Sint-Nicolaas strooit met gulle hand ZILVERZEGELS door het land ELK VOL BOEKJE IS f 2.50 WAARD H.H. Winkeliers IN VEENENDAAL ALTIJD PRIJS MINIMUM DIENSTTIJD 18 MAANDEN Geef uw tractor extra-kracht... jit Vanaf heden t.m. dinsdag 5 dec. '67 DUBBEL ZILVERZEGELS in Veenendaal 2 ZILVERZEGELS WAAROM Sluit U aan bij de ZILVERZEGEL organisatie! MINI-POND" AARZELEND BEZIG MET HERSTEL Ook op zaterdagmorgen geopend Bendeterreur in New York Weten schappelijk spieken RELLETJES IN CHICAGO A. v. d. Loosdrecht Zn. H. Hasselaar Firma W. Rebergen Van Ravenswaaij R. de Jong - Hoeden Fa. N. van Hall Zn. C. Henzen Zn. Drogisterij Rein Kok Fa. Th. v. Capelleveen G. v. Wakeren „Welkzijn" Suydendorp A. v. d. Loosdrecht Zn. A. v. d. Lustgraaf N.V. Wed. P de Jongh v. d. Kraats A. Mater E. H. Hannisse „Tempo" W. Kroesbergen W. J. Meijer T. Hasselaar Meyer Meyer Slagerij T. Septer T. Jansen E. K. Draayer Piet v. d. Bovenkamp M. van Kooten Wed. Kroesbergen Rund- en Varkensslagerij ALB. REBEL NIC. VAN LEEUWEN „Rein Veenendaal" 139.75 NIJSSE DE GROOT N.V. Boschlaan 17 - Bussum Tel. 02959- 30750. 5 lijnen Voor alle Zilverzegel-spaarboekjes ontvangt U RIJKSDAALDERS terug „JORO" BAZAR J. SCHOEMAN J. KLUMPENAAR Fa. Wed. J. Hannisse Zn. R IJ N D E R S GENERAAL LEMNITZER IN BRUSSEL: Motie van overleden Kamerlid ingetrokken Romeinse opera vergat zorgen Fiscus inde ló1/^ mld. Minister niet bang voor gevolgen van devaluatie pond Geen doden meer op Rijksweg I sinds invoering scherpe controle Maria-Beatrice blijft bij besluit Hondsdolheid in Oost-België Zonder de juiste banden, moet ook de sterkste tractor het wel eens opgeven. ABI-autobanden- import heeft een grotevoorraad onverwoestbare, ijzersterke tractorbanden. Voor extra-kracht in de zwaarste terrein-omstandigheden! Montage gratis. Dit zijn 11-36 4 ply netto f 225,- de maten 11-32 4 ply netto f 225,- en de 11-28 4 ply netto f200,- prijzen: 10-28 4 ply netto f 185,- 600-19 4 ply netto f 55,- 400-19 4 ply netto f 37,50 600-16 4 ply netto f 50,- 550-16 4 ply netto f 45,- Pagina 8 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 In onderstaande zaken ontvangt U voor elk kwartje dat U besteedt tijdens de Sint-Nicolaas-actie van uw ZILVERZEGEL-WIN KEU ER Voor aanstekers (gas), pijpen, sigaren- en sigarettenkokers enz. enz. naar Patrimonium!. 36 - Tel. 12494 Hoofdstraat 112 - Tel. 10200 Technisch installatie en Wikkelbedrijf Patrimoniumlaan 45 - 47 Tel. 12954 Herenmodes, maatkleding, enz. Patrimoniuml. 65 - Tel. 10261 voor: zuivel - levensmiddelen - fijne vleeswaren en delicatessen Jan Steenlaan 83 - Tel. 10316 Zandstraat 15 - Tel. 12973 Parfumerieën - Bijouterieën Zandstraat 51-53 - Tel. 12297 Talmastraat 3 Schoenhandel en reparaties. Wij leveren u lederen en suède kleding. Parfumerieën - Verband- stoffen - Verf - Behang Gelderland 10, hk. Hoogstraat Tel. 12656 Textiel en Woninginrichting Zandstraat 1 - Tel. 12224 Benzine - Holleweg 8 Levensmiddelenbedrijf Veenendaalsew. 53 - Tel. 12879 Elektr. techn. installatiebureau Wasmachines, centrifuges, verlichting Gortstraat 110 - Tel. 12867 Aanstekers (gas), pijpen, siga ren- en sigarettenkokers enz. enz. Hoofdstraat 112 - Tel. 10200 Patrimoniuml. 36 - Tel. 12494 Groenten, fruit, dranken, comestibles Vendelsweg 93 Bloemaarde - Bloemzaden - Groentenzaad - Pootaardappe- len - Bomen - Planten - Hees ters - Bestrijdingsmiddelen - Meststoffen Jac. v. d. Pol - Zaadhandel Gortstraat 132 Zilverzegels bij verk. aan part. Groenten, aardappelen, blik- groenten en altijd vers fruit Verlaat 29 - Te! 103 Kruidenier Keucheniusstraat 6 Kousenspeciaalhuis Erkende zaadhandel „Patrimonium" Dr. Kuiperstraat 1 - Tel. 12013 Vogelsportartikelen en zaden. Kousenrep., stofknopen, kleinvakartikelen enz. Zandstraat 84 - Tel. 10102 Schoenhandel en rep.