Wilson gaat militair budget kappen GOUD GEVLUCHT BIRAIFFEISENBANK V.S. willen praten met de Viëtnam-deserteurs GRIVAS: kolonels Israël wijst Egypte als schuldige aan D Missie Over de grenzen Fransen willen studie over N.A.V.O, openhaar maken T.U.C. achter loonpolitiek van regering „Bojaartje" in Warschau Lagerhuis keurt speculatie tegen dollar van de gavlle devaluatie goed CONDENSE BEURS IN 1- spaarbank en alle bankzaken Herdenking van Kennedy jargon gescheld steun Snoep verstandig eet n appel conversie speculanten Ongeval in Chinese raketfahriek Pool beschuldigd van spionage Vice-premier van Oost-zone afgetreden 2 Het is anders uitgevallen. Grivas 2 naar Cyprus lijkt nu wel voorgoed 2 te zijn afgesloten. Misschien vindt de Z oude vechtjas nu tijd een hoofdstuk Z toe te voegen aan zijn memoires, 2 waaraan hij jaren geleden is begon- 2 nen. Nieuwe vonnissen in Athene Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel DONDERDAG 23 NOVEMBER 1907 LONDEN Premier Wilsan heeft gisteren onthuld hoe Engeland op mi litair gebied zal bezuinigen teneinde bij te dragen tot de vermindering van de overheidsuitgaven met vijfhonderd miljoen pond. Deze bestedingsbeper king werd zaterdag aangekondigd te gelijk met het devaluatiebesluit. Het Lagerhuis keurde de devalua tie met 335-258 stemmen goed. Dit zijn de besnoeiingen: 1. de marine krijgt minder gevechts bommenwerpers van het type Bucca neer; 2. het vliegkampschip Victorious gaat eerder uit dienst dan het plan was; 3. het leger zal minder munitie, voer tuigen en instrumenten bestellen; 4. een bestelling van Amerikaanse he likopters van het type Chinook wordt ongedaan gemaakt; 5. het eiland Aldabra in de Indische oceaan wordt geen luchtbasis. Zaterdag had Wilson aangekondigd dat er op defensiegebied met honderd miljoen pond zou worden bezuinigd. Hij heeft gisteren echter niet voorgerekend of de bezuinigingen die hij bekend maakte, dat bedrag helemaal dekken. „Er komen nu produktieve bronnen vrij", zei de premier voor onderzoek, en ontwikkeling, die van militair ge bied kunnen worden overgeheveld naar civiel". Ook andere vormen van overheids uitgaven zullen het snoeimes voelen, deelde Wilson mee. met inbegrip van de kapitaaluitgaven van de genationa liseerde industrieën. Ook provincies en gemeenten moeten bezuinigen, maar de bouw van scholen, woningen en zieken huizen zal er geen nadeel van ondervin den. Evenmin die van fabrieken in de achtergebleven gebieden van Enge land. Wilson deelde dit alles mee tijdens de tweede dag van het debat in het La gerhuis over de devaluatie. Net als de eerste dag was er weer veel lawaai «n veel gescheld in termen die nog net door de beugel konden. Vooral de leider van de oppositie Heath, en premier Wilson, raakten her haaldelijk slaags. Wilson haalde er zelfs de Suez-crisis van 1956 bij, toen Engeland onder een conservatieve re gering samen met Frankrijk en Israël een aanval deed op Egypte. Zeer belangrijke steun kreeg de rege ring gisteren voor haar streven om de lonen strak in de hand te houden. Die kwam van de bestuursraad van het verbond van vakverenigingen, het TUC. Die besloot met overweldigende meer derheid om alle maatregelen van de re gering te steunen die een positieve bij drage kunnen leveren tot economische stabiliteit, voortgezette expansie en vol ledige werkgelegenheid. Prijsstijgingen als gevolg van de de valuatie zullen door het TUC op zich zelf niet worden beschouwd als een rechtvaardiging voor hogere lonen. LONDEN' Grote vraag naar goud heeft op de Londense markt geleid tot re cord verkopen. De handelaren zien de oorzaak in een nieuwe Franse poging om de wereld te dwingen naar de gouden standaard terug te keren. De verkopen van gisteren zjjn zelfs hoger geweest dan in de Cubaanse crisis van 1962 het vorige record. Bijna 20 ton goud. ter waarde van ongeveer tien miljoen pond. zijn verhandeld, hoewel de markt de preciese bedragen nooit bekend maakt. Normaal bedragen de verkopen dagelijks ongeveer zes ton. Het grootste