Ds. J. van Malenstein uit Kampen nam beroep aan Eist heeft na ruim 3V2 jaar weer een eigen predikant Van blijdschap werd de kerkklok geluid „De Vrolijke Zwervers" hadden succesvol seizoen Oud-raadslid Blankestijn in Den Haaé «verleden GAAT DE HOOGSTRAAT VERHUIZEN Klacht was slechts van één bewoner uit 't Anker naar de l Frummel Daders van inbraken nu bekend Weinig succes voor Real in strijd tegen Paloeloe MIST Besprekingen met ministerie Soc. Zaken Over smaak valt niet te twisten BROMFIETSER RIJDT TEGEN VRACHTAUTO 15e Betuwetocht in 1968 Oliebollen vlot van de hand FRACTIEVOORZITTERS GEVEN MENING OVER HET ANKER Indruk muh „Een heel nieuw gezicht" u uw 10550 11079 V) RHENENS ECHTPAAR BOEKTE SUCCESSEN MET KATTEN DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 EDE. Op de Noordelijke Spoorstraat vond een botsing plaats tussen de bromfietser D. T. v. d. T. uit Ede en een vrachtauto, bestuurd door L. H. uit Ede. De bromfietser had de vrachtauto te laat gezien doordat hij achterom keek naar een kennis, die voor de spoorboom stond te wachten. Hij werd met een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding naar het Julianaziekenhuis gebracht. ADVERTENTIE Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig al^ je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. OPTIEK KERKEWIJK 17 - VEENENDAAt Ds. Van Malenstein en zijn echtgenote waren gisteren in Eist op bezoek. AMERONGEN De daders van de inbraken, die vorige week in Ameron- gen plaats vonden, zijn bekend. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een zomerhuisje aan de Bosweg alhier. Van het huisje, eigen dom van mevr. D. uit Rijswijk werd een ruit stukgeslagen waardoor men in de woonkamer kon komen. Ontvreemd werden twee pantalons, een armband horloge alsmede een aantal sigaren. Op dezelfde manier werd ingebroken in een caravan, eigendom van Z. uit Utrecht. Ook hier werd met een steen een ruitje ingeslagen en een fototoestel ontvreemd. Op twaalf november j.I. werden echter te Arnhem twee jongens aangehouden die waren weggelopen uit een inrichting te Overberg. Het bleek, dat zij deze inbraken hadden gepleegd en tevens nog in Ingen twee fietsen hadden meegenomen. De gestolen goe deren zijn inmiddels weer terecht. ELST Na drieëneenhalf jaar heeft de Nederlandse Hervormde gemeente in Eist weer een eigen predikant. Drie weken geleden heeft de kerkeraad ds. J. van Malestein uit Kampen beroepen. Zaterdag deed de predikant de medede ling dat hij het beroep had aangenomen. Ter gelegenheid hiervan luidde de klok van het gerestaureerde kerkje in Eist zaterdagmiddag van half een tot kwart voor een. Velen begaven zich naar de woning van ouderling Arie Kok, die tevens scriba is van de kerkeraad. Drieëneenhalf jaar lang heeft hij onge veer alle taken vervuld die normaal tót de functies van een dominee behoren. Hij werd dan ook in het bijzonder gecomplimenteerd. Gistermiddag bracht dominee Van de kapitein daar het sein toe heeft ge- Malenstein een bezoek aan Eist, verge- geven". zeld van zijn echtgenote. Zij spraken met de kerkvoogdij en bezichtigden de kerk, de school, het verenigingsgebouw en de pastorie. Over de pastorie waren de dominee en zijn vrouw bijzonder goed te spreken: „We hebben er veel meer ruimte dan in Kampen", aldus mevrouw Malenstein. Maar dit feit heeft nauwelijks tot het besluit van de dominee om naar Eist te komen bijge dragen. Integendeel: „We laten er veel achter", vertelt de predikant, die ll1/» jaar in Kampen heeft gewerkt. „Op de universiteit daar heb ik een tijd college gelopen. Ik werkter er prachtig mee sa men, verder was er het convent. Boven dien was ik in Kampen, dat men niet voor niets het Jeruzalem van het noor den noemt nog lang niet uitgekeken en uitgewerkt". Toch ging de dominee naar Eist met 't kleine kerkje, in tegenstelling tot Kam pen, waar hij preekte in de prachtige St.