Ton Lutz voerde bij „Ensemble" drastische verjonging door I Bittere pil voor ouderen B ERT - VAN - DE - FANCLUB - VAN - GERT FINANCIËLE NOTITIES Grieks uitgever verbannen IADIÖ- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Jeugd heeft veel eerbied voor grijze haren Siemens voegt diensten samen Tweede werf van Yerolme in Brazilië KERKNIEUWS PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Artistieke leiding TELEVISIE T.V. LANGENBERG Jong en oud Eigen blad Delft staakt produktie beendermeel Nieuwe directeur bij Udema Vuil vernie t iging Stork -gina 2' MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 40 Bovendien had ze als kalme ring voor haar zenuwen een flinke do sis cognac tot zich genomen voor ze van huis ging. Tot haar verbazing en vermoedelijk ook tot haar vreugde be steedden al haar vrouwelijke kennis sen de grootste aandacht aan haar met zorg voorbereide eendagsverjon- ging, die zich dan ook in allerlei gun stige commentaren mocht verheugen. Naast de familie vertoonde zich Freddy's rosekleurig gezicht Mis schien zou hij niet zo in het oog zijn gevallen zonder de sterpe lichtreflex- en, die zijn monocle uitschoot. Euge nie, die nog bleker dan gewoonlijk was, had een plaats op de tweede rij. Men had het niet dienstig geoordeeld om haar bloot te stellen-aan de aan dacht van het publiek. De leden van het orkest waren gaan zitten en het stemmen der instrumen ten vulde de lucht met verwachting en opwinding. Voor een muzieklief hebber was deze kakofonische voorbe reiding even aantrekkelijk als de lucht van gestoofd vlees voor 'n hon gerige zwerver. Men zag de dirigent Spitzler door de rijen der lessenaars lopen. Een ogenblik later stond hij plechtig verheven op zijn voetstuk, hij had zijn wenkbrauwen zwaar ge fronst en zo boog hij voor zijn Züri- cher auditorium, welks van vertrou wen getuigende ovatie hij met een uit drukking van vermoeide waardigheid in ontvangst nam. Het applaudisseren hield op, zodra hij zijn rug omkeer de. De menselijke stemfonteinen ver anderden in een gekabbel, om weldra te versterven, de ratten in de papier manden hielden op met ritselen. Hier en daar hoorde men nog een kuch of het gekraak van een stoel, daarop hief Spitzler zijn dirigeerstok op, om met een korte, bezwerende be weging van zijn arm een symfonie van Mozart los te haken. Op dat ogenblik zag mén een meis je, dat een mantel over haar japon droeg, door een zijdeur de zaal bin nenglippen. Ze wist blijkbaar, waar haar plaats was, want ze liep regel recht naar twee lege naast elkaar staande stoelen. Ze aarzelde een ogen blik, controleerde snel het nummer van de hoekplaats en ging toen op nummer 260 zitten. Ze sloeg een bedeesde enigszins wanhopige blik om zich heen, trok toen haar mantel stijf om haar li chaam en boog het hoofd naar voren. Zo bleef ze zitten, tot de symfonie van Mozart uit was. Ze applaudisseer de niet, maar keek naar de gang, die naar de deur liep, alsof ze ieder ogen blik verwachtte, dat er iemand zou binnenkomen. Er kwamen dan ook in derdaad een paar mensen naar binnen maar degene, die zij verwachtte, was daar niet bij. Het applaus stierf weer weg. De stemfonteinen klater den weer, de ratten roerden zich in de papiermanden. Nu was Bach aan de beurt. Ze keek naar het orkest. Er verschenen nieuwe spelers voor Bach. In haar expressieve ogen vertoonden zich een uitdrukking van grote teleur stelling. De dirigent Spitzler verscheen weer. Het applaus zette weer in. Weer boog hij voor het publiek. En andermaal verstierf het applaus, zodra hij zijn rug naar het publiek draaide. Opeens stond het meisje op, om door dezelfde deur, waardoor ze binnen was geko men, de zaal te verlaten. Twintig minuten later verscheen hetzelfde meisje op het podium. Spitz ler zelf geleidde haar naar voren. Daar stontf ze met kaarsrechte rug, met een bleek gezicht en met een paar schit terende ogen. 