25 jaar docent Dokter Van Ommeren kreeg zeldzame onder sch eiding PROGRAMMA VAN j I KONINKLIJK BEZOEK I SINT SINDS LANG TE PAARD IN RHENEN AAN WAGENINGEN Th American Ds. Timmer weerlegde G od-is-doocP-th eorie Nieuwe commandant wil D.E.L.M. dichter bij het publiek brengen Een stofje kan een mensenleven kosten Vier zilveren EHBO-leden in Elst-Rhenen Twee personen gewond na zware botsing U.S.O.-concert Bedrijfs veiligheid speelt een grote rol VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. MIST H 11079 MARKTEN Van .SPIJKERBROEK" tot „YOUNGMEN"- KLEDING Shop heeft 't Ijken Uniek Boeiend Waardevol Kaartavond in „Eigen Gebouw*' dagblad DE VALLEI? Bel: Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 17 NOVEMBfck 1*6/ ELST In café „de Morgenster" te Eist vond gisteravond een unieke ge beurtenis plaats op het gebied van de EHBO. De arts S. M. van Ommeren uit Eist ontving uit handen van de heer H. van Roon, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot het verlenen van Eerste Hulp Bij Ongelukken, de zilveren Dr. Tilanus Jr.-legpenning. Deze penning wordt al- leen aan artsen uitgereikt die 25 jaar docent van een EHBO-afdeling zijn ge weest, hetgeen slechts zelden voor komt. Tevens reikte de heer Van Roon vier Dr. Tilanus Jr.-draagpenningen uit aan evenzoveel personen die reeds 25 jaar lid van de EHBO-afdeling Elst- Rhenen zijn. Behalve het hoofd- en districtsbestuur van de EHBO waren aanwezig de loco-burgemeester van Rhenen, mr. J. Deen, wethouder T. van Lienden en de personeelschef van de SKF uit Veenendaal, drs. H. J. van Aller. ADVERTENTIE u uw tot 17.30 uur ij! 10550 \l3gjU van 17.30— 19.30 uur Zaterdags uur. 16.30—17.30 Na de opening van de bijeenkomst door de tweede voorzitter van de EHBO-afdeling Elst-Rhenen, de heer H. den Uyl, waarbij hij speciaal de bij zondere gasten hartelijk welkom heet te, kreeg de heer Van Roon het woord. Hij wees op het geweldige werk, dat dokter Van Ommeren voor de EHBO heeft gedaan. „Het is werkelijk een unicum, dat iemand 25 jaar docent is van een afdeling". De heer Van Roon rekende daarna uit dat de arts in to taal 100 dagen pro deo voor de EHBO heeft gewerkt. „En als we dan het ta rief van de huisartsen eens gaan be kijken blijkt wel wat hem dat heeft ge kost", voegde hij er ironisch aan toe. Mr. Deen was de volgende spreker Hij sprak zijn waardering uit voor de vijf jubilarissen, die in de moeilijke tijd van de Tweede Wereldoorlog met hun menslievende werk zijn begon nen. Vervolgens vond de officiële uitrei king plaats van de penningen. Aller eerst ontving dokter Van Ommeren de Dr. Tilanus Jr.-legpenning van de heer Van Roon. Daarna reikte deze de ge lijknamige draagpenningen uit aan resp.: de heer G. Hulsebos uit Eist, het districtsbestuurslid C. F. A. Kneg- jens uit Rhenen, die tevens eerste voorzitter is van de EHBO-afdeling UTRECHT, 16 nov. 1967. Totale aanvoer 4792 stuks. Runderen 1306; vet te kalveren 231; graskalveren 101; nuch tere kalveren 431; schapen 965; varkens boven 100 kg 487; varkens beneden 100 kg 77; biggen 1158; bokken en geiten 36. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk f 10501400; kalfvaar- zen f 9001000; varekoeien f 8001000; pinken f 550—675; stieren f 850—1125; graskalveren f 250500; nuchtere kal veren f 4080; fokkalveren f 100250; schapen f 85120; lammeren f 90140; drachtige varkens f 325450; lopers f 70—90; biggen f 5065; bokken en gei ten f 1260, alles per stuk. Vette koeien le kw. f 3,754,10; idem 2de kw. f 3,55 3,75; idem 3de kw. f 3,253,55, alles per kg gesl. gew.; vette kalveren le kwal. f 3,75—3,80; idem 2de kw. f 3,45—3,65; idem 3de kwal. f 3,20—3,45; nuchtere kalveren f 1,401,80; zware vette var kens f 1,952,05; zouters f 2,202,25; slachtzeugen f 1,501,60; jonge slacht- zeugen f 1,601,70, aller per kg levend gewicht. Overzicht (resp. handel en prijzen): melk- en kalf koeien: flauw, niet prijs houdend; vette koeien: lui, niet prijsh.; vare