Tweede KNZB-zuil van de grond Nigeriaan Dick Tiger behield wereldtitel Geïntimideerd ESCA kansloos tenonder tegen TIV Dimitrov Emerson wees Newcombe terug in vijf sets Verhouding KNZB en zwemtrainers wat vriendelijker Sterke ploeg uit gewest Zuid-Holland Kalendercongres van de IAAF Nederlandse jeugd te sterk voor België NU VOLOP Arbiter stopte strijd in 12e ronde Autocoureur kwam in vlammen om Bob Hewitt is weer hersteld Loting kandidaten schaaktoernooi Italië speelde gelijk tegen Zwitserland De Robben plaatste zich in halve finales Pouwels/Windsma Nederlands kampioen betrouwbaarheids- ritten De Wit/Bongers tweede in Dortmund Arrestaties na derby Snurs-Chelsea Oostduitse elftal vers'oea Roemenië Competitieuitslagen van volleybaltop Nat. titelstriid skiën '68 in Va! d'lsère Beslissing over Europese Spelen valt pas volqend jaar Koninq Gustaaf-beker Bulgaren speelden grof en onbeheerst Bij IJsselcupwedstrijden te Deventer Dammen „Midden in de polder en geen reparatiespullen bij me. Maar Finilec plakte en pompte a la minuut. VERKRJGBAAR Ex-cowboy Hockey Overmacht de kleintjes van ELISABETH BAS B A S J E S 10 X lekker roken voor 1.20 Carlo Duran Europees kampioen middengewicht Winst voor Altig/Renz Pagina 10 MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 AMSTERDAM De KNZB heeft za terdag tijdens een buitengewone alge mene vergadering in Amsterdam voort- gedokterd aan de reglementen tenein de de niet-sportieve belangengroepen 'n gelijkwaardige plaats in het bondsbe- stel te verzekeren. De scheiding tussen de sportsector en de „tweede zuil" werd in de statuten opgenomen. Beide groeperingen leveren een eigen vice- voorzitter: K. van de Pol voor de sport en S. Bolman voor de ggoepering, die eerst recreatief pedagogisch werd ge noemd, maar thans recreatiefelemen- tair. Deze „tweede zuil" mist na een voorbereidingstijd van drie jaar overi gens nog steeds een eigen reglement, zodat streven en werkwijze vooralsnog vaag blijven. De tweede reden voor het bijeenroe pen van deze buitengewone vergade ring was het overbrengen van de wa- terpolocompetitie voor de hoofd en der de klassers van de zomer naar de win ter en het voorjaar. In april was de al gemene vergadering reeds met het principe akkoord gegaan, zodat de uit werking in de reglementen weinig te genkanting ontmoette. Het jeugdzwemmen jarenlang een onderwerp voor heftige discussies tus sen bondsbestuur en de op het hoogte punt van de strijd afgestreden me dische commissie werd geruisloos in de statuten opgenomen. In het voor jaar zal het bondsbestuur een nieuwe medische commissie benoemen. Niet echter als advies-raad voor principiële zaken, maar uitsluitend voor het coör dineren van de medische begeleiding. De KNZB wacht overigens nog steeds op de verschijning van het tweede ge deelte van het rapport van de raad van oplèiding en research van de NSF (een literatuurstudie over de biolo gische aspecten van het jeugdzwem- AMSTERDAM De verhouding tus sen de KNZB en de groepering van ontevreden zwemtrainers heeft 't week einde een diepgaande wijziging onder gaan. Bij de buitengewone algemene vergadering in Amsterdam ontdekte het bestuur dat een van de gewijzigde re glementsbepalingen uitstekend zou kun nen dienen om de trainers te verhinde ren zich te organiseren. Tegelijkertijd werkte bondscoach Rob Kerkhoven tij dens een tweedaagse trainersbijeen komst in het KNZB-centrum te Zeist aan een betere verstandhouding met de zelfde clubtrainers. Zowel uit het bewuste artikel: „Het is aan leden verboden lid te zijn van een niet door de KNZB erkende orga nisatie op zwemgebied", als de trainers bijeenkomst in Zeist waren ge pland lang voordat van enige onenig heid met de trainers sprake was. Des ondanks misten beide hun uitwerking niet. In Zeist losten de trainers van de Olympische selectiegroep en Kerkho ven de problemen