't Lokale patriotisme be reidde haar een warme ontvangst. Ze boog. Maar ze glimlachte niet. Toen ze zich eindelijk omkeerde, zag men, dat ze Splitzer een paar woorden toe voegde. Hij gaf haar een arm en bracht haar naar de Bechstein. Toen ging hij naar zijn dirigeerles- senaar. „Goede God!" fluisterde me vrouw Inwald tegen haar schoonzus ter, die naast haar zat, „als ze zich vergist, sterf ik van hartepijn". Hugo's hoofd verdween achter de balkonbalustrade. Eugenie liet haar kin rusten op de leuning van de stoel voor haar. Freddy zat kaarsrecht en onbeweeglijk als een soldaat, die naar de bevelen van zijn officier luis tert. Spitzler's secretaris verklaarde na het concert dat de atmosfeer in de zaal voor Paulines optreden enigszins mat was geweest. Maar dit was dade lijk veranderd. Het publiek was in ver voering geraakt. Pauline had het con cert gespeeld, alsof ze 't reeds in haar wieg had geleerd. Splitzler schudde temidden van het applaus met een glimlach op het ge zicht Paulines hand. Ze werd keer na keer teruggeroepen. Ze kreeg bloe men, boeketten en manden, die een prima donna jaloers hadden kunnen maken. Een luide stem riep zelfs om een toegift. Pauline kwam voor de laatste keer terug. Een flauwe glimlach op haar gezicht bezorgde haar een kort extra applaus, maar dit stief snel weg. Pro fessor Hewald was zijn aandoening niet meester. Hij kuste haar op beide wangen. „Wat begeert u nog meer? Het was volmaakt. Ik ben trots op u". Het is afgelopen, dacht ze, afgelopen. Ik ben nu vrij. Ze schudde talloze handen, luisterde naar tal van complimenten en deelde haar liefste glimlachje uit. Maar in haar hart voelde ze de grootste te leurstelling van haar leven. Amadeus was niet op het concert verschenen. In vergelijking met dit ene feit leek haar de hele avond, het hele succes, ja zelfs haar hele toekomst zonder enige betekenis. Nu rinkelde de bel. De mensen ver lieten de solistenkamer, om hun plaat sen in de zaal weer op te zoeken. Pro fessor Hewald nam met een teer ge baar haar handen in de zijne. „Rust u nu een paar minuten nog wat uit, om helemaal tot uzelf te ko men. Zulke debuten zijn altijd beproe vingen, maar u moet daaraan gewend raken. De volgende keer zult u nog beter spelen". Met deze woorden verliet ook hij de solistenkamer en hij sloot de deur zachtjes achter zich dicht. Pauline voelde zich hopeloos. Die kamer benauwde haar als een kooi. Ze liep langzaam op en neer en staar de naar de bloemen. Gehoorgevend aan een plotseling opkomende nieuws gierigheid keek ze de kaartjes door van degenen, die haar die bloemen hadden gegeven: vader, moeder, Freddy, tante Helena, tante Tina, vroegere schoolvriendinnetjes, sommi ge mensen, die ze nauwelijks kende, mensen die voor de receptie waren uitgenodigd. Neen, dacht ze bij zichzelf. Ama- deurs zou nooit jzo gevoelloos zijn ge weest om bloemen te sturen, zonder zelf te komen, om me te horen spelen. En toch hoopte ze, dat hij dit ge daan had. Maar er waren geen bloe men van hem. Door de deur drongen de klanken van de eerste symfonie van Brahms door. Ze luisterde enige ogenblikken, toen huiverde ze en trok haar bont mantel aan. Er werd op de deur ge klopt. Ze maakte open. Daar stond een van de suppoosten. Hij overhan digde haar een kaartje. „Madame de Mariano", las ze. „Waar is die dame?" „Ze wacht beneden, buiten het ge bouw". Pauline draaide het kaartje om. „Ik moet u