HOOFDZAKEN 1\ TT*SNOTA Bouw nieuw gemeentehuis en zuiveringsinstallatie Officieren beëdigd MEDISCH CENTRUM IN RHENEN Ook Achterberg en Eist profiteren van bouwstroom Veiling Septer Tiel Rhenen besluit verkeersexpert aan te trekken Overdracht „Het Anker komt straks in de raad Voorlopige uitbreiding gemeentehuis met nieuw semi permanent gebouw College niet eensgezind MIST u uw DE VALLEI 10550 11079 Reserve Of* De Luifel en mg van Bingo met Crescendo Vuurwerk taboe in Amerongen Onderwijs Leersums jeugd dagje naar de RAI STRUCTUURPLAN IRRELEVANT DOISDERBERG W egen in Leersum aanbesteed Amerongen Raad maandag bijeen 95 VRIJHEID AANTASTING DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 RHENEN Eind vorige week is de gemeentebegroting voor 1968 verschenen, die voor liet eerst in de geschiedenis van het politieke leven in de Grebbestad werd begeleid door een uitvoerige beleidsnota van niet minder dan vijf endertig pagina's. Het financiële spektakelstuk sluit met een post voor „onvoorzien" van f 101.531,30. Ten opzich te van het lopende jaar is dit een hogere uitkomst, die in hoofdzaak wordt veroorzaakt door een stijging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds van f 490.526. In de bijgaande beleidsnota springen twee belangrijke za ken naar voren, namelijk de bouw van een nieuw ge meentehuis binnen d. .erst komende tien jaar en de bouw van een door het rijk voorgeschreven rioolwaterzuiverings installatie. Deze installatie moet uiterlijk 1 januari 1971 gerealiseerd zijn. Verder staan B. en W. stil bij de secre tarie-organisatie, de planologie, de grónd politiek, de wo ningbouw en de krotopruiming, de ontwikkeling van Ach terberg, de industrialisatie, de wegenbouw met parkeer voorzieningen, de vuilverwijdering, de rioolzuivering, de openbare gebouwen, de brandweer, de sociale aangele genheden, de volksgezondheid, het beheer van agrarische gronden, het onderwijs, de sport en de recreatie. dagblad Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags uur. 16.30—17.30 In de eerste wijziging op de nieuwe begroting zijn verschillende noodzake lijke kapitaalsuitgaven voor 1968 opge nomen, waaronder nog enkele die in '67 door de minder gunstige financiële posi tie niet konden worden gerealiseerd. Uit deze opsomming blijkt, dat het gemeen tehuis opnieuw zal worden uitgebreid met een semi-permanent gebouw. Deze uitbreiding geeft zo lang soelaas, dat de bouw van een nieuw gemeentehuis kan worden afgewacht. B. en W. zijn voor nemens dit semt-permanente gebouw te plaatsen tussen het gemeentehuis en het daarnaast gelegen „Bella Vista", de voormalige ambtswoning van de bur gemeester. Daarin zullen dan worden ondergebracht de afdeling bevolking en burgerlijke stand, alsmede de raadzaal en tevens de trouwzaal. Raadzaal en trouwzaal zullen gecombineerd worden gebruikt. Hieraan vastgekotpeld zetten B. en W. uiteen, dat zij thans definitief binnen de eerste tien jaar een nieuw gemeen tehuis verwezenlijkt willen zien. Er was aanvankelijk een financiële basis voor gelegd van ruim een ton. Deze te smalle basis werd inmiddels ver breed. Er zijn een aantal in het ver leden gereserveerde kapitalen samen gevoegd tot een bestemmingsreserve van f448.200,—. De groei van dit kapitaal zal krach tig worden bevorderd door wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet extra bedragen aan deze reserve toe te voegen. De bouw van een nieuw ge meentehuis vraagt een driezijdige bena dering. In de eerste plaats zal moeten vaststaan op welke plaats het gebouw zal moeten worden gebouwd. Voorts zal het nodig zijn voor de bouw een goede financiële basis te leggen, waarmee men dus al een begin heeft gemaakt en RHENEN Bij de Rhenense artsen bestaat het plan een medisch centrum te stichten, waarin een groot deel van hun activiteiten wordt geconcentreerd en ge combineerd. Behandel- en wachtruimte worden daarbij gezamenlijk