Conservatieven in de aanval op Wilson GEWELDIG NIEUWS! PARADE Haat van eeuwen op Cyprus IN ATHENE GEVELD Bonn aarzelt voor gevolg contact met Belgrado Bij vliegramp in de V.S. vielen 66 doden Reuzen-gier eet nu uit de hand ZWARE VONNISSEN PA pakt TOMADO TOMADO Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Redering India grijpt macht in deelstaten Schouderklopje Nederlander door lifters neergeschoten NADER BESCHOUWD De precieze Tornado personenweegschalen nu in prijs verlaagd 1 —en nu ook nog grotere keus door nieuwe types I Oorlogsmisdadiger overleden BRANDT EN K1ESINGER IN MOEILIJK PARKET Hindernissen Andere koers Brits politieman met opzet uit China ontsnapt Convair miste landingsbaan Breibreibrei scheepjeswol 1-s Callaghan wellicht naar Buitenlandse Zaken Pagina 11 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 ADVERTENTIE Elke Tornado personenweegschaal vertelt u héél precies hoeveel u weegt. Eén blik op de sterk ver grotende lens en u weet: moet er iets af, of mag er wat bij Voortaan heeft u al een echte Tornado Salter weegschaal voor f 24,95 NIEUWI Modern model. Voorzien van verende kunststof bekleding. Rood, geel of blauw f 29,95 NIEUW! Zelfde model,voorzien van handvat. Blauwe bekleding met wit handvat of zwarte bekleding met zwart handvat f 32,95 Op elke Tornado weegschaal 5 jaar garantie. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. HILDESHEIM - In een ziekenhuis in Hildesheim in West-Duitsland is maandagnacht de 71-jarige Ott Busse overleden, die sinds 9 november met vier andere nazi's terechtstond, omdat zij 9000 Joden hadden laten wegvoeren naar het vernietigingskamp Sobibor. Busse, die adjudant is geweest van de Duitse gouverneur-generaal van het be zette Poolse gebied, Frank, overleed aan longontsteking. Voor de opening van het proces had hij al getracht zelfmoord te plegen door een grote dosis slaap middelen in te nemen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. LONDEN Terwijl de socialisten in het Lagerhuis gisteren de gelederen sloten gingen de conservatieven tot een felle aanval over. Hun doelwit: de devaluatie van het pond. Deze ingreep en hetgeen eraan was voorafgegaan waren volgens hun woord voerder MacLeod: „Afgrijselijk knoeiwerk met als gevolg een kwaadaardige aderlating voor de reservesVolgens hem is er een werkelijk misdadige ver- traging geweest in de bekendmaking, nadat het kabinet tot devaluatie had besloten. HEr is volgens MacLeod zeker een miljard pond verloren gegaan bij de pogingen van eind vorige week om het pond sterling te steunen. Zo fulmineer-1 de hij nog een poos door. „Het land is dodziek van het gejank en gejammer van premier Wilson", constateerde de ze conservatieve spreker die keer op keer luid gejuich veroorzaakte bij de Tories en even luid protestgeschreeuw bij de socialisten, wier handen jeukten om terug te slaan. Voordat het tweedaagse debat in het Lagerhuis over de devaluatie begon had de fractie van Labour een soort ver zoeningsbijeenkomst gehouden die men gisteravond in Londen al als een „love- in" bestempelde. Heel wat strijdbijlen werden begraven, men besloot voorlo pig alle onderlinge geschillen onder de tafel te schuiven en als één man achter de regering te gaan staan met inbegrip van de minister van Financiën Callag- han, die zo'n kolossale politieke omme zwaai heeft gemaakt: van fel tegen stander van devaluatie tot vurig voor stander. Het ziet ernaar uit dat minister Cal- laghan, als de storm veroorzaakt door de devaluatie, eenmaal is geluwd, naar Buitenlandse Zaken zal verhuizen. Mi nister Brown, die dat departement nu