„Kennedy door GEVLUCHT VOOR CONGOLEZEN drie mannen vermoord" Dampo Handelsbalans op dieptepunt Twee stromingen in de SPD Slok blauwzuur doodde zieke IB 25. Kandidaten voor NAVO- commando Controle op buitenlandse aankoop effecten Lagos meldt successen neem het op voor het Nederlands Astma Fonds Russen vroegen India hulp JOODS GEZIN BEDREIGD BONN ZOEKT MOEIZAAM NAAR EEN OPVOLGER VOOR VON K1ELMANSEGG IN BRUNSSUM HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Slecht resultaat in Engeland de veelzijdige voeding Vrouw en minnaar voor rechter in München Snoep verstandig eet 'n appel ZELDZAAM VREEMDE TAAL IDEALE MAN HOOG TIJD MEESTE KANS Snoep verstandig eet n appel Nieuwe theorie in V.S. IN BELGIË SPOORWEGEN Wèg pijn... fijn: Als u Vy.. poeders kiest! LENING TRIEST RECORD MINIROKJES Geen twijfel Drie plaatsen Snoep verstandig eet n appel Moeder merkt het zodra ze met bijvoeding f begint: de kennismaking met Liga is voor s baby een prettige verrassing. En al beseft het kleintje de gezondheidswaarde van Liga nog niet, moeder wéét het wel door de weelde aan edelvoedingsstoffen vormt Liga de grond slag voor een ideale lichaamsontwikkeling, geestkracht, levenslust... voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN VERHOUDING EERZUCHTIG ONDUIDELIJK VVCcNOU/AO 13 hWfClvIÜbK I /O/ KANS VOOR STEINHOFF ADVERTENTIE V (Van onze correspondent) BONN Het terugtrekken van luite nant-generaal Schnez als kandidaat voor het commando over de Atlan tische strijdkrachten in Midden-Euro pa, heeft het ministerie van Defensie in Bonn voor een puzzel gesteld. De huidige commandant in het hoofd kwartier in Brunssum (Limburg), de Westduitse generaal Von Kielmansegg, gaat op 1 april volgend jaar met pen sioen. Bonn wil zijn diensttijd liever niet verlengen en daarom is het hoog tijd om alsnog een opvolger te vinden in de plaats van generaal Schnez. De Westduitse man in Brunssum moet, bij wijze van spreken, een schaap zijn met vjjl poten: hy moet een goed troepencommandant zyn, politieke en strategische kennis bezitten, liefst ook internationale ervaring hebben en als het kan in aanmerking komen voor de vierde generaalsster. Buitendien moet hij een verleden zonder nazismetten hebben. Bonn kan het zich niet veroorloven voor de tweede maal 'n kandidaat aan te bieden, die zich later moet terugtrek ken. Daarom dient de nu voorgestelde man een figuur te zijn op wie niets valt aan te merken. De superieure officier, die aan al deze eisen voldoet is zeld zaam en de weinigen die men beschik baar heeft, zijn hard nodig in West- Duitsland zelf, vooral omdat door de „generaalscrisis" van vorig jaar zomer de hoogste rangen sterk zijn gedimd. Wie komen er in aanmerking? Daar is luitenant-generaal Wessel, de West duitse vertegenwoordiger in de militai re commissie van de NAVO. Hij zou een uitstekende kandidaat zijn, maar is al broodnodig om binnenkort hoofd te worden van de Westduitse inlichtingen dienst, het delicate spionageapparaat. Troepencommandant en strateeg te gelijk is generaal-majoor Peter von But ler, de huidige commandant van de 12e pantserdivisie, maar ook voor Von But ler staat al een nieuwe stoel gereed. Hij moet generaal Baudissin opvolgen als plaatsvervangend stafchef van het Atlantisch opperbevel (Shape) bij Brus sel, 1 De commandant van het eerste leger korps, generaal Jürgen Bennecke, zou uitstekend geschikt zijn door zijn per soonlijkheid, maar mist politieke en strategische kennis en spreekt boven dien geen vreemde taal. Hij zou nog geruime tijd nodig hebben om zich voor te bereiden. Voor Brunssum moet Bonn het dus zoeken in de hoogste top van de Bun- deswehr en daar zijn eigenlijk maar 2 kandidatengeneraal de Maizière. de in specteur-generaal van de Strijdkrach ten, en generaal