Grote jazzprijs 1967 voor Han Bennink Jeroen Bosch: 250.000 ,Nina' en ,Boy' Jazzbibliotheek in Nijmegen Beurs van Amsterdam VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Internationals in herstel Philips had groter winst PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Geen extra steun handelsbevordering Pagina 2] WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 VfHCS'WVKH JN 42 En ze overhandigde Pauline Ama- deus' brief. Pauline trok de brief uit de enveloppe en ontvouwde hem lang zaam. Therese ging een eindje van haar vandaan en bleef, terwijl Pauli ne las, met haar rug half naar haar toegekeerd, voor het bureautje zitten. „Vandaag is de dag, waarvoor ik al tijd bang ben geweest, omdat ik al tijd wist, dat die komen moest. Pau line is in die mate rond mij opge groeid, dat ik het gevoel heb, dat de een of andere hogere macht tegen me samenspant. Een blad hoeft maar om te keren en ik zou mezelf in een toe stand verplaatsen, waarin ik alle be sluiten van mijn leven opgeef. Ik voel me zelf schuldig, in zoverre ik misschien in mijn gedrag tegenover Pauline onvoorzichtig ben geweest. Ik had haar van den beginne af moeten verwijderen. Maar haar fris heid, haar schoonheid, haar ernst en haar vitaliteit hielden me gevangen. Nu lijd ik door alle twijfel, die ik steeds getracht heb te verwijderen. Ik heb me steeds in een ondraaglijk chaotische toestand gevoeld, waarin ik trachtte een compromis te vinden. Maar ik ben nu eenmaal een man, die slechts één weg kan uitgaan. Ik weet, dat je niet volledig gelooft in dat kla re bewustzijn in me, dat me belet een normaal leven te leiden. Maar on danks dat ongeloof is dat bewustzijn heden ten dage even sterk in met als ooit te voren. Maar ik ben nu bang voor me zelf, Tessli en dat is de waarheid. Ik weet, dat de mens be stemd is om tenslotte op 'n hoger ni veau te komen. Dat is zo vastgesteld In het plan van de grote Ingenieur. Ik moet de misdaad niet bestendigen waarvoor jij geboet hebt. Daarom geef ik haar op. Ze is jong, gezond en sterk ze zal er overheen komen. Morgen is de dag van Paulines con cert. Maar terwijl zij het concert van Beethoven speelt, zal ik ergens in een havenstad van de Middellandse Zee zitten. Ze zal me nooit weerzien. Ik zal haar nooit schrijven. Jij moet haar dat meedelen. Ik zal waarschijnlijk lang wegblij ven. Ik neem zelfs geen afscheid van je, Tessli. Maar ik weet, dat je dap per het leed zult dragen, dat ik je aandoe. Je bent over erger rampen heengekomen, en dat alleen zonder hulp of medelijden. Later zal ik je mijn adres ergens in Afrika sturen. Ami. De brief ontglipte Paulines hand en viel geluidloos op het vloerkleed neer. „Heb je 't gelezen?" vroeg Therese en ze keerde zich om. Pauline antwoordde niet. Het ge voel, dat ze een vreselijk onherstel baar verlies had geleden, maakte zich van haar meester. Het was haar, alsof Amadeus plotseling gestorven was. Onwillekeurig verschenen er ze- nuwti^kkingen op haar gezicht. „Ik veronderstel, dat hij met jou over zijn plannen en ambities heeft gesproken", hernam Therese. „Je ziet liefde speelt slechts een onder geschikte rol in het leven van die mannen, die bestemd zijn grote din gen tot stand te brengen. Het is mis schien voor ons vrouwen moeilijk om dan te begrijpen". Ze zweeg en wachtte op Paulines antwoord. Maar ook deze zweeg. Haar lichahm trilde echter als bij een hevi ge zenuwschok. „Ik heb erger dingen meegemaakt dan jij nu moet meemaken, mijn lie ve kind", sprak Therese met een die pe tederheid. „En toch ben ik er nog". Ze stond op. „Begrijp je niet", vervolgde ze vriendelijk, „dat ik meer verlies dan jij. Jij bent jong. Jij hebt een huis en een familie. Jij hebt je muziek. Je hele leven ligt voor je. Maar ik ben een oude vrouw en hij is alles, wat