccnnfn vluchtbedrijf kunt ge over het werk of hangwerk alles lezen, ermee van doen heeft. 13 nov. '67 'x A. B. hand-1 wat WIGMAN j p WASHINGTON Deelnemers aan ongeregeldheden in de V.S. lopen de kans straks aan elkaar te wor den vastgeplakt of onder grote net ten te worden gevangen, als de politie een aantal suggesties van deskundigen in praktijk gaat bren gen. Het „Instituut voor defensie-ana lyse" heeft voorgesteld, dat de poli tie een oproerige menigte neutrali seert door het gebruik van een groot formaat vliegenvangers of de sa menscholingen met schuim, jeuk poeder of met pijltjes met een kal merend middel bestookt. Voorts heeft men het denkbeeld ge opperd om plastic-confetti te strooien om de grond glad te ma ken, terwijl ook is voorgesteld de belhamels te merken met verf of iets dergelijks. n«u«w In de Amerikaanse stad Dallas is de zeventienjarige Stephanie Crane gekroond tot Miss Teenage 1968. Toen het grote moment van de kroning aanbrak kon zij haar tranen niet meer bedwingen en huilde er lustig op los. DEN HAAG/HARLINGEN „De Nederlandse regering heeft over het ver voer van wapens door Nederlandse schepen naar Biafra geen standpunt inge nomen". Dit zei minister drs. Bakker (Verkeer en Waterstaat) nadat bekend was geworden dat behalve de Nederlandse kustvaarder Jozina nog twee andere kustvaarders uit Harlingen oorlogstuig naar de afgescheiden Nigeriaanse provincie hebben vervoerd. „Nergens staat, dat naar Biafra geen strategische goederen mogen worden vervoerd", aldus de minister. „De Uno heeft daarover geen uitspraak gedaan. Wij hebben geen enkele bemoeienis met wat Nederlandse schepen over de we reldzeeën vervoeren, zeker niet als de lading in andere havens aan boord is gebracht". Het transport van wapens door de Harlinger kustvaartier was bekend ge worden door 'n klacht van Eelke Jong- sma (22) uit Ferwerd, matroos op een van de kustvaarders De Vliehors van de rederij Van der Schoot bij de Scheepvaartinspectie. Hij zou de afge lopen zomer tijdens een reis naar Bia fra niet op de hoogte zijn geweest van de gevaren van het wapentransport en zou bovendien geen gevarengeld hebben gekregen. Het schip w'as naar de Poolse haven stad Stettin gevaren, waar het een la ding van vijftig ton aan snelvuurgewe ren van Tsjechische makelij en 250 ton munitie aan boord had gekregen. De vracht was gelost in de Biafraanse stad Calabar. Daar lag ook de Pollendam van dezelfde rederij met een lading Duitse gevechtswagens. Die zouden af komstig zijn geweest uit Antwerpen en in Rotterdam zijn ingeladen. Matroos Jongsma zegt in zijn klacht, dat hij en de andere bemanningsleden aan grote gevaren hebben blootgestaan. „Het avontuur met de Jozina heeft be wezen hoe gevaarlijk het is wapens te vervoeren naar landen die in oorlog zijn", zegt hij. „Er is op de Vliehors ge schoten toen die 's nachts Biafra na derde". „Maar ik heb geen cent geva rengeld gekregen", voert hij aan. De directeur-generaal voor de scheep vaart van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, drs. H. J. H. Jansen zei gisteravond: „Er is geen wet voor dit soort transporten. Met Rhodesië is het een andere zaak. Daarovér is een reso lutie van de Uno. Voor het overige is het vervoer wat de scheepvaart be treft vrij. Je hebt in alle landen re ders of kapiteins die op de een of ande re manier wat willen bijverdienen". De heer C. van der Schoot van de Harlinger rederij tilt niet zwaar aan de klacht. „Het vervoer van wapens door kustvaarders is vrij normaal. Er wor den dagelijks over heel de wereld veel wapens vervoerd en de kustvaart doet daaraan mee. Ze worden gewocm be schouwd als stukgoed. Uiteraard worden daarbij voor de bemanning geen risico's genomen. Matroos Jongsma wil blijkbaar inte ressant doen nadat hij van het avon tuur met de Jozina had gehoord. Maar daar staan wij helemaal buiten". Reden voor het geven van een ge va rentoeslag aai> de bemanning heeft cite rederij niet. „Het vervoer van benzine is veel gevaarlijker. Je moet natuurlijk geen wapens gaan vervoeren naar Noord-Viëtnam of Israël". Matroos Jongsma vond de reis naar Biafra wel gevaarlijk. „Wij wisten niets van de risico's die aan het trans port waren verbonden". Hij is direct na aankomst in Amsterdam op 18 septem ber van boord gegaan. Hij is niet meer gaan varen en wil „zolang ze dergelijke rommel" vervoeren ook niet terug naar zee. Hij wil een omscholingscursus voor machinebankwerker gaan volgen. SAN DIEGO (Californië) Aan boord van een Amerikaans straalpas- sagiersvliegtuig, een Boeing-727, heeft zich een ontploffing voorgedaan in de bagage-afdeling achterin het toestel, dat op weg was van