Geen woorden maar daden voor de gehele jeugd EENGEZINSWONINGEN IN PLAN „DRAGONDER" MEER OPENHEID BIJ BOUWVERENIGING „Aansluitingen rondweg van eminent belang" M. G. II. HENDRIKS (K.V.P.): Blautvdrukhen Bezwaar Kamp Nieuwe ambtenaar bij Burg. Stand G. J. VAN DEELEN (S.G.P.) Sociale diensl Politie H. BROUWER (B.P.) H. BUDDINGH-DE VRIES LENTSCH (V.V.D.): Muurbloempje Zwembad Inzet I nieh Huisvesting Onde rw rJs Opbrengst collecte agina 5 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 ADVERTENTIE De bruisende dynamiek van Veenendaal welke overduidelijk als het onomstre den werk- en leefcentrum van het zuidelijk deel van het Eem- en Valleigebied fungeert is dit jaar o.m. tot uiting gekomen in de uitbreiding van de industriële bouw, een imposant gemeentehuis, 'n instructie-zwembad, de vele gereed geko men woningen; het op stapel staan of reeds ter hand genomen activiteiten van de bouw van een overdekt zwembad, een politiebureau, een rioolwaterzuiverings installatie. vele nieuwe woningen enz. In de nota van aanbieding voor het nieuwe begrotingsjaar heeft het college een nieuwe serie plannen ontvouwd, welke deze bruisende dynamiek voedsel blijft geven. Het verdient wellicht aanbeveling, dat het college zich eens bezint om in Veenendaal een cultuurcentrum tot stand te brengen naar 't voorbeeld zo als dat onlangs als wereldprimeur in Oostelijk Flevoland en wel in de plaats Dronten tot stand is gekomen. Hier heeft men alles in één: sporthal toneelzaal, filmzaal, vergaderlokalen, overdekte markt, restaurant enz. Het lijkt me zeer de moeite waard, indien het college in deze richting zijn voel horens ging uitsteken. Het begrip leefbaarheid is voor alle onderdelen van het gemeentelijk den ken en doen de basis. Van hieruit kan men de lijnen trekken voor het be leid op het terrein der volkshuisves ting, onderwijs, jeugdzaken, maatsch. welzijnszorg enz. Met deze visie als uitgangspunt wil ik thans slechts enke le onderdelen aan een nadere be schouwing onderwerpen. De dat indruk wordt wel eens gewekt, bij alle zorg voor een goede woningvoorraad er teveel gedacht wordt aan blauwdrukken, maar dat de mens die in en rondom de woning moet kun nen leven in de laatste koets van alle plannenmakerij zit. We dienen er voor te waken, dat er alleen maar zoge naamde „antropotheken" geschapen worden, hetgeen cru vertaald betekent „verzamelplaatsen voor mensen." De woningnood wordt gelukkig steeds verder teruggedrongen. Maar een an der probleem komt steeds schrijnen der naar voren in de vorm van „huur- nood". Wordt er altijd wel voldoende reke ning gehouden bij de toewijzing van woningen met de financiële draag kracht der toekomstige bewoners? Ik ben er niet gerust op! Het is mij be kend, dat in vele jonge gezinnen zowel de man als de vrouw uit werken gaat om het hoofd boven water te houden. Ik acht dit een onduldbare zaak. De moeder hoort in het gezin thuis! Hoe is het gesteld met de verleden Jaar aangekondigde proef tot huisves ting van enkele buitenlandse gastarbei dersgezinnen? Hoe staat het met de huisvesting van de gastarbeiders in gezinnen, die er qua woonruimte niet geschikt voor zijn? Verleden jaar werd op dit punt toegezegd, dat er een logeerverorde- ning zou komen. Ik heb er nog niets van gezien. In welke mate wordt er rekening ge houden met de huisvesting van gezin nen in woningen, die voor bewoning vrij komen wegens vertrek van bejaar den naar elders? Komen de minst- draagkrachtige gezinnen hiervoor het eerst in aanmerking? Tenslotte wil ik opnieuw een lans breken voor opneming van een deskun dige uit de sector der menswetenschap pen in het bouwteam. Hoewel wij in algemene zin over de structuur van