Veenendaals dagblad Vredespoging Viëtnam via Veiligheidsraad Verbitterde gevechten in vallei van Dak To Buiten Soldaten zoeken dekking Steeds meer huurders organiseren zich Verdachte beschuldigt politie Vervoerders fel gekant tegen plan-Leber Twijfels aan identiteit gevangene in Panama Duitse industrie loost afval in Noordzee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weekend-systeem NIEUWE MISS WORLD Bomexplosie in Cardiff Drie ton schade bij brand in strokarton fabriek 't Xantcrcntjc Communisten zijn beter dan ooit uitgerust RESOLUTIE jj Vogels op de keper (I) mm Campagne in voorbereiding tegen huurliberalisatie TWINTIGDUIZEND Eigen kneuzen'''' gevaarlijker dan import MASSAPROCES IJS GRIEKEJSLAJSD BERECHTING Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Beleid binnen E.E.G. bijna een illusie'' Doktoren in België gaan staken Gearresteerde man Muller niet? IN EGYPTE „DAT IS HEM" Geen zuren meer in de Rijn ongerust Bakkers over broodverkoop Vindt u mooi lelijk? Twee tot vier graden vorst Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 17 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 272 DAK TO (Vietnam) Manschappen van de vierde Amerikaanse infanterie divisie zijn in een zware strijd gewik keld met vijandelijke strijdkrachten, die zich ingegraven hebben op de hel lingen van heuvel 133, die de gehele vallei van Dak To beheerst. De infanteristen van de eerste briga de van de divisie begonnen na artille rie-aanvallen, die een gehele dag ge duurd hadden, op te rukken naar de top van de heuvel. Twee „golven" B 52gStratoforten heb ben vanmorgen opnieuw doelen in het centrale bergland bij Dak To aangeval len. waar een 10.000 Amerikanen en Zuidviëtnamezen staan tegenover een vijandelijke strijdmacht van naar schatting 6.000 man. De B 52's hebben sinds de gevechten bij Dak To op 3 november zeker 17 aanvallen op het gebied gedaan. Volgens het officiële persbureau van Hanoi zijn gisteren vijf Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Viëtnam neer gehaald en is een aantal piloten gevan gen genomen. Een nationalistisch-Chinees vracht schip, dat via het Long Tao-kanaal naar Saigon voer is gisteren door Viët- Cong-troepen beschoten. Volgens het Amerikaanse hoofdkwar tier voer het vrachtschip 230 km ten zuidoosten van Saigon toen de Viët- Cong vier raketten afvuurde, die lichte schade veroorzaakten op de bovenbouw. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het schip is naderhand in Saigon afgemeerd. De c ommissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft gisteren een resolutie aanvaard, die beoogt de hulp van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te ver krijgen voor herstel van de vrede in Viëtnam. De resolutie was ingediend door de democratische senator Mike Mansfield. Hoewel de resolutie niet bindend is voor de regering, dringt zij er bij pre sident Johnson op aan de Amerikaan se vertegenwoordiging bij de Verenig de Naties druk uit te laten oefenen voor initiatieven door de raad. De regering heeft zich al achter het denkbeeld ge schaard. De Amerikaanse bevelhebber in Viët nam, generaal Westmoreland, heeft gis teren in de senaatscommissie voor de strijdkrachten gezegd dat de Noord- viëtnamese troepen beter dan ooit zijn uitgerust, maar onder slechte leiding staan en dat hun moreel sterk achter uit gaat. Senator Jackson, die na af loop de pers inlichtte, zei dat de tegen standers in Viëtnam, volgens Westmo reland „langzaam maar zeker" de strijd aan het verliezen zijn. Het parlement van Noorwegen heeft een regeringsvoorstel goedgekeurd waarin een beroep wordt gedaan op de Verenigde Staten een einde te maken aan de bombardementen op Noord-Viët- nam ook als er geen aanwijzingen zijn dat Hanoi bereid is vredeso derhande lingen te