Veenendaals - dagblad Zeevarenden gewaarschuwd fc tegen vervoer van wapens j Voor zeven van „Jozina" 10 jaar en 60 mille boete Vrijgelaten Amerikaanse sergeants in Washington Bulten WIJ V.S. MISTEN VREDESKANS Stroef overleg in V-raad Voor sociale zekerheid hoge belastingen nodig" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei REÜNISTES NA BIJNA ZESTIG JAAR Terug uit gevangenschap inde NA ONTSTELLEND STRENGE STRAFFEN VOOR NEDERLANDERS IN NIGERIA Ff m» i LJTl d M t n j n £*- r m -J Rapport over verbllji bij V iët-Cong-troepen „Jubileum" van grafschender Voor «pa Bakker geen aardgas... Ter sprake in ministerraad WÈMM Israël blijft rechtstreekse onderhandelingen eisen Brits plan voor technologische vooruitgang Vertegen woordiger kan liaan houden dank zij rechter KUSTVAARDER VERGAAN Veel wolken Onderwaterwereld DESERTIES HO ZIEK OVERHEMDEN Hoofdstr. 75, Veenendaal BRIEF NIET STRAFBAAR Robert Kennedy ONDERMINISTER TUT MIDDENSTANDERS: SAMENWERKEN NIET OVERTUIGD Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C.Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valleiopge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 14 NOVEMBER I967 4le JAARGANG i M ff H ;a vii De sergeants James E. Jackson (rechts), Daniel Pitzer (links), die met ser geant Johnson (niet op de foto) in de V.S. zijn teruggekeerd. Vorige week zijn de militairen door de Viët-Cong vrijgelaten. WASHINGTON De drie Amerikaanse krijgsgevangenen, die de vorige week door de Viët-Cong werden vrijgelaten, zijn gisteravond in Washington aangekomen. Zij zullen aan het Amerikaanse ministerie van Defensie verslag uitbrengen van hun belevenissen. BRUSSEL. De grafschender, die al geruime tijd wordt gezocht door de Ne derlandse, Belgische en Westduitse po litie, is de vorige week actief geweest in Houthalen in Belgisch Limburg, zo is gisteren bekend geworden. Hij ver nielde daar ongeveer zestig kindergra ven en bekladde grafstenen met op schriften, SS-tekens en hakenkruisen. Een van de opschriften luidde: „Van daag vieren we feest. Dit is de 150ste schending". \-Tet het wondere dierenleven van de diepten der oceanen hebben de meesten onzer voor het eerst bewust kennis gemaakt door de fantasierijke boeken van Jules Verne, waarvan bv. „Twintigduizend mijlen onder zee" door generaties werd verslonden. Al was het dan maar in zwart-op-wit, toch zagen wij in onze jongensver beelding op de ouderwetse zinco's en tekstpagina's de wonderlijkste, kleu rige schepsels, die de verre wateren bevolkten: vissen, zee-anemonen, po liepen, wormen, schelpen, slakken, manteldieren, kreeften, schidpadden en monsterlijke wezens zonder tal. Door de moderne foto-jacht onder water, die zulk een hoge vlucht nam, alsook door de sterk inspirerende fraaiste aquaria worden we met die vreemde verborgen wereld tegenwoor dig veel nader en natuurgetrouwer geconfronteerd. Het nieuwe boek „W er el d onder water" door prof. F. P. Möhres (250 pag., 107 kleu renfoto's f 13,90) verschenen bij Zo mer en Keuning te Wageningen, ver schaft er ons een bijzonder goede kijk op, niet slechts wat de onberispelijke afb. betreft, doch ook om de prettig leesbare, populaire tekst, die ons de ze materie wetenschappelijker en be trouwbaarder verklaart dan Jules Ver ne. Van beiden begrijpen we evenwel, dat men gemakkelijk door de passie van het onderwerp gegrepen kan wor den. Een aardige bijzonderheid is, dat prof. dr. Karl von Frisch, de wereld vermaarde bijenhoogleraar, een ani merend voorwoord schreef. Eerst be greep ik deze vreemde combinatie niet, tot ik zag dat Möhres assistent van Von Frisch was. 14-11-'67 A. B. WIGMAN «wmumu De drie militairen reisden onder de hoede van een functionaris van de Ame rikaanse ambassade in Beiroet. Het vliegtuig maakte gistermiddag een tus senlanding in Parijs. De drie mannen weigerden de pers te woord te staan. „Zij staan onder, grote druk", zei de man uit Beiroet, A. Beaton. „Ze willen eerst met hun meerderen bij Defensie praten voor ze iemand anders spreken". De sergeants James A. Jackson, Ed ward R. Johnson en Daniël L. Pitzer, werden in Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, in vrijheid gesteld. Zij