Veenendaals dagblad Spanning rondom Cyprus is thans op hoogtepunt Eerste verlengde DC-9 van KLM Echtpaar had voor twee miljoen aan valse honderdjes Bloedige strijd 0111 heuvel bij Dak To duurt voort Bulten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Griekenland nog bezig met onderhandelen Nederland stuurt waarnemers naar Griekse processen Verolme wil in Zd.-Afrika werf houwen Johnson met „top" aan ontbijt Tweespalt in KVP duurt nog voort Turkse strijdmacht gereed voor slag Complete drukkerij in flat in Kerkrade ontdekt AARKAAKT Nigerië maakt van „Jozina" oorlogsschip M.-Oosten heden weer in V-raad Corruptie hij t.v. wordt straks strafbaar Sikk-leider overleden KNIP UIT KANS OP ASIEL IN ONS LAND BEZORGD ADVIES Mond- en klauwzeer in Engelaml thans zeer ernstig VERDUISTERD IVEER OOK GESCHIKT VOOR DUIKBOTEN Heel gezin vluchtte naar Westen Aanhoudend rustig Bondgenoot Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, iosse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. V/OENSDAG 22 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 276 KERKRADE De politie van Kerkrade heeft gisteren voor twee miljoen gulden aan valse bankbiljetten in beslag genomen. In een flat, achthoog in de Hertogenlaan, ontdekte de politie een grote partij versgedrukte biljetten in coupures van honderd gulden. Aangehouden zijn de bewoners van de flat, de 37-jarige vlashandelaar A. C. en zijn 24-jarige vrouw. De politie van Kerkrade vermoedt dat de partij valse biljetten de eerste produktie was van een illegale drukke rij. Zij vermoedt dat helpers van het echtpaar 't geld in Nederland en Duits land in omloop hadden moeten bren gen. „Wij denken dat wij de verspreiding van het geld nog net in de kiem heb ben gesmoord," zei gisteren hoofdin specteur G. Munten van de Kerkraadse politie. Bij de inval, onder leiding van de Maastrichtse officier van justitie, mr. J. Fransen, werden behalve de voor raad bankbiljetten een moderne druk pers in beslag genomen, chlichés, een machine om de biljetten te nummeren en een apparaat om de biljetten te voor zien van een-opdmk-watermerk. De bankbiljetten zijn alle gedateerd 2 februari 1953. De witte rand is kleiner dan bij de echte biljetten, de voorkant is geler dan normaal en de figuratie in de achtergrond op de achterzijde wijkt sterk af. De politie van Kerkrade vermoedt dat er nog meer valsemunters in het stadje zijn. Begin dit jaar werd in Kerkrade een echtpaar aangel ouden, dat valse biljetten van honderd dollar probeerde te slijten. Deze mensen zijn gisteren door Uf Maastrichtse rechtbank veroordeeld. Zij houden vol de dollar biljetten in Aken van onbekenden te hebben gekocht. De politie vermoedt echter dat de biljetten uit Kerkrade afkomstig zijn. TSJANDIGARH (Poenjaab) De Indiase Sikh-leider Tara Singh, eens een van de meest omstreden politieke figuren, is vandaag op 82-jarige leeftijd in Tsjandigarh overleden. Tara Singh, onderwijzer, is tijdens het Britse bewind over India en ook daarna vele malen gevangen gezet. Dikwijls vastte hij om zijn politieke eisen kracht bij te zetten. In 1961 moest hij zich in het openbaar vernederen, omdat hij een „vasten tot de dood erop volgt" ter ondersteuning van de Poen- jaab-taal opgaf. In de gouden tempel van Maritsar poetste hij de schoenen van de pelgrims. Zijn volgeling Sant Fateh Singh kreeg toen de leiding van de Akali Dalpartij van de Sikhs. ADVERTENTIE zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk. DEN HAAG Nederland gaat waar nemers naar de politieke processen in Griekenland sturen. Verder zal de regering er bij het in ternationale Rode Kruis op aandringen zich het let aan te trekken van de 2500 politieke gevangenen die worden be dreigd met verbanning naar communis tische landen. Ook wil zij onderzoeken of ons land asiel aan uitgewezen Grieken kan verle nen. Deze mededelingen deed staatssecre taris De Koster gisteravond tijdens een debat