Wreed vonnis schokt familieleden thuis INDUS Over eenvoudig en voordelig sparen voor een eigen huis. AMRO BANK Maastricht kreeg niet gewenste burgemeester Indonesië vaart wel bij steun Griep 9 J Geen sprake van goudschat Of ze een hun geweten moord op hebben Tal van doden in verkeer Een moeder geeft Davitamon 10. Elke dag. Machteloze verwanten van bemanning Jozina vestigen hun hoop op stappen van regering Huwelijk belet twee van de drie studentes om af te studeren Eerste sneeuw in Moskou Kamerlid Baeten benoemd nieuwe frisse energie Staking in rubberindustrie Hessen POLITIEK OVERSTUUR Op schip verongelukt UIT DE KRANTEN KOK OP DIEET heeft een feestelijke verrassing voor U. ALS EEN BOM „STUKGOED" GERUÏNEERD AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Ondernemerspr ij s v oo r Tornado Arrestanten weer vrij na relletje op Dam BONHOMME VAL VAN KABINET Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip DRY GIN Haal Henkes in huis! Duiker was in wrak „Renate Leonhardt" Getuige DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 TT* 's een weerzinwekkende gedachte, dat in 1967 op een dergelijke manier met zeelieden kan worden omgesprongen"zei de heer H. Boonstra, on derdirecteur van Kamp's Scheepvaartbedrijf in Groningen, (je cargadoor van de Jozina, na het vernemen van de uitzonderlijk zware straffen, die in Lagos zijn toegemeten. „Het lijkt wel of ze een moord op hun geweten hebben". Dit vonnis is een moderne rechtsstaat onwaardig. We mogen Nigeria toch zeker tot de beschaafde landen rekenen? Ik had gedacht, dat juist in een Afrikaans land een menselijker benadering mogelijk was geweest". De heer Boonstra had goede hoop op een mild vonnis, toen vorige week de twee jeugdige opvarenden van de Jozi na werden vrijgelaten. „Ik had ver wacht, dat de andere bemanningsleden uit Nigeria uitgewezen zouden worden. Met verbeurdverklaring van het schip alleen had ik vrede kunnen hebben". Zijn bureau is gisteren door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken niet op de hoogte gebracht. Hij zei wel de in druk te hebben, dat de Nederlandse ambassade in Lagos veel voor de zee lieden heeft gedaan. Het was niet ge lukt een advocaat voor de verdachten te vinden. „Wij waren ervan overtuigd, dat m'n man dinsdagavond op Schiphol zou zijn. Ik kan het nog niet geloven, dat mijn man en de overige bemanningsleden zo zwaar zijn gestraft. Ik hoorde het via de radio". Dit zei mevrouw Plantinga, de vrouw van de kapitein van de Jozi na. Ze had moeite om haar tranen te bedwingen. Haar zoon, de 24-jarige Jacob, even eens kapitein op een coaster en nu vier weken met verlof, mengt zich in het ge sprek. „Dit is geen rechtspraak, maar een politiek vonnis. Eerst wordt de be schuldiging voorgelezen en enkele uren later valt het vonnis. Dit moet natuur lijk dienen als voorbeeld om andere re ders bang te maken en de bemanning van de Jozina dient nu als voorbeeld. De reder verdient er goed aan". Heftig aan zijn sigaret trekkend, zegt hij: „Hoe zijn de mensen daar behan deld, hoe zijn ze verhoord? Weet u, als alles goed loopt met wapenvervoer, dan is er niets aan de hand. Maar nu is 't wel goed fout gelopen. Ik maak me ook zorgen over de in enting van de bemanning, die al lang had moeten worden ingeënt tegen be smettelijke ziekten. Het is namelijk zo als je veertien dagen daar bent, moet je worden ingeënt". Mevrouw Plantinga: „Wij hopen dins dagmiddag een telefoongesprek aan te vragen met de Nederlandse ambassa deur in Lagos. Ik kan er echt geen zin nig woord over zeggen en ik