reisden naar de Verenigde Staten via de Libanese hoofdstad Beiroet en via Parijs. Beaton vertelde dat R. Johnson on der medische behandeling stond. Volgens een Japans vredescomité zijn de vorige maand vier opvarenden van het Amerikaanse vliegdekschip Enter prise in een marinebasis in Japan ge deserteerd. Hun namen werden giste ren 'in Tokio bekendgemaakt. Er werd niet gezegd waar ze zich nu bevonden. De mannen waren volgens het comi té gekant tegen de oorlog in Viëtnarr^ en wilde niet naar de Viëtnamese wate ren. Hun uniformen hadden ze vernie tigd. De correspondent van een Noors dag blad en de correspondent van het En gelse blad The Guardian berichten gis teren uit Hanoi dat de gezondheidstoe stand van de Noordviëtnamese presi dent, Ho Tsji-minh (77) zeer slecht was. Volgens de twee correspondenten heeft hij de viering van de 50ste verjaardag van de Russische revolutie in Moskou niet kunnea bijwonen omdat hij bedle gerig is. Premier Pham Van Dong (57) zou op het ogenblik alle staatszaken re gelen. De correspondent van de Guardian meent dat er geen twijfel bestaat dat Pham Van Dong als opvolger van Ho Tsji-minh is aangewezen. ADVERTENTIE WIT (5 mouwlengten) maar ook in uni, leuke streepjes en ruitjes. DIVERSE BOORDMODELLEN. ROTTERDAM Het bestuur van de Algemene Vereniging van Zeevaren den (A.V.Z.) beraadt zich vandaag over de tekst van een brief aan de leden op de kustvaartvloot. Daarin wil het waarschuwen tegen de gevaren, die zijn verbonden aan het vervoeren van wapens naar landen in oorlog. „Met deze brief willen wij proberen te voorkomen, dat de mensen er in lopen", zei de heer D. Opmeer, de voorzitter van de A.V.Z. Deze waarschuwing aan de zeevaren den is de consequentie van het schok kende vonnis, dat gisteren een recht bank in Lagos heeft geveld over de be manning van de Nederlandse kustvaar der Jozina. Alle zeven opvarenden wer den veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf wegens onwettige invoer van wapens in Nigeria. Zij werden verder gestraft met een boete van ieder zestigduizend gulden of twee jaar gevangenisstraf omdat zij volgens de aanklacht hadden gepro beerd 1875 zakken zout en 389 rollen krantepapier buiten de douane om in te voeren. De Jozina werd verbeurd verklaard. Het tien jaar oude schip zal door de marine van de federale Nigeriaanse re gering worden gebruikt tegen de op standelingen van het afgeschieden Bia- fra. De veroordeelden zijn: kapitein W. Plantinga (50) uit Heerenveen, stuur man D. Dieleman (27) uit Terneuzen, eerste werktuigkundige J. D. van 't Wout (28) uit Waddinxveen, tweede werktuigkundige P. F. G. Augustin (26) uit Amstelveen, kok R. Kersies (47) uit Delfzijl, de Spaanse matroos R. Otera Martinez (27) uit Pontevedro en de Por tugese matroos H. Noqueira Karavela (30) uit Viana do Castello. Tijdens de zitting gaf kapitein Plan tinga toe schuldig te zijn. „Ik wist, dat de lading van de Jozina uit. wapens be stond. Ik wist niet, dat in Nigeria een oorlogstoestand heerste en het is nooit mijn bedoeling geweest illegaal wapens in Nigeria in voeren." Voordat het vonnis bekend werd ge maakt, hield kapitein Plantinga een pleidooi voor zijn bemanning. „De meesten van hen wisten beslist niet welke lading wij vervoerden." Hij be pleitte clementie voor hen omdat zij slechts ondergeschikten waren. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft het directoraat-ge neraal 23 juni al aan de Koninklijke Ne- derlandsche Reedersvereniging laten weten, dat de federale regering van Ni geria aan aantal havens had gesloten. Bij twee organisaties van werkgevers in de kustvaart is deze mededeling nooit ontvangen. „Normaal is dat dit soort gegevens aan alle redersorgani saties wordt verstrekt", zei de heer P. E. Beek, de voorzitter van 't Konink lijk Zeemanscollege „De Groninger Eendrgcht". De heer Opmeer van de AVZ zei hier over: „Dit belangwekkende schrijven is ons door de overheid onthouden. Waren wij eerder over de officiële sluiting van sommige havens in Nigeria geïnfor meerd dan hadden wij reeds lang stap pen ondernomen." Minister Polak (Justitie) zei gister avond, dat het vervoer van wapens overzee volgens de