gebruikt, terwijl ook een vergaande samenwer king op administratief gebied tot stand kan komen. Eveneens kan in dit cen trum eenvoudig laboratoriumwerk wor- denverricht. De ontvangst van patiën ten kan door een receptioniste beter worden geregeld, waardoor tevens een vermindering van de wachttijden wordt verkregen. Dit staat te lezen in de be leidsnota van B. en W. onder de titel „Volksgezondheid". De bouw van dit medisch centrum, aldus B. en W., zal bij voorkeur moeten plaats vinden op het terrein van het be staande wijkgebouw, zo mogelijk door een combinatie van beide gebouwen. De bestaande contacten tussen de artsen en specialisten kunnen blijven gehand- haaft en zelfs worden geïntensiveerd. De vereniging „Ziekenzorg" is als eigenares van het wijkgebouw in eer ste instantie het aangewezen orgaan om de bouw op zich te nemen en de aldus verkregen ruimten rendabel aan de art sen te verhuren. Voor het aantrekken van het benodig de kapitaal zal een gemeentelijke garan tie onontbeerlijk zijn. Een verzoek hier toe is op korte termijn te verwachten. Momenteel worden nog onderhandelin gen gevoerd om de nodige grond te ver werven. Voorts worden nog plannen gemaakt om de parkeermogelijkheden, die ach ter de étage woningen aan de Dr. Wal- lerstraat aanwezig zijn, te combineren met de a n te leggen parkeergelegen heid achter het toekomstig medisch cen trum en deze gezamenlijk toegankelijk te maken vanaf de Dr. Wallerstraat of W-. van Nasstraat. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zodra mogelijk nadere omlijnde voorstellen worden ge daan. LEERSUM Vrijdag vindt in Leer- sum de opening plaats van de nieuwe winkel van de heer en mevrouw van Loon. Aan de Rijksstraatweg 163 openen ze een zaak waaraan in Leersum grote be hoefte is. In de Luifel kan men ruime keus maken uit luxe lederwaren, kunst- nijverheidartikelen, bijouterieën en pa raplu's. Deze zaak zou geopend worden door Sint Nicolaas, maar door de enorme drukte van de Sint kan hij niet voor za terdag drie uur in Leersum zijn. Nu zal Zwarte Piet de honneurs van Sint "•colaas waarnamen. tenslotte zal een termijn moeten vast staan binnen welke de bouw zal worden gerealiseerd. Die tijd stellen B. en W. in hun nota op 8 a 10 jaar. De zaken die men in 1968 direct hoopt aan te pakken zijn de volgende: aan koop poederaanhangwagen brandweer, aankoop kapstokken en bergrekken voor de brandweer Rhenen-stad, aan bouw keuken en wc in de brandweer garage te Eist, aankoop van werkbroe ken voor de brandweerkorpsen, vervan ging van vuilnisemmers bij diverse scholen door containers, aanleg riole ring en reconstructie wegdek Groenweg, verbetering noordzijde Fred. v.d. Palts hof en vervanging trottoirtegels noord zijde gedeelte Herenstraat, verbetering van de verlichting in de Vallei-, Rijn en Bantuinschool, vernieuwing dekvloe- ren gangen Vallei- en Rijnschool, aan brenging brandvrije muren in.de Wil- helminaschool, verbetering verlichting kleuterschool Eist en kleuterscholen LEERSUM Vrijdag 24 november organiseert het bestuur van de accor deonvereniging Crescendo een contact avond voor haar leden en donateurs in 't Jachthuis Damlust. Het is de bedoeling een gezellige avond te organiseren, met accordeonmu- ziek, bingo, terwijl er ook de gelegen heid zal zijn om te dansen. Cerscendo is er in geslaagd het origi nele bingo-spel naar Leersum te laten komen. Dit spel dat voor velen nog onbekend is, blijkt in veel plaatsen door jong en oud met veel enthousiasme te worden gespeeld. Hiervoor zijn veel prijzen beschikbaar gesteld. Het bingo-spel mag alleen in besloten kring worden gespeeld zodat deze avond alleen toegankelijk is voor leden en do nateurs. Mocht deze avond slagen dan is het bestuur van Crescendo van plan om de komende wintermaanden nog een dergelijke avond te organiseren. AMERONGEN. Wanneer de raad der gemeente Amerongen het voorstel van burgemeester en wethouders