Welvaart van de zes"gemeten OLGA Enorme verschillen in levensniveau STERK TRADITIEVERVAL ONDER DE AMSTERDAMSE JODEN BOOTZ «RAIFFEISENBANK Pierement bij ontvangst in Mokums CS. m Amsterdams bouwbedrijf in financiële moeilijkheden Kleuren blindheid werd overtuigend bewezen Met Tsjechen nauwere betrekkingen mogelijk Diamantsmokkel ontdekt IF33 In Zwijndrecht 58 ontslagen Schoenfabriek liquideert vrijwillig VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN OVERAL HOOFDBESTANDDEEL VAN HET GEZINSBUDGET LUXEMBURGSE GEZINNEN HET RIJKST, ITALIAANSE 'T ARMST ITALIAAN EET VEEL MEER BROOD DAN NEDERLANDER MAAR DRINKT WEINIG MELK MATRASSEN LUNS CONSTATEERT: „Bij spreiding van rijksdiensten moet regering tijdig met bonden overleggen'' Conclusie proefschrift van S. Wijnberg zegt de Fransman zeggen wij Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn heerlijke cognac, wij van onze eigen B00TZ BRANDY SPÉCIAL Een „Hollandse" door Bootz gemaakt. Vraag ernaar, waar dan ook. BESTE „K0NJAK" IKrandi; uw goede keus Explosie op Java F abr ieksdirecteur twee ton te weinig betaalde bijna twee ton belasting Geboortecijfer in Gereformeerde kerken daalt TEGENSTELLING Voor opsporing van schilderijen f25.000 beloning Griekse officieren ontslagen laat het overschijven naar een kosteloze en 3J% rentedragende prive-rekenlng bij d* Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken Pagina 5 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 DEN HAAG Een enquête, die meer dan 10 miljoen gegevens heeft opgele verd, brengt aan het licht hoe de bevolking van de Europese Gemeenschap haar inkomen besteedt. Een onderzoek daarnaar, georganiseerd door het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeenschappen en uitgevoerd in nauwe samenwerking met de zes nationale bureaus voor de statistiek, is gehouden in de jaren 1963 en 1964. Het werk is gedaan door speciaal opgeleide enquêteurs. Tegelijkertijd zyn in 42.000 gezinnen alle uitgaven, tot de allerkleinste toe, zorgvuldig genoteerd. Onderzocht zijn de gezinsuitgaven by arbeiders, employés, ambtenaren en boeren. Het verbruikspatroon van van de bevolking in de Europese Gemeen schap kon op deze manier worden bestudeerd; het onderzoek had geen betrek king op zelfstandigen in handel en industrie, gepensioneerden en alleen staanden. De verwerking der gegevens heeft jaren gekost. Afzonderlijke publikaties hebben de gegevens per land tot onderwerp gehad. Een thans verschenen samenvattende publikatie biedt gelegenheid de levensniveaus in de Europese Gemeenschap te vergelijken. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Luns en *'n Tsjechische ambtgenoot Vaclav David zijn van mening dat de betrekkingen tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije op economisch, technisch en weten schappelijk gebied geïntensiveerd en uitgebreid kunnen worden. Ook de cul turele samenwerking tussen beide lan den zal een nieuwe impuls krijgen door het akkoord dat hierover binnenkort tussen de twee landen gesloten zal wor den. Dit staat in het communiqué uitge geven na afloop van het officiële bezoek van minister Luns aan Tsjecho-Slowa kije van 13 tot 17 november. Wat Europa betreft menen de minis ters dat een conferentie over de veilig heid en samenwerking in Europa, in dien deze tenminste grondig wordt voorbereid, een positieve bijdrage zou kunnen leveren tot versterking van de vrede en het scheppen van een be trouwbaar systeem van collectieve vei ligheid in Europa. De ministers zijn diep bezorgd over de toestand in Zuid- oost-Azië. Zij zijn van oordeel dat het Viëtnamese volk de gelegenheid moet krijgen vrij over zijn eigen lot te be slissen, zoals voorzien is in de Geneef- se overeenkomsten van 1954. Inzake het Midden-Oosten hebben de twee ministers geconstateerd dat er mogelijkheden bestaan voor een politie ke oplossing van het conflict aldaar en dat de Verenigde Naties, die zij als 'n belangrijk instrument beschouwen voor de bevordering van vreedzame interna tionale samenwerking, een bijzondere taak hebben te vervullen bij het zoeken van die oplossing. De regeringen van beide landen streven naar