spreken, Tessli", stond daar met potlood op geschre ven. Pauline vloog de kamer uit, op- eens bruiste een hete bloedgolf door haar aderen. Een man in chauffeurs- uniform nam zijn pet voor haar af. z (Wordt vervolgd) z EINDHOVEN Ton Lutz, die met ingang van het volgende seizoen als 5 opvolger van Karl Guttman is benoemd tot directeur van de Zuidelijke toneel- groep Ensemble, heeft in grote lijnen zijn troep geformeerd. De samenstelling ervan blijkt echter niet zulk een grote verrassing als onmiddellijk na de be- kendniaking van Lutz' benoeming in paniekzaaiende geruchten werd besproken i en hier en daar ook gepubliceerd. Volgens de geruchten zou het er op lijken, dat de halve Nederlandse Comedie volgend jaar achter Lutz zou aangaan, Niets blijkt minder waar. 3665. Met zo'n fikse reis voor de boeg als van Pluto naar Terra, gingen de vier astronauten het liefst zo spoedig mogelijk in hyperdrive, het nieuwe aandrij vingssysteem, dat een ware omwenteling in de ruimte vaart had teweeg gebracht. De hyperdrive kon een reis van jaren in „normal-drive" reduceren tot even zovele weken. Terwijl de elektronische computers en meters de besturing van het schip overnamen van menselijke handen, lag de bemanning roerloos uitge strekt in de anti-G stoelen. Ieder was vervuld van eiT gen gedachten, doch vrijwel zonder uitzondering hiel- den zij zich met dezelfde onderwerpen bezig, nl. de Machinegod, de geheimzinnige halters, de robots enz. Zij maakten mentale notities voor het logboek van de Naald, dat na afloop van deze reis als rapport zou moeten dienen. Later, toen zij hun G-pakken uittrok ken en de ongemakkelijke helmen afzetten, konden zij zien hoe snel de Donkere Planeet achter hen weggleed. Dit stemde ieder bijzonder tevreden, want de reis was niet bepaald een succes geweest en hoe eerder zij thuis waren, hoe liever het hun was!... 32. „Kalmeert u alstublieft, meneer Ho", zegt Rech ter Tie. „Wist u dat uw schoonvader schulden had?" „Ik wist er totaal niets van, Edelachtbare", zegt Ho, die zich enigszins schaamt voor zijn heftige woede uitbarsting. „Ik zou zijn schulden ook niet hebben kun nen betalen. Zoals u weet leef ik als gepensioneerd ambtenaar van een bescheiden pensioen. Maar in elk geval had ik kunnen proberen een betrouwbaarder geldschieter voor mijn schoonvader te vinden". Hij gaat weer zitten. Op dit moment komt er een die naar binnen die de Rechter vertelt dat meneer Wang hem even spreken wil. Rechter Tie gaat naar de gang, waar de lijkschouwer op hem wacht. „Hier hebt u mijn rapport, Edelachtbare", zegt Wang. „Het staat wel vast dat de klap achter het oor mevrouw Ho heeft verdoofd, ik heb geen verdere sporen van ge weldpleging kunnen vinden. Over het tijdstip van over lijden heb ik niets naders ontdekt. In voorstellen, die Ton Lutz dezer da gen aan het stichtingsbestuur van En semble heeft voorgelegd, komen behalve enkele nieuwe namen ook een aantal van de tegenwoordige leden van En semble voor. De grootste wijziging ver toont de top. Behalve de heer Guttmann is ook diens vrouw, de dramaturge Lui- sa Treves, ontslagen, terwijl ook ac teurs en actrices als onder meer Caro van Eyck, Sigrid Koetse, Jan Retèl, Magda Janssens, en Johan Kaart geen contract hebben gekregen. In het Ensemble van het volgende jaar zal Ton Lutz in de artistieke lei ding worden bijgestaan door Henk Rig- ters, die van de Nederlandse Comedie komt, door de jonge regisseur Krijn ter Braak (van Studio), de dramaturg Wilbert Bank, de Vlaamse toneelschrij ver Hugo Claus en de decor-ontwerper Nicolaas Wijnberg. Behalve Henk Rigters en waarschijn lijk diens vrouw Femke Boersma ko men ook André van den