Johannes Steinhoff, de inspecteur van de luchtmacht. De Maizière is de grote voorvechter van het moderne democratisch gezinde leger van „staatsburgers in uniform". Hij zou de ideale men voor Brunssum zijn, maar Bonn kan hem eigenlijk niet missen. Vooral nu een nieuw beleid voor de Bundeswehr in de komende 10 jaar wordt uitgestippeld heeft zijn mi nister Schroder hetn hard nodig. Boven dien voelt men het als bezwaarlijk, dat deze hoogste Westduitse militair plotse ling zou moeten optreden als „invaller" voor zijn ondergeschikte Schnez. Johannes Steinhoff, voormalig jacht- vlieger en briljant officier met zeer bre de ervaring, doet voor De Maizière nau welijks onder. Maar ook hem zou men ongaarne prijsgeven nu hij er juist in is geslaagd de misère met de Starfigh- ter langzamerhand onder de knie te krijgen. In luchtmachtkringen wordt er onder tussen op aangedrongen de landmacht- generaal ds Maizière in aanmerking te laten komen voor de hoge post in de NAVO. Dan, zo redeneert men zou de luchtmachtgeneraal Steinhoff inspec teur-generaal worden en toch tegelij kertijd een oogje kunnen houden op de Starfighters. Het wordt hoog tijd," zo redeneert men in deze kringen, dat eindelijk eens een luchtmacht-man de hoogste militaire post bezet. Achter deze gedachte steekt niet alleen de traditionele rivaliteit tus sen luchtmacht en leger, maar ook ver schil in strategisch inzicht tussen bei de krijgsmachtonderdelen, zodat men al voorspellingen kan horen over een nieuwe „generaalscrisis". De minister van Defer sie, Gerhard Schroder, die juist hersteld is van een hartaanval, heeft in de komende weken genoeg om over te denken. Voor het ogenblik schijnt Steinhoff de meeste kans te maken voor het commando in Brunssum. Mocht onverwacht toch de Maizière moeten inspringen voor deze functie, dan heeft de omstreden gene raal Schnez een kans inspecteur-gene raal van de Bundeswehr te worden. ADVERTENTIE K. ADVERTENTIE Een grootmoeder omhelst haar klein dochter, die met een groep van 115 vluchtelingen uit Kongo in Brussel is aangekomen. De Belgen moesten onder de huidige politieke spannin gen het mijncentrum Kisenga bij de Angolese grens verlaten. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN BRUSSEL De Belgische regering heeft een aantal maatregelen genomen teneinde de ecofiomische groei in het land te stimuleren en meer controle te kunnen uitoefenen. Dit laatste geldt o.m. voor de aankoop van Belgische effecten door buitenlanders. Zij zullen in het vervolg in het bezit moeten zijn van een machtiging van de Belgische minister van Financiën. Om het gebruik van giraal geld te bevorderen heeft de regering bepaald, dat alle ondernemers nog dit jaar een bank- of girorekening moeten nemen. In totaal zijn veertig besluiten uitge vaardigd. Zij voorzien o.m. in de mo gelijkheid van een verhoging van 50 tot 80 procent van de bijdrage van de staat in speurwerk door particuliererf Verder zullen de pensioenen en kin derbijslag van zelfstandigen worden verhoogd en worden maatregelen ge nomen ten bate van gehandicapten. Bovendien zal de werking van de ef- fectenmarkt worden verruimd en ver beterd. De regering heeft om conjunc turele redenen afgezien van een verho ging van de vennootschapsbelasting in 1968. De controle op de Belgische Spoor wegen zal worden verscherpt. In het college van zes commissarissen, dat toezicht op deze maatschappij uitoe fent, zullen ten minste twee leden van de Belgische rekenkamer zitting moe ten hebben. De minister, die belast is met de spoorwegen, zal driemaandelijks ver slagen moeten uitbrengen over de fi nanciële positie van het bedrijf. Een afgevaardigde van het ministerie van Financiën in beginsel een inspecteur krijgt een volledige dagtaak aan de controle op de spoorwegen. ADVERTENTIE V I A NEW DELHI. De Sovjet-Unie heeft inderdaad vorige maand de hulp inge roepen van de Indiase regering voor het geval een Russisch ruimtevaartuig een noodlanding in India zou maken. Dit maakte de Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Soerendrapal Singh, in het parlement bekend. Hij zei dat de regering dergelijke hulp heeft toegezegd. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse handelsbalans over oktober vertoont een tekort van maar liefst 1,07 miljard gulden. Desondanks heeft het contante pond ster ling zich vrij goed gehouden. Er was een lichte achteruitgang na de onthul ling van dit buiiengewoon slechte resultaat van de Britse handel met het buitenland van de vorige maand. Op termijn daarentegen was het pond ster ling weer lager. Dat er niet onmiddellijk een felle aanval op het pond sterling kwam is te danken aan de omstandigheid dat ie dereen al wist dat de buitenlandse handel vorige maand zeer ongunstig is beïnvloed door de staking van haven arbeiders in Londen en Liverpool. Bovendien is gisteravond na grote vertraging eindelijk officieel bevestigd, dat Engeland een nieuwe lening van 900 miljoen gulden heeft gekregen van de Bank voor Internationale Betalin gen. Deze lening wordt verstrekt in een aantal buitenlandse valuta, waar Enge land op dit moment gebrek aan heeft. De lening is bedoeld om het laatste deel te kunnen afbetalen van het Inter nationale Monetaire Fonds, die in 1964 was opgenomen. Dat moet in buiten landse valuta gebeuren.* De 900 mil joen moeten in elf maanden worden af betaald in een periode die over zeven maanden begint. Doordat de bevestiging van de nieu we internationale steun voor het pond sterling zolang op zich heeft laten wachten, ontstond er gisteren weer al lerlei onzekerheid en zelfs twijfel of het wel was gelykt om die steun te krijgen. Ook 't feit dat premier Wilson maandag in zijn rede aan het banket van de Lord Mayor met geen woord heeft gerept van zijn vertrouwen in het pond en van voortgaande hulp uit het buitenland, heeft deze onzekerheid in de hand gewerkt. Het grote gevaar was, dat door het uitblijven van geruststellende verkla ringen en mededelingen weer nieuwe devaluatiegeruchten zouden opduiken, hoewel iedereen ook begrijpt dat de Britse handel vooral door de havensta kingen is geteisterd en niet door ande re oorzaken. Maar wat ook de oorzaak is: de cij fers van gisteren zijn slecht en dat is waar het buitenland in de eerste plaats op let. Het tekort op de handelsbalans is f 330 miljoen groter dan het record van januari 1964. Dit zijn de cijfers van oktober: uitvoer f 3,41 miljard; herexport f 150 miljoen; invoer f 5,18 miljard. Hoe de uitvoer door stakingen is ge troffen blijkt wel hieruit: uit Liverpool, dat normaal twintig procent verzorgt van de Britse uitvoer, zijn in oktober maar twintig schepen vertrokken te gen driehonderd in oktober vorig jaar. De totale uitvoer bedroeg in oktober 1966 f 4,44 miljard. Er is gelukkig ook nog een opgewek te noot te melden over de Britse uit voer en wel dank zij de minirokjes. Die hebben er belangrijk toe bijgedragen dat de uitvoer van produkten van kunstvezelfabrieken in de eerste negen maanden van dit jaar f 100 miljoen groter is geworden. Het gaat vooral om nieuwe soorten nylonkousen en broekkousen, de zg. tights. NEW YORK President Kennedy is het slachtoffer geworden van een samenzwering en werd in Dallas be schoten door drie mannen die nog op vrije voeten zijn. Dit is de stellige mening van dr. Josiah Thompson, die wijsbegeerte doceert aan een Quakerschool in Haverford in de staat Pennsylvania. Dr. Thomp son. die over de moord op Kennedy 'n boek (Six seconds in Dallas) heeft geschreven dat op 27 november gaat verschijnen, zet zijn theorie