Kamer oefent druk uit op Luns inzake Vietnam Rennies Anderhalf jaar eis voor dodelijke messteek Jaar eis tegen man die onbevoegd als arts werkte bij het G.A.K. Gaarkeuken-aandeel trok kopers Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! Seksuele voorlichting op scholen nog geen succes [Miss Worlds te gast in Drente PvdA en D '66 kondigen nieuwe motie aan Zwak vlees Beurs en zondag All-in tarief „REGERING MOET AANDRINGEN OP STOPZETTEN BOMBARDEMENTEN" Brandend maagzuur, Kettingbotsing op Belgische autoweg LACHWEKKENDER „VERANDERING" Suharto naar Egypte ZIJN KANS SMOESJES Kosmos-191 gelanceerd Minister: Investeringen langzaam bevrijden van omzetbelasting Twee doden door botsing in mist De vier middelen9 verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Twee mannen bij ongeluk met lift omgekomen Prins Claus zag film „De Hoge Veluwe" WOENSDAG 22 NOVEMBER !9o/ ADVERTENTIE ROTTERDAM Op ongeveer tachtig scholen, verspreid over het hele land, heeft de NVSH seksuele voorlichting ge geven; soms binnen de schooltijden, met medewerking van de schoolhoof den, soms daarbuiten. De voorlichting werd in groepen gegeven door daartoe opgeleide gespreksleiders. Het nemen van beslissingen over de vraag: wel of niet seksuele voorlich ting op scholen schijnt geen gemakke lijke zaak. In Den Haag heeft de NVSH op vier ulo-scholen bij wijze van experi ment voorlichting gegeven. De wethou der van onderwijs drs. H. J. Wilzen heeft dat experiment als geen onver deeld succes" gekenschetst. In Rotter dam heeft wethouder drs. J. G. van der Ploeg zich er in het openbaar over ver wonderd, dat de Rotterdamse commis sie die er nu al een paar jaar op stu deert, nog steeds geen rapport heeft uitgebracht. De secretaris van de commissie, de zenuwarts J. van Londen, moest toege ven dat het onderzoek veel tijd heeft ge vergd. De commissie is gevormd uit de Centrale Raad voor de geestelijke volksgezondheid. Daarin zijn nog al wat beslissingen geweest en bovendien is de kwestie zeer ingewikkeld. De vergade ring in januari zal geheel aan het vraagstuk zijn gewijd en kort daarna zal advies aan B. en W. worden uitge bracht. Hoewel nog geen besluiten zijn geno men. is de verwachting van dokter Van Londen, dat een goed voorstel op tafel zal komen. Daarin zou de mogelijkheid worden opengelaten van kadervorming uit de onderwijskrachten. In dat geval zou de voorlichting door de scholen zelf worden gegeven en niet door de NVSH. De Haagse arts F. E. J. Bouricius is leider van een der consultatiebureaus van de NVSH. Hij is ook een groot voor stander van seksuele voorlichting op de scholen. „Wil die voorlichting een suc ces worden", zei hij ons, „dan zullen de ouders daarbij betrokken moeten wor den. Zij moeten weten wat hun kinde ren verteld zal worden." „Wij moeten en mogen niet vergeten, dat er in dit opzicht drie soorten ouders zijn: zij die hun kinderen niets willen vertellen; de groep vaders en moeders die het wel wil maar niet kan; en zij die het wel kunnen en ook doen". „Ik geloof', zei dokter Bouricius, „dat de verantwoordelijkheid voor de voorlichting bij het onderwijs ligt. Wil een zaak als deze slagen, dan moet zij goed in het vat worden gegoten. Als het experiment in Den Haag geen succes is geweest, dan heeft het onderwijs dat aan zichzelf te wijten". „De NVSH heeft alleen hulp geboden bij de opleiding van de gespreksleiders. Het was dus meer een technische kwes tie dan wat anders. Eén van drieën: of die opleiding is niet goed geweest, of de selectie niet, of men heeft niet op de ouders gewerkt, zoals in Ridderkerk wel is gebeurd. Als