-inr. Het vanouds bekende adres Zandstraat 78 Manufacturenhandel - klein vak - dekens - wol Sav. Lohm.str. 160 - Tel. 12306 Elektr. techn. installatie- en wikkelbedrijf Sav. Lohm.str. 48 - Tel. 10216 Stomerjj - Pr. Bernhardlaan 7 Voor al uw vlees en fijne vleeswaren naar Molenstraat 4 - Tel. 10113 Voor al uw huish. en luxe art., glas, porselein, aardewerk en ijzerwaren naar Nieuweweg 178 - Tel. 12389 Brood- en banketbakkerij Patrimoniumlaan 7 - Tel. 10817 voor al uw textiel Patrimoniuml. 23 - Tel. 12637 Kantoorboekhandel, leesbiblio theek. Meer dan 5000 boeken Zandstraat 143 - Tel. 12915 Zandstraat 159 Textiel, manufacturen en kleinvakartikelen Uw adres voor vlees en fyne vleeswaren Bij aankoop van 500 gram BOERENMETWORST DUBBEL ZILVERZEGELS Davidsplein 6 - Telefoon 12123 Voor woninginrichting, textiel, confectie, dames japonnen en kinderjurken naar Achterkerkstraat 65 - Telefoon 10104 Laat uw bedden vernieuwen bij Van Leeuwen RIJWIEL HANDEL UW SPORT- RIJWIEL al vanaf Gortstraat 1 Telefoon 12456 Voor inlichtingen afdeling Zilverzegels (Jan Hardeman) - Huishoudelijke artikelen - Speelgoederen - Glas enz. Davidsplein 9-10 - Telefoon 12617 Textiel - Kleinvak en Kleermakerij Prins Bernhardlaan 106 Het vertrouwde adres voor uw luxe lederwaren, koffers, paraplu's enz. Zandstraat 37 - Telefoon 12385 Het oudst bekende adres voor tuin-, bloem- en landbouwzaden, bloembollen, vogelzaden, vogels en vogelartikelen is Achterkerkstraat 24 - Telefoon 10138 (boven aan de markt). Voor zuivel, fijne vleeswaren en delicatessen Dr. Slot. de Bruïnestraat 1 - Tel. 12680 NEW YORK De politie in New York heeft vier personen gearresteerd die ervan verdacht worden betrokken geweest te zijn bij de golf van misdaad en terreur, die het New Yorkse Central Park en Manhattan onveilig heeft ge maakt. Een jeugdbende trok gisteren van leer en bedreigde en beroofde onschul dige voorbijgangers. Ongeveer tien jongeren zwaaiden met messen en beschadigden de kle ding van mensen op straat. Zij trapten en sloegen hun slachtoffers. Twee mannen werden onder bedrei ging met messen beroofd. Het colbert van de ene man werd met een mes opengeritst, alvorens de bende er met twintig dollar en een horloge van de man vandoor ging. Een 69-jarige man werd afgeranseld toen hij zei geen geld bij zich te heb ben. Het slachtoffer moest behandeld worden in een ziekenhuis. LONDEN Gisteren was het de eerste dag dat het gedevalueerde Pond sterling men spreekt al van het minipond in Londen kon worden verhandeld. Zoals werd verwacht, werd er flink gekocht, maar niet zoveel als men hoopte. Zodra de valutamarkt opende, bereikte het Pond het nieuwe „plafond" van 2.42 dollar. Het terugvloeien van geld naar Lon den. dat vorige week verdween, is nog maar pas begonnen. Velen kijken ken nelijk de kat nog wat uit de boom. De speculanten, die vrijdag zoveel dollars hadden gekocht tegen de oude koers, hebben gisteren fortuinen ver diend. Gistermiddag ontstond een schaarste aan sterling. Deze werd met opzet gecreëerd om al te grote winsten te voorkomen. De goudprijs werd gisteren in Londen vastgesteld op 14 Pond 10 sh. 10-3/4 pence per cunce. Dat betekent een stijging niet 1.17.10-3/4 vergeleken met vrijdag. Ook de prijs van zilver schoot omhoog met 2 sh. 7 pence tot 15 sh. 10 pence per ounce fijn. Er werd voort durend gekocht. Natuurlijk heerste er de hele dag ook op de effectenbeurs enorme activiteit. Meteen na de opening werden er buiten gewoon zware verliezen geleden. Voor al industriële fondsen werden op grote schaal verkocht, maar aandelen van ondernemingen met belangen in het buitenland gingen fors omhoog, vooral voor ondernemingen die door