ik heb". „Zo moogt u niet spreken, zo moogt u niet spreken!" riep Pauline. En op vliegend, liep ze naar Therese toe, sloeg haar armen om haar hals en be groef haar hoofd tegen haar schouder. Toen liet ze haar even los, rekte zich uit en wankelde even. Haar ogen stonden wijd open, maar het was, alsof ze niets zag. „Zou ik alstublieft van uw auto ge bruik mogen maken?" bracht ze er tenslotte met de grootste moeite uit. Zonder een antwoord af te wachten liep ze weg. In de gang gekomen ver haastte ze nog haar tred, tot ze ein delijk de stoep van het hotel afvloog. TWEEDE DEEL I Helemaal boven op de helling van de Rossmer-vallei stond een stenen hut. Van architectonisch standpunt bezien kon die een produkt uit de eerste eeuwen der mensheid zijn. Bij gelegenheid zag men een kudde gei ten de sprieten van het zachte berg- gras afknabbelen en in de lentetijd namen de gebochelJe herder van Geiss en zijn hond wel hun tijdelij ke verblijf in de hut. De grote af stand, die de hut vai. het bovenste gedeelte der Rossmer-vallei scheid de, de ongenaakbaarheid van het kli maat van deze streek en het feit, dat de plek door bergen en gletsjers in het oosten versperd was, zodat men die alleen maar langs een smalle pas door mijlen van drassige grond kon bereiken, maakte die verblijf plaats nu niet bepaald aantrekkelijk. Maar toch had de hut gedurende de augustusmaand een andere bewoner; dit was een zeer magere, tamelijk lange en hoekige man met lange wit te haren en een baard van middel matige lengte. Hij moest in de na bijheid van de 70 zijn en zijn hoog voorhoofd, de intelligente blik, die uit zijn ogen straalde, duidden hem aan als iemand van wetenschappelijke vorming, die op zijn gebied iets had weten bereiken. Hij heette Witzkra- cher en hij was niet lang geleden professor aan een van de kleinere Duitse universiteiten geweest. Maar aangezien hij van nationaliteit Zwit ser was, genoot hij nu zijn pensioen in zijn geboorteplaats bij Bern, waar hij het grootste deel van zijn tijd be steedde aan het onderhoud van een moestuin en aan de lectuur van een groot aantal boeken, om contact te blijven houden met het doen en laten van het mensdom. Daar zijn geest tot contemplatie neigde en daar hij iemand was met een vurige filosofische aanleg, was hij tot uiterst wanhopige conclusies betreffende het menselijk geslacht gekomen Het was hem onmogelijk om van de spruiten van de toegepas te wetenschap, de machines, te hou den. De gemotoriseerde, geëlektrifi ceerde wereld had in hem een vijand gevonden, die razend blij zou zijn ge weest, als een brede rivier de techni sche uitvindingen van de laatste eeuw naar de naastbij gelegen oceaan had gestuwd. In zijn ogen was de moderne beschaving een mon sterachtige zeug, die de wereld van gemechaniseerd kroost had voorzien. Haar lawaai, haar stank, haar koorts hadden iedere mogelijkheid voor een echt gedachtenleven vernietigd. Die „vooruitgang", die wonderbaarlijke periode van snelle beweging had in zijn ogen niets anders voortge bracht dan een generatie van geeste lijk defecten, die een verpleging in asiels van node hadden. Die „vooruit gang" had niets anders opgeleverd dan massa-neurose, massa-hysterie, massa-verveling en massa-dood. In werkelijkheid had professor Witz- kracher nu bijna de leeftijd bereikt, waarop men zich niet langer be klaagt, waarop men niet langer in op stand komt. (Wordt vervolgd) 5 3667. Zuurstofverlies! Toen Buck dit voor de eerste maal van de meters aflas, zag nog niemand dit zo somber in, om de eenvoudige reden, dat het geen on bekend verschijnsel was. Arend begon zelfs te lachen en keek Buck eens ongelovig aan. „Dat meen je niet, hè? De vorige reis hebben we dat geintje ook al ge had, tegen de tijd dat we bijna thuis waren! Je gaat me toch niet