wethouder Wilzen zegt: „Sommige mensen van de NVSH ge ven blijk van onevenwichtigheid", dan beweer ik: „Bij het onderwijs zitten ook onevenwichtigheden". In Ridderkerk is op een aantal open bare lagere scholen voorlichting gege ven'aan de leerlingen van de vijfde en zesde klassen. Dat is gebeurd op ver zoek en met medewerking van de ouders. De proef heeft een jaar ge duurd. Gezien de grote weerklank in het land wordt nu met belangstelling uitgezien naar een eventuele voortzet ting van deze voorlichting. Een besluit daarover is nog niet genomen. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisin- ga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft onlangs de situatie scherp weerge geven toen hij opmerkte: „Seksuele voorlichting is een facet van een veel groter probleem: het opvoeden van on ze kinderen tot goede staatsburgers." ADVERTENTIE DEN HAAG Mr. Luns hangt weer een motie over Vietnam boven het hoofd. Tijdens een debat in de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken, waarin gisteren de minister het onveranderde kabinetsstandpunt ver dedigde, kondigden de socialist drs. Ruygers en de D'66-er mr. Van Mierlo aan, dat van hun kant in de plenaire vergadering van de Kamer in december uitspraken over het Nederlandse Vietnambeieid zullen worden gevraagd. Uit de commissie was mr. Luns van verscheidene kanten de vraag voor gelegd uitvoering te geven aan de motie van de KVP-er dr. Schuyt, die op 25 augustus door de Tweede Kamer was aangenomen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! BRUSSEL Op de autoweg van Brussel naar de kust, heeft zich dins dagmiddag ten zuiden van Aalst in dichte mist een serie kettingbotsingen voorgedaan, waarbij een tiental men sen ernstig is gewond. De eerste botsingen deden zich des middags om drie uur voor, waarna ge ruime tijd steeds meer auto's op de wrakstukken van de andere wagens in reden. De regeling van het verkeer en het bergen van de gewonden werden ernstig belemmerd door de mist, die 't zicht ter plaatse tot enkele meters be perkte. De politie moest ten einde raad om zes uur 's middags de autoweg voor al le verkeer sluiten. Deze motie eiste, dat de regering bij de Verenigde Staten zou aandringen op onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viët- nam. Mr. Luns heeft dit toen gewei gerd en de inhoud van de motie, als zijnde de mening van de Kamer, ter kennis gebracht van Washington en de Verenigde Naties. Gisteren opende de anti-revolutionai re woordvoerder dr. Boertien de rij met de dringende vraag, zoals hij zei, of de regering deze motie nu wilde uit voeren. Dr. Schuyt informeerde slechts of de regering al dichter bij het stand punt van de Kamer was gekomen. Drs. Ruygers legde meteen zijn drei gement op tafel, waarbij mr. Van Mier lo zich aansloot. Deze vond. dat het conflict tussen regering en Kamer al maar lachwekkender en onhoudbaar der werd. De liberaal mr. Toxopeus meende echter, dat de Kamer niet om de ha verklap moest vragen of het regerings standpunt misschien wel veranderd was. Dit vond hij niet bevorderlijk voor het aanzien van het parlement. De so cialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl zei hierop, dat het onvermijdelijk was dat de Kamer er naar vroeg. Het standpunt van de regering is nog onlangs Ln het kabinet besproken, ant woordde mr. Luns, maar er is op dit moment nog geen aanleiding gevonden om bij de Verenigde Staten aan te dringen op onvoorwaardelijke stopzet ting van de bombardementen. De AR-fractievoorzitter mr. Biesheu*. vel meende hierin een verandering in de toonzetting van de