Bedrijfsjeugd in actie voor gehandicapte kind VEENENDAAL WAS EENS EEN STUKJE ROMANTIEK Damvereniging „G.S.Z. viert 40-jarig jubileum Leersumse accordeonisten fuseren met Driebergen Uit de oude doos „Nog veel slapende dammers SINT EEN HANDJE HELPEN EHBO reikt medailles uit Kaarten bij Musketiers Bazaar in Leersum Uitdaging Bedrijvigheid Piëteit Jeugdland VEILING KESTEREN Openbare bekendmaking BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE LEERSUM WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 VEENENDAAL Een groep jongens van de Stichting Vorming Bedrijfs jeugd heeft gisteren het initiatief genomen tot een St.-Nicolaasactie. Zij gaan cadeaus maken, die bestemd zijn voor kinderen in een ziekenhuis of weeshuis die de kans lopen door de Sint vergeten te worden. De directeur van de Stich ting Vorming Bedrijfsjeugd, de heer J. C. Visser, zal nagaan welke inrichting in Veenendaal of omgeving voor de actie in aanmerking komt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een onderling Sinterklaasfeestje te or ganiseren. Gistermorgen kwamen de jongens echter zelf met het idee iets voor de genoemde kinderen te gaan doen. De jongelui gingen onmiddellijk op pad om op verschillende plaatsen in Veenendaal afgedankt speelgoed te gaan verzamelen. „De reacties waren erg sympathiek", vertelde de heer Visser. Er waren ook mensen die geld gaven. Dat is natuur lijk erg leuk maar het is niet de be doeling". Gistermiddag waren de jongelui in hun gebouwtje aan de Industrielaan al hard aan het werk om prachtige ge schenken te maken. „We moeten wel de mogelijkheden be kijken van de actie", aldus de heer Vis ser. Er is al gesproken over de kinder- Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat gedu rende de periode van 28 november 1967 tot en met 4 december 1967 de winkels in deze gemeente tot 21.00 uur voor het publiek geopend mogen zijn. Veenendaal, 14 november 1967. Burgemeester en wethouders voor noemd: de burgemeester, J. Hazenberg, de secretaris, Van Manen. afdeling van het Juliana-ziekenhuis, „maar misschien is er ook wel een weeshuis of iets dergelijks in de buurt". In 1962 heeft de Stichting Vorming Be drijfsjeugd ook al een dergelijke actie ondernomen. Toen ging het speelgoed naar een kindertehuis in Amersfoort. Deze keer wil men het echter wat dich ter bij huis zoeken. Op 5 december willen de jongelui in ieder geval zelf de cadeautjes gaan uitreiken. Enkele jongens aan het werk om straks voldoende cadeaus voor de actie gereed te hebben. ELST Donderdagavond belegt de EHBO afdeling Elst-Rhenen een verga dering in café De Morgenster. Tijdens deze bijeenkomst zal een aantal dr. Ti- lanus-medailles worden uitgereikt. Na dit officiële gedeelte treedt er een to neelgroep op. De avond begint om 8 uur. LEERSUM De Leersumse accor deonvereniging Crescendo heeft een fusie aangegaan met de accordeonver eniging Accordeonnette uit Drieber gen. Het ledental van deze vereniging was de laatste tijd sterk teruggelopen, zo dat het onmogelijk was voor de Drie- bergense vereniging nog langer door te gaan. Het grootste gedeelte van Accor deonnette is nu naar „Crescendo" over gegaan. Hierdoor heeft Crescendo een electronium. Bovendien zullen deze maand nog 8 nieuwe jeugdige leden Crescendo komen versterken, waardoor het aantal spelende leden op 34 komt. Er zal nu een jeugdorkest en een A- orkest worden geformeerd, waardoor 't mogelijk wordt het A-orkest