Vakbond wil iets voor de Jozina-bemanning doen OLGA In 1970 hebben zeker 400.000 alleenstaanden woning nodig PRO Mu" Girodienst ziet nu kleine tekorten door de vingers Reeks amende menten op fiscale voorstellen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN anti-flodder ZWAARDEMAKER feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen Zwakke plek in arbeidsovereenkomst MATRASSEN Dr. Samkalden uit Japan terug Twee instituten beschuldigen elkaar van plagiaat Zielig beeld van industrieel Laatste appèl in Tres-zaak miste grond Debet mag maximaal i 25,- zijn ting van Ned. landschap bestudeerd „Geneesmiddelen onnodig duur door octrooien" N „Margarineprijs terecht hoger" NOOIT BEKEND DE KLEINE LETTERS INLICHTEN Enquête Onmiddellijke verlichting van Strijd d© goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. VRIJ H EL GELIJK Haak mee Studiegroep Twente geïnstalleerd Straffen in Lagos NIET TE MOEILIJK Man stak vrouw pijl in been TE HOOG BEJAARDEi\ BROMFIETSEN f SEV1LLA ORANGE MARMELADE Ruimtelijk beleid MIN. DE BLOCK: WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 TT et bestuur van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart -*-*• meent, dat in overleg met de regering en de reders maatregelen moeten worden genomen, die een betere li •herming van zeelieden mogelijk maken. „Het gebeurt nogal eens dat schepen wapens en munitie als lading voeren. In negen van de tien gevallen weten de bemanningen niet wat ze vervoeren en wie de ontvangers van de lading zijn. Op die manier storten velen zich onbewust in het gevaar", aldus de heer W. C. van Zuylen, de voorzitter van de Federatie. Het bestuur was gisteren druk bezig gegevens te verzamelen over de zaak met de Jozina. Vandaag zal waar schijnlijk een algemeen standpunt wor den bepaald. „Daarvan zullen wij on ze leden op de hele Nederlandse koop vaardijvloot op de hoogte brengen". De Federatie wil proberen om via de diplomatieke kanalen voor de mensen te doen wat mogelijk is. „We zouden ons tot het minflsterie van Buitenlandse Zaken kunnen wenden. Misschien zullen wij ook proberen om via het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken de Britse hoge commissaris in Nigeria in te schakelen". „Wij zullen de zeevarenden ook advi seren wat hun in voorkomende geval len te doen staat", zei de heer Van Zuylen. Hij wees er op, dat in het Wetboek van Koophandel een aantal punten wordt genoemd, die voor een Neder landse rechter stuk voor stuk aanlei ding kunnen zijn het dienstverband van een zeeman met zijn rederij „om drin gende redenen" op staande voet te be ëindigen. Eén van die redenen kan zijn het varen met contrabande. „Maar hoe moet een zeeman beoor delen wat contrabande is", vroeg de heer Van Zuylen zich af. „Die kwalifi catie is dikwijls pas van toepassing als de ontvanger van de lading bekend is. De bemanning is daarvan vrijwel nooit op de hoogte". Nog moeilijker wordt het wanneer een schip zijn lading in een buitenland se haven inneemt, zoals dikwijls het ge val is. „De zeeman kan zich dan in plaats van de rechter hoogstens tot een consulaire ambtenaar wenden", al dus de heer Van Zuylen, „en die wei gert meestal een uitspraak te doen". Opvallend is verder een zwakke plek in de tekst van de arbeidsovereen komst voor de kustvaart. Deze over eenkomsten worden in het algemeen door de reder en de schepeling voor on bepaalde tijd aangegaan. Onderaan dit formulier staat in klei ne letters, dat de juiste plaatsen moe ten worden ingevuld „wanneer dienst gedaan moet worden op een haven in een oorlogvoerend land of op een ge blokkeerde haven". De betekenis van deze verplichting is nihil als na het aangaan van de ar beidsovereenkomst de reder besluit een reis naar zo'n gebied te laten maken. Op het waterschoutambt in Rotter dam vernamen wij, dat alleen de Shell zich nauwkeurig houdt aan het invullen van de „kleine letters". Het directoraat-generaal van de scheepvaart in Den Haag heeft toege geven, dat het ten