Ove Kindvall velde Arsenal vlak voor het einde met schitterend doelpunt Piet Keizer geschorst voor vijf competitiewedstrijden Ambassade te laat bij Jozina-proces EUROPA CUP III Frits Bartling in Heerenveen snel Juiste straf, maar toch niet geheel bevrediqend Bayern München in volgende ronde Astrid Suurbeek en Judith Salomé volkomen kansloos René Pijnen in Mexico nog derde Laatste ronde moet beslissing brengen Feyenoord in tweede helft zeer sterk (Nog) geen tempo Nieuwe kreet Tegen lat Op valreep Kwalijke verkoop van hormoon- preparaten Fabriek dicht in Geertruidenberg Versterkt Onbevredigend Geen stichting betaald voetbal in Almelo Verdwijnen van vermakelijk heidsbelasting kost A'dam per jaar f 7 miljoen 6 jaar geëist voor overval Kerstbomen uit Canada naar Nederland Aanleg metro Brussel in bevroren grond A Functionaris verscheen pas na vanaf zitting te zijn opgebeld Danlon-toernooi Weer treinongeluk in Oostenrijk Suriname wordt onafhankelijk zegt Pengel Bromfietser kwam onder een auto Anderhalf jaar voor brandstichting in kas teel-hotel Lieverdje liet zich niet stelen 1 DIPLOMATIEKE DRUK Pagina 11 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 ROTTERDAM FeyenoordArse nal heeft vooral in de tweede helft Re- bracht, wat de 53.000 toeschouwers ver wachtten: Goed spel, spanning en doel punten, al werd wat dit laatste betreft het geduld op de proef gesteld. Maar Feyenoord won, terwijl het Bengaals vuur dat ontstoken was na het eerste doelpunt nog brandde toen Feyenoords derde doelpunt geboren werd. Vooral dat laatste doelpunt, vlak voor tUd ge scoord door Kindvall na een lange ren, die scheen dood te lopen op de doellijn, ver van het doel, was een juweel Be halve het zeer produktieve laatste kwartier heeft Feyenoord in de eerste vijf kwartier van de wedstrijd de za ken in evenwicht gehouden. Arsenal heeft met volle inzet gespeeld en dat geeft reliëf aan de Rotterdamse zege. Bij Feyenoord was de voorhoede het sterkste deel van de ploeg. Zowel voor rust met Geels als rechtsbuiten als er na, toen Samardzic op de rechtervleugel opereerde en Jansen zich sterker aan zijn voedende taak kon wijden, wa ren de Rotterdammers steeds gevaar- lyk. Arsenal stelde er meer routine te genover maar minder vindingrijkheid. Vooral de voorhoede, waarin Graham smekend zijn medespelers vaak om ho ge ballen vroeg, was van bescheiden kaliber. De twee doelpunten waren voor een deel op rekening van Pieters Graafland te schrijven, jammer voor de man, die in de eerste helft mis schien bondscoach Kessler toch nog aan het twijfelen had gebracht of de beslissing hem niet in de „groep voor Zeist" op te nemen wel juist was. Arsenal had kennelijk graag een rus tig begin. Even inspelen en dan op den duur wel eens wat aanvallen. Feyen oord, en met name de Rotterdamse voorhoede, gunde het daarvoor niet de tijd. De kreten om Coentje waren er al heel in het begin van de wedstrijd en ze* werkten inspirerend. Niet alleen Moulijn, maar ook Samardzic en Kind vall dribbelden op volle snelheid rond tussen de Londenaren. Vooral van Samardzic, goed gevoed door zijn middenspelers, kwamen ge vaarlijke schoten waarmee doelman Furnell duidelijk moeite had. Arsenal overzag de kwade kansen en ging althans trachten de bal snel af te spelen. En daar ontbrak het bij Feyenoord nog weieens aan. Er ont brak met name wat in het tempo, waarmee de bal naar de voorhoede ging. Er werd vaak juist één schakel- tje te veel gebruikt en dat gaf Arsenal de kans tijdig de zaken achter te reor ganiseren. Maar globaal bleef Feyen oord toch wel het gevaarlijkst, in ieder geval gezien het aantal schoten waar toe al doende ook Jansen het zijne ging bijdragen. Arsenal moest zich terugtrekken, Geels