Va tl heinde en verreuit koude en warme windstreken In Spanje kunt u nog „burgemeester" van 'n eigen dorp worden Blue|Band VENETIË HOUDT VERKOOP VAN EILANDEN krijgt u voor zo weinig Australisch vakantie-oord verdwijnt in de oceaan Rusland bouwde voor zijn knapste koppen academiestad Ontdekt Bungalows Markies Parijs krijgt Europ a's grootste bloemen- kwekerij Geen comfort Dertig Pagina 9 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 BRISBANE De Stille Oceaan Is bezig voor tientallen miljoenen guldens aan flatgebouwen, bungalows, villa's en nachtclubs weg te slepen van het Aus tralische vakantie-oord-voor-miljonairs bij uitstek: Surfers Paradise het ge bied ten zuiden van Brisbane in de staat Queensland. Een opeenvolging van tropische stor men en uitzonderlijk hoog water hebben langzaam maar zeker de brede stran den en zelfs delen van de Esplanade, de prachtige boulevard, weggevreten. Huizen, die te dicht aan zee waren ge bouwd. zijn al verdwenen, verzwolgen door de machtige oceaan. Enkele grote flatgebouwen staan op instorten omdat de funderingen zijn ondermijnd door het water. De Stille Oceaan heeft vooral de laatste weken haar naam geen eer aan gedaan. Een aantal stromen hebben de kust zoveel verder uitgehold, dat nu met man en macht de handen uit de mouwen zijn gestoken om nog te red den wat te redden valt. Autokerkhoven zijn leeggehaald, de karkassen zijn met bulldozers in de af kalvende kust geramd. Vrijwilligers en het leger, dat te hulp is geroepen, sle pen zandzakken aan. Ook 's nachts wordt onder inderhaast geïnstalleerde schijnwerpers geprobeerd de huizen, ho tels en flatgebouwen langs het water te beschermen. Natuurlijk is er veel te lang gewacht. Toen al enkele maanden geleden hele stukken strand verdwenen, werd een Nederlandse waterbouwkundige firma in de arm genomen om advies te ge ven. Daar schijnt het bij te zijn geble ven. Veel groepen „grote" en „kleine" beleggers zijn ernstig gedupeerd, zo niet geruïneerd. De grote beleggers, die er indrukwek kende flatgebouwen, hotels en motels hebben neergezet en hun kleinere colle ga's die hetzij uit speculatieve over wegingen, hetzij voor eigen bewoning huizen en bungalows hebben laten bou wen. Wie van hen zou er aan hebben gedacht zich te verzekeren tegen andere dan brand- of stormschade? De man die de huidige ramp zeker niet had voorzien, is de financier Stan ley Korman, die de kuststrook ontdek te toen hij in 1951 met vakantie was in Queensland. Korman kreeg er visioenen van een Australisch Miami: prachtige brede, gouden stranden, een paradijse lijk klimaat en een achterland van groene heuvels. Het enige wat er destijds nog aan ontbrak was de „beschaving" die Mia mi (in de Verenigde Staten) bezat: ho tels. motels, nachtclubs, boutiques en gezellige cafeetjes. De kuststrook was nog niet tot ontwikkeling gebracht, maar de grond was goedkoop. Korman kocht er grote stukken van op en bouw de als eerste project zijn enorme Che vron Hotel. De plaats, waar hij het neerzette, noemde hij Surfers Paradise. De rijkaards van Australië ontdekten het gebied snel genoeg. Rondom het Chrevon Hotel verrezen de villa's waar de „idle rich" haar wintermaanden doorbracht, zoals in Europa aan de Ri- vièra en in de Ver. Staten in Mia mi (Florida). Er kwam een vliegveld, een prachtige boulevard de Esplana de en ook de boutiques, cafeetjes en de nachtclubs. De grond langs deze kuststrook werd goud waard. Na enkele jaren ontstond daarom de naam Gold Coast, Goudkust, waar ieder die het zich kon veroorloven 's winters een paar weken naar toe ging. Maar niet alleen in de winter, ook 's zomers werkte de Gold Coast als