koeien: matig, niet prijsh.; vette kalveren: lui, niet geheel prijsh.; gras kalveren: rustig, prijsh.; nucht. kalve ren: rustig, prijsh.; fokkalveren: lui, lager; schapen: rustig, prijsh.; lamme ren: rustig, prijsh.; varkens: rustig, even lager; biggen: rustig, even lager. Elst-Rhenen, de heer J. van de Berg, secretaris van de betreffende afdeling en de heer J. Kranenburg uit Veenen daal. Daarna reikte loco-burgemeester Deen de afdelingsmedailles uit aan de vijf jubilarissen, die deze medailles kregen opgespeld door de Elstenaar, wethouder Van Lienden. Tweede voor zitter Den Uyl overhandigde tenslotte de jubilarissen ieder een verbandtasje, uitgezonderd de arts die een boeken- bon kreeg aangeboden. Eer Na de pauze sprak dokter Van Om meren zijn dank uit voor alle eer die hem te beurt was gevallen. Ook zei hij: „Ik heb geleerd bij de EHBO". Hierbij doelde hij op de onervarenteid van pas afgestudeerde artsen op net gebied van de ongevallentherapie. De heer Knegjens sprak eveneens een woord van dank, dat echter hoofd zakelijk tot zijn echtgenote was ge richt. „Ik ben nu 12 jaar met haar ge trouwd en al die tijd heb ik slechts twee avonden per week tijd voor haar en de kinderen gehad"» Daarom over handigde hij haar twee gouden oorhan gers en een ketting, hetgeen hij, naar hij zei, symbolisch voor alle echtgeno tes van EHBO-leden bedoelde. De avond werd besloten met een optreden van de toneelgroep ERV uit Eist. De schets „Geen rozen zonder doornen" werd rolvast opgevoerd en gevolgd door een dankwoord van de heer Den Uyl. RHENEN. De Grebbestad heeft morgen hoog bezoek. Sinterklaas komt Rhenen te paard binnen en dat is jaren lang niet gebeurd. De jeugd weet niet anders of hy is gezeten in 'n open lan dauer. „We zijn er eindelijk in geslaagd", zegt de voorzitter van de KMC de heer A. J. Bovenschen, „de Sint zover te krijgen, dat hy weer op zijn schimmel komt. Ziet U, de grijze weldoener zag er al tijd tegen op, om te paard te komen, omdat er zoveel hellingen moeten wor den genomen. Uiteindelijk is zijn trou we viervoeter ook al niet zo jong meer en die wilde hij altijd sparen. Vandaar dat open rijtuig. Maar nu is de hoge gast over het bezwaar heen gestapt". De hoofdknecht van de Sint, wij zou den zeggen de „opperstalmeester", die uit Barcelona komt, zal het paard de gehele rijtoer aan de teugel houden. Wanneer het gezelschap op het bordes van het stadhuis door burgemeester en wethouders wordt ontvangen, 's mid dags om kwart voor twee, zal het paard van Sinterklaas zolang achter het gemeentehuis worden gestald. De stoet wordt geopend door een groep van de Grebberuiters met enkele ponyrijders. Achter de ruiterij mar cheert de muziekvereniging „Ons Ge noegen", keurig in de nieuwe uniformen gestoken en dan komt de Sint, hoog te paard gezeten. Het dagelijks bestuur van de RMC, traditiegetrouw in jacquet gestoken, volgt in een open rijtuig, bespannen met twee paarden. „Wij hebben ditmaal geen auto als eerste prijs in de Sinterklaasactie", vertelt de heer Bovenschen. „Dat heb ben we vijf jaar geleden gedaan. En je kunt niet elke keer met een auto aan komen dragen. Onze hoofdprijs is een vijf tiendaagse vliegreis naar Mallorca voor twee personen met een verblijf in een luxueus hotel aan de Azuurkust. De KLM en het reisbureau „De Magneet" uit Alkmaar hebben alle medewerking verleend om een leuke showroom in te ADVERTENTIE WAGENINGEN Zoals wy reeds eerder meldden zal Koningin Juliana op vrydag 24 november een bezoek brengen aan Wageningen, by welk bezoek het accent zal liggen op de ontwikkelingshulp. Het programma van die dag luidt als volgt: 10.15 Aankomst van de Koningin op het Salverdaplein bij het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool. In de senaatskamer zal rector magnificus prof. dr. ir. F. Hellinga een korte inleiding houden over het werk dat aan de Landbouwhogeschool verricht wordt in het kader van de ontwikkelingshulp. j 10.45 Bezoek aan het Binnenhavencomplex (afdeling entomologie en phytopathologie). In de kantine van de nieuwe gebouwen zullen korte lezingen worden gehouden door de hoogleraren dr. Ferwerda, dr. ir. P. Buringh en dr. A. J. P. Oort. Voorts zal aandacht worden geschonken aan de sprink- hanen-kweekkamer. 