Nederlandse wet niet strafbaar is, „tenzij het wapens zijn die naar de vijand gaan. Maar Biafra al heeft de Nederlandse rege ring het dan niet officieel erkend is geen vijand van ons. De Nigeriaanse redering heeft het vervoer van wapens wel als strafbaar uitgelegd." Over de strafmaat zei minister Polak geen oordeel te kunnen geven. „Ik weet niet wat in Nigeria op dit soort zajeen staat. Ik moet bekennen, dat ik niet uit mijn hoofd weet hoe hoog in Nederland in overeenkomstige gevallen de straf zou zijn. Voor het overige weet ik trouwens op dit ogenblik te weinig om hierover meer te kunnen zeggen." Men zie ook elders in dit nummer: „Wreed vonnis schokte familieleden thuis". DEN HELDER Voor de 82-jarige Jan Bakker uit Den Helder had Sloch- tcren niet hoeven te bestaan. Toen „de mannen van het aardgas" dezer dagen bij hem aanklopten (letterlijk, want opa heeft geen bel) in zijn kleine huisje in een oude wijk van de stad, vertelde hij hun dat er bij hem geen aardgas in huis kwam. Hij had aan zijn gaspitje, zijn gaslamp en aan zijn kolenkachel genoeg. Toen de installateurs hem aan het verstand brachten dat hij niet meer zou kunnen koken engeen licht meer zou hebben als de aansluiting niet werd aangepast, zei hij laconiek: „dan ga ik weer olie nemen". En zo hangt er in de woonkamer een olielamp en staat er in het keukentje een petroleumstel. Want de alleenwo nende opa "Bakker is als de dood voor aardgas. tiet ministerie van Buitenlandse Zaken had gisteravond geen an dere verklaring dan de bevestiging van het vonnis dat al eerder op de dag via persbureaus bekend was ge worden. Het voegde er nog aan toe. dat „de ambassadeur van zeer nabij de zaak in Lagos in de gaten houdt", maar daar bleef het verder bij. De secretaris van de ministerraad, mr. J. Middelburg, deelde mee, dat de eerst volgende kabinetsvergadering vrijdag aanstaande zal worden gehouden. Het zal meker niet zijn uitgesloten, dat in die vergadering dan ook over de Ni geriaanse rechtszaak zal worden ge sproken. „Voor een zaak als die van de be manning van de Jozina wordt het kabinet niet speciaal bijeengeroepen", zo zei de heer Middelburg. De teach-in over het jeugdwerk, die gisteravond in de brandweerkazerne in Veenendaal werd gehouden trok zoveel jeugdigen slechts enkele ouderen waren aanwezig) dat de zaal hen nauwelijks kon bergen. Na veel gepraat werd er ten slotte een werkgroep geformeerd, die een begin gaat maken met de oprichting van een jeugdraad. Eist heeft na drie en een half jaar weer een eigen predikant. Ds. Van Malenstein uit Kampen gaat zich er ves tigen. Inmiddels heeft hij, zij het op be perkte schaal, met zijn nieuwe gemeente kennis gemaakt. Oud-raadslid H. Blankenstein uit Ame- rongen is zondag in een Haags zieken huis overleden. 9 Woensdag vergadert de Veenendaalse gemeenteraad. Er zal onder meer be slist worden over het verstrekken van een aantal kredieten voor de verbetering van enkele belangrijke wegen. Hoe smaakt het eten in „Het Anker" in Kesteren? We komen hier vandaag nogmaals op terug. A De Amsterdamse Vrouwelijke Stu denten Vereniging vierde gisteren haar dertiende 'lustrum. We zien hier de intocht van de reünisten op de Dam. Dames, die bijna zestig jaar geleden aan de universiteit „aankwamen", marcheerden nog dapper mee. NEW YORK De democratische sena tor Robert Kennedy heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Ame rikaanse regering vorige winter een kans op een regeling van het Vietna mese conflict door onderhandelingen heeft gemist door geen gebruik te ma ken van een duidelijk soepeler hou ding van Hanoi tegenover eventueel vredesoverleg. In een artikel in het tijdschrift „Look", gebaseerd op het boek „To seek a newer world", dat binnenkort van zijn hand zal verschijnen, schreef Kennedy dat Noord-Viëtnam voor ja nuari 1967 steeds vier punten had ge steld als voorwaarden voor vredeson derhandelingen. Deze punten hielden o.a. in de volledige terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Viëtnam en erkenning van het natiaonale bevrijdingsfront, waarvan de Viët-Cong de militaire afdeling is, als vertegenwoordiger van het Viët namese volk. In januari