„Leef uit de vastheid van Gods Woord" KLASSE KLEINVEE OP TENTOONSTELLING Sint overal bejubeld R henen 's raad krijgt lesje in democratie Ds. Slingenberg bij afscheid: Nieuwe predikant doet 3 maart 1968 intrede E.H.B.O. Eist werd eerste bij districtskamp Jeugd krijgt kans om te musiceren Dokter zieke kreeg auto WERKTIJDVERKORTING BIJ VAN WIJNGAARDEN Bromfietser reed door na aanrijding Modderig motorfeest Oud-gemeentew erker J. H. van Daalen t eraardebes teld 50 jaar samen .a 3 MAANDAG 20 NOvcMBER 1967 RENSWOUDE Oud en jong was zondagavond in de Gereformeerde Kerk te Renswoude getuige van het afscheid van ds. B. Slingenberg. Hun aanwezig heid was een demonstratie van genegenheid voor deze part-time predikant, .die naast zijn ambt als predikant van de Gereformeerde kerk te Renswoude ook leraar godsdienstonderwijs aan het Marnix College en de chr. kweekschool te Ede was. Het afscheid viel de scheidende predikant moeilijk „Ik heb me in de ongeveer vijf jaar, dat ik hier gewerkt heb, zeer aan u gehecht", aldus ds. Slingenberg in zijn afscheidswoord. Tijdens een minder formele bijeenkomst dan zondagavond had ds. Slingenberg vrijdagavond al afscheid genomen van de gemeente waarbij hem door het oudste lid van de gemeente een afscheids cadeau werd overhandigd. De afscheidsdienst werd zondag avond ondermeer bijgewoond door ver tegenwoordigers van classis, gemeente en naburige kerken. Als tekst had ds. Slingenberg voor deze dienst de 52e zondag van de Heidelbergse catechis mus gekozen, waarin de lofprijzing aan het eind van het Onze Vader in een drietal vragen en antwoorden wordt behandeld.: „Want van u is het koninkrijk en de kracht en de heer lijkheid tot in eeuwigheid. Amen". Te voren had de vertrekkende predikant Openbaringen 5 vers 6 - 14 gelezen. „Er zijn diverse manieren om afscheid te nemen", aldus ds. Slingenberg. "We kunnen ons sentiment de vrije loop la ten en dat was geen wonder als dat ge beurde. Het werken in Renswoude was voor mij steeds een feest. De tweede manier is om een soort apologie te gaan leveren. Ik zag het beroep naar Brielle echter als een roeping Gods. De derde methode is waarbij de lof en de eer wordt gebracht aan Hem, Die nooit voldoende kan worden geëerd en daar moet het vanavond bij ons op uit lopen. Daartoe is alle reden, aldus ds. Slingenberg, die verder wees op de ve le zegeningen die er gedurende zijn Renswoudse periode zijn ondervonden. In materieel opzicht was er het geheel vernieuwde interieur van de kerk en geestelijk de bediening van het Wóórd en het bedienen van de H.sacramenten. „Er zijn ook veel zonden geweest", zo vervolgde ds. Slingenberg, „zowel bij gemeente als bij de predikant. Als we hiermee tot het Lam gaan mogen we zeker zijn dat er radicaal een streep door gezet wordt. Leef volop uit de vastheid en de zekerheid van het Hei lige Woord des Heren om aan de hand van Hem door het leven tot in de eeu wigheid in te kunnen gaan en dan eeu wig te kunnen zeggen: Want van u is het koninkrijk en de kracht en de heer lijkheid tot in eeuwigheid", aldus be sloot ds. Slingenberg zijn afscheids preek. In zijn dankwoord uitte hij eerst zijn erkentelijkheid aan het adres van de gehele gemeente. „Ik zal het me al tijd blijven herinneren wat u voor mij en mijn gezin hebt betekend en dat terwijl ik maar een halve predikant geweest ben. Het mooie hiervan is dat er toch hechte banden zijn ontstaan". Verder dankte ds. Slingenberg leden en oud-leden van de kerkeraad, verte genwoordiger van