Grote onrechtvaardigheid bij vuilnisemmerretributie Zorgen rond winkelcentrum H. VAN MANEN (A.R.): Breng toch meer variatie in de woningbouw Vaker komen B. VAN REMMERDEN (P.v.d.A.) Vragen Inspraak Advies A. VISSER (CH.U.) Commissie Sporthal Meerjarenplan Variatie Broodnodig 2e sportpark Verkeer Onderwijs Jeugd r'agina 4 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 ALGEMENE BESCHG UWINGEN DROEGEN GEMATIGD KARAKTER Mynheer de voorzitter, mevrouw, m^jne heren, Het wordt zo langzamerhand een goed gebruik dat, voor de aanvang van het nieuwe dienstjaar, de begroting aangeboden en behandeld kan worden. Wy zyn het college hier zeer erkentelyk voor, omdat zonder meer vaststaat dat de be- stuurlyke taak van de raad hierdoor vergemakkelijkt wordt. Naast de grote zorg van onze fractie over de landelijke economische ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande daling van de werkgelegenheid, mogen we aan nemen dat hier terplaatse de werkgelegenheid praktisch voldoende is. Of de geringe welstand onder de plaatselijke bevolking, vooral voor diegenen, die vol gens onze mening een minimum-loon of -salaris verdienen, zich zal kunnen handhaven, betwijfelen wij ten zeerste. Vooral nu vaststaat dat de kosten van levensonderhoud in 1968 een behoorlijke stijging zullen ondergaan. Dit brengt met zich mee dat het uitgavenpatroon in ongustige zin gewijzigd dient te worden. Wy gaan ervan uit dat het spook van de armoede waarschijnlijk verdwenen is, wat niet wil zeggen dat er in Veenendaal geen stille armoede onder bepaalde groepen van de bevolking wordt geleden. Wij zijn met het college van oordeel dat het temporiseren van noodzakelijke investeringen nu zeer ongewenst is. Het feit, dat dit in 1968 niet nodig blijkt, is onzes inziens het resultaat van een verantwoord financieel beleid in 1967. Met de door u aangegeven kapitaals- werken zijn wij het eens. Dit wil niet zeggen, dat er over een aantal niet ge noemde werken bij ons geen vragen bestaan. Door het verplichte uitstel van de re constructie Achterkerkstraat zijn de we igen AchterkerkstraEtf, Molenstraat, Kor te Molenstraat en Kostverloren in zo'n slechte toestand gaan verkeren, dat zij ten opzichte van het overige wegennet een beeld vertonen, dat vergelijkbaar is met het oude en nieuwe raadhuis. On ze vraag is, kunnen er geen maatrege len genomen worden die op zijn minst deze wegen weer begaanbaar maken. De vuilverwijdering en -verwerking staan thans al een aantal jaren in de belangstelling van college en raad, maar we zijn nog steeds niet verder gekomen dan het nemen van noodmaat regelen. Kunnen we nu niet binnen een redelijke termijn de oplossing van dit probleem tegemoet zien? Rondom de vuilnisemmerretributie en nog meer bij de laatste verhoging daarvan is een onrechtvaardigheid aan het licht gekomen, waar naar on ze mening zeker wat aan gedaan moet worden. Het is voor een gedeel te van onze ingezetenen moeilijk te verteren dat zij wekelijks voor het verwijderen van hun emmertje vuil het zelfde dienen te betalen als de genen, die naast hun emmertjes vuil normaal ook nog elke woensdag een vracht dozen en ander afval aan de weg mogen zetten. Nu de vraag: Is het college met ons van mening, dat de juiste verhouding tussen de door de gemeente verleende dienst en betaling daarvan zoek is. Als laatste bij dit hoofdstuk, mijn heer de voorzitter, wat opmerkingen over de plannen tot uitbreiding van de begraafplaats. Thans wordt, zij het dan van verschillende uitgangspunten, de lijkverbranding door een aantal groe pen in onze samenleving aanvaard. Ons lijkt het gewenst om bij de plan nen tot uitbreiding van de begraaf plaats, tevens te betrekken het stichten van een crematorium, als plaatselijke overheid of in samenwerking met een stichting op dit terrein of eventueel in samenwerking met de provincie of om liggende gemeenten. woord is vaak even ondankbaar als waardevol. In Veenendaal begint op verschillend terrein en in