Veenendaals dagblad Met Kerstmis en Nieuwjaar Buiten Jozina-affaire Exodus Verrassend slot ZWARE STRAFFEN IN ATHENE GEËIST Kleurenfilm van De Hoge Veluwe in première Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zevental wellicht reeds vanavond op Schiphol Amerikaanse bezwaren tegen een lange pauze Yvonne Paul kreeg weer nul op rekest Door onbekende oorzaak. S.S.'er gepakt DROOG W"e sneller dan 80 rijdt, is zijn auto kwijt Keith weer op vrije voeten VEROORDEELDE RE MANNING DOOR NIGERIA UITGEWEZEN Levenslang voor Filenis Oranjereizen is failliet Bode te Stiphout neergeslagen Dominee krijgt deel van zijn salaris niet Med. tuchtrecht op de helling IIS UTRECHT Prinsje kreeg pony Vogels op de keper (II) PROFITEREN NIET VOLDOENDE NIEUWE POGING WOONWIJKEN GEMARTELD DERTIEN DODEN DOOR PANIEK Gesubsidieerd huis: 4% huurverhoging „Wraak" van fiscus Oud-minister Visser zou burgemeester van Den Helder worden Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rbenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 18 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 273 MÜNCHEN (AP) Het Beierse mi nisterie van Justitie heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van de vroe gere SS-kapitein Anton Ganz (68). Tij dens de tweede wereldoorlog heeft hij aan het hoofd gestaan van twee con centratiekampen in Oostenrijk. (Van onze weerkundige medewerker) "Liet weer blijft het hele weekeinde onder invloed van een hogedruk- gebied uit Engeland. Er is droog weer te verwachten met na ochtendmist, zonnige perioden. Aanvankelijk is er nog kans op lichte vorst in de nacht maar bij oostelijke wind vertonen de middagtemperaturen van zondag af weer de neiging om hoger te worden. De kans, dat er storingen uit het neerslaggebied van Hongarije tot Z.- Frankrijk in noordelijke richting ont snappen lijkt momenteel niet groot. Genève kreeg 80 mm in 2 dagen. UTRECHT V'ie voortaan in Utrecht harder dan tachtig kilometer rijdt, waar een maximum snelheid van 50 km bestaat, raakt zyn auto kwjjt. De politie heeft 'n speciale opsporingsploeg geformeerd, uitgerust met radar en gatsometers. Kreten van blijdschap klonken in het hele land bij de familieleden van de ge strafte zeelieden van de Jozina, toen gistermiddag bekend werd, dat Nigeria hen vrij laat. De eigenaar van het schip, de heer C. Lenten te Oud-Loosdrecht, zei: Hon derd procent voor mekaar en laat de jongens eerst maar terug komen, dan zien we wel verder wat het schip betreft". Mevrouw Lenten kon tussen haar snikken van vreugde alleen steeds maar zeggen: „Niet te geloven". VIËT CONG STELT BESTAND VOOR SAIGON De Viët Cong heeft een staakt-het-vuren aangekondigd van drie dagen zowel tijdens Kerstmis als Nieuwjaar en van zeven dagen ter gelegen heid van het Chinese nieuwjaar in februari. De militaire organisatie van het Zuid Vietnamese bevrijdingsfront maakte dit vandaag via de radio bekend. DEN HAAG De Amerikaanse am bassade in Den Haag heeft opnieuw la ten weten, dat het verzoek van de reeds wekenlang op Schiphol bivakkerende Yvonne Paul om tot de Verenigde Staten te worden toegelaten, niet kan worden ingewilligd. De ambassade zegt, dat de Nederland se na haar eerste uitwijzing uit de Ver. Staten in april van dit jaar een aan vraag voor een hernieuwd verzoek tot toelating heeft gedaan. Dit verzoek werd afgewezen. Desondanks slaagde Yvonne Paul erin omstreeks 26 mei de Verenig de Staten op onwettige wijze binnen te komen. In oktober werd zij toen voor de tweede keer uitgewezen. Ondanks de voor haar verpletterende tijding, dat haar nieuwe aanvrage voor toelating tot de Ver. Staten is afgewe zen, blijft Yvonne Paul op Schiphol bi vakkeren. Ze vernam het slechte nieuws om acht uur gisteravond uit de mond van een vertegenwoordiger van het Amerikaanse consulaat-generaal te Rotterdam, die naar Schiphol was gekomen om haar