Chr.-radicaal program zal worden voorgelegd aan KVP, ARP en CHU KarelI JONGEJENEVER OVERWINNING VOOR VON THADDEN Vierde lustrum van Europese Beweging FELLE AANVAL SMITH OF ENGELAND Vruchtbaar samenwerken voorlopig voorop Doden in 't verkeer ER IS MAAR ÉÉN... VUELTA™,:"""" DE GRAAUWE HENGST FANTA ORANGE Congres te Scheveningen kwam nog niet klaar met hele materie RELLETJE IN AMSTERDAM Zevende brandje in Terneuzen Klap met effect ICommentaar I van leidende politici N.P.D.-congres in Hannover Soort rabies in Suriname Matroos, die met valse dollars betaalde, gepakt Snoep verstandig eet n appel RUIM TEVOREN DEBAT Jacht op ontsnapte gevangenen in Engeland Aalst vecht nog tegen de stank Dood in douchecel Over te „uic. ic praten Niet alle punten Love-in z Snoep verstandig eet n appel ,de jonge van de Graauwe Hengst getipt als winner...." zet eens F 10.45 op de tien tegen een voortaan uw favoriet GOEDKEURING TE KLEI* Militaire groet wordt gelijk geschakeld FANATICI Snoep verstandig eet n appel BASTION Dohner geeft trofee aan Vietnamees be vt iij (I ing s f r on t racjina 5 MAANDAG li NuVtMöcK IV6/ ADVF.RTF.KT1E SCHEVENINGEN „Als de christen-radicalen de confessionele partijen wil len overtuigen, dan nloeten zij wel weten, dat zij daar stuiten op gehaaide jongens. Zij moeten dus heel duidelijk maken wat zij willen, waarom dat moet gebeuren en bovendien ook hoe". Met deze boodschap sloot zaterdag middag prof. mr. W. F. de Gaay Fort man het congres van de werkgroep van christen-radicalen, dat even tevo ren onder langdurig applaus tot zijn belangrijkste beslissing was gekomen: het goedgekeurde program als chris ten-radicaal uitgangspunt voor de ver nieuwing van KVP, ARP en CHU voor leggen aan deze drie partijen met de bedoeling, dat daardoor ook „vruchtba re samenwerking" tot stand komt. Deze samenwerking dient dan te zijn gericht op een samenwerkingsverband met andere partijen, een stembusak koord, dat volgens de werkgroep zal moeten worden gesloten met de PvdA en D'66. Tal van programmapunten zijn ove rigens tijdens het congres nog niet eens vastgesteld. Deze betreffen het buiten lands beleid, de woningbouw, het open baar vervoer, het kiesstelsel en kunst en cultuur. Deze punten heeft het con gres toevertrouwd aan de commissie van negen, zoals het bestuur van de christen-ralicale Americain-groep wordt aangeduid. In mei komt deze groep dan weer bijeen om te kijken wat er dan moet gebeuren. Dan zal waarschijnlijk wel bekend zijn of de christen-radicalen met hun voorstellen kans hebben ge zien om de partijen om te buigen, zo als de opzet immers is. Als dat niet ge beurt, zal dat mei-congres bepalen „welke weg de christen-radicalen zul len opgaan", wat betekent dat dan de beslissing zal vallen of de Americain- groep een afzonderlijke partij zal vor men of niet. Het eerste werk is nu het program te herschrijven en uit te geven. Daarna zal de werkgroep in een gezamenlijke bijeenkomst met de besturen van de KVP, de ARP en de CHU dit program aan deze partijen overhandigen. De AMSTERDAM De mobiele een heid van de Amsterdamse politie heeft gistermiddag vijf jongelui aangehou den. Zij waren met een groepje van ongeveer honderd jongens en meisjes van de love-in in het Vondelpark naar de Dam getrokken. De mini-rel was binnen een kwartier afgelopen. Drie arrestaties werden verricht we gens verkeersovertredingen en niet doorlopen. Deze arrestanten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Twee jongens zou den de politie voor fascisten hebben uitgemaakt. Zij zijn vandaag voor de officier van justitie geleid. De meeste bezoekers van de love-in deden niet mee aan de optocht. Zij bleven rustig in het Vondelpark. ADVERTENTIE TERNEUZEN Weer heeft zater dagavond in Terneuzen een brandje ge woed, dat vermoedelijk