„Hollantor" wijzigt bedrijfsnaam in Firet N.V. Kabinet De Jong geeft 'n totaal nieuw beleid 400 kanaries in N. V. V.-gebouw Nieuwe produktieruimte in gebruik genomen C.H. U. -KAMERLID BOERSMA: Ledenwinst voor VKPV FIR ET n-v, Aftandse verfkuip stremde verkeer Samenwerking Sociaal beleid Cadeau Gematigde eisen voor vernieuwing in onderneming MR. PORTHEESE VOOR V.V.D. Terugslag van devaluatie Loonvorming Bijeenkomst P/GU in Achterberg Wie mist horloge Goede opbrengst astma-collecte WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 Staf en werknemers van Firetstonden dinsdag even stil bij een mijlpaal voor dit in veel opzichten merkwaardige bedrijf: de j ingebruikneming van een j nieuwe produktieruimle. VEENENDAAL Wat voor het merendeel van het personeel al lang geen geheim meer was, werd dinsdagmorgen bij HolantoT officieel uit de (vezelvlies) doeken gedaan: de naam „Hollantor" heeft afgedaan en wordt vervangen door „Firet". Onbekend is „Firet" niet, omdat deze naam al gedurende tal van jaren aan het bedrijf was verbonden met betrekking tot de fabricage van vezel- vfiesprodukten. De bekendmaking van de nieuwe naam viel samen met het ingebruiknemen van een nieuwe produktie- en kantoorruimte waardoor de produktiecapaciteit kan worden verdubbeld. Om hiertoe te komen zijn o.a. ultramoderne machines geïnstalleerd. Dinsdag werd tevens een Firet boreling ten doop gehouden, namelijk de start van het Arachne-project (doorbreien van vezel vliezen). Deze onderneming gaat in de toekomst geheel zelfstandig opere ren. Een en ander was voor het personeel aanleiding de directie een cadeau aan te bieden in de vorm van een zonnewijzer die op het voorplein van het bedrijf aan het Verlaat te pronk staat. De vervaardiging van ondertapijt is na de produktie van tussenvoering een grote tweede geworden. Hollantor (par don FIRET zou Firet niet zijn als het stilstond wat betreft het vervaardigen van andere non-wovens. Het is toeleve rancier voor tapijtfabrieken, die elektro technische industrie, de woning- en uti liteitsbouw en nog een handvol andere industrieën. Sinds kort houdt men zich ook bezig met de fabricage van een kunstleerprodukt voor de schoenindus trie. „Het probleem is niet wat we kun nen maken maar om het goede er uit te kunnen selecteren,", aldus directeur J. D. v.d. Velde bij zijn opsomming wat er alzo binnen de Firet-muren wordt geboren. Behalve de reeds ge noemde ondertapijten en tussenvoering zijn dat: drager voor synthetisch leer, isolatievilten, filters voor diverse doel einden, afdekking akoestische plafonds, overlays (bouwpanelen), matrasbe schermers, meubelvilt, chafer voor au tobanden en half geleidende non-wo- vens. Hoofdgrondstoffen zijn hierbij o.a. nylon, acryl en polyester. De stijgende omzet vroeg voorzie ningen op ruimtelijk gebied. Een nieu we produktieruimte brengt het produk- tie-oppervlak thans tot ca. 12.000 m2 (begonnen is met ca. 3.000 m2), thans is nog een uitbreiding met ca. 6.000 m2 mogelijk. Nieuwe kantoren zijn er bij gekomen, bestaande uitgebreid. Labora toria van de afdeling fundamenteel on derzoek en de afdeling produktieontwik- keling, alsmede het laboratorium ten behoeve van de kwaliteitszorg en het confectie-technische laboratorium, zijn vergroot en vernieuwd. In de nieuwe produktieruimte zijn ultra-moderne produktie-eenheden op gesteld, voor een groot deel naar eigen ideëen uitgevoerd. De internationale inbreng van know how op technisch en commercieel ge bied is bij deze ontwikkelingen onont beerlijk. De samenwerking met Ame rikaanse, Engelse, Australische en Scan dinavische partners is voor FIRET NV dan ook van grote betekenis, voor al bij de proces-technische ontwikkeling en het meer fundamentele onderzoek. Tijdens de laatste „joint meeting", die in het voorjaar in Nederland plaats vond, is een programma voor nog nau were samenwerking en coördinatie van inspanningen opgesteld. Op basis van marktverwachting en lange termijn planning is de organisa tie opgebouwd en uitgebouwd. Vooral de onderzoekafdelingen zijn met spe cialisten versterkt, o.a. de afdeling pro- ces-techniek, evenals technische