Reis naar IndiaCeylon en Pakistan Kiesinger zoekt steun in Azië voor Duitse politiek Bij conflict op Cyprus 26 doden Johnson in bescherming genomen Miss Peru 's werelds mooiste Amerikanen werken aan een „spectrum-bom" SECONDEN NA MOORDAANSLAG Wilsons financiële zorgen hei ngelos bier Akkoord met huurlingen FANTA ORANGE Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening Tien dagen lang „propaganda" Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Carmichael wil wereldopstand van negers Geen verplichte sterilisatie in India KRAP RIJ KAS SAM EIS WERKING OOST-DUITSLAND GRENSVRAAGSTUK Represailles van Turken verimcht PARAAT ONDER CONTROLE ERNSTIG Russen geven drie patrouilleboten aan Nigeria U bent welkom bij de RELKZOLT Defensiestelsel tegen China VERZINSELS Nieuwe actie voor toelating China tot Ver. Naties Dertien doden bij sneeuws to ruien in Nieuw-Engeland E.E.G. gaf Nederland fiat voor mijnensteun Vagina 9 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Kiesinger vliegt zondag voor tien dagen naar Azië, waar hij achtereenvolgens India, Birma, Ceylon en Pakistan zal bezoe ken. Het is de eerste reis van een West- diritse bondskanselier naar deze be vriende landen, een reis, die al te lang is uitgesteld: Adenauer kwam er jaren lang niet toe en toen Erhard eind vo rig jaar eindelijk op het punt stond te vertrekken, kwam zijn regering abrupt ten val. met zijn reis naar drie doelstellingen Kiesinger streeft het Oosten vooral na: Modernisering van de ontwikke lingshulp. het verstevigen van de vriend schapsbanden. het internationaal verankeren van de Westduitse politiek tegenover Oost- Duitsland. Allereerst zal Kiesinger zijn gasthe ren duidelijk maken, dat de Bondsrepu bliek op het ogenblik financieel te krap zit om nog langer ontwikkelingshulp te kunnen schenken uit 'n hoorn des over- vloeds. India ontving in de afgelopen jaren in totaal vier miljard mark aan ontwikkelingshulp, Pakistan 1,4 mil jard mark. De ontvangende landen zullen er nu aan moeten wennen, dat deze hulp op zijn best gehandhaafd kan blijven op het bestaande niveau en nog meer dan tevoren zal worden vastgeknoopt aan leveranties van de Duitse industrie. Aan Pakistan zal Kiesinger, naar ver wacht wordt, een krediet van vierhon derd miljoen mark aanbieden voor de bouw van de Tarbela-stuwdam in de Indus; ook dit project is vooral be doeld als visitekaartje in Azië van de Duitse industrie. Tegelijk zal de bondskanselier probe ren de ontwikkelingshulp sterker 't ka rakter van wederzijdse samenwerking te geven. Het groeiende zelfbewustzijn van de jonge landen maakt het wense lijk aan deze steun langzamerhand de bijsmaak van liefdadigheid te ontne men. Versterking van de vriendschapsban den is vooral van belang, omdat men in Bonn verwacht, dat de bezochte lan den in de komende jaren steeds meer invloed zullen krijgen op internationaal terrein, in het bijzonder in de Verenig de Naties. In nauwe samenhang daarmee staat Kiesingers derde reisdoel: voorkomen dat via de „derde wereld" erkenning van Oost-Duitsland ingang zal vinden in de gehele wereld. Dit gevaar wordt bijzonder actueel, nu de Bondsrepubliek ertoe neigt weer diplomatieke betrek kingen aan te knopen met Zuidslavië. Deze werden verbroken nadat Belgrado Oost-Duitsland had erkend. India bijvoorbeeld heeft handelsmis sies uitgewisseld met Oost-Duitsland en in Bonn wenst men vurig dat het daar bij blijft. Hoe subtiel op verre buitenposten wordt geschermutseld over het Duitse vraagstuk, blijkt uit de ontwikkeling in een ander Aziatisch land, Cambodja. Dit neutrale land wil zijn huidige grens graag internationaal erkend zien. Het onderhield geen diplomatieke betrek kingen met West- of Oost-Duitsland, maar had een Oostduits consulaat-ge neraal toegelaten. West-Duitsland had in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh een half-diplomatieke vestiging, die met ontduiking van alle internatio- aale gebruiken, de nieuwbedachte rang van „vertegenwoordiging" had gekre- *gen. Kort geleden erkende Oost-Duitsland de Cambodjaanse grenzen en in ruil daarvoor werd het Oostduitse consu laat-generaal eveneens verheven tot „vertegenwoordiging". Daarop kwam ook de Bondsrepubliek over de brug met de grenserkenning en als beloning konden gisteren norma le diplomatieke betrekkingen tussen beide landen worden aangeknoopt. Bonn heeft nu dus een heuse ambassade in Pnom Penh en ligt daarmee weer een alag voor op de Oostduitsers met hun wat zonderlinge „vertegenwoordiging". Huurlingen-leider kolonel Jean Schramme (in wit overhemd) met een groep van zijn huurlingen in een kamp te Sjangoegoe (Ruanda). De foto werd gemaakt tijdens een toespraak door leden van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Later tekenden de huurlingen een verklaring, waarin zij zich ver plichten nimmer meer te zullen strijden in Afrika. NICOSIA In de omgeving van het Cyprische dorp Ayios Theodoros, waar woensdag tijdens vuurgevechten tussen Turks-Cyprioten en Cyprische rege ringstroepen volgens een woordvoerder van de VN-strijdmacht 26 mensen zijn gedood en twaalf gewond, was het gisteren rustig. Niettemin is de span ning op het hele eiland voelbaar. De autoriteiten vrezen represailles van de kant van de Turks-Cyprioten en de leiders in Ankara. Volgens bevoegde waarnemers in Ankara heeft het maar weinig ge scheeld of er was een gewapend con flict uitgebroken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Turkse rege ring had besloten de luchtmacht met bommenwerpers in te schakelen als de Grieks-Cyprioten de Turks-Cyprioti sche dorpen Ayios Theodoros en Kofi- noe niet in de loop van de dag hadden ontruimd. Een van de Griekse gene raals die 's nachts had deelgenomen aan een bijeenkomst van de belang rijkste chefs van de strijdkrachten on der leiding van Koning Constantijn, zou gezegd hebben: „Wij zijn nog nooit zo dicht bij de oorlog geweest". Turkije bracht gisteren zijn strijd krachten in staat van paraatheid. Poli- tieverloven werden ingetrokken, lucht doelgeschut werd bemand en de inter nationale luchthavens waren enige tijd gesloten. Nadat het Turkse kabinet in de nacht voor spoedberaad bijeengeko men was, vergaderden 's middags de beide kamers van het parlement ach ter gesloten deuren. In Griekenland werden de binnen landse luchtverbindingen tijdelijk ver broken. Van welingelichte zijde werd meegedeeld dat in diverse delen van het land troepenbewegingen plaatsvon den. De staat van paraatheid voor de Griekse troepen die woensdag werd af gekondigd, werd gisteren weer opgehe ven. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties in New York hebben de VN-troepen het gebied, waar de strijd zich afspeelde, thans onder con trole. Op verzoek van secretaris-gene raal Thant ging de Cyprische regering akkoord met een staakt-het-vuren, dat was voorgesteld door de VN-strijd- ADVERTENTIE 53-06 Mevrouw C.M.E. Baerts Bovenkerkerkade 61 Amstelveen won f 750,-. En wat kan Mevrouw Baerts daarmee wel doen? Een jas kopen, een kalkoen voor Kerst en een droogkap voor uw mooie kapsel, Me vrouw Baerts. En fijne dingen voor al uw schattenHeerlijk is 't Sinterklaas te zijn. Spaar uzelf inde prijzen. Coke, Fanta, Sprite, geweldig lekker. VRUCHTENUMONADE macht. Vervolgens beval de regering de Cyprische garde de plaatsen die zij in de loop van de gevechten had bezet, te ontruimen. Tevoren had Thant de VN-vertegenwoordigers van Turkije, Griekenland en Cyprus bijeengeroepen. In Nicosia worden de gevechten van woensdag beschouwd als de ernstig ste sedert de incidenten van augustus 1964, die leidden tot patrouillevluchten van de Turkse luchtmacht in de omge ving van Cyprus. In de Cyprische hoofdstad wordt verder vernomen dat de Britse troepen op het eiland op hun basis zijn geconsigneerd. In Ankara en Istanboel hebben gis teravond duizenden personen, onder wie veel studenten, heftig gedemon streerd tegen de incidenten op Cyprus, en tegen de Verenigde Staten en Enge land. In de Turkse hoofdstad werden elf arrestaties verricht. In Londen heeft de minister voor ge menebestzaken, George Thomson, in het Lagerhuis gezegd dat leden van de Cyprische nationale garde soldaten van de VN-troepen, die voornamelijk uit Britten bestaan, hebben mishandeld. Hij voegde er aan toe, dat het com mando van de VN-strijdmacht