kreeg de persoonlijke bewaking van MacNab. Kindvall kwam, drie Engelsen passerend alsof ze er niet waren, dicht bij een doelpunt en weini ge seconden later was de Zweed wei nig gelukkig met een schot dat toch er gens nog een Engels been op zijn weg vond. Arsenal stelde daar een zeer systematisch spelletje tegenover en zo behoefde, als dat spel eens goed liep, doelman Pieters Graafland ook geen koude handen te krijgen. „Ik wil toch nog laten zien dat ik er bij hoor", had de man die zovele ma len het Nederlandse doel verdedigde, gisteren gezegd. In deze vorm had hij wel gelijk, zo vond de tribune, die al gauw met „ha ha Kessler" een nieuwe kreet over de grasmat deed rollen. Vlak na rust Arsenal had zich koel een paar kansen geschapen, maar die even koel in de Rotterdamse verdedi ging gesmoord gezien schiep Sa mardzic zich een kan: met twee man rechts en één links dribbelde hij naar de hoek van het strafschopgebied. Daar schoot hij buiten bereik van de voor treffelijke doelman van Arsenal, Fur nell, tegen de kruising van paal en lat. En zo bleef het evenwicht alweer be waard. Graham ging toen definitief als speerpunt bij Arsenal spelen, daarbij accepterend dat hij Kraay als zeer trouw bewaker als het ware op de punt van zijn schoen kreeg te staan. Feyen oord pakte de zaken toen ook wat an ders aan: Geels ging eruit. Libregts kwam erin in de middenlinie. Sa mardzic ging rechtsbuiten spelen en Jansen kwam naast Moulijn te staan. En juist toen het scheen of met de Zuidslaaf op de vleugel een wat grote re speelruimte was ontstaan, kwam de fout van Pieters Graafland. Een bal die hij leek te hebben glipte hem uit handen. Armstrong prikte de daaruit voortgekomen hoekschop voor het doel waar Johnston aan een klein spronge- t ZüRICH FC Zürich heeft zich dins dag op eigen terrein geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker door het Engel se Nottingham Forest met 1-0 voor rond 15.000 toeschouwers in de tweede ronde te verslaan. Pas in de 72e minuut scoorde Wini- ger voor zijn ploeg het winnende doel punt. Weliswaar verloren de Zwitsers de eerste ontmoeting in Nottingham met 1-2, maar aangezien bij een gelijke stand de „uit" gescoorde doelpunten dubbel tellen had Zürich aan de 1-0 overwinning voldoende. MüNCHEN In München verloor FC Liverpool eveneens in de tweede ronde met 2-1 van 1860 München. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Het aantal toeschouwers bedroeg 10.000. De eerste ontmoeting in Liverpool had voor de Britten een 8-0 zege opgeleverd, zo dat zij ondanks de nederlaag dinsdag avond een ronde verder kwamen. LUIK In Luik maakte Dundee voor 12.000 liefhebbers korte metten met FC Luik: 1-4. Bij rust leidden de Schotten reeds met 0-2. Ook de eerste ontmoeting in Schotland werd door Dundee gewonnen (3-1), zodat 't zich zondag veel moeite in de 3e ronde speelde. De bekwame doelman van Arsenal, Furnell, in actie tijdens een aanval van Feyenoord via Geels (links) en Moulijn (rechts). tje genoeg had voor een doeltreffende kopbal: 01. Feyenoord was er toen even hele maal uit: het peuterde verwoed op links en verwaarloosde Samardzic. De Rotterdammers hadden ook de aan zienlijke tolerantie van scheidsrechter Roomer tegen. Voor rust had hij Feyenoord zeker een strafschop kunnen geven, toen Moulijn onderuit werd gehaald, John ston en MacNa trokken van de toleran tie profijt, zij trokken nu en dan te hard aan de noodrem met name toen Feyenoord toch weer in de aanval ging. Na een goed half uur was het ten slotte toch raak: MoulijnLibregts Samardzic en de Zuidslaaf liet jui chend een kopbal los, waar Furnell geen verweer tegen had: 11. Vuurpijlen, zelfs Bengaals vuur wer den ter viering ontstoken. Terwijl het