aanvaarding van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens en hechten groot be lang aan voorstellen die zouden kun nen leiden tot algemene en volledige ontwapening. Minister David heeft de uitnodiging van minister Luns aanvaard voor een officieel bezoek aan Nederland. De da tum hiervan zal nog worden vastge steld. DEN HAAG „Alvorens de rege ring besluit, een rijksdienst te verplaat sen naar elders in het land, dient ze zich grondig te beraden op de gevolgen die dit meebrengt voor het personeel. Voor zo'n beraad is het noodzakelijk, dat er tijdig met de ambtenarenbonden overleg wordt gepleegd". Aldus de brochure: „Spreiding ryks- diensten", van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. De in. deze brochure vervatte nota is aangeboden aan de minister van bin nenlandse zaken en de overige leden van het kabinet, de leden van de Twee de en Eerste Kamer en aan de orga nen, die bij het spreidingsbeleid be trokken zijn. Het beraad, aldus de nota, moet op een zodanig tijdstip plaatsvinden, dat de plannen nog kunnen veranderd wor den als blijkt, dat er voor teveel men sen te grote bezwaren aan verbonden zijn. Deze bezwaren, waarvan er een aantal als voorbeeld worden genoemd, moeten ernstig worden onderzocht, zo nodig moet voor de betrokken amb tenaren een andere werkkring worden gezocht in de oude standplaats. Bijzondere aandacht vraagt de huis vesting. De medewerking van het ge meentebestuur in de plaats van vesti ging moet verzekerd zijn, er moeten ook maatregelen getroffen worden, waardoor de gemeente in de gelegen heid is, mettertijd voldoende woon ruimte aan te bieden. Ook zal een aan passing nodig zijn van een aantal re glementen, die de rechtszekerheid van de ambtenaren beschermen. Voorop moet staan, dat de ambtenaren niet „de dupe" mogen worden van een spreidingsbeleid, dat overigens, uit na tionaal oogpunt, moeilijk valt te bestrij den, aldus de brochure. MEXICO. Volgens het Mexicaanse blad Ultimas Noticias is aan de grens tus sen de Ver. Staten en Mexico een groot complot van diamantsmokkelaars ontdekt, met de arrestatie in Nueva Laredo van de Poolse Golda Stavchanski. Zij zou getracht hebben geslepen en ruwe diamant voor een waarde van 360.000 gulden uit de Verenigde Staten naar Mexico te smokkelen. Volgens Ultimas Noticias geloven Inter pol en de Mexicaanse recherche, dat de vrouw deel uitmaakte van een internationale smokkelaarsbende, die dit jaar reeds voor enige miljoenen peso aan diamant naar Mexico gesmokkeld heeft. UTRECHT De Joden In Amsterdam hebben in de laats», drie generaties sterk geleden onder het traditie-verval, terwijl hun kennis van eigen verleden en cultuur aanzienlek is ver minderd. De Amsterdamse Joden blijken thans onzeker en angstig te zyn als Jood op te vallen. Veel oude gebruiken zijn verdwenen, maar toch beschouwen anderen hen als Joden. Ze doen dit zelf in meerderheid ook, maar dan met een ge voel van minderwaardigheid. Ze zyn, individueel gezien, marginaal. Dit staat in een proefschrift over de „Joden in Amsterdam", waarop de heer S. Wijnberg uit Amsterdam-Buitenveldert gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Er zijn al vele studies verschenen over Joden, die als kleine minderheid leven temidden van een niet-Joods volk. De lite ratuur in ons land over de vraag hoe de Joden zich voelen ten opzichte van hun eigen groep en cultuur is tot nu toe echter zeer schaars. De heer Wijnberg nam in 1962 een steek proef onder een aantal Amsterdamse Joden van 18 jaar en ouder en heeft de hieruit verkregen gegevens zorgvuldig geanalyseerd. Onderzoekingen onder Joden in de Verenigde Staten en in Engeland hebben aangetoond, dat ook daar sprake is van een zeker verval der tradities. Bij de Amsterdamse Joden, De heilige arke in een synagoge, waarin de wetsrollen met die hier veel langer leven, waren deze processen evenwel het Oude Testament worden bewaard. minder verstrekkend. Als men aanneemt, dat het totale verbruik van een huishouding een weer spiegeling is van haar levensniveau, blijken er in het „Europa der zes" enorme verschillen te bestaan, niet alleen tussen de landen, maar