bij ge neraal Grivas hiertegen krachtig heeft geprotesteerd. De VN-troepen hadden geen verliezen geleden. Vulgaire aanvallen WASHINGTON De Democratische senator Frank E. Moss heeft gisteren gevraagd een eind te maken aan „de venijnige, onverantwoordelijke en vul gaire aanvallen" op president John son. In de senaat zei hij dat deze aan vallen „schijnen voort te vloeien uit een soort hysterie en dat het duidelijk is dat zij het presidentsambt en der halve ook het land omlaag halen". De Democratische fractievoorzitter Mike Mansfield juichte de redevoering van Moss toe. Hij zei dat hij veront rust is over de soort aanvallen niet al leen op de president, maar ook op mrs. Johnson en de ministers van Buiten landse Zaken en Defensie. Mansfield zei, evenals Moss, dat hij geheel voor meningsverschillen is zo lang deze constructief en redelijk zijn, maar zo vervolgde hij, velen „gaan hier de perken van het fatsoen te bui ten". Moss zei dat nu een nieuw en nog onsmakelijker element in deze aanval len is gekomen. „Ik bedoel dat z.g. verantwoordelijke burgers die aantij gingen rondstrooien dat de president direct een eind aan de tragische oor log in Viëtnam kan maken en slechts op een politiek gunstig tijdstip wacht om dit te doen. Dergelijke onzin is de laagste vorm van politieke sluipschut- terij". LAGOS (Reuter/AFP) In de haven van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn gisteren drie in Rusland gebouwde marinepatrouilleboten aangekomen aan boord van een Russisch vrachtschip. Nigeria zal de boten inzetten bij de blokkade van Biafra, om wapensmok kel naar de afgescheiden provincie te verhinderen. advertentie FLAUWGEVALLEN NA KRONING LONDEN Miss Peru is tot Miss World 1967 gekozen, tijdens de giste ren in Londen gehouden schoonheids wedstrijd. Voor de eerste maal bestond de jury van deze 17e „Miss-World-ver- kiezing" niet alleen uit blanken. Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. Tweede werd Miss Argentinië, Miss Brits Guyana werd derde. De Neder landse deelneemster Monica van Bee- len was al in de voorronde uitgevallen. Miss Peru, Madeleine Hartog-Bel, is een 21-jarige brunette van 1 meter 67, haar maten zijn 88-57-88. Voor deze „prestatie" ontvangt zij van de organi satoren f 25.000,-. De bruin-ogige titelhoudster komt uit Uuira in het noorden van Peru bij de grens met Ecuador. Haat vader is boer. Zij heeft vijf zusters en een broer; het vorig jaar werd haar zuster Anna Maria gekozen als de meest ideale se cretaresse in Peru. Miss Peru is van plan het gewonnen geld te gebruiken om er 'n carrière als mannequin in Europa mee op te bou wen. Kort nadat zij gekroond was viel zij flauw en moest met reukzout worden bijgebracht. Nog zeer ontroerd kwam zij terug op het podium. „Ik kan het nog niet geloven. Het is te prachtig". Zij is verloofd met Raul Laos, die pu blic relations doet voor een hotel in Li ma. HAVANNA De militante negerlei der Stokely Carmichael heeft de ne gers opgeroepen „een Viëtnam binnen de V.S. te creëren". Hij wil dat de ne gers aan de macht komen van „Zuid- Afrika tot Nova Scotia" (een provincie in Canada) en dat de Amerikaanse negers gaan vechten in de straten van Detroit, New York, Chicago en Wash ington. Dit alles staat in een bood schap van Carmichael, die vandaag in Havanna is gepubliceerd. De negerlei der was tot het opstellen van zijn bood schap gekomen door de dood van de guerrillastrijder „Ché" Guevara, die zijn „broeder" was. Als de 900 miljoen negers op de we reld opstaan, zullen zij het imperialis me verpletteren en de overwinning be halen, aldus Carmichael in zijn bood schap. NEW YORK. De Verenigde Staten werken sinds 1964 in het geheim aan een raket met een thermonucleaire la ding, die door geweldige „stoten" van radio-actieve straling vjiandelijke kern- raketten zou kunnen vernietigen. Dit meldt de „New York Times", die dit be richt baseert op inlichtingen van de Amerikaanse commissie voor atoom energie en op een sterk gecensureerde verklaring van een topfunctionaris van het ministerie van Defensie voor een ondercommissie van de senaat voor ontwapening. Deze zg. „spectrum- bom" zou de kern worden