vertellen dat we wéér eerst een check-up in Lunapolis moeten hebben?" mopperde hij, tegen be ter weten in. Buck schudde meewarig het hoofd en antwoordde: „Helaas ja, m'n waarde. Mijn hart bloedt voor je, maar je zult nog wat langer geduld moeten oefenen!" Met gezichten als onweerswolken luister den de drie anderen, hoe hij zijr radio-boodschap door gaf aan Lunapolis. Het antwoord liet niet lang op zich wachten en het was de opgewekte stem van comman dant Grishow, die weldra door de cabine schalde en meteen de stemming aan boord van de Naald verbe terde. AMSTERDAM De Grote Prijs van de Nederlandse jazz, vier jaar geleden ingesteld onder de naam van de Wes- sel Ilckenprijs, zal voor 1967 worden toegekend aan de slagwerker Han Ben nink, De onderscheiding bestaat uit een van het Prins-Bernhardfonds afkomstig bedrag van tweeduizend gulden en een door de VARA ter beschikking gestel de sculptuur van de schrijver-beelhou- wer Jan Wolkers. De prijs zal op 21 december in het Amsterdamse Lurelei theater aan Han Bennink worden uitge reikt. In vorige jaren was de onderschei ding bestemd voor de saxofonisten Herman Schoonderwalt en Piet Noor- dijk, bandleider-arrangeur Boy Edgar en pianist-componist Misja Mengel berg. In het juryrapport van de Stichting Jazz in Nederland wordt onder meer gewezen op Benninks bijdrage tot de emancipatie van het slagwerk; een in strumentarium dat door deze actieve en creatieve jazzmusicus werd uitge breid. De 25-jarige Han Bennink werd in Zaandam geboren. Hij koos het instru ment van zijn vader, die slagwerker is in het Hilversumse Radio Philharmoni- sche Orkest. In het Nederlandse jazzwereldje is Bennink jr. vooral be kend geworden door zijn slagvaardige spel in het combo van Misja Mengel berg. Daarnaast speelde hij in alle belang rijke jazzgroepen die ons land kent: bij DEN BOSCH Dinsdagmiddag be trad de in Dusseldorp studerende Lux emburger Fernand Ries als 250.000-ste bezoeker de Jeroen Bosch-tentoonstel ling te 's-Hertogenbosch. Het grote financiële overschot dat de tentoonstelling oplevert, heeft de orga nisatoren reeds aan het denken gezet over de mogelijkheden voor de eerst volgende activiteit. Men heeft het ad vies gevraagd van jhr. Sandberg, oud directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, thans directeur van het Israël-museum te Jeruzalem, over de mogelijkheid van een internationale tentoonstelling van moderne kunst. De AVRO-tv heeft de jazzliefhebbers gisteravond een bijzonder groot plezier gedaan door de ontmoeting tussen Ni- na Simone (een van 's werelds groot ste jazz-zangeressen) en Boy's Big Band van de muzikale medicus Boy Edgar (waarin Nederlands beste jazz-musici verzameld zijn; Nina heeft het ensem ble zelfs Amerikaans niveau toegeschre ven!) op het scherm te brengen. Bij de eerste poging om „Teil me moie" tot klinken te 'krengen, hield ik m'n hart vast, want de sterke stem vèn Nina leek niet tegen 't koper-op-tmlle-sterk- te op te kunnen. Maar al repeterend kwam men uiteindelijk tot een gave vertolking, met pachtig gefraseerde zang van Nina Simone en een rustige, sfeervolle begeleiding. Tijdens de num mers met de ritmesectie (waarin kersverse jazzprijswinnaar Han Ben nink opviel) leek het alsof Miss Simo- nes hele lichaam muziek was. Het hoog tepunt was naar mijn mening „Do I move you?" (aardige repetitie-scènes over onder meer „the tail"). Het ge sprekje over de betekenis van het woordje „backlash" duurde wat lang: de prater in Boy Edgar bleek niet zo geweldig inventief te zijn als de musi cus in hem. Graag meer van deze, ook educatief waardevolle, uitzendingen. En dan ook weer onder regie van Bob Rooyens! J. v. d. K. Pim Jacobs, Herman Schoonderwalt, Piet Noordijk, maar ook bij een klas siek jazzensemble als dat van de Stork