advies diensten als de confectie-technische dienst en de bouw-technische advies afdeling. Hieruit blijkt weer, dat bij FIRET NV hoog-kwalitatieve produk- ten primair staan. Know How speelt op dit terrein, zoals reeds is aangege ven, een zeer belangrijke rol. Het be drijf (de produktie-afdelingen) is daar om contractueel verboden terrein voor buitenstaanders. Commerciëel zijn er drie geografi sche gebieden te weten: de Benelux, Duitsland en Oostenrijk - Zwitserland - Griekenland elk beheerd door een ver koopleider. Wat de produktie betreft, kent het be drijf thans twee hoofdafdelingen, name lijk de afdeling chemisch gebonden non- wovens en de afdeling mechanisch ge bonden non-wovens. Ook op sociaal gebied zoekt FIRET NV (momenteel ca. 220 personen) naar eigen wegen. Belangrijk zijn daarbij de volgende punten: Een dynamische onderneming heeft behoefte aan energieke en zelf standig denkende, goed opgeleide men sen. Door gerichte externe en interne cursussen wordt getracht de nodige ken nis bij te brengen. Voor de algehele ni veau-verhoging van de operators zijn de cursussen Algemene Ontwikkeling (in 1964 gestart) van eminent belang. Naast Nederlandse taal. rekenen, be drijfskunde en maatschappijleer, wordt tegenwoordig op verzoek ook Engels ge geven. Een aantal volgt de chemicien- opleiding. De interne operator-cursus sen hebben reeds een groot aantal be dieningsvaklieden opgeleverd. Boven dien, nagenoeg elke werknemer wordt tevoren psycho-technisch getest, zodat een scherpe selectie kan worden toege past. Voor de industriële werker van van daag bestaat het gevaar, dat hij: geen overzicht heeft van zijn aandeel in het produktieproces, inzicht mist in het algemente bedrijfsgebeuren. In het ka der van 't Multi-functie-systeem wordt de werknemer bij FIRET NV de kans gegeven zich in verschillende functies te bekwamen. Het meedenken wordt belangrijk ge acht. De cursussen Algemene Vorming De directeur zette onver vaard de schaar in een grote lap vezelvlies die het cadeau van het personeel bedekte. dienen hierbij de basis te leggen. Ver der worden o.a. groepen gevormd, die bepaalde taken, verantwoordelijkheden en bevoegheden krijgen. Er is een eigen CAO. Daarin zijn de typische FIRET-systemen met betrek king tot beloning opgenomen. Sedert september j.l. krijgt ieder zijn salaris eens per periode uitgekeerd (een perio de is 1/10 jaar). Tevens heeft iedereen een bankrekening geopend, zodat de sa larisbetaling geheel giraal kan worden afgewikkeld. Uitgebreide voorlichting op het gebied van huishoudbegroting en het gebruikmaken van bankdiensten is gegeven. FIRET nv kent een bedrijfsraad, die regelmatig onder leiding van de alge meen directeur bijeenkomt en goed functioneert. Te zijner tijd zal deze om gezet worden in een ondernemingsraad. Daarnaast is er een Vrouwenraad (voorjaar 1966 gesticht), als instelling blijkbaar uniek in de wereld. Deze Vrouwenraad, waarin echtgenotes van werknemers zitting hebben, heeft zich reeds met tal van praktische proble men bezig gehouden, zoals: interne koopregeling eigen produkten, overgang weeksalaris naar periodesalaris, bank diensten, produktvoorlichting, kinder middagen, pensioenen, Sociaal fonds en gezinshulp. Tijdens een koffiemaaltijd in de nieu we produktie-afdeling waarbij vrijwel alle werknemers van de drie ploegen, staf en een aantal genodigden aanzaten overhandigde de voorzitter van de be drijfsraad de heer Ambtman de direc tie symbolisch een zonnewijzer die op het voorplein een plaats heeft gekre gen. Later werd de fraai uitgevoerde stoffering van 't voorplein officieel ont huld door de directeur de heer J. D. van der Velde. De zonnewijzer draagt een opschrift in het Latijn dat in Ne derlands omgezet luidt; „De zon zal het teken geven, wie zal de zon bedrieglijk noemen." Vanzelfsprekend werd daar bij de wens uitgesproken dat de zon over FIRET nv zal schijnen in dezelf de mate als dat bij „Hollantor" het ge val was. VEENENDAAL Het transport van een afgedankte verfkuip uit de Frisiafabriek aan de Kerkewijk heeft gisteren geruime tijd het verkeer op de Kerkewijk gestremd. Twee grote wagens