aan vaardt zal er in Amerongen tijdens de jaarwisseling niet veel worden ^scho ten vuurwerk. Momenteel is het zo, dat krachtens een bepaling der APV het verboden is op de wegen vuurwerk te ontsteken of te werpen. In de praktijk is gebleken, dat on danks dit artikel toch veel last wordt ondervonden van het vuurwerk. Menig maal worden aangestoken rotjes in brievenbussen gedeponeerd en naar voorbijgangers geworpen met alle nare gevolgen van dien. Dit alles was voor burgemeester en wethouders aanleiding om aan de raad voor te stellen in de politieverordening een aanvulling op te doen nemen, die ook de verkoop van vuurwerk en ande re daarmede vergelijkbare stoffen ver biedt, zij het dan, dat door het college van B. en W. ontheffing kan worden verleend voor b.v. de laatste werkdag van het jaar. Bloesem en Bantuir\weg, aankoop gor dijnen voor de Bantuinkleuterschool, aanleg speelterreinen langs Beukenlaan en Achterbergsestraatweg, vernieuwing dekvloeren en plafond gymnastieklo kaal Eist. Uit bovenstaande omschrijving blijkt, dat het accent wordt gelegd op brand weerwezen, onderwijs, en wegen. Al In 1967 zou de gehele bevolking weer worden geconfronteerd met een algemeen onderzoek op tuberculose en andere longziekten. Om organisatori sche redenen kon dit onderzoek door het districtsconsultatiebureau niet wor den verwezenlijkt, vandaar dat Jhet op nieuw op de begroting 1968 is geplaatst. Het bedrag per leerling voor het glo is ten opzichte van 1967 gestegen van f 131,46 tot f 143,36 en dat voor het ulo van f 187,17 tot f 197,60. Deze stijging is praktisch uitsluitend veroorzaakt door de toenemende daling van de leerlingen aantallen van de openbare scholen. Voor '68 is opnieuw 'n storting geraamd van f 2.500, in het studiefonds en f 3.000,in het sociaal- en cultureel fonds. Voorgesteld wordt nog de subsidie van f 10.447,bestemd voor de stichting Jeugdzorg werk (instuif), te verhogen tot f 15.260,Voor de bibliotheek in de Wilhelminaschool voor f19.111,tot f 20.638.De NVSH zal er vermoede lijk naastgrijpen, tenzij de raad anders besluit. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken over 't onderzoek van de Nederlandse stichting consultatiebu reaus voor huwelijks- en geslachtsle ven ten behoeve van haar bureau te Wageningen. In 1967 werd een vaste lening geslo ten van acht ton. Bij toekenning van vaste middelen wordt voorrang verleend aan reeds in uitvoering zijnde werken. Voor leningen ter financiering van nog niet goedgekeurde kapitaalsuitgaven wordt rekening gehouden met de mate van urgentie van het uit te voeren werk. De minister kent momenteel de hoogste urgentie toe aan uitgaven ten behoeve van de volkshuisvesting. Voor de bouw van scholen wordt slechts financiering verleend in de uiterst noodzakelijke ge vallen. B. en W. zijn van mening, dat minder dringende kapitaalswerken, wel ke een grote investering vergen, naar betere tijden dienen te worden verscho ven. ELST. De commandant van het Commando Depots Materieel Lucht macht, commodore J. L. Bosch, heeft gistermiddag op het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel in Eist 15 nieuw benoemde officieren beëdigd. De militaire plechtigheid ging gepaard met een parade, die on der leiding stond van majoor A. A Gruyters, chef technische dienst DELM. De kapel der Koninklijke Luchtmacht o.l.v. kapitein H. van Diepenbeek, zorgde voor de muzikale omlijsting van het geheel. De inspec teur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, Z.K.H. Prins Bernhard, was bij de beëdiging vertegenwoor digd door de luitenant-kolonel A. R. van Tricht. De militaire plechtigheid RHENEN B. en W. delen de ge meenteraad mee dat de woningbouw in de gemeente goede voortgang vindt. De eerste bouwstroom van 243 etage woningen begint rond de jaarwisseling zijn eerste vruchten af te werpen door dat aan de Vaiieiweg de eerste wonin gen gereed komen. Met de bouw ervan