Town Dixie Kids. Hij begeleidde ver scheidene grote Amerikaanse jazzmusi ci die tijdens hun Europese tournee ons land aandeden. Bennink behoort ook tot de groep slagwerkers die zich in de „New Thing" (de vrije jazz) thuis voelen. Met een van de representanten van deze rich ting, de Amerikaanse altist John Tchi- cai, maakte hij een tournee door Zwe den en Denemarken. Benninks spel kenmerkt zich door 'n groot gevoel voor klankkleur, een per soonlijke, altijd stuwende en inspireren de stijl en een fors gehanteerde beat. Hij is bovendien als een bijzonder va riabel drummer te beschouwen. Bij het bekendmaken van de Wessel Ilckenprijs is het gewoonte dat de Stichting Jazz in Nederland ook altijd even de eigen stand van zaken bij houdt. Ditmaal viel er het volgende nieuwe te noteren: de oprichting van een in Nijmegen te vestigen jazzbi bliotheek is in een vergevorderd sta dium gekomen. Men beschikt nu over ongeveer duizend boeken, maar het aantal is nog groeiende. De bibliotheek zal straks deel uit maken van de in oprichting zijnde Europese Jazzfederatie, waaraan ook Oosteuropese landen zullen deelne men. Samen met de commissie Collec tieve Grammofoonplaten Campagne zal de stichting in maart volgend jaar een expositie van jazzplaten organise ren. Daar zal dan ook werk worden getoond van beeldende kunstenaars die zich aan de jazzmuziek verwant voelen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz.van de A.R.P. Spreker: Mr. W. de Kwaad- steniet, secr. van de A.R.P. 18.30 Ste reo: Kinderkoor met pianobegel. 18.55 Dansmuz. 19.30 Nws. 19.35 Muziekond. in Nederl. AVRO: 20.05 Land der mu zen: kunstkr. 20.35 Zelfportret, geschil derd door een idealist. 21.05 Stereo: Re- sidentie-ork. en soliste: mod. en klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Ven ster op de hedendaagse muz., muz. le zing 23.35 Luitrecital: kl. muz., muz. le- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Gewijde muziek: verzoekprogr. (gr). 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. NRU: 19.00 Manipuleren met de mens door middel van publiciteitsmedia, col lege voor studenten. 19.45 Pianorecital: mod. muz. 20.00 Stereo: Radio Philh. ork. (opn.): mod. muz. 21.00 De Vlaam se Bew. (II), reportage-klankbeeld. 21.30 Wat is er van onze idealen ge worden, discussie. 21.50 Franse chan sons. 22.05 Spiegel van België: pr. in samenw. met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, het wekelijks radiopr. van de NVSH. NRU: 2.è Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Liedjes uit Ja Zus ter, nee Zuster. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ .STER: 19.03 Reel. NTS: 19.07 In kleur: Schateiland, verv. verh. voor de jeugd. 19.32 Panoramiek: panorama van het wereldgeb. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 Uitz. van het Geref. Pol. Verb. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. 20.35 Young doctors (Het geheim van het leven), speelfilm, (keuring 14 jr). 22.15 Dallas- 22 nov. 1963, TV-spel (prod, van de Bel gische TV). 23.15 Journ. 23.20-23.35 Op. Kunstbezit. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. VARA. 19.03 Coronation Street, TV-feuilleton. 19.53 Reactie op reactie. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Yin Yang. 21.30 Uit Bellevue: Für Eli- se, muz. soirée. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.20 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Li. gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke gr.muz. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Blokfluit, cello en klavecimbel: klass. muz. 12.27 Me dedelingen v. land- en tuinb. 12.30 Li. gr.muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Stereo: Viool en piano: klass. muz. 14.02 Kerkorgel concert: mod. muz. 14.25 Schilder in Schoorl, klankbeeld. 