moeilijker Rozen, de „koningin der bloemen" worden in het najaar tot eind novem ber geplant, in het voorjaar plant men vanaf februari tot eind april. Is de te beplanten grond zeer laag gelegen, dan is voorjaarsplanting het beste. Rozen houden van een flink diep bewerkte grond. Mest mag niet direct met de wor tels in aanraking worden gebracht. Het bemesten der rozen is een jaarlijks te rugkomende werkzaamheid. Wil men een rozenperk geheel vernieuwen dan is het zeer noodzakelijk om de grond tot op 50 a 60 cm diepte uit te graven en de ze door nieuwe grond te vervangen, want de grond waar ettelijke jaren rozen heb ben gestaan is zogenaamd „rozenmoe" en in zulke oude grond weer nieuwe struikjes te planten zou veel narigheid geven. Zorg dus voor geheel verse grond Of rozen al of niet tegen de ijzige adem van „Koning winter" gedekt moe ten worden? Hierover lopen de menin gen uiteen. Ik meen: de veiligste weg is om te dekken, omdat Koning Winter wel heeft aangetoond, dat het ook in ons lieve landje wel eens flink vriezen kan. Overdreven vroeg dekken is sterk af te raken. De struikrozen dekt men door de struik aan te heuvelen met grond uit het perk. Hoofdzaak is dat de veredelingsplaats (plaats van occula- tie) beschermd wordt. De stamrozen zien we tegenwoordig niet veel meer. Deze waren vroeger bij buitenplaatsen en in grote villatuinen zeer in trek. De stamroos werd na bij de stam wat los gemaakt te zijn om breken te voorkomen, met de kroon in de grond gebogen. Vooraf moet het blad en eventueel onrijp hout er uit gehaald worden. Is het niet mogelijk om het ge heel zo te buigen dan wordt de kroon ingepakt in sparrengroen, bremtakken, stro of iets van dien aard. Vaak wor den rozen in het geheel niet gedekt en dikwijls wel met goed gevolg, maar mij zijn echter wel gevallen bekend, dat al le rozen in de tuin bevroren. Daarom is dekken het meest afdoende. Beter voorkomen dan genezen! Ontdekken doet men in maart, liefst niet bij schrale wind, als het kan op een regenachtige dag, tussen de buitjes door om die tijd gaan we de rozen tevens snoeien. Pas geplante roze snoeit men onvoor waardelijk kort in, op 3 d 5 ogen, dat is ter lengte van ongeveer 5 a 10 cm vanaf de veredelingsplaats. De in het najaar geplante rozen worden ook in maart gesnoeid. Niet vergeten mag wor den dat pas geplante rozen in het voor jaar bij aanhoudende droogte steeds moeten worden natgehouden. Niet al leen het bovenlaagje vochtig maken, doch ook de ondergrond moet goed voch tig zijn. Tot zover het „rozenpraatje". Het is nu toch wel langzamerhand de tijd dat we aan het dekken van de niet-winter harde planten, etc. moeten denken. Ik wil in dit verband het volgende zeggen: HET DEKKEN GEBEURT NOG AL T Het dekken gebeurt nog al te vaak foutief en in 't voorjaar hoort men vaak het klaaglied: „mijn Vuurpijlen zijn be vroren", maar het staat vast, dat er meer Vuurpijlplanten verrotten door on oordeelkundig dekken dan door werke lijk te bevriezen. Door dekmateriaal, zo als blad of turfmolm, boven op de plan ten aan te brengen, werkt men verrot ting in de hand. Bij het afdekken der Vuurpijlplanten gaat men als volgt te werk: men bindt de bladeren bijeen en brengt daarna rondom de voet der planten een laag blad aan of een flinke laag turfmolm. Breng nimmer de be dekking aan boven op de plant. Gevolg f Het hart van de plant verstikt en de rotting gaat door. Bij goed dekken ver rot de plant niet en