van het trans portbedrijf Schoonhoven die tussen kwart voor tien en elf uur de ene kant van de Kerkewijk versperden, moesten het karwei klaren en een aantal politiemensen had handenvol werk om het verkeer op deze drukke verkeersader in goede banen te hou den, temeer omdat alle fietsers, die richting zuid wilden over de rijbaan geleid moesten worden, omdat het rijwielpad ook al door de „verhuizers" in beslag genomen werd. Met enorme handigheid bespeelde het personeel van het transportbedrijf takels en stroppen en langzaam maar zeker werd het tientallen kubieke me ters grote en tonnen zware gevaarte uit het gebouw gehaald. Tevoren was reeds een muur weggebroken. Om elf uur verdween het gevaarte op de laag- assige oplegger met onbekende be stemming in de Raadhuisstraat. Van de zijde van de Frilandia werd meegedeeld dat de verfkuip verkocht is, omdat hij door de samenvoeging van de Frisia met de Hollandia Wol- en Kousenfabriek in het nieuwe pand achter de Tuinstraat overbodig ge worden is. In de nieuwe fabrieksruim- te staat modernere apparatuur. Radicale gedachten zijn niet alle nieuw VEENENDAAL Drs. J. Boersma, lid van de Tweede Kamerfractie van de Anti-Revolutionaire part(j en vorige week gekozen tot lid van het dagelijks be stuur van het CNV, hield dinsdagavond in hotel „De Korenbeurs" een lezing over het onderwerp „De onderneming". In z(jn rede, die gehouden werd op uit nodiging van de AR-kiesvereniging, ging h(j op een aantal hoofdlijnen van het moderne ondernemingsbeleid in, de details met opzet negerend: „De details zullen nog uitgewerkt moeten worden, maar die zjjn ook niet zo belangrijk, als er over de hoofdpunten overeenstemming bestaat", merkte hij enkele malen op. Aan het slot van z(jn inleiding herinnerde de heer Boersma eraan, dat veel „moderne" en „radicale" gedachten reeds vroeg door AR-voormannen geopperd waren. Als voorbeeld noemde h(j Groen van Prinsterer en Kuyper, die reeds hun gedachten hadden laten gaan over de „schappen". Duidelijk werd uit de rede van de heer Boersma, dat de eisen van de „Chris ten-radicalen" minder revolutionair schijnen, dan ze in werkelijkheid zijn. Hoewel zelf tot de groep „radicalen" behorend, bleek hij toch zeer gematigd in zijn eisen tot vernieuwing van het ondernemersrecht. Bij een vernieuwing van de raad van commissarissen zou hij niet verder willen gaan dan een verhouding op fifty-fifty-basis tusser. kapitaal en arbeid en in een antwoord op 'n vraag verminderde hij die verhou ding zelfs nog. Toch was de „medezeg genschap" in de bedrijven een punt waarover de heer Boersma lang uit weidde. „Waar de macht van de factor kapitaal toe kan leiden zien we in het geval „Van Heijst". Ook bij een bedrijf in Veenendaal (kennelijk doelde hij op de KVSW) hebben we dit gezien. De verwikkelingen in dat Veenendaalse be drijf hadden tot een faillissement kun nen leiden", meende hij. „Met een der gelijke ontwikkeling mogen we geen vrede hebben, maar we moeten zoeken naar een betere vorm van medezeggen schap". Hij pleitte voor een uitbreiding van de controle op de leiding, waarbij hij voornamelijk dacht aan het uitbreiden van het aantal commissarissen. Tet „en quêterecht", dat momenteel onderwerp van studie uitmaakt in de SER (waar van de heer Boersma ook deel uit maakt) zag hij hooguit als „een stokje achter de deur". Werknemerscommis sarissen waren volgens hem een betere oplossing. „Je ziet dat veel commissa rissen door dezelfde personen vervuld worden", stelde de spreker, „het lijkt wel of men commissariaten, verzamelt, zo als anderen postzegels. Hij was geen voorstander van 't Duitse systeem „ar beiderscommissarissen", waarbij een commissaris uit de arbeiders gekozen wordt. „Die man strijkt zijn beloning op en de helft daarvan moet hij uitge ven aan bier om de volgende keer weer gekozen te worden. „Namens de arbei ders zouden deskundigen zitting moe ten hebben, die het belang van de ar beider in het oog houden en ook het vertrouwen van hem genieten, maar geen bestuurders van de vakbond mo gen zijn. Uit de voorbeelden die hij noemde, waaronder namen als „Rut- ters, prof. De Gaay Fortman" en