verschillende groepen het werk aardig op gang te komen, terwijl enkele groepen al een vaste plaats in onze samenleving inge nomen hebben. Wij zijn hier gelukkig mee en hopen dat in de toekomst het jeugdwerk zich steeds meer en beter zal ontwikkelen. Het had en het heeft onze belangstelling en wij hopen, zij 't op een uiteraard bescheiden wijze, on ze steun hieraan te blijven verlenen. Vele subsidies worden, met onze volle instemming, door de gemeente ver strekt. Toch vragen wij ons af of het niet juist zou zijn ook eens financiële bijstand te verlenen aan een op een goede manier georganiseerd beatfeest. Kritiek leveren op de houding van de jeugd is eenvoudig, maar men dient zich dan wel af te vragen, wat doen wij als gemeenschap voor de jeugd. Het antwoord, op punt 13 van het be- grotingsonderzoek, waar u toezegt als college, de groep jongeren thans gehuis vest in 't Dingetje, op te vangen en zo nodig te steunen, geeft zo intens onze gevoelens weer, dat wij er niets aan toe te voegen hebben. Het zoeken en het blijven zoeken naar een aantal sociale uitgangspunten ten aanzien van bouw, huur en levens mogelijkheden blijft een zaak van de eerste orde. Met veel genoegen hebben wij geconstateerd dat de bewoners van het complex „De Engelenburg" onze bedoelingen, om als huurders tot meer inspraaka te komen, hebben begrepen. De bewoners van het complex „De En gelenburg" alleen zijn echter niet vol doende. Meer bewonersverenigingen uit alle woongemeenschappen dienen te worden opgericht. Deze verenigingen dienen naast hun optreden als belangen groep ook een plaats te krijgen als le vensgemeenschap waar sociale en maatschappelijke problemen met de grootste zorgvuldigheid behandeld kun nen worden. Uw college, mijnheer de voorzitter, is het voldoende bekend dat het onder wijs in het algemeen en plaatselijk in het bijzonder, onze volle belangstelling heeft. Bij onze vorige beschouwingen hebben wij al gewezen op de mogelijk heid tot meer doelmatigheid, wat in houdt verlaging van de kosten en verho ging van het nuttig effect. Diverse pu- blikaties wijzen steeds meer naar een gemeenschappelijke scholendienst. Wij vragen ons af en leggen die vraag aan u voor, waarom al niet een aantal stap pen ondernomen zijn om te komen tot een gemeenschappelijk adviesbureau, geneeskundige dienst, schoolmeubelen, bestrijding oneerlijke concurrentie en onderwijsresearch. Wij zien als resul taat een nog beter onderwijs voor nog minder geld. Ook spelen wij met de ge dachten, of het geen aanbeveling kan verdienen, om regelmatig de hoogste klassen van de middelbare en nijver heidsscholen uit te nodigen tot het bij wonen van de raadsvergaderingen. Hierbij zou dan de mogelijkheid ge schapen kunnen worden om later door de leerlingen in overleg met de leraar schriftelijk, over het behandelde, vra gen te laten stellen. Jeugdwerk in de goede zin van het Volgens ons, mijnheer de voorzitter, kunnen met het oog op de verkeersvei ligheid op meer kruispunten struiken en begroeiingen weggehaald worden. Ook lijkt het ons gewenst om in meer straten een eenzijdig parkeerverbod in te voeren. Verder brengen wij u dank, mijnheer de voorzitter, voor uw prettige leiding tijdens de vergaderingen, waarbij wij aantekenen veel waardering te hebben voor uw deskundigheid. Alle fracties in de Veenendaalse gemeenteraad maakten bij de behandeling van de gemeentebegroting van de ge legenheid gebruik om een algemene beschouiving te geven op de gemeentepolitiek. De meeste beschouwingen droegen een gematigd karak ter in die zin dat er nergens een aanval op het college van B. en W. werd gedaan ten aanzien van het gevoerde be leid. Integendeelde meeste fractieleiders waren hierover best tevreden. Vanzelfsprekend leefden er bij deze en gene nog wel verschillende wensen maar deze waren in geen enkel op zicht een aanwijzingdat het roer moet worden omge gooid. Verschillende sprekers gaven op dit moment al blijk van hun spijt dat het komende