14.50 Beiaardcon cert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, radioprogr. in een Notedop. 17.00 Canta America: mu ziek uit Suriname, de Ned. Antillen en omringende landen. 17.30 V.d. jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: li. klass. pl.pr. (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.58 Marktber. voor schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?... le zing. 10.20 Vocaal instrumentaal: I. Radiokoor: mod. lied II. Radio-kamer- orkest: mod. muz. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Li. gr.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Va riant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: li. gevar. muz.pr. 14.25 Stereo: Viool en piano: mod. muz. 15.00 Godsdienst, uitz. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kron. voor creatieve vrijetijdsbe steding. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht: quizcomp. tussen Vlaamse en Neder landse steden. 16.25 Li. gr.muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Kamermuz.: I. Instr. kwartet: klass. muz. II. Fagot en piano: mod. muz. NCRV: 17.45 Sport. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Progr. v.d. zieken. 9.30 Li. instr. muz. 10.00 Nieuws 10.02 Muz. bij de koffie: li. pl.progr. (11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platenkeus. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 TNT: knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Whe re the action is. 16.00 Nws. 16.02 10 RRRRRrrrrr: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Verzoekpl.progr. WOENSDAG NOVEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteren). 10.20 Japanse film. 11.50 Tr. Ouverture opus. 81, Johannes Brahms 12.00-13.30 Act.kron. 15.15 Jazzpr. 15.55 Kleuren: TV-film. 16.40 Engel, in de caleidoscoop. 17.25 Kleuren: Koorzang. 17.55 Studio-kerkd. 19.25 Filmrep. 18.55 Muz. pr. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 TV-spel. 21.35 Concert. 22.35 Journ. en weerber. DUITSLAND II 13.50 Europees dagb. 14.35 Film. 15.30 Filmrep. 16.00 Film. 17.30 Porgy and Bess in de Weense Volksopera. 18.30 Gesprek n.a.v. boete- en gebedsdag. 18.55 Kleuren: 19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.40 Kleuren: Filmrep. 21.15 Ierse balladen. 22.15 Nws. en weerber. 22.20 Progr. rond de dirigent Wolfgang Fortner. 34. Als de reder Hwa Mi blijft zwijgen, zegt Rech ter Tie: „U bent schuldig aan woeker, omkoping en machtsmisbruik, en u zult daarvoor zekei gestraft worden. Maar op het ogenblik zoeken we een moorde naar. De feiten schijnen erop te wijzen dat de moord is gepleegd om half vijf. Ik heb echter reden om aan te nemen dat hij veel eerder werd gepleegd. U was vroeg in de middag in de tuin van Ho, en ik geloof niet dat een eerloos man als u zou terugschrikken voor een moord". Hwa Min valt op zijn knieën en roept uit: „Ik zweer u dat ik er niets mee te maken heb, Edelachtbare. De andere vergrijpen geeft ik toe. Ik ben een heel zwak mens". „U had zeker een mo- tief om mevrouw Ho te vermoorden en de schuld op Fung te laten vallen", vervolgt de Rechter. Op die manier schakelde u twee lastige getuigen uit, die u hadden kunnen aanklagen van een poging tot machts misbruik tegenover een getrouwde vrouw. Maar ook als u onschuldig bent aan deze misdaad, staat u er heel slecht voor, meneer Hwa. U kunt daarom maar beter een eerlijk antwoord geven op mijn vraag: „Hebt u Ho ingelicht over de verhouding tussen zijn vrouw en de schilder Fung? Sta op en antwoord!" Hwa Min komt overeind en zegt onderdanig: „Het is waar, Edel- Ho, ongeveer een week geleden. Hij was ontzettend kwaad". Fonds vorig* ist« koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland 60. Eenmaal aan de andere kant van de zaalmuur