ook tussen de ver schillende categorieën van huishoudingen. Zo bestaat er voor de huishoudingen van loontrekkenden, een verschil van 68% tussen Luxemburg en Italië. Bij de landbouwers zijn de verschillen nog markanter. De Nederlandse land bouwer heeft een verbruiksniveau dat 80% hoger is dan dat van zijn Italiaanse collega en 40% hoger dan dat van de Franse landbouwer. Vergelijking van het levensniveau tussen de landen (100 land met laagste verbruik) Huishoudingen van loontrekkenden Huishoudingen van landbouwers Luxemburg 168 Nederland 180 België 152 Luxemburg 162 Frankrijk 143 Duitsland 153 Duitsland 141 België 153 Nederland 134 Frankrijk 138 Italië 100 Italië 100 Naast het verbruik geeft het bezit aan duurzame consumptiegoederen een aan wijzing voor het levensniveau. In Frankrijk hebben van de 100 huishoudingen er 48 een auto, tegen 20 in Italië. Televisie is het meest verbreid in Nederland met 57 huishoudingen per 100 tegen 27 in Luxemburg. Voor wat wasmachine, koelkast en telefoon betreft, zyn het de Luxembur gers die bovenaan staan met respectie velijk 82, 70 en 40 huishoudingen op de 100, terwijl in Italië slechts 20 van de 100 huishoudingen van landbouwers een wasmachine hebben, en in Frank rijk slechts 6 op iedere 100 huishoudin gen van loontrekkenden telefoon heb ben. ADVERTENTIE NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,45 PER HELE UTER BOOTZ A VIEUX ,V SPÉCIAL t In alle landen zyn de uitgaven voor voedingsmiddelen, dranken en tabak 't belangrijkste bestanddeel van het bud get van Iedere huishouding. Deze uit gaven zijn echter relatief veel hoger in Italië 46 pet. van het totale budget van de loontrekkenden en 54 pet. van het landbouwersbudget dan in Ne derland: 33 pet. van het totale budget voor de loontrekkenden en 38 pet. voor de landbouwers. De Nederlander geeft meer uit voor zijn meubels en voor huishoudelijke apparaten. De verschillen tussen de verbruikte hoeveelheden tonen goed de diversiteit van de levensgewoonten. Het gemiddel de verbruik per volwassene van brood is 122 kg in Italië tegen 86 in Neder land; van vlees 72 kg in Luxemburg tegen 37 kg in Nederland; van melk 153 liter in Nederland tegen 87 liter in Italië; van aardappelen 190 kg in België tegen 34 kg in Italië; van wijn 116 liter in Frankrijk tegen 2 liter in Nederland, en van bier 54 liter in België tegen 2 liter in Italië. De nu verschenen publikatie wordt in Nederland in de verkoop gebracht door het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf in Den Haag. DORDRECHT De N.V. Bouw- en Montagebedrijf te Zwyndrecht heeft be sloten haar activiteiten op het gebied van scheeps- en constructiebouw te beëindigen. Door de steeds toenemende concur rentie, aldus de directie, zijn de be drijfsresultaten zodanig verslechterd dat voortzetting van het bedrijf niet langer verantwoord is. Het uit 58 man bestaande personeel is gisteren na overleg met en in aanwezigheid van de werknemers en werkgeversorganisaties ontslag aangezegd. De bedrijfspanden en het terrein zijn verkocht aan de NV Motorenbedrijf Cerkhove te Rotterdam. De XV Bouw en Montagebedrijf is in staat aan haar verplichtingen zowel ten aanzien van crediteuren als van het personeel te voldoen. Het gewestelijk arbeidsbureau te Dordrecht heeft gezien de grote vraag naar arbeidskrachten goede hoop op een spoedige tewerkstelling van het personeel. TILBURG De directie van de C.V. Van Loon Schoenfabriek te Gilze heeft zelf het zware besluit genomen het be drijf te sluiten. De oorzaak moet worden gezocht in de moeilijke concurrentiepositie. Toen de orderportefeuille geen belofte inhield voor verbetering op korte termijn, heeft de directie gemeend geen wissel op 'n onzekere toekomst te mogen trekken, doch in het belang van alle betrokkenen tot vrijwillige liquidatie te moeten overgaan. „Op dit moment", aldus de huidige directeur, de heer J. A. C. van Loon, „kunnen wij alle schuldeisers volledig voldoen, en zijn wij tevens in staat alle rechten, die onze mensen heb ben geheel te honoreren." Aan het personeel, in totaal 57 perso nen, van wie 9 meisjes en vrouwen, is na overleg met het