een magneet op talloze vakantiegan gers. Want de Goudkust is gezegend met een ideaal klimaat: in de winter warmer en in de zomer koeler dan in de andere delen van Australië. En ze ker aangenamer dan in de grote ste den. De Gold Coast werd ook ontdekt door de Amerikaanse toeristen. Ten slotte is het maar één nacht vliegen verwijderd van Los Angeles, niet verder dan hun eigen Miami. De stranden van de Gold Coast zijn breed en minder dik bevolkt dan die van de meeste mondaine bad plaatsen. De branding bestaat voortdu rend uit de hoge brede rollers die Gold Coast zo bij uitstek geschikt maken voor het surfen, het berijden van de branding met ski's. Het Barrier-rif met zijn prachtige on derwaterflora en -fauna is dichtbij ge noeg om er eens heen te gaan. En ten slotte is er Brisbane om te voorzien in alle geneugten van een grote stad. Stanley Korman en al degenen die daar vroeg grond hebben gekocht, heb ben er zij bij gesponnen. Maar nu dreigt de oceaan, altijd onberekenbaar, al degenen te ruïneren die er enorme flatgebouwen, motels, bungalows en vil la's hebtjen gebouwd. Niemand heeft dit kunnen voorzien. Een deel van de kust dat al jaren, mis schien al eeuwen intact is gebleven werd binnen enkele maanden weggesla gen. Toch wordt de vraag gesteld of dit Surfers Paradise misschien niet te snel en zonder voorafgaande grondige we tenschappelijke studie uit de grond is gestampt. Er zijn in Australië honder den van dergelijke kuststroken, ook in een ideaal klimaat. Bijvoorbeeld ten noorden van Brisbane. In Surfers Paradise werden miljoe nen geïnvesteerd... op los zand, zand dat nu is verdwenen. Het is de vraag MADRID Fijn zeilen op een Fries meer. Lekker luieren in een Italiaanse bungalow aan zee, die van de modernste gemakken is voorzien. Of een heerlijk comfortabel huisje huren op de Veluwe. Zijn dat uw ideeën van vakantie hou den? Houdt u er dan rekening mee, dat een van uw kennissen u terloops laat we ten dat u er met „dergelijke ouderwetse ideeën" helemaal naast zit en u tussen neus en lippen meedeelt dat hij een heel middeleeuws bergdorp in Spanje heeft gekocht. U kunt dergelijke moderne snobs voor zyn. U kunt burgemeester van uw eigen dorp zyn. In Spanje bestaat ruimschoots de gelegenheid om voor een zacht prijsje een bergdorpje op de kop te tikken. Veel gehuchten en dorpjes zijn door de arme bewoners verlaten en worden nu te koop aangeboden. Voor Spanje-kenners een opwindende, zij het wat kostbare aangelegenheid. Fransen, Duitsers, Britten en Neder landers bezitten op het zonnige schier eiland van Europa al hun eigen kolonie in de vorm van een bungalowpark of -dorp, waar slechts landgenoten el- kaars gezelschap zoeken. Dergelijke ne derzettingen zijn Coveta Fuma bij Ali cante en El Atabal bij Malaga beide aan de Zuidoostkust van Spanje waar zich duizenden uit Indonesië gere patrieerde Nederlanders hebben geves tigd. Op zeventig kilometer van de Spaanse hoofdstad Madrid, in Oud-Castilië wordt nu het plaatsje Siete-Iglesias (Zeven kerken) te koop aangeboden. Eens was het een vesting. Nu telt Siete-Iglesias nog maar een handjevol bejaarde inwo ners. Hun kinderen hebben werk gevon den in de hoqfdstad en willen niet meer terug naar het uitgedroogde bergdorpje op 2400 meter hoogte. Gehoopt wordt dat een buitenlandse bouwonderneming toehapt om het te veranderen in een eersteklas toeristenoord. Verscholen tussen de pijnwouden van de Spaanse prov. Soria ligt op twaalf honderd meter hoogte een ander aan trekkelijk handelsobject: Buimanco. Nog maar twee inwoners van Bui manco zijn in leven: de 83-j. burge meester en de 81-j. rechter - beiden in valide - die er op staan