Britse vakverbond zal de regering-Wilson steunen Speculanten kunnen heden hun slag slaan Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter GEBAK KENS Devaluatie Lonen moeten in de hand gehouden worden OPPOSITIE ROERT ZICH GEDUCHT George Brown en „bobby" Spierpijnen reumatische aijnen, spit,ver- <oudheid... Bfonchileften Soldaten wachtten tevergeefs op orders van leger Over de grenzen ^PHILIPS 42.50 mfraphil Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening Aanslag op Duits Ministerie Vliegongeluk in Rusland Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland nieuwe frisse energie Beschieting in Jordanië f|PI Goud en diamant Prijsstijgingen Thee duurder in Engeland Nieuu-'Zeeland HEATH Twee Israëliërs in Mimchen veroordeeld Proces-Wiesen thai uitgesteld Mannen aangewezen Apollo-vluchten U bent welkom bij de Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip India lanceert raket NATUURWIT B0ERENBRUIN DINSDAG 21 NOVEMliü* 196/ Maandag: geen activiteit op de Londense Effectenbeurs. Door de devaluatie van het Pond bleven de beurzen en banken in Engeland 20 november gesloten. LONDEN Op de vreemde bank- en beursloze maandag bereidde men zich gis teren in de City van Londen op koortsachtige manier voor op wat er vandaag gaat gebeuren. Dan wordt het gedevalueerde pond sterling voor het eerst op de binnenlandse valutamarkt verhandeld. Men verwacht een roerige dag met winst neming door de speculanten, die vrijdag zulk een grote slag hebben geslagen toen de aanval op het oude pond sterling het hoogtepunt bereikte. ADVERTENTIE Gisteravond verwachtte men dat de openingskoers vrij hoog zal liggen; bo ven 2,41 dollar. De Bank van Engeland heeft gisteren in het diepste geheim de nieuwe officiële pariteiten vastgesteld. In tegenstelling tot na de devaluatie van 1949 is er gisteren geen onofficiële straathandel geweest bij de effecten beurs. Daar is destijds grof geld mee verdiend. Wel kwamen vele makelaars in en bij de beurs bij elkaar, maar men besprak er alleen wat er voor vandaag is te verwachten. De algemene verwachting was dat de meeste fondsen aanzienlijk lager zullen openen, maar goud- en diamant mijnen, e.d. zullen hoger beginnen, misschien wel vijf tot tien procent. Voor ICI werd, ondanks zijn grote belangen in het buitenland, een daling verwacht van lVt shilling per aandeel, voor Shell daarentegen voorzag men gisteravond een stijging met 2V» shil ling, voor Unilever voorzag men een daling met 3 pennies. Goud en zilver werden gisteren in Londen ook niet verhandeld. Daarente gen was de metaalbeurs normaal open, maar de voorzitter vroeg de leden om wilde transacties te voorkomen. Dat gebeurde over het algemeen. Er werd maar iets meer verhandeld dan nor maal op maandag. De prijzen gingen omhoog. BONN Onbekende daders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week gepoogd bescheiden van het Westduitse ministerie van Defensie te vernietigen. Naar het ministerie eerst nu bekend maakt, hebben zij 15 liter benzine door een raam van een afdeling van het mi nisterie gegoten en aangestoken. De brand werd evenwel door een wa ker ontdekt en geblust voordat de scha de omvangrijk was geworden. LONDEN De nationale drank van Engeland, thee, zal duurder worden tenzij ook India en Ceylon devalueren. Dit heeft een woordvoerder van de as sociatie van theemakelaars gisteren meegedeeld. De theebeurs, waar gisteren 27.194 pakken werden aangeboden is uitge steld tot morgen om af te wachten wel ke uitwerking de Britse devaluatie op de markt zal hebben. Dit kan, zo zei een grappenmaker, wel eens de nekslag voor Wilson zijn. Alles zouden de Britten hem vergeven behalve het duur maken van de „na tionale" thee. LONDEN Een meerderheid in het bestuur van het verbond van vak verenigingen, het T.U.C., wil meewerken met de Britse regering, scherpe loon stijgingen te voorkomen, om het gunstige effect