minister te be speuren: „U zei nog niet", Drs. Den Uyl interrumpeerde: „Dit zei de minis ter in augustus ook". Mr. Luns zei dat er geen enkele aan wijzing bestaat dat de Noordviëtnamese regering in Hanoi wil onderhandelen, maar de houding van de Amerikanen is ook niet strakker geworden. Volgens drs. Ruygers betekende dit antwoord, dat de minister zelfs weigert de overwegingen van de Kamer in be schouwing te nemen. Dr. Boertien be treurde het antwoord van Luns zeer en zei op bitse toon, dat de AR-fractie er op zou terugkomen. Ook voor de CH- fractievoorzitter Mellema bleek het een „grote teleurstelling" te zijn en mr. Van Mierlo sloot zich kortaf aan bij drs. Ruygers en dr. Boertien. DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Suharto heeft een uitnodiging aanvaard om in maart volgend jaar een bezoek aan Egypte te brengen. Suharto reist dan ook naar Europa. DEN HAAG Er had op het Plein in Den Haag op 5 juni een Italiaans-Neder lands veldslagje gewoed, waarbjj zelfs een dode was gevallen. De strjjd was ont brand door het beledigende en agressieve gedrag van twee dronken Nederlan ders, maar toch stonden er voor de Haagse rechtbank gistermiddag alleen twee Italianen terecht. De tenlastelegging van een van hen, de 26-jarige metselaar Renato C., begon zelfs met het zwaarste misdrijf uit ons strafrecht: moord. Daar er echter geen schijn of schaduw van bewijs of zelfs maar aanwijzing voor voorbedachten rade was. moest de officier van justitie, mr. E. A. J. Hillen, dat snel laten vallen. Ook doodslag achtte hij niet bewezen, maar volgens hem was wel de opzet tot het toebrengen yan zwaar lichamelijk letsel aanwezig geweest toen Renato's mes het hart van een van de twee dronken Nederlanders, de dertigjarige Cornelis trof. Voor de zware mishande ling met dodelijk gevolg eiste mr. Hil len anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Bij de bepaling van zijn eis liet hij zwaar wegen dat Renato niet bekend stond als een man die moeilijkheden veroorzaakt en dat het slachtoffer zich „zeer onhebbelijk" had gedragen. Het slachtoffer, een forse man met bokservaring, had samen met een ten gerder vriend ruzie gezocht met een andere Italiaanse arbeider, Luigi, die met zijn Nederlandse verloofde liep te wandelen, uitgescholden voor „schoft, viezerik, stinkende Italianen", en ook 't meisje beledigd. Cornelis had ook 'n duit in het zakje gedaan en er waren kopstoten naar de Italianen gevolgd. Luigi was gevlucht en had in een café zijn vriend Renato zien zitten. Omdat Renato beter Nederlands sprak dan hij riep hij die te hulp om hem te laten vragen wat de reden was van de Nederlandse aanval op hem. „Ik vroeg de kleine Hollander tot drie keer toe waarom hij Luigi had ge slagen, maar hij lachte alleen", ver telde Renato de rechtbank gisteren. „Toen ik een handbeweging van hem zag meende ik dat hij me wou slaan en gaf ik hem een klap. Ik wilde weglopen, maar toen kwam de grote man op me af. Hij gaf me geen kans om te praten, maar gaf me direct een klap op mijn mond, waardoor ik begon te bloeden. Ik was even versuft en trok toen mijn mes. Ik wilde daarmee dreigen om hem op de vlucht te jagen. „Hij ging ook achteruit, maar kwam toen tegen een geparkeerde auto en viel daardoor terug, precies in mijn mes, dat ik onbeweeglijk voor mij hield", aldus Renato. Over de vraag of dat mogelijk was sprak de rechtbank een klein uur met dr. J. Zeldenrust die de sectie had ver richt. Volgens deze gerechtelijk genees kundige moest de mogelijkheid van in het mes vallen vrijwel uitgesloten wor den geacht, gezien de aard van de tien