was aangesto ken. Het was de zevende keer in korte tijd dat in het centrum van Terneuzen op zaterdagavond tegen middernacht brand uitbrak. Telkens heeft de politie sporen ge vonden die wezen op opzet. Ditmaal was de brand niet ernstig. Een oud ge bouw in de Brouwerijstraat liep enige schade op. groep verwacht daarmee een „we zenlijke bijdrage tot de politieke her structurering van ons land" te kunnen leveren. Tijdens het congres is daarover geen woord gezegd, evenmin over de me ningsverschillen over stembusakkoord en samenwerkingsverband. Deze be ogen beide een ruimschoots voor de verkiezingen tot stand te brengen over eenkomst tussen een groep van par tijen in dit geval de drie confessione le partijen met de PvdA en D '66 over een regeringsprogram en een lijst van kandidaat-ministers, met de bedoe ling vervolgens een meerderheid in het parlement te verwerven. Het verschil moet hierin liggen, dat een samenwer kingsverband veel eerder wordt aange gaan en in een eerdere fase een grote meerderheid tot samenwerking wordt verwezenlijkt, zoals de KVP'er dr. M. van Huiten het uitlegde. Waar dit allemaal op uit moet lopen, is geen onderwerp van debat op het congres geweest. De chr.-radicaal J. Buddingh meende dat het lot van het DEN BOSCH Bij een botsing tus sen twee auto's op de Gestelseweg in Den Bosch is de 53-jarige H. Sluiter gisteravond omgekomen. Hij had geen voorrang verleend. LEEK —In het Groningse Leek is gis termorgen de 75-jarige M. Kuyper door een auto aangereden, toen hij met zijn fiets de weg Heerenveen - Groningen overstak. sHij is ter plaatse overleden. HELLEVOETSLUIS In Hellevoet- sluis is gisternacht een auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in 'n sloot terecht gekomen. Van de drie in zittenden kwam de 21-jarige Rotter dammer R. Bekker, door verdrinking om het leven. WESTZAAN De 77-jarige K. Boe kei uit Assendelft is gisternacht in het ziekenhuis in Zaandam overleden. Kort tevoren was hij bij het op de fiets over steken van de provinciale weg in West- zaan door een auto geschept. EINDHOVEN In het Eindhovense stadsdeel Woensel is zaterdagmiddag na een botsing een auto op de linker helft van de weg geraakt. Daar fietsten op dat ogenblik twee kinderen achter elkaar. De negenjarige P. Pijnenburg werd zo ernstig gewond dat hij gister middag in het ziekenhuis is overleden. HAARLEM Bij een frontale bot sing tussen twee auto's op de Amster damse vaart in Haarlem is zaterdag de 33-jarige leraar J. Hogervorst omgeko men. BUNNIK Bij een mislukte inhaal manoeuvre op de Rijksweg Arnhem - Utrecht is vrijdagnacht de twintigjari ge J. der Kinderen met zijn auto ge slipt en over de kon geslagen. Hij over leed ter plaatse. VELP In het ziekenhuis in Velp is gistermorgen de 75-jarige H. Sangers overleden aan de gevolgen van een val met zijn bromfiets op 7 november op de Dierenseweg in Brummen. LEEUWARDEN De 37-jarige S. Klijnstra uit Leeuwarden is zaterdag in het ziekenhuis overleden. Op 28 oktober was hij met zijn auto in Tiètjerkstera- deel tegen een boom gereden. TOLBERT Nabij Drachten zijn gisteravond bij een botsing tussen een scooter en een busje acht mensen min of meer ernstig gewond. Als gevolg van deze botsing reden vijf auto's op el kaar. Hierbij ontstond aanzienlijke schade. Aabinet-De Jong afhangt van wat de politieke partijen met 't christen-radi cale programma doen en ook van de houding van de individuele Kamerle den die ermee instemmen. Intussen zul len de christen-radicalen in hun par tijen werken aan een mentaliteitsveran dering. Er is tijdens het congres nogal wat veranderd aan het ontwerpprogram over de beheersing van de kernbewa pening in Europa, terwijl het bij de voorbespreking in de sectie zelfs tot een heftig debat kwam tussen degenen, die hiervoor de EEG