Heuvel, Jules Croiset en Petra Laseur van de Neder landse Cemedie naar Ensemble. Wan het huidige Ensemble zijn door Ton Lutz gecontracteerd: Jenny Aryan, Canci Geraeds, Heieen van Meurs, Chris Baay, John Leddy, Henk Molen berg, Jan-Cornelis Nooteboom, Huib Rooymans, Dick Scheffer, Eric Schutte laar en Lucas Wensing. Daarbij komen verder nog van andere gezelschappen: Mart Gevers en Rob Borremans (van de Nieuwe Komedie), Lou Landré (van Studio), Jeroen Krabbé (van Centrum) en de Vlamingen Frank Aandenboom en voor een half jaar Senne Rouffaer. Ook Loudi Nyhoff heeft een aanbieding van Lutz gekregen. Ontslagen zijn sommigen zonder enig bericht, anderen met een briefje van het stichtingsbestuur, wegens tijd gebrek van Ton Lutz: Caro van Eyck, Adèle Bloemendaal, Rita Maréchal, Co- by Stunnenberg, Annabet Tausk, Ine Veen, Jan Apon, Arnold Gelderman, Jos Knipscheer, Wil van Selfst, Guus Verstraete, Pleuni Touw, Maxim Ha mel en Herman Vinck. Enkele andere acteurs hebben inmid dels al de wijk genomen naar andere gezelschappen. Henny Orri en Theo ATHENE De Atheense dagbladuit gever Christos Lambrakis zal worden verbannen naar het eiland Folegan- dros, aldus hebben bekenden van zijn familie zaterdag gezegd. Lambrakis, 33, die door de militaire junta gevangen gehouden wordt en nog niet terecht heeft gestaan na zijn ar restatie in juni, is voorzitter van de Griekse afdeling van het Internationaal Pers-Instituut. De regering beschouwt hem als „staatsgevaarlijk". Van 21 april tot 2 juni heeft hij zich verborgen weten te houden. Toen werd hij gearresteerd in het huis van een vriend. De politie zou volgens de zegslieden zijn moeder gezegd hebben voedsel en kleren voor haar zoon gereed te heb- gen. Op Folegandras zitten reeds 12 andere politieke gevangenen. Kling gaan naar Theater terug, Roger Coorens naar de Nederlandse Comedie en Paul van Gorcum naar Nieuwe Rot terdams Toneel. Voor de ontslagenen is het niet zo ge makkelijk nu pog elders onderdak te vinden. Immers, toen Ton Lutz in sep tember, begon met acteurs bij andere gezelschappen weg te halen, werd daar mee in feite toen al de jaarlijkse jacht op de acteurs, die anders later in het jaar begint, geopend. Terecht hebben toen de directies onmiddellijk eventueel openvallende plaatsen weer bezet. 58. Dat die oude tuinman op dit vroege morgenuur al door het kasteel beende vond Tekko op zichzelf nog niet eens zo vreemd. Maar dat die oude nijdas drie dam pende koppen koffie vervoerde, dat was iets wat Tek ko niet helemaal duidelijk was. Bovendien had deze oude zonderling gezegd, dat hij nooit in het kasteel kwam. Uiterst voorzichtig om onopgemerkt te blijven, sloop onze vriend van pilaar tot pilaar het kereltje ach terna. Hij zag hoe de oude met de koffie opgewekt de grote zaal binnenstapte, waar zich een paar uur gele den nog het spookdrama met het kanonnetje afgespeeld had. „Die drie koppen koffie duiden duidelijk op de aanwezigheid van tenminste drie personen, de tuinman meegerekend!" overlegde Tekko bij zichzelf en hij stelde zich met de nodige voorzorg bij de ingang van de zaal op om te luisteren of hij de stemmen van de onbekenden zou kunnen horen. Het enige wat hem echter ter ore kwam was het geluid van aankloppen, gevolgd door de stem van de oude die bazuinde: „Hé, daar, ik ben 't, koffie!" Even was het stil maar toen klopk er een stem die Tekko enigszins "bekend voor kwam: „Ah, merci! Kom erin! De poet is weer bin nen! Dat ventje vannacht was anders een taaie zeg. We hebben de handen vol werk gehad om hem op tijd weg te werken!" Nieuwsgierig gluurde Tekko naar binnen en toen zag hij bij een opengedraaid paneel in de muur de oude tuinbaas in gesprek met een grote kerel, die hem sterk deed denken aan de spookverschijning van de afgelo pen nacht, wat zijn omvang en zijn stemgeluid betrof. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 De tafel van (half) zeven, gevar. programma. 19.30 Nieuws. 19.35 RVU: Licht der eeuwen, door Tom Hoogland. NRU: 20.05 Scala internationaal: een maan delijkse round-up van literatuur, toneel, muziek, dans, beeldende kunst en film uit alle delen van de wereld. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Profiel van Bo- la Sete, muzikaal klankbeeld. 23.30 Ra- diorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Geestelijke liederen. 19.30 Stereo: Metropole-orkest en solist: amuse mentsmuziek. 19.50 Stereo: Lichte or kestmuziek (opn.). 20.30 Stereo: Het grote podium: modern en klassiek vioolconcert (gr.). (In de pauze: 21.00- 21.30 Over de grens: klankbeeld over de Belgische stad Lier). 22.15 Litera- ma: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.50 Mozart, schrijver van mu ziek en brieven, klankbeeld. 23.30 Zoe ken naar woorden, interview. 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. CVK/ IKOR/RKK: 19.07 Kenmerk, de weke lijkse informatierubriek over kerk en samenleving. VARA: 19.32 In kleur: Geheim Agent 86: Smart on Smart, TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Per seconde wijzer, quiz. 21.00 De Forsyte Sage, TV-feuilleton. 21.50 Achter het nieuws. NTS: 22.15 Te- leac: Studievoorl. 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Hollywood Palace, amuse mentsprogramma (Amerikaanse t.v.). 19.45 De Leek aan het woord, gesprek ken. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 De Verloofden, TV-feuilleton. 20.50 Namen die je nooit vergeet: programma rond beroemde vooroorlogse cabaretiers. 21.40 Gamma: wetenschappelijk journaal. STER: 22.11 Reclame. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: L. gr.muz. VPRO: 7.55 De ze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Stereo: L. gr.muz. (8.30-8.35 De groen teman) 8.50 Morgenwijding NRU: 9.00 Zwak en zinnig, document, (herh. van 30 okt. jl.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Bath Festival ensemble en sol. (opn.): muz. uit de Barok AVRO: 10.00 Voor de kleu ters 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 -11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Ste reo: Pianorecital: mod. muz. 12.27 Me dedel. v. land- en tuinbouw 12.30 Over- heidsvoorl.: uitz. v.d. landbouw 12.40 Sportrevue 13.00 Nws. 13.10 Journaal NRU: 13.30 De lichte muze belicht: filmmuz. 14.30 Rostrum of composers: internat forum voor hedendaagse muz. AVRO: 15.00 Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!, detective-hoor spel 15.35 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 16.25 Voor de jeugd 17.15 L. orkestmuz. 17.30 Lichte gr.muz. v.d. tieners. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Stereo: klus. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Volksmuz. - Jiddische liederen 8.00 Nws. 8.10 NCRV- lied 8.15 Gew. muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Balletmuz. (gr.) 9.30 Schoolradio 10.00 Theologische Etherleergang 10.35 Stereo: Klass. ka- mermuz. (opn.) 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken KRO: Van twaalf tot twee: gevar. pr. (12.23 Voor de landbouwers; 12.27 Mededel. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.) 