beginnen. Er waren 79 voort- en 71 tegenstemmers. n vogelbeschermende artikelen wordt bij het beschouwen van de nestkastjes en hun populatie de eco nomische betekenis van het mezen- volk nogal eens licht overdreven al kunnen deze bosbewoners beginnende schadelijke concentraties vaak wel de baas. In zijn ijver verliest men dan uit het oog en ook ik heb er mij aan bezondigd of mij erop verkeken dat zij evengoed de vijanden verslinden, zoals sluipwespen, vliegen en spinnen, waardoor tegen de bedoeling van de bosbeheerder de rupsen, die hij liever kwijt dan rijk is, het leven juist wordt bespaard! Dit is alles nogal ingewik keld en slechts moeizaam te ontwar ren, doch ik zeg altoos maar, dat wij ook de esthetische kant niet uit het oog mogen verliezen, wanneer wij het huishoudboekje van moeder Natuur cent voor cent narekenen en er direct waanwijs op beknibbelen, wanneer het niet strookt met onze belangen. In een harteloze tijd als de onze werpt men dan vaak op, dat dit nutteloze, on praktische bedenksels zijn, die we be ter aan psychologen en zieldoorvor- sers kunnen overlaten. Slechts de oppervlakkige kijkers in de natuur maken zich van zulke complexen met een Jantje van Leiden af en daarom wil ik een tegenwicht vormen in ons kalenderblaadje van morgen. 17-ll-'67 A. B. WIGMAN A Een foto van de harde strijd, die er op het ogenblik in ''e vallei van Dak To (Zuid-Viëtnam) aan de gang is tussen Amerikanen en Noordviët- namezen. Soldaten zoeken dekking achter een stapel granaathouders. De rookwolk op de achtergrond is afkom stig van de munitie-opslagplaats, die door communistische mortiergranaten werd getroffen. Dak To was de belangrijkste bevoorradingsplaats van de Amerikanen in het centrale hoog land. UTRECHT Het Landelijk Ver bond van Huurders-verenigingen be reidt een grote actie voor tegen de vrije huren, die in enkele delen van het land zijn ingevoerd en de plannen van de regering het gebied van die huurliberalisatie uit te breiden. Op 16 december zullen de besturen van het twintigtal huurdersverenigin gen dat Nederland rijk is, in Utrecht bijeenkomen voor een bespreking van het „strijdplan". Het bestuur van het landelijk ver bond wil onder meer voorstellen één lijn te trekken met andereorganisa ties, die zich tegen de huurliberalisa tie hebben uitgesproken, zoals de vak bonden. Ook zullen de bezwaren wor den besproken, die bestaan tegen de samenstelling van de huuradviescom missies. De heer A. L. de Waal uit Rotterdam, voorzitter van het landelijk verbond, lichtte dat toe: „We hebben gehoord, dat er huuradviescommissies zijn waarvan ook huiseigenaren lid zijn, soms zelfs als secretaris optreden, zon der dat daar een vertegenwoordiging van de huurder stegenover staat". De plannen van de regering doen de belangstelling voor de huurdersvereni gingen met de dag stijgen. Volgens de heer De Waal is het aantal leden over het hele land de laatste weken met een paar duizend gestegen tot twintigdui zend. In Zeeland, waar de huurliberali satie op 1 oktober van kracht is ge worden, zijn in Zierikzee, Vlissingen en Middelburg huurdersverenigingen in oprichting. Ook uit Den Haag, Am- hem, Amsterdam en Rotterdam komen verzoeken om inlichtingen omdat huur ders daar vrezen binnenkort ook onder de huurliberalisatie te gaan vallen. De grote belangstelling noodzaakt het landelijk verbond voor het secreta riaat, dat tot nu toe in het huis van de secretaris in Rotterdam was gevestigd, een eigen bureau in te richten. UTRECHT Onze eigen gebruikte en „kneuzen" auto's kunnen, wat de verkeersveiligheid betreft, gevaarlij ker zijn dan de uit het buitenland af komstige gebruikte wagens en kneu zen. Jaarlijks komen er 50.000 import wagens bü, maar ons eigen wagen park zorgt ieder jaar voor 570.000 „nieuwe" gebruikte