Veenendaals dagblad De Gaulle is niet te vermurwen Buiten Terugtrekken geëist van Israëlische troepen U KKEN VINDEN HET pBIEKSE ANTWOORD ONVOLDOENDE Prins Claus „op college" in Eindhoven Heuvel-875 in handen van parachutisten Mopavi n.v. van Veenendaal naar Duitsland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gewonde in strijd bij Dak To Twee kerken in Waalwijk geschonden DEVALUATIE POND NIET VOLDOENDE Nigeria ontkent oorlogsgel >ru ik van de „Jozina" Door lifters neergeschoten man overleden Bejaarde man verbrand Treinbotsing in België Burgemeester au liisse naar Nijmegen RESOLUTIE IN V-RAAD Hoofdluizen zijn weer in opmars L<tnding werd vannacht verwacht Revaluatie in Hongkong Herv. Kerk stelt kansel open voor vrouwen Automobiliste zoekt de weg en verongelukt Opklaringen Winterhard D Bijbelgenootschappen van devaluatie dupe Dubbele noodwoning in de as gelegd Bur. voor redaoti» an administratie! Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 an 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenent Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 23 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 277 PARIJS De Franse minister van Financiën Michel Debré heeft gister avond verklaard, dat de devaluatie van het pond sterling niet voldoende is om de Franse bezwaren tegen de Britse toetreding tot de E.E G. weg te nemen. Debré verklaarde een en ander in een televisievraaggesprek en maakte hiermede waarschijnlijk wereldkundig wat de Franse minister van Buitenland se Zaken Maurice Couve de Murville op de besloten bijeenkomst van de E.E.G.-ministers van Buitenlandse Zaken maandag jl. in Brussel heeft gezegd. De uitlatingen van Debré worden tevens gezien als een aanwijzing van de opvatting die president Charles de Gaulle op zijn halfjaarlijkse persconfe rentie a.s. maandag zal verkondigen. MINISTER DEBRE onvoldoende LAGOS Een woordvoerder van de Nigeriaanse marine heeft de berichten tegengesproken, dat het 500 ton meten de Nederlandse vrachtschip „Jozina", dat onlangs door Nigeria werd opge bracht, bewapend is voor gebruik in de federale stryd tegen het afgescheiden Biafra. Hij zei dat het schip, waarvan de bemanning tot tien jaar werd veroor deeld en vervolgens uitgewezen wegens poging tot wapensmokkel voor Biafra, bij een marinebasis in Lagos ligt. Het schip is niet gebruikt bij acties, en voor zover de woordvoerder wist, be stonden er geen plannen dit te doen. BRUSSEL In een ziekenhuis te Luik is woensdagavond de 48-jarige Nederlander C. Bosman, afkomstig uit Antwerpen, overleden aan de gevolgen van een aanslag, die lifters hadden gepleegd. De heer Bosman had maandagavond op de weg Luik-Aywaille twee lifters meegenomen, die hem na korte tijd dwongen uit te stappen, waarop een van hen met een machinepistool op hem schoot. Zijn auto is in Eerbeek bij Brussel teruggevonden. De daders zijn nog niet opgespoord. ZWOLLE De 91-jarige W. F. Ni- bourg, bewoner van het bejaardente huis Theodora Vos-de Wael-Stichting in Zwolle, is aan ernstige brandwonden overleden. De man was, terwijl hij een sigaar zat te roken, in zijn rolstoel ▼oor het raam, in slaap gevallen. Waarschijnlijk is de brandende sigaar op de plaid, die de man om had, ge vallen. De plaid vatte vlam. Voorbij gangers zagen de man door het raam in lichter laaie staan. CC oorgaans gebruiken we deze term bij heesters of kruiden, bestand tegen de vorst, doch er bestaan ook in de dierenwereld schepselen, op welke hij van toepassing is en het frappeert ons in 't bijzonder, wanneer we zien, dat het gaat om weerloze frêle