centimeter diepe wond. Na Renato verscheen voor het hekje zijn landgenoot Dominico Pirozzi. Hij had voordat Renato op het strijdtoneel verscheen Cornelis al een klap gege ven omdat Luigi met een bebloed ge zicht bij hem was gekomen. Die klap („Ik had hem er graag nog een gege ven, maar hij ging al tegen de grond") wilde de officier beloond zien met een boete van honderd gulden. AMSTERDAM Geen artsendiploma, wel twee betrekkingen als genees kundige tegelijk. Dat kunststuk heeft zo bleek gisteren voor de Amsterdam se rechtbank de Haagse assistent-accountant Hendrik V. (34) deze zomer uitgehaald. Het was niet eens aan dé oplettendheid van zijn medische chefs maar aan die van twee surveillerende agenten te danken geweest dat er een eind was gekomen aan de onbevoegde medische praktijken. De agenten her kenden hem van vroeger toen ze hem in een auto met een esculaapteken zagen rijden. Het beroep van arts had al lang Hendriks (ziekelijke) belangstelling. Hij had veel medische boeken en hij had ook bij een kleermaker het uni form van luitenant-kolonel-arts van de Koninklijke Luchtmacht laten ma ken. Daarin was hij al eens aangehou den toen hij zich er 8 januari mee in een Haags etablissement had vertoond. In mei kreeg hij echter kans van zijn hobby zijn beroep te maken, toen hij in een medisch tijdschrift las dat het Gemeenschappelijk Administratie kantoor een verzekeringsgeneeskundige vroeg. Hij belde de medisch adviseur van het GAK, dokter H. Doeleman op en maakte een afspraak tegen 29 mei. I In een kort gesprek („Ik ben niet lan- ger dan acht minuten binnen geweest") werd h(j al tegen 1 juni als controle rend arts in Rotterdam aangesteld. Hendrik had verteld dat hij in Utrecht had gestudeerd en zich daar na in Amerika had beziggehouden met psychiatrie en psychotherapie (Hij had ook visitekaartjes met de vermelding „zenuwarts"). Het waren onderwerpen waar Hendrik wel iets van af wist, al was dat dan niet door studie. Hij was immers bij de drie veroordelingen die hij al achter de rug had tot twee keer toe ter beschikking van de regering gesteld geweest en had in dat verband ook een psychotherapie ondergaan. Het verzinnen van een verblijf in Amerika had voor Hendrik het voor deel dat dat niet gemakkelijk kon wor den gecontroleerd. Hij had wel een Ne derlandse referentie opgegeven: een Delftse huisarts die hij had ontmoet op een conferentie waar hij zich ook als arts had uitgegeven. ADVERTENTIE I SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...dat verrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt I Er is nu een weelde aan chrysanten in vele warme kleuren Na een korte opleiding begon hij in Rotterdam zijn werk voor het GAK. Het hoofd van het medisch bureau vroeg hem wel een paar keer zijn artsendiploma eens mee te nemen om dat dat nu eenmaal verplicht was voor een aanstelling, maar Hendrik had steeds een andere smoes. Tegelijk met zijn werk als contro lerend arts voor het GAK in Rotter dam had hij een soortgelijke functie aanvaard bij het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Daar volgde hij 's middags een opleiding, nadat hij 's ochtends in Rotterdam spreekuur had gehouden. Op dat spreekuur toonde hij zich een streng arts. Hij stuurde vrijwel ieder een direct weer aan het werk, totdat er huisartsen gingen protesteren. Het hoofd van het medisch bureau praatte eens met hem en daarna hield Hendrik zich bij zijn oordeel over de arbeids geschiktheid trouw aan de rapporten van de behandelend arts. Een enkele keer voerde hij voor de vorm ook een klein onderzoek uit met de stethoscoop en