de classis ds. D. van Enk uit Veenendaal, organist Van Surk- sum, koster Van 't Poort, catechisan ten, kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente en burgemeester J. A. Hosang. Terloops deelde ds. Slingenberg mee dat zijn opvolger, ds. Jonkers, op 3 maart van het volgend jaar zijn intre de zal doen. Namens de kerkeraad voerde de heer Hoogeraad het woord. Aansluitend op de afscheidsbijeenkomst van vrijdag avond betuigde hij nogmaals dank aan ds. Slingenberg. Op verzoek van ,de waarnemend praeses van de kerke raad zong de gemeente de scheidende predikant de zegenbede uit Psalm 134 toe. Hierna werd nog het woord ge voerd door ds. D. van Enk uit Veenen daal namens de classis Amersfoort, ds. L. van de Peut en burgemeester J. A. Hosang. De dienst werd besloten met het zin gen van enkele verzen uit Gezang 52. Op de afscheidsbijeenkomst van vrij dagavond sprak als eerste de heer H. Vermeulen. Hij memoreerde wat de scheidende predikant in de vijf jaar die hij in Renswoude heeft doorge bracht, voor de gemeente geweest is. „Het was niet altijd even gemakkelijk, aldus spreker, temeer omdat ds. Slin genberg zich niet volledig kon geven aan zijn werk in de gemeente vanwege zijn leraarschap aan twee scholen in Ede. Toch neemt de gemeente moei lijk afscheid, want in een afscheid zit Het oudste gemeentelid, mevrouw Van den Berg, overhandigt het afscheids cadeau van Gereformeerd Renswoude aan ds. Slingenberg. een scheiden van elkaar en dat is al tijd moeilijk. Ds. Slingenberg heeft in de tijd dat hij hier gestaan heeft de gemeentele den aardig leren kennen, iets wat in Brielle wel eens wat langer zou kun- RHENEN In gebouw „Irene" wer den zaterdag junioren-districtswedstrij den gehouden in het verlenen van eer ste hulp bij ongelukken. De organisatie was in goede handen bij de kampioen van vorig jaar, de afdeling Rhenen- Achterberg van de Kon. Ned. Ver. EHBO. Er namen zeventien afdelingen aan deel, die na loting werden afgezon derd en om beurten aan bod kwamen om hun kunnen te tonen. De opgave luidde: een dame valt met haar stoel om en krijgt daardoor een spataderlij ke bloeding. Als zij om haar man roept, komt hij er bij en valt prompt flauw. Het was een .spannend en leuk ge zicht hoe de diverse ploegen erop re ageerden. Winnaar werd de afdeling Eist, die de wisselbeker in ontvangst mocht ne men uit handen van wethouder mr. J. Deen. Bij de wisselbeker behoorde een medaille. Het aantal punten dat Eist behaalde bedroeg 210. De tweede prijs was voor Zeist met 193 punten een beker, beschikbaarge- steld door de burgemeester. De derde prijs ging naar Wouden berg met 193 punten, een beker, be- schikbaargesteld door dr. Deys. De vierde prijs werd gewonnen door Amerongen met 147 punten, een beker van de heer L. v. Wijngaarden. De vijfde prijs was voor Rhenen met 145 punten, een beker van de heer Van Hunnik. Zeist won ook de eerste leiders- prijs, Rhenen werd hierbij tweede. Namens het hoofdbestuur woonde de heer Freriks de wedstrijden bij. Een groep Lotus-patiënten speelde voor slachtoffer. Deze werden over drie boxen verdeeld, waarin een jury van twee artsen en een kader-intstructeur de punten toekenden. De heer Knegjens dankte de organi serende afdeling voor het vele werk tot het welslagen van deze dag verricht. RHENEN Zaterdagmiddag werd de oud-employé van de dienst van ge meentewerken Rhenen, de heer J. H. van Daalen, op de algemene begraaf plaats aan de Achterbergsestraatweg, ten grave gedragen. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door mr. J. Deen, wethou der van publieke werken. Voorts waren aanwezig de directeur van gemeente werken en commandant van de brand weer de heer J. Meijer, een deputatie van de buitendienst van gemeentewer ken en afgevaardigden vdn de brand weer en de voormalige schietvereni ging. Wijlen de heer Van Daalen was bijna veertig jaar actief bij de vrijwillige brandweer Rhenen tijdens zijn langdu rige diensttijd bij gemeentewerken. Wethouder Deen sprak aan de groe ve namens het gemeentebestuur en de schietvereniging, waarvan de heer Van Daalen jarenlang actief bestuurslid was. nen duren temeer daar de gemeente daar ruim 800 zielen telt. Ondanks dit scheiden wilde de heer Vermeulen na mens de gemeente de dominee felicite ren met zijn beroep, hopende dat God. Die hem tot deze beslissing geleid heeft, ook in de toekomst alles wel zal" maken. Mevr. Van de Berg het oudste lid van de gemeente overhandigde het cadeau namens de gemeente. Dit be stond uit enveloppe met inhoud. Hierna nam ds. Slingenberg het woord en bracht zoals hij zei, in verlegenheid zijn dank. Hij zag zijn gaan naar Briel le als een roeping van zijn Heer in wiens dienst hij stond, maar hij nam met bezwaard hart afscheid. Hij sprak de wens uit, dat de gemeente met haar nieuw beroepen predikant een gelukki ge tijd tegemoet zal gaan. Na nog een kopje koffie bleef men nog een tijdje bij elkaar en was er daarna gelegenheid de scheidende pre dikant en zijn vrouw de hand te druk ken. VEENENDAAL De bromfietser A. C. V. uit Veenendaal kwam zaterdag avond op de Hoofdstraat ten val nadat hij in aanraking was geweest met een onbekend gebleven bromfietser. In de nabijheid van de verkeerslich ten passeerde V. een bromfiets, die op het moment dat hij naast hem reed plotseling naar links kwam. V. raakte het stuur van de andere bromfiets, waarna hij viel. Zijn bromfiets en kle ding werden beschadigd. De bestuurder van de andere bromfiets reed door zon der zijn identiteit bekend te maken. SCHERPENZEEL Op het indus trieterrein van de gebr. Van Heugten te Scherpenzeel werd zaterdagmiddag de helperscross verreden. Door de zeer modderige toestand van het terrein lag het eerst in de bedoe ling om de cross in Ermelo te houden. Nadat besloten was toch op het indus trieterrein in Scherpenzeel te rijden konden de 12 crossers van start gaan. Enkelen van hen kwamen in de sloot terecht. Vrijwel alle toeschouwers za ten onder de modder. Als winnaar kwam tenslotte uit de modderpoel de helper van Cor van Heugten, die onder nummer H 1 de wedstrijd verreed. OPHEUSDEN Burgemeester D. J. Pott heeft vrijdagavond in Opheusden de jaarlijkse konijnen- en pluimveeten toonstelling geopend van de plaatselijke vereniging „Sport Veredelt". De ten toonstelling, die veel bezoekers trok, vond vrijdag en zaterdag plaats in de bovenzaal van hotel „De Zwaan". Kam pioen 1967 werd de Opheusdenaar R. van Olderen, die maar liefst 76 van de totaal 192 inzendingen voor zijn reke ning nam. De heer Van Olderen werd winnaar van 12 prijzen. Burgemeester Pott gaf in zijn ope ningswoord te kennen, dat hij er trots op was in zijn gemeente een vereniging te hebben als „Sport Veredelt". De kwaliteit van de ingezonden dieren was zeer goed, hetgeen de jury voor een ui terst moeilijke taak stelde. De uitslag luidde tenslotte alsvolgt: Kampioen 1967 R. van. Olderen met Vlaamse Reus konijnengrijs (eigen fok); 2. R. van Olderen met Vlaamse Reus konijnengrijs (eigen fok); 3. R. van Olderen