het onderwijs in Veenen daal niet hebben te klagen, is de tot op heden gebruikelijke didactische metho de niet volledig aangepast aan de ont wikkeling van onze samenleving. Ik blijf het pedagogische gezien een bezwaar vinden dat de school nog te veel werkt in het straatje van het „weetjes-instituut" en te weinig re kening houdt met het kind gereed te maken voor de harde school van het leven. Met grote aandrang zou ik het colle ge willen verzoeken spoed te maken* reet de instelling van een gemeentelijke jeugdraad. Een dergelijke raad heeft tot taak de belangen van de jeugd te behartigen en het verstrekken van ad viezen aan 't gemeentebestuur. Voorts dient deze raad de samenwerking tus sen de verenigingen en instellingen werkzaam op het terrein van de jeugd- aangelegenheden, en de gemeentelijke overheid te bevorderen. Naast enkele leden uit de Gemeenteraad zullen in dit samenwerkingsorgaan deskundigen op 't terrein van de jeugdaangelegenhe- den een plaats moeten krijgen. Op de maandag jl. gehouden teach-in voor de Veenendaalse jeugd is zonne klaar gebleken, dat er veel leeft onder de jeugd. Het zou bijzonder onverstan dig van het Gemeentebestuur zijn, in dien men stokdoof blijft voor deze klop op de deur van de jeugd. In onze ge meente mag en kan er geen plaats zijn .voor de „ben-ik-mijn-broeders-hoeder"- mentaliteit. Gelukkig is het mij bekend, dat het college t.a.v. het gehele jeugdvraagstuk positiever is ingesteld dan menigeen in deze gemeente. Ik zou zeggen, colle ge, zet uw positieve instelling ook in daden om. Met erkentelijkheid heb ik kennis genomen van uw voornemen om de subsidies ten behoeve van het speel tuinwerk aanzienlijk ie verhogen. Ik hoop, dat het voortvarende beleid van het college zich terzake zal voortzetten en dat het ook tot de gewenste resulta ten zal leiden. Ook op dit terrein valt er nog, vooral in de nieuwbouwwijken, een achterstand weg te werken. Ten aanzien van het woonwagenkamp te Rhenen wil ik graag nog enkele op merkingen kwijt. Na het getraineer om op de door mij gestelde vragen in het afgelopen jaar een afdoend antwoord te krijgen, kon deze u bekende kwestie eindelijk in de raadsvergadering van 8-6-1967 uitvoerig aan de orde komen. Ik moge u herinneren aan de nota van het college van B. en W. van Rhe nen terzake, welke door ons college volledig werd onderschreven. In een gezamenlijke poging tot argumentatie door de 2 colleges werd o.m. gesteld: „Wij zijn en blijven van mening, dat deze gemeente niet de geschik te plaats is voor een dergelijk kamp redenen" 1. De gemeente is rijk aan natuur schoon. De laatste jaren is dit ge bied uitgegroeid tot een belangrijk recreatiecentrum. Afgezien van 't feit, dat een groot woonwagenkamp de schoonheid van de omgeving ontsiert, zal het zeer zeker ook afbreuk doen aan het be zoek van vakantiegangers aan deze gemeente. 2. Een ander argument was. o.m.: dat de meeste bewoners van het kamp werkzaam waren in de fruit oogst en dat daarom het kamp be ter naar die omgeving kon verhui zen, waar men dan zijn brood ver diende. Ik heb in deze vergadering van 8-6 '67 o.a. deze beweringen als bijzonder stuntelig, kortzichtig en zeer simplis tisch gekarakteriseerd. Als ik nu het antwoord lees van uw college, n.a.v. een door mij gedane vraag, dan blijkt zonneklaar dat men zichzelf fiks om de oren heeft geslagen en ineens volkomen is vergeten, wat men enkele maanden geleden nog als een zwaarwichtig argument aanvoerde om dit kamp weggewerkt te krijgen. Hoe dan ook, tot uw geruststelling kan ik meedelen, dat de stemming on der de bewoners, vergeleken bij vorig jaar, echt wel is verbeterd nu zij ge zien hebben, dat er verschillende ver