Engelenburg en Yij verplan gaan (nog) niet op in een nieuwe wijkgemeenschap KERKDIENSTEN Dinsdag start zwembad-loterij in Veenendaal Dankbaar voor brief van „24" Ds. Vroegindewey C H E V R 0 L E T NADER OVERLEG ZAL IN TOEKOMST PLAATS VINDEN Een gebied Concessies AGENDA VKPV exposeert fraaiste dieren Aanrijding „tafeltennis tot „rijzadels" avql&S VAN WOUT BLAUWKOUS 0 p E L V.A.B. KIRPESTEIN Lezing over Israël VEENENDAAL SCHERPENZEEL AMERONGEN RHENEN LEERSUM ELST RENSWOUDE EDERVEEN RESTEREN OPHEUSDEN Van Berijming Bikken Notabel Beroepingswerk SI ui tpos t Verkiezingen Catechisatie Collecte Kaarsen Flora Verkiezing Op de prent VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 ADVERTENTIE Er hebben zich in de laatste weken op dit hoog-genoteerde papier enkele schermutselingen voltrokken, die een nadere beschouwing waard zijn. Twee vooraanstaande plaatsgenoten hebben via enige zogenaamde inge zonden stukken met elkaar in de his torische heg liggen ravotten. Zij voer den om in de trant van vandaag te blijven een soort „pee-in" op. Er mengden zich weliswaar nog twee manspersonen in het schriftelijke rauspartijtje, maar dat mag geen naam hebben. Zonder deze heren te kort te doen, mag ik wel zeggen dat zij er slechts zijdelings bij betrokken waren. Niet omdat hun inbreng aan wapenfeiten van minder belang zou zijn, maar om de eenvoudige reden dat ik in de twee eerstgenoemde he ren de grootste vechtjassen zie. Om het spannend te houden zullen we de heren als in de politieberichten niet met hun volledige naam aan het lezersvolk blootstellen. Hoewel de gretige consument van deze letters zal zeggen: ze hebben er al helemaal in gestaan Zeer juist, maar ik stel u voor, ter ene zijde, dr. Th. en ter andere zijde de heer De KL, die de kans niet kreeg om iets voor zijn naam te ver werven, omdat hij was voorbestemd tot het verichten van lapwerk aan schoeisel uit Veendaal en omstreken. Dat zeg ik er niet bij om meelij bp te wekken voor de „arme handwerks man", want ik acht beide heren in het onderhavige toernooi gelijkwaar dige tegenstanders. Zeer goed bedre ven in het snuffelen en niet minder in het aan de man brengen van het opgesnuffelde. Dr. Th. nu, stampte in 1949 ter gele genheid van de vierhonderdste ver jaardag van onze plaats, een boek werkje uit de archieven. Dat moest in de looppas gebeuren, want de ge dachte aan een boekwerk doemde pas vrij kort voor de fuif op. Toch vond men het, het meest-passende ge schenk, dat men de jarige de ge meenschap van Veenendaal zou kunnen aanbieden. Op wonderbaarlijke wijze fikste dr. Th. het karwei, hoewel ik het waag te veronderstellen dat de pen van de heer De KI. in dezelfde tijd het dub bele van die afstand zou hebben afge legd. Met dat te zeggen wil ik niets aan de kwaliteit van het werk „Vier Eeuwen Veenendaal" afdoen, om de eenvou dige reden dat wij niet kunnen optre den als scheidsrechters in een derge lijk duel. Wij nemen namelijk niet de moeite om ons toegang te verschaffen tot de waarheid, die ergens onder het stof sluimert. Dr. Th. kan u en mij everv- veel op de mouw spelden als de heer De KL Daarom zullen wij met twee verschil lende lezingen van een en hetzelfde historische feit akkoord moeten gaan. Ook al weten wij, dat er maar één de juiste kan zijn. Wel mogen we ons, dacht ik, een oor deel aanmatigen over de strijdme- thoden van de heren. Dat de heer De Kl. vanaf zijn eigen stokpaardjes zo af en toe een uitval doet op het terrein van dr. Th. moest