zou dol graag mijn man willen bezoeken. Maar hoe?" Haar 22-jarige dochter Pietje, die tij dens ons gesprek om zeven uur thuis kwam en het nieuws hoorde, zei: „O ja, dat is niet zo best". Ze dacht dat het een grap was. Toen ze van haar moeder hoorde, dat het werkelijkheid was, trok ze wit weg. Ook de andere dochter van de fami lie Plantinga, de 21-jarige Sieppie was diep onder de indruk. Matroos Tjalling Rijpma uit Bols- ward, die samen met mevrouw van 't Wout werd vrijgelaten, was niet thuis. Zijn vader bracht ons naar een cafeta ria, waar hij mistroostig achter een pilsje zat. Ook hij had het nieuws via de radio gehoord. „Geen commentaar", zei hij. „Ik ben er kapot van. Een half jaar heb ik met deze mensen gevaren en ik snap er nu niets meer van". De achttienjarige vrouw van de eer ste machinist D. van 't Wout zij is in verwachting van haar eerste kind moest zich gistermiddag, volkomen over stuur onder behandeling van een dok ter stellen. Mevrouw Hoek, schoonmoeder van de machinist, vertelde zeer terneerge slagen: „Ik ben gebeld door de vrouw ROTTERDAM Aan boord van het Duitse schip Najade is gistermiddag in de Prinses Beatrixhaven in Rotterdam de 44-jarige bootsman G. Krawczik uit Hamburg om het leven gekomen. Hij was bekneld geraakt tussen een stalen luik en de opbouw van het schip. van de reder. Toen ben ik direct naar Waddinxveen gegaan, omdat ik wist dat mijn dochter daar alleen thuis was. Ro sa wist het toen al. We zullen nu maar afwachten wat de regering eraan gaat doen. Wij weten het niet, maar daar heb ik nog hoop op." De moeder van machinist Van 't Wout reageerde feller. Terwijl haar schoondochter in de huiskamer zat te huilen, zei ze aan de voordeur: „De re gering is in deze zaak echt te slap ge weest. Ze hadden toch moeten voorko men, dat die jongens zo'n hoge straf kregen. De reder is verantwoordelijk; toch zeker geen eerste machinist". De heer C. van 't Wout zei: „Wij zijn nooit ingelicht door Buitenlandse Zaken over de gang van zaken daar in Lagos. Wat wij weten, weten wij uit de kran ten en over de nieuwsdienst. Wij staan hier helemaal machteloos. Vorige week heb ik nog drie keer Buitenlandse Za ken gebeld, maar steeds zeiden ze daar: Belt u straks terug, de desbe treffende man is in conferentie". „Ik had zeker gedacht, dat ze vrijge sproken zouden worden. Zij zijn toch onschuldig. Als ze schuldig waren ge weest dan had mijn zoon zijn vrouw toch nooit mee op huwelijksreis op dat schip genomen? Dan had hij toch in Lissabon gezegd: Vrouw, ga maar naar huis, het wordt te gevaarlijk voor je. „Wij hebben ook nooit meer post van Dick gehad en Rosa weet dat er brie ven geschreven zijn. Ook onze brieven zijn volgens Rosa niet aangekomen. Tien jaar daar in de gevangenis, dat is de jongens d'r dood. Rosa en Dick hadden nog een huis gekocht, maar dat kunnen ze wel weer verkopen. Zoveel heeft dat meisje toch niet?" In Delfzijl heeft mevrouw Kersies, de vrouw van de 47-jarige kok van de Jo- VLAARDINGEN De dertienjarige A. Aartsen uit Vlaardingen is gister avond, toen de auto waarin hij mee reed tegen een andere wagen botste, naar buiten geslingerd en zo ernstig ge wond, dat hij na aankomst in een zie kenhuis overleed. GELEEN Op de rijksweg in Ge leen zijn gistermorgen twee auto's te gen elkaar gereden. De 39-jarige P. Streutjens uit Geleen werd uit een van de wagens geslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. ELST Toen de auto die hij be stuurde gisternacht op de oude rijksweg in Eist uit de bocht vloog, is de 41-jari- ge T. H. Aalbers uit die