beteringen zijn aangebracht. Het is echter de waarheid geweld aandoen, indien men zou beweren dat alles nu ineens prima in orde zou zijn. De toiletten zijn. nog steeds mens onterend. De rattenbestrijding laat nog veel te wensen over. Droevig is het nog steeds, dat een aanzienlijk aantal kinderen nooit naar school gaan. Met de bouw van het schooltje, waarvoor reeds lang de ver eiste vergunningen binnen zijn, kan nog steeds niet worden begonnen i.v.m. een ingediend bezwaarschrift van een der omwonenden tegen de bouw van dit schooltje. Naar mijn mening wordt hier op on christelijke wijze een bepaalde vorm van „rassendiscriminatie" gepleegd, waarvoor ik alleen maar minachting heb! Ik mag aannemen, dat het college op de hoogte is van mijn visie rondom het plaatselijke openbare vervoer. Met de weth. van Openbare Werken mocht ik hieromtrent onlangs nog een be spreking hebben. Hoewel aan de reali sering van mijn „bussenplan" heel wat haken en ogen zitten ik ben nuchter genoeg om dit te zien en te erkennen blijf ik van mening dat toch met' voort varendheid naar een oplossing terzake moet worden gezocht. De dienstbaarheid aan de gemeen schap behoort zich ook op dit terrein uit te strekken. Het is wel een kostba re maar geen luxueuze dienstverlening. Zij is zonder meer noodzakelijk! VEENENDAAL De Veenendaalse gemeenteraad stapte gistermiddag met zevenmijlslaarzen door de agenda die aan de behandeling van de begroting voorafging. Een van de punten was het verzoek van het college van B. en W. aan de raad om een krediet voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Bilderdijkstraat en de dr. De Visser straat alsmede voor het verbeteren van de Groen van Prinstererstraat. De heer H. van Wagensveld (CHU) verzocht de voorzitter er wel op toe te zien dat de trottoirs deugdelijk worden gelegd. „Op veel plaatsen ziet het er voor het oog aardig uit, maar na eni ge tijd begint de narigheid met verzak kingen. enz.", zo wist de CH-zegsman te vertellen. De wethouder van openba re werken, de heer Ant. de Ruiter, gaf vervolgens mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) de verzekering dat het uitvoeren van dit werk en nog enige andere objecten openbaar zullen worden aanbesteed. De heer G. van de Loosdrecht werd benoemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. SCHERPENZEEL De collecte ten bate van het fonds „Het gehandicapte Kind" heeft in Scherpenzeel een bedrag opgebracht van f 1107.16. VEENENDAAL ^\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\m Mijnheer de Voorzitter, Mevrouw, Mij ne Heren, Namens onze fractie zal ik een korte beschouwing geven over de begroting 1968: Natuurlijk zijn wij ervan overtuigd dat de nieuwe investeringen voor g'enoem- de dienst nodig zijn. Wel hebben wij be zwaren tegen het verstrekken van het totale krediet vooraf, wij zijn van me ning dat voor dergelijke aanschaffin gen afzonderlijke behandeling in de raad gewenst is. Uit de nota van aanbieding blijkt dat uw college in de loop van het begro tingsjaar met een aantal voorstellen wil komen voor het verlenen van kre dieten voor diverse werken. Over enke- te in de nota genoemde werken zijn er wat vragen gerezen bij onze fractie, graag zouden wij op de volgende vra gen een antwoord ontvangen: 1. graag zouden wij van u horen hoe het met de grondaankopen in het com plex „De Dragonder" verloopt?; 2. hoe is het met de stand van zaken in de „Industriewijk 2"? Er is een kre diet verstrekt van f 1.500.000,terwijl het komende begrotingsjaar een voor stel zal worden gedaan voor het verle nen van f 4.500.000,Wat is er al ge realiseerd in genoemde wijk en hoeveel grond is er in ons bezit? Graag zouden wij