willen gebruiken en de voorstanders van een ongestoorde ont wikkeling van de Europese gemeen schap, waartoe drs. Bogaers behoorde. De sociale paragraaf kwam wat scherper uit de sectie tevoorschijn. Het congres verwierp met overgrote meerderheid een republikeins getint voorstel om in de staatsrechtelijke pa ragraaf het woord koning te vervan gen door staatshoofd. BIRMINGHAM (Reuter) De Britse politie heeft in Midden-Engeland een massale jacht ingezet op drie gevange nen van de Winson Green gevangenis in Birmingham, die zaterdag ontsnap ten. De Winson Green behoort tot de best beveiligde gevangenissen van En geland. De ontsnapten zijn allen Ieren en wa ren nog niet veroordeeld. De mannen ontkwamen door met messen een gat in hun celmuur te maken en met samen geknoopte lakens de grond te bereiken. Om buiten het gevangenisterrein te raken overwonnen zij nog een zes meter hoge muur en een brede gracht. Het is een raadsel hoe de mannen daarin zijn geslaagd. Uit dezelfde gevangenis ontsnapte drie jaar geleden Charles Frederick Wilson, een van de beruchte treinrovers die er in 1963 vandoor gingen met 25 miljoen gulden. Naar hem wordt nog steeds ge zocht. Een reeks ontsnappingen in heel Engeland, eind vorig jaar, had geleid tot een aanzienlijke verscherping van de beveiliging en bewaking van Britse ge vangenissen. AALST. In Aalst stinkt het nog steeds. De brandweer van het dorpje Bommelerwaard moest óok het afgelo pen weekeinde in het geweer komen om de lucht te bestrijden, die daar sinds vorige week dinsdag hangt. Zoals gemeld verloor toen een vrachtauto een minuscule hoeveelheid chloor-cre- sol, die in het dorpje voor een afschu welijk stank zorgde. Nadat al tweemaal eerder het asfalt met chemische preparaten le lijf was gegaan, gingen Gemeentewerken en de brandweer zaterdagmiddag opnieuw tot de aanval over, nadat het vrijdag avond nog sterker was gaan ruiken. Er is nu een chemisch middel op straat aangebracht, dat in het asfalt moet trekken! Hiermee hoopt men dè stank definitief te verdrijven. ALMELO Een Almelose politie agent moest zich in de nacht van zater dag op zondag met zijn pistool verwe" ren tegen enkele vechtersbazen in een café. Hij besloot niet te schieten maar te slaan. Een heethoofd, die een mes had ge trokken, kreeg een dreun met de kolf op zijn hoofd. Toen ging het pistool toch af. De kogel raakte niemand maar sloeg wel de voorruit van de politieauto aan scherven. Twee mannen werden gearresteerd. De man, die de kolf op zijn hoofd kreeg, moest in een zieken huis worden behandeld. MAASTRICHT Tijdens het douchen is zaterdagavond laat de twintigjarige dienstplichtige militair Jo Thijssen in het huis van zijn ouders in Wolder bij Maastricht door verstikking om het le ven gekomen. Zijn ouders troffen hem gisterochtend bij de douchecel dood aan. ADVERTENTIE lK% Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé jfjr sigaar voor vele duizenden liefheb- r bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: 2.70 Voor verzamelaars nieuwe sigarenbandjes met luchtvaartemblemen I UiiiiiiiiiiiMiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii, z TVa afloop van het congres van de i z christen-radicalen hebben enkele z S politieke leiders hun commentaar ge- z E geven. E De socialistische fractievoorzitter in E i de Tweede Kamer, drs. J. Af. den E TJyl, vond dat het programma van E E deze groep een goede basis is voor z z een gesprek met de Partij van de z E Arbeid. „Er is vandaag twee keer ge- E klapt en beide malen ging het om het E E stembusakkoord. Dat verheugt me. E E Er zijn zeker mogelijkheden voor een E z samengaan met de socialisten, hoe- E E wel de Partij van de Arbeid op be- E E paalde punten hogere eisen stelt". De z E heer Den Uyl noemde onteigenings- z E en de grondpolitiek