KROIWMENIE (g) VINYL OP VILT Tholen voorziet weinig narigheid van gemeentelijke herindeling Koers van pond sterling kelderde als baksteen lezen is 20 gegadigden voor boringen in Noordzee 50 Nederlander in Duitsland recordhouder kinderbijslag 'n TIM in haar cent Schouwen-Duiveland een lichtend voorbeeld Nitho behoeft een betere coördinatie Kunstschilder kocht hasjiesj van subsidie „Marechaussees zijn onwettig in hoofdstad"" Britten voelen ook voor een „plan-Leber" GERUCHTEN OVER NIEUWE LENING woont om ^QCt U 'Am m IETS NIEUWS OP DE VLOER? SPAANSE SINAASAPPELEN SAMEN DELEN VIT DE KRING HOGE PET OP Saigon kondigt executies aan de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Terechtstelling leden Viët-Cong uitgesteld EERST GESTEGEN VINNIGE STRIJD Poging tot doodslag op schoonzuster WORSTELING VERZONNEN tellen u Aan desperado's Want boeten J ^cu*® en contra-Spi% gangsters en^|j^en Aan^sP^uCjz0ekers. Aan nachtzwart sPeri"s ag.na I I VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 advertentie De Zeeuwen op het eiland Tholen liggen niet wakker van minister Beerninks wetsontwerp om de zeven gemeenten Oud-VossemeerPoortvliet, Scher- penisse, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Tholen tot één ge meente te maken. De, pakweg, zestienduizend mensen hebben het voelen aankomen: zij wisten, dat de regering de laatste twee jaar bij herhaling inet die gedachte heeft ge speeld. Nu het wetsontwerp is ingediend, halen ze wat laconiek de schouders op en constateren, dat de pap nu wel gestort is, waarmee ze maar willen zeggen, dat het er wel van zal komen. advertentie 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft twintig aan vragen ontvangen van in totaal 56 on dernemingen, die op ons deel van het continentale plat naar olie of gas wil len boren. Zij hebben betrekking op ongeveer 34.000 van de in totaal 60.000 vierkante kilometer die kan worden uitgegeven. Het meest in trek is de strook langs de kust van Noord" en Zuid-Holland en die grenst aan het Engelse en Deense deel van het plat. Donderdag was de laatste dag waar op een aanvraag kon worden ingediend. Op 16 augustus begon het tijdvak hier voor, toen de betreffende algemene maatregel van bestuur in werking trad. De meeste aanvragen zijn echter de laatste tien dagen op het ministerie bin nengekomen. Vandaag worden aanvragers en ge wenste gebieden in de Staatscourant ge publiceerd. Een maand lang bestaat er gelegenheid om bezwaarschriften in te dienen. Daarna moet minister De Block na overleg met de mijnraad, over de toewijzing beslissen. Tot de laatste aanvragers voor een opsporingsvergunning behoorden: Een combinatie van drie maatschappijen: Exploratie maatschappij Dyas (beho rend tot het concern Steenkolen-Han- delsvereeniging te Utrecht), Amoco Ne therlands Petroleum Co. (dochter van de Amerikaanse Standard Oil Co. of In diana) en de Westduitse onderneming Gelsenkirchener Bergwerks, en de Bri tish Petroleum Exploratiemaatschappij Nederland N.V., die samen met de Ne derland Gulf Oil Production Company een aanvraag indiende. De boorwerk- zaamheden zullen worden verricht door B.P. "advertentie tmmmwÊÊmMÊmwmmmmm GEEF VOOR ETEN CEMENT! CEMENT BLIJFT ETEN GEVEN! GIRO 79 11 00 R |J S T* TILBURG DEN HAAG Het Nederlandse insti tuut voor toegepaste huishoudelijk on derzoek in Wageningen zal geen men sen meer mogen aanstellen, voordat is uitgemaakt welke taak het precies zal krijgen en of 't niet beter kan samen werken met andere researchinstellin gen. In hetzelfde gebouw heeft de land bouwhogeschool ook 'n onderzoekings instituut. Minister ir. Lardinios liet er gisteren in de landbouwcommissie van de Twee de Kamer geen twijfel over bestaan dat ook hij overtuigd was van de noodzaak van een betere coördinatie in Wagenin gen. Het Nitho krijgt een subsidie van ruim 1,3 miljoen gulden. De D '66-er drs. Dijkstra had zich af gevraagd waarom het Nitho zich be moeit met wonen en textiel. Hij had een amendement ingediend om op de sub- sidiepost een ton te schrappen, zodat in ieder geval tien vacatures niet konden worden bezet. Hij kreeg meer dan hij had gevraagd, met de toezegging van de minister dat er geen enkele vacature