van het Ame rikaanse defensiestelsel tegen China. Volgens het blad is het gebruik van T ONDEN. Een financieel deskun- dige in Engeland slaakte deze week de verzuchting: „We leven van de steun. Hoe lang moet ons land onder pand blijven van geldschieters in het buitenland?" Groot-Brittannië heeft een schuld aan het Internationale Monetaire Fonds van 6 miljard gulden, waarvan in 1970 vijf miljard moet worden afgelost plus de negenhonderd miljoen, waarvoor Enge land dit jaar uitstel van betaling heeft gekregen. Deze zware molensteen hangt de Britten aan de hals terwijl ze de Europese Gemeenschap proberen bin nen te gaan. Hoe dat moet gebeuren is velen te recht een raadsel. Het land krijgt in dat geval extra zware financiële ver plichtingen en het wordt tegelijk bloot gesteld aan venijnige concurrentie. Hoe moet dat allemaal worden gefinanceerd? Voorlopig zit Engeland nog met een te kort op zijn betalingsbalans: dit jaar van ongeveer twee miljard gulden en het vooruitzicht voor 1968 is alweer niet gunstig. Cinds de socialisten in 1964 aan de macht kwamen is er de ene econo mische crisis na de andere geweest. Maar ook onder hun voorgangers wa ren er moeilijkheden en tekorten. Ook die moesten grote leningen afsluiten om het tekort op de betalingsbalans te ver werken en om het pond sterling te red den. De conservatieven zeggen, dat er on der Labour een extra groot gevaar be staat dat het buitenland geen vertrou wen meer heeft in Engeland en in het pond Sterling. Maar daartegenover staan de leningen, die de regering Wil son steeds opnieuw krijgt; dus juist wel een blijk van vertrouwen. Natuurlijk is de zaak veel ingewik kelder. De internationale financiële we reld is zo langzamerhand zo nauw ver weven, dat men elkaar wel moet hel pen. Een debacle van het pond zou een stroom van repercussies tot gevolg heb ben. Een gedwongen devaluatie van bij voorbeeld dertig procent zou heel wat landen meeslepen en zou het onderlin ge vertrouwen voor lange tijd teniet doen. Maar kan men premier Wilson en de zijnen dan niets verwijten? Is wat er in Engeland met de regelmaat van de klok gebeurt dan eigen aan de positie van het pond sterling als reservevaluta, aan de rol van dit eiland als bankier van een belangrijk deel der wereld? Wilson verdient wel degelijk blaam. Zeker omdat juist hij altijd hoog van de toren heeft geblazen, dat hij de chronische problemen van zijn land uit de wereld kan helpen. Labour heeft een begin gemaakt met wat er in Engeland moet gebeuren: Men heeft het aangedurfd de eeuwige spiraal van hogere lonen en daar ach- teraanjagende prijzen te doorbreken door een strenge loonbeheersing. Maar is die streng genoeg? De socialisten zet ten het mes in de voor Engeland on draaglijk geworden financiële verplich tingen over zee. De regering Wilson doet veel om de Britse industrie te helpen modernise ren, te stroomlijnen, efficiënter te ma ken, om de uitvoer te bevorderen, om achtergebleven gebieden in het land tot pieuw leven te brengen. Ze durft het aan om met een grotere werkloosheid te leven dan vroeger. Voor socialisten een bijna onverdraagbare gedachte. Maar dit alles werkt niet snel genoeg. Bovendien is de richting verkeerd, want de expansie, die is begonnen en waar iedereen vurig op heeft gewacht, is te danken aan een grotere vraag en aan overheidsuitgaven, niet aan een dras tische opvoering van de uitvoer en dankzij investeringen. Bovendien wordt het proces van gezondmaking voortdu rend verstoord door stakingen en inter nationale factoren, zoals de sluiting van het Suez-Kanaal, recessie in andere lan den, stijging van de rentevoet in de Verenigde Staten. /Aok andere landen ondervinden even- wel hinder van dit soort factoren, maar Engeland treffen ze altijd extra hard. Het is kwetsbaar door zijn typi sche eilandeconomie, zijn grote afhan kelijkheid van de scheepvaart en derge lijke. Bovendien brengt zijn functie als bankier weer extra risico's mee. Het ene lokt het andere uit en altijd ten na dele van Engeland. Wilson staat in zijn partij onder enorme druk van degenen, die niet geloven in zijn orthodoxe methoden die de geld schieters eisen en