met Kleurdwerg konijnen grijs; 4. Lena Slotboom met Kleur dwerg blauwgrijs; 5. D. van Osenbrug- gen met Franse hangoor konijnengrijs; 6. M. Bello met Kleurdwerg konijnen- grijs; 7. C. Kerpentier met Vlaamse Reus konijnengrijs; 8. C. Kerpentier met Vlaamse Reus konijnengrijs; 9. L. Looien, Zetten met Rex isabel; 10. J. H. Slotman met Hollander; 11. C. Kerpen tier met Vlaamse Reus konijnengrijs; 12. Menzo van Olderen met Franse hangoor; 13. R. van Olderen met Kleur dwerg konijnengrijs; 14. C. Kerpen tier met Vlaamse Reus konijnengrijs; 15. Lena Slotboom met Kleurdwerg ko nijnengrijs. Konijnen C Klasse (geboren na mei 196J): 1. R. van Olderen met Vlaamse reus; 2. R. van Olderen met Vlaamse Reus; RENSWOUDE Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude de eerste van haar twee winteruitvoeringen. Na een woord van welkom aan alle belangstellenden van de voorzitter de heer E. Zweers speelde de muziek, begeleid door het tamboerkorps haar eerste twee mar sen. Jammer dat voor dit gezamenlijk spelen de zaal dan wat klein is, maar ondanks dat hebben alle muzikanten goed hun best gedaan. De dirigent, de heer Reijnhoudt attendeerde er op dat het korps begonnen was, met jonge leerlingen aan te trekken, dit naar Amerikaans systeem. Zo heeft ook Ons Genoegen een jongerengroep, die bege leid door enkele ouderen enkele stuk jes ten gehore brachten. Dit viel in goe de smaak en er werd dan ook hartelijk geapplaudisseerd. De voorzitter merkte op dat er nog meer jongelui bij konden komen. De leeftijd varieert van 8 tot 14 jaar. Na de pauze werd een stuk op gevoerd door eigen leden. Na afloop was er de verloting. Zaterdag 25 no vember volgt de tweede uitvoering. O De heer R. van Olderen met het fraaiste dier van de tentoonstelling. 3. R. van Olderen met Vlaamse Reus; 4. Mevrouw Van Olderen met witte Nieuw Zeelander. Pluimvee: Kampioen 1967 B. Hey met Hollandse kriel; 2. B. Hey met Hollandse kriel; 3. G. H. Meyer met Witte Wyandotte; 4. C. van Eek, Nijmegen; 5. C. van Eek, Nijmegen. O OPHEUSDEN De auto van de Op- heusdense arts G. J. raakte vrijdag zwaar beschadigd toen deze werd aan gereden door een andere personenwa gen. Dokter J. had zijn auto geparkeerd in de Tielsestraat. Een uit de richting Opheusden komende personenwagen zag kennelijk de geparkeerde wagen niet staan en reed er pardoes bovenop. De wagen van dokter J. schoof enkele meters vooruit, ramde een muurtje en kwam in een sloot tot stilstand. De an dere personenwagen vloog na de aan rijding aan de andere kant van de weg in de sloot. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. VEENENDAAL I SCHERPEN ZEEL I RHENEN I KESTEREN Zaterdagmiddag heeft Sint Ni col aas in de Gelderse Vallei zijn intrede gedaan. In verschillende gemeenten werd de goedheiligman welkom geheten door de burgemeesters, waarna duizenden kin deren de grote kindervriend met tril lende stemmetjes toezongen. In Veenendaal werd Sint-Nicolaas begroet door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die hem opwachtte op het bordes van het nieuwe raadhuis. Op het zonovergoten raadhuisplein had zich een groot aantal kinderen verza meld, dat de Sint luidkeels toezong, muzikaal bijgestaan door de muziek korpsen „Caecilia" en de „Scheepjes- wolharmonie". Burgemeester Hazen berg zei verheugd te zijn de Sint op een waardige plaats te kunnen begroten. Verder dankte hij Sinterklaas voor zijn toestemming om de loterij ten bate van het „grote bad" aan zijn verjaar dag te mogen verbinden. „We