Devaluatie noopt ons tot grotere voorzichtigheid P0LLEN Cel In fabriek van Van Heijst zon 400 inan aan 't werk kunnen nog 'n voorschot op uw girorekening? krediet Algemene Bank Nederland Snippers in de vuilnisbak waren fatale fout Uj)weft het zuivere fruit Mussert-film komt toch in de roulatie De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u... elke dag. CK 126 II Minister Witteveen in Kamercommissie: „Meer openheid is nodig bij de overheid" Graag 'n vreemde als burgemeester meent Zaandam Dr. Grapperhaus zal jaarlijks inflatie-effect meedelen Pepernotie werd onjuist bezorgd Ja! Op een rente-girorekening nü:31/2%renteen tot Valse munter, die handigheid opdeed in de gevangenis, vroegtijdig opgespoord Kamer bepleitte conferentie van heel Europa Duitsers kopen in Denemarken anno 1815reeds 150jaar natuurkwaliteit! 35cl. ll Juiste keus PREMIER DE JONG: vanvèrsfruit vruchtenbrandewijn Wachtmeester werd terecht gestraft TEKEJS IIS GETJES TE TEEL SERVICE KANTINEBONNEN VETE BESLECHT INVESTERINGEN IPHILIPS BATTERIJENl die móéten wel '1 goed zijn\ ADVERTENTIE DEN HAAG „Wfl zullen nog voorzichtiger moeten ztfn met de ontwikke ling van ons kostenpeil. Als dit lukt, zal de devaluatie van het Engelse pond voor onze economie in haar geheel geen grote nadelige gevolgen hebben." Dit zei minister Witteveen (financiën) gisteren in de Tweede Kamer tydens de open bare commissievergadering over z(jn begroting. De minister moest toegeven dat be paalde bedrijfstakken wel in grotere moeilijkheden kunnen komen en dat de bestrijding van de werkloosheid er niet gemakkelijker door wordt. „De opgave waarvoor ons land staat het herstel van onze economie wordt in derdaad zwaarder. De devaluatie zal betekenen, dat het overschot op onze betalingsbalans met ongeveer honderd miljoen gulden zal worden verminderd". De Nederlandse regering vindt, zo zei minister Witteveen verder, dat Enge land een juiste keuze heeft gedaan. Drs. M. W. J. M. Peijnenburg kreeg van hem te horen, dat de devaluatie, tezamen met de andere programma punten van de regering-Wilson, voldoen de kunnen zijn om de Engelse econo mie weer op poten te zetten. „Het is een moedig programma", vond de mi nister. Dr. Witteveen was er bijzonder blij over. dat ook zijn Franse collega ach ter de Engelse plannen stond. „Deze houding zou de toetreding van Engeland tot de EEG gemakkelijker moeten ma ken", zei minister Witteveen heel voor zichtig. Hij vond het overigens niet schok kend. dat Frankrijk uit de goudclub is getreden. Het grote voordeel van de de valuatie van het Engelse pond is, zo zei de minister, dat een gevaarlijke versto ring van het evenwicht in de wereldeco nomie kan worden weggenomen. De liberaal drs. Th. H. Joekes kreeg DEN HAAG Bij de ministerraad ligt een nota over het voorlichtingsbe leid van de overheid. De nota wordt binnenkort in het kabinet besproken. Daarom kon minister De Jong (Alge mene Zaken) gisteren nog niet concreet zeggen wat de regering nu eigenlijk wil „Het is in ieder geval nodig", aldus de heer De Jong in antwoord op vragen van de liberaal H. Wiegel, „dat er meer openheid komt. De mensen heb ben er recht op te weten wat zich bij de overheid afspeelt." Hij vond, dat die openheid nu toeneemt en voegde er aan toe dat de voorlichting over het konink lijk huis nu goed werkt. De heer Wiegel had nog gepleit voor hoge ambtelijke rangen voor voorlich ters. Dat wilde de minister-president niet toezeggen. Hij meende, dat de voor lichtingsfunctionarissen toch wel vol doende bij 't beleid kunnen worden be trokken als zij op een wat lager treetje in een departement zijn gezet. Er moet aan de organisatie van de voorlichtings diensten worden getimmerd, de mensen zelf voldoen wel, vond de heer De Jong. II II nog te horen, dat de Engelse export prijzen naar verwachting met onge veer zeven procent zullen dalen. Onze uitvoer naar de landep die hebben ge devalueerd kan ongeveer een procent kleiner worden. aardbeien i abrikozen citroen frambozen kersen sinaasappel zoele schillen bessenjenever v.a. f6.95 bij uw slijter Voor uw longdrink of puur: VIEUX Cheval Mar in f IJ,40 per liter. ADVERTENTIE