Veenendaals dagblad Kamer liet Witte veen "I nodige wijzigen Minder hoge limiet voor aftrek ziektekosten Buiten Voor half miljoen schilderijen gestolen Niets belette dieven hun gang te gaan Weer ,neen' van Hanoi Afvloeiingsplan voor mijnwerkers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BELASTINGVOORSTELLEN WERDEN WEL AANVAARDMAAR Aardig, zo'n serie Man gestikt in benzinedampen GENERAAL IN VIETNAM VERONGELUKT Theodorakis te ziek voor proces Eel conflict in Engeland Shirley Temple verslagen Keizer voor vijf wedstrijden geschorst Opklaringen 77 TEGEN 53 WEINIG SOULAAS allebe5 CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK KNIP iinr Weinig stof (I)J Regimenten ALARMINSTALLATIE NIET INGESCHAKELD VROEG NAAR RED Onderscheiding Chinees lidmaatschap morgen in V.N. COMPENSATIE VEROUDERD WOEDE ENGELS VOORSTEL VOOR VREDE MIDDEN-OOSTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 15 NOVEMBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) is bereid de grens voor de aftrek van de bijzondere lasten in de loon- en inkomstenbelasting niet te ver hogen tot duizend, maar tot 750 gulden. Hij heeft geen bezwaren tegen het amendement, dat drs. M. W. J. M. Peijnenburg (K.V.P.) gistermiddag hier over had ingediend bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van deze belasting en dat gisteravond laat door de Tweede Kamer werd aangeno men, met de stemmen van de P.v.d.A.-afgevaardigden Berg en Van den Doel en van de fracties van de C.P.N, en P.S.P. tegen. De minister kan bovendien het amen dement van de liberaal mr. H. E. Ko ning aanvaarden om voor de bejaarden de aftrek voor de inkomstenbelasting te verhogen van 832 tot 936 gulden. Ook dit amendement werd door de Kamer aanvaard. Deze verlichting van de loon- en in komstenbelasting gaat de schatkist ech ter 35 miljoen gulden kosten, en dit be drag zal op een andere manier moeten worden gevonden. Minister Witteveen had hiervoor, zo zei hij gisteravond in de Tweede Kamer, wel een oplossing. De omzetbelasting op enkele artikelen, zoals frisdranken, bier, bromfietsen, chocolade en suikerwerken zal dan niet tot twaalf maar tot veertien procent moeten worden verhoogd. Die verhoging kan overigens maar- voor één jaar gelden. Op 1 januari 1969 gaat immers de belasting op de toegevoegde waarde de huidige om zetbelasting vervangen. In het nieu we stelsel worden alle artikelen, met uitzondering van die, welke tot de eerste levensbehoeften worden gere kend met twaalf procent belast. Het wetsontwerp tot wijziging van de inkomsten- en loonbelasting werd gis teravond laat aangenomen met 77 stem men voor en 53 stemmen tegen. De fracties van D-66, CPN, PvdA, PSP en Boerenpartij stemden tegen. Aangeno men werd ook het ontwerp van wet tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de accijns op benzine, waarbij de fracties van de CPN, PSP en Boeren- n*»rtij de aantekening kregen tegen te hebben gestemd. Gistermiddag was er in de Kamer van verscheidene kanten op aangedron gen de omzetbelasting op bromfietsen niet van tien tot twaalf procent te ver hogen. Staatssecretaris Grapperhaus zei gisteravond dat hij grote bezwaren tegen deze suggestie had. Het desbe treffend amendement kreeg geen meer derheid in de Kamer. Minister Witteveen had weinig beden kingen tegen de amendementen van mr. W. Scholten (CH) en de heer A. de Goede (D'66) om de verhoging van de aftrekgrens voor bijzondere lasten voor slechts één jaar te laten gelden. Hij zag echter weinig soelaas in het voor stel, dat later wel zou worden aan vaard. Er zal in elk geval een oplos sing moeten worden gevonden om te voorkomen dat als gevolg van de stij ging van de premies voor de ziektekos tenverzekering bijna iedereen in aan merking komt voor aftrek wegens bij zondere