beheert, en die ook al niet al te sterk is komen te staan door zijn wilde ca priolen van de laatste maanden, krijgt dan minder kwetsbaar werk. Later op de dag wreef McLeod het zout weer diep in de nog zo verse wonden: „De premier biedt ons de devaluatie nu aan als een nieuwe en opwindende politiek, een die hij on langs nog als krankzinnig bestempel de, als een vlucht uit de werkelijkheid, als verraad", zei hij tijdens het debat in het Lagerhuis. Terwijl er een orkaanachtig geloei ontstond schreeuwde MacLeod: „Hij (Wilson) heeft niet alleen het pond gedevalueerd, hij heeft zijn woord ge devalueerd en hij heeft verraad ge pleegd aan zijn hoge ambt. Het is tijd dat hij verdwijnt". De leider van de liberalen, Thorpe sprak het vermoeden uit dat er on danks alle geheimhouding over het de valuatieplan, toch een lek is geweest. Een vriend van hem had een week ge leden in Bazel van een vooraanstaan de bankier gehoord dat Engeland een lening zou krijgen van een miljard pond en dat het pond sterling met vijftien procent zou devalueren. JAMES CALLAGHAN verplaatsing LONDEN Temidden van alle! [narigheid rondom de devaluatie van, het Pond sterling toch nog een^ [straaltje hoop! Nog wel van een, 'Zwitserse bankier, een van de gro-( geldschieters die de Engelsen hel- rpen het gedevalueerde hoofd boven( [water te houden. Deze bankier, dr. Alfred Hart-I [mann, onderdirecteur van de Union 'Bank, prees gisteren de Britse ar-| [beiders die het interieur van het] 'filiaal van zijn bank in Londen heb-[ kben verbouwd. Dat is binnen de af-' fgesproken termijn gebouwd, iets wat! pn Engeland maar zelden voorkomt/ Terwijl dr. Hartmann Zwitserse! ^horloges uitdeelde aan de arbeiders^ fzei hij: „Dit soort werk toont aani ,dat het mogelijk is voor Engeland' [om de huidige moeilijkheden te bo-i ven te komen en dat het weer een! [welvarend en leidinggevend indus-^ Ltrieel land kan worden".' Werk dat normaal een jaar zou, 'duren is in de bank van dr. Hart-! [mann in vier maanden gereed ge-, komen; er is zeven dagen per weekf [dag en nacht doorgewerkt. „Mocht een van deze horloges! [het in de eerstkomende tien jaar, 'laten afweten", zei de directeur van( [de Zwitserse bank, „breng het dan 'terug, wij zullen het gratis herstel-{ kien". Zoiets is men in Engeland ook al{ iniet gewend. LUIK De in Antwerpen wonende Nederlandse graanhandelaar C. Bos man (48) lag gisteravond nog levens gevaarlijk gewond in een ziekenhuis in Luik, nadat hij maandagnacht door 2 lifters was neergeschoten. De lifters waren op weg van Luik naar Aywaille in de wagen gestapt. In de buurt van Dolembreux vroeg een van de jongemannen de heer Bosman te stoppen, omdat hij zich niet lekker voelde. Toen het tweetal was uitgestapt dwongen zij de heer Bosman met een pistoolmitrailleur ook uit te stappen en het bos in te lopen. Daar schoten zij de graanhandelaar neer. Vervolgens ging 't tweetal er met de auto vandoor. Zwaar gewond kroop de heer Bos man terug naar de weg, waar hij gis terochtend door een andere automQbi- list werd gevonden. HARINGVLIETBRUG De aandeel houdersvergadering van de N.V. Brug- verbinding Haringvliet heeft besloten met ingang van 1 januari de toltarie ven voor alle voertuigen gelijk te stel len op 2,50 gulden per rit. Tevens is besloten twintig-ritten- boekjes in te stellen voor de prijs van 45 gulden. Buspassagiers zijn vrij van ADVERTENTIE 9 10.85 per liter De Zachte Hollandse KONJAK HPwee maanden geleden stonden de Griekse en Turkse premier samen od de brug over de Evros, de rivier, die de natuurlijke grens vormt tussen Griekenland en Tur kije. „Deze