wagens. Dit zei ir. J. Filz, directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, in een radiouitzending van de overheid. Volgens hem kunnen de uit het buiten land afkomstige gebruikte auto's veili ger zijn, omdat ze voor het verschij nen op de Nederlandse wegen eerst moeten worden gekeurd. Speciale afde lingen van de rijksdienst keuren de wagens op hun veiligheid (besturing, remmen, verlichting). Wanneer deze keuring gunstig uitvalt, wordt de wa gen voorzien van het aangevraagde kentekenbewijs. De Nederlandse ge bruikte auto, aldus ir. Filz, wordt ech ter helemaal niet gekeurd en kan dus gevaarlijker zijn. CARDIFF (Engeland) Vanmorgen is in de „Tempel der Vrede" in Car diff een bom ontploft, enkele uren voor dat daar een bespreking zou plaatsvin den over de installatie van prins Char les als prins van Wales. Door de ont ploffing werden enige deuren van het gebouw vernield, maar er werden geen personen getroffen. ATHENE Een der leiders van het „patriottenfront", Filenis, heeft gister avond vanuit de getuigenbank ver klaard, dat hij twee voortanden is kwijt geraakt bij het ruwe optreden van de politie na zijn arrestatie twee maanden geleden. Constantinos Filenis verdedigde zich tijdens het massaproces tegen 31 Grie ken die lid van 't front geweest zouden zijn. Het was de eerste maal dat een beklaagde bij de vier massaprocessen die gevoerd zijn sinds de staatsgreep van 21 april, de politie van ruwheid be schuldigde. Filenis verklaarde verder dat de autoriteiten de componist Mikis Theodo- rakis, beschuldigd van leiderschap van het patriottenfront, hebben verhinderd voor de rechters te verschijnen. Filenis zei tegen de vijf leden van het militaire tribunaal, dat Theodorakis „een hongerstaking was begonnen om voor de rechter te mogen verschijnen". Minister van Openbare Orde, Paul To- tomis, ontkende dit buiten de rechts zaal. Hij zei dat Theodorakis suikerziek te had. Uit betrouwbare bron was ver nomen dat de componist r'-g hongersta king van tien dagen had AiMgthouden die hem bijna het leven kostte. Filenis zei dat Theodorakis (42) aan gekleed was en klaar stond om naar de rechtszaal te gaan „maar geen toestem ming kreeg, terwijl andere beklaagden die ook ziek waren hier in de zaal zijn". De openbare aanklager zegt dat Theodorakis op een later tijdstip be recht zal worden. Filenis, een gewezen journalist, zei dat hij lid van het patriottenfront en van de verboden Griekse communisti sche partij was. Hij vertelde het tribunaal dat zijn ac tiviteiten in verband tmet het geheime front legaal waren. „Ik beschouw ze niet als ondermijnend". Intussen gelooft men in Athene dat het regime Theodorakis helemaal niet zal berechten. Zijn proces, zo menen waarnemers, zou nieuwe ongunstige pu bliciteit betekenen. n ADVERTENTIE UTRECHT Het verkeersplan van de Westduitse minister Leber maakt een evrvoersbeleid in de Europese ge meenschap bijna tot een illusie. Dat is de mening van mr. F. E. Spat, alge meen voorzitter van de Algemene ver laders- en eigen vervoerdersorganisatie (Evo). Op een vergadering in Utrecht wer den de plannen van deze minister om het vrachtverkeer van de Westduitse autowegen te weren fel aangevochten. Mr. Spat vond ook, dat in het te ma ken vervoersplan van de Nederlandse regering het economische vervoer en verkeer voorrang moet hebben. In sa menwerking met andere organisaties gaat de EVO een werkgroep „goederen vervoer in de steden" oprichten. Het aantal knelpunten in dit vervoer wordt steeds groter, met als gevolg stij gende kosten. De EVO is het eens met de regering en Nederlandse Spoorwegen, dat dit laatste bedrijf moet worden ontheven van de z.g. bedrijfsvreemde lasten (bij voorbeeld kruisingen met water- en au towegen). In de situatie van nu moe ten de winsten van de ene