Wanbetalers voor schut J ozina"-bemanning kreeg minimumstraf „Gemeenten lopen vast op de grond politiek" Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? Duizend gulden krediet Algemene Bank Nederland Minister Lardinois wil „Koe-tels" bij ons wel een kans geven „Nog geen gesprek, want ze zitten 1 pas een dag Ja! Op een rente-girorekening nü:31/2%renteen tot 100 „wonder-brandstaven" in handen van inbrekers HENKES VEL AMBASSADEUR M. J. ROSENBERG POLAK - ONZE MAN IN LAGOS - MEENT: Minister Schut sprak over woningbouwproblematiek Den Haag heel wat concreter Bankkluizen in gevaar Als groene zonemoet gaan fungeren als recreatie-oord voor Randstedelingen Examens in april Slipschoolhouder wordt vermist Twee gewonden bij steekpartij uit minnenijd „Kerken moeten bij gemengde huwelijken samenwerken" Tholen wellicht één gemeente GEEN RIMBOE GOll D SCHA ALT JE Whisky Haal Henkes in huis Vragen over (geen) inspraak bij burgemeesters- Ircnoeming (el OnderzeebootTonijn" voortijdig terug POST GEKREGEN ALLEMAAL TIJD DOOR BETON EN STAAL ALS BOTER Bode, die horloges verkocht, terecht ontslagen „Bulderbaan*" week later open #*DRAKA Met Velpon zie je er geen barst van. CEtósMMT Velpon GAS IN WESTLAND ONGERUST H.A.L. heeft eerste eon t ainersch i p „STIMULEREN" die móéten wel I B goed zijn I Leeg treinstel in Haarlem ontspoord DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 De textielhandelaar Th. Lenssen in de Amsterdamse Jordaan heeft zijn dreigement uitgevoerd en een lijst met alle wanbetalers erop voor zijn raam gehangen. Twaalf klanten, die voor bedragen, variërend van vijftig tot vijfhonderd gulden, in het krijt staan, worden met hun adressen vermeld op de lijst. Van de laatste kans om aan de schand paal te ontkomen hebben zes men sen gebruikgemaakt. De meeste wanbetalers wonen in de Jordaan, waar de daad van de winkelier nogal wat opzien heeft gebaard. Tot nu toe zijn de dreige menten om de ruit bij de winkelier in te gooien niet uitgevoerd. De heer Lenssen gaat over enkele weken zijn zaak sluiten. Hij heeft weinig hoop voor die tijd zijn geld te hebben geïnd. TTapitein Willem Plantinga en zes bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder Jozina hebben met het vonnis van tien jaar gevangenisstraf het minimum gekregen, dat in Nigeria staat voor het misdrijf, dat zij hebben begaan met het binnensmokkelen van wapens en munitie. De heer M. J. Rosenberg Polak, Nederlands ambassadeur in Lagos, zei dit in een telefonisch gesprek dat een van onze medewerkers gisteren met hem voerde. DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) wil niet zover gaan, dat de grondprijs voor woningwetwoningen even hoog wordt als die voor premiehuizen. „Dit neemt niet weg", zo zei de minister gisteren tijdens de openbare commissievergadering over zijn begroting, „dat de grondpolitiek in zekere zin een achtergebleven gebied is. Zij is", zo zei hij wat merkwaardig, „een heet hangijzer, waartegen de gemeenten vastlopen". v Volgens Nederlandse maatstaven artikel 97 b van het Wetboek van Strafrecht is tien jaar gevangenis straf het maximum, waartoe iemand kan worden veroordeeld „die enig voor werp Invoert, dat geschikt is tot het ver schaffen van stoffelijke steun aan het voorbereiden, bevorderen of teweeg brengen van omwenteling, indien hij weet of ernstig reden heeft om te ver moeden dat het daartoe bestemd is". De ambassadeur vervolgde: „Ik be grijp dat zoals u zegt het vonnis in Nederland hard is aangekomen, maar men moet in Nederland toch echt proberen in te zien, dat de 55 miljoen Nigerianen het een ernstig vergrijp vin den". Op de vraag „Hoe gaat het met de mensen van de Jozina" was het ant woord: „Ze zitten in de gevangenis en worden goed verzorgd". Wat