12.15 12.45 14.00 16.00 In een der barakken zal de Koningin worden voorgesteld aan een promovendus uit de ontwikkelingslanden. De keus is gevallen op de heer ir. R. Winoto (35) uit Indonesië. De heer Winoto maakt een studie van de aaltjesaantasti g op het gebied van bodemziekten. Lunch in Hotel De Wageningse Berg. Vertrek van de Wageningse Berg naar het Dreijencomplex. Wandeling door het practicum van landbouwscheikunde. Tijdens de thee zal in de kantine een inleiding worden gehouden door prof. dr. R. A. J. van Lier over de menselijke problemen bij het ontwikkelingswerk. Vertrek van de Koningin. i\\umuu\nu\%\\uu\uu\mumi A%\\%\u\uuuu\«m\uu\wm HOOFDSTRAAT 15, VEENENDAAL (BIJ DE MARKT) TEL. 12869 richten in de garage „De Rhoter", die wordt opgebouwd door de heer J. Baars, lid van de middenstandscentra le. De overige prijzen zijn al even inte ressant. Per salonbot vijf dagen op de Rijn voor twee personen naar Boppard, met de trein vijf dagen naar Parijs en een vakantie in Luxemburg of Valken burg. De opbrengst van deze actie wordt aangewend voor de bevordering van het toerisme naar Rhenen". Sinterklaas heeft nog meer verrassin gen. Hij denkt in het bijzonder aan de jeugd, die drie filmvoorstellingen krijgt aangeboden in het „Eigen Gebouw". Dat zal gebeuren op woensdag 29 no vember. Er is een traktatie aan ver bonden. Het carillon van de Cuneratoren zal gedurende de gehele actie Sinterklaas wijsjes ten gehore brengen. Het „Tiroler" kapel van „Ons Genoe gen" gaat op verschillende koopavon den op de hoeken van de straten zor gen voor een vrolijk deuntje. De winkeliers hebben een aardige verlichting, in de vorm van kromsta ven, die verlicht zijn. Verschillende ge vels zijn bovendien verlicht en ook de Cuneratoren zal baden in floodlight. RHENEN Op de kruising Zuidelij ke MeentsteegWeteringsteegMid- delbuurtseweg vond gisterochtend een ernstig verkeersongeval plaats tussen twee personenauto's, respectievelijk bestuurd door de 24-jarige Edenaar A. H. en de 28-jarige Rhenenaar M. S. De chauffeur, afkomstig uit Ede, die op de Zuidelijke Meentsteeg in de rich ting Achterberg reed, zag op de boven genoemde kruising pas op het aller laatste moment de heer S. van rechts komen. H. kon geen voorrang meer verlenen en een botsing was niet meer te voorkomen. Beide wagens kwamen in de langs de weg lopende sloot terecht. H. kwam er af met lichte verwondingen. S. moest met een heupfractuur naar het Juliananziekenhuis worden overge bracht. Zijn auto was totaal vernield. De wagen van H. was zwaar bescha digd. RHENEN Op donderdag 3 no vember zal weer een concert van het Utrechts Symfonie-Orkest worden ge houden in de zaal „Irene" te Rhenen. Het programma bevat: het EersAe Brandenburgs Concert van Joh. Seb. Bach; de introductie en Allegro Op. 47 van Edward Elgar en de Tweede Sym fonie D. gr. t. Op. 36 van Ludwig van Beethoven. Tj EDERVEEN Woensdagavond was er tamelijk veel belangstelling voor de spreekbeurt van ds. Timmer uit Els- peet. Hij sprak over het onderwerp: Wat is de theologie „God is dood". Deze avond werd geopend door de Ederveense predikant ds. J. C. de Bie waarna ds. Timmer de kansel beklom. Ds. Timmer waarschuwde in zijn be toog ernstig voor deze dwaalleer die door kerkelijke mensen gebracht werd, die als het ware op kousevoeten de kerk binnen komt sluipen. Fel ging de dominee in tegen het boekje van ds. v. Ginkel (nog een vroegere dominee uit Renswoude) waarin de persoonlijkheid van God op de achtergrond wordt ge steld. Ook leverde hij kritiek op 'n boek je van een Engelse priester alsook van een Duitse doctor in wijsbegeerte. Be de gedeelten werden voorgelezen en