Vergadering had keus uit 2 radicalen J. Lanser wordt CNV-voorzitter; j. Boersma z'n loyale medewerker IWV-PLEIDOOI VOOR STEMBUSAKKOORD PESETA OMLAAG Vers Spaans fruit GOEDKOPER NIEUWE VORM VOOR HUURBELASTING FANTA ORAHGE maak 'n Weet precies wat er onder z ri mensen „leeft" TOMADO HOUDT GRIEP UIT HUIS De zon in een fles TOMADO Vakbeweging moet duidelijk er partij kiezen „Ik hen geen tussen-paus" DE GEZELLIGE SCHOTELWARMER NAVELSINAASAPPELEN Met auto tegen boom: 2 doden CLEMENTINES 1 SPAANSE TOMATEN SPAANSE MELOENEN Voor dodelijk messteek eis 10 maanden Begraafplaats niet in veiling gebracht Drie doden door kolendamp SOCIAAL STATUUT 19,90 OP STAL ZEKERHEID 2 kilo 1,90 nu kilo 1,95 nu 5 500 gram 68 nu per stuk 1,48 nu Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet 'n appel ANDER SYSTEEMOPBRENGST GELIJK CENTRAAL ORGAAN VASTE NORM POTTERS. PREMIER DE JONG: Op alle fronten Niet afzakken UimoüAO 21 i^OVcMBtR 196/ Een bloemstuk met gelukwens siert zijn tafel. Af en toe komen mensen binnen met „Gefeliciteerd Jan". Maar voorzitter Lanser (41) blijft er uiterlijk nogal onbewogen onder. Niet omdat hij zijn verkiezing een bagatel vindt. Maar omdat hij gewoon een evenwich tig man is, niet gewend zijn emoties aan de buitenkant te etaleren. Een uitzondering vormt misschien de heer Lanser als redenaar op vakbonds vergaderingen. Wanneer hij bezig is zijn ideeën over medezeggenschap op de leden over te planten: Als een moderne volksmenner weet hij keer op keer de handen op elkaar te krijgen. Zijn vrien den zeggen: Zonder papier spreekt hij het best. „Misschien is dat ook wel zo" be aamt hij aarzelend in de koel gemeubi leerde directiekamer van zijn Utrechts bondskantoor. „Het gaat er ook niet al leen om je standpunt met veel argu menten te schragen. Het moet ook uit je hart komen. Dat merken de mensen." Jan Lanser weet wat er onder zijn mensen leeft. In Sliedrecht werd hij ge boren, volgde er de lagere school en 'n cursus bankwerken. Bij machinefa briek De Klop aldaar werkte hij met veel plezier aan mooie stoommachines. „Er stak wel een voorman of baas in hem", zei men toen. Na de oorlog 23 jaar oud koos de zoon van een scheepstimmerman be wust voor de vakbeweging. Van kan toorbediende bij de UM.B. klom hij op tot voorzitter (1965) Noem het woord „democratisering" en de donker getinte voorzitter beklimt naarstig zijn stokpaardje: het sociaal statuut. „Het wordt hoog tijd dat zo'n statuut er komt", vindt hij. „Te lang is er ge praat over het geven van verantwoor delijkheid aan werknemers. Als onder nemingen er zich op willen voorstaan een modern sociaal beleid te voeren, la ten zij 't dan ook zwart op wit vastleg gen." „Zij zullen duidelijk tot uiting moe ten brengen dat een onderneming niet alleen een economisch, maar ook een sociaal doel heeft: „De mens moet in 't hele bedrijfsgebeuren tot zijn recht ko men." Telkens weer valt het de heer Lanser op hoeveel moeite de werkgevers heb ben om hun mensen meer werkelijke ins .aak te geven in de onderneming. De antirevolutionaire heer Lanser durft zich gerust tot de christen-radica len te rekenen. Voor hem is de christe lijke sociale beweging altijd radicaal geweest, heeft zij altijd een belangrijk aandeel gehad in sociale ontwikkeling van 't land. De noodzaak van 'n chris telijke vakbeweging is er volgens hem ook vandaag heel duidelijk. Of het in de toekomst ook zo zal zijn, kan hij nu niet bekijken. Op 1 juni volgend jaar zwaait de heer Lanser af bij de C.M.B. om bij de christelijke vakcentrale zich als be stuurder voor te bereiden op het voorzitterschap. Waarschijnlijk