te worden be graven op Buimanco's kerkhofje. Zij le ven gedeeltelijk van de opbrengst van de pijnbomen, die de bosdienst omhakt en verkoopt. Het kan de oudjes jaar lijks elk dertigduizend peseta's (acht tienhonderd gulden) opleveren. In een van Spanjes beste wijnstreken, La Rioja in de provincie Logrono, ligt El Atasco, waar pas de laatste school voorgoed de poorten heeft gesloten. Tot voor kort woonden er nog driehonderd gezinnen. Nu voeren de plaatselijke autoriteiten zwaarwichtige besprekin gen over de verkoopsom van El Atasco. Een Frans bouwbedrijf heeft al een bod gedaan. De Fransen zien in het plaatsje een goudmijntje als vakantie-oord. In Nuevo Baztan, veertig kilometer van Madrid, stampt een Amerikaanse bouwonderneming nu 300 bunga lows uit de grond. Het meer bij Nuevo Baztan toveren de Yankees om tot één grandioos zwembad. Nog deze zomer willen zij het nieuwe toeristenoord in wijden onder de naam Ciudad de las Americas (Stad van de Amerikanen). Spanje kent ook tal van dorpjes met slechts enkele vervallen huisjes en hut jes rondqm een pleintje. Eén kerkje, één schooltje, één barretje en een soort gemeentehuis. De inwoners leefden van de opbrengst van een stukje grond, een dozijn kippen en twee geiten. De nieuwe generatie trok naar de grote stad. Jocar in de provincie Guadalajara is zo'n plaatsje. Het zal weldra van de landkaart zijn verdwenen. Dertienhon derd hectare waar koeien en schapen kunnen grazen en een lapje bouwgrond van zestig hectare. De burgemeester vraagt er vijftien miljoen peseta's (ne gen ton) voor. Twee keer in de week wordt er brood gebakken. Een onderwijzeres geeft nog zes kinderen les. Sommigen van hen moeten hun vader vaak op het land hel pen. Is er iemand ziek, dan moet er een dokter komen uit Arbacon, tien kilome ter verder. Bij gebrek aan een weg moet dat per muilezel. Een bedragje van zes miljoen pese ta's (ruim drie en een naive ton) wordt er gevraagd voor het middeleeuwse klooster uresdel val bij Burgos. De mar kies van Mariano is de eigenaar. Het klooster is gebouwd in zuiver Gotische stijl. Volgens kunstkenners is de vraag prijs vijt keer te laag. Een Frangaise heeit aan de Costa Brava onlangs vijftien miljoen peseta's (negen ton) neergeteld voor het veer- tiende-eeuwse kasteel La Fosca in Pa- lamos. Zij wil van het monument met de veertien hectare grond een modern toeristencentrum maken. Ook het énige plaatsje Lizano in Noord-Navara is een trekpleister voor kooplustigen. Er is echter wel een kapi taaltje voor nodig om het bewoonbaar te maken voor de „moderne mens". housiast aan toe: „Sjaan kookte op een gammel kolenfornuis. De eerste dag hadden we brand, maar later leerde ze, hoe het moest worden aangemaakt..." Want wie een Spaans dorp bezit, is 'n feodaal heer en daardoor anders dan anderen. PARIJS De Caroussel du Lou- j vre is een van de mooiste punten van Partfs. En dat niet alleen om- J dat de architectuur van het Louvre hier het beste tot zijn recht komt, maar tevens wegens het giganti- sche bloemperk in de Parijse kleu- ren, rood en blauw, dat er ligt. Dit bloemperk is het werk van de eigen kwekerijen van Parijs. Maar weinig mensen weten dat, evenmin als men weet dat de Fran- se hoofdstad een van de grootste, zo niet de grootste bloem- en boom- kweker is van Frankrijk. In het Bois de Boulogne, in de stad zelf, en in de voorsteden Vin- cennes, Auteuil, Sceaux en Thiais liggen niet minder dan veertien 5 kwekerijen die echter niet voor het J publiek toegankelijk zijn. Kortgeleden heeft de gemeente- raad van Parijs besloten dat al de- J ze kwekerijen moeten verhuizen en dat ze zullen worden samengevoegd tot een