Deel Belgische artsen gaat morgen in staking PROCES IN A THENE HEINRICH MULLER GEVREESDE NAZI RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT Japan krijgt eilanden terug portie vlees vlees etenisn Omvang vervoer K.L.M. gestegen Ontevreden GEEN ENKELE STEUN VAN POLITIEKE PARTIJEN Zieken misschien naar Brussel „afgeschoven" BLOTE REG VERBODEN Kille beul werd in 1935 hoofd van Gestapo Brandend maagzuur, „SPAAR ACHTER AF'' OVERLEG JOHNSON - SATO YOlt ll \i.Wi K )lXi li( 11 Wetsontwerp amnestie voor tegenstanders De Gaulle TTTTTH EGYPTE WORDT VAN OLIE VOORZIEN VERSCHIL „TE VEEL" GEEN STEUN helpen direkt! geld voor Minder bes tri j d in g a r moede in Ver. Stalen W el 1 icht Nederlander aan hoofd van FAO Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB De bank waar ook zich thuis voelt Paus hersteld goed van operatie FRAAIE BUSSEN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 (Van onze correspondent) Morgen zal een deel van de Belgische doktoren weer een staking beginnen. Zij behoren tot de zogenaamde fede ratie Henrard, d#e, anders dan de twee rivaliserende artsen-organisaties (de fe deratie-Wijnen en het Algemeen Syn dicaat), geen genoegen hebben willen nemen met de modernisering van de uit 1818 daterende wetgeving op de ge neeskunde, die de regering krachtens •bijzondere volmachten heeft doorge voerd. Het is mogelijk, dat in enkele pro vincies de staking vandaag al begint. Het is ook mogelijk, dat haar karakter van provincie tot provincie zal verschil len. Het minimum dat men moet ver wachten is, dat de stakende huisdokters op de uren van hun spreekuur de voor deur gesloten houden. Er is ook al sprake van geweest, dat in de provincie de Henrardisten de zie ken zullen proberen af te schuiven naar de Brusselse ziekenhuizen, wat dus be tekent dat zij een chaos zullen trachten te veroorzaken om hun zin te krijgen. Bovendien hebben narcotiseurs die tot de groep-Henrard behoren, plannen ge maakt voor „een congres in het buiten land van onbeperkte duur", wat eenvou dig betekent, dat zij zich met een smoes je aan hun verantwoordelijkheid ont trekken door ondër te duiken in Neder land of Frankrijk. De bezwaren van de federatie-Hen- rard tegen de besluiten die de regering heeft genomen zijn voor een deel van principiële, voor een ander deel van praktische aard. Henrard verwijt de re gering, dat deze zich te veel zeggen schap heeft voorbehouden in de natio nale orde der geneesheren. De concur rerende organisaties menen echter, dat de nieuwe verordeningen omtrent de orde voldoende ruimte laten om zelf de zaken te regelen. De Henrardisten vallen bovendien over details, doch waar het voor hen ook om moge gaan, één ding is duide lijk: het grote publiek begrijpt van hun redeneringen absoluut niets. Op grond van vroegere stakingserva ringen beschouwt het de dokters van Henrard als een groep mensen met zeer ouderwetse opvattingen over hun status, die in deze tijd niet meer pas sen, maar vooral als een groep die er op uit is, te voorkomen dat administra tieve voorschriften het hun wat moei lijker maken dan tot dusver om hun in komen niet precies op te geven. ^Belangrijker dan dit alles is nog, dat, andeis uan bij vorige doktersstakingen, de federaue-nenrard geen enkele steun vindt bij welke van de grote politieke partijen dan ook. Ook de liberale par tij, die thans regeringsverantwoorde lijkheid draagt, heeft ditmaal de actie- Henrard afgekeurd en haar iedere re delijke grondslag ontzegd. DJAKARTA (AP) Een foto van de blote rug van Jane Fonda in News week en een artikel over Russische spionnen in Life hebben de Indonesi sche regering doen besluiten beide nummers van het blad voor versprei ding in Indonesië te verbieden. Het artikel in Life ziet de regering niet graag in handen van studenten; de blote rug liever niet in die van het grote Indonesische publiek omdat daar mee de goede zeden in gevaar worden gebracht. Voor een militaire rechtbank