komt de winter ze ker goed door. Hoewel Tulpen winterhard zijn kan 't geen kwaad er een laagje turfmolm over aan te brengen (5 cm dik.) Afgestorven planten worden vaak, voor „Koning Winter" zijn ijzige adem uitblaast, boven de grond afge sneden. Toch raad ik u aan dit niet te doen want kaalgesneden planten heb ben minder weerstand tegen de vorst. Om meer dan één reden is het beter de oude stengels tot het voorjaar op de plant te laten zitten. Het komt de plant ten goede. Haalt men de knolletjes van de Mont- bretia's niet uit de grond, dan moet u deze dik dekken. Deze zijn gevoelig voor vorst. Ook de hyacinten en pas geplan te Lelies dienen met een laagje blad of turfmolm te worden afgedekt van onge veer 10 cm dik. In het komende voor jaar dient men de turfmolm door de grond te werken, xoat tevens nog grond verbetering geeft. E. J. GRIJSEN, Rhenen. ELST Voetbalvereniging Muske tiers uit Eist organiseert donderdag avond 16 november weer 'n kaartavond in haar clubhuis, hotel „De Stuiven- berg". Op deze avond, die toegankelijk is voor leden, toto-leden en donateurs van de vereniging, zijn aantrekkelijke prij zen te winnen. Bij voldoende deelne ming worden er verschillende kaartspe len gehouden. Ongeveer voor het stukken te laten instuderen, eind maart hoopt Crescendo eerst met beide orkesten op te treden. Donderdagavond zal Crescendo een uitvoering geven in de zaal van hotel ,,'t Centrum". Voor de pauze zullen 'n aantal muzieknummers gespeeld wor den onder leiding van dirigent D. Wil- lems. Na de pauze speelt de toneelver eniging „Tonego" uit Doorn het blij spel „Bokken en Geiten". LEERSUM Vrijdag en zaterdag wordt in garage Kooy aan de Middel weg een bazaar gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bouw van het Hervormd Jeugdcentrum. De openingstijden zijn: vrijdag van 3 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Zater dag van 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. Het oude Veenendaal kon niet blijven zoals het was. De expansiedrift van de opkomende middenstand en de rationalisering van het vervoer naar fa brieken en pakhuizen eisten snellere verbindingswegen. De grachten waren mooi en romantisch, maar niet altijd praktisch. In Veenendaal offerde men de unieke schoonheid van het dal tassen de venen op, aan de economische vooruitgang. Uiteraard begrijpelijk, maar ook jammer. Zou het oude Veen bewaard gebleven kunnen zijn, dan was het waarschijnlijk momenteel een toeristenoord geworden met grote bekendheid en diverse water-attracties. Het zou echter niet de moderne en zich snel ontwikkelende industrieplaats gewor den zijn die het nu is. De bedrijvigheid op straat nam al spoedig toe. Vooral toen de spinne rijen en weverijen machinaal gingen werken. Na het aanleggen in 1886 van de spoorlijn Amersfoort-Keste- ren werd 't nog drukker in de „nieu we" straten van Veenendaal. Hoe wel de zogenaamde „Rhijnspoor" er al was sinds 1845. Er bestond een omnibusdienst van Rhenen over Eist en van Veenendaal naar De Klomp. De goederen werden toen in balen verpakt naar „het spoor" gereden met paard en wagen. Vaak ook op „rolwagens" die door mannen ge trokken werden. Vmseada&l, Hoofdstraf Toen de gracht uit de Hoofdstraat verdween, kreeg deze straat meer 't aanzicht van een laan, rr£t in het midden de rijweg. Achterste bomen bevond zich aan weer goot, die 's winters dich als glijbaan voor de j deed. Naast de goot lag strook, die met