in vriendschappelij ke sfeer op. Kerkhoven zal voortaan de acht districtstrainingen over laten aan de clubtrainers, waarbij hijzelf aanwezig zal zijn om voor de coördi natie te zorgen. Een tweede bijeen komst is gepland voor 16 december. Het grote probleem blijft vooralsnog, dat de meeste „ontevredenen" van de groep Cees Stadt niet behoren tot de trainers, die zwemmers en zwemsters leveren voor de Olympische selectie en dientengevolge niet worden uitgenodigd in £eist aanwezig te zijn. DEN HAAG. Bij de IJsselcup-wed- strijden, die 25 november in Deventer wor den gehouden, zal het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B. sterk vertegenwoordigd zijn. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Heren Jan Augustinus (Hoek van Hol land), Jorrit Jorritsma (Rotterdam), Rudie Liebrechts (Vlaardingen), Peter Nottet (Loosduinen) en Kees Verkerk (Putters- hoek). Reserve is Jan Bazen (Zevenhuizen). DamesStien Kaiser (Delft) en Wil Burgmeyer (Nieuwveen). PRAAG De Europa commissie van de Internationale Atletiek Federa tie (IAAF) zal pas tijdens een bijeen komst op 15 december besluiten of de Europese atletiekkampioenschappen in 1969 al dan niet in Athene worden ge houden. Oorspronkelijk was de organi satie al aan de Grieken toevertrouwd, maar de IAAF kon later niet akkoord gaan met de geringe toeschouwers-ac commodatie (38.000 plaatsen) in het stadion van Athene. De IAAF wil Grie kenland de organisatie laten behouden wanneer de organisatoren op 15 de cember een verklaring kunnen overleg gen, dat de wedstrijden overal in Euro pa op de televisie gevolgd kunnen wor den. In de nu nog resterende tijd kun nen de Grieken onderhandelen over verbindingen via Rome en Belgrado. Finland, dat kandidaat is voor de Europese kampioenschappen van 1971 heeft inmiddels laten weten dat het de wedstrijden in 1969 zeker niet zal orga niseren uit solidariteit met Grieken land. Op het kalendercongres, waar vele Europese records officieel werden er kend, is het programma vastgesteld voor de tweede Europese indoorkam pioenschappen, die op 9 en 10 maart 1968 in Madrid worden gehouden. Voor de Europese indoorspelen van 1969 is Belgrado kandidaat. De strijd om de Europese beker voor dames en heren, die dit jaar voor de tweede maal werd gehouden, zal in 1970, wanneer daartoe strekkende plan- Pen worden aangenomen enkele wijzi gingen ondergaan. Zo zal het land dat de finale organiseert altijd in de eind strijd mogen uitkomen ook al heeft het zich niet geplaatst. Ook zal er een zg. B-finale komen voor de landen die als derde en vierde eindigen in de hal ve finales en daarmee worden uitge- - 'keld voor de eindstrijd. men), waarom men ruim anderhalf jaar geleden heeft gevraggd. Ter „verzwaring" van de agenda kwam het bondsbestuur met het voor stel de verenigingen voor te schrijven koninklijke goedkeuring aan te vragen op de statuten ten einde de bestuursle den te ontheffen van persoonlijke ver antwoordelijkheid jegens de wet. Het voorstel werd wegens de daaraan ver bonden kosten (f 100 tot f 125 per ver eniging) bekritiseerd door afgevaardig den van kleinere verenigingen. Ondanks een lang betoog van mr. J. W. van de Krol, die het volgend jaar Jan de Vries als voorzitter zal opvolgen, werd het voorstel slechts met een uiterst krappe 2/3e meerderheid aangenomen: 770 stemmen voor en 354 tegen. De 2/3e meerderheid lag bij 757 stemmen, zodat in feite de 15 stemmen van het bondsbestuur de doorslag hebben gege ven. En dat gebeurde dan nog nadat een aantal concessies was gedaan: een invoeringstermijn van vijf jaar en een aanbod van financiële steun voor wei nig draagkrachtige verenigingen. BRUSSEL. Nederland heeft zondag in Brussel de dam-interland tegen België met 137 gewonnen. Rudi Palmer bezorgde het Nederlandse tiental, dat geheel uit jeugdige spelers be stond, een 20 voorsprong, waarna