in Athene is gisteren een proces begonnen tegen zestien mannen en vijftien vrouwen, die zich volgens de tenlastelegging heb ben schuldig gemaakt aan sub\<ersieve activiteiten met het doel de regering omver te werpen. Rechts op de voorgrond mevrouw Sylvia Aktita, weduwe van de voormalige Griekse minister van Onderwijs. (Van een onzer redacteuren) De thans vermoedelijk gearresteerde oorlogsmisdadiger Heinrich Müller is ruim tien jaar lang een van de meest gevreesde mannen van Duitsland ge weest. Hij werd in de oorlog niet alleen gevreesd door de anti-nazi's in Duits land en de door Duitsland bezette gebieden, maar evenzeer door de nazi's die buiten de Gestapo actief waren. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft giste ren een verlaging van de begrotings post voor het programma ter bestrij ding van de armoede met 460 miljoen dollar goedgekeurd. Vervolgens werd besloten het pro gramma met een jaar te verlengen. Nadat zij in pogingen om het program ma te herzien een lange rij nederlagen hadden geleden slaagden de Republikei nen er te elfder ure in de toewijzing van toegestane gelden te verlagen van 2,06 miljard tot 1,6 miljard dollar. Zij kregen daarbij de hulp van de Demo craten uit de zuidelijke staten. De desbetreffende motie werd met 221 tegen 190 stemmen goedgekeurd. De senaat heeft het programma reeds met twee jaar verlengd en de uitgave van 2,25 miljard dollar per jaar toege staan. Kamer en senaat zullen thans over eenstemming over een compromis moe ten bereiken. Verwacht wordt, dat een groot deel van de verlaging van de toe gestane som weer ongedaan gemaakt zal worden. ADVERTENTIE Heinrich Müller was een beroepspoli tieman en in die functie kwam hij in contact met invloedrijke nazi's als Himmler en Goering, nog voor de machtsovername door de nazi's. Aan vankelijk zagen de elkaar bestrijdende nazileiders hem uitsluitend als een vak bekwame rechercheur, die zij voor hun persoonlijke karretjes konden spannen. HIMMLER Müller scheen in het begin van de na- zitijd op het verkeerde paard te wedden, want hij koos de zijde van Himmler,die vlak na de machtsovername van Hitier in het voorjaar van 1933 in hevige strijd gewikkeld raakte met de man naast Hitier, Goering. Himmler was belast met het organi seren van Hitiers lijfwacht de latere SS en juist de ijver van Himmler om deze lijfwacht zo omvangrijk moge lijk te maken, wekte het diepe wantrou wen van Goering, die zichzelf tot de, op Hitier na, machtigste man in Duitsland wilde maken. Om Himmler in bedwang te houden richtte Goering in 1933 de geheime staatspolitie op. Twee jaar hield Goe ring het vol tegen Himmler hij richt te eigen concentratiekampen op en hij vormde met zijn Gestapo een apart le gertje van gevreesde politiebeulen. Maar Himmler won en met hem zijn naaste medewerkers Heydrich en Mül ler. Toen Himmler de Gestapo van Goe ring overnam, werd Heydrich hoofd van de Gestapo en Müller werd adjudant van Heydrich. Na 1935 kreeg Heydrich het te druk met de organisatie van zijn Si'cherheitsdienst (SD: veiligheidsdienst) en toen werd Müller hoofd van de Ge stapo. De lijst van misdaden die de Gestapo op bevel en onder verantwoordelijkheid van Müller heeft bedreven, zal nooit volledig kunnen worden opgesteld. Müller ontpopte zich na enkele jaren van een plichtsgetrouw rechercheur tot een kille beul, die onbewogen over het leven en de veiligheid van miljoenen beschikte. Hij was de man die gevangenen liet doodschieten en in Poolse uniformen liet steken om daarmee het incident te construeren, dat Duitsland het excuus voor een aanval op Polen moest geven. Hij toonde zich bijzonder wreed jegens Russische krijgsgevangenen. Op 9 no vember 1941 gaf hij de volgende order uit: „Vanaf heden moeten de Russen die al duidelijk door de dood getekend zijn en van wie daarom niet kan worden verwacht dat zij tegen de inspanning van zelfs maar een kleine mars bestand zijn, worden uitgesloten van