grote kwekerij. Die zal mettertijd een oppervlakte beslaan van niet minder dan 108 hectaren. En dat betekent dat Parijs daar- mee de grootste bloemen- en boom- kwekerij van Europa bezit. Tot de samenvoeging van de ver- schillende Parijse kwekerijen werd besloten omdat de afzonderlijke niet meer voldoen aan de steeds kwekerijen in hun huidige omvang groeiende behoeften. Verder was uitbreiding onmogelijk omdat die ten koste zou gaan van de openba- re parken en tuinen. En tenslotte moeten enkele kwekerijen plaats maken voor de ringbaan die rondom Parijs wordt gebouwd. De behoeften zijn belangrijk gro- S ter geworden omdat de kwekerijen J niet alleen zorgen voor parken en tuinen maar tevens voor de aan- kleding van zalen, gebouwen, plei- nen en straten bij staatsiebezoeken, feestelijkheden en plechtige herden- kingen. J Het is duidelijk dat deze behoef- ten juist onder de regering van de Gaulle wegens diens zucht naar grootheid, pracht en praal, zeer sterk zijn toegenomen. De afzonderlijke kwekerijen zul- j len worden samengebracht op een J geweldig terrein, dat deels ligt op het gebied van de gemeente Fres- nes, deels op dat van de aangren- 5 zende gemeente Rungis, waarheen ook de Hallen zullen worden over- j gebracht. 5 Voorlopig heeft Parijs 32 hecta- ren gekocht in Fresnes en 23 hec- taren in Rungis. J Het is tevens de bedoeling om van deze verhuizing gebruik te ma- ken om de kwekerijen volledig te J moderniseren. Bovendien wil men ze na voltooiing openstellen voor het publiek. Eén van de mannen van de Parijse plantsoenendienst, bezig de paden van de Tuilerieën schoon te hou- den. Fijnproevers vinden daarentegen dat men zo'n plaatsje moet laten zoals het is. Zonder enig modern gerief. Is het tenslotte niet héérlijk om tegen uw vrien den en kennissen te kunnen pochen: „Ach hebben jullie in een huisje op de Veluwe gezeten? Nou, wij hebben een Spaans bergdorp gekocht... (indrukwek kende stilte)... Ja, helemaal v.an ons. We namen onze intrek in het gemeente huis, daar hadden we tenminste de ruimte)...(idem). Er was geen telefoon en geen televisie.verrassingseffect) En de kerkklok loopt niet meer." „Je kunt er nauwelijks met de auto komen en de boodschappen moeten we 25 kilometer verderop doen. We leven er net als in de middeleeuwen. Zo in teressant! En elektriciteit hebben wij alleen als het er hard waait: er staat een windmolen die stroom opwekt op 't dak. Maar er hangen nog oliepitjes, en dus gebruiken we die. Water halen we aan de dorpspomp... (koude doche voor uw kennissen)." En voor uw vriendenkring totaal over- afdruipt voegt u er nog ent- NOVOSIBIRSK. Vierentwintig ki lometer ten zuiden van het bestuurlijke en industriële centrum Novosibirsk heeft de Sovjet-Unie een model-tuin voor geleerden gesticht om de Sovjet- Unie in het voorste gelid te houden wat betreft nieuwe ontdekkingen. Iets dergelüks bestaat noch elders in dit land, noch ergens anders in de we reld. Het Kremlin heeft in de nieuwe tuin stad 30.000 mensen verzameld. Zij wo nen ineen idyllische voorstad, „Aca demiestad" genaamd. De stad heeft maar één doel: academische studie. Zij is tien jaar geleden uitgehakt in maagdelijke wouden. Thans staan er 20 instituten, die de moderne natuurwe tenschap omvatten, van cybernetica tot kernonderzoek. De hoogstgeplaatsten wonen in de „Gouden vallei" met huizen van twee verdiepingen en tuinen, naar Ameri kaans voorbeeld iets zeer ongewoons in dit land. De warenhuizen zijn vol glas en licht kleurig hout; de restaurants met indi recte verlichting en afgescheiden zitjes zien eruit als die in Scandinavië. Het bioscooptheater zou in Amerika kunnen staan. De straten