gemeentejaarhet laatste is van burgemeester mr. dr. J. Hazenbergdie vol gend jaar met pensioen gaat. In uw nota van aanbieding, meneer de voorzitter, deelt u aan de raad mee, dat er tekenen zyn, die er op wyzen, dat in de naaste toekomst van Rykswege naar gezonde financiële zelfstandigheid van de gemeenten wordt gestreeft. Hierop hebben de gemeente-besturen lang gewacht. Onze fractie hoopt dan ook, dat het de heer Beernink, minister van Binnenlandse Zaken, voorheen voorzitter van de C.H.U., zal mogen lukken deze gezonde financiële zelfstandigheid van de gemeen ten geheel te verwezenlijken. Eerder dan wij aanvankelijk hadden durven hopen, krijgen we in Veenen daal een overdekte zweminrichting. Het instructiebad heeft, dat is wel overdui delijk gebleken, in een grote behoefte voorzien. Het grote bad kon daarom ook niet meer op zich laten wachten. Wij moeten nog een ogenblik terug komen op de aanleg van een tweede sportcomplex en de bouw van een sport hal. Vorig jaar werd door het college geantwoord, tijdens de begrotingsver- gadering, dat over dit sportcomplex ad vies gevraagd was aan de „Sportstich ting". Wij hebben nadien nimmer iets vernomen. Is het misschien zo, dat de stichting nog geen advies heeft uitge bracht? De vraag over het tweede sportcomplex nu aanvullend: als dit gerealiseerd wordt, houdt u dan naast voetbal voldoende rekening met andere sporten. Wij weten dat de sporthal de volle aandacht van het college heeft. Het enige waar wij echter op aandrin gen is dat u probeert de verwezenlij king van deze hal, gezien de zalennood voor een aantal sportevenementen, zo veel mogelijk te bespoedigen. Graag willen wij, mijnheer de voorzitter, on ze waardering uitspreken voor het vele werk verricht door het bestuur van de „Sportstichting". Een vraag is: Of de positie van het hoofd sportaccommoda tie voldoende duidelijk gesteld is. Tot slot, mijnheer de voorzitter, en kele algemene opmerkingen en vragen. Wij zijn er zeer tevreden over dat voor de politie zeer spoedig de krotbewoning (het oude politiebureau) tot het verle den gaat behoren. Ook spelen wij met de gedachte of het niet wenselijk is, dat er een com missie uit de raad komt voor openbare veiligheid. De subsidie voor de personeelsvereni ging van de gemeente steekt volgens onze fractie maar minnetjes af vergele ken met de subsidies verstrekt door de bedrijven aan hun personeelsverenigin gen. Met belangstelling zien wij gegevens tegemoet over de economische aspec ten van het eventueel afsluiten voor 't verkeer van de Hoofdstraat. Aardgas is een medebestrijder van de luchtverontreiniging. Wij dringen er op aan om bij aanleg van centrale ver warming, daar waar van invloed spra ke is, hier aandacht aan te besteden. Mynheer de voorzitter, mevrouw, myne heren Op politiek terrein beleven we een boeiende tyd. De discussies over partyver nieuwing, structuurverandering, vernieuwing van de samenleving etc., zyn volop aan de gang. Er is welhaast geen party in „ons lieve vaderland" om een gelief koosde uitdrukking van minister Beernink te gebruiken, die hieraan ontkomt. Daarby is ook de vraag of partyvorming op confessionele basis nog zin heeft steeds weer in het geding. Dat deze vraag aan de orde is kan voor ons als chris- telyke party, dacht ik, alleen maar heilzaam zyn, omdat we daardoor steeds weer gedwongen worden ons te bezinnen op de vraag wat ons in de politiek beweegt. Het stemt ons in het algemeen tot tevredenheid, dat he moge lijk is gebleken ons een sluitende be groting aan te bieden, zonder dat er veel met het rode potlood moest wor den gewerkt. Ook een redelijke investe ringslijst blijkt voor het komende jaar mogelijk te zijn, al kan men over de prioriteit hiervan van mening verschil len. Hiermee ben ik gelijkertijd toe aan mijn eerste opmerking. De voorgenomen investeringen kan men elk jaar beschouwen als het ver- rassingselemen in de begroting. Elk jaar vraag je je af, wat zou nu vol gend jaar kunnen gebeuren. Voor