plaats veron gelukt. AMSTERDAM Na op 28 septem ber te zijn aangereden, is gisteren de 73-jarige P. A. Liersen uit Amsterdam in een ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. AMSTERDAM Doordat hij plotse ling overstak is de 67-jarige bromfietser W. de Graaf uit Amsterdam door een auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij enkele uren later overleed. HEERENVEEN In het ziekenhuis in Heerenveen is gisteren de negen tienjarige mejuffrouw J. Klijnstra uit Katijk overleden. Zij werd vrijdag ge wond toen zij met haar bromfiets viel. NIJVERDAL De 65-jarige J. Meen- huis uit Nijveldal, die vrijdag op de fiets door een auto werd aangereden, is gisteren in een Almelo's ziekenhuis overleden. TOLBERT/LEEK Na zondag op rijksweg 43 gewond te zijn geraakt is gisteren in een ziekenhuis in Groningen de 39-jarige mevrouw T. R. van der Wal-Woldring uit Tolbert overleden. ADVERTENTIE Het kopen van een Indue horloge Is altijd een prettige gebeurte nis. Zo'n Indus dames polshorloge met sier lijke doublé-band bij voorbeeld... of een Indus compressor, dat beroemde 100% waterdichte herenpolshorloge. Als u tussen 15 november en 31 de cember Mn uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegen! U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka lender met kleuren foto's van Zwitserse landsohappen. leder Indus horloge is bo vendien 2 jaar verze kerd tegen verlies en diefstal I zina, het nog niet helemaal kunnen ver werken. „Ik zit het meest in over de gezondheidstoestand van mijn man", zegt zij. „Hij leeft op medicijnen en 'n streng dieet en hij heeft al eens een paar maanden doodziek in een ziekenhuis ge legen. Hij komt zonder meer in levens gevaar als hij zijn medische verzorging niet krijgt. Daarom wil ik proberen om via onze huisarts een rapport te laten opstellen over zijn kritieke gezondheid. De ambassade zal dan moeten probe ren mijn man om die reden vrij te krij gen". Mevrouw Kersies had zo'n zware straf niet verwacht. Wel is zij steeds bang geweest, dat het geval Jozina zou gaan dienen als afschrikwekkend voor beeld voor anderen. „Maar", zegt zij met door tranen verstikte stem, „de juiste personen krijgen ze toch nooit. Wat heeft een kok nu eigenlijk met de hele affaire te maken? Ik kan mij niet voorstellen, dat onze regering het hier bij laat". Hoe zij eventueel in de komende tien jaar aan geld voor haar gezin, be staande uit een meisje van elf en twee jongens, één van -veertien en één van acht, moet komen weet zij nog niet. Bij de ouders van de tweede machi nist, de 26-jarige P. F. G. Augustin uit Amstelveen, is het nieuws over de ver oordeling in Lagos als een bom inge slagen. Mevr. Augustin, de pleegmoe der van de machinist hoorde het be richt via de radio. Toen haar man des avonds thuiskwam, durfde ze het af schuwelijke nieuws eerst niet te vertel len. Aan taïel kon mevr. Augustin pas de moed opbrengen om de vader van de machinist in te lichten. Ik ben verslagen en machteloos. We hadden gerekend op vrijspraak, want ze zijn onschuldig", aldus mevrouw Augustin. De heer Augustin had een straf van enkele maanden nog kunnen begrijpen, maar tien jaar vindt hij absurd. Hij heeft nog hoop, dat de straf nog zal worden verminderd en dat men die kor tere straf niet geheel zal moeten uitzit ten. „We hebben officieel nog steeds niets gehoord. Brieven van mijn zoon heb ik niet meer ontvangen. Van Buitenlandse Zaken, de reder, of de twee terugge keerde mensen heb ik nog steeds niets gehoord. Het is een bijzonder treurige affaire. Ik zou zelf wel