van u vernemen of er al aanvragen voor industrievestiging zijn; 3. onze laatste vraag, voorzover het betrekking heeft op het grondbedrijf, betreft het complex „Rembrandtlaan". Voorzover wij weten wordt er niet ge bouwd. Ziet het er naar uit dat de bouw het komende begrotingsjaar weer op gang komt? Is het bedrag van f 85.000,- zoals het op de begroting voorkomt, werkelijk nodig het komende jaar? Wij zijn namelijk een beetje bang, mijnheer de voorzitter, dat er anders in de loop van het begrotingsjaar een restant van de gelden, naar het sport-, en recreatiefonds zal verhuizen en wij zijn van mening dat er dan bestedingen zijn die meer het algemeen belang die nen. De stijging van de uitgaven voor de so ciale dienst is weer hoog. Het blijkt dat de oorzaak van genoemde stjiging ge zocht moet worden in de verhoogde ver-, pleegprijzen. Zo maakte ook een der kranten kortgeleden melding van een ophanden zijnde stijging van de verzor- gingskosten in het bejaardencentrum. Het gevolg van dergelijke stijgingen is, dat die mensen die zelf voor hun oude dag willen zorgen, hiertoe niet meer in staat zullen zijn. Die mensen die altijd zuinig zijn geweest, wat gepaard heb ben en die zichzelf het een en ander hebben moeten ontzeggen worden erg getroffen. Ook zij zullen straks van de ze of gene een aanvulling nodig hebben en wij betreuren dit, want wie zal zich dan straks nog persoonlijk verantwoor delijk weten? Mijnheer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, Dat er met de industrialisering van Veenendaal wordt voortgegaan door hef kapitale bedrag van 4V* miljoen te re serveren voor het bouwrijp maken Mijnheer de voorzitter, Het beeld dat de begroting biedt, is bepaald niet ongunstig te noemen. We heb ben er als gemeente wel eens slechter voor gestaan. De algemene uitkering uit het Gemeentefonds is weer met een fors bedrag gestegen, terwijl de inwerking treding van de „Wet uitkeringen wegen" eveneens een gunstige invloed op onze financiële positie zal uitoefenen. Of wij een belangrijk deel van de voorgenomen werken zullen kunnen gaan uitvoeren, hangt in hoofdzaak van twee dingen af. Ten eerste van de situatie op de kapitaalmarkt en ten tweede van het feit of onze plannen bestedingsklaar zijn. Wat het tweede punt aangaat, name lijk het bestedingsklaar zijn van de plannen, valt er ook nog wel iets op te merken. Het doortrekken van de Wes telijke Randweg bijvoorbeeld zal naar alle waarschijnlijkheid het komende jaar niet plaatsvinden. In het antwoord van B. W. staat: „Met de betrokken instanties bestaat een grote overeenstemming over het tracé van beide doortrekkingen, in gro te lijnen geschetste detaillering der plannen vereist nog een studie en voor bereiding op allerlei terrein." Mis schien kunt u hier bij uw antwoord wat nader op in gaan. Ook ten aanzien van de prognose van de totstandkoming van deze werken. Zowel voor de ver keerssituatie op de Kerkewijk als op de Bergweg zijn deze doortrekkingen van eminent belang. Ik hoop dat het College alles zal doen wat in zijn ver mogen ligt om deze zaak te bespoedi gen. Het plün ter verbetering van de Ker kewijk ter hoogte van de Nutsspaar- bank is zo langzamerhand een, „muur bloempje" aan het wordën. Hoe ver staat het met de voorbereiding ten aanzien van dit werk, met name even tuele grondaankopefi? Veenendaal begint langzamerhand een ander gezicht te krijgen. Mensen, die hier enige tijd niet geweest zijn, weten niet wat ze zien. Des te meer be ginnen nu de schoonheidsfouten in de oude kern in het oog te lopen. Wordt er al gewerkt aan een saneringsplan voor het Achterkerk? Ik neem aan dat die schadevergoedingskwestie met de N.V. De Ruiter toch eens aan een eind zal komen. Hoe de conclusie van de inge stelde commissie ook uit mag vallen, zaak is, dat we deze wijk en dit bedrijf in de naaste toekomst ruimen en sane ren. Verder hoop ik dat we als raad spoe dig iets concreets van onze verkeers- deskundige onder ogen krijgen. Ook wachten wij met smart op het plan- Tuinstraat en het plan-Dragonder. Wat het plan-Tuinstraat betref, zou ik wil len pleiten voor 'n vrijhouden van het parkeerterrein bij het OSB-gebouw. 