OLIFANT EN HL Het liedje \an verlangen. Naar een echte Olifant jonge of oude borrel. Na een lange, moe dag. Doet je goed': Knap van op. ZAANDAM Een burgemeester die niet uit de Zaanstreek afkomstig is wensen zich 21 van de 31 gemeente raadsleden in Zaandam. Namens hen hebben de fractievoor zitters uit de Zaandamse raad dit mee gedeeld aan de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, met wie zij gisteren op het provinciehuis in Haarlem van ge dachten hebben gewisseld. Vijf leden van de frectie van de Par tij van de Arbeid willen de heer M. J. Hille, die nu wethouder in Zaandam is, tot burgemeester zien benoemd. De fractie van de Pacifistisch-Socialis- tische Partij staat niet bij voorbaat afwijzend tegen zijn benoeming. De he le raad kan verder instemmen met de benoeming van een burgemeester die lid is van de PvdA, al moet de be trokkene boven de partijen kunnen staan. ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Grappenhaus heeft gisteren tijdens de openbare commissievergadering over de begroting van Financiën toegezegd, dat hij ieder jaar zal publiceren welke verzwaring van de belastingdruk in het afgelopen jaar is ontstaan als gevolg van de inflatie. Hij kon echter niet tegemoet komen aan het verlangen van drs. H. A. K. M. Notenboom (K.V.P.) om ieder jaar de belastingtarieven automatisch aan te passen aan de waardevermindering van de gulden. „Dit voorstel geeft moeilijkheden bij de uitvoering", zei dr. Grapperhaus. De staatssecretaris zegde wel aan de antirevolutionair G. A. Kieft toe, dat er een mogelijkheid zal komen voor werk gevers om meer dan het voorgeschre ven bedrag aan loonbelasting voor een werknemer in te houden. Het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat die werknemer straks een lager bedrag aan inkomstenbelasting zal behoeven te betalen. De staatssecretaris stelde eveneens een wetsontwerp in het vooruitzicht, waarin wordt vastgelegd dat uitkerin gen van door werkgevers afgesloten verzekeringen tegen extra risico's zoals voor vliegen met twintig pro cent zullen worden belast. Tot nu toe geldt voor deze uitkeringen die wor den gegeven bij dood of blijvende inva liditeit het normale tarief van de in komstenbelasting. Dit kan oplopen tot zeventig procent van zo'n uitkering. De liberaal mr. Portheine pleitte er verder voor om de inkomens van wer kende vrouwen niet meer op te tellen bij die van hun mannen. De staatsse cretaris gaf hierop eigenlijk geen ant woord. „Laten wij eerst maar eens de resultaten afwachten van de commis sie, die studeert op de vereenvoudiging van ons belastingsysteem". Drs. Notenboom wees ook nog op de zwarte handel in belastingvrije artike len, die in Limburg is ontstaan na de vestiging van Afcent. Dr. Grapperhaus zou er op laten letten. De staatssecre taris stond niet onsympathiek tegen over het idee van de socialist drs. E. L. Berg om mensen die autowrakken langs de kant van de weg zetten, extra belasting te laten betalen. Het is ech ter een moeilijk probleem en de staats secretaris zal kijken of hij hieraan iets kan doen. ADVERTENTIE de horde matras met alle comfort van een zachte! QIU ADVERTENTIE de harde matraa met alle comfort van een zachte! UTRECHT Terecht is de 38-jarige wachtmeester van de Rijkspolitie D. van G. uit Leiderdorp gestraft met de inhouding van een vakantiedag, vindt de Centrale raad van beroep in Utrecht. De wachtmeester had in december tijdens een nachtelijke patrouille een kopje koffie gedronken bij een collega. Zijn commandant vond dit „een onder breking van de politietaak voor een niet-dringende particuliere reden" en hield de vakantiedag in. De wacht meester vond de straf te zwaar en ging in beroep. Dit beroep werd echter on gegrond verklaard, waarna de politie man weer in beroep ging. DEN HAAG Sinterklaas is chris ten-radicaal. Dat heeft de goedheilig man gisteren in de hal van de Tweede Kamer gezegd tegen premier De Jong. De Sint vergezeld door elf leden van de studentenvereniging Beets kwam een pepernotie aanbieden „Bent u stout geweest?" vroeg Sinterklaas aan de minister-president, die moest antwoorden: „Ja." „En toch zet ik mijn