jJ. verklaarde premier Pham Van Dong van Noord-Viëtnam in een gesprek met de journalist Har rison Salisbury van de New York Times, dat de vier punten meer moes ten worden gezien als een agenda voor vredesoverleg dan als voorwaar den, waaraan eerst zou moeten wor den volaan. Later had Hanoi te ver staan gegeven, dat een staking van de bombardementen op Noord-Viëtnam besprekingen mogelijk zou maken. Volgens Kennedy waren er ook nu aanwijzingen, hoewel - minder duide lijk, dat dit nog geldt. De senator zag alleen in onderhandelin gen een mogelikheid tot beëindiging van het conflict, zonder een overhaas te terugtocht. Volgens hem is een drastische opvoering van de oorlogs inspanning met inbegrip van een eventuele inval in Noord-Viëtnam, mogelijk noch wenselijk. NEW YORK Er gaapt nog steeds een brede kloof tussen de standpunten van Israël en de Arabische landen over de vraagstukken die zjjn ontstaan na de oor log in het Midden-Oosten. Dat is gisteravond duidcljjk gebleken in de Veilig heidsraad waar de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. en enkele Arabische afgevaardigden het woord voerden. J J UTRECHT Staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) gaf het de katholieke middenstanders gisteren toe: De belastingen, vooral de directe, zijn te hoog. Het kabinet is er ook vol zerg over. Maar het leefbaar houden van ons land voor twaalf miljoen mensen vraagt veel en niemand zal meer af willen van de huidige sociale zekerheid. De staatssecretaris zei dit gisteren op een vergadering van het Nederlands Ka tholiek Ondernemers Verbond in de stad Utrecht. Volgens drs. Van Son, zijn we er in ons land nog lang niet in geslaagd tot een rechtvaardige verdeling van de las ten te komen: zeker niet zolang inkom stenbelasting wordt geheven over inko mens, die maar enkele duizenden gul dens boven het sociaal minimum liggen; en vooral zolang rondom de grens van de inkomstenbelasting zich een benau wende opstapeling van lasten voordoet. De katholieke en de christelijke mid denstandsbond zullen volgend jaar fe deratief gaan samenwerken. De leden van beide bonden gingen hier gisteren mee akkoord. Het heeft tot gevolg dat gevolgd door de aangesloten vakorgani- de" secretariaten van de bonden worden saties. Het Nederlands Katholiek Onder- samengevoegd. De zelfstandigheid van nemers Verbond telt er 45 met in totaal de organisaties blijft behouden, zodat 60.000 leden. De Christelijke Midden- elk een eigen geluid over bepaalde za- stands Bond binnenkort het Neder- ken kan laten horen. lands Christelijk Ondernemers Verbond De verbonden hopen, dat deze samen- heeft dertig vakorganisaties met werking op centraal niveau zal worden 25.000 leden. STAATSSECRETARIS VAN SON voor wat hoort wat LONDEN De Britse premier Wil son heeft dinsdagavond een plan voor bevordering van de technologische vooruitgang van Europa voorgesteld. Hij zei dat dit niet in de plaats moet komen van het Britse lidmaatschap van de EEG; terwijl over Britse toetreden wordt onderhandeld kan reeds met de uitvoering van dit plan worden begon nen, zei hij. De achterstand op de VS wordt steeds groter, spoedig zal Europa ook ten ach ter raken bij de Sovjet-Unie. Zijn plan omvat onder meer de volgende punten: 1. Engeland is bereid met elk Euro pees land dat dit wil bilaterale projec ten aan te gaan voor technologische sa menwerking op elk gebied, wanneer dit samengaan industriële resultaten kan afwerpen die de moeite waaard zijn. Engeland is bereid te praten over elec- tronica, elektronische rekenmachines en de vreedzame toepassing van atoomenergie. 2. Engeland is bereid multilaterale besprekingen aan te gaan met Europese landen om de Europese technologie een nieuwe impuls te geven. 3. De Britse regering heeft de confe- deratl'è van de Britse industrie verzocht te onderzoeken hoe de industrie zelf het eens kan worden over voorbereiding van de grondregels voor Europese tech nologische samenwerking. 4. Engeland is bereid om samen met andere regeringen en industriën een multilateraal Europees instituut voor technologie te ondersteunen. Dit insti tuut moet voor elk gebied, eU<e industrie en elk voorkomend gevalbestuderen door welke niddelen een grotere Euro pese samenwerking kan worden be reikt. 