der gelijke, bleek de vrees van een der aanwezigen gerechtvaardigd, dat er weer een nieuwe groep van „commis- sariatenverzamelaars" zou kunnen ont staan, „maar deze mensen moeten het belang van de gehele onderneming in het oog houden, met als specialiteit de factor arbeid", verduidelijkte hij. VEENENDAAL Gisteravond hield mr. F. Portheine een lezing tijdens een propagandabjjeenkomst van de VVD in Hotel Vonk. Het onderwerp van de lezing was: „Geeft het kabinet De Jong een nieuw beleid?" De heer Portheine meende deze vraag in zijn lezing positief te moeten beantwoorden. Naar hij zei niet omdat de VVD momenteel een regeringspartij is, maar omdat door het huidige kabinet weer een evenwicht tot stand wordt gebracht in de regering waardoor een verdere groei van de welvaart in Nederland bewaarheid wordt. Mr. Portheine rekende zijn geringe aantal toehoorders voor, dat wanneer er geen kabinet De Jong was gekomen en bijvoorbeeld het kabinet Zijlstra er nog was geweest, de regering vandaag een tekort had gehad van een miljard. Het kabinet De Jong heeft een tekort van 120 miljoen. Verder sprak de heer Por theine van het onbehagen en de verwar ring bij de Nederlandse bevolking door de sterke conventionele taboes. Ook be staat er volgens hem onbehagen door het gevoel, dat de staat al te sterke voorzieningen verstrekt. Hierbij merk te hij op da) de VVD in beginsel voor alle noodzakelijke vernieuwingen is. Volgens de heer Portheine heeft het huidige kabinet oog voor alle ontwikke lingen en regeert het rustig en krach tig; „Het laat veel over aan het initia tief van de bevolking", zei hij. „De be volking is essentieel ingeschakeld". Bij dit voor de VVD toe te juichen facet van de huidige regering neemt deze partij volgens de spreker een dynami sche positie in. Het kabinet De Jong is volgens de spreker duidelijk anders dan de vorige kabinetten; zowel op universitair-, on derwijs- als woningbouwgebied. „Het huidige kabinet heeft ook een meer so ciaal gezicht, dus een meer reëel ge zicht", aldus mr. Portheine. De huidige regering vergeet volgens de heer Por theine ook de kleine zelfstandige niet, ook al voelen deze zich vaak van ieder een verlaten. „We denken maar aan het bedrijfs-ontwikkelings krediet", merkte hij op. Mr. Portheine haalde verder de deva luatie van het Engelse pond even aan. Volgens hem is dit een ongunstige fac tor, al is deze niet zo sterk meer. Door deze devaluatie kunnen bepaalde arti kelen uit Engeland in prijs dalen, maar de heer Portheine noemde deze „scho ne schijn alleen maar verlies". Hij noemde de devaluatie een van de aller grootste gebeurtenissen op sociaal-eco nomisch gebied van dit jaar. Volgens hem kon de devaluatie een kostenver hoging tot gevolg hebben, welke kritisch bezien moet worden. Tenslotte sprak hij nog over het sys teem van de loonvorming. Volgens hem moest er een volledige vrijheid van loonvorming zijn zonder veel inmen ging van de regering. Hierdoor krijgen de werkgevers, zowel als de werkne mers een grote mate van verantwoor delijkheid. Nadat de heer Portheine de verschillen tussen de vorige kabinetten en het kabinet De Jong had aangetoond kregen de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Hierbij vroeg o.a. het Veenendaalse raadslid mevrouw H. Budding-de Vries Lentsch hoe het mogelijk is, dat de VVD, die de belastingen zo laag moge lijk wil houden, het goedkeurt dat de gemeentelijke belastingen steeds toene men. De heer Portheine noemde dit een groot probleem. De oorzaak zag hij in het feit dat men in de Tweede Ka mer alles in een groot verband ziet ter wijl dat bij de gemeente niet het geval is. „Als de gemeente een schouwburg wil bouwen die bijvoorbeeld 25 miljoen kost, dan heeft men de bestaande in komsten. Die schouwburg moet echter betaald worden en daar kan men de bestaande inkomsten niet voor gebrui ken. Dan gaan de gemeentelijke belas tingen omhoog." Nadat mr. Portheine nog enkele vragen van de aanwezigen beantwoord had werd deze geanimeerde propaganda-avond van de VVD door de voorzitter gesloten. VEENENDAAL De tentoonstelling van de Veenendaalse Konijnen- en Pluimveefokkers