hij bezocht ook patiënten thuis. „Er zijn lekencontroleurs die hetzelf de doen, die ook op de stoel van de controlerend arts gaan zitten. Een tijd je geleden hebben ze bij het GAK ook een Amerikaan zonder diploma's als arts gehad", verweerde Hendrik zich gisteren. Zonder witte jas en stetos- coop bleek hij ondanks zijn grijzen de snor slechts een nerveuze, bange man te zijn die zich bijzonder opgela ten voelde tegenover de heren in toga, ook al had hij zich vroeger zelf als advocaat en officier van justitie uitge geven. De officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, geloofde dat het toch wel niet de laatste keer zou zijn van Hen drik. Hij verwachtte weinig heil van een nieuwe terbeschikkingstelling en wilde die daarom alleen maar voor waardelijk opleggen, met drie jaar proeftijd. Die maatregel wilde hij ge combineerd zien met één jaar gevan- nisstraf met aftrek en tijdens de proef tijd zou de reclassering nog toezicht op Hendrik moeten houden. Hoop had de officier ook op nog een ander toe zicht: Hendrik had aangekondigd te gaan trouwen. De raadsman, mr. P. M. Veldkamp, stelde daar tegenover dat „iedere ge vangenisstraf voor deze man wraak en vergelding is, waar alleen deernis en medelijden op hun plaats zijn". De officier had oplichting ten laste gelegd omdat Hendrik twee maanden lang een salaris van 2298 gulden bru to had genoten, maar volgens mr. Veld kamp ging dat niet op. „Hij had helemaal niet de bedoeling zich financieel te bevoordelen; hij deed het alleen omdat hij niet anders kon. Het is dus geen strafbare oplichting". Daarmee had mr. Veldkamp toch twee steekhoudende argumenten aan gedragen hoewel hij pas maandagmid dag de zaak van een (toegewezen) col lega had overgenomen en hij alleen voor het begin van de zaak enkele minuten met zyn cliënt had gespfoken. DEN HAAG In de Sovjet-Unie is dinsdag opnieuw een kosmossatelliet gelanceerd, de 191ste, zo meldt het persbureau Tass. De kunstmaan be schrijft een baan met een grootste af stand tot de aarde van 518 km en een kleinste van 281 km. De inclinatie be draagt 71 graden. DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) en staatssecretaris dr. Grapperhaus willen de omzetbelasting over de toegevoegde waarde geleidelijk invoeren op 1 januari 1969. Investe ringen na die datum zouden anders in één klap volledig zijn bevrijd van om zetbelasting. Dit zou ondernemers er toe kunnen brengen hun investeringen zo lang mogelijk uit te stellen. De beide bewindslieden willen inves teringsgoederen nu stapje voor stapje bevrijden van omzetbelasting en de in vesteringsaftrek eveneens trapsgewijze intrekken. De dan op 1 januari 1969 volledig herstelde investeringsaftrek zal een zeker tegenwicht vormen te gen de stimulans om het investeren uit te stellen. AMSTERDAM In de Brakke Grond in de Nes te Amsterdam is gistermid dag een effectenveiling gehouden tijdens welke o.a. een aandeel van de Arnhemse gaarkeuken te koop was. Deze aandelen zijn op het ogenblik een gewild object voor verzamelaars. Hier een overzicht van de veiling. HEERHUGOWAARD In Heerhu- gowaard zijn gistermorgen bij 'n fron tale botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen twee mensen om het leven gekomen. Het zijn de bestuur der van de personenauto, de 32-jarige Th. A. Bakker, en diens passagier, de 74-jarige P. J. M. Heije, beiden uit Nieuwe Niedorp. Oorzaak is waar schijnlijk de mist (zicht 150 meter) en het opvriezende wegdek. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen t ADVERTENTIE 39 Doe ,*\f eens een uze» mooie cyclaam cadeau AMSTERDAM De nieuwe Miss World, de 21-jarige Peruaanse bru-| nette Madeleine Hartog-Bel, heeft gis- iteren in het Drentse Zuidwolde een( bungalow bezichtigd. Zij was er de gast van burgemeester 'M. Wessels-Boer en zijn vrouw. Ze kwam uren te laat in Zuidwolde.I ,Door de mist", volgens de burge-J i meester, „en omdat ze moeilijkhedent had met het wisselen van haar Engel-' kse ponden." Burgemeester Wessels-i 'Boer vond haar een lief, aardig, be-' ischeiden en eenvoudig meisje. „Hele-j Imaal niet over het paard getild, zoals} vdie dames nogal eens zijn. We hebben. samen wat in het Frans geconver-( kseerd; dat sprak ze beter dan Engels' De nacht bracht ze in Amsterdam door, waar in haar hotel eerst nog )even voor de fotograaf geposeerd moest worden. DORDRECHT Bij het omlaagko- men van een vensterwasinstallatie van een kantoorgebouw in Dordrecht zijn gistermiddag twee mensen om het le ven gekomen. De monteurs A. M. Zoutendijk (31) en W. A. A. Reyers (20) beiden uit Arnhem waren bezig de ruitenwasin- stallatie van het onlangs gereedgeko men gebouw te beproeven. Zij zaten in de gondel die langs een rail liep die op twintig meter hoogte aan de gevel was bevestigd. Vermoedelijk doordat een uitneem- baar deel van de rail niet voldoende was vastgezet schoot de gondel uit de rail. Eén van de monteurs was onmid dellijk dood, de ander overleed korte tijd later. ADVERTENTIE Uet produktschap voor Vee en Vlees heeft met klem aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen het mond- en klauwzeer. In bijna alle lan den om ons heen Ls de ziekte weer op getreden. In West-Duitsland en Enge land zelfs in vrij aanzienlijke mate. Een nieuwe invasie van de ziekte zou een ramp betekenen. Nederland zorgt op het ogenblik voor een export van on geveer 150.000 varkens per week. „Het Vrije Volk" (PvdA) zegt naar aanlei ding hiervan: „Het mond- en klauwzeer is een nu al enkele jaren achtereen optre dende bezoeking voor de Nederland se veehouders, die er grote schade door lijden. Voor de Nederlandse be talingsbalans betekent het wegval len van de vleesexport een ongunsti ge uitslag van een paar honderd mil joen gulden naar beneden. Neder land is op dit punt uitermate kwets baar. Méér dan de andere landen om ons heen. Het optreden van mond- en klauwzeer in Nederland kan voor de boeren in Frankrijk, West-Duitsland en Italië een dikke meevaller zijn. Hun regeringen zijn er dan ook altijd als de kippen bij om de grenzen te sluiten. Puur economisch gezien moeten de gezondheidseisen voor ons vee dus zwaarder zijn dan in andere lan den. Men kar. zich afvragen of dit het geval is. Door de voortdurende perfectionering, waardoor de koe 'n levende melkmachine is geworden en het varken niets anders dan een vleesleverancier, zijn de dieren kwetsbaarder geworden voor ziekten. Een en ander wordt nog gestimu leerd door het voortdurende, en ten dele verboden gebruik van groeisti mulerende middelen. Onvoldoende wordt beseft dat hiertegenover ex tra zorgen dienen te staan. Pas wan neer in klinkklare harde munt de re kening wordt gepresenteerd door 'n sluiting van de grenzen, begint men te kermen. Zodra de grenzen echter weer open zijn, schijnt alles verge ten. Wij menen dat dit een beleid is, dat zich zwaar zal wreken." A'orige week heeft het Convent van Christelijke Sociale Organisaties sa men met de raad van overleg van de katholieke sociaal-economische organi saties zich tot de directie van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs ge wend met de vraag om haar besluit met ingang van 1968 de beurzen ook op zondag open te stellen te herzien. Met dit verzoek