per soonlijk de schriftelijke afwijzing te over handigen. Dat geschiedde in aanwezigheid van Schiphol-directeur S. de Mul, in een ka mer van de inspectie. Mej. Paul raakte er volkomen van overstuur. Het duurde bijna twee uur voor zij haar emotie meester was. Om tien uur gisteravond verscheen zij weer in de vertrekhal en nam haar oude plaatsje op de bank in. Daar gaat ze nu aan haar zesde week beginnen. Ze blijft er zitten en niemand kan haar daar van af brengen. PANAMA Francis Willard Kéith, van wie werd aangenomen dat hij de oud-Gestapochef Heinrich Miiller zou zijn, is gisteravond door de Panamese politie in opdracht van de Panamese mi nister van Binnenlandse Zaken op vrjje voeten gesteld. Keith was dinsdag op verzoek van West-Duitsland gearres teerd. DEN HAAG Prins Willem-Alexan- der heeft sinds gistermiddag een pony. Het dier, een geschenk van de Gro ninger gemeente Onnen, is evenals het prinsje op 27 april geboren. Tn de zomer zien we, hoe de ouders J van een nestkast bewonend vogel- gezin ijverig in opvallende regelmaat af en aan vliegen, zuiverend 't naald- hout van groene spanners, dennelot- rupsen, wikkelaars, bladwesplarven en gestreepte dennerupsen. Welke J soort kunnen we evenwel in de gau- wigheid niet uitmaken. Indertijd wer- den door de onderzoekers van het Itbon, onder leiding van dr. L. Tin- bergen, experimenteel de betrekkingen nagegaan tussen de mezen en hun i prooien. Daaruit bleek o.m. dat de voortplantingstijd der vogels afge- i stemd is op de jaarlijkse gang van de voedselvoorraad en dat de juni-top juist in die periode valt, dat de mezen I pas-uitgevlogen jongen hebben. We mogen nooit uit het oog verliezen, dat we het aantrekken van vogels door middel van woninkjes in park en bos J geenszins als een soort van premie mogen beschouwen als het zuiveren van het gebied door de gevederde be- woners. Overigens is het een merk- waardige ervaring, die Tinbergen met t zijn helpers opdeed, dat de mezen l duidelijk een eenzijdig menu vermeden en dat ze een bepaald insect mjnder t ijverig opzochten, zodra dit talrijker I dan normaal wordt. Dit is dan ook de reden dat ze een plotseling in grote I hevigheid losbrekende plaag nooit baas kunnen worden, al spelen hier 'voorts nog andere factoren mee. Steeds weer blijkt, dat de natuur geen star mechanisme, maar een boeiende gemeenschap is. 18 nov. 1967 A. B. WIGMAN Het kerstbestand gaat in op 23 de cember en is van kracht tot de 26ste. Ter gelegenheid van nieuwjaar wordt door de Viëtcong het vuren gestaakt van 29 december tot 1 januari. Het be stand ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar loopt van 26 januari tot 2 fe bruari. President Thieu van Zuid-Viëtnam heeft al bekendgemaakt dat hij er voor is het vuren zowel op Kerstmis als op nieuwjaar een dag te staken en twee dagen tijdens het Chinese nieuwjaar. De Amerikaanse militaire bevelhebbers voelen er niet veel voor, omdat de Viët Cong naar hun mening hierdoor onge hinderd voorraden zou kunnen aanvoe ren. De Viët Cong-radio zei, dat de leiding van het bevrijdingsfront het besluit had genomen uit een oogpunt van menselijk heid. Militairen van de tegenstander zul len tijdens de bestanden door de Viët Cong bezette gebieden mogen betreden om hun familie te bezoeken. Amerikaanse functionarissen in Wash ington achtten het „hoogst onwaar schijnlijk", dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten akkoord zullen gaan met bestandsperioden van drie dagen of langer. Naar hun mening is er aan de ze zijde geen bereidheid daartoe, tenzij de tegenstander tot enige matigende handelingen over wil gaan. Noord-Viët- nam heeft uit vorige bestandsperioden alleen maar geprofiteerd om zijn strijd krachten en de Viët Cong te bevoorra den, zo verklaarden zij. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat generaal Westmoreland, de bevelhebber in Viët- nam, niet meer dan 525.000 man Ame rikaanse troepen in Viëtnam denkt no dig te hebben. Johnson, wiens perscon ferentie door de televisie werd uitge zonden, zei dat hij de militaire situatie de afgelopen twee dagen diepgaand met de generaal heeft besproken en dat Westmoreland geen uitbreiding boven 'i genoemde niveau verwacht. Johnson zei voorts te menen dat sta king van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Viëtnam alleen naar zijn mening niet voldoende zou zijn om de Noordviëtënamezen tot onderhande- te bewegen. Hij merkte op: „Ik geloof dat ons doel duideljjk. is: Bescherming van de veiligheid van de Verenigde Staten omdat wij menen dat de veiligheid van de Verenigde Staten nauw verbonden is met die van Zuidoost-Azië en tegen houden van agressie zoals w(j dat ook enige jaren geleden in Europa hebben gedaan. Johnson zei dat de landen in Zuidoost- Azië achter de Viëtnampolitiek staan. „Elk land in dat "gebied dat weet wat er gebeurt, acht het absoluut noodzake lijk dat Uncle Sam zijn woord houdt en daar blijft tot we een eervolle vrede kunnen krijgen". De Amerikaanse president gaf te ken nen dat de Verenigde Staten een nieuwe poging zullen doen om de Verenigde Na ties te verzoeken naar een oplossing voor Viëtnam te zoeken. (Gisteren nam de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen een ontwerpresolu tie met dat doel aan). Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben gisteren een vliegveld aange vallen op I1/» km van het centrum van Hanoi, zo is in Saigon meegedeeld. Het vliegveld, waarvan de startbaan werd geraakt, was nog niet eerder aangeval len en wordt gebruikt voor 't transport van troepen van en naar 't gebied van de Noordviëtënamese hoofdstad. Het Noordviëtnamese persbureau meldde dat bommen en raketten zijn gevallen in de woonwijken van Hanoi, in hoofdzaak in de ambassadewijk, waar een Indiase sergeant van de in ternationale controlecommissie werd gedood en een andere Indische mili tair werd gewond. Noord-Viëtnam maakte ook het neerschieten van zes Amerikaanse vliegtuigen bekend. Bij de gevechten in Zuid-Viëtnam ont moetten de Amerikanen vrijdag zware tegenstand bij de verovering van heu vel 1338 bij Dak To, de afgelopen da gen het toneel van felle mortierbarra- ges door Noordviëtnamezen. De heuvel is de hoogste in een rug van 10 km ten zuiden van Dak To bij de Cambodjaan se grens. Sedert begin deze maand vech ten 10.000 Amerikanen op het plateau in een poging de tegenstander daar te verwijderen. De Amerikaanse verliezen van de strijd om heuvel 1338 zijn nog niet bekend, maar naar in Saigon is bekendgemaakt zijn de afgelopen da gen 706 tegenstanders gedood tegen 115 Amerikanen. Vanmorgen braken daar opnieuw gevechten uit. Volgens de Nigeriaanse staatscourant zullen de Nederlanders, die maandag werden veroordeeld omdat zij op 23 ok tober gepoogd hadden wapens naar Bia- fra te brengen, onmiddellijk het land worden uitgezet. De Jozina werd op die datum voor de kust van het van Nigeria afgescheiden Biafra aangehouden door een marine schip van Nigeria en naar Lagos opge bracht. Uit een onderzoek bleek, dat tot de lading van het schip behoorden 460 kisten met ongeveer elfduizend jachtgeweren en 257 kisten met patro nen. Over het verbeurd verklaarde schip wordt niet gerept in de Nigeriaanse staatscourant. Misschien komen de opvarenden van de kustvaarder vanavond al aan op Schiphol. Het zijn kapitein W. Plantinga (50) uit Heerenveen, D.' Dieleman (26) uit Terneuzen, eerste werktuigkundige D. van 't Wout (25) uit Waddinxveen, P. Augusain (26) uit Amstelveen, R. Kersies (47) uit Delfzijl, de Spanjaard R. Otero (27) en de Portugees H. No- gueiria (80). Persbureaus deelden gistermiddag mee, dat blijkens een extra editie van de Nigeriaanse staatscourant de gevange nisstraffen van tien jaar waren opge heven. Het