Vereniging V.K.P.V., die vorige week in de Eierhal werd ge houden, is een groot succes geworden. Het aantal bezoekers is zeer groot ge weest. In dit opzicht werden alle vori ge tentoonstellingen overtroffen. Ver schillende dieren, zowel pluimvee als konijnen zijn van eigenaar veranderd, hetzij door ruiling of door aan- of ver koop. Ook kwamen zich weer een tiental nieuwe leden aanmelden. Volgens het bestuur is dit wel het mooiste succes van de tentoonstelling. Vooral in de sector pluimvee, sierduiven, sier- en watervogels kwamen zich nieuwe leden aanmelden, zodat voor de volgende ten toonstelling in 1968 weer meer dieren kunnen worden verwacht. Eén zorg kent de V.K.P.V. nog steeds en dat is het kooienmateriaal voor de tentoonstelling. Gaarne zouden het be stuur en de leden der V.K.P.V. dit in eigen bezit hebben, maar dit vergt een bedrag van f 3000.- tot f 3500,-. Voor de aanschaf van kooienmateriaal, werd vorige week een verloting gehouden. De winnende nummers waren: 175, 2565, 310, 4714, 462, 2554, 1703, 2755, 4436, 2049, 4596, 3412. 3457, 1736, 3025, 292, 4005, 2548, 1811, 3498, 242, 3613, 4832, 1150 en 510. De prijzen kunnen afgehaald worden op vertoon van het winnende lot tot 1 december bij: J. v. Nieuwamerongen, Fluiterstraat 45, Veenendaal. ACHTERBERG De Wageningse dierenarts de heer L. H. Wouda spreekt donderdag 23 november in de aula van de school te Achterberg. Hij komt op uitnodigigng van de PJGU een inlei ding houden over het onderwerp „De eiwitvoorziening van de mens in de toekomst". VEENENDAAL In het NVV-gebouw aan de Tuinstraat is men gister middag begonnen met het opbouwen van de jaarlijkse tentoonstelling van de Kanarie-fok vereniging „De Gelderse Vallei". Bovendien keurden de heren J. Blankestijn en D. van Ginkel vanaf dat tijdstip alle kanaries, die vrijdag van 's avonds 7 tot 10 uur en zaterdag van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur te zien zijn. Deze tentoonstelling is een van de eerste gelegenheden in Nederland waar men kanaries met de nieuwste kleuren kan bezichtigen. Enkele fokkers zijn zelfs naar 'Parijs geweest om opaal-kleurige kanaries te kunnen fokken, een soort die in ons land nog vrijwel nergens te zien is. Een lid van de tentoonstellingscom missie, de heer J. van de Weerdhof, vertelde het een en ander van de ko mende tentoonstelling. De veertig le den van de Veenendaalse vereniging brengen in totaal vierhonderd vogels van de meest uiteenlopende kleuren. Al le vogels zijn naar hun kleur gerang schikt, hetgeen elk jaar weer een tijd rovend werk is. Naast twee of vier vo gels van dezelfde kleur zijn op de ten toonstelling ook vogels te zien met een unieke kleur. Uiteraard zijn deze vo gels over het algemeen het kostbaarst. Er heerste gisteren een grote bedrij vigheid in de ruime zaal van het NW- gebouw. Morgenavond zal behalve deze bedrijvigheid ook nog een grote span ning in de zaal aanwezig zijn. Om acht uur worden dan n.l. de prijswinnaars bekend gemaakt. Vrijdag en zaterdag a.s. kan het Veenendaalse publiek het gevogelte gaan bezichtigen en eventueel de naar zijn smaak beste vogel uitkie zen, om die te kopen. Ook het bekijken van dit kleurrijke, levende goed is de moeite waard. ELST Gevonden: bruine portemon- naie, ring met deursleutels, ring met contactsleutel, bril in koker, bruine da mesregenjas. Verloren: linker bruine lederen he renhandschoen, herenportemonnaie in houdende ca. f 25,-, bruin kinderschoen tje en damespolshorloge. Aan komen lopen: Bouvier. Inlichtingen Rijkspolitie Eist. VEENENDAAL Het astmabestrij- dingsfonds blijkt zich in Veenendaal in een toenemende belangstelling te ver heugen. Bij de eerste collecte voor dit doel, in 1964, werd een totaalbedrag van f 3388,52 ontvangen. Vorig jaar was dit opgelopen tot f 4821,27 en tij dens de vorige week gehouden collecte kwam er f 5657,64 binnen. Bij het to taalbedrag van dit jaar zijn nog niet geteld enkele door bedrijven toegezeg de giften. Het comité rekent er op nog tenminste f 150,te ontvangen, zodat er ten opzichte van vorig jaar een stij ging zal zijn van omstreeks f 1000,—.

De Vallei | 1967 | | pagina 3