Cro- taux voor de Belgen gelijk maakte door een fout van De Witt af te straffen. Fred Ivens, Ton Sijbrands en Cees Varkevisser brachten vervolgens met knappe winstpartijen de stand op 28. Na een remise van Evert Bronstring tegen Oscar Verpoest behaalde Rudolf Kleinman voor de Belgen de tweede individuele zege. Wiersma en Koeken kon den hun voordeel niet in winst omzetten. Fokke de Jong zag in langste partij een fraai eindspel met twee punten beloond, hetgeen de eindstand op 713 bepaalde. ADVERTENTIE De heer W. W. Jonkman, Zaandam schreef ons: Na de voetbalwedstrijd Volen- dam-Ado op 1 oktober j.l. ging ik op de brommer terug naar Zaandam. In de polder De Pur- mer begaf mijn band het met een luid gesis. Daar sta je dan in de kaie vlakte op zondag. Dus dan maar lopen. Nog 20 km. naar Zaandam. Laat er nou een auto stoppen met een dame die belangstellend vroeg wat er aan de hand was. Dat legde ik haar uit. Toen stapte ze uit met iets wat op een bus haarlak leek. Ik stond vreemd te kijken toen na enige manipulaties de band weer hard was. Finilec mijnheer. Plakt en pompt a la minuut. U begrijpt dat ik mij meteen zo'n brommer bus heb aangeschaft. O ja, de band is nu nóg op spanning." Finilec is nu ook verkrijgbaar in een leuke cadeau verpakking. Een aardig geschenk voor St. Nicolaas of Kerstmis. Finilec is een product van Aero- chemie N.V., Van Hallstraat 167, Amsterdam. LAS VEGAS De Nigeriaanse bok ser Dick Tiger heeft in Las Vegas met succes zijn wereldtitel in het halfzwaar- gewicht verdedigd tegen de Ameri kaan Roger Rouse. De scheidsrechter stopte de strijd in de 12de ronde. De 38-jaar oude bokser uit Aba (Oost- Nigeria) startte langzaam, maar be ëindigde het gevecht dat in het conven tiecentrum van Las Vegas werd ge houden, met een serie harde slagen. In de 12de ronde ging zijn uitdager uit Montana neer op een harde rechtse. Weliswaar stond hij na enkele secon den weer overeind, maar arbiter Tony Liva gaf hem de reglementaire acht tellen, voordat hij in de 12de seconde van de 12de ronde een einde maakte aan het gevecht. De Amerikaanse ex-cowboy uit Mon tana was reeds in de negende en tien de ronde neergegaan op harde stoten van de Nigeriaan. Tiger zelf kwam in de eerste ronden van zijn tweede titel gevecht, dat op vijftien ronden was af gesloten, in moeilijkheden. Rouse open de in de derde ronde Tiger's linker wenkbrauw en domineerde met afwis selend goed geplaatste linkse hoeken en rechtse directen, waarmee hij de eerste ronden op zijn naam bracht. Tiger, bijna drie kilo lichter en een halve kop kleiner dan de uitdager, her- MACAO De Philippijnse autocou reur Arsenio Laurel is zondag om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens de Grote Prijs van Macao. Het onge luk gebeurde in de derde ronde toen een wiel van Laurel's Lotus afliep, de wagen over de kop sloeg en in brand vloog. De coureur, die de race In 1962 en 1963 won, kwam onder de v/agen te recht en kon niet worden bevrijd. In de 29e ronde van deze race op Macao, een eilandje voor de Zuidchine- se kust, vond een tweede ongeluk plaats eveneens met een Lotus. De coureur, Steve Holland uit Hong Kong, werd naar een ziekenhuis gebracht. Volgens de politie is bij deze onge lukken geen sprake van opzet geweest. Enige tijd geleden kregen alle deelne mers een waarschuwing dat, als de race zou doorgaan, zij eenzelfde lot zou den ondergaan als Lam Bun, een radio spreker uit Hong Kong, die onlangs in Kow Loon door terroristen levend werd verbrand. De waarschuwing werd ge geven door een terreur-organisatie die zichzelf de „Red May Rebellious Com bat Squad" noemt. LONDEN De in Australië geboren Zuidafrikaanse tenniscrack Bob Hewitt, die tijdens de Davis Cup-ontmoeting van Zuid-Afrika tegen India verleden weekeinde een enkelblessure opliep, is weer hersteld. In het dubbelspel van deze wedstrijd, die