beneden zijn waardigheid zijn. Die guerrilla-tactiek moet nodig omgezet worden in een algehele oorlogsverkla ring. Met al het beschikbare mate riaal aanvallen op het hele front, heer De Kl. Schrijf er een pil tegen in. Kleine prikjes geven de tegenstan der gelegenheid om zich te herstel len. Dr. Th. doet geen goed aan zijn werk door zijn verdediging vergezeld te la ten gaan van enkele lofuitingen uit de consumentenkring, als gold het een artikel dat is goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Een klein constructiefoutje mag hem, gezien de weinige tijd voor het pan- klaar maken, zelfs niet worden aan gerekend. Al met al wil ik maar zeggen, dat bei de heren de gemeenschap een dienst doen door geregeld af te dalen naar de archiefkelders om hun bevindin gen op schrift te stellen. We hebben maar bitter weinig uit de stok-oude doos van Veenendaal op het boeken rekje staan. Er kan nog best wat bij, ook al zeggen familie en kennissen uit den vreemde misschien dat „we hier zo bij zijn". Hoe kan het gezegd worden van men sen, die geen druppel schoolmelk hebben opgezogen Wout Blauwkous. VEENENDAAL Tijdens een bijeenkomst gisteravond in de brandweerka zerne van de belangengemeenschap Vijverplan en twee bestuursleden van wijk gemeenschap „De Engelenburg" om te komen tot een samenvoeging van de twee gemeenschappen werd inzake dit doel nog geen overeenstemming bereikt. Wel besloot het bestuur van de belangengemeenschap Vijverplan nadere be sprekingen te gaan voeren met het bestuur van „De Engelenburg" om de we derzijdse voor- en nadelen van een samenvoeging duidelijk te gaan afwegen. Onder de leden van „Het Vijverplan", die in zeer geringen getale aanwezig waren, heerste nogal verdeeldheid van gedachte over de samenvoeging. Na de opening van de bijeenkomst door de voorzitter van het tijdelijk be stuur van de belangengemeenschap Vijverplan, de heer J. H. J. Krocké, kregen de voorzitter de heer M. G. H. Hendriks en een bestuurslid, de heer Koot, van de wijkgemeenschap „De Engelenburg" het woord. De heer Hen driks legde de aanwezigen de beteke nis van een wijkgemeenschap uit. „Het is niet 'n wijkgemeenschap of 'n klach tenbureau, zoals veel mensen denken", aldus de heer Hendriks, „Een wijkge meenschap is er om de samenleving in een blok zo aangenaam mogelijk te maken". Dit was volgens de heer Hen driks de basisgedachte. En als men zo een hechte gemeenschap weet te kweken kan men volgens hem veel ge makkelijker bepaalde wensen die in een wijk leven verwezenlijken. „Voor al de laatste tijd heb ik gemerkt hoe zeer eendracht macht maakt", zei hij en gaf vervolgens een opsomming van hetgeen zijn wijkgemeenschap al heeft bereikt. Alleen van de Patrimonium Bouwvereniging al hebben we aan ver beteringen of dingen die op korte ter mijn nog verbeterd zullen worden ruim een ton los gekregen", rekende hij de aanwezigen voor. De heer Koot schetste in het kort de structuur van de wijkgemeenschap „de Engelenburg". Volgens hem funcio- neerde deze bijzonder goed en hij raad de de belangengemeenschap Vijverplan aan volgens dezelfde methode te werk te gaan. Beter achtte hij het, dat het Vijverplan zich met de Engelenburg verenigde. „Geografisch zijn we een gebied", meende hij en trachtte dit te bewijzen door het tonen van een kaart van het betreffende gebied. Hij be weerde dat het in het geheel niet de opzet van „de Engelenburg" was finan cieel beter te worden van een samen voeging: „Voor ons is het