als voorbeeld. E De voorzitter van de KVP mr. P. E J. Af. Aalberse, zei dat het program- z E ma van de christen-radicalen ruime z aandacht in zijn partij zal krijgen. E len. Over bepaalde verlangens van de z E radicalen valt met ons te praten". E De heer Aalberse wees het stembus- E E akkoord nogmaals af. „We moeten E E naar andere wegen en middelen zoe- E ken". E E Dr. W. P. Berghuis, de voorzitter z E van de ARP, durfde niet met zeker- E E heid te zeggen of het hele program- E ma door zijn partij zal worden aan- E i vaard. ,J)e geest en de strekking er- E E van komen in belangrijke mate over- z E een met wat de AR wil, hoewel we z E het niet op alle punten eens zullen z worden. Het stembusakkoord bijvoor- z E beeld spreekt me niet aan". Het stuk z E van de radicalen zal echter, zo zei E E dr. Berghuis, ernstig toorden bestu- E - deerd. E E Mr. dr. J. Af. Af. AImkamp (D'66) E E had het congres „met opperste ver- z E bazing" bijgewoond. Hij vond het 'n z E love-in. Er werd, aldus de heer lm- z E kamp. veel minder gevochten dan het z vorige jaar op het congres van zijn z E partij. Toen waren de mensen veel z E agressiever, veel kribbiger". Hij wil- E E de een samenwerking tussen zijn par- E E tij en de christen-radicalen in begin- E sel niet uitsluiten. E nimmiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiiiimniimiMiiiitiimil ADVERTENTIE BONN Een duidelijke demonstra tie van eenheid en .een persoonlijke triomf voor Adolf von Thadden is het partijcongres geworden van de rechts- radicale Nationaaldemokratische Par tei Deutschland; dit weekend in Han nover gehouden. Met overweldigende meerderheid werd de ultrarechtse Von Thadden tot voorzitter gekozen. Hij had in feite de partij al geleid, sinds hij zijn gematigde tegenvoeter Fritz Thielen uit de partij had gestoten. Toe- gejubeld door zijn partijgenoten noem de de 46-jarige Von Thadden de NPD „het bekken waarin de krachten sa menstromen voor de wedergeboorte van de Duitse natie". Hij proclameerde de „nationale noodtoestand" en voorspelde de intre de van zijn partij in de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, bij de ver kiezingen van 1969. Zonder ernstige strubbelingen keur de het congres het partijprogramma DEN HAAG „Niemand kan het de Amerikanen kwalijk nemen, dat ze niet precies weten waar ze aan toe zijn met de Europeanen. Het ligt voor een groot deel aan ons het volle ver trouwen te herstellen." Prof. dr. W. Hallstein rekent op een toenemende Russische activiteit op diplomatiek ter rein. Doel zou zyn „afbraak en ver hindering van de Europese eenwor ding". De vroegere voorzitter van de Com missie van de Europese Economische Gemeenschap sprak zaterdag op een bijeenkomst van de Europese Bewe ging, die in de. Ridderzaal haar twin tigjarig bestaan vierde. Hallstein was het met de Britse minister voor Euro pese Zaken, lord Chalfont, eens dat „de toetreding van Groot-Britannië niet kan worden opgehouden". Hij be treurde echter, dat de Engelsen „bij gebrek aan fantasie" in 1950 en in 1955 de kansen voor een lidmaatschap vooï- bij hebben laten gaan. Hij wilde een toetreding in verschil lende fasen niet uitsluiten. In ieder ge val vond hij een dergelijke benadering beter dan de houding van „alles of niets". Trouwens, prof. Hallstein meent „dat geen land nog uit de gemeenschap kan treden zonder zich onherstelbare scha de toe te brengen. Politiek succes zal ons niet in de schoot vallen, er moet voor worden gestreden". Minister Luns (Buitenlandse Zaken) ontkende niet, dat uitbreiding van de gemeenschappen risico's meebrengt. De risico's zullen door wijze maatrege len kunnen worden beperkt. In ieder geval vond de minister, dat een klein Europa te klein is in deze tijd van on gekende economische en technologische