worden vervuld zolang niet is uitge zocht of er doelmatiger kan worden ge werkt. Over het Nitho is de laatste tijd nogal wat te doen geweest, omdat bleek dat het onderzoekingen verricht op terrei nen, waarop met name TNO-instellin- gen al lang bezig waren geweest. Er komt nu een interdepartementale werk groep om een doeltreffende samenwer king tussen de onderscheidene institu ten tot stand te brengen. Na de toezegging van de minister trok de afgevaardigde Dijkstra zijn amende ment in. Veel woorden maken ze er niet over vuil. Verwoed rommelen ze op hun lan derijen in de vette zeeklei om de bie ten bij de kop te pakken, want ook op Tholen is de oogstcampagne in volle gang. Als minister Beernink zijn zin krijgt en daar ziet het wel naar uit zul len er van de 53 gemeenteraadsleden, die het eiland nu nog telt, maar zeven tien overblijven. Van de veertien wet houders zullen er twaalf van het poli tieke toneel moeten verdwijnen, omdat het nieuwe college aan hen geen plaats meer biedt Vijf van de zes burgemeesters Sint Maartensdijk en Scherpenisse hebben samen één burgervader zullen elders emplooi moeten vinden. Ze nemen het nuchter op. zeggen dat ze voor het wetsontwerp van minister Beernink zijn en wijzen vastbesloten naar Schou wen-Duiveland, waar men vier jaar ge leden al tot een herindeling overgingen waar het allemaal op zijn pootjes te recht is gekomen. Wat de Zeeuwen in hun door de zee wind verweerde huisjes wél bezighoudt is de vraag waar het nieuwe gemeente bestuur zich na 1 januari 1970 want zo lang zal het nog wel duren zal gaan vestigen. De verwachting is dat het of in Tholen of in Sint Maartens dijk zal zijn. Tholen, omdat dit meer stad is; Sint Maartensdijk omdat het midden op het eiland ligt en daardoor het best te be reiken is. Er gaan zelfs stemmen op voor èn Tholen èn Sint Maartensdijk „Dat doet Den Haag uiteindelijk ook", is de mening van één van de zestien duizend mensen, die op de ruim 2100 ha, die Tholen groot is, hun leven slij ten. „Decentralisatie", zegt de man, „de ene dienst hier en de andere daar, dan is iedereen tevreden. Het is de burgemeester van Sint Maartensdijk, de heer D. C. Bouwense (59), die die mening min of meer deelt. In één van de kamers van het schil derachtige gemeentehuis aan de Markt zegt hij: „Tholen bijvoorbeeld zou de kantoren en zo kunnen huisvesten en wij, met dit prachtige stadhuis, zouden het representatieve deel voor onze re kening kunnen nemen. De vergaderin gen van B. en W. bedoel ik, de raads- bijeenkomsten en zo. Sint Annaland zou dan een trouwzaal kunnen houden en in de rest van de gemeenten gewoon klei ne hulpsecretariaten". „Dan is iedereen tevreden", zegt de man, die al twee jaar geleden met de herindeling werd geconfronteerd, toen de regering Sint Maartensdijk en Scher penisse tot één gemeente wilde samen smelten. Voor burgemeester Bouwense ontstond toen een uiterst moeilijke si tuatie, omdat hij zowel burgemeester is van Scherpenisse als van Sint Maar tensdijk. Toen hij de raad van Scherpenisse voorzat, stelde hij voor niet met de her indeling akkoord te gaan, en voor de raad van Sint Maartensdijk betoogde hij, dat de raad er wél voor moest stemmen. De herindeling ging niet door maar is sindsdien als het zwaard van Damocles boven Tholen blijven hangen. In Sint Annaland zegt de 45-jarige lo co-burgemeester A. J. Scherpenisse door het loket van het postkantoor, dat hij beheert: „Door zo'n herindeling wor den de eigenschappen van een gemeen te aangetast. Het eigen kringetje gaat verloren, financieel en planologisch ga je erop vooruit, maar voor het vereni gingsleven is zoiets fnuikend". Hij zegt: „Met onze 2800 bewoners hebben we hier alleen al in Sint Anna land 55 verenigingen. We hebben een fanfare van 85 jaar, die het tot de ere- afdeling heeft gebracht. Zo'n vereni ging wordt goed gesubsidiëerd, maar gebeurt dat straks ook nog, straks als zeventien mensen uit zeven verschillen de gemeenten over zo'n subsidie moe ten beslissen? Is er dan geen jaloezie?" Even later in de woonkamer naast 't kantoor: „Bovendien heeft een burge meester, vooral hier op Tholen, ook 'n sociale functie. Zo'n man bemiddelt bij burenruzies; hij