eerder een nadeel", sprak de heer Koot, „wij heb ben zevenhonderd gezinnen die contri butie betalen, het Vijverplan heeft er slechts 288". Maar toch juichtte hij een samenvoeging toe, omdat hij over tuigd was van het gezegde „Eendracht maakt macht", tevens omdat de Enge lenburg en het Vijverplan geografisch een gebied zijn. „Wij willen u niet weerhouden van een zeker zelfbeschik kingsrecht", vervolgde de heer Koot, „maar bijvoorbeeld als u iets wilt be reiken bij de Patrimonium Bouwvereni ging, dan staat u sterker als u een ge heel met ons vormt". De heer Hendriks voegde hier nog aan toe, dat gezien de geboekte resul taten de wijkgemeenschap „de Enge lenburg" naar zijn mening binnenkort een grote vlucht zal gaan maken. Hierna kregen de aanwezigen gele- geheid vragen te stellen aan de twee sprekers. Na de beantwoording verlie ten zij de vergadering, zodat bestuur en leden van „het Vijverplan" zich kon den beraadslagen over de samenvoe ging, zonder dat zij eventuele invloed op het besluit zouden kunnen uitoefe nen. Aanvankelijk was het bestuur rond uit tegen een samenvoeging. Men was bang dat „de Engelenburg" aan problemen die bij haar reeds zijn op gelost maar zich in het Vijverplan nog voordoen geen aandacht zou be steden. Bovendien zag het bestuur niet in waarom 320 gezinnen, „en niet 288 zoals de heer Hendriks zei", aldus de heer Krocké niet zelf in staat zouden zijn om klachten verholpen en wensen verwezenlijkt te krijgen. „Bovendien verschillen onze belan gen op bepaalde punten", aldus de voorzitter, ,jaten we eerst onze ei gen club helemaal opbouwen, dan kunnen we later nog zien". Een gedeelte van de aanwezigen was het hiermee eens. Een ander gedeelte bracht echter naar voren dat „de En gelenburg", met z'n kapitaal en z'n re laties tot een grote steun zou kunnen zijn voor de nog in opbouw zijnde be langengemeenschap Vijverplan. Een der aanwezigen riieende zelfs: „Het weigeren van een samenwerking met „de Engelenburg" is een luxe die we ons niet kunnen permitteren". Boven dien wees men erop, dat men niet bang behoefde te zijn, dat „de Enge lenburg" te weinig aandacht zou be steden aan het Vijverplan; immers bij een samenvoeging is er geen sprake meer van „de Engelenburg", maar van de wijkgemeenschap „de Engelen burg en het Vijverplan". Tenslotte besloot het bestuur nog eens met „de Engelenburg" in beraad te gaan. Men zal dan gaan bekijken wat voor concessies het bestuur van „de Engelenburg" wil doen en boven dien de mogelijkheden van een fusie in ogenschouw nemen. Daarna zal men via een enquete de bewoners kunnen ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE laten beslissen over het wel of niet aangaan van een samenvoeging. De meest dringende problemen, zoals die van de rattenverdelging en het schoon houden van de trappenhuizen zal het bestuur de komende weken zelf trach ten op te lossen. Heden, vrydag: VEENENDAAL NW-gebouw, 19.30 uur: Propaganda- avond Veenendaalse aquarium vereni ging Minor. RENSWOUDE Geref. Kerk, 19.00 uur: Afscheid ds. B. Slingenberg. LEERSUM Garage Kooy, 15.0017.00 uur en 19.00 22.00 uur: Bazaar t.b.v. Hervormd Jeugdcentrum. RHENEN Eigen Gebouw, 20.00 uur: NVV-kaart- avond. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De man met het gouden pistool". Morgen, zaterdag: LEERSUM Garage Kooy, 14.3017.00 en 19.00 23.00 uur: Bazaar t.b.v. Hervormd Jeugdcentrum. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De man met het gouden pistool". O VEENENDAAL. Het genootschap „Nederland-Israël", afdeling Zuidwest- Veluwe organiseert dinsdag 21 novem ber in hotel „De Korenbeurs" een le zing over land en volk van Israël waar bij als spreker zal optreden drs. H. van Praag. Men zal in de gelegenheid wor den gesteld op een en ander door vra gen in te gaan. Aanvang 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk Oude kerk 9.30 u. ds. Jongerden en 17.00 u. kand. Wallet. Julianakerk 9.30 u. ds. Kuus van Voort huizen en 17.00 u. ds. Van Assenbergh Vredeskerk 9.00 u. en 10.30 u. ds. Vroeg indeweij en 17.00 u. ds. Jongerden. Sionskerk 9.30 u. ds. Van Assenbergh en 17.00 u. ds. Van Estrik van Genemui- den. Bejaardencentrum 9.30 u. ds. Volle- brecht van Eemnes-Buiten. Veeneind 15.00 u. ds. Vroegindeweij. woensdag 22 november a.s., 19.30 uur: dhr. Van Selm uit Vinkeveen. Dijkstraat 14.45 u. ds. Terlouw. Herv. Gemeente „Sola Fide" 10.00 u. ds. Nijssen te Wageningen en 17.30 u. ds. Vijzelaar. Geref. Kerk Oude kerk 9.30 u. ds. IJtsma en 17.00 u. ds. Van Enk. Petrakerk 9.30 u. ds. Van Enk en 17.00 u. ds. IJtsma. Geref. Kerk (OCB) 9.30 u. en 17.00 u. ds. Pool. Chr. Geref. Kerk Bethelkerk 9.30 u. leesdienst en 14.30 u. ds. Eerland van Amersfoort Pniëlkerk 9.30 u. en 17.00 u. ds. Keuning Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 u. en 18.30 u. ds. Mallan. Geref. Gemeente (Syn.) 9.30 u. en 17.00 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Monné van IJsselstein. R. K. Kerk Salvatorkerk 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis en 19.00 u. Lof. Willibrorduskerk 8.00 u. en 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils -10.00 uur Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.30 u. ds. J. T. Cazander, voorm. Voorbereiding Heilig Avond maal. Geref. Kerk 10.30 u. ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht. 18.30 u. ds. W. F. M. Lindeboom. Geref. Gem. 10.00 en 18.30 u. dhr. B. Roest. Vrjje Evang. Gem. 10.30 u.: Evang. J. W. Del wig uit Arn hem. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. R. K. Kerk 8.30 u. H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. Ver. v. \rijz. Herv. 10.30 u. ds. B. Maarsingh uit Amers foort; 19.15 u. ds. E. v. Loenen. De dienst wordt gehouden in het nieuwe Ver enigingsgebouw te Woudenberg. N. H. Kerk 10.00 u. ds. J. van Noort, 18.30 u. ds. G. Kaastra. Dorpshuis 10.00 u. Jeugdkapel. Ger. Kerk 10.00 u. ds. Kappers uit Velp, 17.00 u. ds. Lugtigheid uit Zeist. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. E. van Loenen uit Amers foort N. H. N. H. Kerk Overberg 10.00 u. ds. G. Kaastra, 18.30 u. ds. J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10.00 en 18.30 u.: Leesdienst. N. H. Kerk Eist 10.00 u. ds. Nijeboer uit Veenendaal, 18.00 u. ds. P. Westland uit Uddel. Ned. Herv. Kerk Cunerakerk, 8.45 u. ds. G. van Estrik uit Genemuiden; 10.30 u. ds. A. Wes- tra; 18.30 u. ds. N. Kooreman. Bergschool, 9.00 u. ds. A. Westra; 10.30 u. Jeugdkerk. Geref. Kerk 10.00 en 17.00 u. ds. W. Schouten uit Utrecht. Geref. Gem. Synodaal 10.00 en 17.00 u. leesdienst. Geref. Gem. Nederland 10.00 en 17.00 u. leesdienst. Cunerakerk: a.s. zondag 8.45 uur doop- dienst G.B. ds. v. Estrik; 10.30 uur ds. Westra; 18.30 uur ds. N. Kooreman. Oud Geref. Gem. Dinsdag 21 nov. 2.30 en 19.00 u. ds. Mieras uit Krimpen a. d. IJssel. (Dankdag voor het gewas). Geref. Gem. Synodaal Dinsdag 21 november a.s., 19.30 uur: dhr. De Boer uit Ridderkerk. Geref. Kerk 10.00 u. ds. G. Lugtugheid uit