San Diego naar Chicago. De bom ontplofte boven Ala mosa in Colorado. De vernielingen ble ven beperkt tot de bagageruimte. Nie mand van de 78 mensen in het vliegtuig werd gewond. ELTEN De Duitse grensplaats Elten wil van een erfenis af uit de tijd, dat het nog Nederlands gebied was. Op de lagere scholen was Ne derlands toen een verplicht vak en dat is het nog; er is zelfs een Ne derlandse leraar. Maar na de terug gave aan Duitsland werd ook Engels als verplicht vak toegevoegd aan het lesrooster. De Eltense lagere school is daar mee de enige in West-Duitsland, waar de kinderen vanaf de derde klas twee vreemde talen leren. De meeste ouders vinden dat een over belasting en zeggen gemerkt te heb ben, dat hun kinderen daardoor in andere vakken niet goed mee kun nen komen. Tijdens een schoolvergadering is dan ook besloten, dat er wat aan ge daan moet worden. Alleen is men het er niet over eens, wat er moet gebeuren, want er zijn ook ouders die vinden, dat Nederlands voor hun kinderen belangrijk is. Burgemeester Hövelmann geeft echter als zijn mening te kennen, dat Engels de kinderen juist bij hun latere studie te pas komt en dat ze het Nederlands toch wel vanzelf le ren. Elten ligt luttele kilometers van de grens en er is een nauw contact met de Nederlandse grensplaatsen. Volgens de burgemeester moet En gels verplicht worden en Nederlands facultatief. De schoolvergadering heeft nog niet kunnen besluiten. TEL AVIV Israëlische en Jordaan se strijdkrachten hebben elkaar zon dagochtend met mortieren en lichte wapens beschoten. Het vuurgevecht, dat bijna vier uur duurde, speelde zich af op zeventien kilometer afstand van de Damia-brug over de Jordaan, ten noorden van Jericho. Beide partijen beschuldigen elkaar het vuur te hebben geopend. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers maar er is wederzijds schade aangericht. De «Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft ver klaard, dat de Sovjet-Unie de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt door Egypte valse inlichtingen te geven over Israëlische troepenbewegingen. Hij is daarom van mening, dat de Sovjet- Unie een beslissende rol heeft gespeeld in het scheppen van een explosieve si tuatie. Eban zei dit in antwoord op vragen in een Amerikaans televisiepro gramma. BORCULO Op de weg van Gelse laar naar Geesteren, ter hoogte van de Braakschool, is zondagavond omstreeks elf uur een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 16-jarige G. J. Wannink uit Gelselaar op slag werd gedood. Twee andere personen werden vrij ernstig ge wond. Het ongeluk ontstond doordat de be stuurder van de personenauto, waarin het drietal zat, de 20-jarige J. H. S. uit Gelselaar, met zeer hoge snelheid een bocht naar rechts nam en de macht over het stuur verloor. De wagen raak te van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Het slachtoffer, dat achterin zat, werd uit de wagen tegen een boom ge slingerd. De bestuurder, alsmede de naast hem zittende 17-jarige H. J. S., eveneens uit Gelselaar, werd met vrij ernstige verwondingen naar het zieken huis te Lochem overgebracht. LONDEN De dag, dat hij besloot het Suezkanaal te sluiten voor alle scheep vaartverkeer, zal president Nasser nog lang heugen. Sommigen van zijn vrien den zijn evenmin erg gelukkig met dat besluit. Egypte's economie is zwaar ge troffen door het uitblijven van de inkomsten uit het kanaal. De toekomst van het kanaal zelf als belangrijke internationale waterweg en als bron van vreem de valuta voor Egypte worden thans twijfelachtig geacht. De anders wat kille profdr. W. Hallstein, oud-voorzitter van de Europese Commissie, was zaterdag toch zichtbaar ontroerd. Hem was door minister Luns de hoogste Neder landse onderscheiding: het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, uitgereikt. Na oud-kanselier Adenauer is dr. Hallstein, de enige Duitser die Sinds de oorlog dit ereteken ontving. Koningin Juliana was de eerste die hem tijdens de feestelijke bijeenkomst van de twintigjarige Europese Bewe ging geluk wenste. Praktisch de vol tallige regering, leden van de Europe se Commissie en veel ambassadeurs volgden het koninklijke voorbeeld. ROTTERDAM In de nacht van za terdag op zondag zijn in Rotterdam de 40-jarige chauffeur B. G. en zijn 30-ja- rige vrouw R. H. aangehouden, ver dacht van het toebrengen van steek wonden aan de 32-jarige havenarbeider C.S. en de 32-jarige kantoorbediende M. W. De twee slachtoffers zijn met resp. een steekwond in de buik en een ver wonding in de rug in het Bergwegzie kenhuis opgenomen, waar operatief moest worden ingegrepen. De vechtpar tij ontstond in