de trans porten en naar de concentratiekampen worden gebracht om te worden geëxe cuteerd". DRIJFJACHT Müller speelde een zeer belangrijke rol bij het neerslaan van de opstand der generaals in juli 1944. Hij werkte per soonlijk mee aan de drijfjacht tegen de opstandige Duitsers, die Hitier uit de weg hadden willen ruimen en hij bracht velen voor het vuurpeloton of aan de galg. Na de oorlog verdween Müller. Hij is het laatst gezien in Hitiers bunker in Berlijn bp 29 april 1945. Na de oorlog, toen Müller onvindbaar wa% terwijl men vermoedde dat hij nog in leven was, zijn er geruchten geweest, dat hij in dienst was getreden van de Sovjet- russische geheime politie. Reeds gedu rende zijn tijd als nazibeul had hij dik wijls zijn bewondering voor deze dienst uitgesproken. ADVERTENTIE ROME Er is een goede kans dat de Nederlander dr. H. Boerma wordt gekozen tot directeur-generaal van de Voe.dsel- en Landbouworganisatie van de"Verenigde Naties. Op een bijeenkomst van de organi satie in Rome werd gisteren besloten dat dr. Binay Rajan Sen uit India die sinds 1956 directeur-generaal is, niet zal worden herkozen. Bij de organisatie zijn 119 landen aan gesloten, De ambtstermijn van dr. Bi nay Rajan Sen loopt dit jaar af. Deze maand zal een opvolger worden geko zen. Voor deze baan met een jaarsala ris van 140.000 gulden komen twee voormalige directe medewerkers van dr. Sen in aanmerking, namelijk dr. Boerma en dr. Hernan Santa Cruz uit Chili en de tweede secretaris van de Verenigde Naties dr. Gabriel d'Arbous- sier uit Senegal. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 225 vestigingen in Nederland OVERLEDEN Na een enige maan den durend ziekbed is overleden de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning. Hij zou 24 november 64 jaar geworden zijn. Voor de soevereiniteits overdracht was hij resident van Banka en Billiton. ADVERTENTIE En waarom? Omdat de eiwitten in vlees eersteklas bouwstoffen voor het men selijk lichaam zijn. Omdat vlees goed is voor de lijn En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt. Déérom V DEN HAAG De omvang van het vervoer heeft zich by de K.L.M. in het tweede kwartaal van het boekjaar 1967-1968 (juli/september) bevredigend ont wikkeld en is ten opzichte van het vorige boekjaar met 14 procent gestegen. De toeneming van de produktie bedroeg 13 procent. Aan het heden verschenen verslag over deze periode wordt voorts het volgende ontleend: „De stijging van de vervoersinkom- sten bleef beperkt tot 5 pet., vooral als gevolg van de tariefsverlagingen op de Noordatlantische route, welke reeds in het vorige kwartaalbericht werden ge memoreerd. De ongunstige invloed van internationale politieke spanningen op de omvang van het vervoer was in de verslagperiode aanmerkelijk minder dan in het april/juni-kwartaal. De ove rige inkomsten stegen met 7 procent. De bedrijfskosten waren 9 pet. hoge# dan in 1966". BESTELLINGEN „In de loop van het kwartaal werd het eerste DC-8-63 vliegtuig in gebruik genomen, het tweede vliegtuig van dit type is in de eerste helft van novem ber aan de KLM afgeleverd." „Boven de tien DC-9-30, twee DC-8- 63 en de drie Boeing-747 vliegtuigen, die wij reeds in bestelling hadden, plaat sten wij in de loop van het kwartaal nog bestellingen op vier DC-9-30 en drie DC-8-63 vliegtuigen." „Voor het supersone-vliegtuig, dat in de Verenigde Staten in ontwikkeling is, reserveerden wij opnieuw drie afleve ringsposities, waardoor ons totaal aan tal afleveringsposities voor dit vlieg tuig op zes gebracht werd." Hieronder volgt een overzicht van het vervoer en de produktie (in miljoenen tonkilometers): juli t/m sept. Passage Vracht Post Bijz. vluchten Totale vervoer Produktie Beladingsgraad Passage Vracht Post Bijz. vluchten Totaal vervoer Produktie Beladingsgraad 1967 142.0 57.3 2,9 18.1 1966 125.9 52,9 3.2 10,7 220,3 192J 352,7 313,5 62,5 pet. 61,5 pet april t/m sept. 1967 1966 243,5 220,3 113,9 108.5 