't Zou bijzonder jammer zijn als dit stuk grond zou worden bebouwd. Het Raad huisplein is toch al niet overdreven ruim, vooral niet als het nieuwe post kantoor gerealiseerd zal zijn. Laten we hier toch vooral geen overhaaste be slissing nemen. Als we deze grond ver kopen is het plein voor altijd verknoeid. Met de bouw van het overdekte zwembad is inmiddels gestart. De overstelpende stroom bezoekers aan 't instructiebad heeft ten overvloede be wezen dat er hier een enorme behoefte bestaat aan zwemaccommodatie. Deze behoefte zal. naarmate er meer kinde ren afzwemmen, blijven toenemen. Het zou dan ook verheugend zijn als we het niet-overdekte bad direct na het ge reedkomen van het overdekte, zouden kunnen aanbesteden. Zou er evenwel geen mogelijkheid zijn nog dit voorjaar te beginnen met het in gereedheid brengen van de zonne weide, althans van een belangrijk deel van deze weide? Dit zou in het komende zomerseizoen de exploitatie van het bad gunstig kunnen beïnvloe den. Buiten zonnen, binnen zwem men is tenslotte heel wel doenlijk. Ik neem aan dat velen van deze ge legenheid gebruik zouden ipaken. Een ander belangrijk punt is dat van de vuilverwijdering. Er is een bedrag van f 150.000,ten laste van de algeme ne dienst gebracht ter oplossing of ge deeltelijke oplossing van dit vraagstuk. Hoe deze oplossing ook uit mag vallen, ik hoop van harte, dat we ten aanzien van dit probleem baas in eigen huis zul len blijven. Ik ga een opsomming geven van wat er de laatste jaren al zo voor de jeugd tot stand is gebracht. Ik zou moeten be ginnen met de subsidiëring van het jeugdwerk „de Instuif' en moeten ein digen met de aanbesteding van het overdekte zwembad. Als de jeugd vindt, dat er meer moet worden gedaan, dan moeten ze zelf, georganiseerd in een jeugdraad hun plannen ter tafel bren gen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft het bij de behandeling van de Rijksbegroting als volgt onder woorden gebracht: „Di verse doelstellingen van het te voeren beleid zullen pas dan zijn te realiseren, indien éen zo groot mogelijke belang stelling voor en actieve deelneming van de bevolking aan diverse activiteiten aanwezig is. Zonder dat", zo vervolgt minister Klompé, „zou de samenleving ontaarden in een verzorgingsstaat, waarin de burger niet meer kan doen, dan profiteren van de aangeboden mo gelijkheden zonder gelegenheid te heb ben voor zijn persoonlijke inzet". Tot zover dit citaat. De persoonlijke inzet, daar gaat het dus in eerste instantie om. Nu moet zo'n eventuele jeugdraad natuurlijk niet denken, dat het gemeentebestuur ijzer met handen kan breken. Als ze bijvoor beeld hier graag een kunstijsbaan wil len hebben, (dat lijkt me enorm), dan kunnen we er met elkaar zeker van zijn dat er nog heel wat water door de Rijn moet vloeien, voordat we zo'n baan zul len hebben. Ik kan me evenwel andere initiatieven voorstellen, die op kortere termijn te realiseren zouden zijn. Al leen graag wel initiatieven die het dag licht of althans een behoorlijke mate van kunstlicht kunnen verdragen. van Industriewijk II heeft onze vo^ :- ge instemming, omdat wij het aan \- ken van nieuwe industrieën voor een plaats als Veenendaal uitermate be langrijk