van de devaluatie niet in gevaar te brengen. Ook is er een grote kans dat premier Wilson er woensdag, na een tweedaags debat in het Lagerhuis oveT de devaluatie, in zal slagen de eenheid in zijn frac tie te bewaren, ondanks de vele bezwaren tegen zijn economische politiek. Iedereen begrijpt dat het succes van de devaluatie helemaal afhangt van de vraag of de regering erin slaagt ean looninflatie te voorkomen. Hoe lang Wilson het dan ook kan stellen zonder loonstop zal blijken uit het verloop van zijn over leg met de vakbonden, dat gisteravond is begonnen. <r Het werd gisteren wel duidelijk dat de meeste prijsstijgingen die de Brit ten door de devaluatie boven het hoofd hangen, niet voor Kerstmis een feit worden. De feestvreugde wordt er dus, wat dit betreft, niet door verstoord. Brood, benzine, olie, sommige soorten wijn, gas, nieuwe huizen, reizen naar het buitenland, wol, cacao, sigaren en pijptabak uit Nederland zullen duurder worden. Een heel zware slag voor Engeland is het besluit van Australië om voor het eerst niet mee omlaag te gaan met het Engelse pond. Wol, vlees en graan komen daar in zeer grote hoeveelhe den vandaan op de Britse markt. Maar daar staat een veel grotere Britse uit voer tegenover; die wordt dus goed koper. Vanmorgen is bekend geworden dat Nieuw-Zeeland zal devalueren, hoewel verwacht werd dat het het voorbeeld van Australië zou volgen. Deze twee landen hebben sinds de tweede wereldoorlog lang niet meer zoveel belangen in Engeland als vroe ger. Australië heeft zich in belangrijke mate op Japan en de Verenigde Sta ten georiënteerd. De enige banken die gisteren in Engeland mochten openen waren die op Londen Airport om reizigers uit het buitenland te helpen, die met travellers cheques aankwamen. Per persoon konden zij voor ten hoogste tien pond kopen of verkopen, i Als eerste gemeente kondigde Bir mingham gisteren aan dat alle grote bouwprojecten die op het programma stonden maar waarvoor nog geen be sluit was gevallen, zijn uitgesteld in verband met de bezuiniging die de re gering heeft bevolen. De grote financieringsmaatschappij en hebben gisteren hun hogere rente bekendgemaakt voor auto's die men op krediet wil kopen: een verhoging in de meeste gevallen met anderhalf procent tot 10 V* procent voor nieuwe auto's. De Bank van Engeland heeft bekend gemaakt dat zij gisteren 250 miljoen dollar aan het Internationale Monetaire Fonds heeft terugbetaald als aflossing van het lopende krediet. VERKEERSONGELUK Bij een verkeersongeluk in Annaberg, bij Karl- Marx-Stad (Chemnits) zijn maandag ochtend 31 mensen gewond geraakt doordat een bus tegen een boom botste. In het Lagerhuis, waar minister Cal- laghan gisteren een verklaring aflegde over het devaluatiebesluit, werd de re gering begroet met een orkaan van verwijten en hoongelach van de zijde van de oppositie. „Eruit, aftreden!" klonk het keer op keer. Voor Callaghan waren de drie kwartier van zijn rede en zijn verweer tegen een stroom van kritiek, de zwaar ste van zijn politieke loopbaan. Hij heeft immers drie jaar lang zijn hele financiële politiek gebaseerd op handhaving van het pond sterling. De conservatieven zijn fel gekant te gen de devaluatie, hun leider Edward Heath heeft dat gisteravond voor radio en televisie nog eens precies gezegd. Eerder op de dag had de minister van Financiën, Callaghan, in het Lagerhuis onthuld, dat een hoge Europese functio naris op monotair gebied, toen hjj nog maar een maand in functie was, al te gen hem gezegd, dat Engeland naar zijn mening met tien tot vijftien procent moest devalueren. Hij zei dat, omdat de Britse economie volkomen uit haar fun damenteel evenwicht was gebracht, zo als ook zovele anderen vonden. „Ik was er tegen", zei Callaghan. Ik vond het toen een te gemakkelijke oplossing. De afgelopen drie jaar heb ben mij anders geleerd", moest hij be kennen onder hoongelach van zijn