de deva luatie betere exportkansen verwachten. Spoedig kwam er echter verandering en vele verliezen werden weldra al minder groot of zij werden zelfs goed gemaakt Mijnen deden het gisteren bij zonder goed. Er waren koerswinsten van meer dan twee pond per aandeel. BRUSSEL Korter dan achttien maanden dienen kan niet. Ondanks de hogere ontwikkeling van de jongere ge neraties is die achttien maanden het minimum. Verscheidene studies heb ben dit uitgewezen, aldus verklaarde in Brussel in het Noordatlantische parle ment generaal Lemnitzer. De Navo- opperbevelhebber waarschuwde tegen „de ongelukkige tendens", die de laat ste t(jd bestaat om de diensttijd te verkorten. Hij wees er op, dat de in gewikkeldheid van het moderne ma terieel geen verdere diensttijdverkor ting toestaat. Lemnitzer, die sprak aan het einde van de eerste zittingsdag van de noord atlantische assemblee, zei verder, dat gezonde militaire planning alleen geba seerd kan zijn op wat de potentiële vij and kan doen en niet op gissingen over DEN HAAG De socialist drs. H. M. Franssen heeft gisteravond tijdens de openbare commissievergadering van binnenlandse zaken de motie van de heer W. van der Gevel ingetrokken. De heer Van der Gevel had vorige week woensdag een motie ingediend, waarin staatssecretaris mr. Van der Veen (binnenlandse zaken) werd ge vraagd nog eens na te denken over zijn voornemen de kindertoelage voor amb tenaren geleidelijk terug te brengen tot de kinderbijslagen, zoals deze gelden voor het bedrijfsleven. Direct na het indienen van deze motie overleed de heer Van der Gevel. Staatssecretaris Van der Veen zei gisteravond, dat hij de aangelegenheid nog eens in het georganiseerd overleg zou bespreken. Deze mededeling was voor de socialistische fractie voldoende om de motie in te trekken. ROME De meeste financiële pro blemen van de grote opera in Rome waren gisteren even vergeten toen het winterseizoen werd geopend met een schitterende voorstelling van Verdi's opera II Trovatore. De Troubadour, on der regie van Mauro Bolognini. Drie sterren schitterden in deze een voudig geënsceneerde voorstelling: de sopraan Gabriella Tucci, die op het ogenblik een contract heeft bij de New- yorkse Metropolitan Opera. Zij zong de rol van Leonore. En verder de tenor Carlo Bergonzi als Manrico en de grote favoriete van het publiek Fiorenza Cos- setto, die de zigeunerin Azucena was. Het seizoen van traditionele en mo derne opera's is het laatste onder de artistieke leiding van Massimo Bogian- ckino. Na vijfjaar bij de opera gé- weest te zijn, jaren waarin grote suc cessen zijn behaald en de Romeinse opera een even grote naam kreeg als de fameuze Scala in Milaan, heeft hij zijn werk neergelegd. Maar de subsidies gevoegd bij de hoge recettes zijn toch niet voldoende geble ken om de hoge kosten te dekken en zo blijft de toekomst van de opera in Rome onzeker. DEN HAAG De voorsprong van de belastingontvangsten op vorig jaar is ook in oktober blyven bestaan. Over de eerste tien maanden van dit jaar heeft de fiscus 16,52 miljard ontvangen te gen vorig jaar 14.46 miljard, een stij ging van bijna 14,3 procent. Loon- en inkomstenbelasting samen vormden een bedrag van ruim 7 miljard. De sterke stroom van vennootschaps belasting, die in het vierde kwartaal loskomt, blijkt ook uit deze cijfers. Aan vennootschapsbelasting is in oktober ruim een miljard ontvangen, waardoor de opbrengst over de eerste tien maan den de twee miljard benadert tegen 1*/a miljard vorig jaar. Daar staat echter tegenover dat door een te grote inning aan dividendbe lasting, waar tegenover geen voldoende ontvangsten stonden, in oktober de fis cus 614.000 heeft moeten terugbetalen. De dividend- en commissarissenbelas- ting en de registratierechten zijn de eni ge belastingsoorten die bij vorig jaar zijn achtergebleven; de eerste zelfs met 43 miljoen of ruim 13 procent. De verbruiksbelastingen vertonen al le een forse stijging ten opzichte vari vorig jaar, met name de omzetbelasting, de accijnzen op benzine, olie, tabak, al cohol en wijn en de motorrijtuigenbe lasting. DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) verwacht dat het effect van de devaluatie van het Engelse pond en andere valuta voor de Nederlandse eco nomie als geheel beperkt zal bljjven. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Niettemin is een even wichtig en zorgvuldig afgewogen soci aal-economisch beleid noodzakelijk. De concurrentie voor Nederland op de Britse markten zal scherper worden. De goedkopere invoer uit Engeland kan daarentegen voor verlaging van kost prijzen zorgen, wat ook weer kan door werken in de prijzen van exportgoede ren. De Nederlandse export naar de devaluerende landen maakt twaalf pro cent uit van onze totale uitvoer. BONN De Westduitse leraar Her mann Schiefer heeft een studie over het spieken geschreven, onder de ti tel „Wie afkijkt, krijgt een nul". Het standaardwerkje schetst eerst primi tieve methoden, zoals het spiekpa piertje en het kartonnetje-aan-een- elastiekje, dat terugschiet in mouw of broekspijp zodra men het loslaat. Ook het vol gekriebelde zakdoekje of leren broekje zijn werkwijzen voor begin nelingen. Gevorderde spiekers bedienen zich van notities onder het horlogeglas, op het brilmontuur of aan de binnenzijde van overlangs gespleten potloden. Voor het spieken in teamverband zijn systemen van hoest- en sniutsignalen niet te versmaden. Om de leraar te demoraliseren verdient ook het los laten van meikevers en muizen in het klaslokaal aanbeveling. De hogeschool van het spieken evenwel vergt dat men van te voren weet waarover het proefwerk zal gaan. Daar kunnen de leerlingen achter ko men door systematisch na te gaan welke onderwerpen de leraar in voor afgaande jaren heeft opgegeven, en welke punten hij in het bijzonder aanstipt in de laatste lessen voor het proefwerk. Van simpele genialiteit getuigt de wij ze waarop de toneelschrijver Bertold Brecht betere proefwerkcijfers wist te krijgen, toen hij nog een schooljongen was. Als Brecht zijn Franse proefwerkje te rugkreeg zette hij rode strepen onder een aantal zinnetjes waar helemaal geen fout in zat, en protesteerde daar na bij de leraar. De docent haastte zich dan om hem een beter cijfer te geven. wat hij wil doen. En ik verzeker u, dat de militaire mogelijkheden van de po tentiële vijand zeer substantieel zijn, zo wel in mankracht, uitrusting als ge oefendheid, aldus Lemnitzer. Die mo gelijkheden zijn groter en veelzijdiger dan op het moment, dat het westen be sloot de NAVO in het leven te roepen. De NAVO-bevelhebber beschreef ook de diepgaande gevolgen, die de Franse terugtrekking uit de geïntegreerde mi litaire organisatie gehad heeft, gevol gen speciaal voor de beweeglijkheid, waarmee operationele taken verricht kunnen worden, maar ook voor de lo gistiek. Bovendien moesten de nu ge reedstaande troepen uitgedund worden en is het gevaar ontstaan dat eerder naar nucleaire wapens gegrepen moet worden. Sinds november vorig jaar hebben meer dan honderdduizend personen (NAVO-militairen, hun familieleden en burgers in dienst van het bondgenoot schap) Frankrijk verlaten, is een aan tal hoofdkwartieren verplaatst en zijn bases ontruimd. Die verplaatsing is gebeurd zonder dat ook maar één mo ment het commando of de controle verloren zou zijn gegaan, aldus Lem nitzer. AMSTERDAM Na twee maanden intensieve controle door de Rijkspoli tie is het aantal ongelukken op Rijks weg 1 bij