door Zuid-Afrika met 5-0 werd gewonnen, kwam Hewitt in de derde set ongelukkig ten val en blesseerde zijn rechter enkel. De vol gende dag vloog hij direct naar Londen waar hij- zich onder behandeling van een specialist stelde. Tegen de ver wachtingen in genas de blessure snel ler dan men dacht. Hij zal echter nog 38 uur onder observatie blijven, voor dat hij naar Zuid-Afrika terugkeert. De aanvoerder van het Zuidafrikaan se Davis Cup-team. Claude Lister, ver wacht dat de 27-jarige Hewitt fit ge noeg zal zijn om het team te complete ren dat eind november in Johannes burg de strijd tegen Spanje zal aanbin den in de interzonefinale van het DC- toemooi. stelde zich in de zevende ronde. Hij verhoogde het tempo en scoorde pun ten met harde linkse treffers op het hoofd van Rouse. In de achtste ronde kwam Rouse nog eenmaal terug, maar daarna was het met hem gebeurd. In de negende ronde ging de Amerikaan neer op een harde rechts-linkse combi natie. Hij nam de reglementaire acht tellen rust. Een ronde later, toen Rouse's gezicht voor de eerste maal in het gevecht bloedsporen vertoonde, ging hij na een lijf aan lijf gevecht neer op een knie na een linkse op het lichaam. Rouse kreeg weer de voorge schreven acht tellen rust, maar scheen versuft. In de twaalfde ronde kwam toen snel het einde voor hem. Bij de weging woog de Nigeriaan 76,3 kg en de Amerikaan 79,1 kg. Dick Tiger kwam uit in 76 gevechten, hij won er 58, verloor er 15 en kwam drie maal tot een onbeslist SOUSSA De vicevoorzitter van de internationale schaakfederatie, Sajtar, heeft zaterdag in Soussa de loting ver richt voor 't kandidatentoernooi, waar van de winnaar in een tweekamp uit komt tegen de Russische wereldkampi oen Tigran Petrosian, met de wereld titel als inzet. De Russen Tal en Spassky hadden zich reeds voor het kandidatentoernooi geplaatst. Zij worden aangevuld met de eerste 6 uit 't internationale toernooi dat onlangs in Soussa is beëindigd. De Deen Larsen, winnaar van 't interzona le toernooi, de Russen Kortsnoi en Gei ler, de Zuidslaviër Gligoric en de Hon gaar Portisch zijn reeds zeker van deel neming. De Rus Stein, de Amerikaan Reshevsky en de Tsjech Hort, die geza menlijk op de zesde plaats in het inter zonale toernooi eindigden, moeten in een beslissingsdriekamp om een plaats strij den. Er zal voor het kandidatentoernooi in twee groepen worden gespeeld volgens KO-formule. In groep. A speelt Larsen tegen Portisch en Spassky tegen Geiler. In groep B zullen Tal en Gligoric tegen elkaar uitkomen terwijl Kortsnoi de winnaar van de driekamp Steinreshevs- ky-Hort ontmoet. De tweekampen be staan uit tien partijen. De winnaars van de tweekampen in el ke groep ontmoeten elknar vervolgens in een tweekamp om de eerste plaats in de groep. Een duel tussen de groepswin naars zal daarna moeten uitwijzen wie de uitdager van Petrosian wordt. BERN Italië heeft zaterdag zijn kan sen behouden de kwartfinales van het toernooi om het Europese kampioen schap voor landenploegen te bereiken. Voor 57.000 toeschouwers speelden de Italianen in Bern met 22 gelijk tegen Zwitserland en zij vergrootten hiermee hun voorsprong in groep 6 tot drie pun ten. Zwitserland nam in de 33e minuut de leiding door Quentin, waarna het tot de 66e minuut duurde voor Riva de gelijk maker kon scoren. Weer nam Zwitser land een voorsprong (Künzli in de 68e minuut), maar zes minuten voor het eind bracht Riva uit een strafschop het tweede Italiaanse doelpunt op zijn naam. De stand in groep 6 luidt: 1. Italië 9 pnt. uit 5 wedstr. 2. Roemenië 6 uit 6. 3. Zwitserland 5 uit 4. 4. Cyprus 0 uit 5. GENUA De Hilversumse water- polovereniging De Robben heeft zich zondag in Genua geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De andere halve finalist is de Italiaanse club Pro Reccom. Heren. Eerste klasse. Westen: HilversumSCHC HDM—Laren BMHCHGC HHIJCAmsterdam HICKampong Zuiden HTCC's Hertogenbosch EindhovenEMHC Venlo^-Breda TilburgKeep Fit Oosten ApeldoornPW ZwolleArnhem NijmegenUnion DKS—Hattem 1—1 1—0 0—1 0—1 1—1 3—0 0—0 3—0 2—0 1—0 3—1 3—1 0—1 Noorden: IHHCLHC .