-Nicolaaskerk die in 1345 werd ge bouwd: „Ik zag dat de nood in Eist groot was", antwoordt hij. „Matrozen lichten nooit eerder het anker voordat d kapitin daar ht sin to hft g- De heer ARIE KOK blij Zaterdagavond moesten heren I en II van Real in het strijdperk treden tegen Paloeloe I en II. Deze Surinamers studeren aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen. Deze internationaal befaamde school beschikt niet over voldoende sport-accommodatie, zodat Paloeloe gedwongen is z'n thuiswedstrijden in Nij megen te spelen. Een wedstrijd tegen Paloeloel heeft altijd wel iets van de sfeer die heerst rond een derby. Vanaf de oprichting, ongeveer 2V« jaar geleden, zijn deze rijksgenoten felle, doch vooral sportieve rivalen voor Real geweest. Ook nu is het weer een spannend ge vecht geworden. Hoewel Paloeloe z'n beste man, Li a Kwi, moest missen, bleek dit geen bezwaar om direct met verre schoten een voorsprong op te bouwen. Na vijf minuten was het reeds 8-2! De Surinamers speelden veel snel ler, de combinaties hadden raffinement en in de rebound toonden ze hun ge bruikelijke felheid. Bij de Edenaren ontbrak het weer aan de nodige fanta sie. Alle acties werden te veel volgens hetzelfde patroon uitgevoerd. De rust- OPHEUSDEN Dezer dagen hield de wandelsportvereniging „De Vrolijke Zwer vers" uit Opheusden de jaarlijkse algemene ledenvergadering in de bovenzaal van het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Hamsestraat. Voorzitter D. Wevers toonde zich in zijn openingswoord zeer verheugd over de prestaties van zijn ver eniging in het afgelopen seizoen. De Vrolijke Zwervers brachten maar liefst een ere-prijs, drie wisselbekers, acht eerste prijzen, twee tweede prijzen en drie derde prijzen mee naar Opheusden. Tijdens de vergadering vond een be stuursverkiezing plaats, waarbij de af tredende bestuursleden met algemene stemmen werden herkozen. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter D. Wevers, vice-voorzitter D. van Eldik, penningmeester-secretaris S. v. Ossen- brugge (Smachtkamp 23 te Opheusden). Het bestuur besloot om in 1968 deel te nemen aan een internationale wan deltocht in Antwerpen. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan organiseert de Opheusdense wandelvereniging in het voorjaar op zaterdag 2 april de Derde- Lustrum Betuwetocht. Hieraan zal kun nen worden deelgenomen op de afstan den 5, 10, 15 en 18 kilometer. vnoric werd nog besloten om in de voeren in Opheusden om op die manier de kas wat te spekken. In zijn slotwoord merkte de heer We vers op, dat de trainingsavonden van de vereniging weer in februari zullen aan vangen. AMERONGEN De ollebollenactie, die door de NH Jeugdcommissie zater dag werd gehouden ten behoeve van de financiering van het te bouwen Jeugdcentrum is bijzonder goed verlo pen. Er konden 1700 zakjes oliebollen stand gaf een verdiende 30-20 voor sprong voor de Wageningers aan. Na de pauze schudden de Realspelers hun loomheid enigszins af. Er werd op eens veel sneller gespeeld. Paloeloe wan kelde. De achterstand werd bijna inge haald. Via 28-34 werd het 33-36. Voor sommige spelers werd de spanning ech ter te groot. Door te veel haast en slor digheid werd het afspelen onnauwkeu rig. Paloeloe kreeg gemakkelijk de kans zich te herstellen. De resterende speeltijd wisten ze geroutineerd