te genstanders. Keer op keer putte de minister van Financiën zich uit in een zo gunstig mo gelijke voorstelling van de kansen, die de Britse export door de devaluatie krijgt. Maar, zei hij waarschuwend en die waarheid hoort men in Engeland alom een lagere prijs alleen is niet genoeg. „Wij moeten ons houden aan onze levertijden en voor goede kwaliteiten en afwerking zorgen". Hoewel hij het niet bij name noemde, dacht iedereen aan het spookbeeld der wilde stakingen. Veel lof had minister Callaghan voor de bereidheid van zoveel regeringen en centrale banken om kredieten beschik baar te stellen voor het pond. Hij gaf ook hoog op over de soepele manier waarop het vooroverleg was verlopen, voordat het devaluatiebesluit was ge vallen. Zou dat niet zo zijn gegaan, dan waren de verliezen voor de Britse reser ves nog veel groter geweest, zei hij. Allen die met zorg denken aan de ge volgen van de bezuinigingsmaatregelen en de hogere prijzen verzekerde Cal laghan, dat er geen sprake zal zijn van een deflatie over de hele linie, maar van wel een verschuiving van bronnen om de produktie omhoog te brengen. MOSKOU Enkele dagen geleden, vermoedelijk donderdag, moet er in de Oeral, niet ver van de stad Sverdlofsk, een groot vliegtuigongeluk zijn ge beurd. Hoewel er, gewoontegetrouw, van of ficiële zijde geen bijzonderheden zijn verstrekt, is in Moskou bekend gewor den dat een Iljoesjin-18 bij de start is verongelukt omdat de radar uitviel. Er zouden zeventig tot honderd passagiers in het vliegtuig hebben gezeten. MÜNCHEN Twee Israëliërs die op zoek naar de verdwenen Gestapochef Heinrich Müller drie weken geleden in de woning van mevrouw Müller hadden ingebroken zijn maandag elk tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „zware huisvredebreuk". Het zijn de 39-jarige Baruch Shur en de 38- jarige Daniël Gordon. De bewering dat beiden agenten van de Israëlische ge heime dienst zouden zijn, is volgens de rechtbank niet bewezen. Zij hebben vol gehouden op eigen gezag gehandeld te hebben. Beiden zijn ambtenaren van het Israëlische minister van Arbeid. In Panama is vorige week een man enige tijd vastgehouden omdat men meende dat hij de sinds 29 april 1945 verdwenen Gestapo-Müller zou zijn, Francis Willard Keith, die echter on danks opvallende gelijkenis Müller niet bleek te zijn. Keith werd vrijgelaten. Minister Brown van Buitenlandse Za- men, werden na afloop uitgejouwd. ken verlaat Downingstreet nr. 10 on der politiebegeleiding. De leden van de Britse regering, die maandag in de ambts woning van premier Wilson bijeenkwa- Brown, die de straat overstak om zich naar zijn ministerie te begeven, werd zelfs uitgescholden. ADVERTENTIE Hoestdronk in tabletvorm.95ct WENEN Een proces wegens bele diging, dat de voormalige leider van de SS, Erich Rajakovic, heeft aange spannen tegen Simon Wiesenthal, is gisteren opnieuw voor onbepaalde tijd verdaagd. Rajakovic en Wiesenthal waren beiden in de rechtszaal aanwe- zlff. Tussen Rajakovic en Wiesenthal lo pen nu vijf processea Vier zijn aange spannen door Rajakovic wegens be paalde beweringen in het boek van Wiesenthal. Het vijfde is Wiesenthal begonnen tegen Rajakovic omdat deze hem een leugenaar had genoemd. HOUSTON (Texas) Het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart (Na- sa) heeft de namen bekendgemaakt van de bemanning voor de tweede en derde ruimtevlucht in het kader van 't Apollo-project, dat tegen 1970 moet leiden tot een bemande vlucht naar de maan. Voor de eerste Apollo-vlucht, die in juli of augustus volgend jaar moet wor den gehouden, zijn aangewezen Walter Schirra, Walter Cunningham en Donn Eisele. Voor de tweede vlucht, te houden eind-1968, zijn James McDivitt, David Scott en Russel Schweickert aangewe zen. Hun cabine zal voor het eerst in de bemande ruimtevaart worden gelan ceerd met een Satumus-5 raket, waar mee ook de bemande maanvlucht moet