vinden, vooral gezien het feit, dat de plaatselijke industrie helaas nog altijd wat eenzijdig georiënteerd is, hoewel er de afgelopen jaren wel een verschuiving ten gunste heeft plaatsge vonden. Ook het feit, dat er 3 miljoen gulden is uitgetrokken voor het bouwrijp ma ken van het plan „DRAGONDER" heeft onze instemming en is een noodzakelijk iets, gezien de ontwikkeling van onze woonplaats. Dat de randweg in de toekomst voor zien zal worden van „kop en staart" gezien het bedrag van 1.9 miljoen gul den, dat hiervoor wordt gereserveerd, stemt ons bijzonder tevreden, aangezien het doorgaande verkeer dan te zijner tijd uit de plaats wordt geweerd, het geen de verkeersveiligheid belangrijk ten goede zal komen. De „flessehals" nabij de markt is en blijft nog steeds een situatie schep pen die dringend verbetering behoeft, een zaak die, naar wij hopen, op korte termijn zal worden aangepakt; ook het instellen van een zgn. „blauwe zone" in de Hoofdstraat juichen wij toe. Ook wat betreft de Volkshuisvesting en de Woningbouw zou ik een enkele opmerking willen maken. Bepaald jammer en ongewenst ach ten wij het, dat aan ons verzoek om enkele dagwinkels in het plan „de MOLENBRUG" op te nemen, geen gevolg kon worden gegeven; zelfs de oorspronkelijk geprojecteerde bejaar denwoningen, waaraan toch een bij zonder grote behoefte is, moesten nog sneuvelen. Ons standpunt inzake de hoogbouw die nu al jaren gepleegd wordt, is ni&t gewijzigd; wij achten het percentage flatwoningen veel en veel te hoog en betreuren het dan ook dat bijvoorbeeld de bouw van eengezins-woningen door NV EUROWONINGEN nog steeds geen aanvang heeft genomen. Verder teleurstellend is het feit, dat de bouw van eengezinswoningen in het plan „DRAGONDER" weer geruime tijd zal moeten worden uitgesteld. Ondanks onze bezwaren en teleurstel lingen aangaande de woningbouw, ziet het er naar uit, dat de woningnood eind volgend jaar voor het grootste ge deelte of geheel zal zijn opgelost en dit is zeker een positief element. Het is te hopen, dat hiermede ook een einde aan de dirigistische woning- bouwpolitiek van de afgelopen jaren ko- me en andere ondernemers ook weer eens een kans krijgen woningen te bou wen die met gelden van de gemeen schap tot stand komen. In dit verband merken wij tevens het feit op. dat hier ter plaatse in toenemen de mate semipermanente schoolgebou wen gebouwd worden, die noch kosten besparend zijn, noch werkgelegenheid ter plaatse scheppen. Ook hier hopen wij, dat in de naa^»\ toekomst weer tot normale verhoudin- *gen zal worden teruggekeerd. Het antwoord van Patr. Bouwvereni ging aan uw College inzake de wense lijkheid meer „openheid" in deze ver eniging te betrachten, heeft ons niet be vredigd. Immers, door contacten te on derhouden met diverse wijkgemeen- schappen worden wel de wensen van bepaalde groepen naar voren gebracht, doch deze groepen hebben geen enkele zeggingskracht Hoewel wij de overtui ging hebben dat de vereniging momen teel een goed functionerend bestuurs apparaat heeft vinden wij het absurd en onjuist, dat deze vereniging die meer dan drieduizend huizen bezit en met miljoenen en miljoenen gemeen- W' schapsgelden werkt, slecht een zeer be perkt aantal leden heeft en dat zelfs huurders van hun woningen hier.van zonder meer g«en lid kunnen zijn. Er zijn door mij de laatste jaren nogal eens informaties ingewonnen inzake de rechtsvormen van diverse woningbouw corporaties, doch voor zover mij be kend is de rechtspersoonlijkheidsvorm van deze vereniging uniek in Neder land. Dat uw college de verhouding ook niet helemaal „gezond" vindt blijkt onzes inziens uit het feit dat de directeur van gemeentewerken (met