rivier", zeiden ze, „is het symbool van de vriendschap tus sen onze landen." Vervolgens gingen ze over tot de orde van die dag: de bespreking van de kwestie-Cypres. Aan weerszijden van dezelfde ri vier houden Turkse en Griekse mili tairen elkaar nu wantrouwig in het oog. Ze werden er samengetrokken nadat Turkije hacl gedreigd met oor log naar aanleiding van de jongste onlusten tussen Turken en Grieken op het eiland Cyprus. Vorige week woensdag zouden Turks-Cyprioten het vuur hebben ge opend op een Britse patrouille van de VN in Kophinoe en Ayios Theodo.- ros, ten zuiden van de hoofdstad van Cyprus, Nicosia. Daarop ontwikkel de zich een fel vuurgevecht tussen Grieks-Cyprische strijdkrachten en politie enerzijds en Turks-Cyprische militairen anderzijds. Het was de zoveelste maal dat de altijd aanwezige spanning op het eiland zich ontlaadde in geweld. De geschiedenis van Cyprus wordt ge markeerd door bloedige onlusten. Al in de jaren dertig, toen het eiland nog een Britse kroonkolonie was (als deel van het Osmaanse rijk werd het eiland in 1878 door Engeland bezet, waarna het in 1925 een Britse kroon kolonie werd) grepen Turkse en Griekse inwoners herhaaldelijk naar de wapens om onderlinge geschillen te beslechten. De toestand werd er niet beter op toen het eiland op 16 augustus 1960 onafhankelijk werd. Uet probleem-Cyprus is voortge- komen uit de tegenstelling tus- •qn twee principes: zelfbeschikking •n speciale rechten voor de Turkse minderheid. De Grieks-Cyprioten, die tachtig procent van de bevolking uitmaken, zijn in grote meerderheid voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland (Enosis). Dat was ook de achtergrond van de strijd die de Griekse organisatie EOKA onder leiding van generaal Grivas en met steun van aartsbis schop Makarios in 1954 begon tegen het Britse bewind op Cyprus. De Turkse minderheid, twintig proéent van de totale bevolking op het eiland, heeft zich van het begin af verzet tegen Enosis. Zij heeft zich evenmin ooit willen onderwerpen aan een meerderheidsregel. Daar door bleek onafhankelijkheid voor Cyprus in I960 alleen mogelijk te zijn als het een grondwet aanvaard de waarin de Turkse minderheid er kend werd als een zelfstandige ge meenschap. Turkije kreeg daarbij het recht van veto over de buitenlandse poli tiek, defensie en veiligheid van Cy prus. Bovendien werd bepaald dat het eiland zich niet kon aansluiten bij een andere natie. Zeer tot erger nis van de Grieks-Cyprioten die daarmee hun droom van Enosis za gen verdwijnen. De oorzaak ligt in de eeuwenlange overheersing van een grote christe lijke gemeenschap door een handje vol Islamitische Turken. IVTaar de Griekse meerderheid had de „doodgeboren" grondwet al leen aanvaard, zo bleek al gauw, met de vooropgezette bedoeling haar weer zo snel mogelijk buiten spel te zetten. De wet is Cyprus opgedron gen zei men en in 1963 zegde de Cy prische president, Makarios, de grondwet inderdaad op. In één adem schoof hij meteen zijn vice-presi dent, de Turk dr. Fazil Kügück, op zij. Daarmee was nieuw voedsel aan gedragen voor de haat tussen de Turks- en Grieks-Cyprioten. En zelfs de stationering van een gemengde troepenmacht van de VN op het eiland vormt geen garantie, zoals deze week duidelijk is gebleken, voor een vreedzame samenleving tussen de verschillende bevolkings groepen. Zouden de troepen van de VN om welke reden dan ook van Cyprus worden teruggetrokken dan gaan de Grieken over tot de aanval, daar zijn de Turken zeker van. „In dat geval zullen we zijn overgeleverd aan het ergste bewind dat men zich kan voorstellen", heeft dr. Kügück