Zeist; 17.00 u. ds. J. H. Kappers uit Zeist Geref. Gem. 9.30 en 18.00 u. leesdienst; donderdag 23 november a.s., 14.30 u. dhr. De Groot; 19.15 u. ds. Mallan (Dankdag voor het gewas). RENSWOUDE Herv. kerk 9.30 Ds. W. Anker, Driebergen; 18.30 ds. W. Bousema, Wageningen. Geref. kerk 10 uur ds. Slingenberg, 7 uur ds. Slingenberg afscheid. Ned. Herv. Kerk, 9.00 en 19.00 uur: ds. De Bie. Geref. Gem., 9.00 en 19.00 uur: ds. Aan- geenbrug. Oud Geref. Gem., 9.30 en 15.00 uur: leesdienst. Ned. Herv. Kerk 9.00 uur: ds. Muilwijk; 18.30 uur: ds. A. Terlouw uit Veenen daal. Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.30 uur: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal 10.00 en 18.30 u.: leesdienst. Geref. Gem. Nederland 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. VEENENDAAL Gisteravond werd de tentoonstelling van de Veenendaalse konijnen- en pluimveefokkersvereni- ging geopend. In de gemeente eierhal aan de Achterkerkstraat trokken even later reeds tientallen bezoekers langs de in lange ryen opgestelde hekken en kooien om de vele ingezonden dieren te bewonderen. Tegenover de ingang is een fraaie vijver aangelegd, omzoomd door een fris gazon en kleurige strui ken. In de loop van de dag werden de die ren gekeurd door een drietal keurmees ters, de heren Hanekamp, De Maar en De Groot. Nauwkeurig werden alle in zendingen bekeken, om tenslotte al of niet met een prijs weer in hun hokken terug te keren. In de afdeling konijnen won de heer E. van Manen met zijn Gouwenaar het predikaat „mooiste dier van de tentoonstelling" en met gepaste trots toonde hij in de avonduren zijn prijswinnaar aan de belangstellende clubgenoten. Uiteraard moesten vele prijzen toege kend worden door de grote verschei denheid van inzendingen. In de afde ling konijnen won mevr. Van Engelen burg- Va Baren de tweede prijs met een witte Rex terwijl de derde prijs in de wacht gesleept werd door de heer C. J. Vendeloo met een IJzergrijze Vlaamse Reus. De overige prijzen wa ren: Mooiste dier getekende rassen: 1. Rijnlander, E. v. Engelenburg; 2. Hol lander, J. Pater. Grote rassen: Lotha- ringer Zw„ W. C. van Zanten; 2. Vlaam se Reus, C. J. Vendeloo, 3. VI. Reus, wit, C. J. Vendeloo. Kleine rassen: 1. Klein Zilver, G. v. Engelenburg, 2. Black en Tan, J. Pa ter, 3. Hollander, J. Pater. Kortharige Dwergrassen: 1. Kleur- dwerg Madagascar, J. C. Bijl; 2. Rex Wit, mevr. v. Engelenburg- Van Baren; 3. Pool roodoog, mevr. C. M. v. Kruis- tum- v. Zanten. De mooiste inzending van de jeugdleden is 'n Zilvervoskleur- dwerg van E. C. v.d. Dikkenberg. In de z.g. C.-klasse werden de volgen de prijzen toegekend: 1. Bruin Marter, J. v.d. Pavert, 2. VI. Reus wit, W. v. Bruggen, 3. Fr. Hangoor, J. v. Nieuw Amerongen. Afdeling Hoenders: 1. Holl. Kriel pa trijs, G. v. Engelenburg, 2. Wyandotte Kriel, E. v.d. Weerdhof, 3. Holl. Kriel Patrijs, G. v.d. Engelenburg. Grote Hoenders: 1. Holl. hoen Zilver- pijl, N. G. Hendriksen, 2. Appenzeller Spitshauben, J. G. v.d. Lustgraaf, 3. idem. Krielhoenders: 1. Holl. Kriel patrijs, G. v. Engelenburg, 2. Wyandotte Kriel E. v.d. Weerdhof, 3. Holl. Kriel, G. v.d Weerdhof, 4. Blauw Patrijs, E. v. Ma nen, 5. Wyandotte, E. v.d. Weerdhof, 6. Indische Vechtkriel, J G. v.d. Lust graaf, 7. Holl. Kriel blauw, idem. Mooiste sierduif: Vinkduif, E. v. Ma nen. Sier en watervogels: 1. Fazant Lady An- horst, G. v. Engelenburg; 2. Fluweel eend, J. Rozeboom, 3. Goudfazant, J. G. v.d. Lustgraaf. VEENENDAAL Volgende week dinsdag gaat de St.