vervolgens weerlegd met de Bijbel. Er werd dan ook met belangstelling geluisterd naar deze boeiende spreker. De jeugdraad legde met het organise ren van deze avond veel eer in. ELST In het landelijk gelegen dorpje Eist klopt het elektronische hart van de Koninklijke Lucht macht. Verscholen tussen de bos sen ligt het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel. Geen mili tair dril"-centrum maar een be drijf op het gebied van elektronica, dat behoort tot de modernste van West-Europa. Op het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel in Eist kent de elektronica nog slechts weinig of geen geheimen. Het bedrijf, dat ruim 300 miljoen gulden aan apparatuur herbergt heeft met onderzoekingen en pres taties een internationale faam we ten op te bouwen. Met mathemati sche precisie en grote vakbekwaam heid werken dagelijks ruim 500 bur gers en militairen op het depot aan de meest ingewikkelde en kwetsbare apparatuur, waarover de Konink lijke Luchtmacht thans beschikt. Verschillende elektronische breinen, die de moderne luchtvaart ten dienste staan, worden in Eist on derzocht en gerepareerd op de ma nier, waarop een chirurg een her senoperatie verricht. De DELM, zo genoemd in de volks mond, is de grootste industrie in de gemeente Rhenen. In 1957, precies 10 jaar geleden, nam het luchtmacht onderdeel zijn intrek in de vroegere gebouwen van Hartog's Rijwielenfa- briek. Sindsdien vond een razend snelle uitbreiding plaats, die zich thans manifesteert in een omvang rijk gebouwencomplex. Wat zich ach ter de mysterieuze omheining af speelt, is voor de bevolking van Rhe nen en omgeving nog altijd een vraagteken gebleven. Sinds 1 septem ber heeft de DELM een nieuwe com mandant, overste A. J. Fokker, die hier echter een einde aan wil ma ken. Door middel van een regelma tige voorlichting wil hij een hechte band laten ontstaan tussen de bur gerbevolking van Rhenen en het luchtmachtonderdeel. Deze week vond hiertoe de eerste pers-bijeen komst plaats op het depot, waarop een uiteenzetting werd gegeven over hetgeen zich op de DELM afspeelt. De commandant van het Depot Elek tronisch Luchtmacht Materieel, over ste A. J. Fokker. ste A. J. Fokker tijden een korte in leiding. „De taak van de DELM is de ont vangst en de uitgifte, het herstellen, het opleggen en het onderhoud, het administreren en het verzenden van depot-goederen. Onder depotgoede ren wordt verstaan: al het elektro nisch materieel van de Koninklijke Luchtmacht, alsmede een belangrijk deel elektrisch materieel, vliegtuig instrumenten, vliegtuigsystemen (bij voorbeeld automatische piloten) en radar-apparaten. De DELM is voorts belast met de installatie van de ver schillende apparatuur en het onder houd op de vliegbasis. Ook vinden op het depot opleidingen plaats, w.o. een specifieke opleiding voor de zo genaamde blind-landings-radar. Nieuwe apparatuur, die door de in dustrieën worden afgeleverd en bij de Luchtmacht worden geïntrodu ceerd, worden op de DELM ge keurd". Overste Fokker merkte op, dat vooral de bedrijfsveiligheid een belangrijk aspect op het depot vormt. „Ik geloof dat een goede voorlich ting 'n heel belangrijk aspect vormt van ons leefklimaat in de omstreken van Rhenen. We kunnen de burger bevolking opmerkzaam maken, dat hier in Eist één van de grootste in dustrieën uit de omgeving is opge bouwd. We hebben bepaalde elemen ten in ons bedrijf, die zeker uniek in Europa zijn en misschien zelfs uniek in de wereld. Wij zijn een gespecia liseerd militair bedrijf, dat ressor teert onder het commando Depots Materieel Luchtmacht", aldus over- De majoor A. A. Gruyters, hoofd van de technische afdeling op de DELM, gaf een uiteenzetting over hetgeen in de verschillende werk plaatsen plaatsvindt. Een van de meest spectaculaire afdelingen van het bedrijf is het meet- en calibra- tiecentrum (calibreren is ijken). „De nauwkeurigheid van dit centrum is enig in de ons omringende landen", aldus