is de eregast op brui loften en tijdens zijn spreekuur maar al te vaak een klaagmuur. Als je zo'n fi guur hier uit een gemeente haalt, dan verliest zo'n dorp zijn hart. Daar moet de minister toch ook bij stilstaan". De burgemeester van de gemeente Tholen, de heer J. E. van Boei jen, met zijn 36 jaren de jongste van de Tholen- se zei: „Ja wat moet de hoofdgemeen te worden? Tholen zelf, zou je zeggen, omdat het het dichtst tegen de rest van Nederland aan ligt. Voor Sint Maartens dijk valt ook wat te zeggen, als je be redeneert welke gemeente 't best voor alle eilandbewoners te bereiken is. Toch zou ik zeggen: Tholen, want Sint SAIGON Drie tot de doodstraf ver oordeelde Viët-Cong-terroristen zullen vrijdag in de ochtend worden terecht gesteld. Het zullen de eerste executies sinds meer dan twee jaar zijn. Naar verluidt zijn de Amerikaanse autoriteiten verre van gelukkig met de beslissing, aangezien de communisten in het verleden hebben gedreigd als represaillemaatregel Amerikaanse krijgsgevangenen te zullen executeren en hun dreigementen ook waar heb ben gemaakt. De executies zullen ten uitvoer worden gelegd in de Chi Hoa gevangenis van Saigon. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren zes narcoti- cazaken behandeld tegen jongemannen die marihuana, opium en ampullen morfine in hun bezit hadden gehad. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, eiste straffen variërend van acht maanden tot vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk, alle met aftrek van het'voorarrest. De 34-jarige kunstschilder B. N. uit Amsterdam had van de gemeente vijf tienhonderd gulden gekregen om in het Maartensdijk heeft slechte busverbin-huitenland te gaan schilderen. Hij had dingen." voor 1250 gulden achthonderd gram Over de onderlinge rivaliteit: „Dehasjiesj gekocht, waarvan hij een deel Zeeuwen zijn nuchter en verstandig ge-had doorverkocht. De kunstschilder noeg om te begrijpen, dat er met sa-verklaarde dat hij deze aan- en verko- menwerking veel te bereiken valt. pen had gedaan om de vijftienhonderd Maar in de Betuwe zijn er bijvoorbeeld gulden bijeen te houden. Hij gebruikte gemeenten, die in de jaren dertig zijnal twaalf jaar hasjiesj en marihuana, samengevoegd en waar de bevolkings-„Daar raak je niet aan verslaafd", groepen nooit tot elkaar zijn gekomen.verelde hij de rechtbank. Zo in de geest van: „Ik laat me aan Volgens het psychiatrisch rapport is die kant van de gemeente nooit begra-hij verminderd toerekeningsvatbaar, ven, want ik ben daar niet geboren". Behalve acht maanden met aftrek vor- Of hij dat soort moeilijkheden ookderde de officier voorwaardelijke ter voor Tholen voorziet? „Het kan", zegt beschikkingstelling van de regering, de jonge burgervader van 3750 Tholena- De twintigjarige in Paramaribo gebo ren, „maar ik geloof het niet. Nog-ren kantoorbediende C. R. K. had op maals: ik heb bepaald een hoge pet ophet Centraal Station in Amsterdam van voor hun aanpassingsvermogen. Eeneen onbekende 21 ampullen morfine ge- basis voor een goede verstandhoudingkocht. Zelf gebruikte hij alleen marihu- is er dus zeker". ana. Aan iemand die hij in een gram- Wie hier en daar zijn oor te luisterenmofoonplatenzaak had ontmoet, ver legt en tenslotte de Eendracht, die Tho-kocht hij zes ampullen voor 25 gulden, len van de rest van Nederland scheidt,Tegen hem was de eis vijf maanden, oversteekt, zal, alleen al door dezewaarvan twee voorwaardelijk en met naam tot eenzelfde conclusie komen, aftrek van het voorarrest. ADVERTENTIE UTRECHT „De bijstand die de marechaussee aan de Amsterdamse po litie verleent is niet in overeenstem ming met de Politiewet." Dit zegt de Christelyke-Sociale On- derofficierenverening in een memoran dum dat zij naar de protestants-christe lijke Tweede-Kamerfracties heeft ge stuurd met het oog op de behandeling van de defensiebegroting. De Politiewet bepaalt dat alleen bij stand wordt gegeven „in bijzondere ge vallen", maar in Amsterdam zijn dit jaar zonder onderbreking twintig mare chaussees aan de politie toegevoegd, een aantal dat vorige maand werd opge voerd tot 45 en dat op 1 januari uitge breid zou moeten zijn tot 120. Boven dien is het