stappen willen ondernemen, maar ik zou gewoon niet weten welke. We hopen, dat het minis terie van Buitenlandse Zaken het er niet bij laat zitten", aldus de verslagen vader van de tweede machinist. De vader van stuurman Dick Diele- man (27) uit Terneuzen zegt: „Mijn zoon wist waarschijnlijk niet waar het om ging. Het zou een reisje met stuk goed worden, zei hij ons bij zijn ver trek". Stuurman Dieleman was in juni met verlof naar Terneuzen gekomen. Hij ge bruikte zijn vakantie om te studeren en hij haalde zijn certificaat voor radio telefonie. „Eind september kwam er bericht dat hij moest varen", aldus zijn vader. „Op 3 oktober vertrok hij van Schip hol naar Lissabon. De Jozina zou daar vier dagen later arriveren. Sindsdien hebben we niets meer van Dick ge hoord". De ouders van stuurman Dieleman vatten de zaak kalm op. „Het is een verschrikkelijk vonnis. Voorlopig moe ten wij er in berusten. Natuurlijk ho pen wij op stappen van de regering". De vrouw van de eigenaar van de Jo zina, de heer C. Lenten uit Oud Loos- drecht, zegt verslagen: „Zolang we geen bericht uit Lagos hebben, blijven we tegen beter weten in hopen, dat 't niet waar is wat de persbureaus mel den. Dit kan niet waar zijn". „Als het schip weg is, zijn we geruï neerd", vervolgde ze snikkend. „Alles weg. We zijn niet verzekerd. We wil- nog proberen of de Nederlandse rege ring iets voor ons kan doen". ADVERTENTIE Sparen voor een eigen huis is bij de AMRO Bank een heel eenvoudige zaak. Zonder ingewikkelde re gelingen of vervelende verplichtingen. Want wie spaart bij de AMRO Bank, mag voor de aankoop van een eigen woning op elk gewenst moment elk be drag van zijn spaarreke ning opnemen. Dus ook van die voordelige spaar rekening waarop de AMRO Bank vandaag 6% (zes procent!) rente vergoedt. AMSTERDAM De NCD-prijs van het Nederlands Centrum van Directeu ren is dit jaar toegekend aan de heer J. van der Togt, directeur van de To rnado-fabriek in Dordrecht. De prijs wordt elke twee jaar gege- van aan een ondernemer „met inspire rende inzichten" in het leiden van zijn bedrijf. Dr. H. J. van Doorne, president direc teur van Daf in Eindhoven, was de eerste die deze prijs een bronzen plastiek in 1965 kreeg. ADVERTENTIE AMSTERDAM De zeventienjarige scholier R. R. uit Nieuwendam en de negentienjarige fotograaf J. L. D. uit Beverwijk zjjn gisteren door de Amster damse politie vrijgelaten. Zij waren zondagmiddag aangehou den omdat ze op de Dam de politie zou den hebben beledigd. Drie andere ar restanten die dezelfde middag werden gearresteerd, waren zondag al naar huis gestuurd. AMSTERDAM Het huwelijk maakt bij de meeste vrouwelijke studenten in Amsterdam voortijdig een einde aan de studie. Slechts een derde slaagt voor het doctoraal examen; de rest maakt de studie niet af. Een vijfde van de vrouwelijke studen ten studeert niet langer dan twee jaar, twee vijfde vier jaar of korter. Van de niet-afgestudeerde vrouwelijke studen ten is ongeveer dertig procent geslaagd voor het kandidaatsexamen. Dit is gebleken uit een enquête, die het korps van de Amsterdamse vrouwe lijke studenten ter gelegenheid van zijn 65-jarige bestaan heeft laten houden on der reünisten en oud-leerlingen van de, universiteit. MOSKOU De warmste herfst die Moskou sinds vele jaren heeft gehad eindigde .gisteravond met de eerste sneeuwval van dit seizoen. De sneeuw smolt onmiddellijk omdat de grond nog warm was. Sinds het begin van deze eeuw was het niet voorgekomen, dat er in november temperaturen heersten van ongeveer tien graden boven nul. Arrestatie