fladde- raartjes, grijsgeel en teer van consti tutie. Nochtans vliegen die W int er- vlinder s in nov. /dec. bij gevoelig vorstweer frank en vrolijk rond, even als de in het schijnsel der straatlan taarns dansende wintermuggen. Van de genoemde vlindertjes, die we vooral bij fruitbomen kunnen zien optreden, zijn de rupsjes kleine groene span ners) omtrent juni in de grond ge kropen, om zich daar te verpoppen. Van de wijfjes, die na enige maanden uitkomen, is het merkwaardige, dat ze slechts rudimentaire vleugelstompjes bezitten en dus moeizaam tegen de stammen moeten opklimmen, om ho gerop de eitjes te kunnen afzetten. Tevoren hebben ze met de door de reuk geleide mannetjes, die wèl vlieg- bekwaam zijn, gepaard, maar vaak zijn er vele obstakels te overwinnen op zo'n trip, want de fruitkwekers, die zijn pappenheimers kent, verspert hun de weg met kleverige lijmbanden. Het is een nog niet opgeloste vraag hoe de wijfjes, die aan een afstand van lut tele meters gebonden zijn, zich ooit kunnen verspreiden. Mogelijk zullen de hardschalige eitjes, die door mezen of boomkruipertjes worden verorberd, niet door het proces van de spijsverte ring aangetast worden en onbescha digd in een hoekje hun tijd verbeiden, misschien wel een kilometer van de boom waar ze gelegd werden. De minister deelde mee dat het Brit se besluit tot devaluatie, „de analyse van de Franse regering" over de pro blemen die de Britse toetreding tot de Euromarkt met zich meenemen, recht vaardigt. Frankrijk huldigt het stand punt, dat Engeland eerst orde op eco nomische zaken moet stellen alvorens lid te kunnen worden van de EEG. „Het was moeilijk om voor dit be sluit (tot devaluatie) de lidmaatschaps- aanvrage te bestuderen omdat, zoals de ervaring heeft geleerd, aan de onver mijdelijke voorwaarden niet was vol daan. Maar is devaluatie voldoende? Geenszins", meende minister Debré. „Wat Couve de Murville onlangs in Brussel heeft verklaard, is uiterst ge rechtvaardigd", aldus Debré. Hierna ging Debré over naar wat hij noemde „onjuiste persberichten" over de Franse weigering deel te nemen aan internationale pogingen het Pond te stutten. Hij voerde aan, dat Frankrijk Engeland wel degelijk steunt via het Internationaal Monetaire Fonds. Debré zei niet verbaasd te zijn ge weest over de devaluatie van het Pond. „Zoals ik de Britse ambassadeur (Sir Patrick Reilly) al zei, toen hij mij het nieuws van de devaluatie kwam mededelen, „de Britse regering had in feite geen andere keus en heeft er goed aan gedaan dit besluit te nemen", zo besloot de minister. MEER Frankrijk doet, aldus heeft de minis ter van Voorlichting Georges Grose verklaard, genereuze pogingen veel groter dan zijn quotum om te voor zien via het Internationale Monetaire Fonds in het speciale krediet van 1.4 miljard voor steunverlening aan het gedevalueerde Pond. Na de kabinetszitting zei Gorse, dat de minister van Financiën Michel De bré rapport had uitgebracht over de volgen voor Frankrijk. Hij zei, dat Frankrijk had besloten 230 miljoen dollar ter beschikking te stellen voor het speciale trekkingskre diet dat, naar verwacht wordt, het IMF zal verlenen. Gorse zei dat dit flink uitging boven het Franse contin gent en als vergelijking noemde hij het bedrag van 250 miljoen dollar, dat de Ver. Staten hebben toegezegd. Aan de andere kant was Frankrijk niet benaderd, om bij te dragen tot een speciale lening van centrale banken ten bedrage van een miljard dollar, welke Engeland trachtte te verwerven om vroeger contractuele schulden te con solideren. Gorse merkte op, dat aangezien de Britse