worden uitgevoerd. De derde Apollo-vlucht moet begin- 1969 plaatsvinden en zal worden uitge voerd door Frank Bormann, Michael Collins en William Anders. ADVERTENTIE Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. ADVERTENTIE LAKEWOOD (Califomië) Een gewezen soldaat die in 1966 thuis 223 dagen heeft zitten wachten op orders van het Amerikaanse leger, zegt dat het leger hem een rekening voor de 1.238 dollar heeft gestuurd die hem tijdens zijn afwezigheid zijn betaald. John Brown (24) zegt dat hij min stens eens per maand ging informe ren bij het leger, waar iedereen zich vrolijk maakte over de verwar ring, tot de soldaat verklaarde dat zijn diensttijd verlopen was, en dat hij wilde afzwaaien. Een week geleden kwam Joseph A. Smith in de publiciteit. Hij bracht 18 maanden van zijn diensttijd van twee jaar thuis in Marysville door, en wil uit het leger. Zowel Brown als Smith was thuis met verlof in afwachting van hun vertrek naar Viëtnam. Beiden hadden instructies die alle vorige opdrachten vervingen, en die luid den dat ze nieuwe orders van het le ger moesten afwachten. Beiden wachtten tevergeefs. De dienstplichtige Smith is van plan een aanklacht in te dienen als het leger hem niet ontslaat. Hij is in San Francisco ingekwartierd tot besloten is wat de autoriteiten met hem moeten doen. Brown mocht 31 juli 1966 eindelijk uit het leger, r et de mededeling dat hij 223 dagen uitengewoon verlof had genomen, 'olgens Brown is het leger hem 13C dollar schuldig aan achUf-stallige jldij. AMMAN Israëlisch geschut heeft maandag een vluchtelingenkamp der V.N. langs de Jordaan beschoten, waar bij 14 mensen gedood en 28 gewond werden, zo w:ordt in een communiqué van het Jordaanse leger meegedeeld. Onder de doden in het Karama kamp, dat 5 km ten oosten van de Jordaan ligt, bevinden zich vrouwen en drie kinderen. De beschieting, o.a. door 106 mm geschut duurde van 15.15 tot 16.30. Het kamp werd na de Palestijnse oor log van 1948 Ingericht en er bevinden zich geen vluchtelingen van de oorlog in juni. Volgens het communiqué werden in het kamp twee moskeeën, een school en een politiebureau vernield. In het kamp wonen 25.000 vluchtelingen in hutten. De beschieting lijkt een vergelding te zijn voor verscheidene mijnongelukken op de westelijke oever van de Jordaan. De Jordaanse kroonprins Hassan heeft de gewonden van de beschieting in zie kenhuizen bezocht. De Israëlische autoriteiten hebben la ter een communiqué uitgegevn, waarin gezegd wordt dat het Israëlische vuur gericht was tegen Jordaanse artillerie stellingen met de bedoeling die tot zwij gen te brengen. Enkele van deze stel lingen stonden in de buurt van bevol kingscentra en enkele Israëlische gra naten waren zeer waarschijnlijk op de ze centra terechtgekomen. TRIVANDRUM (Kerala) De eer ste in India gemaakte raket, een Roho- ni-75, voor meteorologische proeven, is gelanceerd op het lanceerterrein te Thumba, in de buurt van Trivandrum. Er is overigens nog een tweede ra ket, die gedeeltelijk in Thumba is ge maakt, met succes afgevuurd. SMAKELIJK LUCHTIG VOEDZAAM premier Wilson van Groot-Brittan- nië en een aantal van zijn be langrijkste medewerkers hebben be sloten tot een devaluatie van het Pond Sterling met 14,3 procent. Het besluit werd genomen, omdat men vond dat de voorwaarden verbonden aan éen massaal internationaal kre diet zo scherp waren, dat de Labour- regering eronder zou zijn bezweken. Het besluit kwam na een crisis van tien dagen, die begon, toen de Brit se regering de internationale han delspartners een ingrijpend voorstel voorlegde. De uitdaging die werd gesteld, was een enorme eenmalige reddingsope ratie van het pond, met als dekking een krediet van 3,5 miljard dollar (12,6 miljard gulden). Zou dit niet voor elkaar komen, dan zou men de gevolgen moeten dragen van een de valuatie van het Pond met 30 procent. Een dergelijke devaluatie had