„Zilveren" Nel Oosthout in werk van Dijk Veel romantiek Openbaar Kunstbezit anders Beurs van Amsterdam Frank Sinatra en Mia Farrow RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S gaan uit eikaar VANAVOND MORGEN Internationals zeer vast FINANCIËLE NOTITIES Desseaux heeft veel investeringen Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG fl Daalderop had te hoge kosten Vermogen steeg van Holland Fund Pagina 2' M .,1.1 kmt'mr DO. 2- In het begin van een zekere augus tusmaand was hij voor zijn jaarlijks bezoek naar de hut getrokken; hij droeg een zware rugzak met een mi nimum van benodigdheden voor een maand rust in de eenzaamheid. Drie keer in de week bracht een halfidiote boer levensmiddelen vanuit Nollen de hoogte in. De rest van de tijd bracht de oude „Witz" zoals de studenten hem plach ten te noemen, zijn uren in absolute eenzaamheid door. Hij zocht zijn vreugde in een meer intieme kennis making met de woeste natuur om hem heen en hij kookte als een plichtsgetrouwe huisvrouw zijn eigen voedsel en waste en verstelde zijn ou de kleren. Als he mooi weer was liep hij er gewoonlijk bijna helemaal naakt bij, iedere dag zwom hij in het meer be neden de hut in het klare ijsgletsjer- water. Hij was in werkelijkheid een geharde grijsaard, een Spartaans exemplaar van zijn soort, die nooit had geweten wat ziek zijn eigenlijk betekende. Achter zijn hut woonde een familie mormeldieren, met bont beklede, kleine vriendjes, die bijzonder zelf bewust in hun optreden waren. Ook de gemzen voelden zich niet onrustig in zijn tegenwoordigheid. Het was heel best mogelijk, dat de zon en de .i cht de geur van de uit wasemingen van het lichaam van de oude vegetariër veranderd hadden. Hoe het ook zij, het oude wijfje schreeuwde niet, als het daar stond om de kudde te bewaken, die tussen de rolstenen en rotsen graasde. Dat wijfje volgde alleen maar de bewe gingen van de oude man met de ogen zonder dat heftig rukken met de kop, zonder dat onrustig gekwispel met de kleine staart, waarmee het gewoon lijk de toestand van opwinding uit drukte. Het stond dan ook vaak od een steenworp afstand van de hut de oude Witzt met nieuwsgierigheid aan te staren, terwijl het af en toe met een van de voorpoten ongeduldig op de grond stampte, als wilde het de aandacht van de man op zijn tegen woordigheid vestigen. Gehele vluchten van zeldzame wa tervogels kwamen vanuit de blauwe hemel neerstrijken en zetten zich neer op de moerassige meertjes. Hun gesnater begon al heel vroeg en te gen de morgenschemering verzamel den zij zich bij de oevers. waar ze hun gemeenschappelijk toilet gingen maken, ze rekten hun halzen uit, smeerden hun veren in en kwispel den met de staarten De oude Witz be treurde 't op zulke ogenlikken ten zeerste, dat hij ook geen staart had, waarmee hij net als de vogels en an dere dieren, zijn gevoelens zou kun nen uitdrukken. Ze waren alle bij elkaar genomen interessanter metge zellen voor hem dan het hogerstaande zoogdier, dat Mens genoemd werd. Zij misten de kracht om hem teleur te stellen. Op regenachtige dagen smaakte de oude Witz de geneugten van de geest. Dan hurkte hij soms met gekruiste benen als een eenzaam oud ooDer- hoofd uit een maagdelijk oord van de Nieuwe Wereld met de rug geleund tegen een gladde steen van de muur vlakbij het opflikkerend vuur, hij had dan een wollen deken om het lichaam geslage.. en zo las hij of hij krabbel de met zijn bevende hand hele blad zijden vol. Hij maakte dan ieder jaar met het aanbreken van de septem bermaand voorbereidselen voor zijn vertrek, om op een bepaalde dag, als de zon achter de kam van het Galen Massief was ondergegaan, om vier uur in de middag stadskleding aan te trekken, zijn rugzak aan te binden en naar Muri te lopen, waar zijn kleine huisje stond. Hij dacht dan geduren de de hele weg aan het genot van zijn bibliotheek, van zijn gemakkelijk bed en van zijn moestuintje. Daar zou hij zijn kranten weer lezen, hij zou het contact met de wereld weer op vatten, hij zou de toestanden in de wereld der mensen weer volgen