devaluatie van 14.3 procent be trekkelijk bescheiden is, het niet waar schijnlijk lijkt, dat zij grote moeilijkhe den zal veroorzaken voor de economie van Europese landen. BRUSSEL Op een station in een voorstad van Charleroi (België) is vanochtend in dichte mist een perso nentrein uit Luik ingereden op een ander treinstel. De eerste berichten spreken van een veertigtal lichtgewon den. De bestuurder van de trein uit Luik zou door de mist een rood signaal bij het binnenrijden van het station niet hebben gezien. NIJMEGEN' Nijmegen krijgt een nieuwe burgemeester. Het is mr. Th. M. J. de Graaf, thans eerste burger van Lisse. Hij is oud-Tweede-Kamer lid voor de KVP. Zijn benoeming gaat op 16 januari in. WAALWIJK De grafschender, die zijn aandacht de laatste tijd in toe nemende mate op katholieke kerken richt, heeft gisteren twee kerken In Waalwijk beklad. In één ervan, de Lieve-Vrouwekerk. is de man waar schijnlijk verrast door de binnenkomst van de koster. Hij heeft hier duidelijk zijn werk niet kunnen afmaken. Op muren, altaren, biechtstoelen en wandkleden schreef de grafschender de bekende leuzen „Satan is onze God" en „Satan Heil". Ook kladde hij schut tingwoorden en hakenkruizen neer. Het staat vast dat het het werk Is geweest van de maniak die al op ten minste honderdvijftig plaatsen heeft toegeslagen. Op het kerkhof Schoonselhof te Ho boken, een stadsdeel van Antwerpen, heeft een grafschender 25 tot 30 graf stenen vernield of beschadigd. In de meeste opschriften, die hij achterliet, kwam het woord Satan voor. Het is echter niet zeker of ook hier de reeds lang in Nederland, België en Duits land gezochte grafschender aan het werk is geweest. NEW YORK —De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft met algeme ne stemmen een ontwerp-resolutie goedgekeurd, waarin terugtrekking ge- eist wordt van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden en dat een einde gemaakt wordt aan alle oorlogshandelingen opdat „een recht vaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten" zau kunnen worden gevestigd! De desbetreffende resolutie is er een die van Engeland is uitgegaan en in de plaats is gekomen van Afrikaans-Azia tische, Amerikaanse en Russische voor stellen. In de Britse resolutie wordt voorts se cretaris-generaal Oe Thant verzocht, een speciale afgezant aan te wijzen voor het Midden-Oosten, „om contacten op te nemen en te onderhouden met de betrokken staten, teneinde overeen stemming te bevorderen en pogingen te steunen tot het bereiken van een vreed zame en goedgekeurde regeling", in overeenstemming met de voorzieningen en beginselen van het ontwerp ervan. Verwacht wordt. dat de Zweedse am bassadeur in Moskou, Gunnar Jarring, naar het Midden-Oosten zal worden ge zonden en daar binnen een week zal zijn. Volgens de voorwaarden van de Brit se resolutie, zal hij de bevoegdheid heb ben, pogingen in het werk te stellen om waarborgen te verkrijgen voor de vrij heid van scheepvaart door internationa le waterwegen, oplossing van het vluch telingenvraagstuk en waarborgen voor de „territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van elke staat in het betrokken gebied", alsook de Israëlische terugtrekking en het beëindigen van de staat van oorlog. Het Britse voorstel houdt verder in de instelling van gedemilitariseerde zo nes als onderdeel van de territoriale waarborgen. De indieners van de andere resolu ties, ook de Russen, die pas maandag hun ontwerp ter tafel legden hebben af gezien van stemming over hun voorstel len. Onenigheid Dat de taak van de speciale afgezant van de