onrechte heeft ver ondersteld, dat een mededeling van hem aan de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging door deze organi satie zou worden doorgegeven aan de twee bonden van reders in de kust vaart. „Wij vinden het jammer dat de ze vergissing is gemaakt". Het ministerie van Verkeer en Wa- ADVERTENTIE SCHIPHOL Burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam is gisteren in alle vroegte na een week uit Japan op Schiphol aangekomen, waar hij zich tevreden toonde over de belangstelling die de Amsterdamse missie in Japan geniet. Dr. Samkalden keerde eerder terug om vandaag de raadsvergade ring te leiden. De rest van de delegatie blijft nog twee weken weg. „Het is te vroeg om conclusies te trekken, maar ik geloof dat het initia tief om een goodwillmissie naar Japan te sturen nuttig is geweest. Er bestond grote belangstelling voor ons bezoek, dat als hoogtepunt had een ontvangst door de keizer, met wie ik tien minuten heb mogen praten". Veel directe resultaten hebben de on derhandelingen nog niet kunnen opleve ren. Wel staat vast dat de camerafa- briek Nippon Kogagu een dependance in Amsterdam gaat vestigen. De che mische fabriek Cinc Cindu heeft een contract afgesloten om een nieuw Ja pans produkt in licentie te maken. terstaat is overigens van mening, dat de reders uit kranteberichten al begin juni konden weten, dat de Nigeriaanse regering aan de scheepvaart een ver bod had uitgevaardigd om naar havens in Biafra te varen. Daarbij werd mee gedeeld, dat overtreding kon leiden tot strafmaatregelen. Een woordvoerder zei: „In hoeverre een reder zijn kapitein en die op zijn beurt weer de bemanning inlicht, we ten we niet. Voor zover ons bekend, staat het ook niet vast of de man dat moet doen". Drs. H. J. H. Janssen, directeur-ge neraal van scheepvaart, heeft intussen van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart de klacht ontvangen van matroos Eelke Jongsma van de kust vaarder Vliehorst. Hij zal nu nagaan of de klacht is gegrond. De matroos zal spoedig antwoord krijgen. Het is echter zeer de vraag of hij ook uitsluitsel krijgt over het gevarengeld waarom hij heeft gevraagd. „Dat heeft met de arbeidsvoorwaarden te maken en daarvoor moet hij bij de reder zijn". UTRECHT Het aantal alleenstaan den tussen de 25 en 65 jaar in Neder land, dat in 1970 een woning nodig heeft wordt geschat op 400.000. Op het ogen blik wonen 125.000 alleenstaande man nen en vrouwen nog bij anderen in. Hun aantal zal in 1980 naar schatting 16 pet. van alle Nederlandse huishoudens uit maken. Mevrouw ir. E. Kuiper- Struyk ver werkte deze gegevens gistermorgen in een inleiding over het wonnigprobleem van alleenstaanden op de algemene ver gadering van de Nationale Vrouwen raad te Utrecht. Zij sprak in haar hoe danigheid van bestuurslid van de Stich ting Huisvesting Alleenstaanden in Rot terdam en heeft namens de Vrouwen raad Nederland zitting in de commis sie „Housing" van de Internationale Vrouwenraad. Over de levensomstandigheden van de alleenstaanden is vrijwel niets bekend. Door middel van landelijke enquêtes heeft men een indruk gekregen van hun woontoestand en woningbehoefte. Zo is onder andere gebleken, dat een alleen staande liever een woning huurt dan koopt, de voorkeur geeft aan een „ge mengde" flat en graag in of dichtbij het stadscentrum woont. Droevig vond mevr. Kuiper het, dat na de oorlog de toewijzingen voor al leenstaanden in de woningwetsector uit zonderlijk gering in aantal zijn geweest. Alleenstaanden zijn aangewezen op pre- miebouw en de vrije sector, zodat ze hoge huren moeten betalen. Zij pleitte voor bouwprogramma's met meer een- en tweekamerflats in alle sectoren en voor verlaging van de leeftijdsgrens tot dertig jaar bij de inschrijving als wo ningzoekende. ADVERTENTIE ADVERTENT Doorstraaltrerlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt da't TT thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dro» ADVERTENTIE UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank rest de taak uit te maken welke van de twee instituten, de gisteren voor hem waren vertegen woordigd om een kort geding beslecht te zien, plagiaat heeft gepleegd. De in zet van het geding is een boekje met vragen en antwoorden voor het theore tische gedeelte van het rijexamen. Het Instituut voor Verkeersleermid- delen (I.V.L.) uit Den Haag en het Ne derlands Instituut voor Verkeersonder- wijs (NIVO) uit Den Dol der beschul digen elkaar ervan het boekje van de ander te hebben nagemaakt. De raadsman van het I.V.L. zei voor de rechtbank, dat het Haagse instituut op 1 juni met een groen boekje uit kwam, waarin honderdtwintig vragen en antwoorden en een serie tekeningen zijn opgenomen. Een maand later gaf het NIVO een blauw boekje uit, dat vrijwel identiek is zowel wat tekst als de tekeningen betreft. Het was zelfs zo sterk zei de advocaat, dat op sommige tekeningen in het blauwe boekje maar heel vaagjes de naam van de tekenaar van het groene boekje was weg gewerkt. De Utrechtse raadsman voor het NIVO legde aan de rechtbank uit, dat de di recteur van het IVL tot vorig jaar di recteur van het NIVO was geweest. Omdat hij geld uit het bedrijf voor zichzelf had besteed was hij geschorst. Bij zijn ontslag was bepaald, dat de directeur zich vijf jaar lang niet op dit (verkeers)terrein mocht bewegen. De advocaat betoogde, dat de direc teur in strijd met het concurrentiebe ding gehandeld heeft. Daarnaast pleegt deze, volgens de advocaat van het NIVO, grof plagiaat, omdat de inhoud van het groene IVL boekje is samenge steld uit vorige uitgaven van het NIVO. Hij heeft zelfs de fouten uit die vorige boekjes niet verbeterd, aldus de advo caat. LEIDEN De ondernemer is een „onheroïsche" en buiten zjjn kantoor zelfs een min of meer zielige figuur. Ieder die zo'n man wel eens op de tv heeft gezien zal het ermee eens zijn: „Deze mensen zijn niet welbespraakt. Ze vertellen in alledaagse termen wat ze doen of denken en zijn vaak niet op gewassen tegen de gewiekste lieden, die hun gesprekspartners zUn". Dit beeld van de industrieel gaf de Leidse hoogleraar prof. dr. W. Brand, toen hij gisteren sprak op de „Indus triemiddag", die de Leidse vereeniging van industrieelen hield ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. Aan het nut van de ondernemer be stond bij de hoogleraar geen enkele twijfel: Zonder hem zou er geen stij gende welvaart zijn. Zuid-Holland, vond dat overheid en in dustrie wel eens wat mogen doen aan de verbetering van hun relatie: „Het is bedroevend hoe slecht men zich aan el kaar verkoopt". De overheid denkt al gauw van „die jongens helpen zichzelf wel". Omgekeerd spreekt de industrie van „beslissende en op macht beluste ambtenaren", die haar alleen maar voor de voeten lopen." De ondernemers zullen volgens de heer Eijsink afmoeten van hun „puri teinse" bescheidenheid", die hen ervan weerhoudt zich te „verkopen". Door deze bescheidenheid is een vacuum aan informatie en begrip ontstaan, dat niet dienstig is aan het scheppen van het zo nodige geestelijke industriële kli maat, aldus dr. Eijsink. ADVERTENTIE met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode haakt met Scheepjes Crylor. Goed wasbeer, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. CO Q- Z O O s DEN HAAG De advocaat-gcncraal bij de Hoge Raad, mr. W. J. M. Ber ger, acht het cassatieberoep dat mr. L. J. R. uit Rotterdam heeft ingediend, niet gegrond. Mr. R. was door recht bank en gerechtshof veroordeeld tot een week gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de Tres-affaire, waarbij een student, jonkheer D. D. L. Rutgers van Rozenburg, het leven liet bq het roet- kapritueel. Mr. R. had bij de inwijding van aan komende leden van Tres, een andere student, jonkheer D. J. de Brauw „be handeld". Deze had roet ingeademd, zich verslikt en een hoestbui gekregen. De pleiter van mr. R., de Haagse advo caat mr. Ph. v.d. Ven, zei zes weken geleden voor de Hoge Raad, dat hij de ten