de voor sprong vast te houden. Een volkomen verdiende 42-38 overwinning was hun beloning. Real is met twee punten uit drie wed strijden een beetje in de gevaarlijke hoek terecht gekomen. Dit kan zeker veranderen. Maar dan zal er bij de training een schepje bovenop gegooid moeten worden. Voor Real II ztfn de perspectieven ook niet bepaald gunstig. Vorig seizoen is dit team na een nek aan nek-race met Paloeloe II op het nippertje gepro moveerd. Door het vertrek van enkele spelers en het overhevelen van de uit blinkers naar het standaardteam, kwam Real II totaal verzwakt aan de start. Enkele klinkende nederlagen zijn hier van het gevolg geworden. Tegen de con current van de vorige competitie, Pa loeloe II werd het nu een klinkende 49-12 nederlaag. In alle onderdelen van het spel waren de Paloeloe-reserves de meerderen van de moedig partij geven de Realisten. Gelukkig staan heel wat talentvolle jongeren klaar om dit team in de loop van het seizoen nog te versterken. Of deze „injecties" voldoende zullen zijn om het team in de eerste klas te hand haven, valt echter te betwijfelen. De Realdames deden het heel wat beter dan hun mannelijke clubgenoten. Zaterdagmiddag werd een zeer verdien de overwinning op het Nijmeegse ENBC behaald. De punten werden ge maakt door: Bep Jongen 6-2, Lia Coops 4-2, Anja v.d. Velde 2-2, Karin Boer winkel 2-2, Fanny le Doux 2-2, Hanne- ke Grootheest 2-0, Annie Gorter 0-2 en Inge Boermeester 0-2. Alle speelsters (8!) hebben hun steentje tot de score Ds. J. van Malenstein begon zijn car rière als predikant in Nieuwpoort, waar hij drie jaar is gebleven. Daarna stond hij zeven jaar in Oud-Beijerland. Ver volgens ging hij naar Kampen, waar hij, zoals gezegd, elf en een half jaar heeft gepreekt. Hij vertelde gisteren van de hartelij ke ontvangst die hem in Eist te beurt viel. „De wijken, die ik in Kampen had, werden te groot voor me. Ik loop al tegen de 54. Voor Kampen was het natuurlijk een teleurstelling dat ik weg ging. Dat bleek wel uit de reacties. Maar de nood in Eist was te groot om te weigeren er heen te gaan". Op 18 februari volgend jaar neemt de predi kant officieel afscheid van Kampen. Op 25 februari, schrikkeldag, doet hij zijn intrede in de Nederlands Hervormde Kerk te Eist. Wellicht het meest gelukkig met het besluit van ds. Malenstein is de heer Arie Kok „Die zondag dat we naar Kampen gingen zonk ons helemaal de moed in de schoenen", vertelt de heer Kok en hij spreekt over ruim vier we ken geleden. „We kwamen daar in Kampen in een pracht van een kerk. We dachten: Wat moeten wij tobbers uit zo'n klein plaatsje hier doen. Maar het viel allemaal erg mee". „Als ik van de Heer verneem dat zijn weg mij naar Eist leidt, dan moet ik gaan", zei de predikant tot de Elster delegatie. Zater dagmorgen kwam om half negen al een telefoontje van de dominee dat hij het beroep had aangenomen. Dit bericht ging als een lopend vuurtje door Eist. De kerkklok werd geluid. „Het was hier stampvol bij mij in huis", vertelde me vrouw Kok. „We hadden geen tijd om eten te koken. Iedereen was er. Ook ve le onkerkelijken. Heel Eist is blij dat er weer een dominee is." Geen lunapark tijdens feestweek EDE Het gemeentebestuur van Ede heeft besloten het volgend jaar slechts vergunning te geven voor één lunapark. In beginsel is deze vergunning verleend aan het Comité Nationale Feestdagen. De heer G. W. Bos, demissionair-voor- zitter van de Edese V.V.V., die dit in de vergadering in Buitenzorg bekend maakte, trok hieruit de conclusie dat de V.V-.V.