en bestuderen, hij zou die crisis van de twintigste eeuw weer inademen, dat resultaat van oude duizendjarige mis verstanden van al die aberraties en mishandelingen der grote kwesties en problemen, die op het menselijk le ven betrekking hadden, ja hij zou dit alles doen met de kwaadaardige ce rebrale appetijt van de intellectueel. Op een augustusmorgen stapte de oude Witz uit zijn hut om zich te zonnen en om gedurende tien minu ten te „Mülleren", waarbij een blau we handdoek een grote rol speelde. Tot zijn grote verwondering zag hij beneden zich enige schijnbaar jonge mannen, die rode en witte stokken in de grond staken. Op een hoogte daar vlakbij stond een andere man, die door een theodo liet keek. Het instinct, dat Adam uit het pa radijs had gedreven, noopte de oude Witz, om dadelijk de handdoek om zijn lendenen te winden en om op die manier zijn filosofie over de natuur te bedriegen. Dadelijk daarop ver scheen er een uitdrukking van gloei ende verontwaardiging in zijn don kergrijze ogen en zijn wenkbrauwen gingen agressief de hoogte in. Wie waagde het dit verboden ter rein te betreden? Hij hoorde frisse mannelijke stem men. Deze riepen een echo op en daardoor werd de woede van de oude man nog meer geprikkeld. Maar da delijk daarop maakte een duivelse vrees zich van hem meester en onder een lang aangehouden woedend ge grom stapte hij zijn vijanden tege moet. „Wat doen jullie hier?" schreeuw de hij tegen een jongeman, die lenig zijn panterachtig lichaam boog, ter wijl hij met de ernstige onbeweeg lijkheid van een astronoom door een theodoliet tuurde. De jongeman keek met een uitdrukking van vriendelijke verbazing op. ..Bent u een berggeest?" vroeg hij. „Ja, dat ben ik", antwoordde de oude Witz. „en 'n heel gemene ook. Wat moeten jullie hier? Is er bene den geen plaats genoeg?" De jongeman begon te lachen. „Hei daar!" riep hij tegen een van zijn metgezellen, die op een korte af stand van hem stond „Kom eens kij ken, wat daar opgedaagd is!" Een naar het uiterlijk nog heel jonge man kwam, over de stenen springend, naar hem toelopen. „Wie kan dat zijn?" vroeg hij op de plek aangekomen, terwijl hij met zijn hand door zijn blonde krullen streek. „Ik ben de persoon, die een verkla ring nodig heeft," sprak de professor, die van woede overliep. „Waarom meten jullie dat land hier?" De twee mannen glimlachten te gen elkaar. „Mag ik weten, waarvandaan u op eens hier voor de dag komt sprin gen?" vroeg de theodolist, die Lionel Somers heette. „Ik woon daar in de hoogte". „Zo, waar?" „Daarginds in die kleine hut". Lionel wreef zich over zijn kin. In zijn ogen verscheen een ondeugende flikkering. „Kunt u zwemmen?" vroeg hij de professor. „Zwemmen? Natuurlijk kan ik dat. Ik zwem iedere dag". „Zo, dan is alles goed!" mompelde Lionel en na een kort stilzwijgen ver volgde hij: „Houdt u van vis, ik be doel, zoudt u op een visdieet kunnen leven? Niets dan verse vis? Levende vis?" (Wordt vervolgd) DEN HAAG Dr in Apeldoorn ge boren Nederlandse actrice Nel Oost hout speelt thans reeds 25 jaar soloto neel met een Nederlands en een En gels repertoire. De auteur Otto Dijk heeft thans een stuk. „De Bekentenis", speciaal voor Nel Oosthout geschreven. Dit stuk gaat op 29 november in het Haagse „Dilligentia" onder tekstregie van Ton Lutz in première. „De Bekentenis" is voor Nel Oost hout mede op initiatief van Ton Lutz en in samenwerking met de actrice gegroeid. Het heeft ongeveer een jaar geduurd, voordat het stuk rijp voor ver toning was. Naar het oordeel van bin nen- en buitenlandse critici gaat het werk van Otto Dijk zich een plaats ver overen naast dat van Harold Pinter en Edward Albee. Als uitzondering op de regel zal men Nel Oosthout vanavond in een televisie- produktie samen met andere acteurs kunnen zien. Dat is in „De Vroed vrouw" van Otto Dijk, samen met John Lanting en Gerard Hartkamp. •iiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiii 1668. De luisterpost van Lunapolis daverde van het machtige stemgeluid van commandant Grishow. „Wat vind ik dat aardig van jullie, dat