detachement marechaus sees in Amsterdam de afgelopen maan den 26 keer, hoofdzakelijk tijdens week einden bij demonstraties, aanzienlijk uitgebreid. De CSOOV zegt in haar memoran dum dat de arbeidsvoorwaarden voor de marechaussee aanzienlijk slechter zijn dan voor de politiemensen. Die hebben een vijfdaagse werkdienst- en rusttijd en krijgen extra vrije tijd of financiële vergoedingen als die tijden worden overschreden. Voor de militai ren gelden deze bepalingen niet. Volgens de CSOOV zijn werkweken van vijftig tot zestig uur in sommige brigades bijna regel. Ook is het ver schillende malen gebeurd dat bij een extra bijstandsverlening tijdens een weekeinde vrije dagen werden ingetrok ken. Bovendien blijft het salaris van de marechaussee ver achter bij dat van de politie-agent die hetzelfde werk doet. De CSOOV pleit in haar nota voor op heffing van „de zeer onbillijke verschil len in honorering, dienst- en rusttijden en compensaties voor overwerk". By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot opheffing van de ge meenten Bellingwolde en Wedde in de provincie Groningen en het stichten van de nieuwe gemeente Bellingwedde. LONDEN In navolging van West- Duitsland wil ook Groot-Brittannië door middel van hogere belastingen het zware vervoer van de autowegen naar de spoorwegen overhevelen. De minis ter van Vervoer, mevr. Barbara Castle, kondigde gisteravond een plan ter ver lichting van de verkeersdichtheid op de wegen aan dat onder andere een extra heffing van vijfhonderd tot bijna twee duizend gulden op zware vrachtauto's wil leggen. Op „abnormale ladingen", wil de regering een belasting van f 150 per anderhalve kilometer leggen. Dit zal naar haar mening de verzenders naar andere vervoersmogelijkheden doen uitzien. Deze andere mogelijkhe den liggen dan bij de staatsspoorwegen die ten dele als gevolg van de concur rentie met het particuliere transport met grote verliezen werken. Het plan-Castle verwekte onmiddel lijk een storm van protest van de zijde van vervoerders, vakbonden en bedrij ven. De conservatieve oppositie in het parlement noemde het „een weg naar de ondergang". WASHINGTON (AP) Onder zware druk van Washington heeft de Zuidviët- namese regering gisteren besloten de terechtstelling uit te stellen van drie ter dood veroordeelde leden van de Viët- cong. De mannen zouden vanmorgen voor een vuurpeloton zijn gekomen. De Viët-cong had aangekondigd dat ze als represaille drie gevangengenomen Amerikanen ter dood zou brengen, waarop Washington zich met de zaak bemoeide en de executie werd uitge steld. Het tijdstip voor de terechtstelling was volgens Washington wel bijzonder slecht gekozen, minder dan een week namelijk nadat de Viët-cong drie Ame rikaanse militairen had vrijgelaten. De hoop van Washington dat er meer zou den volgen zou door de terechtstelling I in rook zijn opgegaan. (Van onze correspondent) LONDEN Het was gisteren de dag van de wildste geruchten en koers fluctuaties op de buitenlandsevalutamarkt in Londen die er tenslotte mee eindigde, dat het pond sterling als een baksteen kelderde met tien punten tegelijk tot 2.78 en 5/16 dollar. Dat kwam door het uitblijven van een officiële bevestiging van een nieuwe grote internationale steunactie voor En geland om devaluatie van het pond te voorkomen. Engeland onderhandelt, naar men aanneemt over een langlopen de lening van 375 miljoen pond; dat is 3,75 miljard gulden. Het was gisteravond laat wel duide lijk dat de regering Wilson worstelt met de ernstigste financiële crisis sinds zij in 1964 aan het bewind kwam. Krijgt Engeland de lening niet, dan is een de valuatie van het pond onvermijdelijk. Vier of vijf leden van het kabinet schij nen voorstander te zijn van devaluatie. Het was de Britse minister van Fi nanciën Callaghan, die gisteren in het Lagerhuis elk commentaar op de onder handelingen over de nieuwe lening wei gerde te geven. Zelfs weigerde hij te zeggen, dat er wordt onderhandeld. Naar men aanneemt, gebeurt dat in Parijs, waar op het ogenblik allerlei in ternationale financiële lichamen verga deren. Eerder op de dag was de koers van het pond aanzienlijk gestegen als ge volg van de stellige geruchten over