draaide Tekko de panelen weer achter zich dicht. On middellijk gloeiden een paar kleine elektrische lamp jes aan die met hun schijnsel de lange gang tot in de verste hoeken en gaten verlichtten. „Zo, zo, da's hier piekfijn in orde!" mompelde Tekko, blij dat hij hier nu teminste toch zien kon. „Hieraan zijn kosten noch moei te gespaard. Maar dit zal wel niet op last van Kazan de Dikke, Heer van Ilpenrode, aangebracht zijn, zou ik denken. Die gang zal waarschijnlijk wel altijd bestaan hebben, maar die elektrische leidingen kunnen onmo gelijk uit 1301 dateren. Enfin, ik zal nu wel gauw ont dekken wat dit allemaal te betekenen heeft, maar met spoken behoeven ze voorlopig niet meer bij mij aan te komen!" Tekko liep de gai.g in en toen hij de hoek omgegaan was zag hij onder een groot vierkant gat in het paneel een klein trapleertje staan. „Hè, wat zou dat nu weer te betekenen hebben?" vroeg onze vriend zich af en nieuwsgierig besteeg hij het trapje. „Linnen, heel dik linnen! Maar wie zaagt er nu zo'n groot brok hout uit zo'n oud paneel om het dan weer met linnen dicht te maken? Oh wacht. Er zitten twee gaatjes in het doek! Even kijken! Hè, da's ook toevallig. Ik kan precies de plaats zien waar ik gisteravond gezeten heb. Maar dan... maar dan moet dit het schilderij geweest zijn dat me zo aangekeken heeft! Nu begin ik er ein delijk iets van te begrijpen!" Nederland Nederland Ned. sta ff ell Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng 1947 1966-1 7 1966 0è 1967 6 1965-1 5) 1964-1 5è 1964 5 1958 41 1964 44 1959 41 1963-1 4è 1961 4 1953 31 1947 3* 1951 34 1953 1-2 34 1950 1-2 34 1954 1-2 34 3 3 c.v a a. n.r.c.v.a a. MIMIIIIUtlHHHIUHIlHIIHItl IfVIIIIIVlIlflfVllltfflie Bank v. N.G. wnb.l. '57 0 id. 30-jar 1958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. Delimij. f. eert. Hoogovens nj.c.vs. Philips gem. bezit v. a. Unilever Dordtsche Petr Kon Petr f. H.A.L. Java-China p. K.L.M. Rotterd. Lloyd Scheepvaartunie Kon. Zout-Organon Bk v Ned Gem '65-1 Nat. investeringsb. '65 5ï Fr.-Gron Hyp.b. dw 6 Westl Hyp.b. u 5 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie Philips dir. 250-100'51 Pegem 1-2 1957 Pgem 1957 K.L.M 15-Jarig Ned Spoorw. 57 1-2 A.K.U f 1000 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Hoogovens B;ink Nerf 104% 99% 97 A 94% 90% 88% 89 94% 87% 84 84% 80% 72 90% 83% 74 76% 82% 88 86% 87 A 114% 59 85.5 105 104 99A 96% 93% 90% 88% 88 94 86% 83% 84 80 71% 90% 83% 73% 76% 82% 87% 86 86% 113 59.7 84.5 106 54 1099 109.1 104.1 105 640 648% 139.6 141 75% 76% 170 166 260 271 145 142 126% 125% 149.5 150 93% 92% 95% 95% 94 93 87% - 126% 129% 98% 97% 148 94% 94 82 81% 97% 97% 98% 97 93% 93% 91 91 88% 87% 94 94% 89% 89% 111% 111% 231% 230 (Slotkoersen van gisteren) Amrobank f 20,— a. 45.8 45.6 Nationale Ned. cert. 580 580% Ned. Credietb. aand. b. 177 176 Ned. Middenstandsbank a. 90 89.7 Slavenburg's Bank a. 173 172V2 Albert Heyn a. 1208 1201 Amstel Br n.r.c.v.a. 376 Va 379 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 205% 206 Blaauwhoed a. 94.6 95.5 BlijdensL-WiU. f 1000 nreva 76 74 Bols Lucas a. 181 181 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 390 167 Buhrmann-Tetterode a. 466 470 Bijenkorf n.r.c.v.a. 617 618 Calvé c.v.a. 755 Drentsch-Overijs. Houth. s. 112 D.R.U 314% Elsevier's Uitgeversmij. a. 287 Erdal mij. v. wasverw. a. 538 Excelsior metaalbuizen a. 62 Fokker a. 431% Gazelle Rijwielfabriek a. 170 Gelder Zonen, van a. 107% Gist- en Spiritusfabriek a. 700 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 120 Heineken's Bierbr. aand. 587 Holec aand 170 Intematio aand 270 Kon Ned Papierfabr a 155% Kon Ned Textiel unie eert 48% K.V.T (kon ver tap) aand 255 Meteoor Beton 93 Misset, Uitgeversmij. a. 250 Naarden Chem labr. a. 465 Naeff gebr a. 148% Nedap ned app.fabr aand 144% Ned Kabelfabrieken aand 282 Nelle. wed J. van aand 340 Nyma n.r.c.v.a. 24 Nijverdal-ten Cate a. 90 90 Overz Gas nat bez. v.a.t 99.5 100.5 Pal the a 60% 60% Pont Houthandel a. 165 169 Reesink en Co. a. 155% 155 Scheveningen Expl.mijJ. a 30 29 Schok beton aand. b 200 200 Scholten Carton en Pap a 253 250 Schuppen Sajetfabriek a 90% 91 Simon de Wit aand b. 416 410 Spaarne ver bez.500-100 a. 653 660 Technische Unie a. 244 236 Thomassen/Dr.