tak van dienst worden gebruikt voor „bedrijfs vreemde" verliezen in een andere tak. APPINGEDAM. Een felle brand, die vannacht omstreeks kwart over twaalf uitbrak in de Ver. Coöp. Fabriek voor Stroverwerking „De Eendracht" te Appingedam, heeft naar een voorlo pige raming een schade opgeleverd van ongeveer drie ton. De brand ontstond in de hakselafde- ling van de strokartonzijde van het be drijf en werd ontdekt door een perso neelslid, dat juist van een voetbaltrai ning huiswaarts keerde. Op zijn alarm kwam eerst de bedrijfsbrandweer in actie, spoedig gevolgd door de brand weer van Appingedam, die kort daarna assistentie kreeg van Delfzijl. In totaal werd het vuur met twintig slangen be streden. Bij de brand ging plm. 100 ton stro verloren, terwijl tevens schade aan ma chines en gebouwen werd aangericht. Waarschijnlijk zal een van de banen van de fabriek tijdelijk buiten werking moeten worden gesteld. BRUSSEL 3000 Belgische doktoren gaan vandaag in staking uit protest te gen de sociale voorzieningen. Een re geringswoordvoerder zei dat misschien met uitzondering van een paar kleine gebieden de staking weinig effect zal hebben. PANAMA De ambassade van West-Duitsland in Panama heeft ge vraagd het onder zoek naar de identiteit van Wil- lard Keith, die dezer dagen voor de voormalige Gestapo-leider Heinrich Müller werd aangezien, voort te zetten. Het hoofd van de Panamese recher che, Valdes, ver klaarde gister avond na een langdurig onder houd met de Westduitse zaak gelastigde, dat de Bondsrepubliek zich 't recht voor behoud nieuwe bewijzen aan te voeren. De Panamese autoriteiten be schikken echter over vingeraf drukken die zou den bewijzen, dat Keith niet de ge zochte Gestapo- leider is. Deze afdrukken waren op 3 oktober 1940 genomen, toen Keith uit de Verenigde Staten in Panama arri veerde, vervolgens in 1942 toen hij te rugkeerde van een verblijf in Peru en nogmaals in 1942 en 1945 in verband met bezoeken aan de kanaalzone. Val des zei door deze bewijzen overtuigd te zijn, waarbij nog kwamen de verkla ringen van personen, die Keith tussen 1940 en 1945 hebben gekend. Hij heeft zijn conclusies aan de regering van Panama voorgelegd, die over Keiths eventuele vrijlating moet beslissen. Voor de Oostenrijkse televisie zei dr. Simon Wiesenthal, de directeur van het documentatiecentrum van Joodse nazi slachtoffers, sceptisch te staan tegen over de geruchten, dat Müller in Pana ma zou zijn gearresteerd. „Ik geloof dat hij nooit in Panama geweest is", zei Wiesenthal. „Volgens ontvangen inlich tingen heeft Heinrich Müller tweeën eenhalf jaar geleden, een voormalige hoge nazi-functionaris in Egypte be zocht. Hij kwam uit Zuid-Amerika. Dat zou bewijzen dat Müller nog in leven is. Ik zet mijn onderzoek in die richting voort". De laatste twee dagen heeft Wiesen thal constant in contact gestaan met de Duitse en Panamese autoriteiten; hij heeft zijn dossiers over Müller naar Panama gezonden. Aan Müllers vroegere echtgenote So phie, die al voor de oorlog van hem scheidde en nu in München woont, wer den twaalf foto's van de arrestant voor gelegd door de Westberlijnse officier van justitie Gerhard Speltzer. „Grote goedheid, dat is hem!" zei me vrouw Müller eerst in volle overtuiging. Intussen is zij echter tegenover de offi cier van justitie op deze uitspraak te ruggekomen. Ook zij betwijfelt nu of de arrestant haar vroegere man is. HAMBURG Drie Westduitse indus triële ondernemingen zullen in de toe komst hun afvalzuren in verdunde sa menstelling voor de Nederlandse kust in A De nieuwe Miss World, de 21-jarige Peruviaanse Madeleine Hartog-Beel, poseerde met Miss Argentinië (rechts) en Miss Guyana (links) voor dit plaatje. (Zie ook elders in dit nummer). zee gaan lozen, in plaats van in de Rijn zoals tot nog