alle waar dering overigens voor zijn persoon), in dit bestuur zitting heeft, een feit dat naar ik meen te weten, eveneens uniek is in Nederland. Bijzonder teleurstellend vinden wij het besluit van het Bestuur van P.B. geen woningen aan hun huurders te verkopen, alhoewel de minister van Volkshuisvesting dit al geruime tijd mogelijk heeft gemaakt. Het bezit van een eigen huis is. ons inziens, een van de meest aantrekke lijke vormen van bezitsvorming en wij achten het een gezonder verschijnsel, dat woningen in handen van het indi vidu zijn dan in handen van de staat, hetgeen nu in feite het geval is. Een en ander is voor ons reden uw college nogmaals het verzoek te doen aan P.B. te bewerksteligen een werke lijke „openheid" aangaande hun ver eniging te betrachten. Wat betreft het verstrekken' van de diverse subsidies merken wij onder meer op dat wij de subsidie voor de kosten van het streeksarchivariaat erg hoog vinden, mede gezien de zeer be perkte betekenis van deze instelling en de schaarste op de geldmarkt; ook de subsidie voor het Juliana-ziekenhuis acht ik persoonlijk niet noodzakelijk, hoewel we er geen „halszaak" van wil len maken en we de overtuiging hebben dat er wel op minder verantwoorde ma nier in Nederland subsidies worden ver strekt. Voor het woonwagenkamp is weder om een subsidie van f 6000 toegezegd voor onderhoud etc. Uit een onderzoek dat ter plaatse is verricht blijkt dat de subsidie niet alleen aan onderhoud kan zijn uitgegeven gezien de toestand van wegen etc. Wij veronderstellen dat een gedeelte van dit geld ook aan sociale voorzieningen is uitgegeven. Wij zou den het college willen vragen stappen te doen bij de gemeente Rhenqp om te weten te komen wat het onderhoud in werkelijkheid heeft gekost. Wat sportzaken betreft zijn we ver heugd dat inmiddels met de uitvoering van het nieuwe zwembad een aanvang is genomen en dat dit binnen afzienba re tijd gereed zal zijn. Verder zou ik het college willen verzoeken tot het plaatsen van afvalbakken op de sport terreinen te willen overgaan, gezien het feit, dat het soms een onbeschrijfelijke bende op de sportvelden is, hetgeen in de hand gewerkt wordt door het onvol doende aanwezig zijn van afvalbakken. Hiermee, mijnheer de voorzitter, wil ik mijn beschouwingen besluiten doch niet eerder voordat ik namens onze fractie uw college in het komende jaar alle kracht en wijsheid toewens bij het vervullen van uw taak. Dat de politie haar taak nauwgezet vervult, daar is iedereen wel van over tuigd. Wel hebben wij de indruk dat ze niet altijd opvoedkundig verantwoord optreedt. Het gebeurt dat er b.v. auto mobilisten zijn, die overigens geheel te goeder trouw, een parkeerfoutje maken en dit wordt dan direct gestraft met een boete. Natuurlijk is er dan gehan deld naar de letter van de wet, maar is het niet zo, dat er aan het politieop treden ook een opvoedkundige kant moet zitten? Wij zouden het beter vin den om als er een kleine fout wordt ge maakt, de overtreder er op te wijzen en pas als blijkt dat dit geen resultaat heeft, te straffen. Het is verblijdend dat de woning nood in onze gemeente op de terug tocht is. Natuurlijk blijven er wensen en een van deze wensen is de kwali teit te verbeteren. Het zou toch een natuurlijke zaak zijn, als de woning bouw een belangrijke verbetering te zien gaf. Het is echter omgekeerd zo, dat velen aan oudere huizen de voor- is reeds meermalen door deskundigen bewezen dat flatbouw, etagebouw en hoogbouw niét goedkoper, noch zuini ger is in grondgebruik. Er is beslist veel behoefte aan wo ningen met een klein eigen tuintje, waar de kinderen, die toch al weinig speelruimte hebben, kunnen spelen. On ze fractie