deel van het metaal werd voor buitenlandse vraag gekocht. Britse onderdanen, met uitzondering van een paar erkende fabrikanten, mo gen geen goud kopen. De prijs van het goud bleef echter stabiel op de prijs van gisteren 290 shilling, 10 en drie kwart pence. De dollarpariteit was met 35.19-7 8 dollar ook dezelfde. De koopwoede is gekomen nadat de Amerikaanse minister van Financiën, Henry Fowler op een persconferentie in Washington heeft bevestigd, dat Frank rijk zijn steun en deelneming aan de goudpool van acht landen heeft inge trokken. Fowler maakte het effect van Franse maatregelen zwakker met zijn verklaring, dat het al in juni gebeurde en dat compensatie reeds had plaatsge vonden. Er zijn ook onofficiële berichten uit Parijs ontvangen, dat de Franse rege ring op het punt zou staan om de con versie van haar dollar tegoeden in goud van Fort Knox te hervatten. Frankrijk is begin 1965 toen generaal De Gaulle opriep tot terugkeer naar de gouden standaard in de wereldhandel begonnen zijn dollars bij de Amerikaanse rege ring voor goud in te ruilen. De mees te landen zijn in het begin van de ja ren dertig van de gouden standaard af gegaan. De Fransen hebben hun conversie in goud in oktober jl. toen hun dollar-te goeden beneden het peil van 600 mil joen dollar kwamen, gestaakt. De meeste internationale economen halen hun schouders op bij de verklaring van De Gaulle, dat als een gevolg hiervan de wereldhandel zou opdrogen. Zij we zen erop. dat de wereldhandel 75 mil jard dollar per jaar bedraagt, terwijl er slechts 40 miljard dollar aan goud beschikbaar is om die handel te finan cieren. De resterende 35 miljard worden gefinancierd met Amerikaanse dollars en Britse Ponden. Dit was mogelijk bij internationale overeenkomst welke de regeringen toestaat om de Dollars en Ponden die zij in hun reserves bezitten als goud te beschouwen. De devaluatie van het Pond heeft de Dollar bloot gesteld aan de aanval van de internationale speculanten en de on rust bij het publiek over de stabiliteit van de dollar vergroot. Wat de specu lanten in hun achterhoofd hebben, is de mogelijkheid van een verhoging van de prijs van het goud zoals leidende Fran sen die willen. De Ver. Staten heb ben zich gebonden om goud te verhan delen tegen de prijs van 35 dollar per fine ounce. Dit stabiliseert de goud prijs op de internationale geldmarkten. De speculanten gokken op een krach tige aanval op de dollar door De Gaulle om de V. Staten te dwingen hun goud- politiek te wijzigen. Het Pond heeft zich intussen gehandhaafd op het plafond van 2.42 dollar dat gisteren bij het be gin van de handel door de Bank van Engeland is vastgesteld. De koersen op de effectenbeurs gingen dusdanig omhoog dat bijna alle verlie zen van gisteren werden goedgemaakt. ADVERTENTIE IN HOUAND SIMT EN HUIS TOKIO Volgens een bericht uit China, dat in Tokio werd opgevangen, gebeurde in augustus in de provincie Tsinghai bij een raketproef een onge luk, waarbij veertig andere raketten en de fabriek, waar ze werden gemaakt, vernield werden. De regionale radiozender Tsjinghai deelde dit mee in een uitzending waar in een verslag werd gegeven van de heldhaftigheid van een man, die Nien Su-wang heette. „In augustus", zei hij, „werd ik aan gesteld in het district Hoe Tsjoe. Op 13 augustus was een aantal arbeiders be zig met het testen van een raket. De raket ging echter niet de hoogte in, maar kwam in de fabriek terecht. Een voorraad kruit kwam tot ontbranding en een stuk of veertig raketten explo deerden. Het gebouw werd verwoest en de werkplaatsen veranderden in een zee van vuur en rook." Tijdens een grote modeshow inl Warschau werden enkele creaties' fgetoond, die geïnspireerd zijn op del ikleding uit de Russische folklore. Dit' 'avond-pakje versierd met zilveren or-i inamenten en gecompleteerd met zil-' veren laarzen herinnert ons aan dei ikleding van de 60 jaren der oude Moskovitische adel. IYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY MOSKOU. De Amerikaanse