laste gelegde mishandeling niet be wezen achtte. De advocaat-generaal noemde gister morgen enkele arresten die duidelijk moesten maken dat het roetkapritueel wel degelijk mishandeling kan zijn. Vol gens mr. Berger bepalen ook de om standigheden of er al dan niet van mis handeling kan worden gesproken. „On der deze omstandigheden bestond er geen twijfel aan mishandeling", zei hij. Opzet tot mishandeling achtte hij be wezen. ENSCHEDE In het stadhuis te En schede is gistermiddag de economi sche studiegroep Twente geïnstalleerd. De groep heeft een overkoepelende en richtinggevende taak en wil alle be schikbare krachten bundelen. De studiegroep is samengesteld uit vooraanstaande figuren uit het gewest en de provincie. Drs. H. Nathans, di recteur voor regionale industriële za ken zit er in als waarnemer van het ministerie van Economische Zaken. De groep wil zich inspannen om tot een hernieuwde economische expansie te komen van Twente. Ook zal steun worden gegeven aan de economische commissie van de stedenband Twente. Daarin zijn opgenomen de steden Al melo, Hengelo, Enschede, Borne en Ol- denzaal. DEN HAAG Rekeninghouders bij de Postcheque- en Girodienst kunnen tot maximaal 25 gulden debet staan zonder dat zij een aanmaning krijgen hun te kort binnen de kortst mogelijke termijn aan te zuiveren. Over de schuld wordt geen rente berekend. Wordt een rekening overtrokken, dan vermeldt de computer op het dagaf schrift slechts het tekort met de toe voeging: Verzoek aanvulling van het tegoed. Is die aanvulling na ongeveer een maand nog niet binnen, dan volgt een briefje van de girodienst, waarin de rekeninghouder nog eens op zijn te kort wordt gewezen. „Wij zijn geregeld bezig het dienst betoon aan onze cliënten uit te breiden, afgezien van wat de banken op dit punt doen", zei ons de directeur van de Postchèque- en Girodienst. „Dit wordt ons mogelijk gemaakt door de automa tisering. Wij willen het daarbij onze re keninghouders niet te moeilijk maken door op een paar guldens te kijken". De girodienst is begonnen kleine te korten door de vingers te zien bij het invoeren van de kaschèque. Hierbij kan het voorkomen, dat een rekening houder op het postkantoor geld van zijn postrekening haalt, waarop na een onverwachte debetboeking plot seling een onvoldoende tegoed kan staan. Vroeger werden dergelijke boekingen buiten de administratie gehouden, maar om cjie zindelijker te houden, boekt de computer thans door de nul stand heen. De girodienst hoopt dan. dat het tekort zo snel mogelijk wordt verholpen, onder andere door het on derweg zijn van het salaris van de re keninghouder. „Dit systeem is ons goed bevallen", aldus de directeur van de Postcheque- en Girodienst. „Wij hebben die tekort boekingen daarom thans uitgebreid met de incasso-opdrachten. Als een re keninghouder met vakantie is en bij voorbeeld de gas- en lichtrekening bin nenkomt, boeken wij die gewoon af. De rekeninghouder loopt dan niet het risco, dat zijn gas en elektriciteit wordt afgesloten als hij terugkomt". Binnenkort gaat de Girodienst nog een stapje verder: „Dan wordt* dit dienstbetoon uitgebreid met de perio dieke overschrijvingen, de vaste bedra gen bijvoorbeeld voor de maandelijkse huur en de abonnementen voor dagbla den". DEN HAAG Een Haagse ichilder, vurig verzamelaar van exotische pij len en speren, heeft gisteren een pijl met weerhaken in het dijbeen van zijn vrouw gestoken. De schacht brak af, de weerhaken moesten in het zieken huis worden verwijderd en de man werd wegens zware mishandeling ingeslo ten. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN om 's morgens direct fit te zijn Spaanse Sinaasappelen zitten boordevol sap. Sap zo sprankelend en milddadig als de Spaanse zon zélf en... 30% rijker aan vitamine C. Begin elke morgen met een vol glas frisheid, energie en opgewektheid. (Vervolg van pagina 1) De Tweede Kamer stond gistermiddag nogal kritisch tegenover de belastingvoor stellen van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden Finan ciën). Dat bleek alleen al uit de veertien amendementen met de ene motie, die b\j kamervoorzitter Van Thiel op tafel werden gelegd. Die amendementen waren overigens niet „dodelijk" voor de bewindslieden. Het grootste bezwaar van de Kamer ging tegen het voorstel om de grens voor de aftrek van bijzondere lasten voor de inkomstenbelasting te verleg gen van vijfhonderd gulden of tweeën eenhalf procent tot duizend gulden of vijf procent van het belastbaar inko men. De afgevaardigde van de CHU, mr. W. Schol ten, diende evenals de heer A. de Goede (D'66), een amende- met in om deze maatregel alleen voor 1968 te laten gelden. De minister zou in dat jaar naar een andere oplossing moeten zoeken. Het was gistermiddag al zeker dat het voorstel zou worden aanvaard. De heer G. A. Kieft (AR), de liberaal mr. H. E. Koning en de KVP'er drs. M. W. J. M. Peijnenburg zeiden, dat hun fracties zouden voorstemmen en zo ge beurde het ook 's avonds laat. De Kamer kwam voorts met de vol gende opmerkingen over de vijf belas tingvoorstellen, waarvan de wijziging van de inkomsten- en loonbelasting, de verhoging van de omzetbelasting op enkele artikelen en het definitief ma ken van de extra accijns op benzine het belangrijkste zijn: Een verdubbeling van de grens voor de aftrek van bijzondere lasten voor de inkomstenbelasting is te hoog. Drs. Peijnenburg kwam met een amen dement om deze verhoging te beper ken tot 750 gulden of vijf procent van het belastbaar inkomen. De liberalen gingen in elk geval met dit amende ment mee en het werd 's avonds door de kam?r aanvaard. De heer De Goede wilde een verlaging tot achthonderd gulden of vier procent. De socialist mr. R. van den Berg kwam met het idee om de 2Vt procent te verhogen tot 3V* Deze amendementen werden ech ter verworpen. De Kamer was het er in het algemeen wel over eens, dat de grens moet worden opgetrokken, om dat de premies voor de ziektekosten verzekering zo sterk stijgen, dat zo zoetjes aan bijna iedereen in aanmer king voor aftrek wegens buitengewone lasten komt Er moet iets worden gedaan om de lasten voor de bejaarden niet al te hoog te maken. Mr. Koning kwam met een amendement, dat later aangeno men zou worden, om de aftrek voor deze groep bij de inkomstenbelasting te verhogen van 832 tot 936 gulden. Ook de heer Kieft en drs. Peijnenburg wil den iets voor de bejaarden doen. De heer Kieft vond echter, evenals mr. Scholten, dat deze verlichting moest worden beperkt tot de middengroep. De verdere amendementen, die op dit onderwerp betrekking hadden, werden evenwel verworpen. De Kamer had er groot bezwaar tegen om de omzetbelasting op brom fietsen te verhogen van tien tot twaalf procent. De socialist drs. E. L. Berg kwam met een bij de stemming ver worpen amendement om bromfietsen buiten de verhoging te houden. De heer P. Jongeling (GPV) en ir. Van Dis (SGP) dachten niet anders. Mr. Ko ning voegde aan zijn zorg over deze verhoging ook nog zijn bekommernis toe over de verhoging van belasting op bier. Dat paste precies in het straatje van D'66, zei de heer De Goede later. Het definitief maken van de tijde lijke verhoging van de accijns op ben zine werd, zij het met enig gemor, toch wel aanvaard. De heer De Goede kwam echter met een amendement om de"ze verhoging alleen voor 1968 te la ten gelden, een voorstel dat werd ver worpen. De ijverige fractie van D'66 kwam ten slotte nog met een motie, waarin de minister werd gevraagd om te be kijken of het bedrag aan nevenver diensten waarover geen belasting be hoeft te worden betaald, kan worden verhoogd van vierhonderd tot zeshon derd gulden. Deze motie maakte geen kans; alleen de PSP, de CPN en de BP steunden D '66. DE BILT Nederland is het meest bosarme land van Europa. Over de mo gelijkheid nieuwe bossen, parken en waterpartijen rondom de steden aan te leggen, om het landschap te verrijken en ten behoeve van het buiten wonen is dinsdag een publikatie verschenen, die het resultaat