veldkei straat. Dan kwam het jden een vroor en dienst n brede was be- ogenaamde „klinkerspad" en daarachter lagen de stoepen van de huizen, meestal met een hekje ervoor. Verschillende huizen hadden een bank onder het raam staan, waar men op mooie zo meravonden buurpraatjes hield. De dansende muggen werden uit de woonkamer geweerd door groene of blauwe horretjes. Veenendaal veran derde, maar behield toch nog een speciale, gezellige plattelandssfeer. Het dorpskarakter vergde, dat steevast op vrijdagmiddag, de ra men werden gezeemd, terwijl daar na de stoepen en het klinkerspad ge schrobd werden. Daar er geen wa terleiding was, werd er veel met em mers gesjouwd, die door de hele Hoofdstr. verspreid stonden. Uiter aard beschouwde de schooljeugd dit als een uitdaging om de volle em mers om te schoppen, om daarna hard weg te rennen, waarbij zij nog wel eens 'n nat wambuis opliepen van een toornige buurvrouw. Een uniek instrument was de ko peren glazenspuit, die op een draag baar vat was aangebracht. Deze wa ren nodig voor de hoge huizen. Als een kwajongen zo'n spuit in handen kreeg, werd het in de Hoofdstraat een waar waterballet. De werkweek bestónd in die tijd uit zes volle dagen. Dat gold ook de middenstand. De winkels waren za terdagsavonds nog laat open. Na de sluiting hadden de dienstboden (mei den) tot taak de stoepen en het klin kerspad nog 'n keer extra te schrob ben. Deze „jonge deres" hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. De jongelui maakten het dan de nijvere schrobsters nogal eens „lastig". Er werd geplaagd tot en met. De plagerijen resulteerden soms in een ouderwetse „vrij-partij" maar dat ging meestal stiekem. Men was met in het openbaar vrijen min der vrij dan tegenwoordig. Maar er waren voldoende gangetjes en afda ken in de oude tijd. De fabrieken hadden veel kolen no dig voor het stoken van de ketels. Door het vervoer van de kolen naar de fabrieken lag er, vooral op natte herfstdagen, zo omstreeks de „ossen markt", op de straat een vieze, zwarte brij. Het was de eerste tol die aan de% metamorfose betaald moest worden. Het landelijke ging langzaam-aan plaats maken voor 'n grauwere sfeer. Een evenement was het als één der fabrieken een nieu we stoomketel kreeg. Het gevaarte werd dan langzaam op rollen, door arbeiders van het station naar de fabriek getrokken. Een transport dat vaak dagenlang duurde. De veranderingen waren toch niet van die aard dat de typische sfeer van het oude „Veen" verloren ging. Het brokkelde alleen wat af, en dat bleef doorgaan. Er zijn nog ouderen onder ons die zich dit tijdperk kun- Oofe de Hoofdstraat begint er anders uit te zien. Expansie-drift geeft aan het praktische element meer kansen dan aan het roman tische. nen herinneren. Het tijdperk dus van de overgang naar het zich steeds in tenser veranderend en ontwikkelend Veenendaal. De herinnering aan die oude tijd brengt een stille vertede ring met zich mee. Wij kunnen ons dan ook niet meer voorstellen welk een schilderachtige, fraaie plaats 't oude Veen was. Er is ook zo ontzag lijk veel veranderd! Enerzijds zou men kunnen treuren om het goede dat verdween. Anderzijds zou men spottend kunnen spreken over die oude tijd, die het toch maar niet ha len kan bij alles wat de moderne techniek ons heden biedt. Dr. Thoo- mes veroordeelt zowel het een als het ander en vindt dat wij vol pië- Veenendaal kreeg langzamerhand een ander aanzicht, zoals