VN niet eenvoudig zal zijn. bleek al direct na de stemming. Terwijl de Israëlische minister Eban de opvat ting huldigde, dat de impasse alleen kan worden doorbroken, wanneer er „veili ge grenzen" worden vastgesteld, be toogden de vertegenwoordigers van landen als Egypte, India, Jordanië en de Sovjet-Unie, dat de VN-afgezant eerst moet zorgen voor de terugtrek king van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden. Lord Cardon, de Britse afgevaardig de, en diens Amerikaanse collega Gold berg lieten zich zich over de interpreta tie van de resolutie niot ujt Zij betuig den slechts de volledige dïplofiatiSke en politieke steun van hun regering aan het streven van de VN-afgezant. Een gewonde soldaat van de 173e Luchtlandings Brigade te Dak To in Vietnam wordt door een kameraad weg gebracht door de wilde woestenij op heuvel-889. Al dagen lang wordt er om het bezit van de met oerwoud begroeide heuvel verbitterd gevochten. DEN HAAG De hoofdluis is weer in opmars. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1966 van de Gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van Den Haag. Daarin staat: „De bijna uit de ge zichtskring van de schoolartsen ver dwenen hoofdluizenplaag, vroeger voor al bij meisjes aangetroffen, is dank zij de beatle-mode opnieuw in opmars, nu vooral bij jongens. Dr. A. J. M. Bruna, hoofd van de afdeling jeugdgezondheidszorg van de GG en GD, vindt het probleem niet zo belangrijk. „Het is klein, vergeleken met bijvowbeeld twintig jaar geleden", zei hij. DEN HAAG De spanning rondom de ontwikkelingen op Cyprus is de afge lopen nacht verder toegenomen met de afwijzing door Turkije van het Griekse antwoord op een nota van 17 november waarin, naar verluidde, onder meer ontslag van generaal Grivas als bevelhebber van de Grieks-Cyprische strijd krachten, terugtrekking van de Griekse troepen uit Cyprus en staking van de druk op de Turkse bevolking werd geëist. In een communiqué werd géén mel ding gemaakt van een begin van Turk se militaire operaties. Dit in tegenstel ling tot de verwachtingen woensdag avond in Ankara waar, naar men zei, bij de krantenredacties het zetsel voor enorme koppen waarin een Turkse lan ding op Cyprus werd bekendgemaakt, klaar lag. President Johnson van de Verenigde Staten en secretaris-generaal Oe Thant besloten met spoed speciale afgezanten naar Athene en Ankara te zenden, om 23-11-'6 7 A. B WIGMAN Prins Claus volgde gisteren in het auditorium van de Eind- hovense T.H. een lezing van jonkheer De Ranitz over de overheid en de ruimtelijke ordening. Links zit de rector-magni- ficus van de T.H., prof. dr. K. Posthumus, rechts de burge- In de Technische Hogeschool bezichtigde prins Claus onder meer het laboratorium van prof. Rietjens, waar proeven wor den genomen om warmte om te zetten in elektriciteit. Als de proeven slagen, zal het rendement van elektriciteitscentrales te pogen de partijen tot gematigdheid te bewegen en in New York houden de leden van de Veiligheidsraad zich ge reed voor een spoedzitting zo dit nodig mocht zijn. Oe Thant's vertegenwoor diger Jos Rolz-Bennett en Johnsons vertegenwoordiger Cyril Vance worden nog vandaag in het spanningsgebied verwacht. LANDllSG In het Turkse communiqué van van nacht werd gezegd, dat het Griekse ant woord op de Turkse nota van 17 no vember onbevredigend is. Zolang de be dreiging voor de veiligheid van de Tur ken op Cyprus niet is weggenomen, heeft Turkije niets om over te onder handelen met Griekenland. In de Turk se hoofdstad hadden enige uren tevoren hardnekkige geruchten de ronde ge daan, dat