Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Heinrich Müller wellicht in Panama gevonden BONN VRAAGT OM UITLEVERING NAZI Bommen op centrum van Haiphong WIJ Buiten Kamerlid Van der Gevel stierf in vergadering Burgemeester moet van raadslid zijn huis uit OORLOGSBUIT ALS SPEELGOED PRINS BERNHARD PROBEER T ZWEMVEST inde Grieken en Turken weer slaags Topoverleg in Washington Produktschap wil maatregelen tegen mond- en klauwzeer VN-MILITAIREN ONTWAPEND NDSM neemt an Heyst- België over Theodorakis' toestand zou niet ernstig zijn ^Win een reis voor twee van 14 dagen naar de Olympische winterspelen Noordenwind (Van onze correspondent) BONN Heinrich Müller. de chef van Hitiers Geheime staatspolitie (Gestapo), is naar alle waarschijnlijkheid in de stad Panama gearresteerd. Communisten vallen weer Dak To aan Weinig stof (II) j INFORMATIES BEVESTIGD GEEN TWIJFEL GROENTEMAN X-15 verongelukt Huwelijk Onassis en Gallas tegengesproken PATROUILLES PROTEST Dynamietexplosie 8ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden /-1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 16 NOVEMBER I967 4le JAARGANG GESTAPOCHEF GEARRESTEERD Alarmtoestand op Lyprus De arrestatie van een man die in vele opzichten zeer sterk gelijkt op de ge zochte, geschiedde op verzoek van het Westduitse ministerie van Justitie, dat reeds een verzoek om uitlevering heeft gedaan. De man zal naar alle waar schijnlijkheid worden uitgeleverd aan de Bondsrepubliek. Müller. die nu 67 jaar oud moet zijn, verdween na de oorlog .spoorloos uit Berlijn en gold lange tijd als overleden. Daarna zou hij zijn gesignaleerd in ver scheidene landen, o.a. in Albanië, Egypte en Brazilië. SAIGON Vliegtuigen, opgestegen van Amerikaanse vliegdekschepen, hebben vanmorgen voor de eerste maal scheepswerven in het centrum van Haiphong gebombardeerd. Het vliegveld van Dak To in het cen trale hoogland is vanmorgen voor de vijfde maal in twee dagen beschoten. Communistische kanonniers vuurden 46 granaten af op het oostelijk deel van het veld. Gisteren hadden zij het vliegveld viermaal beschoten. Volgens de eerste aanwijzingen heeft de nieuwste aanval niet geleid tot per soonlijke verliezen of materiële schade. Door de vier beschietingen van woensdag is de grote munitie-opslag plaats met een voorraad van 1100 ton verloren gegaan. Bovendien werden twee C 130 transportvliegtuigen, die per stuk 2,5 miljoen dollar waard zijn, ver nietigd. De aanvallen van gisteren hebben lichte persoonlijke verliezen veroor zaakt. m In een marathonzitting die tot diep in de nacht voortduurde, heeft de Veenendaalse gemeenteraad zich gisteren gebogen over de begrotingen voor het dienstjaar 1968. Veenendaal heeft zich daarmee geschaard in de allervoorste gelederen van gemeenten die dit jaar de nieuwe begroting onder handen nemen. In de zitting van gisteren ging het er over het algemeen rustig aan toe. Voor het enige vuurwerk van betekenis zorg de de K.V.P.'er Hendriks. Hij ging op linkse en rechtse tenen staan overigens goed bedoeld zoals hij later zei) met het gevolg dat zijn oren werden gewassen op een manier, die de publieke tribune over eind bracht. et is geen wonder, dat natuurhis- i torische gegevens van de Veluwe met de aangrenzende gewesten slechts f f fragmentarisch konden blijven. Het d uitermate dun bevolkte land immers j f lag ver van de grote steden en com- d A municatie bestond vrijwel niet. De ho- g f ge heren die er op hun kastelen d woonden, hielden nagenoeg geen hoek t d van wat ze op jacht schoten en zagen. De aanleiding tot de aanhouding ga ven informaties van een niet met na me genoemde Belg aan de justitie in West-Berlijn. Müller verrichtte zijn werk als Gestapochef in het beruchte Reichssicherheitshauptamt in Berlijn, waar hij de rechterhand was van Hey- drich en de directe chef van