een jaar later als het CNV zestig jaar bestaat zal hij het roer van de dan 65-jarige Van Eibergen overnemen. ADVERTENTIE f Tip voor f handiger huishouden De voordelen? Alles kan nu tegelijk worden opgediend en het blijft heerlijk warm. En de moderne To rnado schotelwarmer staat zó deco ratief. Een paar details: handige dovers. warmte-isolerende hand grepen en voetjes. Compleet met testjes en Verkade waxine-lichtjes in leuke geschenkdoos f9,90 (één lichtje), f 12,90 (twee lichtjes). Thee komfoor f 6,90. Heel zakelijk heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond nu al voor zien in de opvolging van voorzitter J. van Eibergen in 1969. Met ne gentig tegen 69 stemmen koos de algemene vergadering gisteren voor de heer J. Lanser, voorzitter van de Christeli^ie Metaal Bed rijf sbond. Tegenkandidaat was drs. J. Boer sma, hoofd van de economische dieast van het C.N.V. Wie zij zijn en hoe beiden tegen enkele sociaal- economische vraagstukken van vandaag aankijken vindt u hieron der. J. LANSER ...evenwichtig Dn. J. BOERSMA stakingsrecht. ADVERTENTIE Verdrijf griep met Togal. U voelt direkt verlichting. Een griepje, een kou, reumatische pijnen, hoofdpijn, migraine, spit en ischias worden door Togal tabletten gauw en goed bestreden. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. UTRECHT Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is voorstander van een stembusakkoord. De vakbeweging dient, indien een dergelijk akkoord wordt bereikt, haar politieke voorkeur bekend te maken. Dit mag echter geen partijpolitieke voorkeur zfjn, maar een beleidspolitieke. Dit staat in een verkla ring, die het N.V.V. gisteren heeft uitgegeven drie dagen voor het congres van de Partij van de Arbeid. Het NW beseft, dat het nog maar de vraag is of bij de komende verkiezin gen de verschillende vooruitstrevende politieke groeperingen zich met een stembusakkoord aan de kiezers kunnen presenteren in de verwachting dat daarvoor een meerderheid is te krijgen. De politieke vernieuwingsdrang in Nederland op gang gekomen na de „Nacht van Schmelzer" heeft nu al le kans om van de grond te komen. Maar deze progressieve concentratie, waarin naast de doeltreffendheid ook het begrip solidariteit een hoge priori teit moet hebben, kan volgens het NVV alleen succes hebben als iedereen be reid is zijn dogmatische stokpaardjes op stal te zetten. Het NW vreest niet dat de nieuwe concentratie zonder radi cale inslag zal blijven, omdat juist de jongeren waar zo'n concentratie zich op moet richten alleen met een ra dicale aanpak genoegen zullen nemen. Op korte termijn is een nieuwe con centratie naar het oordeel van het NW niet te raliseren. Voorlopig zal de ver starring nog wel voortduren, maar dit kan tegelijkertijd de krachtigste hef boom zijn voor een radicalere vernieu wing op wat langere termijn. Hoe lang dit zal duren hangt af van de partijpo litieke ontwikkelingen in de naaste toe komst. Het NW stelt dat de vakbeweging veel belang heeft bij een positief ant woord op het al dan niet aanvaarden van het stembusakkoord omdat daar mee een grotere zekerheid wordt ver kregen dat haar streven naar maat schappelijke vernieuwingen resultaten zal hebben. Het NW volgt met belang stelling de hardnekkige pogingen van de christen-radicalen om de traditionele opstelling van de confessionele partijen te doorbreken. Het verbond hoopt dat als resultaat in ons land alle vooruitstrevenden zich kunnen groeperen rondom een program ma dat kernachtige antwoorden kan ge ven op de vragen van deze tijd. ADVERTENTIE De Kuyper is er in geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper gemaakt van zonrijpe bessen. En let welBessen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K„ Dordrecht. MAASBRACHT Mevrouw M. Gol- steyn-Offermans (48) en haar zeven tienjarige dochter Truus zijn gister avond om het leven gekomen, toen de auto waarmee ze van hun woonplaats Pey op weg waren naar Roermond, tegen een boom reed. De heer Golsteyn lovoncrrpvaarttik «rewond. 