is het voor een gevangenis? „U moet niet denken dat we hier in de rimboe leven. Lagos is een moderne stad met moderne faciliteiten. Europese gevangenen worden met de meest mo gelijke voorkomendheid behandeld".' De heer Rosenberg Polak deelde ook mee, dat de opvarenden van de Jozina in het begin in een ander gebouw waren on dergebracht. „Toen het lang ging duren, werden zij overgebracht naar de gevangenis, waar zij nu zijn". „Ik weet niet wat voor de zitting de verwachtingen van de mensen zelf waren over het vonnis", antwoordde de am bassadeur desgevraagd. „Over hun re actie kan ik alleen zeggen, dat het kal me zeelui zijn, die beseffen dat zij iets hebben gedaan wat verboden was. Het vonnis heeft betrekking op gevangenis straf en niet op dwangarbeid". Zou de rechtbank 'n voorbeeld heb ben willen stellen? „Deze gedachte speelt zeker mee. Men is er uiteraard niet op gesteld dat er wapens naar de opstandelingen wor den gesmokkeld. Ik wil hieraan toevoe gen, dat men elk woord over deze zaak dat men in Nederland in de publiciteit brengt, op een goudschaaltje moet we- ji ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii mui /"kmdat onze medewerker niet hele- maal gelukkig was met de ant woorden van ambassadeur Rosenberg Polak op zijn vragen over de juridi sche bijstand aan de beklaagden van de Jozina, heeft onze Haagse redactie zich gewend tot het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daar verstrekte men deze mededeling: „De opvarenden hebben rechtskundige bijstand gehad. Een advocaat heeft van het begin af aan het proces bij gewoond. Hif heeft het alleen niet nodig gevonden om iets te zeggen. Er is verder geen sprake van, dat de ambassade in gebreke zou zijn ge bleven door te laat in de rechtszaal te verschijnen. Hier en daar wordt over een tolk gesproken. Deze tolk is niemand anders dan een lid van de ambassade". Dat is, uit Den Haag, heel wat con creter dan wat de man ter plaatse, in Lagos, vertelde. II ADVERTENTIE ff_ HENKES VWAUT WMM i 8 8 DEN HAAG Waarom is bij de be noeming van een burgemeester van Maastricht het oordeel van de Maas trichtse raad niet opgevolgd? Dit heeft het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit (D'66) gevraagd aan minister mr. H. K. J. Beernink (Bin nenlandse Zaken). Mejuffrouw Goudsmit herinnert aan de uitspraak van minister Beernink, dat hij in veel gevallen „grote beteke nis hecht" aan de kennisneming van het oordeel van de gemeenteraad of de wethouders over de eisen, die aan de te benoemen kandidaat moeten worden gesteld. Alle fracties van de Maastrichtse raad vinden dat een economisch des kundige tot burgemeester had moeten worden benoemd. Maandag werd be kend dat het Kamerlid mr. A. M. I. H. Baeten, tot burgemeester is benoemd. Hij heeft vooral ervaring in onderwijs zaken. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte 1 De socialist H. Wierenga had tevo ren gewezen op de geweldige stijging van de grondprijzen: van 4.600 gulden in het eerste halfjaar van 1966 tot 7.600 gulden een jaar later. De socialist noem de de mogelijkheid van een vroegtijdig aankopen van grond door de gemeen ten de enige oplossing voor dit pro bleem. Minister Schut zoekt ook naar een oplossing. Hij hoopt er in de begro ting voor 1969 meer over te kunnen zeg gen. De liberaal H. Wiegel en de heer Wierenga maakten er ook bezwaar te gen, dat de inkomensgrens voor iemand, die een woningwetwoning wil kopen, is verhoogd van twaalfduizend tot twintig duizend gulden. „Wij moeten de spaar zin bevorderen", antwoordde ir. Schut. De voorwaarden voor zo'n koop zijn voor mensen met een salaris boven twaalfduizend gulden bovendien zwaar der. Zij moeten in sommige -gevallen zelfs vijfduizend gulden voor een huis meer betalen. De minister zegde toe, dat hij in het midden van het volgend jaar met een nota zal komen over zijn plannen tot krotopruiming. Deze belofte weerhield de P.S.P.