de nieuwe lening voor Engeland, die volgt op een van negenhonderd miljoen gul den. Deze lening is eerder deze week verstrekt door de Bank voor Interna tionale Betalingen om een al oudere schuld aan het Internationale Monetai re Fonds te kunnen aflossen. Wat minister Callaghan bereikte met zijn weinig mededeelzame houding was de grootste verwarring en onzekerheid scheppen. Dit had tot gevolg dat de he le koerswinst van sterling in één klap werd weggevaagd. De Bank van Enge land moest weer bijspringen om erger te voorkomen. Waarom, zo vroeg men zich gister avond in Londen af, handelt de rege ring zo ondiplomatiek en bot? De minis ter van Financiën had kunnen laten doorschemeren dat er wat op til is. Dan had de City niet zo paniekachtig gerea geerd. Ook op de beurs was het giste ren weer een onstuimige dag. De indruk wordt bij dit alles steeds sterker, dat de Britse regering achter de schermen een vinnige strijd levert over de voorwaarden voor de nieuwe lening. Vooral Frankrijk maakt de zaak erg moeilijk voor de Britten. Met name dat land staat er op, dat Engeland ditmaal waterdichte garanties geeft dat het zijn economische huishouding op orde zal stellen. In de socialistische fractie van het Lagerhuis zijn velen dan ook erg bang, dat premier Wilson moet beloven dat de lonen strak aan banden worden HAARLEM De Haarlemse politie heeft de 44-jarige slager H. P. aange houden, die wordt verdacht van poging tot doodslag op zijn 31-jarige schoon zuster E. M. P.-B. De man had geprobeerd haar te ste ken met een mes van zestig centimeter lengte. Doordat zijn broer tussenbeide kwam, werd de vrouw slechts aan een hand licht gewond. De slager leefde gescheiden van zijn vrouw en had een verhouding met zijn schoonzuster. De ruzie tussen hen ont stond doordat zij niets meer van de man wilde weten. gehouden, dat hij maatregelen zal ne men die zullen leiden tot nog meer werkloosheid, inkrimping van de vraag en dergelijk. Volkomen onaanvaardbaar zo waarschuwde een der socialistische Lagerhuisleden gisteren al. Een belangrijk deel van de worste ling tussen Londen en Parijs over de nieuwe lening is ongetwijfeld onder deel van de anti-Britse campagne van Frankrijk met het oog op de poging van Engeland om lid te kunnen worden van de Europese Gemeenschap. Volgens sommige geruchten, die in Londen en Parijs rond gaan, dreigt pre mier Wilson met een drastische devalu atie van het pond, en met wel dertig procent wanneer hij niet de lening krijgt die hij wil hebben. Een derge lijke ingreep zou de meest ingrijpende gevolgen hebben voor andere landen. Het zou betekenen, dat de Britse ex portgoederen ook dertig procent goed koper, dus veel concurrerender, zouden worden. Minister Callaghan deed gisteren net alsof de geruchten over de nieuwe le ning door de pers waren verzonnen. Hij gaf wel toe, dat er onzekerheid bestaat en dat geruchten een slechte invloed hebben op de valutamarkt. De liberale leider Thorpe zei nog dit: „Hoeveel langer neemt de regering haar toevlucht tot leningen om het ver trouwen in het pond te handhaven? Ve len zijn er tegen om de volledige werk gelegenheid en de economie op te offe ren aan de heilige koe van het pond sterling". De altijd originele oud-socia listische veteraan Shinwell merkte nog op: „Begrijpen jullie waar al deze druk te over gaat? Hebben wij de laatste twintig jaar niet geleefd van geleend geld?" advertentie Losse nummers Ruim 5000 verkooppunten. BONN Het hoogste bedrag aan kinderbyslag dat de Westduitse regering uit keert, komt in handen van een Nederlander met veertien kinderen die in de Bondsrepubliek werkt en woont. De schatkist van West-Duitsland raakt er elke maand 905 mark (ruim 850 gulden) leger door. Dit heeft de Westduitse minister voor Sociale Zaken, Bruno Heek' gisteren in het Westduitse parlement bekendge maakt. Ook het hoogste gemiddelde van de uit te keren kinderbyslag komt voor rekening van Nederlanders in de Bondsrepubliek: 133 mark (121 gulden). De Portugezen in West-Duitsland bezetten een „eervolle" tweede plaats met 121 mark. „Duitse arbeiders", aldus Heek, „komen aan 90 mark per maand". ADVERTENTIE „Vend jjgS"*» wÊmm-

De Vallei | 1967 | | pagina 11