schoen", zei de premier. De pepernotie werd overigens op het verkeerde adres bezorgd. De televisie journalist H. van der Molen, die vol gens Sinterklaas lid van de Tweede Kamer moest zijn, kreeg haar in zijn handen gedrukt. Het was niet zo erg. De notie zou toch niet zijn aangenomen omdat ze van de oppositie kwam. De socialist drs. G. M. Nederhorst is lid van het studentengenootschap Beets. DEN HAAG Kunnen bijna vier honderd mensen weer werk vinden in de failliete radiatorenfabriek van Van Heijst in Den Haag? „Ja", zei een groep bedrijfsadvi seurs uit Nijmegen zeer beslist. Zij hebben op verzoek van het Haagse ge meentebestuur een rapport opgesteld. „Misschien", oordeelde mr. M. P. Bloemsma. bewindvoerder van Van Heijst gisteren. Maar dan moeten er wel kopers voor de fabriek komen. Hij zei letterlijk: „Het rapport van de be drijfsadviseurs is een aardig gebaar. Maar we hebben er alléén niets aan." „Ja", zei districtsbestuurder M. Pit van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond gisteren in een gesprek voor de radio. De machines van Van Heijst zijn volgens hem uitstekend te gebruiken om behalve radiatoren en sta len ramen, ook containers (laadkisten) te maken. Dat laatste zeggen de bedrijfsadvi seurs uit Nijmegen ook. Volgens hen kunnen de zware persen in de Haagse fabriek nog wel vijftig jaar mee. „Als je ze goed in het vet zet en smeert is dat technisch misschien moge lijk. Maar economisch gezien slijten machines heel wat sneller." aldus ech ter mr. Bloemsma. „Machines zijn af wanneer ze economisch niet meer ren dabel zijn." Dat er mogelijkheden bestaan om in zo'n fabriek als Van Heijst containers te maken, weet volgens mr, Bloemsma elke ondernemer. „Maar wie is bereid geld in dat project te steken en de fa briek te kopen plus moderne machines. Daar gaat het om." De Nijmeegse bedrijfsadviseurs zien ook nog hoop voor het administratieve personeel van Van Heijst. Laat men gewoon de kantoorruimten van dit be drijf verhuren aan een of meer onder nemingen, is hun raadgeving. Die onder nemingen zouden dan wel meteen het kantoorpersoneel van Van Heijst in dienst moeten nemen. De bedrijfsadviseurs schijnen te be doelen: Verhuur de kantoren van Van Heijst bijzonder volledig gestoffeerd, compleet met bureaus, kasten en kler ken. A L.ti i LN1 IE PRINCETON Uit een opslagplaats van de nationale garde te Princeton in de Amerikaanse staat New Jersey zijn wapens ontvreemd, waaronder een ra- ketlanceerapparaat. 60 revolvers, vier machinegeweren en een grote hoeveel heid patronen. Het federale bureau voor onderzoek (FBI) sprak van „beroepswerk". Duizend Onze kantoren lichten u graag verder in. gulden KERKRADE Papiersnippers rijn de drukker van valse biljetten van honderd gulden, die in de nacht >an maandag op dinsdag in Kerkrade met zijn vrouw werd gearresteerd, noodlottig geworden. Op een manier, die de politie nog niet wil onthullen, kreeg de recherche van Kerkrade een bosje afgesneden randjes van valse bankbiljetten in handen. Hoewel toen nog niet direct aan valse bankbiljetten werd gedacht, werd toch een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de herkomst van deze vreemd ge kleurde papiersnippers, die via een onbekende vuilnisbak en de reinigings dienst op de stortplaats van huisvuil waren terechtgekomen. Dit onderzoek bracht de rechercheurs enkele weken geleden ook in het kan toor van een drukkerij in het centrum van Kerkrade. Hoewel de procuratie houder van dat bedrijf de kleurige be drukte papiersnippers niet herkende, vertelde hij de politie wel dat er enke le malen een hem onbekende, vriende lijke mijnheer (de nu gearresteerde 37-jarige A. C.). op zijn kantoor was ge- ADVERTENTIE DEN HAAG De Rijksvoorlichtings dienst gaat onderzoeken welke instan tie het best kan zorgen voor de open bare vertoning van de film over ir. A. Mussert, leider der voormalige NSB. De dertig minuten durende film werd ongeveer een jaar geleden samenge steld door de Universitaire Filmdienst in Utrecht uit materiaal van het in 1945 in beslag genomen archief van de NSB. Dit gebeurde op verzoek van wijlen prof. dr. C. D. J. Brandt. Deze gebruik