feest nog in volle gang was kreeg Feyenoord een groot cadeau van Arse nals achterhoede. Helemaal ongedekt kreeg net even over de middellijn Kind vall de bal van Haak. Furnell kwam uit zijn doel maar de vlugge Zweed had het overzien. Hij schoot van ver en het was 21. Het kon niet op; Arsenal redde zich in eerste instantie. Van ver schoot Sa muels op het doel. Gieters Graafland stond te ver voor de lijn en dat bete kende 22. Het leek of hiermee de wedstrijd wel was afgelopen, maar met nog anderhal- halve minuut te spelen, kreeg de toch weer fel doorzettende Kindvall de bal vrij, hoewel hij achterna gezeten werd door de vrijwel voltallige verdediging van Arsenal. Bijna op de doellijn staand schoot hij de bal via de verste paal in het doel. HEERENVEEN Tijdens nationa le schaats-selectiewedstrijden zijn gis teren op de pas geopende Thialfbaan in Heerenveen uitstekende tijden gere den waarbij de nog prille baanrecords op de 500 en 1500 meter alweer werden verbeterd. Bartling kwam op de sprint tot 42.6 en Nottet won de 1500 meter in 2.15.1. In het eindklassement over de twee afstanden bezette Bartling voor wereldkampioen Verkerk de eerste plaats. Verkerk werd derde op de 500 meter (43.7) en tweede op de 1500 me ter in 2.15.4. Ard Schenk kwam niet aan de start. Jorritsma, die op de 1500 meter ten val kwam, werd niet geplaatst in de eindrangschikking. Liebrechts be zette met 45.4 op de 500 en 2.19.6 op de 1500 meter de zeventiende plaats. DAMES Bij de dames zegevierde Carry Geys- sen op beide afstanden. Ze kwam op de 500 meter tot 48.1 en op de 1500 meter tot 2.31.6. Wereldkampioene Stien Kai ser legde met een vierde en tweede plaats beslag op de tweede plaats. De uitslagen: Heren: 500 meter: 1. Bartling 42.6 (baanrecord), 2. Beets 43.6, 3. Verkerk 43.7, 4. Ferwerda 43.8, 5. Bokkespan 43.8, 6. Krook 43.9, 7. Hoekstra 43.9, 8. Brouwer 43.9, 9. Jorritsma 44. 10. Ba zen 44.1, 12. Nottet 44.4. 15. Te Win kel 44.8, 18. Verheyen 44.9, 22. Eriks 45.3, 23. Liebrechts 45.4; 1500 meter: 1. Nottet 2.15.1 (baanrecord) 2. Ver kerk 2.15.4, 3. Bartling 2.16.4, 4. Bols 2.16.9, 5. Te Winkel 2.17.5, 6. Beets 2.17.9, 7. Meyer 2.18.0, 8. Eriks 2.18.3, 9. Verheyen 2.18.7. 10. Waanders 2.18.8. 15. Liebrechts 2.19.6, 19. Ferwerda 2.21.9, 21. Bazen 2.22.2; Eindstand: 1. Bartling 88.067. 2. Verkerk 88.8833. 3. Nottet 89.433, 4. Beets 89.567, 5. Bols 89.933, 6. Krook 90.300, 7. Te Winkel 90.633, 8. Ferwerda 91.100, 9. Verheyen 91.133, 10. Waanders 91.167, 13. Eriks 91.333, 17. Liebrechts 91.933. Dames: 500 meter: 1. Carry Geyssen 48.1, 2. Elly van de Brom 48.4, 3. Willy Burgmeyer 48.4, 4. Stein Kaiser 49, 5. Ans Schut 49.1, 6. Akke Falkena 50, 7. Gooreman 50, 8. Bep Geyssen 50.1, 9. Doetti Schildstra 50.2. 10. Inge Blauw 50.7; 1500 meter: 1. Carry Geys sen 2.31.6, 2. Stein Kaiser 2.34.1., 3. Ans Schut 2.37.0, 4. Elly van de Brom 2.37.3, 5. Bep Geyssen 2.38.5, 6. Willy Burgmeyer 2.39.3, 7. Ria Demming 2.41.0. 8. Elly Vermeulen 2.44.2. 9. Kroon 2.44.3, 10. Gooreman 2.44.4. Eindstand: 1. Carry Geyssen 98.633, 2. Stien Kaiser 100.067; 3. Elly van de Brom 100.833, 4. Ans Schut 101.433, 5. Willy Burgmeyer 101.500, 6. Bep Geys sen 102.933, 7. Gooreman 104.800, 8. Akke Falkena 104.867, 9. Ria Demming 105.267, 10. Doetti Schildstra 105.667. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank zal 15 dec. drie gevallen van illegale verkoop van hormoonprepara ten behandelen. De 45-jarige F. W., de 45-jarige M. van der H. en de 31-jarige H. van der E, allen directeur of ad junct-directeur van farmaceutische groothandels in Rotterdam of omstre ken, worden ervan verdacht in totaal 20,000 flacons met elk 100 cc van het hormoonpreparaat stilboestrol aan on bevoegden te hebben verkocht. De groothandelsprijs van deze partij is on geveer f 200.000. Met het preparaat worden mestkal- veren ingespoten om hen sneller te la ten groeien. Toen bekend werd dat het eten van met hormonen ingespoten kalfsvlees schadelijk zou kunnen zijn voor de menselijke gezondheid, sloot Italië zijn grenzen voor Nederlands kalfsvlees. GEERTRUIDENBERG Het be drijf van Van Baarsen dakplaten- en betonwarenfabriek N.V. te Geertruiden berg gaat sluiten. Daardoor komen 75 mensen zonder werk. De poort van de fabriek gaat dicht omdat de bedrijfsresultaten van de af gelopen jaren slecht zijn geweest £{i ook de marktsituatie van dit ogen blik weinig rooskleurig is. De toe komstverwachtingen zijn bovendien van dien aard, dat voortzetting van het bedrijf niet langer verantwoord is. Het bedrijf sluit in de loop van het tweede kwartaal 1968. In overleg met de vakorganisaties is een afvloeiingsregeling opgesteld voor het personeel. UTRECHT De Ajacied Piet Keizer, die 1 november tijdens de interland wedstrijd Nederland-Zuid-Slavië in Rotterdam wegen natrappen uit het veld werd gestuurd door de Westduitse scheidsrechter Kurt Tschenscher, is voor vijf zogeheten bindende wedstrijden geschorst. Dat betekent dat hij in de eerst komende vijf competitiewedstrijden van Ajax ook niet mag meespelen. De strafcommissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB), die zich gisteravond in Utrecht met deze affaire bezighield, schorste Keizer niet voor interlands, zodat hij in theorie aan het eind van de maand in het Oranje team mag meespelen tegen de Russen. LAGOS/DEN HAAG Een verte genwoordiger van de Nederlandse am bassade in Lagos heeft slechts een deel van de rechtszitting tegen de beman ning van de Nederlandse kustvaarder Jozina bijgewoond. Dit blijkt uit een bericht van het persbureau Associated Press uit de Ni- geriaanse hoofdstad. Het deelt mee: „De Nederlandse tolk in de rechtszaal haastte zich maandag de ambassade op te bellen toen de aanklager eiste, dat het schip in beslag zou worden genomen. Even later verscheen een functionaris van de Nederlandse ambassade om het proces bij te wonen. De beklaagden waren niet vertegen woordigd door een advocaat. Pas toen de rechter het schuldig uitsprak, kregen zij het woord". Het ministerie van buitenlandse Za ken in Den Haag zei gisteren, dat het voortdurend in contact staat met de heer M. J. Rosenberg Polak, de Neder landse ambassadeur in Lagos. Het wacht van hem een toelichtend advies af. De ambassadeur zal nagaan wat er verder voor de tot tien jaar veroordeel de bemanning kan worden gedaan en hoe het zit met de mogelijkheden tot beroep. Mevrouw Plantinga (de vrouw van de kapitein van de Jozina), mevrouw van 't Wout (de vrouw van de eerste machi nist) en de vrijgelaten matroos Rijpma zijn gisteren in Den Haag geweest om op het ministerie van Buitenlandse Za ken de belangen van de gestrafte opva renden van de Nederlandse kustvaarder te behartigen. De correspondent van Associated Press meldt verder uit Lagos: De stren ge gevangenisstraffen en boeten, die de gezagvoerder en zes bemanningsleden van de Jozina zijn opgelegd wegens het vervoeren van jachtgeweren en mu nitie naar Biafra zijn tekenen, dat Ni geria vastbesloten is een eind te maken De strafcommissie van de KNVB heeft gisteren tijdens een ruim tweeën eenhalf uur durende zitting Piet Keizer veroordeeld tot een schorsing voor vijf competitiewedstrijden in verband met 't feit, dat de Afacied tijdens de wedstrijd Nederland-Joegoslavië natrapte en daar om uit het veld werd gestuurd. Wij zijn van mening, dat het volkomen terecht is, dat een fikse straf werd opgelegd, want slechts door het uitdelen van fik se straffen kunnen spelverruwing en