ook niet in buiten landse leningen. Men eist expansie van hem, geen verdergaande deflatie. Alge meen dringt meri er in Engeland bij Wilson op aan om de overheidsuitgaven te leggen en om de overheidsuitgaven nog veel verder te besnoeien dan hij doet Dit laatste zal hem weer in zijn partij veel vijanden bezorgen. In verband met de nieuwe theorie van dr. Josiah Thompson, dat drie schutters betrokken zijn geweest bij de aanslag op president Kennedy in 1963, is deze nog niet eerder gepu bliceerde foto vrijgegeven. De poli tieman Bobby Hargis (pijl) is van zijn motor afgestapt, nadat hij bloedspatten op zijn gezicht heeft gevoeld. Hij kijkt in de richting van het grasheuveltje op de achtergrond, waar vandaan ook een schot ge komen zou zijn. radio-actieve straling in plaats van het druk- en hitte-effect van waterstofbom men „iets geheel nieuws". De lading van de nieuwe raket zou gelijk zijn aan ongeveer één megaton, of één miljoen ton tnt. Als raket zou de drietrapsraket „Spartan" worden gebruikt, die vijan delijke raketten boven de dampkring kan onderscheppen. Het ministerie van Defensie in Wash ington zou van oordeel zijn, dat het nieuwe wapen voldoende bescherming biedt tegen een beperkte aanval, waar toe China in staat zou zijn, maar niet tegen een zware aanval van de Sov jet-Unie. Intussen heeft een Russische com mentator van het in het Engels ver schijnende weekblad „Moscow News", Alexander Boiko, Amerikaanse bewe ringen, als zou de Sovjet-Unie werken aan plannen voor het gebruik van kern wapens in de ruimte, als „verzinsels" van de hand gewezen. Hij doelde op een verklaring van minister McNama- ra in het begin van deze maand, dat de Russen een kernbom construeren, die vanuit een baan om de aarde tegen vij andelijke doelen zou kunnen worden ge bruikt. NEW YORK Italië en Chili, waar bij zich waarschijnlijk ook België zal voegen, hebben het voornemen de Al gemene Vergadering der Vernigde Na ties de vorming voor te stellen van een commissie, die de toelating van China tot de volkerenorganisatie moet bestuderen. Dit is vandaag van be trouwbare zijde in New York verno men. De kwestie die evenals bij vorige ge legenheden door een negental landen naar voren is gebracht, zal maandag in de Algemene Vergadering in behan deling komen. Deze landen, Algerije, Cambodja, Albanië, Kongo, Cuba, Gui nee, Mali, Roemenië en Syrië, hebben een ontwerp-resolutie ingediend, waar in wordt voorgesteld de vertegenwoor digers van „de Tsjang-Kai-Tsjek- kliek" te vervangen door die van Pe king. Het voorstel, dat sinds 1962 elk jaar werd verworpen, kreeg in 1965 47 stemmen voor, 47 tegen, bij 20 onthou dingen. Vorig jaar was de stemver houding 46 voor, 57 tegen en 17 onthou dingen. advertentie BOSTON Een sneeuwstorm heeft gisteren in Nieuw-Engeland aan der tien mensen het leven gekost. Alleen al in Boston vielen zes doden. Het ver keer was er verlamd en brandweer en politie moesten bijna vierhonderd auto mobilisten te hulp komen, die op we gen buiten Boston in de sneeuw waren gestrand. Binnen enkele uren viel in geheel Nieuw-Engeland, waarin de sta ten New Hampshire, Vermont, Maine, Rhode Island, Connecticut en Massa chusetts liggen, tien tot dertig centime ter sneeuw. DEN HAAG De Commissie van de Europese gemeenschappen heeft de Ne derlandse regering toestemming gege ven, de particuliere mijnen in Limburg financiële steun te geven tot een bedrag van zeventig miljoen gulden. Van dit bedrag komt vijfentwintig miljoen voor rekening van de begroting van 1966, het resterende deel voor het nu lopen de jaar. NEW DELHI De regering van In dia heeft het plan tot verplichte sterili satie van ouders die al drie kinderen hebben, laten varen, zo heeft dr. Sripa- ti Tsjandrasekhar, minister van Ge zondheid en Geboorteregeling, in New Delhi bekendgemaakt. Vier maanden geleden werd het plan voor het eerst in het Indische parlement aan de orde gesteld. Het lokte toen veel kritiek en een ware lawine van interpellaties uit. Men was er vooral bang voor dat het volk 't zou verwerpen om godsdienstige redenen of om redenen, voortvloeiend uit de rechten van de mens.

De Vallei | 1967 | | pagina 9