-Ede het volgend jaar niet op een lunapark tijdens de feestweek be hoefde te rekenen. AMERONGEN Zondagavond jl. overleed in een ziékenhuis te 's-Graven- hage de heer H. Blankestijn op 72-jari- ge leeftijd. De heer Blankestijn was in Ameron- gen een zeer bekende figuur. Hij werd op 1 september 1929 gekozen als lid van de raad der gemeente Amerongen. On afgebroken tot 3 december 1951, uitge zonderd de oorlogsjaren, hield hij als zodanig zitting. Na de oorlogsjaren had de heer Blan kestijn ook zitting in de noodraad. Na een onderbreking tot 1 september 1953 keerde hij weer terug als raadslid. Nu tot 1966. Zonder het algemeen belang uit het oog te verliezen heeft de overledene steeds op de bres gestaan voor de be langen van de arbeidersbevolking. In de georganiseerde vakbeweging ter plaat se nam hij een belangrijke plaats in. De heer Blankestijn vertegenwoordigde in de raad de vroegere SDAP en later de PvdA. Hij was een der eersten die zich meldden als vrijwilliger voor de BB; hij was bestuurslid van de Stichting „Algemene Bejaardenhuisvesting Ame rongen" en vele jaren heeft hij zitting gehad in het bestuur van het Vereni gingsgebouw. Voor zijn activiteiten als raadslid werd hem op 4 augustus 1966 de Ere-medail- le, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in goud verleend. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdagmiddag a.s. op de Nieuwe Alge mene Begraafplaats te Amerongen. UTRECHT. Op de maandag in Utrecht gehouden paardenmarkt wer den in totaal 378 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 12001650; werkpaarden f 1200 1550; oude paarden f 8001400; drie jarige paarden f 9001100; tweejarige paarden f 800950; veulens f 400—700; hitten 700—950; slachtpaarden f 2,70— 3,40 en jonge slachtpaarden f 3,40 4,00 per kilogram geslacht gewicht. De handel was rustig. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. LEERSUM Dezer dagen is het jaarverslag 1966 van de Stichting Reva lidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum verschenen. In het voorwoord zegt de heer H. J. Kuipers, voorzitter van het stichtingsbestuur, onder meer dat de revalidatie van de zwaar getrof fen medemens om steeds meer des kundige arbeidskrachten vraagt. In het verslag wordt tevens melding gemaakt van een eventuele verhuizing van het centrum. De heer A. Verkuyl, geneesheer-di recteur, stelt in het verslag onder ande re: „Het jaar 1966 is- een goed jaar voor „de Hoogstraat" geweest. Tegen de sombere voorspellingen van noodlots profeten in blijkt, dat „de Hoogstraat" springlevend is, dat het Centrum een grote plaats inneemt in het bestel van de revalidatie in Nederland en dat er alle reden is om dit Centrum, dat zowel een regionale als een duidelijk lande lijke taak verricht, te handhaven en te steunen. Het is niet geheel zonder trots, dat ik melden mag dat 1966 een jaar was van records: nog nooit zoveel opnamen; nog nooit zo'n korte gemiddelde ver- pleegduur; in geen jaren zo'n relatief gering tekort op de exploitatiereke ning." In 1966 was het aantal opnamen 464 (tegen bijv. 381 in 1962; 404 in 1965). De gemiddelde verpleegduur was 105.6 dagen. Het door rijkssubsidie te dek ken tekort was 275.638,52 (tegen 468.137,36 in 1965). Per 31 december 1966 waren 210 me dewerkers in dienst. Dat is 90,7 pet van de begrote formatie. Gedurende het ge hele jaar werd gekampt met vacatu res. Ondanks de inspanningen van de medewerkers, waarvoor hun ook Hier dank wordt gebracht, kon niet worden voorkomen dat het tekort aan perso neel, speciaal op de verpleegafdelingen en de verschillende therapeutische afde lingen moest leiden tot een afremming van de patiëntenopnamen." Bij het