-er H. J. Lankhorst ervan door middel van een motie op zo'n nota aan te dringen. „In 1966 zijn er zeventien duizend krotten opgeruimd", zei minis ter Schut. Dit aantal zal in 1968 groeien tot 23.000. De commissie had nogal wat kritiek op het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, dat als een door de overheid ge subsidieerde instelling het particuliere bedrijfsleven concurrentie aandoet. Het antwoord van minister Schut was raad selachtig: „Als het particulier initiatief zorgt voor de plaatsbepaling van het fonds, is er geen plaats voor een in greep door de centrale overheid." De minister deelde nog mee. dat de rijksdiensten zoveel mogelijk boven de lijn Alkmaar-Arnhem zullen worden ge vestigd. DEN HAAG De Nederlandse drie- cilinder onderzeeboot Tonijn kan niet op haar normale snelheid varen door een kapotte generator. Het schip keert uit de Middellandse Zee terug naar Den Helder. Het kan er op 20 november aan komen. Dat is tien dagen eerder dan het smaldeel V van de Koninklijke Marine dat ni* in de zuidelijke wateren een oefenreis maakt. De Tonijn maakte er deel van uit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gen. Anders zou het voor ons hier ook moeilijk kunnen worden iets voor de mensen te doen". Acht u het mogelijk, dat het von nis in hoger beroep zou kunnen wor den verzacht? „Daar wil ik me niet over uitlaten". Is gratie mogelijk, wellicht door -de president van Nigeria? „Ook daarover wil ik me niet uitla ten". Er zou geen juridische bijstand voor de mensen z(jn geweest. „Ach wat, het is niet zo dat zij geen juridische bijstand hebben gehad. Het gaat me evenwel te ver om te zeggen waarom zij tijdens de zitting geen raadsman hadden". In Nederland is een bericht van de correspondent van Associated Press in Lagos gepubliceerd dat iemand van de ambassade slechts een deel van het pro ces heeft bijgewoond. „Ja, ik ken hem, 't is een aardige man, maar zijn bericht is slechts betrek kelijk juist. Het zou niet in het belang van de mensen zijn als ik alles op dit punt zou gaan rechtzetten". Was geen enkele Nigeriaanse advo caat bereid de verdediging op zich te nemen? „Die vraag gaat me te ver". „Er zijn middelen aanwezig om met de mensen in contact te komen, maar of dit „gemakkelijk" gaat zoals u vraagt is een betrekkelijk begrip. Zij mogen post ontvangen en die hebben zij ook altijd gehad". Spreekt u ze regelmatig? „Dat is prematuur, want ze zitten pas een dag". Maar ze waren al weken in voor arrest. „Ik weet wel dat er altijd kritiek is op de ambassades....". Dat is niet de bedoeling van deze vraag. „Zegt u dan maar dat wij het goede voor hebben met de mensen". Dat hebben wij ook. „Noueh. goed dan". Op een volgende vraag vernam onze medewerker dat de opvarenden van de Jozina nu zijn ingeënt tegen pokken, gele koorts, cholera en typhus. „Er is medische verzorging mogelijk in de ge vangenis". Over de kok Kersies, die op een dieet zou leven en medicijnen nodig heeft, zei de heer Rosenberg Polak: „Hij heeft te gen mij nooit verteld dat hij suikerziek te heeft. Het kan dus niet héél ernstig zijn". Kapitein Plantinga zou niet hebben geweten dat In Nigeria een oorlogstoe stand heerste. „Ik kan geen gedachten lezen". Hier onderbreekt de telefoniste: „U hebt negen minuten gesproken", waar op de ambassadeur vraagt: „Wilt u het niet te lang maken, het kost allemaal tijd". Ik heb nog twee vragen. „Ik hoop laat ik zeggen dat het de taak van de ambassade is de landge noten bij te staan en te proberen dat zij een goede behandeling krijgen", is de reactie van de heer Rosenberg