lasten. Misschien kan de vorm iets worden gewijzigd, zei minister Wit teveen. ADVERTENTIE gratis Plak hier da 6 BUKSOEP vlagga- Ijes. Op elke California blikwikkel vindt U een vlaggetje. zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats Plak die vlaggetjes! Opsturen aan: California Soepen Harderwijk DEN HAAG Er is gisteren weer eens een keer gelachen in de Tweede Kamer. Boer Koekoek kwam met een groot pak binnensjouwen. Het bleken kistjes sigaren te zijn en de Boeren leider heeft de rokertjes met kwistige hand rondgedeeld onder de Kamer leden. Dat had zijn reden, wat niet zo vreemd is, omdat alles wat hij doet een bepaalde bedoeling heeft, al komt men er meestal niet zo gauw achter welke dat is. Ditmaal echter lag het er bovenop, want op het bandje van de sigaren prijkte de beeltenis van Koekoek. Wat hij stellig niet zal hebben bedoeld was het lachertje, dat er aan vastzat: op de achterkant van dat bandje stond gedrukt: „Serie grote mannen en tirannen". „Het is dus niet meer dan een zoet houdertje", concludeerde de commu nist Bakker niet ten onrechte. Overi gens vond de minister dat er zo min mogelijk tijdelijke maatregelen op het terrein van de belastingen moeten wor den genomen. Ze hebben de neiging om definitief te worden, zoals gisteren ook weer bleek bij het voorstel om de tij delijke verhoging van de accijns op ben- z'ne definitief te maken. Men zie verder elders in dit nummer. „Reeks van amendementen op fisca le voorstellen". EINDHOVEN In benzinedampen is de zestigjarige magazijnchef J. van der Zanden uit Eindhoven gistermid dag gestikt. Hij was in zijn knutselwerkplaats aan de Doelenstraat de auto van een vriend aan het repareren. Bij het af tappen van de benzine in de primitieve smeerput raakte hij bedwelmd. Hij viel en kreeg daarbij nog een jerrycan vol benzine over zich heen. Enkele uren later werd de man gevonden. Bij aankomst in een ziekenhuis was hij overleden. j p edurig heb ik het als een gemis g gevoeld, dat we in de landstreek 2 van Veluwe, Achterhoek en Gelderse g Vallei niet over meer gegevens betref-2 2 fende de dierenwereld van eertijds be- schikken en voorts over buitenleven J 2 in het algemeen, statistieken, cijferma- g teriaal, levenswijs milieuwildschade, t i afweer, enz. Het valt duidelijk te be-1 merken, dat je voor zulke zaken in de j i 17e eeuw (c.q. eerder of later) in het f 1 westen des lands moest wezen, al 2 g bleef ook daar de spoeling dun. Wan- neer we in oude schrifturen lezen over g 2 het aantreffen van een bijzondere vo-J p gelsoort e.a. wetenswaardigheden, dan g g stammen zulke gegevens niettemin g g zelden anders dan van de duinkant of g g de veenplassen en oudere collecties g in onze natuurhistorische musea be- g vatten grotendeels voorwerpen en pre- 2 paraten uit beide Hollanden, Utrecht- west, alsmede tot op zekere hoogte i N. Brabant. Het was nu eenmaal zo, g dat de zoölogen van die dagen, en g vooral van een paar eeuwen eerder, in g de eerste plaats kamergeleerden wa- 4 ren en geen veldsnuffelaars, terwijl de I weinige jagers onder hen door de ge- brekkige verkeersmiddelen niet ver van huts kwamen en zeker nooit tot de Veluwe doordrongen. Doch ook uit g het stellig overrijk waterfaunagebied g als het vroegere Friesland weten we g maar heel weinig. Met een meer door- g dringende analyse van het Nederland- g 2 se landschap werd pas een halve eeuw 5 geleden aangevangen. Van de status 2 g quo der Veluwse dierenwereld bestaan g slechts zeer weinige historische ge- i 4 gevens, zoals we morgen zullen zien. 15-11-67 A. B. WIGMAN J SAIGON De Amerikaanse gene- raal-majoor Bruno Hochmuth, com mandant van de derde divisie van het korps mariniers, is gisteren vlak bij de grens van de gedemilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Viëtnam om het leven gekomen. Het hefschroefvlieg- tuig waarin hij een inspectiereis maak te langs de eenheden van zijn divisie kwam in de lucht tot ontploffing. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het is niet uitgesloten dat het toestel door vijandelijk afweergeschut is getroffen. De 56-jarige generaal was ruim een jaar in Viëtnam. De vier an dere inzittenden van het hefschroef- vliegtuig drie piloten en een Viëtna- mese tolk kwamen eveneens om 't leven. Intussen duren de zware gevechten aan het front van Dak To in het cen trale bergland van Zuid-Viëtnam on verminderd voort. De Amerikanen schatten dat de Noordviëtnamezen daar verscheidene regimenten elk van 2900 man in de strijd hebben ge worpen. Tot dusver zijn ten minste zeshonderd Noordviëtnamezen gesneu veld. Aan Amerikaanse zijde sneuvel den 98 militairen. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis is te ziek om van daag met 31 anderen terecht te staan. Hij zal daarom op een later tijdstip apart worden berecht. Dit heeft een woordvoerder van het Griekse ministe rie van Justitie gisteren meegedeeld. Hij zei dat de toestand van Theodo rakis niet ernstig was, maar dat het proces naar verwachting verscheidene dagen in beslag zal nemen. De compo nist lijdt aan een maagaandoening. De linksgerichte Theodorakis en zijn 31 medeverdachten worden beschul digd van ondermijnende activiteit. De componist werd in augustus gearres teerd. HAARLEM Uit de villa van de heer J. Schultz van Haegen aan de Leeuwe rikenlaan in Aerdenhout zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee kost bare schilderijen van de zeventiende-eeuwse meesters Gerard Terborch en Aert van der Neer gestolen. Het schilderij van Terborch, een pa neel van 29 bij 25 centimeter met het portret van een vrouw in zwarte japon met witte kraag, vertegenwoordigt een waarde van 300.000 gulden. Het andere werk, ter waarde van 200.000 gulden, stelt een winterlandschap voor. Dit 41 bü 64 centimeter grote doek was uit de lijst gewipt. De beide kunstwerken hingen in de eetkamer aan de voorzijde van de vil la, waarvan >de alarminstallatie gister nacht niet was ingeschakeld. De inbre kers, die met behulp van een tuinhark- je een der ruiten van de eetkamer in sloegen, hebben zich daardoor onge stoord van de schilderijen meester kun nen maken. De Bloemendaalse politie heeft bij t onderzoek ook de hulp van Interpol in geroepen. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. De familie Schultz van Haegen man vrouw en 5-jarig dochtertje vwas maandagavond al om 9 uur naar bed gegaan. Hun villa ligt in een bosrijke omgeving, waar het zelfs overdag bij zonder rustig is. Nadat het echtpaar naar bed was gegaan, hebben de in brekers, die van de situatie goed op de hoogte moeten zijn geweest, hun slag geslagen. Niemand heeft iets van de inbraak gemerkt, ook de dienstbode niet. Zij keerde later op de avond terug van een bezoek. De politie neemt aan, dat de dieven, die zich overal rondom de vil la gemakkelijk konden verschuilen, in de nacht naar binnen zijn gedrongen. Tal van kostbaarheden de heer Schultz van Haegen is een verwoed ver zamelaar van schilderijen, antiek en serviesgoed werden daarbij onge moeid gelaten. Onder meer een ander werk van Van der Neer, dat in de hal hing en van minstens even grote waar de is als het gestolen schilderij. De inbraak werd gisterochtend om 8 uur ontdekt, toen het gezin in de eet kamer wilde gaan ontbijten. „Het was een vreselijke gewaarwording", vertel de de 37-jarige heer Schultz, die direc tiesecretaris is bij een financierings maatschappij in Amsterdam. „Ik had de beide schilderijen pas een jaar ge leden uit particulier bezit aangekocht en mijn vrouw en ik waren er bijzon der aan gehecht. Maar we