hopen dat het bad spoedig verwezenlijkt kan worden", aldus burgemeester Hazen berg. De Sint voelde zich nog wat onwen nig op de brede raadhuistrappen. „Ik heb jaren op dat oude stoepje in de Hoofdstraat gestaan. Nu moet ik toch wel een beetje wennen aan deze grote verandering", merkte de Sint op. Het grote overdekte zwembad noemde de goedheiligman een toe te juichen en noodzakelijke onderneming. Nadat Sint-Nicolaas burgemeester Hazenberg een cadeau had overhandigd, begaf hij zich moeizaam naar het rijtuig om vervolgens aan een rondrit door Veen endaal te beginnen. In een open landauer kwam Sinter klaas zaterdagmiddag in Scherpenzeel aan. Vooropgegaan door de muziek vereniging Caecilia en de Valleiruiter tjes maakte de Sint eerst een rondrit door de gemeente alvorens zich naar het gemeentehuis te begeven. Daar werd hij opgewacht door het voltallige RHENEN De nota van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad ter gelegenheid van het tot standkomen van de begroting voor het komende dienstjaar bevat een inleiding, waarin de raad een lesje krijgt in goede demo cratie. De aanbieding van de gemAHktebegroting beperkte zich in de voorgaande jaren tot het geven van een toelichting op financieel beleid, dat aan een begro ting ten grondslag ligt. Aan de orde kwamen dan de dekking van de uitgaven, hun financiering, alsmede de eventuele aanvullende heffing van de plaatselijke belastingen, indien een begrotingstekort was ontstaan of dreigde. Over het alge meen kwam in deze aanbiedingsbrief een opsomming voor van een aantal pro jecten, die als wenselijk voor de Rhenense gemeenschap werden aangemerkt, zonder dat daarbij werd ingegaan op de vraag of en zo ja wanneer deze pro jecten realiseerbaar waren. B. en W. stellen, dat tijdens de behandeling van een begroting de te realiseren projecten nog wel eens door enkele raadsfracties in de beschouwingen werden betrokken zonder dat men met de opvattingen van het college ter zake op de hoogte was. De diepte van het debat werd door een dergelijke werkwijze niet bevorderd. De raad was niet voldoende op de hoogte. Thans brengen B. en W. naar voren, dat zij er behoefte aan hebben de raad te kunnen gebruiken als klankbord bij het vormen van het beleid. De beleidsnota moet niet worden gezien als een stuk waarin alle zaken op het gemeentelijke vlak uitputtelijk aan de orde worden gesteld. Het college legt er de nadruk op, dat de beschouwing in de nota moet worden gezien als het re gistreren van de stand van Zaken en de voorbereiding ervan. In sommige andere gevallen wordt een overzicht gegeven van de bestaande denkbeelden en een weergave van de wijze waarop B. en W. de voorbereiding ter hand denken te nemen. Sommige projecten vergen een jarenlange voorbereiding, die geruime tijd achter de schermen plaats vindt, waardoor de indruk wordt gewekt dat de ontwikkeling binnen het openbaar bestuur lijdelijk wordt aangezien. Met de nota willen B. en W. die indruk wegnemen. Er moet een goede communicatie tussen de plaatselijke bestuurscolleges bestaan. B. en W. signaleren nog menigmaal de opvatting, dat de gemeenteraad valt te vergelijken met het parlement en derhalve een positie tegenover het dagelijks bestuur, dus burgemeester en wethouders, behoort in te nemen. Zij noemen dit een definitief onjuiste gedachtengang, omdat in het gemeenterecht zowel aan de raad als aan burgemeester en wethouders bestuursbevoegdheid wordt toege kend. De raad voert het algemeen bestuur en burgemeester en