je ons hier eerst komt opzoeken Het wordt zo langzamerhand een tra ditie, hè? Welnu, jullie bent welkom, hoor. We zullen ie rode loper uitrollen. En jullie boffen zeg, want er komt zojuist een transportkist van Aarde binnen. Dat betekent verse voorraden proviand, enz. Schiet dus maar op, wij gaan de tafel vast dekken! Over!" Gri show, die zelf een geboren lekkerbek was, twijfelde er niet aan, of zijn beloften zouden de stemming aan boord van de Naald aanmerkelijk doen stijgen. Hij wendde zich glunderend tot zijn manschappen. „Jon gens, we zullen die arme stakkers een glorieuze ont vangst bereiden. Waarschuw de kok! Feestneuzen op!" En hij had gelijk. Het vooruitzicht van een ouder wetse maaltijd met verse groente en vlees, opende he melse perspectieven voor de astronauten en de laatste miljoen kilometers konden hun niet snel genoeg gaan! 35. Rechter Tie stuurt Hwa Min weer naar zijn werk kamer en gaat zelf naar de binnenplaats. Tegen een van de dienders die op post staan zegt hij: „Ga jij even naar de ontvangkamer bij de voorhof, en zeg tegen de schilder Fung die daar zit te wachten, dat hij naar huis kan gaan. Hij wordt niet meer van de moord verdacht. Wel verwacht ik hem morgenochtend als getuige op de rechtszitting." De dienaar buigt en verwijdert zich. Rechter Tie gaat terug naar zijn werkkamer, waar Ho en de twee reders in somber gepeins terneer zitten. „Mijne he ren", zegt de Rechter, „ik heb de schilder Fung zojuist vrijgelaten. Hij heeft part noch deel aan de moord. Strikt genomen kon zijn vriendschapsverhouding met uw vrouw niet door de beugel, meneer Ho, maar de verhouding was volkomen onschuldig, en zijn verdriet om haar dood is oprecht." Meneer Ho is opgestaan en zegt tot de Rechter: „Misschien wilt u mij nu excuse ren, Edelachtbare. Het begint mij allemaal teveel te worden en ik verlang naar de rust van mijn huis." „Nog even geduld, meneer Ho", zegt Rechter Tie, „ik zou u graag een belangrijke vraag stellen in tegen woordigheid van onze twee vrienden. Misschien kunnen we vanavond nog de moordenaar aanwijzen." 61.Voorzichtig duwde Tekko tegen het zware linnen doek en waarlijk, er zat beweging in. Het kon dus niet anders of dit moest de achterkant van het grote portret zijn, dat Tekko die bewuste spookavond zo nauwlettend had gadegeslagen. Dat klopte ook precies met die twee gaatjes waar hij zojuist doorheen gekeken had en die dan op de plaats van de ogen moesten zitten. Om volkomen zekerheid van deze ontdekking te krijgen schoof onze vriend met grote behendigheid het zware schilderstuk wat opzij en toen zag hij dat hij zich niet vergist had. „Ziezo, dit deel van het mysterie heb ik tenminste opgelost!" mompelde onze held tevreden, terwijl hij behoedzaam verder sloop door de lange gang. „Net zo ik al zei: bangmakerij. En die geschie denis van gisternacht was opgezet om mij hier weg te krijgen, maar waarom? Hé, die trap! Zou die mis schien naar die geheimzinnige ligplaats van die motor boot leiden? Wacht, ik zal eens even gaan kijken!" Voetje voor voetje daalde Tekko de vochtige stenen strap af, die overwelfd werd door druipende en met schimmel begroeide bogen. „Oh, dit zijn nu zeker die grafkelders waarover die oude fantast verhaalde!" re deneerde Tekko terwijl hij zich verder spoedde. „Die moderne stalen deur echter, die open staat, die zit vast nog niet zo heel lang in deze gewelven. Tjonge, wat een kolossale grendel zit daar op. Het zal zeker de moeite lonen om daarachter eens een kijkje te nemen!" LOS ANGELES De Amerikaanse zanger en filmspeler Frank Sinatra en Mia Farrow, met wie hij ln juli van het vorige jaar was getrouwd, hebben besloten uit elkaar te gaan, zo heeft hun persagent meegedeeld. „Yin Yang" (VARA) een tweede „Hoepla" (VPRO)? Nee. De aanpak van „Hoepla" is tot dusver veel artis tieker, ondanks het gebruik van dezelf de middelen. Iemand als de „sien-sin- gende" kunstfietser kwam er daardoor gisteravond niet helemaal uit. De „Yin Yang"-mensen zitten ook minder fel op hun onderwerp, al zullen sommigen wel hebben opgekeken