te de film als illustratie bij zijn colle ges in de moderne geschiedenis. Begin deze maand liet de RVD weten dat de film niet in het openbaar ge draaid mocht worden omdat er nog le vende personen in te zien waren. Mi nister-president P. J. S. de Jong heeft inmiddels in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. E. C. Visser (D'66) laten weten dat de film wèl in het openbaar mag worden gedraaid. De film over ir. Mussert ligt in de kluis van de Universitaire Filmdienst in Utrecht, die mèt de RVD eigenaar van de film is. De Filmdienst is nog niet benaderd door iemand die de film in een normale bioscoop wil brengen. De RVD zal bin nenkort een voorstelling van de film or ganiseren voor journalisten. Herinnert u 't zich nog? Zondag? Jaren geleden? Vader zat diep weggeleund in de grote fauteuil. Hij rookte. Nee, niet zo'n door-de-weeks si gaartje van 2 cent, maar een zondagse. Eentje van tien. Kalm blies uw ,ouwe heer' de geurige rook de kamer in. Hij genoot van een Mundi Victor. Dit was zijn dag. En dit zijn sigaar. Kostbaar, maar kostelijk. Jammer, dat ze er niet meer zijn die fijne sigaren van toen? Lees! Ze zijn er wèl. Mundi Victor, hét merk van toen, ligt klaar bij uw sigarenhandelaar. Even goed, even geurig, even smaakvol.Uitgebalanceerde compositie van 21 zeer rijpe tabakken. Gemelangeerd met vooroorlogs vak manschap. U proeft Java, Havanna en Braziel. Volmaaktheid van het omblad. Dekblad: pure Sumatra, eerste pluk. Naturel (of mat,). Ja, meneer, de zondagse sigaar van uw vader is terug. Met één verschil. De prijs is zo gekozen, dat hem elke dag kunt roken! Corona Cyrano 27 ct. Voorradig bij de gespecialiseerde sigarenwinkelier. weest, die grote hoeveelheden velletjes papier had gekocht „voor een nogal vreemde hobby", zoals de correct ge klede en voornaam optredende klant zelf had gezegd. „Het was een nette, leuke man", al dus de procuratiehouder. „U wordt toch geen concurrent van ons?", had hij bij een volgende gelegenheid aan de klant gevraagd, toen deze naast een stapeltje blaadjes papier van 21 x 29 centimeter ook nog een kilo zwarte drukinkt mee nam. „Neen, maakt u zich niet ongerust", had de nette en leuke man gezegd. „Ik maak tekeningetjes en die druk ik op deze blaadjes. Het is een nogal se cuur werkje en er zijn tot nu toe veel misdrukken bij. Vandaar dat ik tel kens zoveel papier moet hebben". Dat was in de maand mei. In maart was deze vreemde klant voor het eerst naar het kantoor van de Kerkraadse drukkerij gekomen. In juni liet hij door schemeren dat hij de procedure nu wel onder de knie had. Hij bestelde op 21 juni tienduizend blaadjes wit offset pa pier, negentig grams dat wederom in het formaat van 21 x 29 centimeter moest worden gesneden. De procuratiehouder bracht deze be stelling zelf naar de flat aan de Herto genlaan. De partij woog ruim veertig k lo en had een omvang van bijna een kubieke meter. In de lift bracht de pro curatiehouder samen met een knecht uit de drukkerij de partij papier naar de achtste verdieping van het flatgebouw. Toen zij ermee voor de flatdeur ston den deed de vriendelijke bewoner zelf open. Hij vond dat hij te veel service kreeg. Hij had het papier zelf willen komen halen. „Zet u het hier maar in de gang", wees hij en daarmee was de kous af. Een paar dagen later kwam hij het papier betalen. In totaal heeft hij voor tweehonderd gulden papier gebruikt. „Neen, dat heeft hij niet met valse briefjes van honderd gulden betaald", zegt de procuratiehouder nu. Later is gebleken dat C. de velletjes papier met een chemische vloeistof heeft bewerkt. Het papier werd daardoor wat geelach tig van kleur en voelde ook anders aan als bankpapier. Uit één blaadje haal de hij 2 bankbiljetten. Daarvan moest hij dan nog smalle randjes afsnijden. Die randjes heeft hij gewoon in de vuil nisbak gestopt en die fout zette de po litie op zijn spoor. Het onderzoek heeft zich intussen tot een groot deel van ons land uitgebreid. Ook in het Duitse grensgebied en voor al in Aken worden nasporingen gedaan. Gebleken is dat C. zijn eerste lessen in het vervalsen in de gevangenis van Breda heeft gehad. Daar werd op 