Amerikaanse pers beschuldigt Johnson Pentagon zou feiten over Viëtnam achterhouden „Voorlichting in strijd met de wet... ISRAIFFEISENBANK Safe gekraakt in Londen; buit tien miljoen Krommenie linoleum Berlijn weigert joods comité Wannsee-villa TOMADO TOMADO portie vlees vlees efcmis-, verantwoord eten Scotland Yard neemt grote partij L.S.D. (waarde 2,5 miljoen) in beslag DE GARDETANG DIE VOOR TWEE TELT V Prinses kon in Engeland niet trouwen Jongeren uiten kritiek op Suharto spaarbank en alle bankzaken Baby van vier dagen krijgt al zwemles Verwarring bij verkiezing Miss World Geen macaber museum van het nazisme NOODWEER IN KOEWEIT Vertrouwen in Johnson nog verder gedaald ONJUIST WAPEN VERSPELEN Snufje 99 99 Dertig mille MICROFILM VAKANTIE-OORD Zwaarste slag Gestolen 'DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 p CHICAGO „De Amerikaanse regering handelt bij het geven van voor lichting over de strijd in Vietnam in strijd met de wet waarin het recht van het volk op voorlichting is vastgelegd. Dat is een wet die pas sedert 4 juli van dit jaar van kracht is". ram miss MARIE BEATRICE vergeefs LONDEN De Italiaanse prinses Maria Beatrice en haar verloofde, de filmspeler Maurizio Arena hebben gis teren in Engeland vergeefs geprobeerd te trouwen. Ze waren, zoals gemeld, tijdens het weekeinde onder valse na men naar Engeland gevlogen, nadat de ouders van de prinses een gerechtelijke procedure tegen haar waren begonnen om te voorkomen dat zij in Italië met Arena zou trouwen. Het paar kwam gisteren in de stad Reading, ten zuidwesten van Londen, bij het stadhuis met het verzoek of het daar kon trouwen. Maar ze hadden zich door hun vrienden, die met hen mee kwamen, niet goed op de hoogte laten brengen van de Engelse wet. De 24-jarige prinses, dochter van ex- koning Umberto van Italië, en haar ver loofde van 34 jaar kregen tot hun gro te teleurstelling te horen dat ze om in Engeland te kunnen trouwen ten minste vijftien dagen ergens in het land moest hebben gewoond. Pas dan kan men aan tekenen. Volgens Umberto en zijn vrouw Ma rie José, die gescheiden leven, heeft hun dochter perioden van verminderde toerekeningsvatbaarheid. Verder zou ze veel drinken en verdovende of andere middelen gebruiken. Dat hebben ze ten minste opgegeven als reden waarom ze niet willen hebben dat Maria Beatrice met de filmacteur trouwt. De prinses vertelde gisteren nog dat ze haar ouders per telefoon heeft ver teld dat ze in Engeland is. „Ik ben hier voor rust", zei ze nog. „Ik wil weg van al die drukte in Rome, bovendien is Maurizio hier bezig met opnamen voor een nieuwe film. Maar we blijven he laas niet lang genoeg om te voldoen aan de vereiste periode van vijftien da gen". Deze beschuldiging is geuit in een Ijport dat is opgesteld door de com- ssie voor vrije nieuwsgaring van een vereniging van Amerikaanse journalis ten. Krachtens bedoelde wet hebben journalisten toegang tot alle overheids stukken behalve die welke betrekking hebben op de nationale veiligheid of van persoonlijke aard zijn. Toen president Johnson die wet met zijn handtekening bekrachtigde ver klaarde hij: „Niemand mag de gele genheid hebben een geheimhoudings gordijn te trekken rond besluiten wel de geopenbaard kunnen worden zonder dat het openbaar belang daardoor wordt geschaad". Volgens de opstel lers van het rapport waren dat „fraaie woorden waaraan Johnson zich in de praktijk niet houdt". Johnson, aldus het rapport, belegt vaak voorlichtingsbijeenkomsten die niet voor alle persorganen toeganke lijk zijn en strooit de wel aanwezigen dan zand in de oren. Het ministerie van Defensie, aldus het rapport, ver strekt keer op keer onjuiste gegevens, of het nu gaat om een omstreden jacht bommenwerper, de TFX, of om de vraag of er eenstemmigheid in het co mité van chefs van staven is over de wijze waarop de strijd in Viëtnam wordt gevoerd of niet. Het Witte Huis en het ministerie van Defensie, aldus het rapport, zijn wat de vrije nieuwsgaring betreft het moei lijkst toegankelijk. Vooral het ministe rie van Defensie verschuilt zich maar al te vaak achter het begrip nationale veiligheid bij het achterhouden van ge gevens. De opstellers van het rapport hopen dat de op 4 juli van kracht geworden wet die het recht op vrije nieuwsga ring waarborgt door steeds meer voor lichters die in dienst van de overheid zijn gebruikt zal worden als wapen in de strijd tegen „politici die er op