stichtingsbestuur bestaat nog onzekerheid over een eventuele ver plaatsing van het gebouwencomplex, waarvan al geruime tijd sprake is. De heer Verkuyl zegt hierover: „In het be gin van het jaar spitsten de besprekin gen zich, evenals eind 1965, toe op het De Hoogstraat in Leersum ligt tussen de bossen aan de provinciale weg tus sen Leersum en Doorn. door het bestuur aan de Staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid uit te brengen rapport naar aan leiding van het in oktober 1965 te onzer kennis gebrachte advies van de zoge naamde Commissie Korthals Altes. De ze Commissie, in 1963 door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ingesteld, bracht in augustus 1965 rap port uit aan de Staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid over de plaats en de toekomstige ontwikkeling van „de Hoogstraat". Het advies gaf het bestuur aanleiding tot een aantal kritische opmerkingen. Reeds voor het rapport was uitgebracht had het bestuur zich in de zomer van 1965 beraden over de toekomst van „de Hoogstraat", ge zien in het licht van het heden en ver leden. Op grond van de conclusies van die besprekingen werden kritische aan tekeningen bij het rapport gemaakt. Op 19 april 1966 werden deze ter kennis ge bracht van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, 't Be stuur benoemde een delegatie, die zo nodig de nota in een persoonlijk onder houd met de staatssecretaris zou toe lichten." KESTEREN In de gemeente Res teren en ook daarbuiten lijkt een onjuiste indruk te zijn ontstaan over de kwaliteit en de bereiding van het eten in bejaardencentrum „Het An ker". Vorige week kwam Het An ker" in het nieuws toen één der be woners een gedeelte van zijn maal tijd naar burgemeester D. J. Pott bracht om hem van de slechte kwa liteit te overtuigen. In het algemeen werd uit de kranteberichten gecon cludeerd, dat het eten in het be jaardencentrum slecht wa.v. Het betrof hier slechts de signalering van het feit, dat een bewoner van het tehuis zich bij de burgemeester van Resteren had vervoegd omdat hij zich persoonlijk niet met de kwaliteit en de bereiding van het eten kon verenigen. De mening van het merendeel der overige bewoners over het eten luidt zeer gunstig, zo is ons inmid dels gebleken. Om een indruk te krijgen van de me ningen, welke momenteel onder de in woners van Kesteren heersen, vroegen wij de fractieleiders van de verschillen de politieke groeperingen om commen taar. „De bejaarde, die met zijn maaltijd naar burgemeester Pott is gegaan, is kennelijk, wat eten betreft, zeer kri tisch. Zijn protest wil echter niet zeg gen, dat daarom het eten in „Het An ker" werkelijk slecht is. Integendeel, ik heb de indruk, dat de verzorging in het bejaardencentrum zeer goed is. Hiermee spreek Ik echter niet over de geestelijke verzorging", aldus de heer H. Remmelink van de groepering Gemeentebelangen. De heer Remme- heeft voorgedaan als in de militaire dienst ook wel plaatsvindt. „Er zijn al tijd wel mensen, die iets op het eten hebben aan te merken. Het gezegde: „Over smaak valt niet te twisten", is daarom in dit geval beslist van toepas sing", vindt hij. De heer Remmelink merkt tenslotte op: „Ik heb de indruk, dat de berichten een ander effect zouden hebben gehad als het dagelijks bestuur van „Het An ker" bereid was geweest om voldoende voorlichting te geven". De heer R. de Jongh (PvdA) zegt door de krantenberichten onaangenaam te zijn gediend, doch eerder geschaad", ten onrechte de mening gewekt, dat bestuur en leiding van „Het Anker" in materieel opzicht in hun taak tekort zou den schieten. Men