werd op 15 augustus 1966 een begin ge maakt. Vanaf begin volgend jaar zal dan een Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 50/60 Brabantse Bellefleur 15—29 Engelse Bellefleur k.2 11—16 19—22 Binderzoet 13—30 Campagne zoet 35—38 x Cox Orange k.l 57—61 54—60 48—52 3541 x Cox Orange k.2 47—57 43—56 36—49 30—35 _J21—34 Ingrid Marie k.2 4143 37—39 31—34 25—29 Dijkmanszoet 22—26 Jasappel 26—29 Glorie van Holland k.2 17—20 14—16 x Goudreinet k.l 28—35 21—24 x Goudreinet k.2 22—34 18—23 14—22 x Golden Delicious k.l 36—42 35—40 30—38 26—30 x Golden Delicious k.2 23—36 22—34 15—33 14—29 x Jonathan k.l 20—25 18—22 13—17 x Jonathan k.2 21—25 16—24 13—21 1115 Sterappel k.2 23—25 14—18 8—22 Lombarts Calville k.2 24—27 22—26 21—24 17—24 13—19 11—14 12—18 Zoete Armgard 4045 1220 Zuurkroet per 100 kg fl. 7,60; rood fl. 6,30; zoet fl. 6,10. Fabrieksfruit per 100 kg blank fl. 9,60. Sterappel Rode Keuleman fabriek fl. 6,00. Peren: t Brederode 5470 Conference k.2 79—81 74—77 63—66 Doyenne de Cornice 120122 Legiponts 5065 Emil d'Heyst 45—48 29—34 x Giezewildeman 5480 3655 St. Remy 49—63 42—50 IJsbouten 5161 2145 Winterjannen 45—51 3141 Sucre de Montlucon k.2 4143 3537 Peren kroet per 100 kg fl. 4,10. Groenten: Andijvie 6281; boerenkool 3032; rode kool 911; spinazie 8587; Prei 1929, 1320; savooiekool 1330; sla per 100 krop fl. 13.0016.00; Uien 2426, 912; spruiten 50—62, 3437; kassnijbonen 160170, 95100; Wortelen 1014, tomaten per kistje van 6 kg binnenland fl. 3,20—3,70, 2,602,80. x is hoofdaanvoer a li** in «Arvtoo. per kg tenzij anders vermeld. regelmatige stroom huizen gereed ko men, die de woningnood in Rhenen aan zienlijk zal verlichten. Momenteel wor den nog plannen ontwikkeld voor een tweede bouwstroom, die de bouw van waarschijnlijk 200 woningen in de drie woonkernen van de gemeente zal om vatten Achterberg en Eist zullen worden in gepast in de tweede bouwstroom met resp. 24 en 40 woningen. In Rhenen- stad zulle;! er nog eens 160 worden ge bouwd. De startdatum ligt waarschijn lijk tussen oktober 1968 en maart 1969. Onder de woningzoekenden wordt een enquête gehouden, waaruit gegevens over de variatie in de woningbehoefte en woonwensen kunnen worden ge haald. Met de ontwikkeling van de woning bouw houdt de opruiming van krotten gelijke tred. In dit verband noemen B. en W. de aan de Wilhelminastraat ont ruimde en afgebroken woningen. Ver der staan op het programa de ontrui ming en de afbraak van Waalbuurt, Oude Dijksestraat (6 huizen) en Cune- ralaan aan de noordzijde. Tenslotte merken B. en W. nog op dat de groei van het gemeentelijk woning- bezit de vraag doet opwerpen of het on derhoudswerk niet in eigen beheer uit gevoerd moet worden, door daar perso neel voor aan te trekken. Voor- en na delen van een dergelijk systeem zullen worden bestudeerd. Indien dit onder zoek positieve resultaten heeft zullen de raad nadere voorstellen bereiken LEERSUM Gistermiddag zorgde de firma Koudijs in Leersum voor een verrassing. Met de Leersumse jeugd werd een bezoek gebracht aan de speel- goedstad in de RAI te Amsterdam. Met liefst 5 bussen vol kinderen werd de reis naar Amsterdam gemaakt. De kinde ren mochten in de RAI vrij rondlopen en ook mochten ze zelfs met allerlei din gen spelen. De elektrische autoracebaan was na tuurlijk enorm in trek. Toen de kinde ren om acht uur in Leersum arriveer den hadden de meesten geen probleem meer een keus 'te maken welk cadeau ze aan Sint-Nicolaas zullen vjagen, maar of de Sint zo rijk is, moet worden afge wacht. werd voorts onder meer bijgewoond door de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H.. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. s Tijdens de toespraak wees commo dore J. L. Bosch op de in beweging zijnde maatschappij, die een aanpas sing van de krijgsmacht noodzakelijk maakt. De commodore merkte ech ter op, dat een te radicale aanpas sing bepaalde gevaren met zich mee kan brengen. „We moeten oppassen, dat er ,geen vacuüm in de regels van onze krijgsmacht ontstaan. Vooraf dienen we te beseffen wat er in de plaats wordt gesteld voor datgene wat we af willen schaffen", aldus commodore Bosch, die zich verheugd toonde 15 nieuwe officieren te mogen beëdigen. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus, dat op voortreffelijke ivijze werd vertolkt door de Lucht machtkapel. Aansluitend op de be ëdiging werd de nieuw benoemde of- ficiren een receptie aangeboden in de onderofficiersmess van de DELM. RHENEN Naast een planologisch team hebben burgemeester en weti houders nu ook besloten een verkeersdeskundige aan te trekken. Dit staat ti lezen in de beleidsnota behorende bij de begroting voor 1968. In deze nota wordt de gemeenteraad in kennis gesteld van de stand van zaken met betrekking tot de planologie. Met name bij de sanering van de stedelijke kern van Rhenen-stad en de koppeling van het toekomstige uitbreidingsgebied op de Donderberg aan de reeds bebouwde gebieden bleek aan verkeerskundige begeleiding grote behoef te te bestaan. De ontwikkeling van het structuur plan, is ter hand genomen. Het streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug, de onlangs door Gedeputeerde Staten van Utrecht samengestelde structuurnota „Oog op Utrechts toekomst" en het so ciografisch rapport vaji de gemeente Rhenen zullen voor het gemeentelijk structuurplan als uitgangspunt worden genomen. Van groot belang noemen B. en W. daarbij ook de verhouding in de ontwikkeling tussen de drie woonkernen in de gemeente. Over 'n tijdstip waar op het plan aan de raad zal worden aangeboden, kunnen B. en W. nog geen uitsluitsel geven. In 1960 heeft de gemeenteraad beslo ten een uitbreidingsplan in hoofdzaken voor de gebieden vallend buiten de be staande bebouwde kommen vast te stellen. Gedeputeerden hebben hier aan hun goedkeuring onthouden .waar na de raad in 1962 besloot bij de Kroon beroep aan te tekenen. De Kroon heeft dezer dagen een beslissing genomen, waardoor deze zeer langdurige admi nistratieve rechtsgang kon worden af gesloten. De' uitslag van deze beslissing is op dit ogenblik irrelevant, omdat de ontwikkeling op stedebouwkundig ge bied zich niet laat leiden door een sterk verlaat Koninklijk Besluit en 'n nieuw bestemmingsplan voor de ge bieden buiten de bebouwde kom zal moeten worden vastgesteld. Het Ko ninklijk Besluit noemen B. en W. hoog stens administratief rechtelijk interes sant. De ontwikkeling van dit plan is intussen ter hand genomen. In het bij zonder zal hierbij aan de orde komen de bebouwingswijze van het agrarisch deel van de gemeente. B. en W. over wegen voorts de begraafplaats van Rhenen en Eist te sluiten en ergens tussen genoemde plaatsen een nieuwe begraafplaats te stichten. De ontwikkeling van het bestem mingsplan Donderberg is in volle gang. B. en W. streven naar een bebouwings patroon, dat enerzijds de door Gedepu teerde Staten vereiste bebouwingsdicht heid (35 woningen per ha) tot uitgangs punt heeft en anderzijds tegen)oet komt aan de wens van de bevolking om niet in flatgebouwen te wonen. B. en W. verklaren begrip te hebben voor de op dit terrein levende wensen doch willen er nu reeds op attenderen, dat elke verruiming van de bebouwing ge paard aan de steeds hoger wordende eisen met betrekking tot de openbare voorzieningen, hoge kosten met zich mee zal brengen. Deze kosten zullen betaald moeten worden door degenen, die op de beschikbaar komende grond zullen wonen en door de gemeenschap als geheel. Of men daarbij optreedt als koper van een stuk grond om daar op een eigen woning te bouwen, dan wel een woning, die door de gemeente op deze grond is gebouwd, huurt, doet niet ter zake, omdat de kosten moeten worden doorberekend. De gemeen schap zal op lange termijn de hogere onderhoudskosten voor haar rekening hebben te nemen. Er zal volgens