ons besef heeft dit iets onbevredigends. Waar voor wij zouden willen plei ten is, om naast de begroting een op stelling te geven van een meerjaren plan. Een investeringsplan nl. dat ons wat meer inzicht geeft in de ont wikkeling van onze gemeente in de toekomst. Een plan ook waarvan de urgentie van de onderdelen elk jaar opnieuw kan worden besproken. Wij zouden graag de mening van het col lege horen ten opzichte van onze sug gestie van zo'n meerderjarenplan. Ik noemde zojuist de ontwikkeling van onze gemeente. Hierover zou ik nog het volgende willen opmerken: Er zijn de laatste jaren nogal wat prognoses gemaakt. Het ene rapport spreekt van 50.000 inwoners in 1980, andere, late re rapporten zijn hierover wat gereser veerder. Het doet er ook niet zoveel toe of Veenendaal in 1980 of in 1985 50.000 inwoners zal tellen, ons klemt de vraag hoe staat het met de beschikba re ruimte? Het grondgebied van Veenendaal is nl. ongeveer 1800 ha. Als hierop ruim te moet gecreëerd worden voor onge veer het dubbele aantal inwoners van thans, wat blijft er dan nog over voor sport en recreatie? Wij hebben het vandaag veel over ruimtelijke ordening. Met het ordenen zal het bij ons wel gaan, maar als er geen ruimte meer is om te ordenen wordt 't een moeilijke zaak. Heel voor zichtig zou ik willen opmerken: „wordt het geen tijd om aan „verruiming" van ons grondgebied te gaan denken?" In de middeleeuwen wist men dit soort problemen nogal fors maar wel op korte termijn op te lossen. U weet dat annexatie tegenwoordig wat lan ger duurt. Wanneer het ons ernst is «iet de „leefbaarheid" van onze gemeente, zullen we ook dit probleem onder de ogen moeten zien. Een andere vraag, die nauw verband houdt met de ontwikkeling van onze gemeente is: „Hoe scheppen wij werk gelegenheid voor onze groeiende bevol king?" Dat ook uw college ernst met deze vraag maakt, blijkt duidelijk uit de begroting, waarin ik lees, dat f 4.500.000,- uitgetrokken is voor grond aankopen en bouwrijpmaken van In dustriewijk II. Het is verheugend dat het werkloos heidscijfer van Veenendaal gunstig af steekt bij het landelijk gemiddelde, maar het is duidelijk, dat wij in de toekomst aan nieuwe vestigingen drin gend behoefte zullen hebben. Wat het punt volkshuisvesting betreft zijn wij het met het college eens, dat de keuze van bouwstromen gunstig heeft gewerkt. Het aantal woningzoe kenden beweegt zich in dalende lijn en Daarbij denken wij uiteraard aan zo veel mogelijk eengezinswoningen. Met klem willen wij er op aandringen, dat alle mogelijkheden die er voor laagbouw zijn, worden uitgediept. Bij het hoofdstuk volkshuisvesting is al meermalen de positie van Patrimo niums bouwvereniging ter sprake ge weest. Ook bij het begrotingsonderzoek is hierover een vraag gesteld. Wij heb ben als AR fractie ook onze bedenkin gen met name ten aanzien van het ge sloten karakter van deze vereniging. Maar voor hier een kritische opmerking over te maken, zou ik willen verklaren, dat onze fractie er bepaald geen moei te mee heeft te zeggen, dat zij het werk van Patrimoniums bouwvereniging in het verleden en ook nu bijzonder waar deert. Voor de Volkshuisvesting in Vee nendaal heeft zij uitstekend werk ver richt. Daarover willen wij geen misver stand laten bestaan. Ook bedenkingen hebben wij ten aan zien van het standpunt dat deze vereni ging inneemt waar het de mogelijkheid betreft tot verkoop van haar woningen aan de bewoners. Patrimoniums bouw vereniging weigert hieraan mee te wer ken. Voor de motieven, die zij aanvoert kunnen wij wel begrip opbrengen. Het woningbezit van de bouwvereniging be staat voor 1/3 uit laagbouw en voor 2/3 uit hoogbouw. Wanneer de mogelijkheid tot kopen van deze woningen aanwezig zou zijn, betekent dit dat praktisch al leen eengezinswoningen zouden worden gekocht en de bouwvereniging alleen met flats bleef zitten. Daardoor zou zij in de toekomst niet meer in staat zijn sommige crepeergevallen te helpen. Een zaak die