am bassade in Moskou heeft de Russische regering toestemming gevraagd in con tact te mogen treden met de vier Ame rikaanse matrozen die uit protest tegen de oorlog in Viëtnam in Japan zijn ge deserteerd en in Moskou zijn opgedo- doken. Op het verzoek is nog niet gere ageerd. Maandagavond verscheen het viertal op de Russische televisie. Zij veroor deelden in een vraaggesprek de Ame rikaanse deelneming aan de oorlog in Viëtnam. De uitzending werd dinsdag avond herhaald. De eerste kanselier van de ambassa de, Emory C. Swank, deed het verzoek tijdens een bespreking met het hoofd van de afdeling Amerika van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Za ken, Georgy M. Kornyenko. Met het Russische vredescomité, dat zich met de vier Amerikanen bezig houdt, is nog geen contact opgenomen, aldus een ambassade-woordvoerder. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bij de Sovjet- Unie geprotesteerd tegen de „hulpver lening aan en het onderbrengen en uit buiten van de vier matrozen" en noem de de Russische manier van optreden „zeer onwelvoeglijk". De vier matrozen, Richard D. Bailey, John M. Barilla, Craig W. Anderson en Michael A. Lindner worden door de Amerikaanse autoriteiten als onwet tig afwezig" AWOL beschouwd. De Russische autoriteiten hebben niet te kennen gegeven, of de vier zich nog in Moskou bevinden. Westerse corres- spondenten is geweigerd met hen te praten. C7 WARSCHAU Een Poolse handels agent, Jerzy Strawa, moet binnenkort voor een militaire rechtbank in War schau verschijnen op beschuldiging van spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. Naar het Poolse persbureau PAP woensdag meldde zou Strawda, die veelvuldig in het buitenland heeft vertoefd, bij een bezoek aan West- Duitsland door de Amerikaanse gehei me dienst zijn aangeworven, en opge leid en uitgerust zijn voor het bedrijven van spionage in zijn land. De in Polen vergaarde militaire ge gevens had Strawa op reizen naar de Bondsrepubliek en Oostenrijk aan Ame rikaanse agenten overhandigd. BERLIJN De 58-jarige Julius Bal- kow, een van de Oostduitse vice-pre miers, is om gezondheidsredenen af getreden. Het Oostduitse persbureau ADN, dat dit meldde, gaf geen nadere bijzonder heden. Balkow werd in juli 1961 be noemd tot minister voor de Handel tussen Oost- en West-Duitsland. In '65 volgde Horst Soelle hem in deze func tie op. Balkow werd toen tot vice-pre mier benoemd. f Georgios Theodoros Grlvas heeft Z zich vergist. De militaire junta in 2 Athene was niet bereid om zijnent- 2 wil een gewapend conflict met Tur- Z kije te riskeren. Ze riep de 69-jarige 2 opperbevelhebber van de Griekse 2 strijdkrachten op Cyprus daarom te- 2 rug. Z Het moet een grote tegenvaller 2 zijn geweest voor de „kampioen van 2 de Enosis" (aansluiting van Cyprus Z bij Griekenland) dat de kolonels on- 2 der druk van Ankara door de knieën zijn gegaan. Want de man om wie Z op 12 oktober een Britse Comet met Z 67 inzittenden door een tijdbom ver- ongelukte en door wiens provoceren- 2 de optreden deze week bloedige ge- Z vechten oplaaiden tussen Turks- en 2 Grieks-Cyprioten, had er vast op ge- 2 rekend dat de huidige Griekse Z machthebbers evenals hij militai- 2 ren hem zouden steunen in zijn 2 optreden tegen de Turkse minder- 2 heid op Cyprus. Memoires 1 trok zich daarop verongelijkt terug Z in zijn villa te Athene. De weg terug Z Die memoires hebben voor het 2 grootste deel betrekking op Cyprus. 2 want de belangrijkste jaren van zijn Z veelbewogen leven stonden volledig Z in het teken van de bevrijding van 2 het eiland van vreemde heersers en 2 de veelbesproken Enosis. Z Georgios Theodoros Griyas werd 2 in 1898 geboren in Trikomo bij Fa- 2 magusta op Cyprus. Na zijn school- 2 tijd werd hij Grieks staatsburger en Z via de militaire academie te Athene 2 belandde hij bij de Griekse artille- 2 lie. Toen de Italianen van Albanië 2 uit in 1940 Nrd.-Griekenland binnen- Z vielen, was Grivas overste en chef- 2 staf van de Griekse Tweede divisie. 