wethouders het dagelijks bestuur. Met andere woorden", aldus B. en W., „het door de raad te voeren algemeen bestuur wordt voorbereid door burgemeester en wethouders. Beide taken zijn wel te onderscheiden maar niet te scheiden. Er dient derhalve een grote mate van homogeniteit te bestaan tussen deze bestuurscolleges, zodat het besturen van de gemeente met kracht en vaart kan plaatsvinden. Wij willen met het vorenstaande niet beweren dat U de uitvoering van onze voorbereidende taak zonder kritische aandacht zou moeten volgen. Integendeel, OPBOUWENDE kritiek is met name in het openbaar bestuur welkom en een onmisbare voorwaarde voor het goed functioneren van de democratie. Een BASIS VAN VERTROUWEN tussen U en ons mag hieraan echter niet ontbreken en is de onontbeerlijke voorwaarde om een goed en snel beleid te voeren en de burgerij de zekerheid te geven dat 'n onverdeeld gemeentebestuur haar belangen dient. Het dienen van de gemeenschap behoort de enige taak van het openbaar bestuur te zijn". Sint voor 't eerst op de trappen van het nieuwe Veenendaalse raadhuis. college van B. en W. en het bestuur van de plaatselijke winkeliersvereni ging. Nadat burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg de Sint had toegesproken namens de kinderen van Scherpenzeel vervolgde de goedheilig man, vergezeld van zijn zwarte knech ten, zijn tocht door het dorp. Ook Rhenen stond zaterdagmiddag in het teken van de intocht van Sint Nicolaas. Gezeten op een prachtige schimmel en begeleid door „De Greb- beruiters" en de muziekvereniging „Ons Genoegen" arriveerde de Sint bij het gemeentehuis. Na een welkomst woord van burgemeester Bosch ridder van Rosenthal prees Sint Nicolaas het actieve gemeentebestuur. De Sint had voor Rhenen twee belangrijke wensen: de bouw van een sporthal en 'n nieuw gemeentehuis, passend bij het Grebbe- stadje. Onder grote belangstelling heeft Sir terklaas zaterdagmiddag ook in Kes' ren zijn intrede gedaan. Op het Dor; plein werd de Sint, die vergezeld v van zijn zwarte knechten, welkom ge heten door burgemeester van Keste de heer D. J. Pott. De Goedheiligrv. arriveerde in een open landauer cn maakte na de officiële ontvangst e rijtoer door het dorp. Sint werd in Rhenen begeleid door een hele schare zwarte Pieten. SCHERPENZEEL Vrijdag 17 no vember j.l. herdachten mevr. H. Hooy- er-Bakker en de heer G. Hooyer, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijks bootje stapten. Op de vrijdagmiddag in hotel „Boszicht" gehouden receptie werd het bruidspaar gelukgewenst door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en wethouder J. A. van den Ham. Ook burgemeester Haytema van Konijnenburg was blij dat de Goedheiligman zijn gemeente bezocht. In Resteren nam de Sint een van de talrijke kleuters op de arm. RHENEN Wegens seizoenslapte is er bij de L. van Wijngaarden en Zonen's Tapijten- en Mattenfabriek aan de Vogelenzang een werktijdverkor ting ingevoerd voor twintig personeelsleden van de afdeling weverij. Het gaat hier om twee ploegen van elk tien man, die nu om de andere week werken. Er is vooraf overleg gepleegd en overeenstemming bereikt met de vakbonden. Volgens een woordvoerder van het Rhenense bedrijf is dit een normaal ver schijnsel in het bedrijf en heeft het niets te maken met een economische terug gang De twintig personeelsleden krijgen een uitkering op grond van de werkloos heidswet. Voor de kostwinners en gehuwden vult de directie deze uitkering aan.

De Vallei | 1967 | | pagina 3