een woning aan de Goud se Rijweg in Rotterdam. De politie weet nog niet met welk voorwerp de verwon dingen zijn toegebracht* Twee van Egypte's diplomatieke bondgenoten, India en Pakistan, zijn z.waar getroffen door de snel omhoog vliegende vrachttarieven voor tarwe en kunstmest uit de Verenigde Staten en Europa. De Sovjet-Unie, Egypte's grootste militaire vriend, is gedwongen de bevoorrading per schip van de commu nistische strijdkrachten in Noord- Viëtnam thans om te leiden over een dubbel lange scheepvaartroute. Uit een onderzoek van Associated Press is gebleken dat van Nassers di plomatieke tegenstanders vooral Groot- Brittannië zwaar getroffen is door de sluiting van het kanaal. Egypte's aartsvijand Israël profiteert indirect van de sluiting. Het gebruikt de politieke instabiliteit van het kanaal als een belangrijk onderhandelings punt. De Israëli's hebben financiële steun gekregen voor de aanleg van een pijpleiding door Israël evenwijdig aan het kanaal. Deze pijpleiding krijgt een capaciteit van bijna een derde van de olie, die vroeger via het kanaal van de olievelden in het Midden-Oosten naar West-Europa ging. De gehate „imperialistische" olie maatschappijen trekken ondertussen een lange neus tegen Nasser. Hun win sten bewegen zich op recordniveaus en hun Europese olievoorraden nemen toe nu de noodroute om Kaap de Goede Hoop normaal begint te lopen. Het ge vaar van een brandstofcrisis in Euro pa in de komende wintermaanden is geheel verdwenen. De oliemaatschappijen beginnen thans rekening te houden met de mo gelijkheid, dat het kanaal nog minstens een jaar gesloten zal blijven. Wanneer het dan weer opengaat zullen steeds minder supertankers er gebruik van maken. Zjj worden langzamerhand te groot vocfr het kanaal en de route om Kaap de Goede Hoop is in ieder geval goedkoper. Esso heeft deze zomer reeds een twaalftal tankers van 200.000 en meer ton bij Europese werven be steld. SCHIPHOL Vroeg in de ochtend is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vandaag van Schiphol naar Praag vertrokken om op uitnodiging van zijn Tsjechische ambt genoot een officieel bezoek van vijf da gen aan Tsjechoslowakije te brengen. Hij zet daarmee de reeks van bezoeken aan Oosteuropese landen voort. Eerder dit jaar bezocht hij Roemenië en Polen. Ditmaal w§rdt hij door zijn echtgeno te vergezeld. De Tsjechische regering heeft namelijk ook mevrouw Luns uit genodigd en voor haar een apart pro gramma opgesteld, waarin bezoeken aan een aantal sociale instellingen zijn opgenomen. Minister Luns zal in Tsjechoslowakije twee nieuwe akkoorden tekenen: een handelsverdrag en een overeenkomst voor het wegvervoer. Aan een cultureel akkoord moet nog de laatste hand wor den gelegd voor het kan worden onder tekend. ROME De 24-jarige Italiaanse prinses Maria Beatrice en de 34-jarige Italiaanse acteur Maurizio Arena zijn gisteren overijld naar Londen gevlo gen, nadat de ouders van de prinses een Romeinse rechtbank hadden ge vraagd het voorgenomen huwelijk tus sen het tweetal te verhinderen. Ex-koning Umberto van Italië en zijn vrouw, ex-koningin Marie José, zeggen dat hun dochter geestelijk niet stabiel genoeg is en teveel verslaafd aan drank en verdovende middelen om een normale beslissing te nemen. De rechtbank heeft prinses Maria Beatrice nu gedagvaard voor een eer ste verhoor op 21 december. Haar ou ders, die van elkaar gescheiden wonen in Zwitserland en Portugal, moeten in het buitenland worden gehoord, omdat zij Italië niet binnen mogen. A In de Beethovenhalle te Bonn heeft zaterdagnacht weer het jaarlijkse „Bundespresseball" plaatsgehad. Dit pers festijn, waarvan toegangskaarten op de zwarte markt voor duizend mark van de hand gingen, stond dit jaar in het teken van Nederland. Op de foto de Neder landse minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mej. Klompé, in geanimeerd gesprek met de Duitse bondskanselier Kiesinger. Hfaterdag stond het weer in ons land onder invloed van een depressie nabij Scandinavië. Zondag breidde een rug van hoge luchtdruk zich over Nederland uit, hetgeen gepaard ging met opklaringen. Intussen is boven de Britse eilanden een warmtefront aan gekomen, dat behoort bij een depres sie ten zuiden van IJsland. Dit front vormt de voorste begrenzing van vrij zachte en vochtige lucht, die zich dinsdag over onze omgeving zal hebben uitgebreid. In deze lucht komen naast wolkenvelden enkele plaatselijke opklaringen voor. terwijl uit deze bewolking weinig of geen neerslag zal vallen. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Het zal vrij zacht weer zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 1