kloppartijen op de voetbalvelden (mis schien) worden beteugeld. De strafcommissie van de KNVB heeft bij het uitspreken van zijn straf de be langen van Ajax buiten het geding ge laten en zich louter en alleen bepaald tot het straffen van een voetballer, die zich meer dan schandalig heeft gedra gen. Voor wat dat betreft kunnen wij vrede hebben met de opgelegde straf. Minder bevredigend is voor ons het feit, dat de KNVB nog lang niet over waterdichte reglementen blijkt te be schikken, waaruit nu is voortgevloeid, dat Keizer een volkomen andere straf heeft gekregen dan zijn clubgenoot Cruyff, die vorig jaar uit het veld werd gestuurd tijdens de wedstrijd Nederland- Tsjecho-Slowakije. De strafcommissie heeft bij de behan deling van de ,/saak Keizer" de jurispru dentie van de ,^aak Cruyff" volledig naast zich neergelegd en zich bepaald tot de reglementen, die zeggen, dat voor het uit het veld sturen van een speler een straf dient te worden opge legd bestaande uit schorsing voor een aantal bindende wedstrijden. Voor Ajax is dit intussen natuurlijk een bijzonder onverkwikkelijke zaak, want de Amsterdamse ploeg ondervindt nu alleen maar nadeel door het afstaan van een speler voor het nationale team. Anderzijds menen wij, dat het afstaan van een speler aan het Nederlands elf tal voor de betrokken vereniging toch ook een eer is, zodat de reactie van voor zitter Jaap van Praag, die verklaarde, dat zijn vereniging er sterk over denkt in de toekomst geen spelers meer be schikbaar te stellen, niet helemaal juist mag worden genoemd. LISSABON De Westduitse verte genwoordiger in het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars, Bay ern München, heeft dinsdagavond in Lissabon de tweede wedstrijd tegen Vi- toria Setubal gelijk gespeeld (1-1). Bayern München bereikte door dit re sultaat de laatste acht, omdat de eer ste ontmoeting in een 6-2 zege voor de Duitsers eindigde. De ruststand was 0-0. Een kwartier voor het einde viel de eerste treffer van de voet van Jose Ma ria (Setubal). Ohlhauser bracht de par tijen op gelijke hoogte in de 85e minuut. Er waren 7.000 toeschouwers. BRISBANE In de tweede ronde van de tenniskampioenschappen van Queensland in Brisbane is de Neder landse Judith Salomé met 6-1, 6-0 aan de kant gezet door de Australische Ju dy Tegari Ada Bakker had meer suc ces en versloeg de Australische Sue Hastings vlot in twee sets: 6-0, 6-1. Astrid Suurbeek haalde de volgende ronde niet. Zij verloor met tweemaal 6-1 van de Amerikaanse Bary Ann Ei- sel. Een jaar geleden werd zijn clubge noot Johan Cruyff, die op 1 november 1966 tijdens het duel van Oranje met de Tsjechen naar de kleedkamer werd gezonden, een jaar buitengesloten voor het spelen in vertegenwoordigende elf tallen. Wat de competitie betreft liep hij geen schorsing op. Zo was een ge wichtig precedent geschapen, waarmee de strafcommissie gisteren te maken kreeg. In een toelichting zei mr. C. Pet, voorzitter van de strafkamer van de KNVB, gisteravond na een zitting van bijna tweeëneenhalf uur: „Deze zitting had niet zo lang geduurd als het geval- Cruyff niet had bestaan." Deze danig met juristen versterkte commissie be sloot evenwel het bestaande precedent te negeren. „Wij hebben", zei mr. Pet, „de regels anders geïnterpreteerd dan destijds de strafcommissie deed in het geval-Cruyff. Dat komt wel vaker voor onder juristen." Mr. Pet verwees naar artikel 11 In het reglement van de Internationale voetbalfederatie (FIFA), waarin de na tionale bonden wordt opgedragen recht te spreken in dergelijke gevallen. In de artikelen 58 en 60 van het al gemeen reglement der KNVB putte mr. Put de mogelijkheden deze straf te be palen. Mr. Pet: „Wij hebben rekening ge houden met de