toe het geval was. Het zijn de chemische industrieën Bayer en Ti tan, beide Leverkusen, en Pigment- chemie in Hornberg-Nederrijn. Volgens schattingen kan begin 1969 met de lozing in de Noordzee van jaar lijks 450.000 ton verdunde zuren reke ning worden gehouden. De zuren wor den met schepen van een Duisburgse rederij naar Rotterdam gebracht van waar ze met twee zeeschepen van 1000 en 500 ton naar zee worden vervoerd. De Nederlandse autoriteiten hebben voorlopig voor een jaar toestemming hiervoor gegeven. Naar een woordvoer der van het ministerie van Verkeer en Waterstaat meedeelt, is de overeen komst enige tijd geleden gesloten met Noordrijn-Westfalen. De regering van deze Westduitse deelstaat heeft de ge noemde industrieën een verbod opge legd hun afvalstoffen nog langer in de Rijn te lozen. Volgens de woordvoerder had Nederland de eis gesteld, dat de zu ren tot een bepaalde graad worden ver dund, waardoor ze onschadelijk wor den. Aan het sluiten van de overeenkomst is een uitgebreid onderzoek door het waterloopkundig laboratorium in Delft voorafgegaan. UTRECHT De Nederlandse bak kers zijn ongerust over het feit, dat na 1 januari 1968 de verkoop van brood niet meer tot het privilege van de bak ker zal behoren. Zij zijn vooral be vreesd dat supermarkten het brood als lok- en stuntartikel zullen gebruiken door met afbraakprijzen te werken. Dr. G. Verhaegen, directeur van de Nederlandse Bakkerij Stichting, heeft van de overheid vernomen, dat de maatregel op 1 januari geen desastreu ze gevolgen voor de bakker zal hebben. De moeilijkheid is, dat niet iedereen zich aan het advies van hogerhand zal houden. Hij meent, dat een goed alter natief zou zijn het bedrijfschap ver koopvoorwaarden te laten vaststellen. Willard Keith (rechts), de man die ervan wordt verdacht de Gestapochef Heinrich Müller te zijn, hier in ge sprek met de chef van de Panamese geheime politie Valdes. ADVERTENTIE Als u mooi lelijk vindt, dan is dat ontzettend jammer. Dan hebben w(j niets, heleméól niets, dat u mooi vindt. Maarrrrrvindt u mooi mooi, dan is dat prachtig. Dan hebben w(j veel, zo ontzettend véél, dat u mooi vindt, dat het Sinterklaas- kado(tje), dat u aan uw (groot) moeder, (groot) vader, dochter, zoon, (oud) tante, (oud) oom, vriend(in), verloofde, relatie denkt te schenken, éltijd welkom is. Ze vinden het allemaal mooi, en ze zullen het altijd prachtig blijven vinden, dat u op 5 decem ber mooi, mooi vond.. 2tan*t - flntfek ftaitótmjberljtib - Jloutiqtie ^oafltëtraat 68 - ^eenenbaal LEEUWARDEN De 61-jarige E. Haantjes uit Leeuwarden is donder dagmorgen op een onbeveiligde spoor wegovergang aan de rand van de stad met zijn bromfiets door een rangeerlo comotief overreden. De machinist, die achterop de locomotief stond, had niets van het ongeluk gemerkt. Eerst toen de locomotief op het rangeerterrein van de Spoorwegen was aangekomen, werd het stoffelijk overschot gevonden. (Van onze weerkundige medewerker) tVn krachtige zone van hoge druk van de Azoren ligt nu over ons land. Daardoor blijft het weer de eer ste paar dagen rustig en aanvankelijk zonnig met des nachts vorst. In de afgelopen nacht kwam het vliegveld Deelen al op -2 (Den Helder -6) en in de komende nacht zijn nog lagere temperaturen te verwachten: te weten -2 tot -4 graden gemeten op ander halve meter waarnemingshoogte. De kans op nachtelijke mistvorming wordt groter. Het hogedrukgebied lijkt tamelijk stabiel, zodat wij ook voor zondag rustig weer kunnen verwachten. Het is echter wel zaak het oog gericht te houden op een gebied met zware regen in de Alpen en Zuid-Frankrijk, aangezien het uitbreken van een regenstoring in noordelijke richting ook bij een schijnbaar veilige hoge- druksituatie niet geheel ondenkbaar is.

De Vallei | 1967 | | pagina 1