14.05 Schoolra dio 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine (16.00-16.02 Nws.) 17.00 Over- heidsvoorl.: Postzegels verzamelen van de Nederlandse Antillen. Spreker: J. Kiggen 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Nederl. Artiesten Revue op de plaat 10.00 Nws. 10.02 Klink-Klaar: Aanslui tend: Geen ja, geen nee (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Zorro: pr. voor tie ners 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gevar. platenpr. (14.00) Nws.) 15.00 Nws. 15.02 Er-Jee-Em-Drie 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht platenpr. (17.00 Nws.) DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Sportjournaal. 11.35 Skaat en muziek. 12.00-13.30 Act. kro niek. 16.40 Journaal. 16.45 De rechtspo sitie van buitenechtelijke kinderen. 17.20 Kleuren: Filmreportage. 18.00- 18.05 Journaal. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sport- overzicht. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten 19.26 TV-film. 19.59 Programma-overzicht WDR: 18.05 Nws. 18.10 Felix. 18.25 Hier und Heu- te (18.50-19.00 Goedenavond). 19.10 TV- film. 19.40 Nieuws uit de wereld. 19.45 Weekjournaal). 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Panorama. 21.00 TV-spel. 22.00 Documentaire. 22.45 Journaal en commentaar. 23.05 Spaanse film. 0.25 Journaal. DUITSLAND H 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 TV- film. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Pop penspel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Dagboek uit de protestantse wereld. 20.15 Medische rubriek. Aansl.: Nieuws. 21.00 Black board Jungle, film (niet geschikt voor jeugdige kijkers): 22.35 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. (portgeleden was er op Nederland 2 weer een televisieshow van Gert en Hermien Timmerman. De twintig jarige Bert Vaatstra uit Zwolle hoopt in een van de Timmerman-shows ook nog eens voor de camera te komen. Hij is namelijk de voorzitter van de Gert Timmerman Fanclub. Dezer dagen hebben we een babbel tje met Bert gemaakt en ons daarbij natuurlijk verwonderd over het feit, dat een jongen van twintig voorzitter is van een fanclub van een zanger, die vooral succes heeft bij mensen die de twintig reeds lang gepasseerd zijn. Het antwoord was nogal eenvoudig. Bert werkt in een grammofoonplaten zaak in het hart van de Overijsselse hoofdstad. Daar komen ook klanten die geen „pop" willen hebben, maar Gert Timmerman. Gert was in 1966 de Ne derlandse artiest van wie de meeste platen werden verkocht. Geen wonder dat er bij Bert in de zaak mensen kwa men informeren, of er ook een Gert Timmerman Fanclub bestond. Wat dit betrof moest Bert tot februari van dit jaar steeds „nee" verkopen. Dat bracht hem op een idee. Hij belde de popu laire zanger op en vroeg hem, of de ze wat voelde voor een fanclub. „Fan tastisch", zei Gert, want er lagen bij hem thuis in Enschede al zo'n vijfdui zend brieven met de vraag die ook tel kens aan Bert werd gesteld. „En zo is het gekomen", om een „collega" van Gert Timmerman te ci teren. Waren dat allemaal brieven van be jaarden? „Nee", zegt Bert, „slechts voor veer tig a vijftig procent. Ongeveer een kwart van de brieven kwdm van jon gelui". Het aantal leden dat de fanclub thans heeft, schat hij op enkele duizen den. De leeftijden lopen uiteen van acht tot veel meer dan tachtig jaar. Het oudste lid is een vrouw van 93. Zij kwam persoonlijk naar Bert toe, om te vragen of zij niet te oud was voor het lidmaatschap. „Er komen heel wat bejaarden in de zaak, die tranen in de ogen krijgen, als ze een plaatje van Gert laten af draaien",' vertelt Bert Vaatstra. De meeste brieven die hij als fanclubvoor zitter ontvangt, komen echter van vrou wen van veertig a vijftig jaar. Vaak vertellen ze hun hele hebben en houden, beschouwen ze Gert als een eigen zoon of hebben ze zijn foto op de