-0—2 GHBSHMC 0—1 GroningenDash 10 EmmenGron. Studenten 01 Tweede klasse, Oosten: BullyCoevorden 23 DeventerAlmelo 11 UpwardHengelo 30 EHVZutphen 11 Derde klasse: EpeTempo '41 10 EdeKromhouters afg. LochemOosterbeek 10 WageningenAres 30 Vierde klasse: ZOW—Quick 1—5 Salamanders»—Dieren 13 MezenGoor 21 Reserve Eerste klasse; DKS II—Upward II 2—1 PW II—DKS III 1—2 Nijmegen IIINijmegen II15 Arnhem IIZwolle II 22 Dames. Eerste klasse, Westen: Fit—Gooische 3—1 Be Fair—RBC 3—2 AmsterdamLaren afg. BDHCVoordaan 50 Zuiden: HTCC—'s Hertogenbosch 2—2 EMHC—Racing 4—0 PushOranje Zwart 00 Were Di—Keep Fit 1—1 Oosten: DKS—Quick 0—3 DeventerAlmelo 01 NijmegenUnion 20 ZwolleArnhem 12 Noorden: Huiry Up—LHC 1—2 EmmenGron. Studenten 07 GHBS—HMC 1—3 Oosten tweede klasse: Bully—Hattem 2—1 Apeldoorn—PW 2—0 UpwardHengelo 50 EHV—Tempo '41 1—3 Derde klasse: EpeCoevorden 41 EdeKromhouters afg. LochemOosterbeek 06 WageningenZutphen 71 Vierde klasse: ZOW—Ares 0—1 MezenGoor afg. Sparta Praag heeft zich zaterdag avond geplaatst voor de tweede ron de van de Europese basketballbeker voor dames. De Tsjechische ploeg ver sloeg Rutter Stockholm met 71-72. De eerste ontmoeting was ook in een over winning voor de Tsjechische dames ge ëindigd. In de volgende ronde ontmoet Sparta Standaard Luik. LOVETCH Hoe machtig het wapen van de grove intimidatie in een Europa Cup-toernooi is, heeft de Nederlandse zaalhandbalkampioen ESCA zaterdag er varen. In de tochtige sporthal van het op byna tweehonderd km van Sofia gelegen Lovetch gingen de Arnhemmers met 157 kansloos ten onder tegen de Bulgaarse kampioen TIV Dimitrov. De uit Sofia afkomstige studenten gingen vaak zo grof en onbeheerst te werk dat ESCA volkomen uit z(jn normale doen werd gehaald. De tegenstand die de Nederlandse kampioen aanvankelijk bood werd in de tweede helft van het bikkelharde, onsportieve duel volledig gebroken en met het wegwerken van een verschil van acht doelpunten komt ESCA op 1 december in Utrecht waarschijnlijk voor een te zware opgave te staan. De hoofdschuldige aan het dikwijls beschamende gooi- en smijtwerk was de Zuidslavische arbiter Goinick, die kennelijk onder de indruk van de twee duizend joelende en fluitende Bulgaarse supporters, geen moment getracht heeft het harde spel van Dimitrov te onder drukken. Toen Esca ook zijn toevlucht ging nemen tot forser optreden, greep Goinick wel in,waardoor de laatste rust uit de Arnhemse ploeg verdween. Op de ruwhouten vloer van de sport hal, een wel wat weids woord voor deze in vier maanden tijd uit de grond ge stampte bouwval, waaraan de laatste weken dag en nacht was doorgewerkt, nam TIV Dimitrov al snel de leiding. Nadat de donkere Jordan Christov in de derde minuut al een strafworp langs de vaak uitstekende doelman Van Noesel had gegooid en aanvoerder Valtchev even later piet een prachtig schot zijn ploeg tot groot enthousiasme van de toeschouwers op de ruwe betonnen ban ken en de bouwstellingen buiten op 2-0 had gebracht, toonden de Buigaren, die ten koste van alles wilden winnen, hun ware aard. ESCA probeerde de achter stand weg te werken, maar de Neder landse aanvallen, toen nog flitsend van opzet, werden door vasthouden, sprin gen met opgetrokken knieën en duwen onderbroken. NIJMEGEN De combinatie Pou- welsWindsma heeft zaterdag het Ne derlandse kampioenschap betrouwbaar- heidsritten opgeëist. De felle strijd, die de rijders uit Heiloo en Muiderberg het gehele seizoen met de Brabanders Van Beek en Verschuuren titelhou ders in 1966 hebben gevoerd, werd in de nachtelijke uren beslist in de 29e herfsttocht van de KNAC. Pouwels en Windsma, eerder dit seizoen