verzachtende omstandig heden dat Keizer door zijn tegenstander langdurig werd vastgehouden voor hij zijn overtreding beging." Maar ook: „De straflijst heeft eveneens een rol ge speeld. Een hele waslijst." Ook mr. Pet vond het overigens on bevredigend, dat Keizer in theorie wel voor het Nederlands elftal mag uitko men, omdat interlands niet worden be stempeld als bindende wedstrijden. „Een omissie in het reglement", noem de hij dat. Voorzitter Van Praag van Ajax zag in de uitspraak voldoende gronden om in beroep te gaan. „Een waanzinnige uitspraak", zei hij. „Naar ons idee is deze strafcommissie haar bevoegdheden te buiten gegaan." Deze strafcommissie, bestaande uit zeven leden, hoorde als getuigen: Kei zer (die vlot bekende), bondscoach Kess ler en Bennie Muller als aanvoerder van het Nederlands elftal. De uitgeno digde scheidsrechter Tschenscher is niet komen opdagen. Voorzitter Jaap van Praag trad op als raadsman van Keizer. „Ik zal", zei hij na afloop te gen mr. Pet, „ervoor zorgen dat Kei zer onmiddellijk in beroep gaat." Repliek van mr. Pet: „Graag, mijn heer Van Praag". Voor juristen betekent deze affaire tenslotte een interessante zaak. GUADALAJARA De tiende etappe van de Ronde van Mexico is gewonnen door de Mexicaan Canchola. Hij reed de 155 kilometer lange etappe van Los Lagos naar Guadalajara in 3.24.23. De Venezuelaan Bernudez werd tweede, de Mexicaan De Anda derde. Het peloton met alle favorieten en de Nederlanders volgde op korte afstand. Alvaro Pachon van Columbia blijft lei der in de algemene rangschikking. Het algemeen klassement na de tiende etappe: 1. Alvaro Pachon (Col.) 37 u. 45 m. 27s.; 2. Martin Rodriguez (Col.) 37.46.17; 3. René Pijnen (Ned.) 37.49.52; 4. Juri Dmitriev (Rusl.) 37.50.25; 5. An tol Meggerdi (Hong.) 37.53.23; 22. Joop Zoe temelk (Ned.) 38.21.06; 39. G«r Harings (Ned.) 38.42.36. Ploegenklaassement: 1. Columbia 113 uur 38 min.; 2. Mexico 113.54.59; 5. Ne derland 114.53.34. Een lijdzaam toekijkende Piet Keizer tijdens de behandeling van zijn straf zaak door de strafcommissie van de K.N.V.B. Links de leden van de straf commissie en daar tegenover v.l.n.r.: penningmeester Timman, Piet Keizer en voorzitter Jaap van Praag van Ajax. EMMEN In de vandaag te spelen laatste ronde van het elfde Danlon-da- messchaaktoernooi in Emmen zal de beslissing moeten vallen. Een remise van de Nederlandse kampioene mevr. Vreeken met de Tsjechische topspeel- ster Eretova, bracht beiden op vier punten. Mevr. Heemskerk verloor van de Roemeense Polihroniade, die eveneens tot vier punten opklom. Min of meer onopgemerkt herstelde de Bulgaarse arts dr. Assenova zich door een „zwar te" zege op mevr. Tuk. Dat de slotin- spanning van mevr. Assenova echter nog zal worden beloond met een prijs lijkt niet waarschijnlijk. In de hangpartj tussen de Zuidslavi- sche dames Kat ja Jovanovic en Milka Ljuljac lijkt een remise waarschijnlijk. Vandaag staan de volgende partijen op het programma: LjiljacHeems kerk. EretovaJovanovic, Assenova Vreeken, PolihroniadeTuk. De uitsla gen van de zesde ronde luiden: Heems kerk (Ned.)Polihroniade (Roem.) 01; Tuk (Ned.)Assenova (Buig.) 01; Vreeken (Ned.)Eretova (Tsj.