1.79 1.75 58 1.35 ALBERT HEIJN MAASTRICHT Wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. J. Franssen, maandag middag tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 30-jarige Italiaanse mijnwer ker Antonio C. uit Spekholzerheide bij Kerkrade. Antonio C. had op 8 augustus tijdens een nachtelijke vechtpartij bij het ge- zellenhuis zijn landgenoot, de 26-jari- ge M. S., met een mes doodgestoken. Tijdens de zitting maandagmiddag werd duidelijk dat de verdachte doods bang was geweest voor zijn fors ge bouwde landgenoot, die hem lange tijd had bedreigd en hem eens met een stel vrienden zo had mishandeld dat hij vier weken in het ziekenhuis moest worden verpleegd. De verdachte, die blijkens de rapporten bekend stond als een vlijtig man op wie niets aan te merken was en die zo spaarzaam was dat hij buiten de kring van zijn vaak feestvierende landgenoten was komen te staan, had na de mishandeling op de binnenplaats van het gezellenhuis een mes verborgen voor „in geval van nood". Op de zesde augustus werd hij in het donker opgewacht door M. S., die hem uitdaagde en hem daarop met zijn vuis ten bewerkte. Antonio C. liep niet weg voor zijn veel sterkere tegenstander omdat „de wet van zijn land, Sardinië, hem dat verbood". Pas toen hij enkele minuten was geslagen en voor zijn le ven vreesde, had hij in zijn angst een mes getrokken en gestoken om zijn te genstander buiten gevecht te stellen. De officier van justitie, mr. J. Frans sen, liet in zijn requisitoir de ten laste gelegde doodslag vallen en kwam tot zijn milde eis. De raadsman, mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, wilde nog verder gaan. Hij concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging op grond van noodweer, c. q. noodweer exces. Uitspraak op 4 december. ADVERTENTIE DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. VV. G. W'it- sen Elias, heeft gisteren bepaald dat de verkoop van de Haagse begraafplaats Nieuw Eykenduynen, die vandaag zou worden gehouden, niet mag doorgaan. Hij beval de North Western and Pa cific Hypotheek bank in Amsterdam zich te onthouden van handelingen die zouden leiden tot verkoop van het kerk hof totdat de rechter heeft beslist over de rechtsgeldigheid van een vordering. Hij stelde een dwangsom van een mil joen gulden. De Amsterdamse hypotheekbank had het kerkhof in veiling willen brengen, omdat de eigenaar ervan hypotheekge ver was bij een lening van driehonderd duizend gulden van de bank aan de in middels failliete Haagse bouwonderne ming Investa. Tijdens een kort geding, vorige week, bestreed mr. S. L. Buruma de ophan den zijnde veiling van de begraafplaats, omdat het geven van een hypotheek naar zijn mening strijdig was met de statuten van Nieuw-Eykenduynen. O VENLO In Well is gistermiddag 't lijk van de 6I-jarige pastoor N. de Leijer uit de Maas gehaald. De uit Vught afkomstige geestelijke werd sinds 3 no vember vermist. ADVERTENTIE iMi ii viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in iiiii milium CV C7 De stevig gebouwde Fries met het hoge voorhoofd zegt het ronduit: „De vakbeweging is te bang om politiek kleur te bekennen. Zij