zijn rustig en afgezet met bomen. Een grote weg met vier rijba nen verbindt deze elite-nede; zetting met Novosibirsk. Het zou overal een prettige plaats zijn om te wonen, maar in de Sovjet- Unie met haar haveloze flatgebouwen in troosteloze omgevingen rijst deze academiestad uit de grond als een soort Siberisch Shangri La. Een administrateur van de academie stad vertelde, dat de meeste inwoners voor in de 30 zijn enkele van de bes te koppen in wiskunde, natuurkunde en andere natuurwetenschappen. Er zijn 60 professoren met de zeldza me en hooggeschatte titel „academie stadsprofessor" plus 35 corresponderen de leden van de nationale academie van wetenschappen. Daarbij komen nog 9 doctoren in de filosofie en 950 as sistent-professoren. Veel van het wetenschappelijk onder zoek is hoogst geheim. Buitenlandse waarnemers nemen aan, dat de acade miestad nauw samenwerkt met de uit voerders van de programma's betref fende de ruimtevaart en de militaire raketten van de Sovjet-Unie. Blue boordevol bouwstoffen vitamine encaroteen voor de groei en de stoei en w»r de energie mmm... #n kerngezond! 6B.10ff.6K.333 stukken land overnam als militaire depots of kleine versterkingen. Er zullen nu 30 eilanden worden ver kocht en er wordt reeds op geboden. De prijzen variëren van maximaal 300.000 tot maximaal vier miljoen li re (480 tot 6.400 dollar). De gemiddel de oppervlakte is een halve hectare of ongever 5.000 vierkante meter. Op enkele ervan staan nog een of twee oude Venetiaanse palazzetti (paleis- jes) met de typische boogvensters en deuren. Op andere vindt men oude, verlaten kloosters of de typische lagune-casoni (grote lagunehuizen) met dubbele mu ren van rotan, opgevuld met leem om hitte en koude buiten te houden. Sommige zijn reeds verkocht. De kopers zijn in meerderheid buitenlanders, die de gebouwen hebben gerestaureerd en er verblijven van hebben gemaakt, waar zij zich in rustige afzondering kunnen terugtrekken. VENETIË Venetië houdt uitverkoop van eilanden in de legendarische la gune in de hoop, dat de nieuwe eige naars zullen verhinderen, dat de zee ze wegspoelt. De zee heeft er reeds vele van zo afge knaagd, dat ze niet meer te redden zijn en het zal met vele andere wel licht dezelfde weg gaan naarmate de boeren en vissers (die ze gebruikten als moestuinen of schuilplaatsen) winstgevender baantjes zoeken op het industriële vasteland. De lagune heeft over haar hele lengte van 40 km roemrijke tijden gekend, toen Venetië de „koningin" van de Adriatische en van het oostelijke ge deelte van de Middellandse Zee was. Venetianen bouwden muren rondom al le eilanden of voorzagen de waterkant van dik houten traliewerk. Groepen van vermaakzoekers peddelden van Venetië naar de eilanden om te pick nicken. Maar de verst verwijderde eilandjes zijn nu al tientallen jaren zo goed als verlaten. Alleen van tijd tot tijd ko men jagers of vissers te San Giaco- mo, Santo Spirito of Barenon, waar de Britse dichter Lord Byron en de Franse Alfred de Musset uren in een zaamheid plachten door te brengen. In de 18e eeuw telde de Venetiaanse kroniekschrijver Vincenzo Coronelli nog 138 eilanden in de lagune, die hij allemaal afzonderlijk heeft opgesomd en beschreven. In het begin van de 20ste eeuw waren vele afgesleten tot verdwijnende lap jes grond, overwoekerd met wild gras en thans zijn ze niet langer boven de waterspiegel te zien. Er zijn nu nog maar 100 lagune-eilanden. De Venetiaanse autoriteiten zijn begon nen de eilanden vrij te maken van een warnet van speciale voorrechten, die de staat zich in de loop der jaren had voorbehouden, toen zij de vlakke

De Vallei | 1967 | | pagina 9