op deze „ansicht" te zien is. teit mogen terugdenken aan 't Vee nendaal van ons voorgeslacht en ons tegelijk moeten bezinnen op de per spectieven die het heden ons biedt. Frapperend is, dat ook de moder ne planologen weer teruggrijpen op het verleden. Eigenaardige, maar toch ook weer aansprekende bena mingen uit de oude doos, worden weer gehanteerd. We denken hierbij aan onze moderne woonwijken die nu weer de namen dragen van wel eer. Er gaat een zekere bekoring uit van deze, voor ons onbestemde uit drukkingen. We denken aan De Dra gonder, Het Poortjesgoed, De Tinne- weide, Het Schapenweitje, Het Boompjesgoed, Het Spanjaardsgoed, De Krouwel, De Rode Deur, Het Grote Gat, De Kalkoven, enz. Gilles van Schoonbeke en de man nen van 't oude Veenraadschap zou den de plaats, die zij gekend heb ben, niet makkelijk terugvinden in 't moderne Veenendaal. Zelfs de oud sten onder ons zouden er moeite mee hebben hun „jeugdland" reëel voor te stellen, wanneer ze nu rondom zich kijken. Niet langer stroomt de Grift door de Hoogstraat en de Zandstraat naar het Panhuis. Niet langer via het Bo veneind met zijn twintig bruggetjes naar De Klomp. Niet langer heet de Hoofdstraat Weverstraat, Kerkstraat of Vinkenbuurt. Er wordt niet langer gesproken van Hutselsteeg, maar van de Fluiterstraat. Niet langer doet de wind het water van de veen- plassen aan het Benedeneind hoog opspatten tegen de ruiten van de huisjes. Niet langer ligt achter de Kerke wijk het dorado van de jeugd: zomers een waterland en in de win ter één grote ijsbaan. Niet langer strekken zich ten zuiden van de spoorlijn en ten oosten van het cen trum en ten westen van de Molen straat, grote onbebouwde vlakten uit. Want Veenendaal bouwt, moder niseert en streeft krachtig voor waarts. De walmende tuitlamp met de stinkende raapolie van de oude „lampegiet" is vergeten, 's Avonds baden de centra in zeeën van licht. KESTEREN De damvereniging „Gezellig Samen Zijn" uit Kesteren viert volgend jaar het 40-jarig jubi leum. Iedere dinsdagavond zitten de leden van het Kesterense GSZ in de gelagka mer van café Dekker vol concentratie over hun damborden gebogen. Opval lend is het aantal jonge leden, dat GSZ telt. Voorzitter H. C. van der Linden merkt hierover op: „Vooral de laatste maanden is het aantal jonge leden aan merkelijk gestegen. Wat hiervan de oor zaak is, weet ik niet, maar ik heb de indruk, dat de belangstelling voor de vrijetijdsbesteding op werkdagen in on ze omgeving toeneemt". Op het ogen blik telt de Kesterense damvereniging ruim 25 leden. Toch hoopt de voorzit ter, dat met de viering van het jubi leum het ledental de 40 ook heeft be- reikt. „Onze vereniging is groeiende en het kan makkelijk. Als alle huis-dam mers uit Kesteren lid zouden worden van onze vereniging, zou het aantal le den de 40 ruimschoots passeren". „Dammen is beslist geen saaie bezig heid. Het is een gezellige en ontspan nende sport, die vol zit met verrassin gen tot de laatste steen van het dam bord is verdwenen. Ik vind het een be zigheid, die jong en oud de dagelijkse sleur van het leven doet vergeten", al dus de voorzitter van GSZ, die zelf ook een verwoed dammer is en tot de uit blinkers van de vereniging behoort. GSZ kon dit jaar niet aan de compe titie deelnemen, omdat deze reeds start te toen de fruitpluk in volle gang was. Men heeft nu een onderlinge competitie georganiseerd. Er wordt verwoed ge streden om de titels en de prijzen, die