zal duidelijker partij moeten kiezen als zaken in het parlement aan de orde komen". Het is een van de punten op het per soonlijke actieprogramma van drs. Jaap Boersma (37), opperhoofd van de economische dienst van het CNV. Vrees voor de combinatie vakbondsbestuur ders-parlementariër kent hij niet Zijn driejarige ervaring als Tweede Kamer lid voor de a.r. (christen-radicaal) is hem bijzonder lief. De heer Boersma wordt dus niet de opvolger van de heer Van Eibergen in 1969, heeft het ook niet verwacht en heeft zijn verkiezing tot bestuurder vooraf al losgemaakt van de opvolging: „Pas in 1969 kan blijken wie de meest geschikte kandidaat is om de leiding over te nemen", vindt hij. Nu de heer Lanser gekozen-is zal hij vanzelfspre kend loyaal zijn medewerking geven aan de man, wiens kwaliteiten hij al lerminst betwijfelt. De sportminnende zoon van een weg werker bij de Spoorwegen werd gebo ren in Leeuwarden, groeide op in Fra- neker, studeerde economie in Rotter dam en Amsterdam, om in 1954 bij het CNV zijn entree te maken. Het leger leidde hem op tot officier van de con tra-inlichtingendienst (spottend: „die van de valse snorren"), een functie die hij met het aanvaarden van het Ka merlidmaatschap kwijtraakte. Zijn domein is een zolderkamer aan de Utrechtse Maliebaan. Stalen kantoor meubels zorgen in combinatie met een rijk versierde schoorsteen, parket en solide dakconstructie voor een merk waardig interieur van het economisch hoofdkwartier van het CNV. Drs. Boersma heeft geen moeite een waslijst van wensen uit zijn privé-pro- gramma te lichten. Hij somt op: Nauwer overleg in het Convent van prot.-chr. (werkgevers- en werkne mers-) organisaties („Het is geen be- leids-, maar een discussieorgaan"). Verdere samenwerking met NKV en NVV Een gezamenlijk optreden van de vakbeweging in de Europese ge meenschap („de boerenorganisaties kunnen als voorbeeld dienen"). Regeling van het stakingsrecht („ik ben geen man van staking nie mand die er beter van wordt. Maar je moet in geval van nood toch een vuist nnen maken"). Een snelle aanpak van de medezeg genschap. vermogensaanwasdeling en de vorming van een arbeidsmarkt beleid. De heer Boersma is allerminst geluk kig met de nieuwe loonpolitiek waartoe de Stichting van de Arbeid heeft beslo ten. Het uit handen geven van de be voegdheden door de vakcentrales (naar de bonden) gaat hem aan het hart. Want de bevoegdheden van de centra les zullen zijns inziens juist groter moe ten worden. De verbonden zijn onont beerlijk als centrale uitkijkpost. DEN HAAG De regering heeft een nieuwe vorm bedacht voor de huur belasting die de bewoners van een woningwetwoning volgend jaar zullen moe ten betalen wanneer zij financieel voldoende armslag hebben. Het verschil tussen de oude en de nieuwe vorm schuilt in de manier waarop de heffing wordt berekend. In de schatkist zal vrijwel hetzelfde bedrag terechtkomen. Mensen die voor een woningwetwoning per jaar minder huur betalen dan tien procent van hun zuiver inkomen in 1965, zullen van 1 januari af het verschil aan het R(jk moeten afdragen. Wie minder dan twaalfduizend gulden verdiende, hoef! geen heffing te betalèn. Dit delen minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting) en staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus (financiën) mee in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Net als bil de inkomstenbelasting geldt ook voor deze huurheffing een enkele, dubbele of zelfs driedubbele af trek per kind, die volledig ten laste komt van de bewoners van een wo ningwethuis. Voor elk kind waarvoor ook de