hebben goe de hoop, dat ze weer terecht zullen ko- WASHINGTON Noord-Viëtnam heeft gisteren Johnsons uitnodiging om „aan boord van een neutraal schip in neutrale wateren" te komen praten over 'n beëindiging van de oorlog in Viëtnam van de hand gewezen. „De vrede zal op Viëtnamees grondgebied terugkeren, nadat de Amerikanen de bombardementen op Noord-Viëtnam definitief en onvoorwaardelijk hebben stopgezet en al hun troepen en die van hun satellietlanden uit Zuid-Viëtnam hebben teruggetrokken", aldus schreef het partij-orgaan Nhan Dan in Hanoi over Johnsons voorstel. Commentaar uit het Witte Huis; „Dit bewijst weer eens wie wel en wie niet wil onderhan delen...." „De oorlog in Viëtnam kan binnen enkele uren worden beëindigd op voor waarde, dat er een minimum aan me dewerking is van de kant van de rege ring in Hanoi'. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zei dit gisteravond in New York. Voor het hotel, waar hij zijn toespraak hield, hadden zich enkele duizenden be togers verzameld, die „vrede in Viët nam" en „haal onze soldaten terug" riepen. Een wirwar van staalconstructies, kabels en bokken: dat was gisteren de eindfase van het plaatsen van de middenboog in de Spijkenisserbrug, in het zuidwestelijk deel van Groot-Rotterdam. De brug is enige meters hoger geworden, hetgeen de doorvaartmogelijkheden voor de scheepvaart aan merkelijk verruimt. President Ho Tsji Minh van Noord- Viëtnam heeft in een brief aan het cen trale comité van de Russische com munistische partij gevraagd de uitrei king van de aan hem verleende orde van Lenin uit te stellen, totdat het Viet namese volk „de Amerikaanse aanval lers zal hebben verjaagd en het gehele land zal zijn bevrijd". Thailand heeft gisteren bekendge maakt, dat het op verzoek van de rege ring in Saigon een gevechtsdivisie naar Zuid-Viëtnam zal zenden. Het land heeft reeds 2200 man naar Viëtnam ge zonden. NEW YORK Uit politieke bron wordt vernomen, dat de Algemene vergadering van de Verenigde Naties het jaarlijks debat over het lidmaat schap van communistisch China mor gen zal beginnen. Dit zijn de twee kostbare schilderijen, die gisternacht zijn gestolen uit een villa te Aerdenhout. Het zijn (links) een winterlandschap van Aert van der Neer, waarvan de waarde 200.000 gulden zou bedragen, en een vrouwenportret van Gerard Terborch, dat drie ton waard zou zijn. Van de daders, waarnaar op verzoek van de Bloemendaalse politie ook Interpol uit kijkt, ontbreekt nog ieder spoor. J (Van onze correspondent) L LONDEN Minder vraag naar kolen, dus minder mijnwerkers en mijnen. Ook in Engeland is dit proces onstuitbaar aan de gang. Na een dagenlange feilc^ ru zie tussen regering, vakbonden, en de nationale kolenraad over de verdere rlan- nen van de overheid met de mijnen, zijn die gisteren onthuld. Ze voorzien in elk geval tot 1975 in een afvloeiing van het aantal mijnwer kers met 35.000 per jaar. Tegen 1975 wordt de vraag naar kolen op 120 mil joen ton per jaar geschat dat is 54,7 ton minder dan in 1966. In een witboek dat gisteren is gepu bliceerd, worden uitgebreide plannen onthuld om mijnwerkers te helpen die overtollig worden, plannen voor com pensatie en voor 't scheppen van nieuwe werkgelegenheid in de gebieden waar mijnen worden gesloten. Daarvoor wordt 1,3 miljard gulden beschikbaar gesteld. Het witboek geeft ook allerlei bijzon derheden over de toekomst van de ener giebedrijven. De voorzitter van de genationaliseer de mijnindustrie, Lord Robens, heeft de mijnwerkers vorige week, zeer tot ongenoegen van de regering, de schrik op 't lijf gejaagd door te voorspellen dat er tegen 1980 nog maar werk zal zijn voor 65.000 man. Het witboek gaat maar tot 1975. Er is sinds de oorlog al ingrijpend gesaneerd in de Britse mijnen waarvan een groot