de operaties voor een Turkse landing op Cyprus zouden beginnen. De Griekse regering had in haar ant woord laten weten, veel belang aan ver betering in de betrekkingen te hechten en bereid te zijn mee te werken aan maatregelen tot vermindering van de spanning. De steun van het Turkse volk aan de regering bleek toen zich in Turkije lan ge rijen voor de ziekenhuizen vormden van mensen die bloed willen afstaan. Ook zijn betogingen gehouden waaruit blijkt dat men het eens is met de hou ding van de regering. In Athene zetten de Canadese, Britse en Amerikaanse ambassadeur woensdag de nieuwe Griekse minister van Buiten landse Zaken, Pipinellis een Canadees plan uiteen voor een oplossing. Dit plan beoogt uitbreiding van het 4622 man sterke VN-leger op Cyprus en meer be voegdheid voor de VN-strijdmacht. De Turkse en Griekse strijdkrachten op het eiland zouden moeten worden inge krompen. Ook in de Griekse hoofdstad is de toe stand zeer gespannen. Pipinellis had woensdag een gesprek met de bevel hebber van de Grieks-Cyprische troe pen, generaal Grivas, die al eerder zijn ontslag zou hebben aangeboden en vol gens andere berichten ook heengezon den zouden zijn. Op Cyprus zijn ongeveer 15.000 man Griekse troepen en 700 Turkse solda- SAIGON. Een compagnie Ameri kaanse parachutisten heeft op Thanks giving Day heuvel-875 bij Dak To ver overd. De strijd om deze heuvel, die zeer bloedig is geweest, heeft vijf da gen geduurd. De laatste aanval op de bunkers be gon gistermorgen om 11.30 uur. De Noordviëtnamese verdedigers vochten tot de laatste man. Het verzet werd echter gebroken met bommen, artilleriegranaten en napalm. In 25 minuten waren de Amerikaanse strijdkrachten heer en meester van de heuveltop. Het wordt mogelijk geacht, dat de verovering van de heuvel het einde van de strijd om Dak To betekent. De ze strijd is_ voor zowel de Amerikanen als de N oord-Viëtnamezen buitenge woon bloA^ig geweest. Sinds heft begin van de strijd bij Dak To zijn volgens bekendmakingen in Sai gon tot dusver 246 Amerikanen gesneu veld en 860 gewond.^ De strijd ontbrandde ruim drie we ken geleden. In Washington heeft generaal West- moreland evenwel gezegd, dat de strijd die in Dak To op 't centrale plateau van Zuid-Viëtnam, woedde, „het begin is van een grote nederlaag van de vij and". Op een persconferentie zei de Ame rikaanse opperbevelhebber in Viëtnam verder nog, dat de vijand „een reus achtige prijs" betaalt en dat hij sinds anderhalf jaar nog geen overwinning van betekenis heeft behaald. Aan de andere kant waren de Amerikaanse en verbonden troepen pas nauwelijks meer dan een jaar in staat druk van beteke nis uit te oefenen. HONGKONG Hongkong heeft van morgen vroeg een verrassende reva luatie van tien procent van de Hong- kong-dollar bekendgemaakt. Afgelopen zaterdag werd de Hongkong-dollar op voorbeeld van het Britse Pond ster ling met 14,3 procent gedevalueerd. De devaluatie bedraagt dus nu nog maar 4.3 procent. De minister van Financiën van Hong kong, J. J. Cowperthwaite, heeft mee gedeeld dat de Hongkong-dollar nu een shilling en vier en een half pence waard is in plaats van een shilling en drie pence. De pariteit van de Hongkong-dol lar tegenover het Pond sterling be draagt nu 14,55 dollar en tegenover de Amerikaanse dollar 6,06 dollar. DRIEBERGEN De hervormde synode heeft woensdag de eindbeslis sing genomen tot wijziging van kerkordelijke bepalingen, waardoor de vrouw volledig tot het predikantsambt in de Nederlandse Hervormde kerk wordt toegelaten. Voor de volledige openstelling van het predikantsambt voor de vrouw