6.1 6,7 33.6 25,0 397,1 360,5 664.1 603,2 59,8 pet. 59,8 pet. Een teleurgestelde prinses Maria Beatrice van Savoye en haar ver loofde, de acteur Maurizio Arena, bij hun terugkeer in Rome. Het paar heeft tevergeefs getracht in Enge land in het huwelijk te treden. DIVIDEND Vooruitlopend op het te verwachten dividend over het gehele boekjaar 1967/ 68 hebben directie en commissarissen in hun vergadering van 26 oktober 1967 besloten (zoals toen reeds gemeld) om een interim dividend uit te keren van 3 pet. op de gewone aandelen, zulks ge zien de verbeterde balanspositie en de verwachtingen voor de toekomst. Op 26 oktober heeft de KLM reeds meege deeld, dat het tweede kwartaal een winst heeft opgeleverd van f 48.0 rr.ln tegen een winst van f 56.2 min over de zelfde periode van het vorige boekjaar. In de 6 maanden april t/m september waren de cijfers f 66.4 min resp. f 89,2 min. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft al vijf dagen geen koorts meer. Hij kan in zijn'privé-vertrekken wan delen en heeft enkele uren in een leun stoel doorgebracht. Dit staat in een bulletin, dat giste ren door het Vaticaan is gepubliceerd. Paus Paulus heeft elf dagen geleden een prostaatoperatie ondergaan. WASHINGTON Japan krijgt de Bonin-eilanden terug, die in de tweede wereldoorlog door Amerikaanse mari niers werden bezet. Ook zullen stappen worden ondernomen om te komen tot teruggave door de Verenigde Staten van de Rioe-Kioe-eiiandengroep, waar zich op het eiland Okinawa een belang rijk Amerikaans militair steunpunt be vindt. President Johnson en de Japanse mi nister-president Sato hebben dit in een gezamelijke verklaring bekendgemaakt. Premier Sato is voor officiële bespre kingen in Washington. Voo^ de hervatting van het Japans bestuur over de twee eilandengroepen in de Stille Oceaan is officieel geen da tum genoemd, doch gezaghebbende kringen zeiden dat de overdracht van de Bonins binnen een jaar zal plaats vinden. President Johnson en premier Sato zijn tot het akkoord gekomen, dat de Verenigde Staten op de Bonin-eilr.nden militaire faciliteiten en gebieden kun nen behouden; dit is gegrond op het veiligheidsverdrag tussen hun landen. PARIJS De Franse regering heeft gisteren onder voorzitterschap van pre sident De Gaulle een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in amnestie voor degenen die zich actief hebben ver zet tegen het verlenen van onafhanke lijkheid aan Algerije in 1962. Het par lement zal het ontwerp deze maand nog behandelen. De maatregel heeft volgens de minis ter van Voorlichting, Georges Gorse, betrekking op 274 personen, van wie er 62 nog gevangen zitten. Honderdvijftig van wie tien in de gevangenis, komen voor automatische amnestie in aanmer king. Voor de overige 124 gevallen zijn afzonderlijke amnestiedecreten van president De Gaulle nodig. Leiders van het verzet die nog ge vangen zitten zijn de voormalige gene raals Raoul Salan en Edmond Jouhaud, die levenslang hadden gekregen. De voormalige generaals Maurice Challe en Henri Zeiler werden vrijgelaten zon der amnestie te hebben verkregen. Oud-premier Georges Bidault ver blijft, zoals bekend, in België. De voor malige naaste medewerker van de Franse president, Jacques Soustelle, die zich eveneens tegen De Gaulle's Al gerijnse politiek keerde, zou zich in Zwitserland bevinden. ADVERTENTIE Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooistebussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. Liet militaire regime van kolonel Hoe^fi Boemedienne heeft te kam pen met de eerste ernstige interne crisis sedert de machtsovername van ex-president Ahmed Ben Bella in juni 1965. 