is van een studie, die op initiatief van de Grontmy in De Bilt door een vijftiental deskundigen is verricht. Aanleiding tot deze studie was de be zorgdheid over de aantasting van de binnenduinr^nd van Noord-Holland. De ze bezorgdheid leidde ertoe, dat Staats bosbeheer in het begin van de zestiger jaren een plan opstelde voor herstel en behoud van dit waardevolle landschap. In dit zogenaamde duinzoomplan zijn nieuwe bossen ontworpen in het polder land tussen Den Helder en de IJmond. Een nadere bestudering van dit plan heeft ertoe geleid dat naast het gebied achter de Noordhollandse duinen, ook aandacht moet worden besteed aan an dere plaatsen en streken in ons land. Op vele plaatsen in ons land is en wordt, aldus de samenstellers van de publikatie, 't landschap aangetast door ongeordende vestiging van niet-agra- riërs op zoek naar contact met de na tuur. ADVERTENTIE X UTRECHT Veel geneesmiddelen zijn onnodig duur door de buitengewo ne marktpositie van de farmaceutische industrie. De apotheker kan de medicij nen veel goedkoper maken, maar hij wordt daarin gehinderd door de octrooi en van de fabrieken op de toedienings vorm. Tot deze conclusie komt mr. M. G. J. M. Kortman, gedelegeerde van de Ziekenfondsfederatie VMZ in 't maand blad „De ziekenfondsgids". Hij heeft geen bezwaren tegen het al leenrecht op een produkt of op het be reiden van een belangrijke stof. Anders wordt het, volgend mr. Kortman, als octrooi wordt verleend op het in een ge schikte toedieningsvorm brengen van 'n stof. Hij geeft enkele opvallende voorbeel den van de prijsverhogingen, die daar uit voortvloeien. Een stof, die als lax eermiddel tot zetpillen van 10 of 5 mil ligram wordt verwerkt kost op de we reldmarkt 183,75 gulden per kilogram. Door de toedieningsvorm die de fabrie ken er aan geven, betalen de zieken fondsen er 46.600 gulden per kilo voor. Een veelgebruikt kalmeringsmiddel, dat ook in ampullen voor injecties ver werkt wordt, verkoopt de industrie voor 30.600 gulden per kilo, terwijl de prijs op de wereldmarkt 162 gulden per kilo is. Een bepaald soort neusdruppels kost bij de fabrieken 366.000 gulden per kilo, terwijl de wereldmarktprijs 1050 gulden is. Een stof voor uitwendig gebruik, die niet tot tabletten, ampullen of iets der gelijks behoeft te worden verwerkt, maar als grondstof wordt verkocht, kost de ziekenfondsen 4000 gulden per kilogram. De kostprijs voor de industrie bedraagt 280,80 gulden. ADVERTENTIE J)e ontzetting over de zware gevan genisstraffen, die een rechter in Lagos aan de opvarenden van de Jozi na heeft opgelegd, is in Nederland al gemeen, zo constateert het „Algemeen Handelsblad" (lib.). In de eerste plaats gaan onze gevoelens uit naar hen, die daarginds achter slot en grendel zitten en naar hun verwanten hier in ons land. Hun allen wacht een moeilijke tijd. „Naar veler opvatting is de straf maat die de Nigeriaanse rechter heeft gehanteerd buiten alle per ken. Maar het noodlot van de opva renden van de Jozina is, dat tussen Nederlandse en Nigeriaanse rechts pleging nu eenmaal letterlijk en fi guurlijk hemelsbrede afstanden lig gen. Op allerlei terrein willen wij Europeanen telkens weer onze eigen maatstaven aanleggen aan Afri kaanse situaties en opvattingen, om dan tot de conclusie te komen, dat men het daarginds helemaal fout doet. Dat gaat natuurlijk niet aan. Het is het ius loei, het recht ter plaatse, dat toepasselijk is. Daarbij komt nog, dat het hier gaat om berechting van een vorm van hulpverlening aan de vijand in een land dat zich in een toestand van oorlog bevindt. Zou dat werke lijk in Europa op meer clemente wijze worden beoordeeld? Lees art 102 van ons wetboek van strafrecht er maar eens op na. Met levens lange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren wordt gestraft hij die opzettelijk, in tijd van oorlog, de vijand hulp verleent of de staat tegenover de vijand be nadeelt. Voorts kan men niet van de be manningsleden zeggen: zij wisten niet wat zij