stemden 43 classes, negen classes stem den tegen. Met 41 voor en 11 stem men tegen bepaalde de synode, dat een vrouwelijke predikant, die in het huwelijk treedt, automatisch uit haar ambt in haar standplaats wordt ont heven. Zij kan wel de rechten als van een emeritus-predikant krijgen. Boven dien kan zij, als gehuwde vrouwelijke predikant, wel in volle rechten door een andere hervormde gemeente wor den beroepen. AMSTERDAM De devaluatie van het pond sterling heeft tot gevolg dat de Wereldbond van Bijbelgenootschap pen in de komende jaren ruim een half miljoen gulden aan inkomsten zal der ven. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft uitgerekend dat de Wereldbond in het lopende jaar 350.000 gulden minder binnen zal krijgen door de verminderde waarde van de Britse, Schotse, Nieuw- V - 1-- v: Directie en commissarissen van Mo pavi N.V. te Veenendaal. produkten van melkverpakkingen, hebben meege deeld, dat met de licentieverlener van haar verpakkingssysteem, Jagenberg Werke A.G. Dusseldorp, overeengeko men is de produktie voor de Nederland se markt over te brengen van Veenen daal naar het bedrijf van de Jagenberg Werke A.G. te Linnich. Deze centralisitie van de produktie is noodzakelijk, omdat de verdere ontwik keling van eenmalige melkverpakking alleen kan plaatshebben in produktie- eenheden van grote omvang, die reeds in Linnich aanwezig zijn, aldus het be stuur. De verkoopactiviteiten zullen normaal worden voortgezet. Over het afvloeien van 40 personeelsleden is overleg ge pleegd met de vakbonden. EDE De 33-jarige mevrouw G. F. A. M. ten Hoeve uit Epe is gister avond om het leven gekomen, toen zij op de Nieuwe Wageningseweg in Ede werd aangereden door een auto. Me vrouw Ten Hoeve was uitgestapt om zich te oriënteren aan de hand van een wegwijzer. Toen z(j terugliep naar de auto, lette zij onvoldoende op het ver keer. HEESCH Woensdagavond om streeks zes uur is aan de Maasstraal te Heesch (Noord-Brabant) een dubbe le noodwoning in vlammen opgegaan. Door neg onbekende oorzaak is in het pand dat bewoond werd door de ge broeders De Kleijn, de brand ontstaan. Het andere deel werd bewoond door de familie Hendriks, bestaande uit man, vrouw en een klein kind. De familie Hendriks heeft de inboedel nagenoeg geheel kunnen behouden. Die van de gebroeders De Kleijn is totaal verloren gegaan. De schade wordt op 30.000 gul den geraamd. Oond een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het zuidelijk deel van de Noordzee lag, werd gisteren met noordelijke winden zachte lucht over een groot deel van ons land gevoerd. In deze lucht kwam veel bewolking voor, maar toch wer den de middagtemperaturen omstreeks 8 graden, terwijl in de afgelopen nacht de temperatuur tot ongeveer 5 graden daalde. Alleen in het zuiden van het land wist de koudere en dro gere lucht zich te handhaven. Daar was het gisteren dan ook vrij zonnig, met maximum- en minimum-tempera turen van resp. 5 en -2 graden. De kern van het hogedrukgebied trekt inmiddels naar het zuidoosten en zal zich morgen boven Zuid-Duitsland bevinden. Hierdoor zal de wind in on ze omgeving uit zuidelijke richting gaan waaien, waardoor de koudere en drogere lucht zich weer naar het noorden zal uitbreiden. Voor de ko mende nacht worden daarom meer opklaringen verwacht met plaatselijk vorming van mist en lichte vorst. Morgen zal het weer in het algemeen een wat zonniger karakter hebben dan vandaag, terwijl de middagtem peraturen, vooral in het midden en noorden van het land, iets lager zul- len zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 1