10 november 1963 ontdekt dat hij geruime tijd koffie- en andere consumptieartike len in de gevangeniskantine had ge kocht op nagemaakte kantinebonnen. Al zijn vrije tijd in de gevangenis besteed de hij om in zijn cel falsificaties te ma ken, die in de kantine gewoon als ech te bonnen werden aangenomen. Op die valse bonnen heeft hij voor ongeveer 150 gulden koffie en etenswaren in de kantine van de Bredase gevangenis ge kocht. C. zat toen een straf uit wegens een poging tot moord op de wethouder van IJzendijke in Zeeuws-Vlaanderen. de heer C. J. Doens. In de avond van zaterdag 12 januari 1957 had hij deze neergeschoten toen de wethouder die tevens landbouwer was, zijn vee in de stal wilde gaan ver zorgen. C. stond hem op te wachten om een vete met het pistool te beslechten. De heer Doens werd door een schot in het onderlichaam getroffen. De heer Doens, die nog geruime tijd in levensgevaar had verkeerd is van zijn verwonding geheel hersteld. C. is Belg. Hij werd echter in IJzendijke ge boren op 21 juli 1930. Op 30 juni van het vorig jaar vestigde hij zich in Kerkra de. Hij was in de loop van 1965 op vrije voeten gekomen. Kort na zijn vrijlating trouwde hij met de Oostduitse mejuffrouw Ingeborg J. (24). Hoewel het paar het drukken van de valse bankbiljetten moeilijk kon ontken nen, weigeren man en vrouw hardnek kig de politie ook maar iets te zeggen. De politie heeft echter aanwijzingen, dat C. in relatie heeft gestaan met lie den, die flinke bedragen in deze valse drukkerij hebben geïnvesteerd. Ook is zij te weten gekomen dat C. 14 da gen geleden in IJzendijke is geweest. Vermoed wordt dat hij daar of even over de Belgische grens zijn eerste proeven heeft genomen met het uitge ven van de valse biljetten van honderd gulden. Voor de buren in Kerkrade wa ren de heer en mevrouw C. een echt paar in goede doen, van wie de man de fotografie als hobby had. Niemand heeft ooit iets van de ge heime drukkerij gemerkt, zelfs niet van het binnenbrengen van de onderdelen van de drukpers en andere apparaten. Zelfs iemand van de reserve-politie die recht onder de flat woont waarin de drukkerij van valse bankbiljtten was gevestigd, heeft altijd gedacht dat 't re gelmatige getik van de drukpers afkom stig was uit de buizen van de centrale verwarming. Het echtpaar C. gedroeg zich niet bijzonder opvallend. Wel hebben de naaste buren zich weieens afgevraagd hoe het mogelijk was dat C. nooit be hoefde te werken. Dat hij thuis bijzon der hard aan de gang was, heeft nie mand ooit gemerkt. ADVERTENTIE DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat er een veiligheidsconferentie komt tussen de landen van de NAVO en die van het Warschaupact en de neutrale Europese staten. Zo'n confe rentie moet op grond van de klimaats verbetering in de Oost-Westverhouding „verdere politieke samenwerking en ontspanning in geheel Europa bevorde ren." De Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken heeft gisteren een motie in deze geest, ingediend door drs. Visser van D '66 en mr. Van der Stoel van de PvdA, aangenomen zon der dat er een stem tegen werd in gebracht. De afgevaardigden van de Boerenpartij, PSP, SGP, en GPV wa ren bij de stemming niet in de verga dering. Minister Luns heeft niet beloofd dat hij het initiatief tot een dergelijke Oost-Westconferentie zou nemen. De motie vroeg ook slechts aan de rege ring „het nodige te doen" om te komen tot een zorgvuldige voorbereiding er van. Aanvankelijk had drs. Visser meer gevraagd, namelijk om eerste stappen van de regering, maar dat ging mr. Luns en ook verscheidene leden van de commissie te ver. FLENSBURG (West-Duitsland) Aangelokt door de devaluatie van de Deense kroon, hebben vele Duitsers woensdag in Denemarken kruideniers waren, meubelen en andere artikelen ingeslagen. Voor de grenspost bij Flesburg ston den kilometers lange files en kooplusti gen moesten af en toe een uur wach ten voor zij de grens over waren. Tegen de middag waren ongeveer 20.000 Duitsers de grens gepasseerd. De Deense kroon devalueerde het af gelopen weekeinde acht procent verge leken met de Duitse mark.

De Vallei | 1967 | | pagina 13