2 Na de Griekse nederlaag keerde hij 2 terug naar Athene. Eigen groep 2 Geërgerd over het feit dat de Z Griekse partisanen, ondanks hun Z communistische leiding, door de ge- 2 allieerden van voorraden werden 2 voorzien, weigerde hij zich met de Z ondergrondse beweging in te laten. Z Hij richtte daarentegen een eigen 2 groep op, die voor het merendeel 2 was samengesteld uit vrienden uit Z het leger en studenten. Deze groep, 2 Khi, werd echter pas actief nadat de 2 Duitsers Griekenland hadden verla- 2 ten. Z Na afloop van de oorlog probeerde 2 Grivas door middel van zijn op mi- 2 Iitaire leest geschoeide organisatie Z greep te krijgen op de Griekse poli- Z tiek. Niet zelden bediende hij zich 2 daarbij van kwalijke praktijken. Zo 2 werden er in de jaren 1946-1947 ver- Z scheidene moorden gepleegd die aan 2 Khi werden toegeschreven. 2 Wegens zijn rechts-radicale opvat- 2 tingen werd Grivas niet in actieve Z dienst teruggeroepen. Activiteit kon 2 hij pas weer ontplooien toen aarts- 2 bisschop Makarios van Cyprus hem Z in 1951 naar Cyprus riep om hem te Z helpen bij de oprichting van een mi- 2 litante jeugdbeweging, de PEON. 2 De doelstellingen van PEON kwa- GRIVAS ijzervreter men In grote trekken overeen met 2 die van Khi en veel leden ervan slo- 2 ten zich later aan bij de EOKA, de Z vrijheidsbeweging op Cyprus. Nadat Grivas naar Griekenland was terug- 2 gekeerd om aan wapens te komen, 2 liet de EOKA in 1955 voor het eerst Z goed van zich horen door een aan- tal bommen te plaatsen. j Het begin was gemaakt. Grivas riep nog meer groepen in het leven, liet sabotage plegen en zette betogin- gen op touw. 142 Britten, 278 Grie- J ken, 84 Turken, 2 Amerikanen en een aantal mensen van onbekende nationaliteit werden het slachtoffer J van de bloedige terreur van de Z EOKA. De Britse bezetting op Cyprus, soms dertigduizend man sterk, slaag- 2 de er vier jaar lang niet in Grivas Z te pakken te krijgen. Er stond een 2 prijs op zijn hoofd van honderddui- 2 zend gulden, maar geen enkele Cy- 2 prioot zou het hebben gewaagd Gri- Z vas ervoor aan de Engelsen uit te le- 2 veren. Akkoord In februari 1959 kwam plotseling z het einde van de strijd door het Ver- 2 drag van Londen over Cyprus. Een Z van de voorwaarden die er werden z gesteld was, dat de EOKA zijn acti- 2 viteiten zou stopzetten, waarmee 2 Grivas akkoord ging. In maart 1959 2 verliet hij Cyprus, zoals was over- Z eengekomen. 2 Dezelfde dag nog werd hij in Athe- 2 ne ingehaald als een nationale held. Z Hij werd bevorderd tot luitenant-ge- 2 neraal en ontving voor zichzelf en 2 zijn gezin een levenslange financiële Z toelage. Z Maar Georgios Grivas hield zich 2 niet aan zijn belofte dat hij zich niet 2 meer met politiek zou inlaten. Daar- Z door verspeelde hij al snel de sym- z pathie van de Griekse regering, wat 2 niet verhinderde dat hij later toch Z nog werd benoemd tot opperbevel- z hebber van de Griekse strijdkrach- 2 ten op Cyprus. 2 Zijn militante Ijveren voor Enosis Z was echter niet naar de zin van de z huidige Griekse machthebbers, 2 waardoor Grivas het eiland waar- 2 mee hij zich zo sterk voelt verbon- Z den, toch weer heeft moeten veria- 2 ten. 2 VYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYWYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYI ADVERTENTIE ADVERTENTIE BRUSSEL In de politieke commis sie van het parlement van de NAVO is gisteren in Brussel veel verzet gere zen tegen 'n Franse ontwerp-resolutie, waarin wordt gevraagd om openbaar making van de studies over de toe komstige taken van het bondgenoot schap. Volgens de tegenstanders van het Franse voorstel zou hiermee een eventuele vftard een scherp inzicht krijgen in de tekortkomingen van de NAVO Er was nog een reden waarom de meeste afgevaardigden niet veel voor de Franse resolutie voelden. Er staat onder andere in dat de studies geen oplossingen aan de hand mogen doen die een bedreiging zouden kunnen vor men voor de onafhankelijkheid van Eu ropa. Men ziet hierin een Frans streven om