NPD MAASTRICHT „Rechtuit gezegd: wij zijn er niet blij mee. Er stond ons een andere figuur voor ogen als nieuwe burgemeester van Maastricht. Toch willen we hem wel een goede samenwerking toezeggen". Dit zei de voorzitter van de KVP-fractie in de Maastrichtse raad, drs. J. Ba- nens, gisteren over de benoeming van het Tweede-Kamerliid mr. A. M. I. H. Baeten (KVP) tot burgemeester van de Limburgse hoofdstad. De benoeming van mr. Baeten (47) gaat 16 december in. De commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. Ch. van Rooy, had voor de voordracht aan de Kroon de in spraak van de Maastrichtse raad ge vraagd. Eensgezind vroegen de fractie voorzitters toen om een economisch des kundige als opvolger van de gepensio neerde burgemeester, mr. W. baron Mi- chiels van Kessenich. De problemen van de herstructurering en herindustrialisa tie van Zuid-Limburg stonden de frac tievoorzitters bij dit advies voor ogen. Mr. Baeten behartigde in de Kamer, waarin hij sinds 1956 zit, vooral onder wijs- en culturele zaken. „Onze verlan gens spraken een heel andere taal", zegt de socialistische fractievoorzitter, de heer F. van Thor. „We hebben een heel ander beeld opgehangen van de man, die we graag als burgemeester zouden binnenhalen. Het resultaat van onze inspraak is teleurstellend en is ko ren op de molen van de voorstanders van burgemeestersverkiezingen". De plezierige bonhomme Fons Bae ten, kort van stuk, een beetje gezet ook, is tien jaar lang een hard werkend Ka merlid geweest. Met zijn joviale aard, zijn opgewekte bruine krullebol en dat tikkeltje geaffecteerde Limburgs heeft hij veel vriendschap verworven in het Haagse, waar de parlementaire politiek hem.ten slotte helemaal opeiste. Zijn Maastrichtse advocatenpraktijk, onmiddellijk opgezet nadat hij in Nijme gen zijn doctoraal rechten had gehaald, voorafgegaan door volstrekt illegale exa mens, heeft hij voor Den Haag moeten opgeven. Hij was overigens op het Binnenhof geen opvallende en zeker niet een naar de voorgrond dringende figuur, hoewel hij secretaris en vice-voorzitter van de KVP-fractie was, heel wat verzette voor onderwijs, justitie en omroep en ook on danks het feit, dat hij een groot aantal functies bekleedde buiten de politiek. In 1945 was hij teruggekeerd naar zijn gebooretstad Roermond, waar zijn vader notaris was. Hij kwam al spoedig in de gemeenteraad, maar ook het raadslidmaatschap heeft hij er twee jaar geleden aan moeten geverf. Hij is van '53 tot '57 ook nog wethouder van onderwijs geweest. Mr. Baetens belangrijkste parlemen taire wapenfeit is zijn omroepmotie van eind 1964, waarmee hij een einde wilde maken aan de spanningen en onzekerhe den rondom deze al zolang slepende zaak. Het kabinet-Marijnen kwam hier door ten val. Zo werd hij de wegberei der voor het kabinet-Cals, wat hij stel lig niet bedoeld zal hebben. Nadat dit kabinet op zijn beurt was verdwenen, werd mr. Baeten niet eens UTRECHT De Utrechtse hoogle raar prof. dr. W. P. Plate, hoofd van de kliniek voor obstetrie en gynecologie, is benoemd tot commandeur in de Huisor de van Oranje. Zondag ontving prof. Plate de versie- selen, die bij deze onderscheiding ho ren, uit handen van prinses Beatrix op kasteel Drakesteyn. Zoals bekend, fun geerde prof. Plate als hoofd van het medisch team bij de geboorte van prins W illem-Alexander. ADVERTENTIE "Volgende week maandag begint in het Amstelhotel in Amsterdam weer een conferentie van de zogenaam de intergouvernementele groep voor Indonesië. Het is een bijeenkomst van delegaties uit landen, die