Adolf Eichmann. Daarom was tegen hem in Berlijn al sinds jaren een bevel tot ar restatie aanhangig, dat vier jaar gele den opnieuw werd verlengd. De Belgische tipgever had in Berlijn verklaard dat hij in Panama-City een man kende die de gezochte moest zijn. Hij staafde zijn bewering door foto's over te leggen van de onbekende in de Panamese hoofdstad. In Berlijn en München werden deze foto's vergeleken met authentieke foto's van Müller. Ge tuigen die Müller gekend hebben, be vestigen dat de man ir Panama inder daad de Gestapochef moet zijn. De Belgische informant legde boven dien een expertise over van een Bel gische handschriftdeskundige. Deze had een proef van het hand schrift van de echte Müller vergeleken met een schriftproef van de man in Pa nama, en kwam tot de conclusie dat de twee handschriften zonder enige twij fel van dezelfde persoon afkomstig zijn. De officier van Justitie in Berlijn vroeg daarom via het ministerie in Bonn om voorlopige aanhouding van de onbekende in Panama. Alle gebruikelijke juridische stappen om tot een uitlevering van de arrestant aan West-Duitsland te komen, zijn in middels genomen. Een zegsman van de Westberlijnse stadsregering verklaarde dat tussen West-Duitsland en Panama een uitleve ringsverdrag bestaat. De uitlevering van de aangehoudene, zo zei hij, is nu verder een routinezaak. Kortgeleden heeft in München de ar restatie opzien gebaard van twee Is raëliërs, die waren binnengedrongen in het huis van Müllers vroegere echtge note, in de hoop daar sporen van de verdwenen Gestapo-chef te vinden. x) Zie ook elders In dit blad. WASHINGTON Acht maanden na de conferentie van Guam heeft presi dent Johnson opnieuw zijn belangrijk ste politieke en militaire raadgevers bij zich ontboden voor een algemene beschouwing van de toestand in Viët- nam. Naar verluidt, zal een reeks besluiten van het hoogste belang worden geno men, waaronder een eventuele pauze in de bombardeme.iten op Noord-Viëtnam tijdens de komende feestdagen. DEN HAAG In de vergadering van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken waarin de begroting werd behan deld, is het Tweede-Kamerlid W. v.d. Gevel gisteravond kort na tien uur on wel geworden en even later overleden. De heer Van der Gevel, die sinds 2 jaar voor je Partij van de Arbeid in de Kamer zat, had even tevoren nog een motie over de rechtspositie van de amb tenaren ingediend. De overledene is 52 jaar geworden. Hy was voorzitter van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel en woonde te Badhoevedorp. De heer Van der Gevel had enkele ogenblikken tevoren een motie inge diend, volgens welke de budgetaire po sitie van de overheid niet beslissend mag zijn voor de rechtspositie van het overheidspersoneel. Hij deed dit na de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. C. van der Veen, enkele malen te hebben gevraagd te verklaren, dat het bedrag van 15 mil joen gulden, dat door beperkingen van de regelingen in de perifere sfeer van de rechtspositie van overheidspersoneel zou kunnen worden bespaard, eventueel zou kunnen worden verminderd. De staatssecretaris had geantwoord, dat de regering overleg zou plegen met de centrale commissie voor georgani seerd overlig inzake ambtenarenzaken, en dat het resultaat van dit overleg in de beschouwing zou worden betrokken. Eerder had de heer Van der Gevel zijn „duidelijke verontwaardiging" uit gesproken over 't feit, dat de regering z.i. beslissingen over het personeelsbe leid nam zonder overleg met de betrok kenen. maar dat zij in de commissie voor Binnenlandse Zaken geen medede lingen over haar salarisbeleid wilde doen alvorens overleg te hebben ge pleegd met de centrale commissie. Met de heer Van der Gevel hadden diverse andere afgevaardigden kritiek geleverd op wat zij als een aantasting van de rechtspositie