majoor Gruyters. Alle meet apparatuur, die bij de Luchtmacht in gebruik is wordt op de DELM niet alleen gerepareerd, maar ook op periodieke basis gecalibreerd. Over de verscheidenheid aan appa ratuur, die op het depot wordt gere pareerd, merkte majoor Gruyters op: „Een apparaat wordt pas in ons reparatieschema opgenomen als wij Een van de technici op zoek naar een storing in een ingewikkeld apparaat. het meer dan zevenmaal per jaai krijgen. Het aantal apparaten, dat op de DELM kan worden gerepa reerd bedragt ongeveer 13UU. Dat De- tekent dat de vakmensen die wij heDDen zeer ervaren krachten moe ten zijn. Wij werken naar een capa citeit toe van öUU.UUU manuren per jaar en hopen dit binnen een aan tal jaren te Dereiken". De chef van de materieeldienst, majoor n. R. Snapper, merkte in zijn uiteenzetting op: „Je kunt onze aiuenng net oeste vergenjKen met een heel groot postorderbedrijf. In onze magazijnen bevinden zich ruim 30.000 artikelen, waaronder alleen al 9500 verschillende soorten weer- standjes. Benamingen van artikelen zeggen ons niet veel. Wij kunnen al leen maar werken met nummers. Hiervoor hebben we een systeem, af komstig uit Amerika, dat bij de ge hele NATO in gebruik is." De artikelen, die op de DELM ge monteerd en gerepareerd worden, hebben een ongekend hoge waarde. Apparaatjes ter grootte van een luci fersdoosje vertegenwoordigen in som mige gevallen maar liefst een waar de van f250.000,- of meer. De kost baarheid van deze instrumenten heeft tot gevolg dat voor verzending een speciale verpakking noodzake lijk is. Men werkt op de DELM met zeer hoge spanningen en trillin gen, die af en toe zelfs nadelig zou den kunnen zijn voor de gezondheid. Voor het personeel levert dit echter geen gevaar op, omdat hiertegen verregaande veiligheidsmaatregelen, zijn genomen. Een rondleiding in de verschillen de werkplaatsen van de DELM zal voor een buitenstaander in eerste in stantie niet veel meer betekenen dan het zien van veel lampjes, knopjes, draadjes en ingewikkelde appara ten. Na uitleg gaat men echter reeds spoedig beseffen, dat het werk dat door de verschillende technici wordt uitgevoerd op zeer hoog ni veau staat Ongestoord en welbe wust weten de elektromonteurs in een doolhof van draadjes en transis- toren nu juist datgene te vinden waar het om gaat Het lijkt onbegonnen werk als men ziet hoe in een stofvrije ruimte een ingewikkeld mechanisme van een Starfighter word; onderzocht. Op 't eerste gezicht ontstaat bij het bin nenkomen van de stofvrije ruimte de indruk, dat men zich in een enorme slagerij begeeft. Technici in witte jassen en met witte mutsen op staan voorover gebogen bij hun werkban ken. Reinheid is een eerste vereiste op deze afdeling. Een stofje kan op een gegeven ogenblik mensenlevens kosten. Ook voor de reiniging van de instrumenten beschikt men op de DELM over een speciale installatie. Het is een bad, waarin de appara tuur door geluidstrillingen grondig wordt gereinigd. De installatie is de eerste, die in deze grootte in Euro pa werd gebouwd. Hoe langer men op het depot verblijft, des temeer de techniek, die er bedreven wordt, gaat boeien. Er hangt een speciale sfeer tussen de werkbanken. Men voelt als het ware de kennis en vakbekwaamheid die in deze ruimte aanwezig zijn, maar tegelijkertijd gaat men ook be seffen, welke grote verantwoorde lijkheid het personeel draagt. Het Depot Elektronisch Luchtmacht Ma terieel staat namelijk mede borg voor de paraatheid van onze Konink lijke Luchtmacht, maar bovenal voor de veiligheid van onze vliegers in hun supersonische „kisten", die zonder onnodige risico's hun taak moeten kunnen volbrengen. RHENEN Heden vrijdagavond vindt in het Eigen Gebouw de uitgestel de NW Klaverjasavond plaats. Op 24 november vindt de eerste schudjas- avond plaats, eveneens in het „Eigen ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Telefoon Veenendaal (08385) 12244

De Vallei | 1967 | | pagina 5