deden. „Wij wisten dat natuurlijk wel", aldus de losgela ten matroos Rijpma na terugkeer in Nederland, „maar wij hebben ons het risico niet gerealiseerd". Dat besef is dan nu op uiterst hard handige wijze bijgebracht. Men tast dan ook vermoedelijk niet ver mis wanneer de rechter de hoge straffen mede heeft uitgespro ken met^het oog op de generale preventie, ter afschrikking dus van andere reders en bemanningen, die soortgelijke oogmerken hebben. Want de Jozina was geenszins het enige schip, dat met een bedenke lijke lading op weg was naar het Nigeriaanse strijdtoneel. Als dit schokeffect zijn uitwer king heeft gehad, mag men wellicht enige hoop koesteren dat met de Ni geriaanse autoriteiten te praten zal zijn over kwijtschelding nadat een deel van de straf zal zijn uit- gezeten. Wij twijfelen er niet aan dat ons ministerie van Buitenlandsr Zaken alles in het werk zal ^teller om in dat opzicht resultaten te be reiken." ^iet de efficiency, maar de ruimtelij ke ordening is bepalend by het beleid met betrekking tot de overplaat sing van rijksdiensten, aldus het Haag se dagblad „Het Vaderland" (lib). In dien men de efficiency had willen be vorderen, zou een soort Pentagon ge bouwd moeten worden, zo is wel uit de uitlatingen van de heer H. H. de Wildt, directeur van het nog jonge Centraal Bureau Spreiding Rijksdienst gebleken. „Uit de brief van de ministers Beernink en Schut blijkt duidelijk, dat één van de uitgangspunten bij het verplaatsingsbeleid is geweest de stimulering van een meer even wichtige ontwikkeling van de ver schillende landsdelen. Daarnaast haalt de regering de mening van de Commissie Spreiding Rijksin stellingen aan, die een ontlasting van de Randstad dringend gewenst vindt. En tenslotte zoekt de rege ring ook een motivering in de pro blematiek van het volle Haagse ge bied, waarvoor zo mogelijk 'n oplos sing te vinden is, zoals de tweede nota ruimtelijke ordening beminne lijk vaag stelt. Dat de efficiency geen uitgangspunt is geweest, blijkt o.m. duidelijk uit de voorgenomen overplaatsing van de Centrale Dienst voor In- en Uit voer en de afdeling rijksstudietoe lagen van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen naar Groningen. Deze diensten zouden, gezien het aantal bezoekers dat zij uit het gehele land trekken, toch niet verder dan Utrecht mogen worden overgeplaatst. Men kan niets anders stellen dan dat het hier om een onduidelijk beleid gaat, waarbij noch normen, noch grenzen duidelijk zijn aange geven. Niet de behoeften van de Rijksdiensten en de structuur van Den Haag en de Haagse agglome ratie zijn uitgangspunten, maar eerder de behoeften, die men el ders heeft in verband met de werk gelegenheid of de verbetering van de plaatselijke structuur. Dat de ef ficiency van het overheidsapparaat hierbij in het geding komt, .wordt kennelijk niet als een bezwaar ge voeld. Het verontrustende ligt niet in het personele beleid voor de men sen wordt wel goed gezorgd maar in het hanteren van de ruim telijke ordening als leidraad en de volle Haagse ruimte als motief. Dat zijn wel bijzonder vage uit gangspunten. Rijksdiensten zijn toch niet ontstaan om „de econo mische en sociaal-culturele ontwik keling van de minder verstedelijk te landsdelen te stimuleren", zoals de twee ministers eveneens in hun brief aan de Kamer uiteenzetten". DEN HAAG Mr. L. de Block, mi nister van Economische Zaken, blijft op het standpunt staan dat de prijsverho ging van margarine vorige maand ge rechtvaardigd was. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer drs. A. J. Lems (PvdA) heeft hij geantwoord dat de prijzen van het standaard-grondstoffenpakket op de wereldmarkt zijn gestegen. Het is niet juist, dat ondanks de da ling van de prijzen voor enkele grond stoffen, het totale kostenpeil van de be nodigde grondstoffen is gedaald, aldus de minister. Bovendien worden voor verschillende soorten en kwaliteiten margarine verschillende grondstoffen gebruikt.

De Vallei | 1967 | | pagina 9