van het overheids personeel beschouwden. Eerder op de avond verwierp de com missie, met negen tegen zes stemmen, een motie van de afgevaardigde drs. E. van Thijn (PvdA), volgens welke ge- Prins Bernhard heeft gisteren op de Middellandse Zee aan boord van de onderzeeboot „Dolfijn" het startsein gegeven voor de najaars- oefenvaart van het smaldeel V. Hij vloog van Hr. Ms. „Karei Door man" naar de onderzeeboot en werd daar gefotografeerd bij het aantrekken van zijn „Mae West". Hoogstens dat hier of daar een oud gewei of een preparaat onder een J glasstolp een vingerwijzing kan geven d 'A lang niet altoos gelokaliseerd en I I met datum maar alles met alles d beschikken we over heel weinig ma- f f teriaal. Wij ontbeerden hier een Tem- minck, een v. Bemmelen, een Schle- f p gel, een De Graaff, een Sis en Blaauw, een Verster v. Wulvenhorst men-1 p nen van het Westen van de duinzoom, A A het Schollevaarseiland en de Wolle- t foppen-polder jagers, kooikers, vis- 0 sers en vinkers. En dan waren er nog g Merula en v. Heenvliet uit een veel prillere periode. Ik snuffel graag in i hun „Placaten en Ordonnantiën op 't stuck van de Wildernisfen" (1605) en Jachtbedryffvan 1636. De wereld- J beroemde en thans onbetaalbare d „Traité de Fauconnerie" van Schle-1 gel en Vester mag evenmin vergeten worden als het later verschenen en evenzeer kostbare boek over het vluchtbedrijf van kolonel Van Es, J t waarin o.m. veel staat over de bossen I en heidevelden van Het Loo in vroe- d ger tijd, al blijft de valkerij uiteraard i de hoofdschotel. Hier en daar pikken we in oude geschriften nog weieens p wat op, doch over 't algemeen blijft g het een magere oogst op deze akkers I van de buitenman. 16-11-'67 A. B. WIGMAN MELICK-HERKENBOSCH Burge meester drs. F. M. FeiJ van de Lim burgse gemeente Melick-Herkenbosch, waartoe ook Vlodrop behoort, en zijn gezin worden 31 december wellicht dak loos. Het raadslid tevens aannemer M. Beckers uit Melick heeft de bur gemeester per die datum de huur op gezegd. Drs. Feij heeft bij de kantonrechter in Roermond een beroep op ontrui mingsbescherming gedaan. Daarmee kan hij het (riante) dak boven zijn hoofd misschien één, hooguit twee jaar redden. Op de agenda van de raadsver gadering van Melick en Herkenbosch op maandag 20 november staat een voorstel van B. en W. om zo spoedig mogelijk een nieuwe ambtswoning voor burgemeester Feij te bouwen. „De fi nanciering daarvan is geen probleem", staat in het voorstel. De burgemeester en het raadslid le ven al lang op voet van oorlog. Vier jaar geleden liet aannemer Beckers (hij was toen nog geen raadslid) het prachtige herenhuis voor de burgemees ter bouwen. Sinds de aannemer in 1966 lid van de raad is geworden, is de ver standhouding tussen huisbaas en huur der snel verslechterd. De huurliberali- satie gaf de aannemer een nieuw wa pen in de hand. Hij verhoogde per 1 no vember de huur van het burgemees tershuis van 225 tot 300 gulden. Burge meester Feij heeft schriftelijk laten we ten die verhoging niet te zullen betalen. Daarop zei de aannemer resoluut de huur op. Burgemeester Feij kwam enige jaren geleden in opspraak toen hjj 'n groen tehandelaar uit Tilburg en zijn gezin verbood hun intrek te nemen in een particuliere woning aan de grenspost Rothenbach in Vlodrop en de groente handelaar bovendien belette daar zijn zaak te drijven. Bijgestaan door de politie zette de burgemeester het gezin met zeven kinderen, waarvan één spastisch ei genhandig op straat. Een jaar lang zwierf het gezin gescheiden van pension naar pension. De martelgang van het Tilburgse gezin duurde drie jaar. Na 'n evenlange procedure langs kanton rechter, rechtbank en het hof in Den Bosch ging Vlodrops gemeentebestuur met drs. Feij aan het hoofd door de knieën. WIJLEN TWEEDE-KAMERLID W. VAN DER GEVEL meenteraden