hoopt dat ook voor voldoen de bejaardenwoningen zal worden ge zorgd. Er zai naar gestreefd moeten worden deze woningen in het centrum te bouwen, zodat onze bejaarden niet te ver van winkels af wonen en gebruik kunnen maken van het openbare ver voer. Wij willen ook uw aandacht vra gen voor. woningen voor lichamelijk gehandicapten. Wij vragen ons af hoé ver Me plan nen zijn met de doortrekking van de rondweg. Hoeveel grond is er in ons bezit en vlot het met de resterende aankopen? Onze fractie heeft de in druk dat het met de grondaankopen in het algemeen niet altijd „vlekkeloos" verloopt. Onlangs hoorden wij dat bij onderhandelingen over grondaankopen aan de Munnikenweg, de eigenaren een prijs aangeboden kregen van f 0,60 a f 0,75 per m2. Onze vraag is, is zo'n prijs redelijk? Wij moeten toch bereid zijn de prijs te geven die de mensen toekomt, anders zullen dergelijke on derhandelingen in de toekomst zeker erg stroef verlopen! Allereerst willen wij een woord van dank uitspreken, voor de wijze waarop de wethouder van onderwijs de hem opgedragen taak vervulde. Dat het Christelijk Onderwijs de volle aandacht heeft van onze fractie zal iedereen dui delijk zijn. Maar helaas is er nog steeds de strijd om de vrijheid van onder wijs, zoals bleek bij de behandeling van de Mammoetwet in. de Kamers der Staten-Generaal. Onze fractie is dan ook erg blij met de voorgestelde verhoging voor de exploitatievergoe ding. Het is vooral met oudere school gebouwen moeilijk de eindjes aan el kaar te knopen. We hopen dat het be drag nu voldoende zal blijken te zijn. Ook dit jaar hebben wij met veront rusting kennis genomen van de stijgen de tekorten. De vraag die bij ons leeft is, waar is het einde? De bedragen wor den zo hoog dat onze bevolking er geen nauwkeurige voorstelling meer van heeft. Om financiële en om principiële redenen kunnen wij onze steun hier niet aan geven. Hetzelfde geldt ook voor subsidies van culturele aard. Met name denken wij nu aan de voorgestelde ver hoging voor het U.S.O. Het subsidie voor genoemd orkest moet verhoogd worden van f 2000,- tot f 3000,- plus f 750,- voor ieder concert en dit terwijl het Nederlandse volk, via de belasting inspecteur, dergelijke orkesten voor een groot gedeelte onderhoudt. In feite komt het hier op neer dat we al gedwongen worden via andere kanalen te steunen. Onze fractie vindt het erg dat in deze welvarende tijd, allerlei vormen van kunst (waaronder zéér bedenkelijke) moeten worden gesubsidieerd. In dit verband willen we ook even ingaan op uw antwoord over het voortbestaan van n.v. 't Dingetje". Wij betreuren het interview over n.v. 't Dingetje dat de Hoofdinspecteur aan „De Vallei" toestond. Wij zijn van mening dat een gezagsdrager in deze tijd van normvervaging, dit niet kan doen. Wij zijn geschrokken van uw antwoord om verdere pogingen te steunen, zodat 't Dingetje kan blijven bestaan. Wij we ten dat bij een groot gedeelte van onze bevolking een gevoel van onbehagen leeft ten aanzien van deze jongeren, die in een gemeentegebouw zijn onderge bracht. Wij willen hier ernstig tegen waarschuwen. In onze tijd van verval en van normloosheid raken wij steeds meer de waarden van het Christendom kwijt. Wij zijn als overheid op de verkeerde weg als wij de activiteiten van dergelij ke groepen steunen. De ervaring heeft geleerd dat de jeugd respect heeft voor diegenen, die hen om hun bestwil, uit liefde, op normen wijzen en hen die los geslagen zijn, wat vastheid bieden, door te wijzen op de Heilige Schrift. Wij ho pen als fractie de nood van deze tijd steeds voor ogen te houden en mee te werken aan de welvaart van onze ge meente.

De Vallei | 1967 | | pagina 5