eens gezegd. Misschien kan hij met Uilenspie gel zeggen: „Door de eeuwen heb ben wij het er naar gemaakt?" MSar zelfs dat is voor Makarios en de zij nen nog geen vrijbrief. LONDEN Poultry Feather Hats and Garments, de Britse vereniging die meer veren en veertjes op hoeden wil, heeft vandaag in Londen een hoedenshow ge houden waar onder meer deze „hoed" te zien was. De hoed is geïnspireerd op het verhaaltje over Humpty Dumpty. BONN In het Westduitse kabinet is een voorstel van minister Willy Brandt (Buitenlandse Zaken) ter tafel gekomen om spoedig diplomatieke be trekkingen aan te knopen met Zuid-Sla- vië. Deze stap hangt al meer dan een jaar in de lucht. Uit hel"'aarzelen te genover Belgrado blijkt hoe moeizaam de Westduitse politiek van toenadering jegens Oost-Europa verloopt. West-Duitsland was tot 1957 diploma tiek vertegenwoordigd in de Zuidslavi- sche hoofdstad. Op 15 oktober van dat jaar knoopte Belgrado diplomatieke be trekkingen aan met Oost-Duitsland en erkende daarmee het bestaan van twee soevereine Duitse staten. Vier dagen la ter verbrak Bonn, trouw aan de „Hall- stein-doctrine", de betrekkingen met Zuid-Slavië. Sindsdien zijn er opnieuw vele banden geknoopt tussen beide landen, op eco nomisch, cultureel en toeristisch ge bied. In de Bondsrepubliek werken onge veer 150.000 Zuidslavische arbeiders. Er kwam weer een handelsverdrag, met periodieke besprekingen van wederzijd se regeringscommissies. Zuid-Slavië gaf duidelijk te verstaan dat een Westduitse ambassadeur weer welkom zou zijn en stuurde zelfs als dui delijk gebaar, één van zijn beste diplo maten, Zvonko Lucic, naar Bonn als leider van de Zuidslavische vertegen woordiging, die onder de vleugelen van de Zweedse ambassade werkt. Nu Bonn zo lang aarzelt groeit in Belgrado een zeker ongeduld, temeer daar begin dit jaar wel diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Roemenië werden aangeknoopt. De Westduitse bedenkingen t£n op zichte van Belgrado zijn drieërlei. Zuid- Slavië, zo redeneert men in Bonn, is 'n bijzonder geval omdat het, in tegenstel ling tot Roemenië, Oost-Duitsland vrij willig heeft erkend, terwijl het al diplo matieke betrekkingen onderhield met de Bondsrepubliek. Herstel van de betrekkingen met Zuid-Slavië zou daarom een zo radicale breuk met de Hallsteindoctrine beteke nen, dat een lawine van erkenningen van Oost-Duitsland, vooral in Azië en Afrika, onvermijdelijk zou zijn. Boven dien vrezen vele Westduitse politici, dat verdere toenadering tot het eigen zinnige Zuid-Slavië Moskou nog maar verder in het harnas zou jagen. De vroegere, harde Westduitse poli tiek tegen Oost-Europa is verleden tijd, de politiek die was gebaseerd op de Hallsteindoctrine, op isoleren van Oost- Duitsland en op het uitspelen van Oost- europese landen tegenover elkaar. De regering-Kiesinger beseft dat zij tege lijkertijd een weg zal moeten vinden naar Moskou, de andere landen van Oost-Europa en zelfs naar Oost-Berlijn. De grote hindernissen daarbij zijn de Duitse grenskwestie en de erkenning van Oost-Duitsland. Kiesinger en Brandt hebben zich in voorzichtige uitlatingen enige speelruimte verschaft, al blijft vooral 'n officiële volkenrechtelijke er kenning van Oost-Duitsland uitgesloten. De diplomatieke betrekkingen met Roemenië waren het eerste succes van de nieuwe aanpak. Toen Ulbricht rea geerde met vriendschapsverdragen met Polen. Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Bulgarije, werd het Westduitse verzoe ningsoffensief tot stilstand gebracht. Met Praag kon Bonn deze zomer niet verder komen dan de uitwisseling van handelsmissies. Kiesinger en Brandt zijn het erover eens, dat nu Zuid-Slavië het beste aan knopingspunt biedt. Brandt evenwel ook om binnenlandse politieke redenen naar links gedreven, wenst spoed. Ook in ander onzicht zei hij dezer darren, od tieme-'maar Tu£ttemin bestaande Te'ge- gres, opmerkelijke dingen. „Wij moeten uitgaan van het feit dat de vroegere Duitse 'ijke gebieden meer en meer zijn opgenomen in het Poolse staatsbestel", zo zei Brandt, „en dat in Oost-Berlijn een weliswaar niet legi tieme maar niettemin bestaande regerin zetejt", rfncïertussen klinken uit hét traditio neel onverzoenlijke Polen de laatste tijd geluiden, die de mogelijkheid van een toenadering niet geheel meer uitsluiten. Bondskanselier Kiesinger, die rekening moet houden met de christen-democra tische rechtervleugel, wil ten opzichte van Belgrado echter uitermate behoed zaam te werk gaan. Het ziet er naar uit dat hij zijn reis naar Azië, die zon dag is begonnen, eerst wil benutten, om zich te dekken tegen de gevreesde lawine van erkenningen. ATHENE Een krijgsraad in Athe ne heeft dinsdagavond Constantin Fili- nis en loannis Leloedas, die beschouwd worden als leiders van de beweging „het patriottisch front", tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Zij behoren tot een groep van 31 be klaagden. die terechtgestaan hebben. Van deze groep is Iason Papailiopoelos tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld en mevr. Anna Pananicola tot 12 jaar. Voorts mevr. Sylva Akrita tot 10 jaar, Kiriakos Livaditis en G. Bese- rianos tot 5 jaar, Ilias Betselos 'tot 4 jaar. Dertien beklaagden zijn veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen variërend van 3 tot 5 jaar zonder proef tijd. Tien verdachten zijn vrijgespro ken, onder wie mevr. A. Tsoekalas, schoondochter van de voormalige bur gemeester van Athene. De aanklager had 16 jaar gevangenis tegen Leloedas geëist. Onder de 31 beklaagden waren 14 vrouwen. Slechts twee van hen zijn ver oordeeld tot zware gevangenisstraffen, onder wie mevr. Sylva Akrita, weduwe van een minister uit de voormalige re- gering-Papandreoe. Mevr. Anna Pananicola, die 12 jaar heeft gekregen is een 50-jarige weduwe en zakenvrouw. Zij heeft voor de mili taire rechtbank gezegd, dat zij tijdens een verhoor op het hoofdkwartier van de Atheense veiligheidspolitie is gesla gen, geblinddoekt en met terechtstel ling is bedreigd. Behalve in de genoemde gevallen is de straf voor de overige beklaagden kleiner dan die welke tegen hen is ge- eist. Het proces tegen de 31 beklaagden, die lid van het „patriottische front" zouden zijn geweest, is vorige week woensdag begonnen. Het patriottische front zou door de bekende componist en het voormalige parlementslid Mikis Theodorakis gesticht zijn, die wegens ziekte niet terechtgestaan heeft. De beklaagden werden ervan beschul digd, plannen gemaakt te hebben voor een gewelddadige afschaffing van de Griekse staatsvorm en het maatschap pelijke stelsel en verwezenlijking van communistische denkbeelden. In het bijzonder is hun de oprichting van een illegale informatiedienst, verspreiding van vlugschriften en wat dies meer zïj met teksten als „weg met de junta" en „leve de democratie" en de inrichting van een illegale drukkerij ten laste ge legd. ADVERTENTIE HONGKONG Vyf Chinezen, die uit gewisseld zouden zijn tegen de Britse inspecteur F. G. Knight voordat deze maandag uit China ontsnapte, zullen door Hongkong over de grens worden gezet. Voordat dit bekend werd ge maakt, begon het vermoeden al veld te winnen, dat Knight met volledige mede weten var. zijn Chinese bewakers