uiteen in een artikel in het eerstvolgende num mer van het Amerikaanse tijdschrift Saturday Evening Post. In 'n hoofdartikel dringt dat tijdschrift bjj de Amerikaanse regering aan op een geheel nieuw onderzoek naar de moord op Kennedy. Volgens dr. Thompson kan er geen twij fel meer over bestaan dat in Dallas in zes seconden vier schoten op presi dent Kennedy werden afgevuurd uit drie verschillende vuurwapens. Thompsons oordeel berust op bestu dering van zeer veel documentatie materiaal dat aanwezig is in de Ame rikaanse rijksarchieven. Daarbij zijn zeer vele gegevens waar van de commissie-Warren nimmer kennis heeft genomen. Volgens dr. Thompson is de commissie-Warren volkomen ten onrechte tot de slot som gekomen dat de moord op Ken nedy maar door één man was ge pleegd. Het staat allerminst vast, aldus dr. Thompson, dat Lee Harvey Oswald een van degenen was die op Kennedy schoten. De schoten kwamen volgens hem van drie plaatsen: het boeken depot waar Oswald werkte, het dak van een ander gebouw daar vlak bij, en de schutting achter het „groene heuveltje" waarop al eerder de aan dacht werd gevestigd. Dr. Thompson beroept zich ook op de bekende verklaring van de gouver neur van Texas, John Connally, dat hij zijn leven lang zal volhouden dat hij onmogelijk kon zijn geraakt door dezelfde kogel die Kennedy trof. De commissaris-Warren was er in voor ingenomenheid op uit te trachten de schuld van Oswald te bewijzen, al dus dr. Thompson, en legde daarom alle gegevens die in de richting van andere schuldigen konden wijzen, ter zijde. BRIGHTON. Een Joods gezin in Brighton, waarop zondagmorgen een granaataanslag is gepleegd, heeft na een nieuw dreigement een schuilplaats moeten opzoeken. Een onbekende had het gezin telefonisch meegedeeld dat „de volgende granaat door het slaap kamerraam zal komen". De granaat, die zondag de woning van de Joodse voorzanger Braunstein beschadigde, was in de huiskamer terecht gekomen. Braünstein, diens vrouw en zes kinde ren waren toen nog in de slaapkamers. ADVERTENTIE Achter hermetisch gesloten deuren vergaderen in Bad Godesberg bij Bonn drie dagen lang negenhonderd kopstukken en kopstukjes uit de West duitse sociaal-democratische partij, de S.P.D. De vraag, waarover zij het on eens zijn en het weer een? moeten woe den is niet minder dan deze. Waarheen willen wij eigenlijk met onze partij? Nu sociaal-democraten al bijna een jaar eerbiedwaardige zetels in het ka binet bezetten, is een lang sluimerend conflict weer accuut geworden: de te genstelling tussen militante socialisten- oude-stijl en moderne sociaal-democra ten die geneigd zijn tot matiging en compromis. Vooral in het beroemde hervormings programma van Bad Godesberg anno 1961 had de partij een forse scheut wa ter gedaan in haar traditionele rode Marxistische wijn. De aloude arbei derspartij moest een partij worden voor het gehele volk en zette veel traditio nele revolutionaire ballast overboord. Dat was toen al niet naar de zin van de echte rode veteranen en van vele kiezers in de arbeidersmassa's. Jarenlang zaten de sociaal-democra ten in het parlement op de oppo- sitiebank. Hoewel zij dorstten naar re geringsmacht profiteerden zij ter dege van hun voordelige positie als beste stuurlieden aan de wal. Hoe slechter de christen-democratische kabinetten het deden, des te meer stemmen incas seerde de S.P.D. Toen de sociaal-democraten eind vo rig jaar dan eindelijk mede aan de re gering kwamen, wekte dit al verzet in hun linker vleugel. Het linkse kamp vreesde dat de S.P.D. van haar eigen kiezersvolk zou vervreemden en in de regering te zeer schuil zou gaan achter de christen-democraten. Men was be ducht dat de SPD de ondankbare taak zou krijgen de kwalijke erfenis van de regering-Erhard te