ook voortdurend onze aandacht zal blijven opeisen is die van het verkeer en de daar nauw mee ver band houdende parkeergelegenheid. De doortrekking van de westelijke rondweg in beide richtingen is brood nodig met betrekking tot het verkeer door het centrum. Wel vragen wij ons met nieuwsgierigheid af of het geplan de tracé van deze weg, met name waar het de aansluiting bij La Montag- ne betreft, niet doorkruist wordt door het verkeersplan van ir. Goudappel. Met bijzondere belangstelling zien wij het juist dezer dagen gereed ge komen rapport van deze verkeersdes- kundige tegemoet. Verder hopen wij, dat het instellen van een blauwe zone voor Hoofdstraat en Hoogstraat het be oogde nuttige effect zal hebben. Veel zal daarbij afhangen van een doelmatige controle. Een ergerlijke zaak blijft no£ steeds het geknetter van de bromfiet sers op de zaterdag- en zondagavonden door de Hoofdstraat. Kunnen hiertegen echt geen afdoende maatregelen geno men worden? Ten aanzien van het openbaar ver voer door onze gemeente heeft, meen ik, ons geachte lid de heer Hendriks, al eens suggesties gedaan. Gaarne zou den wij van u willen vernemen of een eventuele routeverandering van het openbaar vervoer als gevolg van onze steeds uitbreidende gemeente bij u in studie is. Hetzelfde zouden wij willen opmer ken van het zogenaamde lijnbaanplan, zoals dit onlangs in de pers is ver schenen. Is dit plan als een serieus voorstel aan uw college overhandigd of is dit plan u alleen maar via de pers bekend? Van groot belang is hoe de daar gevestigde middenstand hiefover denkt en... wat zij daar eventueel voor over zal hebben. Ten aanzien van het onderwijs mo gen wij opmerken dat dit apparaat uit stekend functioneert. Een woord van lof voor wethouder Koppenberg, die de ze portefeuille tot nu toe beheerd heeft achten wij zeker op zijn plaats, T%'e- ressant vinden wij het dat u f 30.000.»- heeft uitgetrokken voor onderwijsver nieuwing. Met belangstelling wachten wij uw voorstellen tot bestemming »in deze gelden af. Het deed ons genoegen is het onlangs verschenen persverslag juist, dan zijn er geen crepeergevallen meer. Wij menen, dat het nu tijd wordt om te trachten wat meer variatie in de woningbouw te brengen, te hebben vernomen dat twee vereni gingen, die beide werkzaam zijn op het terrein van het chr. onderwijs, elkaar hebben gevonden en voortaan samen door het leven zullen gaan. Wij zouden hierbij willen opmerken: Wie volgt! Wat de gelegenheid voor sport en re creatie betreft zijn wij dankbaar voor wat reeds is bereikt of bereikt staat te worden. Het gebruik dat van het sport park gemaakt wordt is reeds zo inten sief dat het naar onze mening een zaak van wijs beleid is nu reeds plannen te maken voor een tweede sportpark. Het jeugdwerk staat volop in de be langstelling. Belangstelling dan in die zin dat deze zaak volop in discussie is. Bij de beoordeling van de vraag in wel ke richting dit jeugdwerk zich gaat ontwikkelen, willen wij positief stellen, dat de jeugd eigen vormen, een eigen expressie zoekt voor haar ontspanning. Dat dit werk op de juiste wijze wordt begeleid is een zaak van het grootste belang. Wij willen onze waardering uit spreken voor het instuifwerk zoals dit reeds door verschillende kerken ge schiedt. Nieuwe initiatieven dienen uit de bevolking, in het bijzonder uit de jeugd zelf op te komen. Samenbunde ling van krachten is ook op dit terrein dringend noodzakelijk. Nog een enkele opmerking over N.V 't Dingetje. Wij hebben er begrip voor dat uw college van mening is deze groep jon gelui niet aan hun lot te mogen overla ten als het hun ter beschikking staan de schoolgebouw wordt afgebroken. Ook wij zijn van mening dat deze groep moet worden opgevangen. Wél willen wij opmerken dat daarbij duide lijke normen in acht, worden genomen en op de juiste wijze toezicht wordt uitgeoefend. VEENENDAAL „We zouden die algemene beschouwingen best twee maal kunnen gaan houden", riep ds. D. van Enk (A.R.) uit