gewestelijk ar beidsbureau en de vakbond St. Willi- brordus, mededeling van de stand van zaken gedaan. De directeur heeft bovendien per soonlijk alle schoenfabrikanten in Gil- ze-Rijen en Baarle-Nassau alsmede en kele andere bedrijven in die omgeving, waarvan bekend is dat zij personeel zoeken, benaderd om zijn werknemers behulpzaam te zijn bij het vinden van nieuw emplooi. Over de inmiddels ingediende aanvra ge tot ontslagvergunning zal eind vol gende week worden beslist. De C.V. v. Loon Schoenfabriek was een jonge on derneming die pas in 1955 werd opge richt. Zij produceerde heren- en jongens- schoenen, de sector die het volgens het communiqué in de schoenindustrie het moeilijkst heeft AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag voorlo pige surséance van betaling verleend aan de NV A. Faas, Aannemings Maat schappij. Tot bewindvoerders zijn twee Amsterdamse advocaten benoemd. Te vens is surséance verkregey voor een dochteronderneming van de aanneming maatschappij, de NV Verhuur- en ex ploitatiemaatschappij van Aannemings- materieel „Amsterdam", De aanneming maatschappij heeft een totale schuld van bijna f 9,5 min. Daartegenover staat een totaal aan vorderingen van ca. f 1,2 min. De Am- ro-bank, die zich bereid heeft verklaard de uitbetaling van lonen aan de 230 werknemers over de komende week te garanderen, is de belangrijkste credi teur met een vordering van ca. f 4,5 min. Dinsdag 20 februari zal de crediteu renvergadering worden gehouden. De surséance is aangevraagd op advies van de Amro-bank. Het in staat van voorlopig uitstel van betaling verke rend bedrijf heeft enkele belangrijke projecten onderhanden, o.m. de tram tunnel bij het metro-project in Rotter dam en voorts in de hoofdstad het nieu we Diaconessenziekenhuis en een pro- testants-christeli j k bej aardentehuis. Over de afbouw van deze werken wordt nog steeds overleg gepleegd. De posi tie van de 230 werknemers is nog on duidelijk. DJAKARTA Vorige week is in het Oostjavaanse dorp Kedoeng-Dalam Ba- nil een vuurwerkfabriek in de lucht ge vlogen. 7 mensen vonden de dood en 19 werden gewond. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door gebrekkige uitrus ting. De meeste slachtoffers waren mensen die naar de fabriek waren ge komen om vuurwerk voor de komende feestelijkheden ter gelegenheid van het einde van de mohammedaanse vasten maand te bestellen. AMSTERDAM Een echt „Mokums" tafereel: een oratoriumkoor uit Hamburg, dat gistermiddag in de hoofdstad ac:n- kwam werd in het Centraal Station ont vangen door de leden van 't Amsterdams Oratoriumkoor, die een straatorgel het station in hadden laten brengen. Natuur lijk maakten de leden van beide koren samen een dansje rondom het pierement. ASSEN De officier van justitie bij de rechtbank te Assen, mr. C. J. v. Oldenbeek, heeft gisteren tegen de zich doctorandus noemende J. A. (56 jaar) uit Utrecht, ex-directeur van de aanstekerfabriek Poppell N.V. te As sen, een gevangenisstraf geëist van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. J. A. zou zich schuldig hebben ge maakt aan belastingfraude, aan ver duistering van grote sommen geld ten nadele van de N.V. Van Poppell en valsheid in geschrifte. A. heeft in de periode 1963-'65 f 184.000 te weinig aan inkomstenbelasting be taald. Verder zijn hem diverse ver duisteringen ten nadele van de N.V. Van Poppell ten laste gelegd. Voorts toeëigening van in totaal f 15.000. Dit geld werd uitgeleend aan mej. H. M. C. van der V., thans echtgenote van J. A., als beloning voor „thuiswerk", dat zij voor de N.V. zou hebben ver richt. Verder sloot J. A. op kosten van zijn toen nog a.s. vrouw een le vensverzekering af. De premies hier van waren resp. ruim f 6000, f 5000 en nogmaals f 5000. Deze bedragen verhaalde hij weer op de N.V. Van Poppell te Assen. Voorts heeft A. valsheid in geschrifte ge pleegd door herhaalde malen met be dragen te knoeien in kasboeken. Zo wel de justitie als de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft zich vanaf april, toen de frau des aan het licht kwamen, t/m sep tember van dit jaar met deze zaken beziggehouden. J. A. heeft