-Verbl f.a. 99 99 Twentsche Kabelfabrtek a 356 356 Ubbink-Davo a. 16 15% Unilever 1000 cert. 7c.pr. a 109% 107% Veenendaalschp «tnoirisp a 196 740 113 314 287 64 434 171 107% 705 118% 587 168 267 155% 48 94 248 465 149 144 285 340 25 Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij. a. H.B.B bel depot 1-2 pb f In ter bonds ipb. f. Vastgoedbeifonds part Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a Canadian Pac. Railw eert. Int. Nickel Cy Can cert Shell Can. (10 a.) cert. ATT 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors cert Kennecott Copper cert Phillips Petroleum cert R.C.A cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a. cert U.S. Steel (10) cert Wool worth cert Bank v N.G. '58 1-2-3 4! Nat. Bk v Midd Kr. '66 7 British Petrol 1966 71 Ned. Gasunie 1966 54 Rott. Rijn Pijpl mij. 5* Grasso's Kon. Mach.f. 43 Meteoor beton 51 Stokvis en Zonen 41 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr eert Edy emaille a. Krasnapolsky, a. Lips en Gispen eert VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) A.K.U. 59.90—60.40; Hoogovens 108.50— 109.50; Kon. Olie 143.00—143.50; Philips 113.30114.50; Unilever 107.10—107.60. 168 135 152 62 496 148% 712% 67 753 635 643 178.5 219.5 214.5 408 98.4 58% 118'/* 29% 51*/« 44s/» 31% 86s/» 47% 83 154 98 80% 42% 58% 58s/» 41% 62% 33s/» 40% 25s/« 86s/« 101% 104 IOOH 101% 90Vi 79 88% 102 166 145 82 58.2 117 167 132 154 61% 498 160 753 635 643 178 217.9 213 408 98 57A 120 29% 52% 44s/» 31% 47s/» 81s/» 152s'4 100s/» 80% 41s/» 57s/. 41% 62s 33% 40% 26V« 86 lOOVs 104 100s'» 101 90 79% 88% 101 165V* 82 58 116s'» AMSTERDAM, 21 november Ook vandaag is, evenals gisteren, de stem ming ter beurze voor de meeste inter nationale waarden beslist niet tegenge vallen. Het tegendeels was eerder waar. De meeste hoofdfondsen gaven een koersherstel te zien na de flauwe stem ming van maandag. Zo opende Kon. Olie op 141.20 tegen gisteren als slot- prijs 139.80. Unilever werd verhandeld op 105.50 (104.20). Philips bleef bij de ze fondsen ver achter met een eerste koers op 109.60 (110.10). AKU verbeter de 2 dubbeltjes tot 59.40. Hoogovens werd een gulden hoger geadviseerd op 106. De handel in al deze fondsen was kalm. In Unilever en Kon. Olie was vraag van het publiek, alsmede dek kingsaankopen door de beroepshandel. Wall Street had maandag in het eer ste beursuur grote verkopen te verwer ken als gevolg van de devaluatie van het pond sterling alsmede de disconto verhoging in Engeland en Amerika. Het Dow-Jonesgemiddelde voor industrie aandelen daalde in dat uur liefst 16 punten. Later echte, trad in New York een krachtig koersherstel in als gevolg van vraag door „koopjesjagers", waar door 10 punten van het Dow Jones-ge middelde kon worden ingelopen. Dit krachtige koersherstel alsmede het feit, dat ook de stemming iri Londen, waar de beurs gisteren gesloten bleef, niet tegenviel, bracht in Amsterdam kopers in de markt. Later zakte Philips even in tot 108.60, door Amerikaans aanbod, om daarna weer te herstellen tot 109.40. AKU liep op tot 59.70. Unilever moest iets terrein prijsgeven op 105.20. De handel bleef echter kalm. Vergeleken met het laag ste niveau van maandagavond, toen Philips daalde tot 107, Kon. Olie 138.80 en Unilever tot 102.70, moet worden geconstateerd dat