fiscus aftrek geeft voor de iiv- komstenbelasting geldt een aftrek van tien procent. Als jaarhuur geldt wat op 1 januari 1968 moet worden betaald. Daarvan mo gen worden afgetrokken de vergoedirv- gen voor centrale verwarming, liften, de levering van water, het gebruik van een geiser of boiler, het onderhoud van gemeenschappelijke tuinen. Heeft een bewoner van een woning wetwoning een deel van zijn huis on derverhuurd, dan mag hij een deel van zijn heffing verrekenen met zijn onder huurder. Voor het innen van de heffing zal een centraal orgaan worden gesticht dat valt onder het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Het hoofd van dit orgaan krijgt een taak die overeenkomt met die van een belasting inspecteur. Hij verzendt de aanslagbil jetten. Met dezp nieuwe vorm van huurbe lasting kan de Tweede Kamer wel ak koord gaan, geloven minister Schut en staatssecretaris Grapperhaus. Een van de grootste bezwaren tegen de voorge stelde heffing was, dat geen rekening werd gehouden met de huur die men betaalde voor een woningwetwoning en dat er in de huurbelasting een progres sie was ingebouwd. Voor elke inkomensgroep werd los van de huurprijs een afzonderlijke hef fing aangegeven. Hoe meer men ver diende, hoe meer men moest betalen, ook uitgedrukt in percentages. Nu is een vaste vorm voorgesteld in de vorm van tien procent van het zuivere in komen en de feitelijke huur die wordt betaald op 1 jan. 1968. De eerder voorgestelde huurbelasting had ook een te ruwe schaal omdat geen rekening werd gehouden met de groot te van het gezin dat een woningwet huis bewoont. Nu kan men kinderaftrek KATWIJK Door kolendampvergif tiging zijn het afgelopen weekeinde in Katwijk twee mensen om het leven ge komen. Een derde is in ernstige toe stand opgenomen in een ziekenhuis in Leiden. Zondagmiddag trof men in een zo merhuisje de 22-jarige J. den Hollander en zijn 21-jarige vrouw aan, die geen teken van leven gaven. Van de vrouw konden de levensgeesten worden opge wekt; de man was dood. Gisternacht overleed de 77-jarige we duwe C. Durieux-Haasnoot door kolen dampvergiftiging in haar woning in Katwijk. DELFT De 59-jarig-- weduwe J. van Galen-van Eek is doou in haar huis aan het Nassaupelin in Delft aangetrof fen. Zij was overleden aan kolendamp vergiftiging. De kachelpijp was door roet verstopt. ADVERTENTIE 53-11 Hoeveel mensen zijn er al met hun neus in de prijzen van de Gre noble Olympiade ge vallen Duizen den en nog eens dui zenden: tot nu toe 4007 om precies te I zijnEn wat voor prij zen Echt spelen voor de film tegen 'n hono rarium van 3000 gul den. Ofmetz'n tweeën gezellig de Olympi sche Winterspelen bij- wonen. Of zeuvenhon- derd-vijftig gulden winnen, contant in de handjes. Of 'n heel jaar lang gratis Coke, Fanta of Sprite drinken. Mensen, mensen wat 'n evenement zo'n Olympiade. Sinterklaas is er niéts bijEn de finish is nog lang niet bereikt, u kunt nog volop meedoen. U kunt nog prijzen winnen ga vandaag nog van start! Hier is een greep uit de vele gelukkigen: W. M. Paus, Kanaal N.Z. 37, Albergen - J. W. Kerkdijk, F. v. Blankenheimstraat 58, Deventer - G. Foekens, Boekweitstraat 48, Enschede - R. Smit, Windmolenbroeksweg 33, Almelo - M. van Harselaar, Vinkebuurt 66, Alphen a.d. Rijn - W. T. Ber lijn, Kon. Wilhelminaweg 12, Gouda - Mevr. Th. G. Hartgring- Peeters, Hoekenburglaan 27, Voorburg - Mevr. A. H. Wijier, Duin en Kruidbergenweg 79, Santpoort - Mevr. v. d. Woude- Spits, Jan van Galenstraat 111 I .Amsterdam - Mej. Ria Rott- sch&fer, Nic. Snijdersstraat 10 hs, Amsterdam - C. V. Smit, Schermerstraat 32 