vier maan den in voorarrest doorgebracht. Voorts stonden in deze belastingfraude zaken terecht G. H. te Utrecht en A. B. te Arnhem, beiden ten tijden van de belastingfraude in dienst van de N.V. Van Poppell. Tegen hen kwam de officier wegens belastingontdui king tot een eis van resp. f 5000 of 100 dagen hechtenis plus drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf, en tegen B. f 20.000 of 100 dagen hechtenis. DEN HAAG De 55-jarige vertegenwoordiger B. N. uit Den Haag is er eer gisteravond met hulp van de politie achter gekomen, dat hij kleurenblind is! N. had gisteren een nieuwe auto gekregen. Om half negen 's avonds wilde hy wegryden. Nauwelijks zat hy in de auto, of hy werd door een burger vastgepakt, verdacht van diefstal. De politie nam N. mee naar het politiebureau. Het verhaal van de juist afgeleverde auto bleek te kloppen. Hij had gedacht in zijn eigen auto te zyn gestapt. Op zoek naar zyn spiksplinternieuwe wagen misleidde N. de politie, door een auto met een rood dak als zijn eigendom aan te wyzen, terwijl hU juist verteld had, dat zyn nieuwe auto groen moest zijn. Anderhalf uur Is de politie bezig ge weest om de wagen op te sporen. Ze kwam er tevens achter, dat N. kleurenblind is, wat hij zelf nooit tevoren had vermoed. UTRECHT Het geboortecijfer bin nen de gereformeerde kerken ligt wel hoger dan bij de Nederlandse bevol king in het algemeen, maar het is vo rig jaar procentueel even sterk gedaald als het algemene geboortecijfer. Dit is ook de voornaamste oorzaak van de ten opzichte van vorige jaren verminderde groei van de Gereformeerde Kerken, zo blijkt uit een mededeling van de informatiedienst van de gereformeerde kerken in Nederland. In 1966 was het geboortecijfer per duizend leden, berekend op grond van het aantal doopsbedieningen aan kinde ren in de Gereformeerde Kerken 21,3. Het cijfer van 1965 was 22.0 en van 1964 nog 22,4. Het algemene geboortecijfer van ons land liep terug van 20,7 per duizend inwoners in 1964 tot 19,9 in '65. De onzekerheid en angst van de „Nederlandse" Jood staat in sterke tegenstelling tot de Joden in Israël, die onzekerheid en angst hebben afgewor pen en daardoor weer geen begrip kun nen opbrengen voor de mentaliteit van de Joden „in de verstrooiing". Een minderheid van de Amsterdamse Joden die meer kennis van de eigen cultuur heeft en onderling meer con tacten, blijkt echter minder onder die gevolgen van onzekerheid te lijden. De schrijver toont aan hoe naar zijn mening de gevoelens van minderwaar digheid kunnen verdwijnen. De meeste Joden zijn geen voorstander van emi gratie naar Israël, ook al heeft men be wondering voor de prestaties van Is raël. Ook het proces van emancipatie kan volgens de schrijver niet worden stilgezet: hij bepleit geen inkapseling van de Joodse groep, maar hij is wel van oordeel, dat de Joden in Nederland net zoals de Friezen (een gepast gevoel van trots op hun Friese cultuur en daardoor zelfrespect) zich volwaardige Nederlanders moeten voelen met daar naast een oppositieve culturele identi ficatie en behoud van hun eigen groeps leven, zonder zich in een geestelijk ghetto te willen afzonderen. De heer Wijnberg leidde een nieuw project van maatschappelijk opbouw werk voor de Joodse gemeenschap in Amsterdam en deed in 1959 doctoraal examen sociale psychologie aan de Am sterdamse universiteit. AMSTERDAM Het Centraal Ex pertisebureau in Amsterdam looft een beloning van f 25.000,— uit voor inlich tingen die leiden tot opsporing van de twee begin deze week in Aerdenhout gestolen zeventiende-eeuwse schilde rijen. De doeken, een winterlandschap van Aert van der Neer en een vrouwenpor tret van Gerard Terborgh. werden in de nacht van 13 op 14 november ont vreemd uit de villa van de heer J. T. M. Schultz van Haegen aan de Leeu weriklaan. De waarde wordt geschat op resp. f 200.000,— en f 300.000,—. ATHENE Het Griekse militaire be wind heeft 11 Griekse officieren, in rang variërend van luitenant tot kolo nel, ontslagen. Het koninklijk besluit hiertoe is gepubliceerd in het regerings blad Gazette. ADVERTENTIE verdien met iiw salaris

De Vallei | 1967 | | pagina 5