Polak op de vraag of de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Nigeria worden bedreigd door de kwestie met de Jozina. De laatste vraag had betrekking op de waarde van de strafmaat. Die is, volgens de ambassadeur, het minimum. ADVERTENTIE Onze kantoren lichten u graag verder in. ROTTERDAM De kans bestaat dat voor de inbraak, waarbij het afge lopen weekeinde in Londen tien mil joen gulden werd buitgemaakt, ther mische staven zijn gebruikt, die in de nacht van vrijdag 27 op zaterdag 28 oktober in Rotterdam zijn gestolen. De Rotterdamse politie onderschrijft deze veronderstelling van Scotland Yard. „In verkeerde handen zijn deze ther mische staven bijzonder gevaarlijk", zei men ons bij de Rotterdamse poli tie. „Ze gaan door beton en staal als boter". Anderhalf jaar geleden reeds had de Rotterdamse politie een demonstratie bijgewoond, die overtuigend had aan- ADVERTENTIE Mwmmmmmmmmwmtm CEMENT WATER RIJST VIS ETEN VOOR NOORD SUMATRA GIRO 79 11 00 'R |J S T' TILBURG UTRECHT De bode van het ge rechtsgebouw in Rotterdam, L. J., is terecht ontslagen, omdat hij jarenlang horloges heeft verkocht aan bezoekers, meent de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. De raad tilde er zwaar aan dat J. al in 1961 voor hetzelfde feit disciplinair was gestraft. Het ambtenarengerecht had het be sluit om J. te ontslaan nietig verklaard, omdat het meende dat de aan hem op gelegde straf te zwaar was voor het ge pleegde vergrijp. De centrale raad heeft de uitspraak van het ambtenaren gerecht nu vernietigd en het beroep van de bode tegen zijn ontslag ongegrond verklaard. J. werd eind vorig jaar ont slagen. SCHIPHOL De ingebruikneming van de omstreden start- en landings baan 09-27 op Schiphol, de zogenaamde bulderbaan, is tot volgende week uitge steld, omdat de regelapparatuur van de verlichting nog niet juist is afgesteld. De baan, waarvan de bewoners van Amstelveen-Noord en Buitenveldert ernstige geluidshinder verwachten, zou aanvankelijk vandaag om tien uur in gebruik worden genomen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! ADVERTENTIE DEN HAAG „Als de veeteelt met voorstellen komt, zal het niet aan mij liggen of er komen in Nederland ook koe-tels", zei minister Lardinois giste ren in de Landbouwcommissie van de Tweede Kamer. Het koe-tel was ter sprake gebracht door de socialist Van der Ploeg. Het is een soort hotel voor koeien, een ge meenschappelijk melk-veebedrijf, waar in de dieren het grootste deel van de tyd op stal staan en niet meer behoeven te worden „verweid", wat een grote be sparing aan grasland betekent. Ruw voer en krachtvoer nemen de plaats van het gras in. De heer Van der Ploeg dacht, dat het in de buurt van Essen in het Roerge bied goed gelukte met koe-tels en hij zag er voor ons land ook wel reden toe, vooral als een middel om de groene zone in de Randstad te behouden voor de recreatie. Minister Lardinois meende, dat ruim telijke ordening bij Essen niet in het geding was geweest. Daar hadden de boeren door de uitbreiding van Industrie en woningbouw dikke prijzen voor hun grond gemaakt en toen vonden hun vrouwen, dat zij niet meer behoefden te melken. Voor haar zijn de koe-tels opgezet en de boeren konden zich toen bezighouden met het slachtvee. De heer Van der Ploeg verweet de minister, dat deze zelf nooit eens met een stimulerend voor stel komt, maar ir. Lardinois wilde het toch maar liever aan het bedrijfsleven overlaten om uit te maken wat het bes te kan gebeuren. Het is voornamelijk een kwestie van prijs of er aardgas voor de tuinderij en in het Westland ter beschikking komt. Minister Lardinois zei, dat het hele Westland op aardgas zal moeten overschakelen om voor lagere tarieven zoals de industrie die heeft, in