rood, Haarlem - J. Amendt. Sumatraplant- soen 31, Amsterdam - M. Buwalda, Ter Gouwstraat 111. Amster dam - Mevr. A. Bosboom, Nijverheidsweg 19, Heemstede - P. A. Degen, v. Batenborchstraat 23, Nijmegen - Jacky Stins, Bernardus Smytegeldstraat 11, Middelburg - P. de Rijk, Pop- penstraat 51 a, St. Willebrord - A. W. Smolders. Palmstraat 89, Breda - M. Vos, Grote Leliestraat 7 B, Groningen - D. Philpotts, Pasweg 22 E, Schaesberg (L.) - E. H. A. Verhagen, Kaapseplein 28. Den Haag - L. A. Wils, Geest 30 B, Den Haag - Ankie Boer, Piersonstraat 24, Maassluis - J. Vermeulen, Leustraat 88 A, Schiedam - J. J. Havelaar, Korte-Hlllestraat 38, Rotterdam - Frans Booy, Dr. Zamenhofstraat 18. Rotterdam - A. Horst, Kamillestraat 29, Amersfoort - W. Grooff, Keverdijk 29, Naar- den. VRUCHTENLIMONADE krijgen. Tenslotte is bepaald dat de huurbelasting nooit hoger kan zijn dan de huur die men betaalt. Ook daarin voorzag de oude regeling niet. ADVERTENTIE i "hoTs'enKecipijn en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker» en drogisten DEN HAAG Minister-president P. J. S. de Jong vindt dat zijn ka binet „een fijne ploeg ministers wel degelijk een program met visie heeft. Hij vindt het een even wichtig program en voelt zichzelf beslist geen „tussen-paus". In een vraaggesprek met Ruim Zicht, het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, zegt de premier dat dit kabinet geen pas op de plaats wil maken of de boot wil afhouden. „Wij leven", zegt de premier „wel in een tijd van vernieuwing, maar wij voeren een program uit dat de toets van de kritiek kan door staan. Op lange termijn is deze even wichtige aanpak voor het hele volk van grote betekenis." Premier De Jong zegt verder dat hetgeen zijn kabinet doet misschien wat minder in het oog springt. „Maar dit kabinet houdt misschien op meer punten rekening met de toekomst. Wij werken aan een even wichtige vooruitgang, waarbij het erom gaat op alle fronten vooruit te gaan. Op lange termijn gaat het om dezelfde idealen", aldus de pre mier. „Eerst wilde men alles tege lijk. Het dreigde te hard te gaan en Bruintje kon dat niet meer trekken." Minister-president De Jong zegt dat iedereen vertrouwen kan heb ben in zijn kabinet. „De regering is er niet voor een of andere groep. Wij zijn er op uit om het zo goed mo gelijk te maken voor allemaal." Vol gens hem biedt dit beleid voor ieder een op de lange duur de beste ont plooiingskansen. „Ik hoop dat wij 't vertrouwen van iedereen krijgen, want wij hebben een goed program. Laat men ons na geruime tijd op on ze daden beoordelen"; aldus de pre mier. Geen antwoord wilde hij geven op de vraag hoe hij denkt over het streven van de christen-radicalen. Hij wil zich in zijn positie graag buiten de discussie houden. „Als lid van de KVP laat ik mij niet in een bepaald hokje plaatsen en geen etiket opplakken, van welke stroming ook." Premier De Jong kan de kritiek van de vakbeweging op zijn be leid „het kabinet doet te weinig tegen de werkloosheid" best be grijpen. Hij is het echter niet eens met die kritiek. „De economische toestand is wat labiel. De maatrege len staan in verhouding tot de feite lijke stand van zaken. Te forse maat regelen zouden de weegschaal naar de andere kant doen doorslaan." Hij bestrijdt dat de maatregelen tot stimulering van de werkgelegen heid in bepaalde gebieden onvoldoen de zijn. „Wij zullen industrieel niet mogen afzakken en moeten techni sche achterstanden inhalen. Want naarmate de markt groter wordt hebben wij een krachtiger industrie nodig." ADVERTENTIE vla-flip

De Vallei | 1967 | | pagina 7