deel volkomen verouderd is. In 1947 werkten er meer dan 711.000 man, nu nog 395.000. In 1975 zuller er volgens de plannen van de regering nog 190.000 van over zijn. Er komt geen nationaal probleem door het overtollig worden van 35.000 mijnwerkers per jaar, zegt de minister voor de energievoorziening, Marsh, sus send, we hebben rekening gehouden met de natuurlijke afvloeiing die er toch al aan de gang is. Hij bedoelt mijn werkers die met pensioen gaan of die een andere baan kiezen. Voor zover nu al bekend is, is er in het Britse deel van de Noordzee vol doende aardgas voor een produktie van 3 miljard kubieke voet per dag of bijna drie keer het huidige gebruik van ge woon gas. Olie dekt nu 37 pet. van de totale energiebehoefte in Engeland. De plannen van de regering met de mijnen hebben niet alleen de woede op gewekt van de mijnwerkers, maar vooral ook van de 74 socialistische La gerhuisleden, die mijngebieden verte genwoordigen. Die hebben al gedreigd tegen de regeringsplannen te zullen stemmen. Sommige afdelingen van de vakbond van mijnwerkers willen hun band met de Labourpartij helemaal verbreken. De partij die zij nota bene zelf indertijd hebben helpen oprichten. SAN MATEO Shirley (Temple) Black, als kind een geliefd filmsterre tje, is gisteren in Californië bij de ver kiezingen voor een congreszetel met grote meerderheid verslagen door een partijgenoot, de liberale Republikein Paul McCloskey. Deze kreeg echter minder dan vijftig procent van de stem men en moet daarom op 12 december in het krijt treden tegen de best ge plaatste Democratische kandidaat Roy Archibald, die hij overigens vrijwel ze ker zal verslaan. UTRECHT De Ajacied Piet Kei zer is voor v\jf wedstrijden geschorst. Zo luidde de verrassende uitspraak van de strafcommissie van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) gisteravond in hotel Terminus in Utrecht. Keizer, op 1 november in Rotterdam in de vriendschappelijke interland van het Nederlands elftal tegen Zuidslavië uit het veld gestuurd, werd geschorst voor vijf „bindende wedstrijden". On der bindende wedstrijden vallen ook de ontmoetingen van Ajax in de competi tie. Mr. C. Pet, voorzitter van de straf commissie, lichtte gisteren toe dat men rekening had gehouden met het feit, dat Keizer langdurig was vastgehouden door zijn Zuidslavische tegenstander. Aan de andere kant had men ook de niet onaanzienlijke straflijst van de Ajacied laten meetellen. „Een hele waslijst", vond mr. Pet. Voorzitter Van Praag van Ajax kon digde aan dat Ajax in hoger beroep zou gaan. „Een waanzinnige uit spraak", stelde hij boos vast. NEW YORK Groot-Brittannië werkt aan een compromis-voorstel voor het Midden-Oosten, dat aanvaard baar zou zijn voor de grote mogendhe den, de Arabieren en Israël, zo heeft een Britse woordvoerder verklaard. Voor aanvaarding moet de resolutie de steun van negen van de 15 leden van de veiligheidsraad krijgen. IVn ten noorden van Schotland ge- legen depressie vult op en ver plaatst zich in oostelijke richting. Een bij deze depressie behorend front be reikte dinsdagavond met regen ons land. Het front verplaatste zich naar het oosten, maar storingen waren er de oorzaak van dat het vandaag even ten oosten van Nederland vrijwel stil kwam te liggen. Hierdoor regende het in het zuidoosten van het land ook overdag nog. Aangezien het front na het voorbij trekken van storingen zich weer naar het oosten zal gaan verplaatsen, kun nen donderdag in het hele land op klaringen voorkomen. Deze zullen door enkele buien worden afgewis seld. De wind wordt daarbij overwe gend matig uit westelijke richtingen. Na een iets koudere nacht, zullen de temperaturen morgen ongeveer dezelf de waarden bereiken als vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1