ont snapt was. De regering weigerde dinsdag de pers van Hongkong interviews met Knight, en maandag braken de autoriteiten de persconferentie van de politieman af, toen verslaggevers om bijzonderheden van de ontsnapping vroegen. Knight hield vol dat hij gewoon een grendel wegschoof waarmee het raam van zijn gevangenis van binnen was ge sloten. Daarna liep hij 40 km naar de Sjoemtsjoen rivier tussen Hongkong en China zonder iemand tegen te komen, afgezien van een Chinese grenswacht die een andere kant uitliep. Men vermoedt dat de Chinezen er spijt van hadden dat zij Knight ooit ontvoerd hadden, en dat de enige uit weg zonder gezichtsverlies was, hem te laten ontsnappen. CINCINNATI De officiële balans van het ongeluk met een Convair-880 van de Trans World Airlines (TWA), die maandagavond by Cincinnati tegen een heuvel vloog, is dat van de 82 inzitten den er 66 om het leven zijn gekomen en de overige 16 zijn gewond. Verscheidene gewonden zyn er ernstig aan toe. Het vliegtuig, dat uit Los Angeles kwam, wilde op het vliegveld van Cin cinnati een landing maken. Door nog onbekende oorzaak miste het de lan dingsbaan. Het vliegtuig vloog ten noor den van het vliegveld tegen een heuvel op en stortte brandend in een boom gaard neer. Het vliegtuig brak in verscheidene stukken. Alleen het staartstuk bleef in tact. In dat gedeelte zaten de achttien overlevenden, onder wie twee stewar dessen en drie kinderen. Het vertrek uit Los Angeles was twee uur vertraagd door een niet goed slui tende vliegtuigdeur. De passagiers moesten de reis in een ander vliegtuig voortzetten. Op het ogenblik van de ramp woed de er een sneeuwstorm boven het vlieg veld. Twee jaar geleden deed zich op dezelfde plaats een vliegramp voor die aan 58 men sen het leven kostte. Wie zich thuis voelt in onze moderne tijd, breitl B.v. deze fijne jongenstrul. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. g°° w 2 5 N <D 6 3 3 O) o o NIEUW DELHI De regering van India, waarin de congrespartij het voor het zeggen heeft, heeft dinsdag de re geringen van twee deelstaten de laan uitgestuurd. (Beide staten worden gere geerd door tegenstanders van de Con grespartij). Het zijn de door de commu nisten overheerste regering van West- Bengalen onder leiding van Moekerjee en de regering van de staat Haryana, geleid door prins Birendra Singh. Tot premier van West-Bengalen is benoemd dr. P. C. Hosj. De regering- Moekerjee is ontslagen omdat zij het parlement van de staat niet voor 18 de cember heeft willen bijeenroepen, om aan te tonen of zij nog wel op een meer derheid steunt. In Haryana is de regering naar huis gestuurd, na weken van politieke onrust, waarin de coalitieregering, steunend op 'n vijftal partijen, vocht om haar meer derheid te kunnen behouden. Het parlement is ontbonden. In deze staat is geen nieuwe pre mier benoemd. Het bewind is tijdelijk overgenomen door de president van In dia. Intussen zijn troepen Calcutta, de hoofdstad van West-Bengalen, binnen gerukt om eventuele onlusten direct de kop te kunnen indrukken. Een verenigd front van veertien partijen in West- Bengalen heeft aangedrongen op een al gemene staking uit protest tegen de „onwettige daad van de centrale rege ring". TURKMENIë. Rusland'Toen Tore Durdyef enige tijd geleden aan de Chardjoe-rivier zat te vissen, landde deze enorme gier naast hem. Het lukte de visser een jas over het beest te werpen en hem mee naar huis te nemen. De gier is nu zover afgericht dat hij uit de hand van zijn meester eet. Op de foto laat Tore zien hoe groot de spanwijdte van het dier is.

De Vallei | 1967 | | pagina 11