omwentelingen. De Britse regering, zo deelde lord Chalfont mee, is bereid met de zes landen van de EEG (Frankrijk, Duits land, Italië en Benelux) te spreken over de functie van het Britse beta lingsmiddel als reserve-eenheid. Hij meent echter, dat men daar niet over kan bedisselen als niet de rechten van alle belanghebbenden zijn veilig ge steld. Hij erkende dat het Britse pond pro- zag niet in dat de internationale func tie van het pond in strijd zou zijn met de Europese verdragen. „De Franse franc doet toch ook dienst als reserve valuta, zij het op kleinere schaal", voegde de Britse minister er aan toe. Hij was en bleef optimistisch over de Britse kansen voor een lidmaat schap. Later bij zijn vertrek op Schip hol zei hij nog eens: „Onder de jonge re generatie bemerken we steeds meer enthousiasme." „We zien onze toekomst in Europa", verklaarde Chalfont en keek in de rid derzaal waarderend naar spandoeken als „Welkom in Europa", die jongeren met zich torsten. PARAMARIBO Een voor mens en dier gevaarlijke ziekte is uitgebroken onder het rundvee in Suriname. Het is de paralytische rabies, een vorm van hondsdolheid, die door bloedzuigende vleermuizen (vampiers) wordt overge bracht. De ziekt.* heeft bij runderen een do delijke afloop. Voor de mens, die de smetstof via wondjes in het lichaam kan krijgen, kan de ziekte ook fataal zijn. Van onje Haagse redactie DEN HAAG. De militairen van le ger, luchtmacht en marine zullen voort aan op dezelfde fijze gaan groeten. De soldaten van de landmacht zullen niet meer bij het salueren aan de pet de handpalm naar voren richten, maar naar beneden. Bij de marine en de luchtmacht gebeurde dat al sinds enige tijd. Ook zal het halt en front maken voor een officier in kazernes en legerplaat sen een gebruik dat hier en daar al in het ongerede is geraakt officieel worden afgeschaft. Wel zal het halt en front maken blijven bestaan bij het groeten van een vaandel, van een lid van het Koninklijk Huis en bij militaire uitvaarten. De groetplicht blijft ge goed. Daarin komen, naast woordenrij ke protesten tegen de geest des tijds en nationale leuzen, onder meer de vol gende punten voor: hereniging van Duitsland zonder prijsgeven van de verloren steden in het Oosten; terugtrekking van de Bundeswehr uit de Noordatlantische Verdragsorga nisatie; heroprichting van de generale staf; rechtstreekse verkiezing van de president; toekenning van invalidenpensioe- nen e.d. aan vroegere leden van de SS. Het voorstel om de doodstraf weer in te voeren voor seksuele moord op kinderen en moord op taxichauffeurs haalde niet het vereiste aantal stem men. Het partijprogramma bevat geen uitdrukkelijke steun aan de West- Duitse grondwet en de beginselen van de parlementaire democratie. Vijftienhonderd gedelegeerden waren mensen van alle leeftijden. Onder hen waren invalide oudstrijders maar ook fanatiek-idealistische jongelui. In de redevoeringen klonk steeds weer onbe hagen over de verwordenheid van de moderne tijd en heimwee naar de mo rele maatstaven van vroeger. De sprekers gewaagden voortdurend van de „ontbinding van onze samenle ving" en de „moderne anti-geest", en pleitten voor een opvoeding van de jeugd, die opnieuw zou bijdragen tot idealisme, plichtgevoel en vaderlands liefde. De grote tegenbetoging die voor za terdagmiddag was georganiseerd ver liep onopvallend en rustig. Er ver scheen maar een kleine drom jongeren wier geestdrift door de druilerige regen weldra was geblust. ADVERTENTIE Van onze correspondent LONDEN De reactie van Enge land op een buitengewoon venijnige an ti-Britse tirade van de Rhodesische premier Smith ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de illegale onaf hankelijkheid van Rhodesië is uiterma te diplomatiek en rustig geweest. Ze kwam uit de mond van de