stemt ,,Trouw"(AR) in. „Het resultaat van de gehouden enquête (63 procent voor openstel ling op de 60 procent van de geën quêteerden die respons gaven) is in derdaad een te zwakke basis voor 't ingrijpende besluit van de jaarbeurs directie. Waar het eigenlijk om gaat is waarom de jaarbeursdirectie geen rekening houdt met een in elk geval niet onbelangrijke minderheidsgroep die principiële bezwaren heeft tegen openstelling van de beurzen op zen dag en voor wie de zondag van zeer bijzondere en van religieuze beteke nis is. Een dispensatieregeling en openstelling op zondag op zodanig tijdstip dat aan kerkelijke plichten kan worden voldaan komt aan die bezwaren onvoldoende tegemoet, waarom geen grotere tolerantie be tracht? Het is wel duidelijk, dat minister De Block geen wettelijke maatrege len ter bestrijding van de openstel ling van beurzen op zondag wil be vorderen. Het lijkt er voorshands op dat de stem van de christelijke en rooms-katholieke organisaties gelijk is aan die eens roepende in de woes tijn. Dat zou in hoge mate te betreu ren zijn. We blijven hopen op een keer ten goede". Een ge*aa rdeerde gast vanaf de eerste minuut fijn anno 1967 de argumenten om de J autoradio als een „overbodige" lu xe aan te merken (ook de personenau to werd nog niet zo lang geleden met de woorden „luxe wagen" aangeduid!) achterhaald, de fiscus beoordeelt dat nog altijd op zijn eigen wijze, klaagt de „Autokampioen" (ANWB). „Zo wordt er op onze autoradio's ruwweg een kwart aan belasting ge heven plus de nodige penningen, die er op deze wijze nog uit de luidspre ker, de antenne en de montage wor den gehaald. Daarmede hebben we echter de tol nog niet betaald. Tot op heden zijn we voor de autoradio ook nog f 18,- per jaar aan luistergeld schul dig, hetzelfde bedrag waarvoor we voor één (of meer!) van die ontvang apparaten in huis worden aangesla gen. Nu de luister- en kijkgelden in fikse mate omhoog zullen gaan, de berichten daarover spreken duidelij ke taal, vragen wij ons af of 't juiste tijdstip niet is gekomen de autoradio daarbij „inclusief" te stellen. Een all-in-tarief dus waarvoor we kun nen luisteren en kijken, of 'n deel daarvan als slechts een van de twee 't geval is, waarbij de autoradio dan eindelijk fiscaal gelijk gesteld wordt aan de tweede of derde „ontvangin- richting" die in de woning aanwezig is. Een dergelijke regeling zou tevens het voordeel bieden dat er geen con trole meer nodig is op het aanwezig zijn van de luistervergunning bij de autopapieren. Nu ook voor de motor rijtuigenbelasting een ander systeem is ingevoerd zou het om redenen van efficiency logisch zijn tevens de ad ministratie en controle, verbonden aan deze vergunning, te laten vallen Daarbij kan vanzelfsprekend ook de regeling van de „bijkaart", raison van één gulden, voor de draagbare radio worden opgedoekt. Wij mogen namelijk voor dit bedrag wel een portable in de auto vervoeren, maar voor deze prijs in géén geval ook de knop van het ding omdraaien. Ook het „even" luisteren naar bijvoor beeld de berichten van de wegenin formatiedienst komt dan weer op f 18,- te staan. Een dwaze regeling die gemakkelijk, nu het gehele on derwerp van deze belasting officieel aan de orde komt, gladgestreken kan worden". DEN HAAG Prins Claus heeft gis termiddag in het Haagse Metropole theater de première bijgewoond van de film „De Hoge Veluwe" van Nico Cra- ma. Deze film wordt binnenkort in een aantal Nederlandse bioscopen vertoond. Prins Claus is lid van het algemeen be stuur van de stichting Het natirrv park De Hoge Veluwe.

De Vallei | 1967 | | pagina 7