gezamenlijk nagaan hoe en in welke mate zij Indo nesië kunnen helpen bij de bestrijding van de economische moeilijkheden, waarmee dat land worstelt. Het is al de derde conferentie van die aard, die dit jaar in ons land wordt gehouden. In februari hebben de deel nemers Australië, België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Japan, Engeland, de Verenigde Staten en Nederland zich beraden over de hulp, die zij Indonesië het nu lopende jaar konden bieden. In juni kon in Schevèningen worden vast gesteld, dat de eerste conferentie suc ces had gehad: Indonesië had voor het sluitend maken van zijn betalingsba lans tweehonderd miljoen dollar nodig het had die hulp ruim toegezegd ge kregen. De conferentie, die volgende week be gint, zal zich bezig houden met de hulp, die Indonesië het komende jaar nodig heeft. Indonesië zelf schat dat bedrag in totaal op 325 miljoen dollar. Welis waar is dat een aanzienlijk hoger be drag dan Indonesië in het nog lopende jaar nodig had, maar aan de bestem ming van de hulp voor '68 is te zien, dat er intussen met het herstel van de Indonesische economie toch vorderingen zijn gemaakt. Van de buitenlandse hulp voor 1967 was 45 procent bestemd voor ontwikke lingsprojecten, die ten doel hebben de Indonesische economie te versterken. De rest van de hulp zou worden ge bruikt voor dekking van de lopende overheidsuitgaven. Voor het komende jaar heeft de Indo nesische regering evenwel de hoop, dat zij de lopende uitgaven zal kunnen fi nancieren met eigen inkomsten. De bui tenlandse hulp zal dat jaar dan volledig kunnen worden gebruikt voor ontwikke lingsprojecten. Aan het eind van 1968 stelt Indonesië zich voor te kunnen be ginnen aap ontwikkelingsplanning op langere termijn. De Indonesische delegatie zal op de conferentie verslag uitbrengen van hetgeen dit jaar met stabiliserende maatregelen is bereikt. Zij kan daarbij enige hoogevende cijfers aandragen. Zo is de prijsinflatie in Indonesië afge nomen van 650 procent in 1966 tot ver moedelijk minder dan honderd procent dit jaar nog wel een inflatie van for maat, maar toch een ontwikkeling, die de verwachtingen heeft overtroffen. Een tegenvaller is daarbij nog ge weest, dat de rijstoogst van dit jaar zeer is tegengevallen. Veel geld heeft Indonesië daarom moeten reserveren voor rijstaankopen in het buitenland. Daarvoor gebruikte Indonesië onder an dere een potje van vijf miljoen dollar, dat Nederland voor vrije besteding ter beschikking had gesteld. De rest van de Nederlandse hulp voor 1967 moest in Nederland zelf worden besteed. Dat is een voorwaarde, die de andere hulpver lenende landen eveneens, maar dan voor eigen land, hebben gesteld. In Indonesië zijn intussen enkele maatregelen getroffen, die het vertrou wen van de hulpgevende landen in dat land moeten versterken. Zo zijn de voor schriften voor im- en export vereenvou digd. De koers van de roepiah is op een realistischer basis gebracht, de Indone sische regering houdt zich niet meer bezig met al te gedetailleerde maatre gelen en voorschriften in een poging verambtelijking tegen te gaan. Ten slotte heeft de Indonesische rege ring ook de bereidheid uitgesproken in sterke mate particuliere investeringen in Indonesië toe te laten. De verwach ting is, dat al in 1968 de voorbereidin gen voor de eerste investeringen van die aard zullen worden getroffen. De Indonesische delegatie, die de con ferentie in Amsterdam zal bijwonen, staat onder leiding van prof. Widjojo, de belangrijkste economische adviseur van de waarnemend president van