liquideren, terwijl de christen-democraten met de eer zou den gaan strijken wanneer dit lukte. \lede door de economische teruggang lijken deze onheilsprofeten gelijk te krijgen. Bij drie achtereenvolgende verkiezingen in deelstaten leden de so ciaal-democraten nederlagen. Het onte vreden partijvolk neigt tot radicalise ring naar links of zelfs naar rechts. De linker vleugel vreest dat het pacteren met de gezeten burgerlijke machtheb bers zal moeten worden betaald met een daverende nederlaag bij de Bonds dagverkiezingen van 1969. Deze be duchtheid heeft het kamp van linkse traditionalisten met vele tactisch den kende politici versterkt. Als partner in de regering heeft de S.P.D. natuurlijk compromissen moe ten sluiten. Zij moest helpen het mes te zetten in de overheidsuitgaven en de sociale voorzieningen en dat is nooit po pulair. Ook bij de lang omstreden wets ontwerpen voor de noodtoestand werd een compromis uitgewerkt. Tegen dit alles prediken vooral de vakbonden de opstand, de metaalar beidersleider Otto Brenner voorop. Zijn grote tegenspeler is de vice-voorzitter Herbert Wehner, de man van het prak tische compromis en een overtuigd voorstander van de grote coalitie. In de vakbonden is het hier en dar gekomen tot vorming van „werkge meenschappen van arbeiders in de S.P.D." Ook wijst de Deutsche Gewerk- schaftsbund, de grootste vakcentrale, de wetsontwerpen voor de noodtoestand af, die door de sociaal-democratische ministers worden gesteund. T\e linkervleugel beschouwt zichzelf als de vertegenwoordiger van het ware en onvervalste socialisme. Vele gematigde partijgroten hebben intussen gereageerd met concessies naar links en appèls tot herstel van de eenheid. Fractieleider Helmut Schidt, wiens fractiegenoten voor het merendeel vak bondsleden zijn, heeft verzet aangekon digd tegen ettelijke punten van de wets ontwerpen voor de noodtoestand. Minis ter Schiller (Economische Zaken) die al mikpunt werd van mijnwerkersde monstraties, verhinderde ijlings de slui ting van twee onrendabele mijnen. Onder deze bewolkte politieke hemel vergaderen de sociaal-democratische functionarissen in Bad Godesberg. De partijvoorzitter Willy Brandt opende de conferentie met een bezwerende oproep tot eendracht. De arbeiders zijn in on ze partij geen minderheid die bescher ming nodig heeft, zo betoogde hij, en zij behoeven zich niet apart te gaan or ganiseren. In het werk van de coali tieregering is het stempel van de so ciaal-democraten duidelijk zichtbaar, aldus Brandt in zijn ongewoon heftige redevoering. Aan de vooravond van de conferen- tie hebben krasse kreten geklon ken: Uittreden uit de regering!, Vor ming van een nieuwe partij door de vakbonden. Zo'n vaart zal het wel niet lopen, maar de discussies zullen hard zijn en daarom houdt men in Bad Go desberg de deuren zo zorgvuldig dicht. Besluiten mag deze vergadering niet nemen. Men zou er de tegenstellingen proberen te krammen en ze in feite op zouten voor het grote partijcongres, volgend voorjaar in Neurenberg. UGA, (Van onze correspondent) BONN „Groenten uit de Palts! Alleen opdrinken, geniet er maar lekker van!" Dat stond in een briefje by een pakketje dat de meteoroloog Manfred Müller op 10 februari ontving op de luchtbasis Fürstenfeldbruck by München. Het verrassende pakketje bleek een keurig kruikje met Enzianjenever te bevatten en een doosje kattetongen. Müller, die op het punt stond een week einde met verlof naar huis te gaan, liet het kruikje voorlopig onaangeroerd. Toen hij echter enkele dagen later terugkwam vond hij zijn collega Alfred Blumoser met een geduchte kou in bed liggen. De zieke snakte naar een hart versterking. Müller herinnerde zich het pakketje uit de Palts en kwam even la ter terug met het kleurige kruikje en schonk