schoor steen staan. „Ze geloven er helemaal in". De jongere generatie houdt volgens Bert meer van Gert en Hermien dan men gewoonlijk denkt. „Ze willen al leen niet weten, dat ze Hollandse lied jes goed vinden", zegt hij. Vooral jon gens van Berts eigen leeftijd, die zich zelf in een café graag wat moed indrin ken, doen dit volgens hem het liefst bij liedjes als die van Gert Timmerman. Ook Bert zelf is trouwens vervuld van eerbied voor grijze haren. In zijn vrije tijd schrijft hij liedjes over ongeveer dezelfde onderwerpen als die waarover Gert meestal zingt. De „Timmermaniakken" hebben ook een eigen clubblad, „Fanblad" geheten. De eerste aflevering bevat onder meer enkele foto's van Gert en Her mien en hun kinderen. Dat die kinde ren Sandra en Gértje heten, staat in een artikeltje over de familie Timmer man en hun witte huis in Twente. (Bij zonderheden over het interieur worden in het vooruitzicht gesteld). In dat ar tikeltje staat ook iets over de jubileum plaat van Gert, waarop hij verschillen de instrumenten bespeelt. Want, voor wie het nog niet weet: Gert is behalve een goed vocalist ook een voortreffelijk instrumentalist. Men heeft hem al enkele malen als klarinet tist op de tv kunnen zien. Volgens „Fan- blad" heeft iemand eens gezegd, dat 't enige verschil tussen Gert Timmerman en Bennie Goodman is, dat Bennie Goodman niet kan zingen. Er is naar onze mening nog een ver schil: Bennie Goodman heeft in onze om geving wellicht nog geen fanclub. En zeker geen fanclub met een zo enthou siaste voorzitter als Bert Vaatstra. Als het aan hem ligt, zal de club blijven bestaan tot ook zijn eigen haren eer biedwaardig grijs geworden zijn. Dus „jaar uit, jaar in", om het in Schom melstoel-taal te zeggen. DELFT De Lijm- en Gelatinefa- briek Delft n.v. te Delft zal met ingang van 30 december de produktie van beenderlijm stopzetten. Dit in verband met de omstandigheid dat dit produkt tegen de kostprijs op de markt moet worden afgezet, hetgeen uiteraard niet rendabel is. Voorts zal met ingang van 1 januari 1968 een continudienst (vier ploegen) worden ingesteld voor de produktie van gelatine. Door de opheffing van de pro- duktieafdeling voor beenderlijm, zullen geen mensen op straat komen te staan. Zij zullen worden omgeschoold en ingeschakeld bij de produktie van ge latine. Een en ander werd bevestigd door de directie van het bedrijf. Voor wat de afdeling lijm betreft, zal men zich in de toekomst uitsluitend bezig houden met de in- en verkoop van dit produkt. DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari 1968 zullen de verkoop- en servi ce-organisatie van Constructs wasauto maten Nederland N.V. en van de af deling „huishoudelijke apparaten, radio en tv" van de Nederlandsche Siemens maatschappij n.v. binnen de organisa tie van laatstgenoemde n.v. worden sa mengevoegd. Per 1 januari zal de Constructa was automaten Nederland n.v. te Amster dam, die reeds een onderdeel was ge worden van de Siemens-organisatie, worden opgeheven, en zal het gehele personeel in dienst treden van de Ne derlandsche Siemens Maatschappij. De samenvoeging geschiedt uit een oogpunt van rationalisatie, zo wordt van de zijde van Siemens meegedeeld. BRASILIA De Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme heeft zater dag te Brasilia tegenover verslagge vers verklaard, dat hij een tweede werf in Brazilië gaat vestigen, die waarschijnlijk in het noordoosten van dit land zal worden gebouwd. Daar zul len vaartuigen worden gebouwd die de Amazone en haar zijrivieren kunnen bevaren. Nadere bijzonderheden gaf de heer Verolme niet. Wel zei hij dat de bestaande werf te Jacuacanga bij Rio