-Nicolaasactie van de Veenendaalse winkeliers van start, die dit jaar gehouden zal worden in de vorm van een grote loterij, waarvan de hoofdprijs een auto is. De aan deze actie deelnemende winkeliers zijn kenbaar aan een speciaal raambiljet. Zij verstrek ken het publiek gratis loten; in de meeste gevallen wordt er voor elke bestede gulden een lot gegeven. De opbrengst van de loterij komt ten goede aan de zwembad-actie „Laat es wat voor 't grote bad", die nu al enige tijd in Veenendaal wordt gehouden. Behalve de auto zijn er nog vele andere prijzen aan de loterij verbonden. Met de hoofdprijs meegerekend zijn er in totaal 11 prijzen, die allen bestaan uit buitenlandse reizen. De datum waarop de trekking van de loterij zal plaats hebben is al vastgesteld. Dit zal op 29 december gebeuren. De winkels zullen volgende week op de normale tijden gesloten worden. Vanaf dinsdag 28 no vember tot en met vrijdag 1 december zijn de winkels to tnegen uur geopend. Zaterdag 2 december sluiten de winkels om zes uur. Maandag 4 december zijn de winkels tot negen uur open. Dinsdag 5 december sluiten de winkels weer om 6 uur. DOKTOREN VEENENDAAL: zaterdag 18 nov. a.s.: dr. G. J. Verschoor, J.C. Sandbrink- straat 2, tel. 12529. Zondag 19 nov. a.s.: dr. J. H. Kets, Hoofdstr. 26, tel. 10056. Apotheek: Zuider-Apotheek, Dr. Sk>- temaker de Bruïneplein 7, tel. 10714=. RHENEN: Voor Rhenen neemt waar: dr. Almekinders, tel. 2432. RENSWOUDE: Voor Ederveen, De Klomp en Renswoude neemt waar: dr. Ter Velde, tel. 450. AMERONGEN: Voor Leersum, Eist en Amerongen neemt waar: dr. Kars te Amerongen, tel. 1273 KESTEREN: Voor Lienden, Ommeren en Kesteren neemt waar: dr. Guépin te Ommeren, tel. 03443-250. OPHEUSDEN: Voor Echteld, Ochten. Dodewaard en Opheusden neemt waar dr. Van Driel te Ochten, tel. 03444-220. WIJKVERPLEGING KSTEREN: Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt waar: zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444-257. OPHEUSDEN: Voor Dodewaard en Op heusden neemt waar: zr. H. Budding te Dodewaard, tel. 08885-218. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN: Spoedgeval len: tel. 08385-12945. DIERENARTSEN EDERVEEN: Voor Lunteren en Eden- veen neemt waar: dr. Van Riessen uit Lunteren, tel. 08388-2557. SCHERPENZEEL: dr. Pon, tel. 03497- 1250. VEENENDAAL. Gistermiddag vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's op de Nieuwew. te Vee nendaal. Er ontstond slechts geringe blikschade. De Amsterdamse automo bilist N. I. N. D. kwam uit de richting Utrecht de afrit van Rijksweg 12 af met geringe snelheid. Toen hij op de Nieuweweg aankwam wilde hij meteen linksaf slaan, de parkeerplaats van ca fé „De Afrit" op. Hij verleende hierbij echter geen voorrang aan een achterop komende auto. Sint sinds lang. ADVERTENTIE mm—mm HOOFDSTRAAT 15, VEENENDAAL (BIJ DE MARKT) TEL. 12869 Christus voor ons gedaan heeft moet door de Heilige Geest worden toegepast, worden ingedragen in ons hart, opdat we deel hebben aan Christus en al Zijn weldaden door een waarachtig geloof. We zouden hier nog veel van kunnen schrijven. Maar laten we tenslotte onderstre pen dat we dankbaar zijn voor deze open brief en dat we hopen dat ve len haar zullen lezen en er door te ruggeroepen worden tot de wet en tot de getuigenis, tot de Heilige Schrift en haar boodschap van recht en genade en tot de gerefor meerde belijdenis der kerk. In kerkelijke kringen is het gebruik geworden om brieven waarin