twee glaasjes in. Toen hij zelf er van had genipt spuwde hij het meteen weer uit omdat de Enzian vies smaakte. Zijn zieke collega, die het als genees middel beschouwde sloeg de borrel in één ruk achterover. Even later stierf hij onder gruwelijke pijnen. De Enzian had een flinke dosis blauwzuur bevat. In tegenwoordigheid van honderden belangstellenden staan voor de gezwo renrechtbank in München nu de vrouw en de man terecht die volgens de jus titie deze gif moord hadden beraamd; Müllers vrouw Christel en de automon teur Wilhelm Leinauer (27). Christel Müller een 25-jarige verkoopster zou een liefdesverhouding met Leinauer hebben gehad en daarom haar man uit de weg hebben willen ruimen. De aanklacht luidt: „Poging tot moord op Müller en doodslag, gepleegd op Blumoser, die toevallig het slachtof fer werd." Na negen maanden voorarrest staat Christel Müller als 'n bleek hoopje el lende voor haar rechters. Als ze haar levensloop moet vertellen barst ze in snikken uit. Nadat een dokter haar ge kalmeerd heeft komt het verhaal er tenslotte toch uit: een ontwricht gezin, een mislukt eerste huwelijk, daarna de niet ongelukkige verbintenis met Man fred Müller maar tegelykertyd minnaars links en rechts, die ook wel voor Chris- tels genegenheden met geld of goede ren betaalden. Het eerzuchtige vrouwtje verdient zelf bij als serveerster in cafés, en spoort haar man aan om een cursus als meteoroloog te gaan volgen op de luchtbasis Fürstenfeldbruck. Als Mül ler daardoor soms wekenlang afwezig is knoopt Christel een liefdesverhou ding aan met Wilhelm Leinauer. Van de verzending van het gifkruikje geven de vroegere geliefden elkaar nu de schuld. Christel Müller was, zo vertelt zij,' jaloers op haar man die ook wel een vriendinnetje zou hebben; zij wilde hem uit zijn tent lokken door hem een anoniem pakje te sturen en hem la ter daarover uit te horen. Weliswaar had Leinauer niets gezegd van vergif, maar zij had dit voor grootspraak ge houden. aldus het relaas van de vrouw. Leinauer daarentegen een kwieke jongeman, keurig in het pak, pochetje in de borstzak beweert niets te weten van het blauwzuur. Voor hem was het pakje een grap geweest. Wel had hij vergif besteld voor de be- bestrijding van ongedierte op de boerde rij van zijn vader. Hoe dit in het kruikje kan zijn gekomen, maakt hij niet duide lijk. De niet gebruikte blauwzuurkristal len vond de politie bij hem thuis in een doosje. Ter rechtszitting verklaart een deskundige, dat alleen al deze kristal len voldoende zouden zijn geweest om 3500 mensen te doden. ADVERTENTIE GEEF VOOR ETETJEMEN" CEMENT BLIJFT ETEN GEVEN GIRO 79 1100 'RIJST' TILBURG ADVERTENTIE EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. PER METER2 POSTBUS 39 - HILVERSUM LAGOS De federale Nigeriaanse regering heeft meegedeeld dat zij er in geslaagd is de rebellerende deelstaat Biafra van het buurland Kameroen af te grendelen door de verovering van de grensplaats Ikang in het zuidoosten van Calabar. Volgens het militaire bewind in Lagos beheersen de federale troe pen hiermee alle wegen van Zuidoost- Biafra naar Kameroen. De federale regering meldt verder, dat haar troepen ten noorden van de stad Calabar vijandelijke concentra ties hebben uitgeschakeld en in de sec tor Enoegoe vele mijlen zuidelijker in het gebied van de Ibo's zijn doorge drongen. Eerder op de dag deelde de Biafraanse radio-omroep mee, dat in deze sector 150 federale .Nigeriaanse militairen waren gesneuveld en dat de vijand zich na gevechten van 11 uur moest terugtrekken met achterlating van talrijke wapens en veel munitie. Ook zouden de Biafranen drie blanke huurlingen hebben gedood. ADVERTENTIE Steun de collecte of help per giro 55055 t.n.v. het N.A.F. - Utrecht

De Vallei | 1967 | | pagina 7