het recht op inspraak bij burgemeestersbenoemingen moet wor den toeeekend. Voor de motie stemden vertegenwoor digers van de PvdA, PSP, D'66 en de Boerenpartij. Volgens de motie, diende in afwach ting van een defintieve herziening van de procedure bij burgemeestersbenoe mingen. een interimregeling tot stand te komen, waarin het recht op inspraak van gemeenteraden wordt vastgelegd. Daarom zou de ambtsinstructie van de commissarissen der Koningin zodanig moeten worden aangevuld, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken slechts aanbevelingen kunnen worden gezonden nadat de betrokken gemeenteraad zijn gevoelen omtrent de kandidaten heeft doen kennen. BASIS EDWARDS (Californië) Een van de drie experimentele X-15- vliegtuigen van de NASA is gisteren tijdens een proefvlucht verongelukt; de piloot is omgekomen. De X-15 wordt door een raket aange dreven en op zeer grote hoogte be proefd. UTRECHT Het bestuur van het produktschap voor Vee en Vlees heeft op zijn openbare vergadering in Utrecht besloten er bij de betrokken instanties met klem op aan te dringen ogenblikkelijk maatregelen te nemen tegen het binnenkomen van mond- en klauwzeer in Nederland. Deze ziekte heerst niet alleen in En geland (waaruit, zoals bekend, de im port is verboden), maar er hebben zich ook enkele gevallen voorgedaan in West-Duitsland, niet ver van de Ne derlandse grens. In Duitsland worden besmette varkens- en rundveestapels afgeslacht en men past er ook ring-en- tingen toe rondom bedrijven, waar de ziekte is geconstateerd. De Nederlandse veterinaire dienst houdt het verloop van de ziekte nauw keurig bij maar heeft nog geen maat regelen genomen om de Nederlandse varkensstapel te beschermen. NICOSIA Gevechten die gisteren plaatsvonden tussen Grieks-Cyprische militairen en de Turkse bevolking van twee dorpen op Cyprus hebben er toe geleid, dat binnen enkele uren de Turkse strijdkrachten in alarmtoestand werden gebracht en eenheden van de in Iskenderun gestationeerde Turkse vloot met onbekende bestemming uitvoeren. Een Turks persbureau sprak van een grote concentratie van jachtvliegtuigen op de basis Incirlik (Turkije). AMSTERDAM De Nederlandse dok en scheepsbouwmaatschappij heeft de Belgische vestiging van J. B. van Heijst en Zonen NV in Grobben- donk overgenomen. Al eerder nam de NDSM de fabriek van Van Heijst in Wierden over. De curatoren in het faillisement van Van Heijst, mr. M. P. Bloemsma en dr. J. G. Schlingemann, zijn het gis teren met de directie van de NDSM eens geworden over het overnemen van het bedrijf in België. Volgens een van de directeuren van de NDSM, ir. C. J. Schuit moet er een belangrijk bedrag worden gestoken in het overgenomen bedrijf. Hij wilde niet zeggen hoeveel dit zal zijn. De fabriek in Wierden en de Nedo- radiatorenfabriek in Amsterdam, die de NDSM al bezat, zijn samengevoegd in de Verenigde apparaten- en radia- torenfabrieken Veha-Nedo, als onder deel van het concern van de scheeps bouwmaatschappij. ATHENE. Het is absoluut onjuist dat de gezondheidstoestand van Miki Theodorakis (de Griekse componist die gisteren terecht had moeten staan) re de geeft tot enige ongerustheid, zo heeft de Griekse minister van Binnen landse Zaken, generaal Pattakos, ge zegd. Hij zei dit naar aanleiding van berichten volgens welke Theodorakis in een coma zou liggen. Volgens de minister lijdt de compo nist aan suikerziekte en ondergaat hij een insuline-kuur. Naar verluidt zouden de justitiële autoriteiten vrezen voor incidenten en daarom het proces tegen Theodorakis hebben uitgesteld. Kolonel Papadopoelos, het brein ach ter de militaire staatsgreep van april jl. in Griekenland, heeft verklaard dat de constitutionele gang van zaken zal worden hersteld zodra het Griekse volk „heropgevoed" is. Deze heropvoeding, zo zei hij tijdens een door de