Indo nesië, generaal Suharto. Het is nog niet te voorzien, hoe de deelnemende landen zullen reageren op de omvang van In- donesië's benodigdheden. BONN Tienduizend arbeiders zijn gistermorgen in staking gegaan in de drie grootste rubberverwerkende fa brieken van de deelstaat Hessen, waar het loonoverleg is vastgelopen. Het zijn Dunlop in Hanau, Veith-Pirelli in Sand- bach en Gummiwerke Odenwald in Neustadt. Bij Dunlop demonstreerden de sta kers met leuzen zoals: „Samen erin, samen eruit", en „Heel het raderwerk staat stil, als uw sterke arm dat wil"! De vijftienhonderd arbeiders van de Gummiwerke Fulda staken al een week. ADVERTENTIE MR. A. M. I. H. BAETEN lieyer iemand anders herkozen. Hij was een van de slachtof fers van het verlies van acht zetels dat de KVP bij de vervroegde verkiezingen van februari dit jaar leed. Pas toen zijn partijgenoot Duynstee tot staatssecretaris was benoemd, kwam mr. Baeten weer op zijn oude plaats terug. Het was reeds lang een publiek geheim, dat hij burgemeester van Maastricht zou worden. Mr. Baeten zal zich nu terugtrekken als lid van de Tweede Kamer. Als zijn opvolger staat op de kandidatenlijst de heer J. H. Dirx uit Beek. ADVERTENTIE 1 Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Vetifoouutop 2 'AS PRO'* 4»».. U&ntveebfit.' DEN HELDER De Hclderse be roepsduiker G. Driehuis zegt er nu zc>- ker van te zijn dat er van een goud schat in de Renate Leonhardt geen sprake is. Hij heeft in de afgelopen maanden twintig keer in de Noordzee gedoken naar het wrak. Bijna dertig uur was hij bij en in de resten ervan. De heer Driehuis wilde zelf wel eens onderzoeken wat er waar is van de wil de verhalen over grote schatten aan boord van het in 1917 bij Texel getor pedeerde Duitse vraohtschip. In zijn vrije tijd ging hij naar de plek waar een wrakboei de plaats van het wrak aangeeft. Hij vond evenmin iets wat leek op cacaoboter die ook tot de la ding zou hebben behoord. Later dook hij er ook naar in op dracht van mevrouw Höchner uit Hat- tem, die met Zwitsers kapitaal is ge- interesseerd in de berging van de ver meende schat. De heer Driehuis is van mening dat alle duikers die voor hem zijn ge weest, de zaak hebben bedrogen. Vol gens hem hielden zij het vermoeden, dat zich iets van waarde in de Renate Leonhardt zou bevinden, om speculatie ve redenen in de wereld. Het laatste zou dit gebeurd zijn door de gebroeders Sandmeier uit Zürich, die ruim een half jaar in Den Helder ver bleven en zeiden naar het goud te heb ben gezocht. Zij zijn thans in staat van beschuldiging gesteld door mevrouw Höchner. De heer Driehuis is door de rijksre cherche in Alkmaar, die het onderzoek in handen heeft, opgeroepen als getui- ge-deskundige. Volgens de heer Drie huis heeft de vermaarde goudzoeker Piet Visser uit Wijde-Wormer er slechts baat bij gehad de mensen te doen geloven dat hij eens de gouden staven zou laten bergen. „Er is niets te bergen", vertelde de heer Driehuis. „Ik ben in het achter schip geweest, in een stuk van de laad ruimen. Er is niets te vinden." Mevrouw Höchner heeft nu een wis- selroedeloper uit Haarlem in de arm genomen. Hij is al twee keer met haar naar zee geweest om zijn krachten te beproeven. Een tiental plaatsen werd door hem aangewezen. De heer Drie huis dook er vier van na, maar vond niets wat zou kunnen duiden op iets van waarde. De Hattemse mevrouw is er niette min van overtuigd dat er nog iets zal kunnen worden geborgen. Daarom zal aan de jacht naar de schat waarschijn lijk geen einde komen. I

De Vallei | 1967 | | pagina 6