reeds win naar van de Pijlenrit en de West Ne- derlandrit, triomfeerden ook in de laat ste wedstrijd geldend voor de titel. De dichte mist maakte dat de rit nog zwaarder werd dan in de bedoeling van KNAC-sportsecretaris Corsmit had ge legen. Slechts een zevental equipes reed volledig de 409 km lange route, in een straal van 40 km rond Nijmegen uitgezet. De overige combinaties er startten 114 equipes kwamen in tijd nood en moesten door afsnijding van enkele trajecten diskwalificatie voorko men. Daarbij waren de minder ervaren kaartlezers soms bijzonder onfortuin lijk. Een routeverkorting van enkele ki lometers betekende voor hen meer dan eens zeven gemiste controleposten. Hoeveel er ditmaal van bestuurder en kaartlezer werd geëist bleek duide lijk uit de woorden van veelvoudig oud kampioen Dries Jetten. Toen hij terug keerde in „De Vereniging" te Nijme gen, had de rijder uit Boxmeer niet de minste hoop op een eervolle klassering. „Ik had ditmaal al moeite genoeg om rond te komen", waren zijn woorden. In de C-klassen vielen zelfs „coureurs", die 45 controles hadden gemist, nog in de prijzen... Niet alleen voor de deelnemers wa ren de problemen talrijker dan ooit. De officials in de rekenkamer moesten werken met strafpuntentotalen, die de steun van een batterij telmachines wen selijk maakten. Toen een van hen, door gebrek aan slaap betekend, 'n controle boekje van een deelnemer op tafel kreeg, die overduidelijk in het gevecht tegen de kaarten ten onder was gegaan verzuchtte hij: „Was de goede man maar door tijdsoverschrijding gedis kwalificeerd, nu heb ik een computer nodig..." De resultaten van de 29e Herfsttocht van de KNAC waren: A-klasse: 1. Pou wels Windsma (Heiloo/Muiderberg) 466 str.pnt.; 2. Van Beek Verschu ren (Aalst/Eindhoven) 664 str.pnt.; 3. Vermeer Van Hees (Amsterdam) 762 str.pnt. Eindstand Nederlands kampioen schap: 1 en kampioen van Nederland: Pouwels Windsma 81 pnt.; 2. Van Beek Verschuuren 73 pnt.; 3. Bos Wassenaar (Maarsbergen/Amsterdam) 53 pnt. B-klasse: 1. Dost Tamarinof (Zwol le) 858 str.pnt.; 2. Mattheus Jager Wageningen/Veenendaal) 918 str-pnt. 3. Van Rooyen Van der Horst (Alme lo/Rotterdam) 1029 str.pnt.. Eindstand Nederlands kampioen schap: 1. Dost Tamarinof 81 pnt.; 2. Mattheus Jager 60 pnt.; 3. Hermers —Schoenmakers (Gennep) 54 pnt. C.-klasse: 1. Jongkamp Van den Hoed (Hilversum) 537 str.pnt.; 2. War- ris Kemper (Amersfoort) 990 str. pnt.; 3. De Hoop Van Nispen (Stads- kanaal/Musselkanaal) 1029 str.pnt.. Eindstand Nederlands kampioen schap: 1. Jongkamp Van den Hoed 65 pnt.; 2. Slecht De Boer (Bever wijk) 64 pnt.; 3. Kalff Volz (Rot terdam/Uithoorn) 57 pnt.. Voor de competitie telden de Bra bant Grensrit (RAC Zuid), de Drie Provinciënrit (RAC Noord), De pij lenrit (RAC Oost), de West Neder land-rit (RAC West) en de KNAC Herfsttocht. ADVERTENTIE Aan de andere kant deelde Goinick kwistig strafworpen uit, terwijl voor veel grovere overtredingen voor de Bul gaarse cirkel alleen maar vrije worpen of vermaningen volgden. Van de vier penaltys die specialist Christov in de eerste helft mocht nemen, stopte de na tionale doelman Van Noesel er een door in een razendsnelle reactie zijn been te strekken naar de bedreigde hoek. ESCA, dat door Budding op 2-1 was gekomen, had na de derde strafworp van Christov, waardoor het 3-1 was ge worden, weinig succes met schieten. Zo sloeg o.a. een hard schot van Ab Veen- huizen buiten bereik van Pichmanov te gen de paal. Maar ook de produktivi- teit van de Bulgaren was in het eerste kwartier niet groot. ESCA kwam nog even dichterbij door een uitgekookte stuitbal van Gijs van Koppenhagen, maar daarna beheersten de atletische Bulgaren de strijd volkomen. Vooral topscorer Christov (vijf treffers) was door zijn knappe spelverdelen en ra zendsnel schieten- een voortdurend ge vaar. Toch gaf de ruststand (8-4) ESCA nog