tijdens de raadsvergadering om aan te tonen hoe nuttig hij een dergelijke bena dering van de gemeentelijke pro blemen vindt. De heer P. G. van Ojik (C.H.) dien de hem even later van repliek: „Als u zo graag wilt praten, moet u eerst maar eens vaker op de gewone raadsvergaderingen komen!". Deze opmerking had heel wat hila riteit tot gevolg en de opmerking van ds. Van Enk dat hij bijzonder weinig tijd heeft om de vergaderin gen te bezoeken, kon de vele glim lachjes maar nauwelijks verdrijven. De plannen voor een sporthal, zijn voorlopig nog niet te realiseren. Onze fractie heeft daar, gezien de grote uit gaven waarvoor de gemeente reeds staat, begrip voor, maar acht de bouw van een sporthal dermate noodzakelijk, dat zij uw college wil verzoeken aan dit project grote prioriteit te blijven verlenen. In de vorige begrotingsbehandeling werd onder meer gesproken over het be sloten karakter van Patrimoniums- Bouwvereniging. Ook in de commissie vergaderingen, die aan deze begrotings vergadering voorafgingen, kwam dit punt aan de orde. In uw antwoord op de toen gestelde vragen, merkt uw col lege op, dat door het instellen van zo genaamde wijkgemeenschappen deze bouwvereniging reeds een meer open karakter zou hebben gekregen. Wij merken daarbij echter op, dat niet al leen de huurders van Patrimoniums- Bouwvereniging tot een gemeenschap besloten, maar dat ook vele anderen, niet-huurders van Patrimoniums-Bouw vereniging zich bij bejaarde wijkge meenschappen hebben aangesloten. Onze fractie heeft veel waardering voor de wijze waarop Patrimoniums- Bouwvereniging tot op heden naar taak als bouwvereniging heeft vervult, maar betreurt het feit, dat deze vereniging nog steeds een besloten vereniging is gebleven en als klein comité beslissin gen neemt ten aanzien van grote finan ciële bedragen uit de rijkskas en minis teriële circulaires betreffende volks huisvesting. Op de vorige begrotingsvergadering werd mededeling gedaan van een te vor men bouwteam. Sindsdien hebben we daar weinig van vernomen. Kunt u ons informeren over de gang van zaken bij de bouwteam-besprekingen over het plan-Dragonder? De aanblik van het Rembrandt-park en het voor Euro-woningen bestemde gedeelte in de Engelenburg biedt een nog even troosteloos aanzien als een jaar geleden. Hopelijk zullen de beide instellingen, die hier wilden gaan bou wen, nu spoedig vaste vorm aan hun plannen geven. De ontwikkeling van het niuwe winkel centrum baart ons zorg. Hoewel er reeds verschillende plannen voor het winkel centrum zijn gemaakt, ontbreekt het ons nog steeds aan een concreet plan voor de ontwikkeling van de Hoofd straat en omgeving. Mede in het belang van de ontwikke ling van het centrum staan wij een plan voor, dat uitbreiding geeft aan het be staande winkelcentrum en zijn we be slist niet geporteerd voor de ontwikke ling van een nieuw winkelcentrum rond het raadhuis; dat dan te zijner tijd zou moeten aansluiten op het oude winkel centrum. Het komt ons voor, dat met name in het plan Salamander, dat er weinig of geen communicatie bestaat tussen de stedebouwkundige en degene die verant woordelijk is voor de goede verwerking van het verkeer. Over de plannen, die onze verkeersdeskundige tot op heden heeft gemaakt, kunnen we nog aller minst enthousiast zijn; naar onze be scheiden mening ontbreekt in deze plannen en rapporten wel heel vaak de werkelijkheidszin. Over de voortvarendheid, waarme de onze dienst van Gemeentewerken de plannen, betreffende de voltooiing van de Westelijke rondweg aanpakt, hebben we grote waardering, maar we ontkomen niet aan de in druk, dat er vertraging dreigt te ko men in deze plannen, doordat er maar al te veel instanties bij deze materie betrokken zijn en de onder linge communicatie vaak te wensen overlaat. Naar we hopen zal uw college ook spoedig de sleutel vinden voor het ont sluiten van het Ruisseveen. De hals starrigheid van de grondeigenaren zou daar de oorzaak van de moeilijkheden