had niet over het hoofd moeten >zien, dat de klachten slechts door één bewoner zijn geuit. Er was beter aan gedaan de klacht gron dig te onderzoeken. Men heeft verzuimd de nodige zorgvuldigheid te betrachten. Hierdoor is de werkelijkheid over het hoofd gezien, waardoor geen belangen zijn gediend, doeë eerder geschaad", aldus de heer De Jongh. De fractieleider van de PvdA ver volgt: „Men dient te beseffen, dat in een bejaardencentrum met 80 bewoners er altijd wel zaken zijn waar men ver schillend over denkt. Het belangrijkste is echter, dat men ten opzichte van el kaar weet te geven en te nemen. Als men zich hiervan bewust is, zullen veel moeilijkheden al bij voorbaat zijn opge lost". De heer L. van Eldik (Boeren Partij) zag in de kritiek op het eten in „Het >w«* T> KKSTKRFN Ck protest i«gvn slechte eten In ite&artHmwiirutii „Het Anker" te Kesterea heelt een der beiaarden van het tchnls de/er dagen 'a getJeelte vaa de wanne maal tijd naar burgemeester O. I. Pott j>e- j bracht <>m hem van de slechte kwali teit van het «en te overtuigen. „Ite bwrRWe ester deelde m* - •nee, dat h" seffen, dat het hier een klacht van een éénling betreft," waarschuwt hij. „We mogen nu niet zo maar gaan vaststel len, dat het eten in het bejaardencen trum niet deugd. In de militaire dienst zat ook wel eens iemand over het eten te klagen, terwijl het merendeel geen klachten had", aldus Van Eldik. De heren J. den Hartog (AR) en J. v. Appeldoorn (Chr. Arb. Partij) waren van mening, dat uit de berichten dui delijk was gebleken, dat slechts één be woner van „Het Anker" tegen de kwa liteit van het eten in opstand was geko men. „Men mag nu niet gaan genera liseren. Van de overige bewoners is ten slotte geen enkele officiële klacht ont vangen", aldus de beide heren. De heer C. H. Jansen-Schuiling (SGP) zei niets te hebben gelezen en kon zo doende geen commentaar verstrekken. Wel merkte hij op geruchten over het voorval te hebben gehoord, doch daar RHENEN Het echtpaar De Haas- Zanen heeft opnieuw prachtige succes sen geboekt op de kattententoonstellin gen in Rotterdam en Antwerpen, met inzendingen van de cattery van de Haymostam. De Nederlandse vereniging van kat- tevrienden organiseerde een tweedaag se tentoonstelling in de Rivièra-Hal te Rotterdam en de Koninklijke Maat schappij „De Vrienden van de kat" or ganiseerde eenzelfde tentoonstelling in de .Harmonie' te Antwerpen. Beide ten toonstellingen hadden 'n internationaal karakter. Alvorens de uitslagen weer te geven gebiedt de duidelijkheid, dat wij eerst enkele daarachter geplaatste afkortingen verklaren. C.A.C. betekent nationaal kampioen schapscertificaat, dat driemaal nodig is voor de titel van kampioen. C.A.C.I.B. betekent internationaal kampioenschapscertificaat, dat na de titel van kampioen driemaal nodig is voor het internationaal kampioenschap. De cattery van de Haymostam kwam in Rotterdam als volgt naar voren: Champion international Du-Bu Gallivan ter, zwarte siamees, kampioen der kampioenen; Champion Emex van de Haymestam, A.C.I.B. zwarte sia mees; Falda van de Haymostam (fam. Knuivers), C.A.C. en beste siamees; Dionysos van de Haymostam, C.A.C., blauwe siamees; Filomeel van de Hay mostam, C.A.C., witte siamees, Pipo, opgenomen zwerver, zwart-witte kat, best verzorgde huiskat. Bovendien was de cattery van de Haymostam de beste korthaarfokker. De uitslagen in Antwerpen waren het afgelopen weekeinde: Champion Emex van de Haymostam, C.A.C.I.B., zwarte siamees; Fudo* van de Haymostam, C.A.C., blauwe siamees, Bourle von Ma-Ro, C.A.C., lynx-siamees, teven*

De Vallei | 1967 | | pagina 5