alle hoop op een redelijk resultaat, hoewel de Arnhemmers kort voor de rust toch wel geschrokken waren van de gemene charge, waarmee Verheijen tegen de grond werd gewerkt. Het bleek zijn uitwerking niet ge mist te hebben. ESCA duidelijk ge- intimideerd, raakte nog verder uit zijn spel, waardoor de Bulgaren, gesteund door een gescandeerd „Sofia" vanaf de tribunes, steeds gemakkelijker gingen spelen. Van Noesel werd keer op keer gepasseerd door de vaak hoogopsprin- gende en zeer gemakkelijk schietende Bulgaren. Halverwege de tweede spel- helft was Dimitrov uitgelopen naar 12-5. Merkwaardigerwijs scoorde ESCA weer eens tegen door Piet ter Horst toen broer Jaap en Verheijen voor twee mi nuten op de strafbank zaten. Er.gloorde zelfs weer even hoop toen Piet Vennik in bijna de zelfde minuut met een fraai schot vanaf de zijlijn voor 12-7 zorgde. Chterev en Petrov herstelden de marge van zeven doelpunten, waarna Christov met een vierde benutte strafworp de eindstand op 15-7 bepaalde. De doelpunten van ESCA werden ge scoord door Budding (2), Vennik (2), Piet ter Horst, Veenhuizen en Van Kop penhagen. DORTMUND Bij amateurbaan- wedstrijden in Dortmund behaalde het Nederlandse koppel Piet de Wit/Gert Bongers op het nummer 50 km ploegen- course een tweede plaats achter het Duitse duo Gollhardt/Schindling. De Nederlandse wereldkampioenen eindig den in dezelfde ronde als de winnaars, maar hadden twee punten minder. Voor al Piet de Wit was in blakende vorm en hij startte later dan ook in de 4 km achtervolging tegen de Duitse „ontdek king" Jesinghaus. De Wit redde het niet op deze-voor hem onbekende specialiteit en werd na 2200 meter ingehaald. De Duitser ging door en liet over de 4 km de goede tijd van 4 min. 53,2 sec. afdruk ken. Verder won Gerhard Schöfer (Did.) een omnium. Hij behaalde 12 punten, zijn landgenoot Scholz werd met 11 punten tweede en Klaas Balk bezette de derde plaats met eveneens 11 punten. Lijn Loeveseijn eindigde met 8 punten als vijfde. LONDEN Na afloop van de derby tussen Tottenham Hotspur en Chelsea, zaterdag voor de eerste divisie van de Engelse league gespeeld, is het in Lon den nog lange tijd onrustig geweest. Tijdens de wedstrijd die in de eerste helft enige tijd onderbroken moest wor den omdat toeschouwers het veld bezet ten werden in totaal 28 personen ge arresteerd, van wie velen gevaarlijke steek- en slagwapens bezaten. Eén toe schouwer had zich zelfs gewapend met een vlijmscherpe vleeshaakNa de wedstrijd bleven de toeschouwers nog lang in de straten bij het stadion rond hangen en de politie arresteerde in de avonduren nog zestien heetgebakerde supporters. OOST-BERLIJN Het Oostduitse Olympische voetbalelftal heeft zaterdag in Berlijn in een kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi van 1968 een 10 overwinning op Roemenië behaald. Het enige doelpunt in deze ont moeting, die door 40.000 toeschouwers werd bijgewoond, viel in de 8e minuut, toen Pankau een strafschop benutte. In de rest van de wedstrijd kregen de Oost duitsers tegen de hard en defensief spe lende Roemenen weinig gelegenheid de score op te voeren. De return wordt 6 december in Boekarest gespeeld. BRISBANE De 31-jarige oud-Wim- bledonkampioen Rov Emerson heeft zondag de heren-enkelspeltitel van de tenniskampioenschappen van Queens land veroverd. In de finale versloeg Emerson na drie uur van harde strijd de huidige Wimbledonkampioen John Newcombe in vjjf sets: 9-7, 3-6, 6-4, 4-6, 7-5. ■p.li DEN HAAG. De uitslagen van de zaterdag gespeelde volleybalwedstrijden voor de competitie van de NeVoBo luid den Eredivisie heren AMVJOrawi 32 (16-14. 15-12, 16-18. 14-16, 15-8): Blokkeer Olhaco 3—0 (15-2,15-5,15-1); HML/CLV Hevok 1-3 (7-15. 8-15, 15-2. 7-15); Voluas —Tornado 2—3 (12-15, 15-10, 15-7, 12-15, 14-16); Cito—Libanon 2—3 (15-6. 