zijn. Deze uitdrukking in uw nota van aanbieding komt ons ongepast voor; als u niet tot een minnelijke schikking kunt komen met deze eigenaren, lijkt het ons beter tot onteigening van de benodigde percelen over te gaan. Het is voor ons nu nog niet zeker of deze eigenaren inderdaad halsstarrig zijn. Bij een onteigeningsprocedure zal de rech ter dat wel uitmaken. De onderwijszaken in Veenendaal worden naar onze mening door uw col lege en wel in 't bijzonder door de wethouder van onderwijs uitstekend behartigd. Hierbij denken we niet in de laatste plaats aan de ontwikkeling van het kleuteronderwijs; de laatste jaren is een grote achterstand ingelopen. Helaas is de lokaalvergoeding, welke van het rijk wordt ontvangen nog steeds veel te laag en dit kost de gemeente handen vol geld. Naar we hopen zal t rijk eventueel op uw verzoek de nor men spoedig herzien. De plannen voor de bouw van 'n vierklassig imbecielen- school achter de bestaande Prinses Wilhelminaschool achten wij zeer ur gent; nu misschien de BLO-school bin nenkort meer ruimte krijgt in de noodlokalen van de Herv. Ulo II, mag dit geen reden zijn om de nieuwbouw- plannen op te schorten. In het plan Molenburg zijn twee scholen voor Chr. onderwijs aange vraagd; nu in dit plan de ruimte voor scholenbouw zo klein bleek te zijn, dat daardoor deze beide scholen tegen el kaar gebouwd zullen moeten worden, lijkt het ons voor de betreffende school besturen van het grootste belang de realisering van scholenbouw in deze wijk gezamenlijk te behartigen. Kan het college ons nog nader in lichten omtrent de plannen voor het bouwen van een gymnastieklokaal in Veenendaal-Noord? Als de afbraak van het oude gym-lokaal aan de Hoogstraat een feit wordt, komen de scholen in dit deel van Veenendaal wel erg moeilijk te zitten met hun lessen in lichamelij ke oefening. Op vele plaatsen in ons land wordt schoolmelk verstrekt aan leerlingen van kleuterscholen en lagere scholen. Acht uw college het niet van groot be lang, dat dit ook op de Veenendaalse scholen wordt ingevoerd en is uw col lege bereid hierin te subsidiëren? In het afgelopen jaar verhuurde uw college aan een groep jongeren uit on ze gemeente enkele lokalen van de oude school in de Hoofdstraat. Zou u ons kunnen meedelen of u bij deze ver huur ook bepaalde voorwaarden hebt gesteld en zo ja, welke? De manier waarop deze jongeren aan deze lokaliteiten een ander aanzien meenden te moeten geven, komt ons als ontoelaatbaar voor. Ook al staat dit gebouw op de nominatie voor afbraak, dan nog past het niet ons dorpsbeeld op deze manier te versieren. Verschillende instellingen trachten in Veenendaal de jeugd gepaste ontspan ning te geven onder leiding van een deskundige. Uitbreiding van dit werk ook onder de rijpere jeugd is drin gend gewenst. Gezien de goede gang van zaken bij de Stichting voor sport en lichamelijke opvoeding lijkt het ons gewenst ook voor de jeugdzaken in het algemeen te komen tot een soort van Stichting, die dan coördinerend, stimulerend en met deskundige adviezen alle soorten van jeugdactiviteiten zal begeleiden. In deze Stichting zouden onder ande ren zitting moeten hebben: vertegen woordigers van verschillende jeugdor ganisaties, enkele leden van de raad en/of uw college en personen die voor de jeugdproblemen een open oog heb ben en die reeds als deskundige op dit terrein werkzaam zijn geweest. Deze Stichting voor het behartigen van de jeugdzaken zal dan uw college eventu eel ook kunnen adviseren over de bouw van ontspanningslokaliteiten e.d. Onze fractie is echter geen voorstan der van activiteiten van vrij ongeorga niseerde groepen minderjarigen, die verantwoordelijkheden op zich nemen, welke zij niet of nauwelijks kunnen dragen. Bij dergelijke activiteiten ontbreekt meestal de deskundige lei ding en wij zijn van mening dat de be zoekers van dergelijke festiviteiten me rendeels uit andere plaatsen afkomstig zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 4