van het item over de soos voor minderjarige homo fielen. Presentatrice Sonja Barend kreeg lang niet zoveel kans om de charme en guitigheid te tonen, waar mee ze tot voor kort als NTS-omroep- ster altijd indruk op me maakte. „Yin Yang" is gewoon een heel aardig twin tigers-programma, waarvan de radio er al te veel en de tv er nog te wei nig heeft. Na de sitar-solo en de „steri lisering" van het balbroom-dansen vond ik de uit het volle leven gegrepen items de beste, zoals het natuurfilm- pje en de opnamen van volwassen bios coopbezoekers, die hun tranen niet of nauwelijks kunnen bedwingen bij het zien en horen van „Edelweiss" uit „The sound of music". Toch wel een fijn melodietje, „Edel weiss", vind ik, dus, gewoon. En dat is 't natuurlijk: onze ouders kun nen niet buiten de romantiek van de operetterigheïd. en voor onze jeugd be zitten gewfone fietsenbewakers en exo tische klnhkén even veel romantische waarde als het genoeglijk voortrollen de leven van Poots landman en „Für Elise" voor onze grootouders hadden (al zou ik niet graag de kinderen de kost geven, die vandaag de dag op de muziekschool dit Beethovenwijsje nog moeten leren, samen met dansjes uit Mozarts tijd inplaats van boogey- woogey, bossa nova en rhythm and blues uit die van hen-zelf). Reinbert de Leeuw (helaas nog te onbekend twintigste-eeuws componist) had de moeite genomen, middelmatige salon werkjes van (gelukkig alweer te onbe kende) negen tiende-eeuwse componis ten in te studeren en deze. voorzien van Rudolf Lucieers badinerende com mentaar, onder het motto „Für Elise" te spelen in „Uit Bellevue". Een muzi kale satire over Mendelssohn-epigonen, waarbij echter toch in alle ernst te ge nieten viel van De Leeuws vaak uitste kende pianospel. J. v. d. K. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. v.d. Chr. Hist. Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Schrift en Dood, gesprek. VARA: 20.05 Het 2-jaarlijks Congres van de Partij van de Arbeid te Amster dam. 20.20 Gevar. pl.progr. 21.10 Sores van Dorus, li. progr. 21.35 Li. gr.muz. met event, rep. van het Congres van de P.v.d.A. 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor, radiofeuilleton. 22.15 Li gr.muz. met event rep. van het Con gres van de P.v.d.A. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Li. gr.muz. met event, rep. van het 'ongres van de P.v.d.A. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Meisjeskoor: klass. en mod. ge wijde lied.; B. Mandoline-ork.: mod. muz. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Muz. v. h. Leger des Heils (gr). 19.15 Spectrum: nws. uit de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgelconcert: klas sieke muz. 20.00 Wijd als de wereld: intern, oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 20.10 Klass. kamermuziek (gr). 20.30 Stekker: Steravondpro^r. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Amu- sementsmuz. (gr). 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. VPRO: 19.07 Hoepla! STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. VPRO: 20.20 Scabam: Nieuw Leids Stud. Cabaret. 20.45 Een mens is maar 'n mens, gesprekken. 21.05 Noem mij geen nikker: interview en mono loog. 21.24 De Vroedvrouw, éénakter. 22.00 Forum: disc, over het nationalis me in de wereld. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDRLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Inburgeren: Leiding en leden, ge sprekken met politici. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv-feuilleton. 20.45 Wat is de waarheid?, tv-film. KRO/RKK: 21.56 De laatste dingen (dl. l): vragen rond de dood en het voortbestaan. STER: 22.26 Reclame. NTS: 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groe: m.). 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. NRU: Operaconcert (9.35-9.40 Water standen). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen gr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberich ten. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Overh.voorl.: Uitz. voor de j landbouw. 