uit zijn de feiten achter te houden". DJAKARTA Het actiefront van scholieren in Djakarta, Kappi, vindt dat de regering-Suharto heeft gefaald bij de uitvoering van haar programma, in het bijzonder in economisch opzicht. In een verklaring eist het actiefront een herziening van het kabinet, omdat vele aanhangers van de afgezette pre sident Soekarno nog steeds sleutelpos- ten in het regeringsapparaat bezetten. De verklaring van Kappi werd uitgege ven nadat de militaire commandant van Djakarta een demonstratieverbod had afgekondigd. De Indonesische staatsoliemaatschap pij Permina heeft haar agenten in Dja karta laten weten dat zij hun vergun ningen zullen verspelen als zij hun schulden aan de maatschappij niet vol doen. In totaal zou Permina ongeveer 1,7 miljoen gulden te vorderen hebben. De betalingsmoeilijkheden zijn een gevolg van het feit dat vroeger vrijwel alle pompstations in Djakarta eigen dom waren van Chinezen, die wel enig geld hadden; hun plaats is nu ingeno men door Indonesiërs zonder enig ka pitaal. ADVERTENTIE IN HOUAND STAAT ON HUIS Carl B. Stokes (rechts), de pas gekozen neger-burgemeester van de Ameri kaanse stad Cleveland, is gisteren door rechter Anthony Rutokowski beëdigd. LONDEN Een bende koelbloedige inbrekers heeft gisternacht met behulp van een uiterst modem snijbrandap- paraat, waarbij zuivere zuurstof werd gebruikt, ingebroken in de kluis van een grote verbruikscoöperatie in Lon den. In de kluis bevonden zich onge veer zeshonderd safe-loketten, waar van een groot deel was verhuurd. De rovers waren kennelijk alleen op geld uit, want de vloer van de kluis was be zaaid met weggeworpen juwelen uit de loketten. De buit van de rovers wordt geschat op ongeveer één miljoen pond (tien mil joen gulden). Het zal nog wel even du ren voor alle eigenaars van de zeshon derd safe-loketten gehoord zijn. Dan pas kan de schade precies worden vast gesteld. Volgens de politie zijn zeer ervaren inbrekers aan het werk geweest. Ze zijn door een ingeslagen raam naar binnen geklommen en hebben met een moderne snijbrander een gat gesmol ten in de zestig centimeter dikke sta len kluisdeur. Deze snijbrander is het laatste snufje op het gebied van inbre kerswerktuigen. Hij kan een tempera tuur van 2500 graden celsius ontwikke len en zelfs gaten smelten in beton. BELBOURNE. De Nederlandse zweminstructrice, Claire Timmermans heeft haar zoontje van vier dagen oud in het ziekenhuis waar hij is geboren 't eerste zwemonderricht gegeven. De dagbladen in Melbourne hebben daar veel aandacht aan besteed. Persfotografen en cameramensen van de televisie verdrongen zich om het plastic zwembadje dat in het zie kenhuis was opgesteld en zagen hoe on der Claire's leiding de pasgeboren ba by armpjes en benen uitsloeg. Mevrouw Timmermans had al eer der publiciteit gekregen met haar zwemonderricht aan zeer jeugdige kin deren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook Monica van Beelen (20) vertegenwoor digt Nederland op de Miss World- verkiezingen in Londen. JOHANNESBURG Ofschoon de or ganisatoren van de Miss World verkie zing in Londen omringd zijn door de mooiste meisjes ter wereld, hebben zij zorgen genoeg aan het hoofd. Zij hebben 'n Salomons-oordeel moe ten vellen in de kwestie-Miss Frankrijk, toen uit Parijs twee mademoiselles in Londen aankwamen die beiden beweer den, de mooiste van Frankrijk te zijn. Zij hebben hetzelfde moeten doen bij de definitieve keuzebepaling van Miss Gha na, van wie er ook al meer dan één aanwezig was. Gisteren- werden rij ge confronteerd met een gebelgde Miss World 1966, de Indiase schone Reite Fa- ria. Mejuffrouw Faria was boos omdat rij de dertigduizend gulden nog niet gekre gen had waarop zij beweeerde recht te hebben. Dit wordt door de organisato ren van de Miss World verkiezingen ont kend. Volgens contract is zij verplicht de nieuwe Miss de kroon op het hoofd te zetten. Zij heeft nu gedreigd de ver kiezingen van donderdag te boycotten. De nieuwe Miss World zal in elk ge val niet uit India komen. India heeft zoveel moeilijkheden gehad met de uit verkoren miss Faria, dat de Indiase re gering er de voorkeur aan gaf dit jaar niemand af te vaardigen. (Van onze correspondent) BONN Een joods comité wil een documentatiecentrum over het nationaal- socialisme vestigen in de villa aan de Wannsee in West-Berlijn, waar op 20 juni 1942 op een geheime conferentie werd besloten tot het uitroeien van