-sl.) remise; Jovanovic (Zuidsl.)Ljiljac (Zuidsl.) afgebr. De stand na zes ron den: 1, 2 en 3 Eretova, Polihroniade en Vreeken, 4 punten; 4 Ljiljac 3 en 1 af gebroken partij; 5 Jovanovic 2V2 en 1 afgebroken partij; 6 Assenova 2l/2 pnt. 7 en 8 Heemskerk en Tuk, beiden IV2 punt. ALMELO een voorstel van een groep particulieren om de financiële positie van de Almelose eerste-divisievereni- ging Heracles te verbeteren door een Stichting Betaald Voetbal in het leven te roepen, heeft dinsdagavond op de jaarvergadering schipbreuk geleden. Het voorstel een lening onder de Al melose burgerij uit te schrijven om de financiële positie Heracles heeft een schuld van 360.000 gulden te verbete ren ondervond weinig steun en werd af gestemd. Wel zal een commissie in het leven worden geroepen om te onderzoe ken, hoe de structuur van de vereni ging zal moeten worden gewijzigd. St. PÖLTEN Bij St. Pölten is van morgen een goederentrein op een stil staande trein gereden, waarbij de ma chinist gedood werd en een tweede gpoorwegraan gewond raakte. Het spoorwegverkeer uit Wenen naar het westen was gedurende enkele uren gestremd. Het was het derde spoorwegongeluk in vier dagen. In Karinthië en Tirol zijn 37 personen gewond geraakt bij treinbot singen en ontsporingen. PARAMARIBO „Niets en niemand kan de onafhankelijkheid van Suriname tegenhouden", zei de minister-presi dent van Suriname, de heer J. Pengel, gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor 1968. H ij zei, dat dat zijn persoonlijke overtuiging was en dat zijn partij, de Nationale Partij Surina me, „zonder meer onafhankelijkheid voorstaat". Het parlement zal nu wor den verzocht een commissie aan te wij zen om het eerste gesprek op gang te brengen. Naar aanleiding van vragen, die over de oprichting van een binnenlandse veiligheidsdienst in Suriname waren ge steld, antwoordde premier Pengel, dat hij over feiten beschikt waaruit blijkt dat jaarlijks een groot aantal wapens heimelijk wordt ingevoerd. „U zoudt rillen als ik u het aantal noemde. De extremisten zitten niet stil en denken voortdurend aan sabotage". WOUDENBERG Op de Stations weg in Woudenberg is gisteren de 20- jarige bankwerker G. van Ginkel uit Scherpenzeel met zijn bromfiets door een auto aangereden. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis in Amersfoort. SCHAIK De 75-jarige H. P. A. Spanjers uit Schaik is gistermiddag verongelukt, toen hij met zijn fiets aan de hand een rijksweg overstak. Hij werd door een passerende auto ge schept. HEERENVEEN Op de Tolhuisweg in Heerenveen is gistermiddag mej. A. Pasma uit die plaats bij het te voet oversteken van de weg door een perso nenauto aangereden. Zij overleed la ter in een ziekenhuis in Heerenveen. MAASTRICHT. Wegens brandstich ting is gisteren de 18-jarige kok J. S. uit Roermond door de rechtbank in Maastricht conform de eis tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De kok had uit wrok tegen de eige naar tot tweemaal toe brand gesticht in het kasteel Neubourg in Gulpen. De tweede maal brandde een zijvleugel van het kasteel af en werd grote scha de aangericht. AMSTERDAM. Drie studenten heb ben gisternacht geprobeerd het beeld Het Lieverdje op het Spui in Amster dam te stelen. De politie betrapte de jongelui, afkomstig uit Rotterdam, Den Haag en Rijswijk op het moment dat zij met beitels en een voorhamer bezig waren het middelpunt van de vroegere happenings van zijn voetstuk te wrik ken. Het drietal werd aangehouden we gens poging tot diefstal c.q. vernieling. aan de wapenleveranties, die het verzet van het afgescheiden gebiedsdeel in stand houden. Naar verluidt oefent Nederland di plomatieke druk uit om hoger beroep of strafvermindering te verkrijgen. Am bassadeur M. J. Rosenberg Polak wilde daar gisteren geen commentaar op ge ven. De federale regering mikt met deze vonnissen niet alleen op de bemanning van de Jozina. Het incident met dit schip (dat bijna 11.000 jachtgeweren van Spaanse makelij en kisten met elk duizend patronen munitie vervoerde) is een klein onderdeel van het wapenver- voer met Biafra in de vijf maanden oude burgeroorlog. Berichten in Lagos zeggen, dat ten minste drie schepen wapens en pant serwagens van Franse makelij hebben afgeleverd in de Biafraanse haven