tot een kettingreactie kunnen leiden, die ook van invloed zou zijn geweest op de dollar, de Duitse Mark en de Franse Frank en het patroon van de inter- nationale valutaverhoudingen zou hebben verstoord. A ndere politieke gevolgen van een zo grote devaluatie zouden zijn geweest: Het op grote schaal terugtrekken van het Britse Rijnleger uit West- Duitsland. Nu zullen er waarschijn lijk echter ook besnoeiingen komen in de troepensterkte daar. Het terugtrekken van Britse troe pen van overzeese bases, zoals in Singapore, Maleisië en de Perzische Golf. De garnizoenen in deze gebie den, zullen nu-ook worden ingekrom pen op basis van de regeringsplan nen om de defensiekosten te verla gen met 100 miljoen pond (1 miljard gulden). Nog grotere besnoeiingen in de openbare bestedingen dan die welke reeds zijn aangekondigd. (~Aok het compromis van een devalu- atie van 14,3' procent zal echter grote politieke problemen opleveren voor de regering-Wilson, zowel bin nen als buiten het parlement. Link se en gematigde groepen binnen de Labour-fractie in het Lagerhuis zijn nu al verre van gelukkig met de be stedingsbeperkingsplannen van Wil son, waarmee 17 maanden geleden een begin is gemaakt. Deze groepen eisen een positieve, op economische expansie gerichte politiek. De deflationistische maatregelen die de regering zaterdagavond heeft aange kondigd, zullen deze groep nauwe lijks tevredenstellen. De conservatieven hebben de pogingen van Wilson om het Pond te redden gesteund, maar ze zijn nu onmiddel lijk begonnen de regering onder vuur te nemen, wegens haar optreden in deze situatie. De conservatieven zijn JAMES CALLAGHAN gezichtsverlies vooral van mening, dat minister var Financiën James Callaghan een rampzalige fout heeft gemaakt, toen hij weigerde te ontkennen of te bevestigen dat er over kredieten werd gesproken. Het zwijgen van Callaghan heeft naar de opvatting van de Tories de Bank of England miljoenen in buitenland se valuta gekost in de vergeefse strijd om de koers van het pond te steunen op de valutamarkten. TTet ziet er naar uit dat de gekozen weg meer op psychologische gron den is geselecteerd dan op zuiver economisch en politieke punten. Wil son, Callaghan, minister van Buiten landse Zaken George Brown en ande ren voelen zich kennelijk niet in staat de politieke implicaties voor hun rekening te nemen van een de valuatie van 30 procent, met name met de het oog op de Amerikaanse reacties. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat Wilson te verstaan heeft gekregen, dat een eenzijdige verlaging van een dergelijke omvang kon leiden tot een breuk in de betrekkingen tus sen Londen en Washington. De afgelopen week werd duidelijk, dat er drie keuzemogelijkheden waren, waarover zaterdagavond op z'n laatst moest worden beslist: 1) Een devaluatie van het pond met maximaal 30 procent. 2) Een devaluatie van maximaal 15 procent, gepaard gaande met zware beperkingen op de middellange kre dieten. Hiertoe zou het buitenland kredieten zonder zware voorwaarden ter beschikking moeten stellen. 3) In het geheel ^geen devaluatie, maar het door het buitenland ter beschik king stellen van kredieten tot onge veer 3,5 miljard dollar, op voorwaar de dat de Britse betalingsbalans in evenwicht zou worden gebracht door een combinatie van invoerbeperkin gen en strikte deflatie met een hoger werkloosheidcijfer. De zaterdagavond aangekondigde be stedingsbeperkingen zullen onvermij delijk tot een explosie binnen Labour leiden. Achter de verdere carrière van Callaghan als minister van Finan ciën moet een groot vraagteken wor den gezet. Hij had zijn reputatie op het spel gezet in de strijd om deva luatie te voorkomen. Ook Wilson zal niet onberoerd blijven door de devaluatie. Het ziet er naar uit dat zijn image als politiek onfei' bare leider een flinke knauw hee gekregen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6