een aantal predikanten gezamenlijk-hun kritiek of verontrusting over bepaalde toestanden of misstanden in de kerk aan de openbaarheid prijsgeven, kort weg aan te duiden als de brief van de „18", de „35" enzHet meest recent is de brief van de „24"die in het hervormde Veens kerkblad aan 'n beschouwing wordt onderworpen door ds. A. Vroegindeweij. De predikant schrijft er dit van: Eén van de punten die op de agen da staan voor de komende gemeente avond van hervormd Amerongen is de nieuwe psalmberijming. Ds. G. Kaastra zal verslag geven van zijn reis naar Jeruzalem aan de hand van door hem gemaakte dia's, ter wijl ook het kerkkoor zal zingen. Verder zal gesproken kunnen worden over alle gemeentezaken die nog ter tafel komen. De gemeenteavond wordt gehouden op donderdag 23 no vember in het Dorpshuis. We hebben allemaal in de kran ten kunnen lezen over een open brief die 24 predikanten hebben geschre ven waarin ze ook van hun grote verontrusting hebben blijk gegeven over de ontwikkeling van het kerke lijk leven in de na-oorlogse jaren. De zaken die in deze open brief be handeld worden gaan vanzelfspre kend ook onze gemeente aan. We behoren immers tot de Hervormde Kerk, de kerk der reformatie, en we hebben niet de weg van de schei ding gekozen en we willen mee de schuld dragen van het verval der kerk. Trouwens dat verval zien we ook in de kerken der scheiding. Af scheiding bewaart niet voor verval. Alleen de weg der bekering is de weg tot genezing. De kerk is her vormd om hervormd te worden. En zo roept ook deze brief van 24 predikanten op tot reformatie. Ze is gepubliceerd op hervormingsdag, 31 oktober. En deze datering spreekt al voor zichzelf. We zijn dankbaar voor deze brief. Niet omdat er zoveel nieuwe dingen in gezegd worden. Van hervormd gereformeerde zijde zijn deze dingen al vele malen ge zegd, misschien onder andere be woordingen, maar dan toch met de zelfde bedoeling en strekking. Het verrassende van deze open brief zijn vooral de namen van de onderteke naars. De meeste van hen behoren niet tot de kring van de Gerefor meerde Bond maar wel bij de Con fessionele Vereniging of ze zijn hele maal niet bij een bepaalde organi satie aangesloten. Van sommigen van hen weten we dat ze een geestelijke ontwikkeling hebben meegemaakt in de richting van de gehoorzaamheid aan de ge meenschap met de Heilige Schrift en de gereformeerde belijdenis van de kerk. En dat is bij alle verval dat tegenwoordig openbaar komt een zaak waarover men zich mag ver heugen. We zijn dankbaar dat deze 24 predikanten op zo'n ondubbelzin nige wijze hebben gesproken waar- De actie voor het jeugdcentrum van de hervormde gemeente te Ame rongen loopt goed. De opbrengst be nadert de 14.000 gulden. Ook op de manier van zelfwerkzaamheid wor den de nodige steentjes bijgedragen, beter gezegd: gebikt. Ds. Kaastra deelt in 't kerkblad een huldebetui ging uit aan het adres van die dap pere getrouwde dames, die hij op een winderige avond met de jeugd bezig vond tussen de puinhopen van het oude Bethel om stenen te bik ken! bij ze gewezen hebben op ae veront rustende ontwikkeling ook ten aan zien van de prediking in de midden- orthodoxie. Het verval begint bij de predi king. En een oppervlakkige predi king, waarin niet meer opgeroepen wordt tot waarachtige schuldbelij denis en bekering, waarin niet meer heengewezen wordt naar het Lam Gods, Wiens bloed reinigt van alle zonde, waarin de noodzakelijk heid van de wedergeboorte en de