de Joden. De stadsregering van West-Berlijn heeft dit plan in beginsel van de hand gewezen. Het joodse comité overweegt nu het centrum te vestigen in Zwitserland. In het comité, dat al ruim een jaar bestaat heeft ook de president van het Joodse Wereldcongres, Nahum Gold- mann, zitting. Het comité stuurt al eni ge tijd waarnemers naar oorlogsmisda- digersprocessen. De organisatoren zullen in hun insti tuut het „Internationaal documenta tiecentrum voor onderzoek van het na- tionaal-socialisme en de daarmee sa menhangende verschijnselen" alle do cumentatie over het nazisme, vastge legd op microfilm, bijeenbrengen. Het instituut zal een centrum moeten wor den van wetenschappelijke arbeid. De symbolische betekenis van de villa aan de Wannsee zou ertoe moeten dragen, dat ook medewerking wordt verleend door buitenlandse instanties die tot nog toe niet bereid waren tot samenwer king op Westduitse bodem. Goldmann en de Westberlijnse rege rende burgemeester Schütz hebben drie kwartier over het plan gesproken. Schütz wil het instituut graag in West- Berlijn hebben, maar niet in de villa waar de „Entlösung" werd beraamd. Het stadsbestuur vreest dat het insti tuut in de beruchte villa het karakter zou krijgen van een macaber museum van het nazisme. Dan wil men de vil la liever laten wat rij nu is: een va kantieoord voor schoolkinderen. Mocht het gesprek met West-Berlijn definitief mislukken dan zal het insti tuut worden gevestigd in Zürich. KOEWEIT Een ongekend zwaar noodweer heeft Koeweit van de buiten wereld afgesneden. Zware regenval heeft wegen onder water gezet en ver bindingen verbroken. Het vliegveld is onbruikbaar. De schade is aanzienlijk. Het noodweer, dat het zwaarste is sinds 1954, gaat gepaard met een kou- de-golf over het doorgaans zeer warme gebied aan de Perzische Golf. bedrijfstak stemmen overmorgen over een eventuele staking. In de metaalin dustrie van het Saarland zal eveneens een stemming worden gehouden. De vakbond: „Wij rekenen op een sta king". Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de fijne fully fashioned najaarscollectle van Oelana. Zui ver Tasmanie scheerwol, krimp- werend - vervilt niet. Op en top Delana kindermode! Maat 104- 164, prijs vanaf 19,50. kindermode, tricotmode WASHINGTON Het vertrouwen in het leiderschap van president Johnson is in oktober gedaald tot een diepte punt. Een opinieonderzoek wees uit, dat 77 procent van de ondervraagden geen vertrouwen meer heeft in de pre sident. In juni was dit 58 procent en in september 68 procent. ADVERTENTIE f Tip voor handiger huishouden (keukengard en aanpaktang tegelijk!) Zotezienisheteen nuttige,handige keukengard van roestvrij staal met plastic handvat. Waarmee usausjes, soepen en beslag gladroert Maar opengeklapt ontpopt hij zich als een fijne aanpaktang om biefstuk,, rook worst, croquetten etc. uit de pan te halen. Even een knopje verschui ven en de gard is een tang. In fleu rige doos f 4,85. u W VrM3 winkelier om d* uitzoekfolder Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis. afdeling K., Dordrecht ADVERTENTIE Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen I Vlees Ie rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl "Velen van de 1400 afgevaardigden naar het derde jaarcongres van de Nationaal democratische partij Duitsland konden hun ontroering niet bedwingen, toen rij aan het slot van het congres staande het „Deutschland, Deutschland über Alles" zongen. Het lied werd ingezet, nadat de nieuw gekozen voorzitter Adolf von Thad- den had laten weten, dat de partij ln 1969 haar intree in de Bondsdag zal doen. Hij voorspelde een NPD-triomf en gaf te verstaan dat de NPD de vrije democraten zal verdringen als op twee na de grootste partij. Het podium werd geflankeerd door twee grote rode vlaggen, welke waarnemers aan het nazi-banier de den denken. Op de plaats waar de na zi's een hakenkruis in een cirkel had den, hebben de neo-nazi's een krans met de letters NPD. Het partijprogramma dringt aan op een „sterke verenigde Duitse natio nale staat" met een sterk leger - „een illustratie van een nieuwe or- de in de politiek", zo verklaarde Von Thadden. De partij eist de terugtrekking van alle buitenlandse troepen van Duitse grond en herstel van de Duitse eenheid zon der dat vroegere Duitse gebieden in het oosten worden opgegeven. Von Thadden kondigde aan dat de par tij propaganda zou gaan maken in ADOLF VON THADDEN