aanmer king te komen. De Gasunie heeft er belangstelling voor en is al bij Landbouw geweest om advies te vragen. Wil de zaak renda bel zijn en ook ononderbroken levering verzekerd kunnen worden, dan zal er een ringleiding moeten komen en die gaat zo'n vijftig miljoen gulden kosten. Deze investering vereist daarom een collectieve afneming door het Westland- se tuinbouwbedrijf. Tussen de betrokken departementen is overleg aan de gang om te onderzoe ken of en onder welke omstandigheden aardgas op grote schaal in het Westland kan worden toegepast. DEN HAAG. De data van het schriftelijke gedeelte van de eindexa mens HAVO en MAVO zijn voor vol gend jaar als volgt vastgesteld: HAVO: van maandag 22 tot en met vrijdag 26 april. MAVO: van dinsdag 23 tot en met vrijdag 26 april (drie- en vierjarige cursus). getoond, dat met deze bijzondere brandstaven in korte tijd een flink gat kan worden gebrand in kluiswanden van dertig tot veertig centimeter dik te. Zulke kluiswanden werden tot de uitvinding van de brandstof onoverwin nelijk geacht. Uit veiligheidsoverwegin gen was het nieuws van de uitvinding geheim gehouden. De opzienbarende vinding werd door de Rotterdamse aannemer W. Chris- tiaanse verfijnd en verder ontwikkeld. Hij heeft de laatste drie jaar tiendui zenden staven verkocht en uitgevoerd, onder andere naar Engeland en Ame rika. De politie werd ongerust toen in de nacht van 27 op 28 oktober bij de heer Christiaanse tachtig van deze brand staven werden gestolen. In een bedrijf in Hilversum zijn la ter nog elf brandstaven bij een inbraak ontvreemd. Scotland Yard houdt overigens reke ning met de mogelijkheid, dat de brandstaven die werden gebruikt om de zestig centimeter dikke kluiswanden open te branden, via de normale han delskanalen in Engeland zijn binnenge komen. „Het enige wat zeker is", zei men ons bij de Yard, „is dat in Rotter dam en Hilversum in totaal bijna hon derd van die gevaarlijke werktuigen in handen van inbrekers zijn gevallen". AMSTERDAM. De directeur van de autoslipschool aan de Zuiderzeeweg in Amsterdam, de vijftigjarige P. Gijs- wijt, is spoorloos. De politie heeft over het hele land een opsporingsverzoek verspreid. Ook is een verzoek uitgestuurd om de opsporing van de 32-jarige rijschool houder H. W. Stenacker, die eind okto ber zijn huis aan de Andries Snoekstraat verliet en sindsdien spoorloos is. De slipschoolhouder verdween maan dag. Hij verliet toen het kantoortje van zijn school. De kachel en het licht liet hij branden. Volgens mensen, die hem kennen, was de heer Gijswijt de laat ste tijd nogal depressief. Koelhuisen liggen vol met appels. DEN HAAG. De Nederlandse koel huizen liggen tot de nok toe gevuld met appels, veelal van bijzonder goede kwa liteit. We kunnen dus met een gerust hart de winter ingaan. Oorzaak van de grote voorraad is afgezien van de flinke oogst de ge ringe vraag uit het buitenland. De ex port ligt belangrijk beneden vorig jaar, ondanks de vaak heel lage prijzen. Zo zijn de rassen Jonathan en Golden Deli cious volgens de deskundigen in jaren niet zo goedkoop geweest als nu. DELFT De 26-jarige Delftenaar J. B. en zijn 27-jarige vriendin H. C.-V. zijn vrij ernstig gewond geraakt bij een steekpartij in het huis van de vrouw aan de Dillenburgstraat in Delft. De steken werden toegebracht door de 25-jarige zeeman A. C., wie het niet zinde dat zijn vrouw, van wie hij se dert juni gescheiden leeft, met B. sa men woont. Hij was 's avonds met een groot ge karteld mes naar het huis van de vrouw gegaan. B. kreeg een diepe steekwond en drie snijwonden aan de armen. De vrouw liep ook armwonden op. De dader, die op het gegil van de vrouw vluchtte, werd later op straat door de politie aangehouden. DUINKERKEN De Holland-Ameri- ka