deze fondsen van daag zelf aan de vaste kant waren. De scheepvaartwaarden waren me rendeels iets gemakkelijker. Van Nie- velt echter lag op 119 gevraagd in de markt. Van de cultures daalde HVA ruim een punt. De staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet leningen wederom flauw, de overige leningen lager. De internationale waarden verlieten de beurs op vrijwel het hoogste punt van de dag. AKU deed 59.60, Philips 109.80, Unilever 105.60 en Kon. Olie 141. KLM was zeer vast met een koersver- betering van elf gulden. Hoogovens steeg een gulden. Van de scheepvaart waarden verbeterde Kon. Boot van 88 tot 92. AMSTERDAM Philips heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst behaald van f 227 miljoen. Dit is f 9 miljoen of 3,8 pet. minder dan in dezelfde periode van 1966. In het derde kwartaal was de winst gelijk aan die van 1966, namelijk f 79 miljoen. Daarmee is aan de dalende beweging van het winstcijfer een eind gekomen. „Voor het lopende kwartaal blijft Phi lips beslist positief", verklaarde giste ren de heer W. A. de Jonge, vice-pre sident van het concern, in Amsterdam. Deze periode pleegt de grootste omzet en het hoogste winstcijfer te tonen. Vo rig jaar kwam de winst toen uit op fill miljoen. „De devaluatie van het pond had het bestuur reeds lange tijd voorzien", al dus de heer De Jonge. „Er waren reeds zodanige boekingen verricht dat de waardedaling van de Britse munt geen nadelige invloed heeft op het resultaat. In de boekingspost „herwaardering" zit voldoende reserve om een en ander op te vangen. Dit geldt ook voor de En gelse Pye." In de eerste negen maanden steeg de omzet van Philips met ca. zes procent tot ruim f 5,9 miljard. De winstmarge (de nettowinst in procenten van de om zet) steeg iets van 3,8 procent in de eer ste twee kwartalen tot 3,9 procent in het derde kwartaal. Dat de nettowinst over de eerste ne gen maanden nog lager uitkwam, kan voor een groot deel worden toegeschre ven aan de sterke stijging van de ren telasten. Deze hebben de „overige baten en lasten'.' in rode cijfers doen stijgen van f 133 miljoen tot f 163 miljoen. De hogere lasten waren voor de helft het gevolg van de rentestijging. De ande re helft kwam op rekening van de uit breiding van het aantal leningen. De verkoop van de kleurentelevisie apparaten was in augustus in Duitsland een groot succes. De industrie raakte tot en met december uitverkocht. Hier door daalde de verkoop van zwart-wit toestellen in Duitsland (en ook elders) iets meer dan Philips had verwacht. Daarentegen was de verkoop van kleu- rentoestellen in ons land en ook in Engeland tot voor de devaluatie een succes. In elk geval heeft Philips de verkoopverwachtingen in Europa voor 1967 van 100- tot 150.000 toestellen moeten verhogen tot tweehonderddui zend. De sector telecommunicatie ont- I wikkelt zich voor Philips weer zeer goed. EMMELOORD De Centrale kamer van handelsbevordering zal komend jaar geen extra steun van de overheid krijgen. Zij had gerekend op een ex traatje van 1,7 miljoen dulden. De voorzitter van de kamer, de heer S. J. van den Bergh, zei dit gisteren op een industriële contactdag in Emmeloord. De heer Van den Bergh was het al lerminst eens met de beslissing van de regering. Juist nu de devaluatie van het pond en andere valuta onze concur rentiepositie heeft aangetast, is een steuntje in de rug meer dan nodig, vond hij. O fc' 4 ,1 AMSTERDAM, 21 nov. Contante prijzen: Londen 8.73%8.73%; New York 3.59%—3.60%; Montreal 3.34Ü— 3.35A; Parijs 73.33%—73.38%; Brussel 7.25%—7.25%; Frankfort 90.25—90 "0; Stockholm 69.56%—69.61%; Zürich 8." t; —83.41; Milaan 57.77%—57.82%; Ko[ hagen 48.32—48.37; Oslo 50.37%—50." Wenen 13.90%—13.91%; Lissal 12.38%—12.39%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2