5. Het Britse ministerie van Handel is bereid mee te werken aan het aanpas sen van de Britse regelingen inzake pa tenten, monopolies, beperkingen,' etc. aan bredere economische integratie. 6. De regering heeft reeds met de Britse TUC het vakbondscongres dat 8,5 miljoen leden telt, besproken hoe de industriële en sociale doeleinden van een collectieve Europese technologie kunnen worden bevorderd. ASSEN De Asser politierechter, mr. J. C. F. Semmelink, heeft gister morgen een vertegenwoordiger die te rechtstond wegens rijden onder invloed, een mild vonnis opgelegd. De man liep anders het risico te worden ontslagen en er is al zoveel werkloosheid in het Noorden. De officier van Justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, had twee weken gevan genisstraf en zes maanden ontzegging van rijbevoegdheid geëist. De politie rechter legde de vertegenwoordiger de gevangenisstraf op, maar beperkte op verzoek van de raadsman de ontzegging tot zes weken. Daardoor krijgt de man zijn rijbewijs terug. De politierechter motiveerde het von nis met: „Ik houd er rekening mee dat u zult worden ontslagen als u uw rij bewijs nog langer kwijt zult zijn." Isracl houdt vast aan rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen. Het is ook niet bereid zijn troe pen uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken als niet van te voren overeenstemming is bereikt over een vredesverdrag. De Arabische landen houden vast aar. hun standpunt dat de Israëlische troe pen eerst van Arabisch gebied verdwe nen moeten zijn voordat een regeling van de kwestie kan worden gesproken. Niets wees er gisteravond op dat een van de beide partijen bereid ,is zijn standpunt te matigen. Abba Eban zei gisteren dat hij var de „zogenaamde wijziging" in de Ara bische politiek niet overtuigd was. Hij daagde de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken uit in het openbaar te verklaren dat het Suezkanaal open staat voor Israëlische schepen. Hij zei voorts dat Israël wel bereid is samen te werken met een bemiddelaar van de Uno, zoals in een der ontwerpresoluties is gevraagd, maar alleen „als diens mandaat niet schadelijk is voor onze politiek of onze onderhandelingspositie". Eban betoogde dat een regeling van het geschil door rechtstreekse onder handelingen tussen Israël en de Arabi sche landen niet alleen mogelyk is. maar ook onvermydelyk. Hij vond wel dat de Uno zou kunnen bijdragen tot het tot stand brengen van de vredesbesprekingen, maar meende dat bij de besprekingen zelf slechts Is raël en zijn Arabische buurlanden be trokken konden zijn. Onmiddellijk na Abba Eban kwam de afgevaardigde van Jordanië, Abdoel Mo- nem Rifal, verklaren dat terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Ara bische gebieden de eerste stap naar vre de moet zijn. Hij vroeg zich af of de bezetting van andermans grondgebied een aanvaardbaar beginsel was in het internationale verkeer. Het antwoord van de Veiligheidsraad op deze vraag noemde hij van vitaal belang voor hel succes van de volkerenorganisatie. DEN HAAG Radio-Skagen heeft meegedeeld, dat wrakstukken zijn ge vonden van het Deense kustvaartuig „Jan Margrethe" ter hoogte van Hanstholm. Het schip had zes man aan boord. '"Pussen Schotland en IJsland bevindt zich een diepe en omvangrijke Oceaandepre^sie. Deze verplaatst zich thans in noordoostelijke richting. Een front van deze depressie, dat vandaag boven de Britse eilanden en de Noord zee lag, trekt langzaam in de richting van ons land. Aan de voorzijde van dit front werd vanochtend vochtige lucht met veel bewolking en af en toe motregen naar Nederland gevoerd. Aangezien storingen de verplaatsing van het front vertragen, zal het ook woensdag het weer in ons land blijven beïnvloeden. Er wordt dan ook over het algemeen veel bewolking ver wacht, waaruit tijdelijk regen zal val len. De wind blijft in hoofdzaak zui delijk. In de komende nacht zal ner gens nachtvorst voorkomen, morgen kunnen de middagtemperaturen onge veer dezelfde waarden bereiken als vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1