dezelfde voornaam het Ruhrgebied, waar mijnwerker» een aantal demonstraties hebben ge houden uit protest tegen het sluiten van mijnen. In het partijprogram staat, dat de regering aan Duitse steenkool de voorrang moet geven boven uit het buitenland ingevoerde brandstoffen. U"et accent dat het congres op de jeugd legde bleek ook uit de keu ze van de partij om een 24 jaar oude vrouw de nieuwe programmapunten te laten voorlezen. Zij kreeg het grootste applaus voor de zinsnede: „decennia lang gaat de Duitse poli tiek reeds mank door de bereidwillig heid om de collectieve schuld (voor de tweede wereldoorlog) op zich te nemen. De NPD verafschuwt mas samoorden en oorlogsmisdaden te allen tijde en door alle mensen. Wij wijzen met beslistheid de bewering van de hand dat Duitsland alleen de schuld aan de wereldoorlogen draagt." In de gang van de vergaderzaal ver kocht een nationalistisch boekenver- zendhuis boeken met titels zoals: „de 20ste juli in het verraad" en: „mis daden tegen het Duitse volk". Aan een andere stand kon men bierglazen met het embleem van de NPD kopen. Von Thadden merkte in zijn rede op, dat rijn partij scherp in het oog wordt gehouden door het bondsministerie van Binnenlandse Zaken, dat de par tij anti-democratisch, anti-semitisch en een verdedigster van nazi-denk beelden heeft genoemd. Von Thadden verklaarde dat politiek rechts, zoals belichaamd in de NPD, zich hield aan de federale grondwet en dat de linksen meer de aandacht van de Bondsautoriteiten verdienen, omdat onder hen elementen zijn, aan welke „van alles behalve versterking van de democratie voor de geest staat." li/fen had gevreesd, dat buiten de ver- gaderzaal van de NPD rechts en links bij het begin van de zitting el kaar in de haren zouden vliegen, maar dat is niet gebeurd. De politie had het gebouw omsingeld in de ver wachting van een zitdemonstratie van een linkse studentenorganisatie met het doel, de afgevaardigden van de NPD te beletten de zaal te betreden, maar tengevolge van een lichte re gen had zich slechts een half dozijn anti-NDP-demonstranten met span doeken en borden en aan de over zijde van de straat opgesteld tegen over de zaal. "Liet is uilen naar Athene dragen, om A de Duitsers voor het gevaar van een groep als de NPD te waarschu wen. Het lijkt ook niet waarschijnlijk dat zolang de economie zich staande houdt, een neo-nazi partij met dorre leuzen de kans zal krijgen. Maar eco nomie is een Europese zaak en de verantwoordelijkheid van Europa is in dezen dus meteen gesteld. Zevenentwintig jaar geleden ging een heerschappij van super domme en misdadige elementen ten onder. Wie daar nog niet van geleerd heeft, leert het nooit meer. Of is sommige Duitsers 60 miljoen do den niet genoeg? LONDEN. Scotland Yard is een enorme hoeveelheid LSD ter waarde van zeker 2y2 miljoen gulden ln han den gevallen. Dat gebeurde tijdens een reeks huiszoekingen die dit weekeinde in het diepste geheim in Londen zijn uitgevoerd. Er werden zes mannen en een vrouw gearresteerd, die gisteren allemaal in staat van beschuldiging ge steld zijn. De grootscheepse operatie werd uit gevoerd door leden van de speciale bri gade van de Londense politie, die zich bezighoudt met de strijd tegen handela ren en gebruikers van verdovende mid delen, bewustzijnverruimende middelen en dergelijke. De politie had honden bij zich die zijn afgericht op het opsporen van dit soort middelen. In een der huizen in Noord-Londen die rijn doorzocht vond de politie aller lei apparaten waarmee tabletten en pil len kunnen worden gemaakt. Scotland Yard meent dat dit de zwaarste slag is die ooit is toegebracht aan handelaren in verdovende middelen. London fungeert als middelpunt voor de verkoop van allerlei middelen, waar van de verkoop is verboden of streng aan banden gelegd. Uit alle delen van het land heeft de politie aanwijzingen gekregen dat deze middelen van de hoofdstad uit naar bul ten worden gesmokkeld. Een belangrijk deel ervan is afkomstig van inbraken in farmaceutische fabrieken en opslag plaatsen van groothandelaren en zelfs in gewone apotheken. Vorige week nog rijn er bij een groot handel in Londen 200.000 tabletten ge stolen. Maar de inbrekers waren ken nelijk niet deskundig op het gebied van de veelgevraagde middelen want het bleken anti-biotica. Onder de zeven gearresteerden bevin den zich een antiekhandelaar van 54 jaar en een apotheker.

De Vallei | 1967 | | pagina 7