besluit daartoe was genomen door generaal Akoeboe Gowon, opperbe velhebber van de Nigeriaanse strijd krachten. De heer M. J. Rosenberg Polak, onze ambassadeur in Lagos, telefoneerde naar het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dat de mannen van de Jozina worden uitgewezen. Zowel dit ministerie als de heer A. R. Lapido, tijdelijk zaakgelastigde van Ni geria in Den Haag, wilden geen com mentaar geven op deze onverwachte gang van zaken. ATHENE In Athene heeft gisteren de aanklager in het proces tegen 31 men sen, die worden beschuldigd van pogingen om het militaire bewind omver te werpen, levenslang geëist tegen Constantiinos Filenis, die de leider van de orga nisatie het „patriottisch front" is genoemd, waarvan ook de componist Mikis Theodorakis deel zou hebben uitgemaakt. „Ik wil niet de doodstraf vragen, hoe wel hij het verdient, omdat hij de open bare orde, de veiligheid en het leven van vele Grieken in gevaar heeft ge bracht", zei de aanklager. Hij noemde Filenes „eenbetaalde agent van een grote mogendheid. Volgens de aanklacht worden de 31 verdachten er van beschuldigd in op dracht van de verboden communistische partij comités van het patriottisch front te hebben opgericht met het uiteindelijke doel de regering omver te werpen en een communistische staat te vestigen. Het proces is woensdag begonnen. De vonnis sen worden tijdens het weekeinde ver wacht. Een van de beklaagden, een vijf tigjarige weduwe heeft gisteren gezegd dat zij door de veiligheidspolitie tijdens een verhoor is gemarteld. Zoals bekend zal Theodorakis later terecht staan om dat hij ziek is. Tegen 26 anderen werden gevangenis straffen tot levenslang geëist. De open bare aanklager noemde vijf beklaagden de hoofdschuldigen van de groep. De volgende week dinsdag zal in Den Haag, in aanwezigheid van autoriteiten op het gebied van cultuur, recreatie en natuurbescherming, de kleurenfilm „De Hoge Veluwe" in première gaan. Deze film werd gemaakt door de cineasten Crama en Oonk in opdracht van de Stichting het Nationale Park De Hoge Veluwe en met subsidie van het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Er is aan deze bijna een half uur durende film twee jaar gewerkt. Twee dagen na de première gaat „De Hoge Veluwe" in bioscooproulatie, te begin nen in Cineac-Amsterdam. CALCUTTA Bij een paniek op een brug over de rivier de Gandak te Sone- poer (India), zijn 13 bedevaartgangers onder de voet gelopen en gedood. De slachtoffers, onder wie vrouwen en kin deren, waren gekomen om zich ter ge legenheid van een Hindoe-feest in de rivier te dompelen. Het gedrang ontstond toen mensen van de andere kant met vee terugkwa men van een jaarmarkt. GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft het Valkenburgse bureau „Oranjereizen" failliet ver klaard. De schulden belopen b(jna een half miljoen gulden. De eigenares, mevrouw F. Galli- ard-Hoving, had om verlenging ge vraagd van 't uitstel van betaling voor de tijd van 'n jaar. De termijn, waar voor de Groninger rechtbank eind vorig jaar uitstel had verleend, was op 14 oktober geëindigd. De rechtbank wees het verzoek van de hand en gaf gehoor aan de wens van de schuldeisers om het faillisse ment uit te spreken. Namens de bewindvoerders, zei mr. M. J. Heikens, dat het bedrijf met geen mogelijkheid winstgevend zal kunnen worden gemaakt, mede als gevolg van de ongunstige publiciteit, die „Oranje reizen" vorig jaar kreeg, toen klanten de dupe werden of dreigden te worden van de financiële mislukking. DEN HAAG Op 1 januari zullen naoorlogse huizen, waarvoor het Rijk een subsidie in de vorm van een jaar lijkse bijdrage betaalt, met vier pro cent in huur omhoog gaan. Het gaat om woningwetwoningen die tussen 1945 en 1966 zijn gebouwd en om particulie re huurwoningen die tussen 1960 en 1966 zijn afgebouwd. In december 1965 is door een