bestaan uit bekers. „Het zijn altijd gezellige en bovenal nuttige avonden. Hopelijk wordt het aantal „slapende" dammers in ons dorp wakker en komt ment eens op on ze clubavonden kijken. Waarom zou men wel thuis dammen en niet in clubver band?" besluit voozritter H. C. van der Linden, die al het mogelijk in het werk stelt om het ledental uit te breiden. Heden, woensdag VEENENDAAL Raadhuis, 16.00 uur: Gemeenteraadsver gadering. BIOSCOOP Luxor Theater, 19.30 uur: „Geheime op dracht in de Balkan". Morgen, donderdag VEENENDAAL Hotel „De Korenbeurs", 19.30 uur: Bij eenkomst CPB. Demonstratie elektri sche apparaten. Brandweerkazerne, 20.30 uur: Verga dering belangengemeenschap Vijver plan. AMERONGEN Dorpshuis, 20.00 uur: NVVH, lezing mej. A. M. Hoekendijk over „Vrou wen in donker Amsterdam". BIOSCOOP Luxor Theater, 19.30 uur: „De man met het gouden pistool". KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren: Goudreinette: EI 65—75: 25—28, EI 75—85: 28—32, EI 8595; 38, aanvoer 21 ton. Cox's Or. Pippin: EI 55—60: 17—19, EI 60—65: 27—32, EI 65—70: 37—43, EI 70—75: 43—53, EI 7580: 4759, aanvoer 12 ton. Glorie van Holland: EI 65—75: 15—16, EI 7585: 1820, aanvoer 6 ton. Conference: EII 5565: 64, EII 65—75: 74, aan voer 2 ton. Gieser Wildeman: EI 50—60: 61—64, EI 60—70: 72—80, aanvoer 3 ton. Winter jannen: EI 5060: 51, EI 6070: 58, aanvoer 1 ton. St. Remy: EII 60—70: 60, EII 70—80: 61—62, aan voer 2 ton. Zwjjndr. Wijnperen: EI 50—60: 35, EI 60—70: 41, aanvoer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. Geboren: Dave Govert, z.v. J. Prins en H. Schuurman; Hendrik Jan, z.v. M. Held en W. Flier. Geboren: Hendrik, z. van H. van Laar en G. H. van Vulpen, Rijksstraatweg 242, Leer sum; Dina, d.v. A. H. van Veen en J. van Veenendaal, de Uitweg 8, Leersum. Overleden: Hendrika van de Geer, 43 jaar, geh. m. H. Versteegh, Boerenbuurt 1, Leersum; Jannigje Berkhof, 69 jaar, geh. m. J. van Veldhuizen, Rijksstraatweg 39, Leersum; Cornelia van den Broek, 84 jaar, geh. m. J. C. van Gent, Haarweg 32, Leersum. Ondertrouwd: W. van Grootheest, 26 jaar (Ede) en A. van Gent, 25 jaar (Leersum). Vestigingen: F. T. J. Sengers, Engelberg 9, geko men uit Den Helder; mej. M. W. E. van Keule, Gezichtlaan 18, gekomen uit Utrecht; mej. M. E. Willems, Hoog straat 8, gekomen uit Utrecht; mevr. E. Brakonie-Kraag, Scherpenzeelseweg 43, gekomen uit Indonesië; mej. L. A. Pikal, Scherpenzeelseweg 43, gekomen uit Indonesië; fam. J. W. Soetendal, Planterslaan 10, gekomen uit Winscho ten; fam. M. Plantema, Kon. Juliana- laan 68, gekomen uit Zeist; R. Velstra, Burg. v.d. Boschlaan 5, gekomen uit Heerenveen; fam. S. Galstaun, Scher penzeelseweg 43, gekomen uit Leeuwar den. Vertrokken: J. C. H. van der Geest, Majoorsweg 1 naar Rheden, Rijnstraat 22; B. van Barneveld, Middelweg 36 naar Doorn, Vossenweg 1; fam. H. J. Scholten, Kon. Julianalaan 30 naar Wassenaar, v. Hou- tenweg 45; mej. J. Kleiboer, Burg. v.d. Boschlaan 59 naar Gorssel, Joppelaan 67; mej. H. van de Pol, Rijksstraat weg 177 naar Doorn, Kampweg 83; J. M. Verheij, Majoorsweg 1 naar Keste ren, A. v. Ostadestraat 36; mej. J. van Hunnik, Hoogstraat 8 naar Tietjerkste- radeel, Zomerweg 70; fam. H. M. Op perman, Rijksstraatweg 24 naar Ame- rongen, Elsterstraatweg 71; fam. K. J. Wagenaar, Rijksstraatweg 213 naar Oss, Singel 40-45 nr. 289; mej. T. Bu- walda, Kon. Julianalaan 72 naar Zwit serland.

De Vallei | 1967 | | pagina 3