B. en W. een formule moeten worden gevon den, die het plan economisch haalbaar maakt voor brede lagen van de bevol king en toch recht doet wedervaren aan de door de algemene welvaarts stijging geïnspireerde hogere woon wensen. B. en W. kunnen ook wat be treft het bestemmingsplan Donderberg geen mededeling doen omtrent het tijd stip waarop het plan ter visie kan wor den gelegd. De voorbereiding Van het bestem mingsplan voor de bebouwde kom, het zogenoemde saneringsplan, blijkt even eens ter hand te zijn genomen. Ook hieromtrent zullen nadere voorstellen aan de raad worden gedaan. In de be leidsnota wordt gesteld, dat het geen nader betoog behoeft, dat aan de sane ring van het gebied gelegen tussen He renstraat, Fred. v. d. Paltshof, Oude en Nieuwe Veenendaalseweg en het Koningin Elisabethplantsoen bijzonder moeilijke problemen ten grondslag lig gen. De juiste situering van het niei>- we gemeentehuis is daarbij aan de or de evenals de vraag waar en in hoe verre aan middenstandsvestigingen uitbreidingsmogelijkheid moet worden geboden. Aan een beschouwing van de functionering van het K. E. Plantsoen kan volgens B. en W. niet worden ont komen. Maar zij gaan er verder niet op in. Van groot belang noemt het col lege voorts de parkeergelegenheid voor het winkelend publiek, alsmede de be dieningswegen voor de middenstands- bedrijven. De thans aanwezige scheiding van rydend- en voetbalgangersverkeer zal door B. en W. ais leidend principe moeten worden gehandhaafd, ondanks de klachten over de zogenaamde klaagmuur. B. en W. willen de unieke mogelijkheden van het hellend terrein uitbuiten voor het dienen van de be langen van de winkeliers. Het gemeen telijk planologisch team maakt er mo menteel een studie van. LEERSUM De aanleg van wegen en riolering \*x>r 't plan zuidwest Leer sum is aanbesteed. Voor dit werk was een bedrag begroot van f 400.000,-. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijver, de firma van Marle uit Doorn voor f 358.000,-. Zeer binnenkort zal een begin worden gemaakt met de werk zaamheden. AMERONGEN Op maandag, 27 november om zeven uur 's avonds zal de Amerongse gemeenteraad weer in vergadering bijeen komen. Op de agen da staan o.a. de navolgende punten: I. Notulen. Ingekomen stukken. 3. Wijziging tarieven huisvuilophaal dienst. 4. Verkeersmaatregel Nederstraat. 5. Wijziging Algemene Politieverorde ning. 6. Medewerking inzake verbouw school aan de Gasthuisstraat. 7. Aanschaffing hulpmiddelen Pr. Beatrixschool. 8. Uitbreiding kleuterschool Lentele ven. 9. Diverse andere onderwijsbesluiten. 10. Benoeming lid woningcommissie. II. Verlenging kasgeldlening. 12. Gemeenschappelijke regeling Rijn en Lekoevers. KESTEREN Burgemeester en wethouders van de gemeente Kesteren zijn onderling niet tot overeenstemming gekomen om het bejaardencentrum „Het Anker" over te dragen aan de Protestantse Stichting Bejaardenzorg Neder- Betuwe-Oost. Het college vraagt de raad een beslissing te nemen. Burgemeester D. J. Poot en wethouder J. van Eck (SGP) hebben zich met een overdracht kunnen verenigen. Wethouder J. van Appeldoorn (Chr. Arb. partij) daaren tegen wenst alleen dan tot het sluiten van een huurovereenkomst over te gaan als drie leden, uit en door de raad te benoemen, ziting zullen krijgen in het algemeen bestuur van het bepaardencentrum. Het dagelijks bestuur van „Het Anker" heeft het college meegedeeld, dat het de mening is toegedaan, dat vast gehouden moet worden aan de in 1962 vastgestelde statuten. Een wijziging van deze statuten kon, volgens hel dagelijks bestuur, dan ook niet in overweging genomen worden. „Wij zijn met de hogere overheids- colleges van mening, dat het wenselijk is het beheer van een bejaardentehuis niet in handen van een orgaan van de gemeentelijke overheid te leggen", al dus de meerderheid van het college in een schrijven aan de raad. Men ver volgt: „De bezwaren strekken zich