Lijn (HAL) in Rotterdam heeft gis teren de beschikking gekregen over haar eerste containerschip. Het is de Atlantic Star met een draagvermogen van 14.000 ton die in Duinkerken werd gebouwd op de werf France Gironde. Het schip had een geslaagde technische proeftocht gemaakt waarop het een snelheid van ruim 21 mijl maakte. De Atlantic Star gaat varen in de dienst van de Atlantic Container Line, waarin de HAL deelneemt. Zij komt via Bremerhaven en Göteborg op 24 november in Rotterdam aan. De volgen de dag vertrekt het schip via Antwer pen naar New York, Baltimore en Nor folk. AMSTERDAM By het gemengde huwelijk gaat het allereerst om het (geestelijk) belang en om het geluk van man en vrouw en niet in de eer ste plaats om het belang van welke kerk ook". Dit staat in een nota van een com missie die is gegroeid uit leden van het Priesterberaad Binnenstad Am sterdam en een aantal reformatori sche predikanten. De ondertekenaars ds. H. J. Ka ter (hervormd predikant), ds. H. Wier- singa (gereformeerd predikant^, en de Franciscaner en Capucijner paters H. Lagerberg en A. Blik pleiten voor een nauwe samenwerking tussen de zielzorgers van de verschillende ker ken bij gemengde huwelijken. Bij dergelijke huwelijken zal een overgang van een van de twee part ners naar de kerk van de ander het meest in het belang zijn van de gehuw den", aldus de nota. „De beide pas toors zullen deze mogelijkheid dan ook stimuleren en naar een geheel in vrij heid te nemen beslissing begeleiden". „Men zou zelfs", zo staat in de nota. „kunnen pleiten voor een erkend „gast- lidmaatschap" van eikaars kerk. In schrijving in de huwelijksregisters van beide kerken is wenselijk". Wanneer er geen reële mogelijk heid is dat een van de partners naar een andere kerk overgaat, zal het punt van de kerkelijke begeleiding van de kinderen die uit het huwelijk worden geboren, aan de orde dienen te ko men". De opstellers van de nota menen dat de formulering van de garanties die van de rooms-katholiek worden ver langd over de opvoeding van de kinde ren, in strijd zijn met de conciliaire beginselen. Die formulering moet dus niet meer worden gehanteerd. „Een nieuwe formulering zou moeten bestaan uit een belofte elkaar niet te hinderen maar juist te steunen in het beleven van het (misschien verschillen de) geloof en de belofte de kinderen op te voeden in de geest van het Evange lie en hen toe te leiden naar de kerk van Jezus Christus". ADVERTENTIE OLIFANT IS VADERLANDS LIEVEND. Heeft grote eerbied voor Vaderlandse borrel. Traditie in ere houden en meer van dat soort kreten. Oude en Jonge jenever. Puik! Hoeral DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) wil van het hele eiland Tholen één gemeente maken. Dat houdt in, dat de gemeenten Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Sint Annaland, Sint Maartensdijk, Sta- venisse en Tholen moeten worden opge heven, zo blijkt uit het wetsontwerp dat de minister bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De nieuwe gemeente Tholen zal zes tienduizend inwoners tellen. Als alle herindelingen achter de rug zullen zijn zal het aantal gemeenten in Zeeland van 101 tot 27 zijn gedaald. Het aantal gemeenten met meer dan tienduizend inwoners zal van vier tot negen stijgen. Drie-kwart van de Zeeuwse bevolking zal dan in plaatsen met meer dan tienduizend inwoners wo nen. ADVERTENTIE I PHILIPSBATVcn ~\ll HAARLEM Tussen Haarlem en Santpoort-Noord is gisteren de hele avond geen treinverkeer mogelijk ge weest. Om ongeveer acht uur was in Haarlem tijdens het rangeren een leeg treinstel ontspoord. Het treinstel kan telde niet maar kwam naast de rails te staan. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor.

De Vallei | 1967 | | pagina 9