alles wat naar meer politiek over leg en daardoor wellicht naar een meer Atlantische eenheid zou kunnen leiden, bij voorbaat onmogelijk te maken. De Franse ontwerp-resolutie stuitte bij de delegatie van de Verenigde Sta ten op vrij geringe weerstand. Naar verluidt willen de Amerikanen er zich bij neerleggen omdat de Fran sen een eerder door hen ingediende resolutie, die een volstrekte veroorde ling van de Amerikaanse politiek in Viëtnam behelsde, lieten vallen. De Fransen op hun beurt hebben zich sterk verzet tegen een ontwerp resolutie waarin wordt gewezen op het belang van een gezonde economie in Europa als eerste voorwaarde voor het kunnen dragen van de defensielasten. Het Franse verzet richtte zich tegen dat deel van de resolutie, dat aan een Britse toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap een grote waarde toekent voor de Europese eco nomie. Het staat nog te bezien of het mor gen zal komen tot een duidelijke ver oordeling van het huidige Griekse mili taire regime. De meningen hierover waren in de commissie duidelijk ver deeld. De Turkse afgevaardigde was sterk tegen. Hij vond een dergelijke resolutie een inmenging in binnenland- I se aangelegenheden. Andere delega ties, waaronder de Amerikaanse, zijn van mening dat men in de Griekse zaak wellicht meer bereikt langs de weg van diplomatieke druk dan met een duidelijke veroordeling. TEL - AVIV (Israël) Israëli zei den dat Egypte betrokken was bij de hevige gevechten, die dinsdag plaats vonden aan de bestandsgrens. Naar verluidt zou er verband be staan tussen de strijd, die de hevigste was sinds het einde van de juni-oorlog, en het recente bezoek van de Jordaan se premier Bahjat Talhoeni aan Cairo. In de Israëlische dagbladen staat dat de Egyptische ambassadeur in Amman zich gedurende de strijd in het Jor daanse hoofdkwartier bevond. Zegslieden geloven, dat Egypte en Syrië er bij Amman op aangedrongen hebben, druk op de grens te blijven uitoefenen, tijdens de afwezigheid van Hoessein. Naar het leger meedeelt, is de rust weergekeerd in de Jordaanse sector, de Isrëlische troepen blijven echter op hun hoede. Een grenspatrouille vond een mijn in de Beisan vallei, die veel te lijden heeft van terroristen. De aanwezig heid van de mijn wijst er op dat de sa boteurs. die een van de oorzaken van de grensspanningen zijn, nog steeds actief blijven. Israëlische legerfunctionarissen deel den mee van mening te zijn, dat de pi loot van de Mystère, wiens dood door radio-Amman werd bekendgemaakt, door de Jordaniërs is vermoord. ATHENE Een byzondere krijgs raad in Athene heeft woensdagavond in een nieuw proces tegen een groep van 19 personen, die ervan beschuldigd worden deelgenomen te hebben aan activiteiten van de verzetsorganisatie „Patriottisch front", vonnis gewezen. De beide hoofdbeklaagden zijn ver oordeeld tot 10 en 8 jaar gevangenis straf. Vijf verdachten hebben voor waardelijke gevangenisstraffen gekre gen variërend van twee tot vier jaar. De overige verdachten zijn vrijgespro ken. J WASHINGTON De twee broers van president John Kennedy, die vier jaar geleden werd vermoord, hebben zich in de koude ochtendmist voor het aanbreken van de dag naar zijn graf op het nationale kerkhof Arlington be geven. Om negen uur bracht een mili taire adjudant een krans van president Johnson, stond een ogenblik stil en bracht de groet. Zes erewachten bij 't graf brachten eveneens tegelijk een saluut. Senator Edward M. Kennedy kwam om 6 uur 45 en stond enige ogenblikken op de plaats waar Kennedy is begraven en de eeuwige vlam flikkert. Senator Robert F. Kennedy kwam een kwartier later om zeven uur, maar toen hij tv- camera's achter zich zag, verdween hij snel. Mevrouw Evelyn Lincoln, die secre taresse was van de president, bracht twee witte anjers en legde die op het graf. Een aantal andere mensen bezoch ten het graf ook in de vroege ochtend. Het aantal bezoekers van het graf sinds de dood van Kennedy is aange groeid tot 21 miljoen. V. ¥n de nieuwe periode van