Britse minis ter voor Gemenebestzaken Thomsop die tijdens het weekeinde uit Rhodesië in Londen is teruggekeerd. De Rhodesische radio heeft zaterdag een rede van Smith uitgezonden die al tien dagen tevoren was opgenomen. Dus geruime tijd voor zijn lange ge sprekken met minister Thomson, met wie hij het goed kon vinden, in weerwil van diepgaande verschillen in opvat ting. Er zijn de laatste maanden zelfs nieuwe geschilpunten bijgekomen, zo is minister Thomson gebleken. Desondanks had men zaterdag nog hoop dat beid» landen het contact kunnen handhaven en zullen doorgaan met het zoeken naar een oplossing. Smth had zijn toespraak gemakkelijk kunnen herzien, wilde hij in de geest handelen van de plezierige contacten met minister Thomson. Hij verkoos evenwel en beschuldiging aan het adres van Engeland dat volgens hem ter- wille van het zich rustig houden van het wereldcommunisme, een aanval doet op het bastion van vrijheid en democratie in Afrika. Daarmee bedoelde hij Rhode sië. Engeland gebruikt volgens premier Smith dezelfde tactiek als de Sovjet- Unie in de koude oorlog. Hij verweet Engeland dat het Rhodesië onderwerpt aan getreiter en beledigingen, en het tot doelwit maakt van een aanval met economische, politieke en psychologi sche middelen van een ongelooflijke ve nijnigheid. Het lijden dat daar het ge volg van kan zijn, zal vooral de Afri kaanse Rhodesiërs treffen, aldus Smith. Ook in Salisbury heeft de scherpe toon van zijn toespraak velen verrast, vooral omdat hij direct na ailoop van zijn gesprekken met minister Thomson hoop had gewekt door te zeggen dat die de eerste stap waren naar de herope ning van de onderhandelingen met En geland. Minister Thomson zei na zijn terug keer in Londen van de toon van de rede van premier Smith: „Een heel andere dan die tijdens onze gesprekken heerste We moeten verder blijven proberen een oplossing te bereiken". In Salisbury verluidt dat premier Smith weldra weer een ontmoeting zal hebben met de Zuidafrikaanse premier Vorster, die veel heeft gedaan voor het tot stand brengen van het bezoek van minister Thomson aan Rhodesië. BUSSUM Schaakgrootmeester Jan Hein Donner zal de kostbare trofee die hij als winnaar van het internationale toernooi in Venetië kreeg, aan het Viet namese bevrijdingsfront geven. Waarschijnlijk zal het bevrijdings front de opbrengst van het uit goud en diamanten bestaande voorwerp gebruiken om medicamenten te kopen. Wat Donner betreft mogen de Noord- Vietnamezen ook een machinegeweer van het geld kopen. ROTTERDAM Een Amerikaanse matroos, die zaterdagmiddag in een he renmodezaak op de Coolsingel een pyjama wilde betalen met een vals bil jet van twintig dollar, is na een tele foontje van het personeel van de zaak door de Rotterdamse recherche in zijn kraag gepakt. De politie had de laatste dagen ver scheidene aangiften gekregen van win keliers, die door een klant met valse dollars waren betaald. Er kon een vrij nauwkeurig signalement van de man worden gemaakt, dat door ie politie werd verspreid onder de winkeliers in de binnenstad. Dank zij dit signale ment werd de veertigjarige V. B„ de matroos, zaterdag herkend. Hij had bij zijn aanhouding 24 valse biljetten van twintig dollar op zak. Aan boord van zijn schip werden in zijn hut nog 44 van dergelijke biljetten gevonden. De matroos beweerde tegenover de politie niet te hebben geweten, dat het geld vals was. ADVERTENTIE 53-06 De heer H. Mijnheer, Ruigeweg 80, St. Maartensbrug kreeg f 750.- voor zijn serie blauwe kroonkurken. 'n Prijs van f 750,- Er waren al duizen den prijzen. Spaardus beste lezer, er zijn nog kansen op reizen naar Grenoble. Drink Coca-Cola, Fanta of Sprite, spaar kroon kurken en win! Coke, Fanta, èprite. Geweldig lekker! VRUCHTENLIMONADE

De Vallei | 1967 | | pagina 5