15-9, 15-7, 2-15, 13-15); Oranje NassauUS 03 (12-15, 12-15, 13-15). De stand op kop luidt1. Blokkeer 10 pnt. uit 5 wedstrijden; 2. Valuas 10 uit 6; 3. Hevok 8 uit 6; 4. Libanon 8 uit 7; 5. AMVJ 6 uit 3. Eredivisie damesCelebes/OVC Karanoi 3—2 (13-15. 15-9, 15-7, 6-15, 17-15); Valbovol—PSV 3—0 (15-6. 15-4, 15-7); Kweekschool—SOS 3—1 (11-15, 15-4, 15-11, 15-5); Achilles/3—Rapid M. 3—0 (15-9, 15-7, 15-8). De stand op kop: 1. Rapid 8 uit 5; 2. HML/CLV 8 uit 6: 3. Valbovol 6 uit 3. UTRECHT De Nederlandse ski kampioenschappen zullen in 1968 van donderdag 11 tot en met zaterdag 13 januari te Val d'lsère (Franse Alpen) worden gehouden. Ook de lage landen kampioenschappen, waaraan afgevaar digden van België, Nederland, Denemar ken en Groot Brittannië kunnen deelne men, vinden plaats in die Franse winter sportplaats. Voor deze wedstrijden zijn maandag 8 en dinsdag 9 januari gereser veerd. De nationale jeugdkampioen schappen worden volgend jaar op don derdag 4 en vrijdag 5 januari in het Oostenrijkse Gerlas gehouden. BADEN-BADEN De beslissing of in 1974 de eerste Europese Spelen zullen worden gehouden, valt pas tijdens de Olympische Spelen in Mexico Stad. Dit besloten zaterdagavond in Baden-Baden de vertegenwoordigers van de Franse, Westduitse en Zwitserse sportbonden. Volgend jaar oktober zal in Mexico Stad aan de nationale en internationale sport bonden een plan worden voorgelegd. Wordt dit plan gunstig ontvangen, dan staat de organisatoren weinig meer in de weg. In de vijfde set leek Newcombe de strijd in zijn voordeel te gaan beslissen. Hij nam een voorsprong (2-3), maar kreeg toen last van een oude schouder blessure en verloor uiteindelijk met 7-5. Newcombe was hierna niet meer in staat te spelen, zodat de finale heren- dubbel werd uitgesteld tot december. In het dames-enkelspel ging de titel naar Kerry Melville, die in de finale de Australische nummer 1, Lesley Turner met 6-2. 6-4 versloeg. In de finale van het gemengd dubbel spel versloegen Ray Ruffels en Karen Krantzcl de Deen Torben Ulrich en de Australische Gail Sheriff met 6-1, 1-6, 6-1. De achttienjarige Nederlandse Ju dith Salomé slaagde er zaterdag niet in het jeugdtoernooi van het tennistoernooi om de kampioenschappen van Queens land op haar naam te brengen. In de eindstrijd verloor zij met 3-6, 2-6 van de 16-jarige Evonne Goolagong. Judith, die de gehele wedstrijd door bijzonder nerveus was, had geen kans tegen het snelle, hard slaande Australische meisje. De trainer van Evonne, Vic Edwards, die ook de ex-Australische kampioene Jan Lehane ontdekte, zei na afloop van de partij dat zijn pupil tot dusver een van zijn beste leerlingen was, Jan Leha ne daarbij inbegrepen, die hij ooit had gecoached. DEN HAAG Na Spanje (5—0 tegen Polen) hebben ook titelhouder Groot Brittannië (41 tegen Zuid-Slavië), Tsjecho-Slowakije en Zweden zich ge plaatst voor de eindronde van het toer nooi om de Koning Gustaaf-beker. Tsje- cho-Slowakrje won in Kopenhagen ver rassend met 3—2 van Denemarken en Zweden zegevierde in Oslo met 50 over Noorwegen. De eindronde zou oor spronkelijk worden gehouden van 1 tot 3 december in Stockholm. Aangezien Spanje op die zelfde datum in Johannes burg de interzone-finale van de Davis Cup moet spelen tegen Zuid-Afrika, heeft dit land een andere datum voor gesteld. TURIJN De Italiaanse boksef Carlo Duran is Europees kampioen ia het middengewicht geworden. Duraa won in een gevecht om de vacante titel van de Spanjaard Luis Folleda in d« twaalfde ronde door interventie van de scheidsrechter. FRANKFURT Rudi Altig en Sigi Renz hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Frankfurt de zes uur du rende „Nacht der Revanche" gewonnen. Het Westduitse koppel legde 252.574 ki lometer af en had een ronde voorsprong op een groep van vier koppels, van wie Peter Post en Fritz Pfenninger op de vierde plaats eindigden.

De Vallei | 1967 | | pagina 10