12.40 Stereo: Lichte orkest- muz. 12.50 Recht en slecht, lez. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.20 Hoor die krant: comment, op artikelen uit buitenland se kranten en tijdschriften. VARA: 13.30 Rep. Congres van de PvdA en lichte gr.muz. NRU: 14.30 Vooroorde len en misverstanden over het Commu nisme, lez. 15.00 Vliegende blaadjes, licht muz.progr. 15.20 Hoe groen is on ze planning?, lez. 15.30 Noten-Festival: gevar. muz.progr. VPRO: 16.00 Nws. 17.02 Thuis, progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Radio Ka- merork. en sol.: klass. muz. 17.40 In formatie: achtergronden en comment. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: licht klass. pl.- progr. (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.55 Over weging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.40 Schoolrad. 10.00 Stereo: Aubade: mod. ork.-werken (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.23 Voor de landbouw; 12.27 Meded. voor land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.30 Act). 14.05 Schoolrad. 14.30 Stereo: Musiësta licht gevar. pl.progr. TROS: Klassieke gr.muz. 15.30 Uit de school geklapt, ge sprekken. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Lichte gr.muz. 16.30 Voor de tieners. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht pl.progr. (10.00 Nws). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht pl.progr. VRPO: 12.00 Nieuws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws). 13.30 Help: gevar. pl.progr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuw pl.progr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette- Varia. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05- 18.00 Gevar. pl.progr. voor automobi listen. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Sportspiegel. 10.50 In kleuren: Filmrep. 11.35 Die Drehschei- be. 12.00-13.30 Das aktuelle Magazin. 16.40 Journaal. 16.45 Kinderpr. 18.00- 18.05 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Culturele rubr. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Progr. over Albert Florath. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 In kleuren: Filmdoc. 18.25 Hier und Heute (18.50- 19.00 Goedenavond). 19.10 In kleuren: Feest bij de Hongaren. 19.4*0 In kleu ren: Dierenfilm.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Film. 21.05 In kleuren: Tv-spel (Niet voor jeugdige kijkers). 22.35 Journaal, comm. en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Tv-film. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Tv-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Muz. comedie. Aansl.: Nws. 21.25 Fo rum. 22.25 Nws., weerber. en act. 22.50 Uitz. over Luther. AMSTERDAM De uitzendingen van Openbaar Kunstbezit-jaargang 1968 zullen op veel punten anders zijn dan tot nu toe en vooral meer gevarieerd. Radio en televisie krijgen ieder een eigen programma: beide krijgen in het album hun eigen teksten en platen; de tv-uitzendingen zullen voortaan weke lijks zijn; de eerste serie zal in kleur worden uitgezonden. De nieuwe series beginnen op 24 januari (radio) en 22 fe bruari.(televisie). De verschillende methodiek voor ra dio en televisie maakt nodig dat de pro gramma's weer ontkoppeld worden radio en tv waren twee jaar lang ge combineerd maar de cursussen blij ven in één album verenigd. De cursis ten ontvangen daardoor een album met zestig in plaats van veertig kleurenre- (kosten abonnement: produkties f 13,75). Het bestuur van de Stichting heeft te gen uitzending op het tweede net geen bezwaar, omdat dit nu gelijkwaardig wordt beschouwd aan het eerste net. Wel zou men- graag de t.v.-series her haald willen zien, zoals dat ook met an dere educatieve programma's (Teleac en NOT) gebeurt. De radioprogram ma's komen volgend jaar op een gun stiger dag en uur in de ether: woens dagavond 19.00 uur. Met de uitzending op de zaterdagmiddag is men niet zo gelukkig. De belangstelling voor Openbaar Kunstbezit neemt na een sterke afname tot 57.000 cursisten (vorig jaar) weer toe. Dit jaar zijn al 72.000 cursisten in geschreven en men verwacht dat het in 1968 nog beter zal gaan. MIMlflIHMIHai IMMMfftflIfMIimiMIIHtMHMlMIMMIIIIIIHIIMMMIM» Fonds Vorig» koer» i»:« not. Nederland 1966-1 7 104 103% Nederland 1966 6* 99 99 Nederland 1967 6 97 96% Nederland 1965-1 5! 