wijzi ging van de Huurwet vastgelegd dat deze huizen vanaf 1 januari elk jaar in huur worden verhoogd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de gemeen ten geschreven welke huizen onder de ze huurverhoging vallen. Als de huur prijs nu al hoger is dan die van een vergelijkbare woning wil de minister dit van de gemeenten weten. HELMOND In het Brabantse Stip hout is gisteravond om ongeveer zeven uur de gemeentebode M. Biemans over vallen. De man, die op weg was naar huis, werd met een zwaar voorwerp neergeslagen. Op zijn hulpgeroep kwam een in de buurt wonende vrouw naar buiten. De overvaller ging er vandoor, zijn slacht offer en een tas waarin ruim duizend gulden zat, latende voor wat ze waren. De heer Biemans is zwaar gewond in het ziekenhuis in Helmond opgenomen. De belastingen zullen beslag leggen op een deel van het salaris van ds. F. E. Huizinga uit Hengelo. De pre dikant van de Baptistengemeente in die plaats heeft maanden geleden 85 procent van zy'n aanslag voor de inkomstenbelasting betaald. De ove rige vijftien procent naar zjjn be rekening evenredig aan het percen tage dat de staat in de defensie steekt heeft hjj geweigerd te vol doen. Ds. Huizinga, die zich wel bewust was van het feit, dat wat hij deed niet meer dan een geste was, zal zich neerleggen bij het besluit van de belastingdienst. Hij wacht nog af of een belastingdeurwaarder, die had gedreigd een deel van zijn bezittin gen in het openbaar te zullen ver kopen, tot actie zal overgaan. De predikant, die beslist niet wil betalen aan uitgaven voor ons leger, heeft indertijd zijn functie als voor zitter van de Unie van Baptisten gemeenten in ons land neergelegd om aan te geven dat zijn /initiatief volkomen persoonlijk was. De geverbaliseerde zal een woordje te horen krijgen van de Utrechtse com missaris persoonlijk en vervolgens zijn wagen bij de politie moeten achterlaten. De officier van Justitie zal dan later uitmaken of het voertuig wordt terug gegeven. Een kijkje in het interieur van een personenwagen, die vrijdagmiddag door onbekende oorzaak op de Haagweg te Amsterdam tegen een lichtmast reed. De bestuurder moest zwaargewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. DEN HAAG Nog dit jaar wordt in Den Haag een staatscommissie geïn stalleerd, die een nieuwe toet op de ge neeskunst, de tandheelkunde, de farma cie en het medisch tuchtrecht gaat voor bereiden. Verwacht wordt dat dat zal gebeuren in de tweede helft van december. Voor zitter van de commissie wordt prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, hoogleraar in het nationale en internationale volksgezond heidsbeleid aan de universiteit van Nij megen. Verwacht mag worden, dat het werk van de commisie zich zal uitstrekken over een periode van enkele jaren. De wet op het medisch tuchtrecht zal ech ter, als de staatssecretaris van Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, zijn zin krijgt waarschijnlijk nog dit parle mentaire jaar op enkele punten worden gewijzigd. De staatssecretaris zal voornamelijk voorstellen vpnnissen van tuchtcolle ges openbaar te maken. Voorts wil hij een centraal register waarin alle straf fen van medici die tuchtrechterlijk zijn tot stand gekomen geregistreerd staan. Volgens de bestaande, uit 1928 da terende, wet op het medisch tuchtrecht zijn alle uitspraken van de tuchtcolle ges geheim. Zelfs de klager krijgt het vonnis niet te horen. Een Israëlische soldaat helpt hier te' Tel Aviv een gewonde Egyp tische soldaat in een vliegtuig, dat hem naar huis terug zal brengen. Deze soldaat was een van de vijftig gewonden die vrijdag werden vrij gelaten. DEN HAAG In Den Haag verluidt dat de vroegere minister van Defensie, ir. S. H. Visser, burgemeester van Den Helder zal worden. Ir. Visser is voor zitter van de raad voor de luchtveront reiniging.

De Vallei | 1967 | | pagina 1