Cala bar. Vluchtelingen uit Port Harcourt deel den mee, dat vliegtuigen regelmatig oorlogsuitrusting aanvoeren. Het vlieg veld van deze stad is het enige in Bia fra, waar die toestellen kunnen landen. Nigeria meent, dat Portugal het cen trum van de wapenhandel is en dat vliegtuigen Biafra bereiken via het eiland Sao Tome voor de kust van Ga bon. AMSTERDAM Het plan om de ver makelijkheidsbelasting af te schaffen, gaat de gemeente Amsterdam zeven miljoen gulden kosten. B. en W. hebben dan ook een protestbrief gestuurd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Amsterdam is van mening, dat de uiterst slechte financiële toestand van de gemeente nu nog slechter zal wor den. Alleen al de Amsterdamse bioscopen brengen per jaar zo'n drie miljoen gul den aan vermakelijkheidsbelasting op. In verhouding zijn deze inkomsten in Amsterdam bijzonder hoog: bijna een kwart van alle vermakelijkheidsbelas ting, die in Nederland wordt betaald. Een groot deel van die belasting ont vangt de gemeente van mensen, die niet in Amsterdam wonen. B. en W. vinden dat de centrumfunctie van de stad zeer terecht, jaarlijks tientallen miljoenen vergt. Amsterdam heeft zich erover verwon derd, dat er geen vooroverleg met de gemeenten is geweest over deze kwes tie. B. en W. verzoeken de regering de hele problematiek te betrekken in het financiële overleg tussen de drie grote gemeenten en de regering. AMSTERDAM Tegen de drie Am sterdammers, die op 1 september van het vorig jaar een gewapende roofover val pleegden op het kantoor van de Ne derlandse Middenstandsbank in IJssel- stein, heeft de procureur-generaal b(J het Amsterdamse gerechtshof vanoch tend in hoger beroep zes jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De Utrechtse rechtbank had ieder van het trio, de 80-jarige slager W. J. van de T., de 25-Jarige autohandelaar C. B. en de 24-jarige loodgieter .T. van R., veroordeeld tot vijf jaar met aftrek. Van R. kreeg tevens een voorwaarde lijk terbeschikkingstelling van de rege ring, welke maatregel de procureur- generaal ook nu tegen hem eiste. In eerste instantie was tegen v.d. T. acht jaar met aftrek geëist en tegen de twee anderen zes jaar met aftrek. Bij de overval maakte het drietal een bedrag van ƒ41.000 buit. Binnen vier uur na een spectaculaire actie van de Rijks- en de Utrechtse politie werden de mannen gegrepen. De achtervolgings actie werd niet alleen op het land maar ook te water en zelfs in de lucht uitge voerd. Na de overval reden de Amster dammers naar de Lek, waar een boot klaar lag. Zij zetten koers naar Rotter dam, maar in Lekker kerk stapten B. en v. R. uit, die spoedig daarna werden gegrepen. De Rotterdamse rivierpolitie arresteerde v.d. T. HALIFAX (Nova Scotia) Ongeveer 30.000 kerstbomen uit de bossen van Nova Scotia (Canada) zijn aan boord van een Duits vrachtschip geladen. Volgens een exportbedrijf te Halifax is dit vermoedelijk de eerste zending Canadese kerstbomen, die bestemd is voor Europa. J. H. Hayleck van Atlantic Traders Ltd. verklaarde, dat de bomen met de 2700 tons „Magdeburg" naar Rotter dam gaan. Het betreft hier een proef zending. BRUSSEL De ingenieurs die in de Belgische hoofdstad Brussel de metro bouwen, blijken mannen van de koude grond. Zij zijn op het idee gekomen de slappe Brusselse bodem te bevriezen om de aanleg van de metro-buis te ver gemakkelijken. Er is een kleine centra le gebouwd, die een koelvloeistof door de buizen op de gewenst plaats onder de grond laat circuleren. In het hart van de stad op twintig meter diepte onder de Anspachlaan wordt de methode het eerst toegepast. Volkomen onverwacht kwam dit maanden over een voldoende afstand en diepte is bevroren.

De Vallei | 1967 | | pagina 11