buitenlandse persvereni ging aangeboden lunch, is een project op lange termijn. Hij kon niet zeggen wanneer er verkiezingen voor een nieuw parlement zullen worden gehou den. LONDEN Een woordvoerder van de Griekse reder Onassis heeft in Lon den verklaard, dat het bericht in het Milanese blad „Oggi" volgens hetwelk Onassis veertien jaar geleden met de zangeres Maria Callas in het huwelijk is getreden, volkomen onjuist is. I)e regering van Cyprus kondigde gisteravond een bestand af, nadat zwa re gevechten waren uitgebroken tussen Grieks-Cyprische militairen en politie agenten van de Turkse bevolking van het dorp Ayios Theodoros. Hier wonen zowel Griekse als Turkse Cyprioten. Volgens een woordvoerder van de rege ring in Nicosia hadden Turkse Cy prioten het vuur geopend op een aantal militairen, die op een normale patrouil le waren. I.ater breidden de ongere geldheden zich uit naar het Turks Cy prische dorp Kophinou. Het plaatselijke garnizoen kreeg versterking van de na tionale garde. De Grieks-Cyprische patrouilles in Ayios Theodoros en Kophinou waren dinsdag na een pauze van vier maan den hervat. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. Wel zijn enkele medi sche teams van de Verenigde Naties naar het betrokken gebied gezonden. Volgens goed ingelichte kringen is bij de gevechten gebruik gemaakt van mortieren en automatische wapens. In Ankara deelde men officieel me de, dat Grieks-Cyprische troepen de Turks-Cyprische dorpen Bogazici en Gecitkale hadden bezet. Het Turkse ka binet kwam gisteravond in spoedverga dering bijeen. Daarbij waren de mili taire bevelhebbers aanwezig. Het hoofdkwartier van het VN-leger op Cyprus heeft geprotesteerd tegen het aanleggen van militaire versterkin gen in de onmiddellijke nabijheid van VN-waarnemingsposten. Het protest heeft vermoedelijk betrekking op re cente incidenten, waarbij Britse VN- militairen op waarnemingsposten in de buurt van Ayios Theodoros hun wapens moesten afgeven. Op het hoofdkwartier der Verenigde Naties in New York voerden vertegen woordigers van Cyprus, Turkije en Griekenland afzonderlijke besprekingen met secretaris-generaal Oe Thant. Vanmorgen zijn de luchthavens van Ankara en Istanboel voor de burger luchtvaart gesloten in verband met de gespannen toestand op Cyprus. UDINE In het centrum van de plaats Udine in Noordoost-Italië is gis teren een opslagplaats van dynamiet ontploft. Vier mensen kwamen om het leven en 110 werden gewond. Een hon derdtal personen werd dakloos. Tegen de eigenaar van het magazijn en zijn zoon is een arrestatiebevel uitgevaar digd wegens onzorgvuldigheid en het wederrechtelijk in bezit hebben van explosieven. ADVERTENTIE Haal een wedstrijdfolder bij uw winkelier. 500 grs. familiepak roodmerk 3.42 250 grs. normaalpak roodmerk 1.75 Eens de trots van de Russische wapenindustrie, daarna de „pronkstukken" van het Egyptische leger, thans „speel goed" voor de Israëlische kinderen. In de grote steden van Israël worden buitgemaakte voertuigen en wapens ten toongesteld als een herinnering aan de zesdaagse oorlog. nPen westen van de Britse eilanden en de Golf van Biscaje bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, terwijl een vore van lage luchtdruk zich uitstrekt van Marokko over Spanje en de Alpen tot boven Scandinavië. Langs de noordwestflank van het ge bied van hoge luchtdruk wordt met noordelijke winden koude luaht van de Noordelijke IJszee naar het zuiden gevoerd. Daar het gebied van hoge luchtdruk zich het komende etmaal geleidelijk in oostelijke richting zal verplaatsen, zal ook ons land onder invloed komen te staan van de noor delijke luchtstroming. Hierin kunnen vooral aanvankelijk aan de kust nog enkele buien tot ontwikkeling komen, maar later zullen opklaringen over heersen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1