de Janeiro na uit breiding en de bouw van een nieuw droogdok voor het herstel van Brazi liaanse marineschepen gaat zorgen. De eerste oorlogsbodem die daar zal wor den behandeld is het vliegdekschip „Mi- nas Geraïs". Volgens de heer Verolme, zal uit Rotterdam een drijvend droog dok naar Brazilië worden gebracht, terwijl het nieuwe droogdok daar ge bouwd wordt. GIETEN Als opvolger van de on langs overleden mr. E. F. Dijkstra is tot directeur van de n.v. Exportslachte rij Udema te Gieten benoemd ir. P. Hofman, hoofd van de personeelsafde ling van de n.v. mengvoeder U/IV Delfia te Maarssen. Beide bedrijven behoren tot het Unilever-concern. D« heer Hofman studeerde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Hij is 38 japr. HENGELO De Kon. Machinefa- briek gebr. Stork en Co n.v. deel uit makend van de V.M.F. Stork-Werk- spoor, heeft een contract gesloten met Je firma Haigh Engineering Cie ltd. te Ross-on-Wye, Herefordshire (Enge land), volgens hetwelk Stork de licen tierechten in de E.E.G. heeft verkre gen van de door Haigh vervaardigde vuilvernietigingsmachines. Deze zullen onder de naam Stork-Haigh op de markt worden gebracht incl. de zg. huishoudafvalmachine genaamd de tweeny (afleiding van maid-between), die bij Stork-Brussel zal worden ver vaardigd, zo meldt de Stork fabrieks bode. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Groot-Ammers: H. Talsma te 's Gravenhage; te Rijssen (wijk- Zuid) (toez.): J. den Besten te Huizen. Bedankt: voor Melissant: J. Bogaard te Ernst; voor Ouddorp: W. v. Henneke- ler te Zwartebroek. Aangenomen: naar Schiermonnikoog: H. Brouwer te Bergen op Zoom. Aangenomen: het beroep tot zendings predikant op Celebes: J. D. van Roest te Schelluinen. Geref. Kerken: Beroepen te Fontenay-le-Comte (Frank rijk): P. v. Vliet, laatstelijk predikant te Algiers, die dit beroep aannam. Beroepen: te Rotterdam-Alexanderstad (2de predikantsplaats) W. B. v. d. Meu- len te Uithuizermeden, die bedankte voor Roermond (vacature P. Boonstra) Beroepen: te Bodegraven: J. W. de Roo te St. Anna parochie; te Nijkerk: L. Buitenhuis te Oosterwolde. Beroepen: te Amsterdam-Slotermeer- Geuzenveld (vacature wijlen A. Fer- werda): P. Kooij te St. Pancras; te Ter A pel en te Koudum: J. Bulthuis, kan didaat te Assen. Benoemd: tot voorganger te Wierum: J. J. Dik, evangelist te Zaandam, die de ze benoeming ook aannam. Bedankt voor Harmeien en Linscho- ten, voor Heer Hugowaard en voor Monster (vac. J. Rouwaan): J. Gold- schmeding te Dussen. Bedankt: voor Rotterdam-Hillegers- berg (vac. J. van Reeven): H. J. Lugtig- heid te Hengelo. Geref Kerken (vr(jgem.): Beroepen: te Rotterdam-Zuid: P. van Gurp te Oldehove. Aangenomen: naar Alkmaar/Broek op Langendijk: S. S. Cnossen te Gronin- gen-Oost. Bedankt: voor Heemse (vac. J. G. Meijer): A. Jagersma te Groningen-Oost Beroepen: te IJmuiden: J. M. Goed hart te Drachten. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Scheveningen: H. Rijksen te Gouda. Beroepen: te Beekbergen: W. C. Lamain te Grand Rapids (Michigan, U.S.A.); te Middelharnis: C. Harinck te Utrecht. Beroepen: te Hoofddorp: J. Karens te Nieuwerkerk; te Groningen: D. Hak kenberg te Dordrecht. Bedankt: voor St. Annaland: P. Blok te Dirksland; voor Haarlem: G. A. Zij- derveld te Middelburg. Bedankt: voor Borssele P. Blok t Dirksland. Tweetal: Te Beekbergen: A. Hofma te Zeist en W. C. Lamain te Grar Rapids (Michigan, USA). Beroepen: te Waardenburg: P. Blok Dirksland. Vrjje Evang. Gemeenten: Beroepen: te Amsterdam-C: H. Post ma te Rotterdam. Aangenomen: naar Heerde: H. E. va der Bij te Gouda, die bedankte vooi Utrecht-Noord.

De Vallei | 1967 | | pagina 2