vernieuwing des harten niet meer doorkomt, waarin de gerechtigheid en de heiligheid Gods niet meer doorklinkt en waar de genade tot een algemene en goedkope genade wordt, vormt tenslotte een opper vlakkige gemeente. Dat zien we immers overal gebeuren in onze tijd. In de prediking mag ook het werk van de Heilige Geest niet vergeten worden. Immers het werk dat Door de Erven Aldenburg Ben- tinck is benoemd tot notabel der her vormde gemeente te Amerongen de heer P. Henzen jr., als opvolger van de heer A. Kersten, die als zodanig bedankte. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Amerongen heeft al voorbereidingen getroffen voor het zoeken naar een opvolger van ds. C. van Viegen, die met emeritaat is ge gaan. Over enkele weken hoopt men een beroep te kunnen uitbrengen. Tot ouderlingen der hervormde wijkgemeente midden te Veenen daal werden gekozen de heren: A. Magré, J. Kroesbergen, G. H. van Stuivenberg en tot diaken de heer C. van de Bovenkamp. Onlangs werd ook hier melding gemaakt van de enquête die de her vormde gemeente „Sola Fide" ge houden heeft onder de 440 jonge ren van de gemeente die voor cate chisatie in aanmerking kwamen. Van dit aantal kwamen er 100 op. De redenen van wegblijven die de anderen opgeven lopen nogal uiteen. Verheugend voor de kerkeraad is misschien nog het feit, dat nage- noeg iedereen reageerde. Slechts 2 pet ofwel 7 ondervraagden gaven geen gehoor. Verreweg het grootste percentage (18) heeft het te druk met studie of werk. 13 pet heeft geen interesse of vindt dat men op school voldoende godsdienstonder wijs ontvangt. 10 pet zal er nog eens over nadenken en 7 pet komt nog (waarvan meer dan de helft inmid dels ook is verschenen). In 2 pet van de gevallen staan de ouders negatief t.a.v. catechisatie en eenzelfde per centage vindt hun kind nog te jong. Zonder opgaaf van reden komt niet: 5 pet. Een „geldige" reden van absentie heeft 16 pet opgegeven. De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Eist heeft dit jaar 'n ander systeem gehanteerd bij het „binnenhalen" van de zgn. oogstcol- lecte. De bijdragen werden niet in de kerk maar bij de gemeenteleden aan huis opgehaald. De werkwijze heeft succes gehad: een opbrengst van ruim 2500 gulden. Koop kaarsen voor de kerk. U had misschien in een andere richting ge dacht, maar het gaat toch om een protestantse kerk. "3 mooie kaarsen voor één gulden" biedt het voorlopig S actie-comité, dat geld inzamelt voor de bouw van de nieuwe gere formeerde kerk te Veenendaal, aan. De vindingrijkheid van zulke comi- té's kent vaak geen grenzen. Als doorgewinterde zakenmensen buit men het seizoen uit... Een fleurige geste ls gemaakt te genover de gereformeerde kerk te Veenendaal. Zij ontving een obliga tie van 500 gulden voor het vullen van de bloembakken bij de Petra- kerk, gedurende de eerstkomende jaren. imianimn De vrijwillige bijdragen vormen de sluitpost van de begroting van in komsten, die de hervormde kerk- voogdij van Scherpenzeel voor het jaar 1968 opgesteld. Men heeft de opbrengst van de bijdragen begroot op 35.000 gulden. Daarvan kwam al 10.000 gulden binnen. Tot kerkeraadsleden van de her vormde gemeente te Renswoude werden herkozen de heren W. Go- tink, B. Vlastuin, C. Wolswinkel als ouderling en de heer J. H. Worst als diaken. Voor een gulden per stuk is het orgel van de hervormde kerk te Ederveen verkrijgbaar. Op de foto dan. De baten zijn voor het gefoto grafeerde orgel zelf.

De Vallei | 1967 | | pagina 3