over Griekenland in de Tweede- Kamercommissie voor buitenlandse za ken. „Wij moeten ervoor waken", zei hij, „dat Griekenland niet verder de weg van de dictatuur opgaat. Neder land doet ten opzichte van dit land niet meer dan waartoe het juridisch ver plicht is. Nieuwe verplichtingen worden niet aangegaan, de lopende worden af gewikkeld. Ook aan de associatie van Griekenland met de EEG wordt niets meer gedaan dan strikt noodzakelijk is". Vrijwel de gehele Kamercommissie, met uitzondering van ir. Van Dis (s.g.) en mr. Kronenburg (b.p.), toonde zich uiterst bezorgd over de toestand in Griekenland. Deze meerderheid was aan de andere kant wel tevreden met de houding van de regering in deze zaak. Minister Luns legde uit dat ons land verreweg de meeste activiteit aan de dag had gelegd. Op de vraag van de socialist mr. Van der Stoel de wapen leveranties in de Navoraad ter sprake te brengen, zei mr. Luns dat de Ver enigde Staten en Canada hun zendingen al hadden stopgezet en dat het voor ons land ondoenlijk was om zich te bemoei en met de wapenzendingen uit West- Duitsland en Italië. Volgens mr. Luns zou een uitstoten van Griekenland uit de Navo de defensie in het Midden-Oos ten aanzienlijk verzwakken. Een motie van de pacifist Van der Spek, waarin de regering werd ge vraagd om bij andere landen aan te dringen op stopzetting van wapenzen dingen, kreeg slechts de steun van de P.v.d.A. en D '66. Het lot van de Griekse gevangenen was ter sprake gebracht door de socia list Wierenga, waarbij de a.r.-woord- voerder dr. Geelkerken zich aansloot. Staatsseretaris De Koster deed de toezegging, dat over mogelijke toela ting in ons land van uitgewezen Griek se politieke gevangenen met spoed ad vies van de minister van justitie zal worden gevraagd. Dr. Geelkerken zei hierop dat hij niet zozeer aan ons land had gedacht als wel aan Canada en Zweden, welke landen meer ruimte heb ben dan wij. OSWESTRY De mond- en klairw- zeerepidemie in Engeland heeft zo'n omvang aangenomen, dat ze als de ern stigste wordt beschouwd die daar deze eeuw is voorgekomen. Het ministerie van Landbouw deelde mee, dat in de afgelopen drie weken 130-725 stuks vee zijn afgemaakt. Het besmette gebied strekt zich uit van de Schotse grens tot Midden-Engeland en Noord-Wales. NICOSIA Gisteren heerste op Cyprus algemeen de vrees voor een Turkse invasie binnen 24 uur. President Makarios heeft overleg gepleegd met de Griekse militaire bevel hebbers op Cyprus en de Britse en Amerikaanse ambassadeur. Westerse diplomaten in de Cyprische hoofdstad zijn van mening dat de spanning ten top is gerezen, nu Turkije gereed staat aan te vallen als de Griek se regering niet in zal gaan op een Turks ultimatum. Het Griekse leger is in een verhoogde staat van paraatheid gebracht, waar schijnlijk in verband met mogelijke Turkse troepenlandingen op Cyprus, zo is in welingelichte kringen vernomen. Alle verloven zijn ingetrokken en alle leger-, luchtmacht- en marine-eenhe den zijn gealarmeerd. Hoge officieren in gevechtstenue werden gezien, toen zij het hoofdkwartier van de generale staf, even buiten Athene, betraden. Zonder uitzondering hadden zij allen dekens bij zich. Ondertussen tracht Griekenland nog steeds door middel van diplomatiek overleg de spanning met Turkije over Cyprus te verminderen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Panayiotis Pipinelis heeft een onderhoud gehad met de Turkse gezant Oeran Toeboey en later met koning Constantijn II. Turkije heeft geëist, dat Griekenland geheel of gedeeltelijk zal overgaan tot het terugtrekken van de 12000 militai ren die vanaf 1964 clandestien naar het eiland zijn overgebracht, zodat het machtsevenwicht zal worden hersteld. Turkije heeft dinsdag, terwijl Griekse oorlogsschepen patrouilleerden bij het eiland Lennos in de Egeïsche Zee (in de buurt van de Turkse wateren), een extra bedrag van 70 miljoen gulden uit getrokken voor