't Heeft al geruime tijd gegist ussen de rivalerende partijen in de regerende revolutionaire raad, maar door de Al gerijnse traditie van geheimhouding, werd zo lang mogelijk de schijn opge houden dat alles koek en ei was. De conflicten zijn nu evenwel in een kritiek stadium gekomen, nadat ver scheidene hoge officieren scherpe kritiek hebben geleverd op verschei dene ministers, vooral die van Bin nenlandse Zaken, die zij hebben be schuldigd van verraad aan de Alge rijnse „socialistische revolutie". |Ae eerse openlijke aanwijzing van het losbarsten van het conflict kwam op 1 november toen kolonel Tahari Zbiri, chef van de generale staf, de jaarlijkse militaire parade ter gelegenheid van de verjaardag van de Algerijnse revolutie boycotte en weigerde te verschijnen op de di plomatieke recepïie, waar hij zelf de gastheer van was. Ziekte werd als reden van zijn afwezigheid gegeven, BOEMEDIENNE rustig aan maar het was een publiek geheim dat dit maar een voorwendsel was. Het gerucht doet de ronde dat hij weg bleef, uit vrees door rechtse elemen ten in het leger te worden gearres teerd. De afgelopen twee weken is Zbiri niet in het openbaar verschenen. Hij leeft zeer teruggetrokken onder bescher ming van tanktroepen op wier aan hankelijkheid hij kan rekenen. Het was al opgevallen dat het aantal (Russische; tanks dut aan de parade deelnam, aanzienlijk kleiner was dan doorgaan- liet geval was. a a n ve n v zbesta?: t er geen frmiv gevaar voor et n nieu we staa, j, die de val an net regime Bod, lediermo ;ou beték enen. Do president, die bij alle krijgs machtonderdelen nog hogelijk wordt gewaataeerd, cioet kon;-machtig po gingen de brand in zijn portij te blus sen. In geval hij daar riiet in zou sla gen, bestaat pas de kans op een nieu we coup. J^e partijen die tegenover elkaar staan zijn nog steeds dezelfde als die in 1902 bij het vertrek der Fran sen: de guerrilla's die de Fransen tijdens de bittere achtjarige Algerijn se oorlog hebben gevochten en de of ficieren van het Algerijnse leger, die gedurende deze strijd hun tijd door brachten in Marokko en Tunesië en die niet daadwerkelijk hebben bijge dragen tot de Algerijnse onafhanke lijkheid. Kolonel Zbiri stond destijds aan het hoofd der guerrilla's, maar ook op politiek terrein stond hij vooraan als het ging om beschuldigingen tegen de ministers van Boemedienne. die tij dens de Algerijnse oorlog in Marokko verbleven en die worden beschouwd als de gematigdste elementen in het regime. Het is aan hun invloed te danken, dat Algerije zijn anti-Westers beleid heeft laten varen dat was gevoerd sedert de oorlog in het Midden-Oosten. Ook het besluit weer diplomatieke banden aan te knopen met Engeland en West-Duitsland, die onlangs nog „bondgenoten van Israël" werden ge noemd, is genomen onder druk van deze groep ministers. Tijdens het jongste overleg tussen Boe medienne en de Syrische premier Joessef Zajen gaf de Algerijnse pre sident duidelijk te kennen, dat de Arabische landen hun „vernietiging- Israël-politiek" moeten laten varen en naar een oplossing moeten zoeken door middel van de Verenigde Naties. W/at betreft de binnenlandse politiek, bestaat overeenkomst betreffende de steun aan de Arabische lapden te gen Israël, het handhaven van de nauwe betrekkingen piet „het anti- imperialistische kamp" en het ver oordelen van ae „Amerikaanse agres sie in Viëtnam". En voorts schijnt er overeenstemming te heersen over een punt in het bij zonder: ex-president Ben Bella, ge vangen sedert de staatsgreep die een einde maakte aan zijn bestuur, mag niet worden toegestaan opnieuw voor het voetlicht te treden. LONDEN (Reuter) De Engelse oliemaatschappij British Petroleum zal voor Egypte olie gaan bewerken op de raffinaderij van BP te Aden. De maatschappij heeft een contract afge sloten dat voorziet in de verwerking van maximaal tweehonderd duizend ton per maand. De overeenkomst geldt voorlopig "tot eind van dit jaar, maar zal daarna maandelijks worden ver lengd. Egypte ziet zich door dit contract weer verzekerd van een belangrijk deel van zijn brandstofbehoeften, die vrijwel geheel waren weggevallen door de vernietiging van zijn olieraffinade rijen in Suez op 24 oktober door Israël.

De Vallei | 1967 | | pagina 7