Muiden aanmerkelijk ge daald. De Rijkspolitie had tot een zeer strenge surveillance op deze autoweg besloten nadat bij Muiden tussen half april en half september dertien mensen om het leven waren gekomen, meestal bij frontale botsingen. Sinds half september is op dit deel van de rijksweg niemand meer veron gelukt. Majoor J. Honkoop, de commandant van de Rijkspolitie in het district waar onder het stuk Rijksweg valt, zegt: „Eerst hebben we twee keer met bur gerauto's en met in burger geklede po litiemannen gecontroleerd. Zeventig automobilisten werden staande gehou den. Zestig procent van hen had de streep midden op de weg overschreden en was daardoor op de verkeerde weg helft gekomen. Het verweer was meest al: Ik heb er niet zo bij stil gestaan, of: Ik had zo'n haast. Het werden daar mee bijna pogingen tot moord of dood slag. Het percentage is nu, voorzover na te gaan, teruggelopen tot tien". RADAR „Na die eerste twee weken kregen we de beschikking over een radarwa gen en een surveillance-auto met foto apparatuur. In zeven weken tijds gin gen 1270 automobilisten op de bon, de helft van hen wegens overschrijding van de maximumsnelheid. „De scherpe controle blijkt te helpen. Er hebben zich weliswaar in de afgelo pen twee maanden nog wel wat onge lukken voorgedaan, maar dat is heel weinig in vergelijking met vroeger". Er wordt nu aan een semi-definitieve oplossing gewerkt. Op het deel van de Rijksweg tussen Vechtbrug bij Mui den en de Merwedebrug en ook aan de andere kant daarvan tot bij Diemen wordt nu een middenberm aange bracht. Het is een tijdelijke maatregel omdat een definitieve reorganisatie van rijksweg 1 bij Rijkswaterstaat op het programma staat. ROME Prinses Maria-Beatrice van Savoye zal om procedure-redenen niet op 1 december, maar op 15 ja nuari voor het gerecht in Rome moeten verschijnen in verband met de eis van haar ouders, ex-koning Umberto II en koningin Marie-José, een huwelijk van de prinses met de acteur Maurizio de Lorenzo (Arena) te verbieden. De prinses heeft gezegd vastbesloten te zijn met Lorenzo te zullen huwen, Marizio Arena heeft eveneens gezegd, „de strijd te zullen aanvaarden". Hij zal op 22 december gehoor geven aar. de oproep van de justitie om zich te verantwoorden in de kwestie van „per soonlijke onderwerping" van de prin ses. CHICAGO In een noordelijke wijk van Chicago is de politie slaags ge weest met enige honderden jonge ne gers die winkels plunderden, ruiten in gooiden en de ordehandhavers en voor- bijgangers met stenen en flessen be kogelden. In het begin van de avond waren zeker honderd arrestaties ver richt hoofdzakelijk tieners en min stens tien mensen, onder wie twee po- titiemannen, gewond. De ongeregeldheden waren in de middagpauze begonnen, toen blanke en negermiddel bare scholieren met elkaar op de vuist gingen naar aanleiding van een gerucht, dat een negerleerling za terdagavond jL een been had verloren, doordat blanke jongelui hem op de rails van een luchtspoorweg hadden geduwd. Bij dit eerste gevecht vielen drie ge wonden, onder wie een scholier met een schedelbreuk. Intussen deden zich ook aan de zuid kant van Chicago relletjes voor, toer de politie probeerde een einde te ma ken aan een betoging van ongeveer 50( mensen die protesteerden tegen het ont slag van een neger-onderwijzer. Hier werden 21 jongelui aangehouden. BRUSSEL In Oostelijk België be gint de hondsdolheid weer de kop op te steken. Uit Stavelot (ten oosten van Luik) werden maandag twee gevallen ge meld van mensen die door een razende kat zijn aangevallen en die daarna in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. Veenendaal Fluiterstr. 78 (hoek Zandstraat) Tel: 08385-11395

De Vallei | 1967 | | pagina 8