defensie. Premier De- mirel duidde intussen een Turkse lan ding op Cyprus eerder als mogelijkheid, dan als waarschijnlijkheid aan. Op vra gen of er een landing zou worden uitge voerd antwoordde hij: „laat niemand eraan twijfelen - wij kunnen landen". Niettemin heerste er dinsdagavond in kringen rond de Griekse regering ern stige bezorgdheid. IJlt betrouwbare bron is vernomen, dat als voorzorgsmaatregel alle mili taire vliegvelden in Griekenland ver duisterd zijn. Vrijwel alle schepen van de marine zijn uitgevaren. Zij zouden opstomen naar de Griekse eilanden onder de Turkse kust. Ook de politic op deze eilanden is in staat van paraat heid gebracht. Turks-Cyprioten hebben in de afgelo pen nacht met automatische wapens het vuur geopend op leden van de na tionale garde in de buurt van St. Hila- rion, in het noorden van het eiland, zo is officieel in Nicosia meegedeeld. De Turks-Cypriotische pers meldt vandaag, dat troepen van de nationale garde naar de omgeving van het kasteel van St. Hilarion, dat in Turks-Cyprio tische handen is, zijn gestuurd. Ook in de Griekse wijk van de hoofdstad Nico sia zijn in de afgelopen nacht weer schoten gelost, zo wordt uit officiële bron vernomen. Er is niets bekend over slachtoffers. Het Turkse meteorologisch instituut zal tot nader order geen weerbulletins meer uitgeven, zo is dinsdagavond van officiële zijde in Ankara vernomen. Ook de Griekse radio geeft onge twijfeld eveneens om militaire rede nen sinds dinsdagavond geen weer berichten meer. Het geiegelde wegverkeer tussen Griekenland en Turkije is naar ver luidt onderbroken. Alleen buitenlandse wagens mogen de grens over. JOHANNESBURG De Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme is van plan bij Kaapstad een werf te bou wen, waar tegen concurre-ende prij zen schepen van 300.000 ton kunnen worden gebouwd. Ook zou men er marineschepen, waaronder duikboten voor Zuid-Afrika kunnen con strueren. Volgens het in Johannesburg verschij nende blad Die Transvaler heeft de heer Verolme dit meegedeeld bij zijn aankomst uit Brazilië, waar één van zijn werven is gevestigd en hij een tweede wil oprichten. De heer Verolme schatte de bouwkos ten van de werf bij a.-;nitad op 37.5 •miljoen rand (ongeveer 187.5 miljoen gulden), waarvan het grootste deel van Zuidafrikaanse zijde zou moeten komen. Wanneer de financiering zal zijn geregeld, zou men aan het werk gaan. ROTTERDAM De Nigeriaanse marine heeft kanonnen geplaatst aan boord van de Jozina, de Nederlandse kustvaarder die verbeurd werd ver klaard nadat hij was aangehouden met een lading wapens en munitie voor Biafra aan boord. Gisteren is op de Jozina de Nige riaanse vlag gehesen. Het zou de bedoe ling zijn, dat de Nederlandse kust vaarder binnenkort wordt gebruikt bij een amfibische operatie tegen de ha venstad Port Harcourt in Biafra. Kapitein Willem Plantinga zit waar schijnlijk voor het eind van het jaar weer op zee. Pas enkele dagen thuis na de opwindingen met de Jozina heeft hij van het Scheepvaartkantoor Gronin gen de aanbieding gekregen kapitein te worden op de kustvaarder Atlantide. De gezagvoerder wil eerst nog een oaar weken rust houden in zijn woon plaats Heerenveen. „Ik kan er over 'n maand op stappen, zodat ik misschien half december weer op zee ben." SCHIPHOL De eerste K.L.M. DC- 9-30, genaamd „Rotterdam", is gister middag om 16.00 uur uit Keulen op Schiphol geland. Het toestel, dat 4 meter langer is dan de voorgaande versies van de DC-9, zou oorspronke lijk 's morgens omstreeks 4 uur uit Long Beach in Californië op Schiphol aankomen. Door de mist werd het vliegtuig echter gedwongen tijdelijk uit te wijken naar Keulen. BAD HERSFELD (Wes-Duitsland) Een Oostduits echtpaar met twee kleine kinderen is gisteravond over een in mist gehuld Oostduits mijnenveld naar West-Duitsland gevlucht. Douane-autoriteiten deelden mee, dat het slagen van de vlucht een kwestie van geluk was, maar toch ook