verzoening welke Afrika beleeft, is het voor nemen een einde te maken aan de thans vijf maanden oude burgeroor log in Nigerië de zwaarste taak, wel ke de Afrikaanse politici wacht. Keizer Haile Selassie van Ethiopië ar riveerde daartoe woensdag, in Lagos als leider van de missie van staats hoofden naar Nigerië van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Hij wordt bijgestaan door president Hamani Diori van Niger, Ahmadoe Ahidjoe van Kameroen en luitenant- generaal Joseph A. Ankrah, president van de regeringsraad van Ghana. JJe komst van de missie is op zich zelf al een kleine overwinning. Zij werd in september gevormd op de topconferentie van de Afrikaanse or ganisatie in Kongo en sindsdien is haar vertrek vijf keer uitgesteld. Twee van de oorspronkelijke zes leden zijn er niet - president William Tubman van Liberia, die als 72-jarige niet van vliegen houdt en blijkbaar geen boot con krijgen, die hem tijdig in Lagos bracht, en president Joseph Moboe- :oe van Kongo die zijn handen vol leeft met de zaak van de blanke huurlingen en vrijdag aanwezig wil zijn bij de herdenking van de staats greep van 1965. j, Nigerianen staan koel, maar be leefd tegenover de missie waarte gen zij zich op de topconferentie hebben verzet, bewerende dat de oor- JAKOEBOE GOWON geen woorden log met Biafra, het afgescheiden voor malige Oost-Nigerië, een binnenland se aangelegenheid is en bemiddeling zou impliceren dat beide partijen een gelijke status hebben. Dr. Okoi Arikpo, de Nigeriaanse fede rale commissaris voor buitenlandse zaken, heeft gezegd: „wij zullen naar hen luisteren." De Nigerianen noemen de missie een raadgevend lichaam om te vermijden de indruk te wekken dat zij bemid deling willen met het Biafraanse be wind van luitenant-koloner C. Odoe- megwoe Ojoekwoe, die het overheer send door Ibo's bewoonde gebied 30 mei onafhankelijk verklaarde. Maar d? Nigeriaanse minister Arikpo heeft niet uitgesloten, dat de missie een be middelende rol kan spelen, zeggende: „het hangt er allemaal van af wat ze te beweren hebben." Arikpo, afkomstig uit het oosten maar geen lbo, zei verder niet te geloven dat de Biafranen iemand willen af vaardigen om met de Afrikaanse staatshoofden te praten. Ook meent hij, dat dit niet juist zou zijn, aange zien de missie komt om generaal-ma- joor Jakoeboe Gowon, het hoofd van de federale militaire regering, te ont moeten. De Biafranen hebben geaarzeld in hun mening over de missie. Eerst juich ten ze de gedachte toe, maar later wezen ze haar van de hand, omdat in de resolutie van de Afrikaanse orga nisatie, waarbij de missie werd ge vormd, de afscheiding werd veroor deeld. De jongste uitspraak van de Biafranen is geweest, dat de Afrikaanse organi satie onmachtig is. Tye verhouding van beide kampen ln de burgeroorlog is niet veranderd. De federale regering eist overgave, einde van de afscheiding en erkenning van de 12 nieuwe staten van de fe deratie, met inbegrip van die welke het gebied vormen dat door Biafra wordt opgeëist. secessionisten willen soevereiniteit. Radio-Biafra heeft maandag weer omgeroepen, dat luitenant kolonel Ojoekwoe meent, dat Biafra en Ni gerië op sommige terreinen van ge meenschappelijk belang kunnen sa menwerken, zonder een politieke sta tenbond te vormen. Sinds de topconferentie van de Afri kaanse organisatie heeft een aantal bemiddelaars voor oplossingen ge zorgd. Diori heeft Tsjaad en de Soedan gehol pen hun grens die meer dan een jaar gesloten was geweest weer open te stellen. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft bemiddeld in het grensgeschil tussen Kenia en Soma lië. Tubman heeft bemiddeld in de uitwis seling van politieke gevangenen tus sen Ivoorkust en Guinea. De verzoeningsstemming bereikte haar hoogtepunt toen president Sekoe Toe- ré van Guinea op een bijeenkomst van de commissie voor het Tsjaad- bekken aardige dingen zei over presi dent Leopold Senghor van Senegal die eens zijn vijand was. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 11