uiteraard niet uit met betrekking tot de materiële behartiging van de belangen van het tehuis, maar onzes inziens met name wat betreft de behartiging van de geestelijke belangen van de bewoners. Laatstgenoemde belangen kunnen door een plaatselijke overheid nu eenmaal niet worden verricht op een wijze zo als dit in een protestants tehuis mag en kan worden verwacht. De meest ge schikte vorm voor het beheer van „Het Anker" is dan ook een protestantse stichting." Na gereedkoming van het bejaardencentrum in Kesteren werd het tehuis door het stichtingsbestuur inge richt en in gebruik genomen. I.i het schrijven aan de raad wordt hierover opgemerkt: De door de minister vast gestelde huur werd betaald en volgens plaatselijk gebruik was ook juri disch bezien de huur tot stand geko men. Thans dient nog een schriftelijke huurovereenkomst te worden afgeslo ten. Na enkele gerezen meningsver schillen over de getroffen en nog te treffen recreatieve voorzieningen in het centrum, was de vraag gerezen of met dit stichtingsbestuur een huurovereen komst was af te sluiten, zonder bezwa rende voorwaarden. Met het dagelijks bestuur van de stichting is uitvoerig over alle gepite grieven van gedachten gewisseld. Tijdens deze besprekingen is begrip voor elkanders standpunt ont staan en duidelijk naar voren gekomen, dat ook in de toekomst behoefte zal blijven bestaan aan dergelijke contac ten". Omdat in het college van B. en W. geen eenstemmig besluit bereikb ar was wordt in de brief aan de raad ook het standpunt van wethouder J. van Appeldoorn uiteengezet. Wethouder Van Appeldoorn is van oordeel dat het be slist ongewenst is de ontworpen huur overeenkomst aan te gaan met het be stuur van de stichting. De wethouder wenst alleen dan hiertoe over te gaan als drie door de raad te benoemen raads leden zitting kunnen nemen in het al gemeen bestuur van „Het Anker". Al leen dan kan zijns inziens worden inge staan voor de geestelijke vrijheid en een vrije meningsuiting van de bejaarde bewoners van het tehuis. Wethouder J. van Eck kan zich vol komen verenigen met de ontworpen huurovereenkomst en is bereid hieraan, zonder toevoeging van bezwarende be palingen, zijn stem aan te geven. Burgemeester D. J. Pott is van me ning dat de sfeer van onbehagen rond het bejaardencentrum een gevolg is van de op de voorgrond tredende orthodoxe modaliteit in de geestelijke verzor ging en begeleiding van de bejaarden. Volgens burgemeester Pott dient in dit geval de verantwoordelijkheid in geen enkel geval door de burgerlijke over heid te worden gedragen. Hij onder streept nadrukkelijk, dat hij zijn func tie, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur in het algemeen bestuur van de stichting, steeds heeft gezien als een controlerende en corrigerende taak. De door wethouder J. van Appel doorn voorgestelde bezwarende -bepa ling acht burgemeester Pott een aan tasting van de vrijheid van handelen van het stichtingsbestuur van „Het An ker". Naar zijn mening is een compro mis voorstel niet mogelijk ,H,et is óf het afsluiten van een normale huur overeenkomst óf niet overdragen en dus beheer en exploitatie houden in handen van de gemeente". Het nemen van de laatstgenoemde beslissing raadt de bur gemeester de raad ten sterkste af, omdat juridisch gezien reeds van huur sprake is. „Het ontbinden hiervan zal, volgens de heer Pott, zeer grote moeilijkheden opleveren. Bovendien dient te., sterk ste te worden betwijfeld of een derge lijke beslissing nog met gunstige re sultaten uitvoerbaar is". Blijkens de ontworpen huurovereen komst neemt de huurder op zich huis vesting en verzorging te verlenen aan bejaarden; hierbij dient voorrang te worden gegeven aan ingezetenen en oud-ingezetenen van de gemeenten, wel ke gelegen zijn in het werkgebied van de stichting, ongeacht hun godsdienst, levensbeschouwelijke of politieke over tuiging.

De Vallei | 1967 | | pagina 5