te dan ken aan de bekendheid van de vader met de situatie aan de grens. Het gezin bestaat uit een 30-jarige man die een technische opleiding volg de, zijn 26-jarige vrouw, een zesjarig dochtertje en een vierjarige zoon. Het gezin komt uit het midden van Oost-Duitsland en wist bij Wanfried in de deelstaat Hessen over de grens te komen. Reden van hun vlucht, aldus autoriteiten, is een nieuw leven op te wen in West-Duitsland, waar het gezin veel familieleden heeft. IJ et krachtige hogedrukgebied van 1042 millibar boven Oost-Enge- land en de Noordzee, dat gistermiddag en -avond de Britse kleurentelevisie tot ons land deed doordringen (op verschillende plaatsen heeft men met behulp van een roterende, elektrisch versterkte antenne tot kwart voor één de rubrieken Newsroom en Late night line-up uitstekend kunnen volgen), zal het rustige en droge weer in de tweede helft van deze week doen aanhouden. Wat zachtere Noordzeelucht met uit gebreide wolkenvelden heeft de mist verdreven. De kans bestaat, dat het weer mor gen wat zonniger zal worden, maar eveneens dat door een plaatselijke wat sterkere uitstraling de toestand met nachtelijke vorst en mist later terugkeert. De temperatuur is op het ogenblik ongeveer normaal voor no vember, met maxima van 8 a 9 graden Celsius. SAIGON De verbeten strijd om de jungle-heuvel 875 by Dak To is zyn vierde dag ingegaan. Moeizaam vechten de parachutisten van de 173ste brigade zich een weg naar de zwaar verdedigde top van de heuvel, waar keurtroepen van het geregelde Noordviëtnamese leger zich hebben ingegraven. De stryd by Dak To concentreert zich nu volledig rond deze heuvel. Dinsdagmiddag is er hevig gevochten tussen twee compagnieën (ongeveer 400 man) van de 173ste brigade en een Noordviëtnamese strydmacht van on bekende sterkte. Zeven Amerikanen zyn gedood. 38 gewond, heeft het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon meegedeeld. De verliezen van de vyand zijn niet bekend. B-52 bommenwerpers hebben van morgen vroeg wederom 2 aanvallen uit gevoerd op Noordviëtnamese stellingen bij Dak To. De eerste aanval gold troepenconcen traties 20 km ten noord-oosten van Dak To, de tweede bases en infiltratie- en vluchtroutes 26 km ten zuidwesten van Dak To. Sinds het begin van de grote strijd in dit gebied op 3 november hebben de B-52 bomenwerpers ongeveer 25 aan vallen uitgevoerd. In Noord-Viëtnam is het vliegveld Kien An, 10 km ten zuid-westen van Haiphong, voor de tweede maal deze week aangevallen. De aanval werd uit gevoerd door toestellen die opgestegen waren van het vliegdekschip Intrepid in de golf van Tonkin. Andere marinevliegtuigen van de In trepid hebben een bruggencomplex 8 km ten noord-westen van Thanh Hoa in centraal Noord-Viëtnam aangevallen. Het complex, dat bestaat uit drie brug gen, is zwaar beschadigd. Drie bogen van de spoorbrug en twee van een hulpbrug werden vernield. De verkeers- brug is zo zwaar getroffen, dat hij on bruikbaar is geworden. Piloten van de Oriskany hebben drie spoorbruggen bij Vinh aangevallen, als mede een vierde spoorbrug 17 km ten zuid-westen van Thanh Hoa. Verdere luchtaanvallen ondervonden grote hin der van het slechte weer in het gebied rond Hanoi. Generaal William C. Westmoreland heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten spoedig een nieuwe fase in de oor log in Viëtnam zullen binnengaan, een fase „waarin het einde in zicht komt". WASHINGTON Tijdens een gezamenlijk ontbijt op het Witte Huis, bespreekt president Johnson de toestand in Viëtnam met zijn voornaamste militaire, diplomatieke en vei ligheidsadviseurs. Op de foto herkennen wij rechts generaal Westmoreland, mi nister McNamara en links van de president de Amerikaanse ambassadeur in Viëtnam Ellsworth Bunker. o DEN HAAG Tussen de radicalen in de KVP en het dagelijks bestuur van die partij is geen toenadering van die partij bereikt. De voorlichtingsdienst van de KVP heeft dit gisteravond laten weten, na dat vertegenwoordigers van de radica len en het dagelijks bestuur van de KVP voor de tweede maal een gesprek hadden gehad met het oog op de ko mende partijraad op 8 en 9 december in Arnhem. NEW YORK De Veiligheidsraad zal vanavond bij de hervatting van het debat over de toestand in het Midden- Oosten de Britse ontwerp-resolutie aan vaarden. Dit voorstel zal, naar men verwacht, de steun krijgen van 12 van de 15 leden. De overige drie leden de Sovjet-Unie, Bulgarije en Mali zouden zich van stemming onthouden. Naar verluidt zal op voorstel van de Sovjet-Unie het Britse ontwerp in een opzicht worden gewijzigd, zodat de VN- afgezant die naar het Midden-Oosten zou moeten worden gezonden, onder het gezag zou komen van de Veiligheidsraad ook al zou hij door secretaris-generaal Oe Thant worden aangewezen. Volgens het Britse voorstel dat vori ge week donderdag bij de Veiligheids raad werd ingediend, moet Israël zijn troepen uit de bezette Arabische gebie den terugtrekken. Er zouden echter ge demilitariseerde zones moeten komen. Voorts moet de staat van oorlog worden beëindigd en de territoriale onschend baarheid en de politieke onafhankelijk heid van alle staten in het Midden- Oosten worden geëerbiedigd. De vrije vaart door internationale waterwegen moet worden gegarandeerd en de vluch- telingenkwestie dient te worden opge lost. De speciale vertegenwoordiger van Oe Thant, over wie in het voorstel ge sproken wordt, zou contacten moeten leggen tussen de betrokken staten om tot regelingen te komen volgens de grondslagen van de resolutie. De afge zant zou zo spoedig mogelijk rapport aan de raad moeten uitbrengen. DEN HAAG. Een employé van ra dio en televisie zou, als hij steekpen ningen zou hebben aangenomen ten voordele van een onderneming, niet straffeloos zijn gebleven als de Wet strafbaarstelling van omkoping van an deren dan ambtenaren van kracht zou zijn geweest. Minister Polak (Justitie) zei dat gis teren bij de behandeling van het wets ontwerp in de Eerste Kamer. De socia list drs. E. Brongersma had daarover een losse opmerking gemaakt zonder evenwel „radio en televisie" te noe men. (Duidelijk was dat het om de heer S. van der Zee, hoofd TV-sectie van de AVRO, ging en om zijn com merciële betrekkingen met de failliete firma Van Heijst). Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. WJanneer de boer op de ontkiemende bouwakkers de roeken met hun zwartige, groenblauwe, als metaal glanzende mantel ziet werken, weet hij niet altoos, dat de vogels daar nut tige arbeid verrichten en kijkt hen zelfs met een scheel oog aan. Waar het jonge graanplantje boven de grond komt, graaft deze kraai-achtige na melijk naar de half-verteerde korrel, die hij opneemt, zonder dat de plant verloren gaat. Er staat echter nog meer in het agrarische credit van de roek en daar heeft een halve eeuw geleden prof. Ritzema Bos al op ge wezen. Hij bewees, dat de vogels uit de gele blaadjes aan jonge knolrapen de aanwezigheid van een koperworm (ritnaald) aan de wortel kunnen af leiden, want ze trekken uitsluitend déze knolletjes uit de bodem en de onderzoeker zag, dat de hoogst scha delijke worm er nooit aan ontbrak. Roeken zijn aldus de beste bondge noten van de bouwboer. Een Duits landbouwkundige bevond dat een kolonie dezer kraaien met 4000 jon gen gedurende hun nestperiode van 20 dagen niet minder dan 303.760 elateriden (kniptorren, zeer berucht) verslond, ritnaaldlarven inbegrepen én 308.400 meikevers, engerlingen inbe grepen. Bij toeval zullen de vogels een broed jonge bodemnestelaars c.q. hun eieren, aantreffen, maar alles met alles bestaat het voedsel hoofdzake lijk uit insekten en muizen (verdel ging van slakken en nuttige regenwormen valt in 't niet), zodat de wetenschappelijke naam van de roek: „frugilegus" planteneter, weinig passend is. 22 nov. '67 A. B. 'GMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1