93% 93% Nederland 1964-1 5* 90% 90% Nederland 1964 5 88% 88% Nederland 1958 4* 88 86 Nederland 1964 4* 94 94% Nederland 1959 4* 86% 86% Nederland 1963-1 4* 83% 83% Nederland 1961 4 83% 84% Nederland 1953 3! 80 80% Ned. staffell. 1947 3* 71% 72 Nederland 1951 3* 90% 90% Nederland 1953 1-2 3* 83% 83% Nederland 1950 1-2 3* 73'/» 73% Nederland 1954 1-2 31 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng 1947 3 87% 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 86 85% id. 30-jar. 1958/'59 4* 86% 86% H.V.A.-mijen ver. H. 113% 114 A.K.U. 59.5 60.6 Delimij. f. eert. 84.5 85.1 Hoogovens n.r.c.v.a. 107 109.9 Philips gem. bezit v. a. 109.3 114.7 Unilever c.v.u 105.4 107.3 Dordtsche Petr. a. 647 656% Kon Petr. f. a. 140.9 143.3 H.A.L. a. 76% 75% Java-China p. n.r.c.v.a 168 168 K.L.M a. 270 274 Rotterd Lloyd a. 143 143 Scheepvaartunie 9. 125'/» 124% Kon. Zout-Organon 149.7 149 Bk v. Ned Gem. '65-1 51 92% 92% Nat uivesteringsb. '65 51 95'/» Fr.-Gron Hyp.b. dw 6 93 93 Westl Hyp.b. u 5 87% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 97% 97% Co-op Ned. r.spaaibr. 148 147 Ned. Gasunie 51 94 94% Philips dir. 250- 00 '51 4 81% 81% Pegem 1-2 1957 97% 97 Pgem 1957 97 97 KLM 15-jarig 5 93% 93% Ned Spoorw 57 1-2 41 91 90'/» A.K.U f 10O0 44 87% 88 Berghuizer Pap.fabr 44 94% 94% Gelder Zonen v. 41 89% Hoogovens 51 111 112 Alg Bank Ned a '230 229 (Slolkocrsen van gisteren) Amrobank f 20,— a. 45.6 45.6 Nationale Ned. cert. 580'/» 575 Ned. Credietb. aand. b. 176 176'/» Ned. Middenstandsbank a. 89.7 88.6 Slavenburg's Bank a. 172% 174 Albert Heyn a. 1201 1200 Amstel Br n.r.c.v.a. 379 380 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 206% 206 Blaauwhoed a. 95.5 94.8 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 74 75 Bols Lucas a. 181 182.5 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 390 400 Buhrmann-Tetterode a. 470 475 Bijenkorf n.r.c.v.a. 620 627 Calvé c.v.a. 735 747 Drentsch-Overijs. Houth. h. 113 114 D.R.U. a. 314 315 Elsevier's Uitgeversmij. a. 287 288 Erdal mij. v. wasverw. a. 538 532 Excelsior metaalbuizen a. 6361% Fokker a. 435 440 Gazelle Rijwielfabriek a. 171 171 Gelder Zonen, van a. 107% 108 Gist- en Spiritusfabriek a. 703 713 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 118% 119 Heineken's Bierbr. aand. 585% 598 Holec aand. 168 161 Internatio aand 267 262 Kon. Ned. Papierfabr. h. 155% 156% Kon. Ned. Textiel unie eert. 48 47% K.V.T. (kon ver tap) aand. 255 Meteoor Beton a. 94 96% Misset, Uitgeversmij. a. 248 255 Naarden Chem. tabr. a. 465 469 Naeff gebr. a. 149 148% Nedap ned app.fabr aand 144 144 Ned. Kabelfabrieken aand 283% 285% Nelle, wed. J. van aand 340 345 Nyma n.r.c.v.a 25 23% Nijverdal-ten Cate a 90% 93 Overz Gas nat. bez. v.a.f. 100.5 100 Palthe a 60% 60% Pont Houthandel a. 170 175 Reesink en Co. a. 156 155 Scheveningen Expl.mij.f. a. 29 29.8 Schok beton aand. b. 201 203 Schol ten Carton en Pap. h. 250 255 Schuppen Sajetfahrlek a. 91 94 Simon de Wit aand b. 410 414% Spaarne ver bez.500-100 a 660 660 Technische Unie a. 236 231 i'homasseri/Dr.-Verbl f.a. 98.8 99 Twentsche Kabelfabriek <1 356 357 Ubbink-Davo a. 15% 15% Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 107% 108% Veenendaalsche stnomsp a 196 194 Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds lpb. f. Vastgoedbeifonds part. t Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cerL Cities Serv. 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors ceri Kennecott Copper cer Phillips Petroleum c< R.C-A. cei Republic Steel een Shell Oil cer; Standard Brands 10 a. ceri U S. Steel (10) ceri Wool worth cert Bank v. N.G. '58 1-2-3 4i Nat Bk v. Midd.Kr '66 7 British Petrol 1966 71 Ned. Gasunie 1966 St Rott. Rijn Pijpl-mij. 5i Grasso's Kon. Mach.f ii Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen'Dr.-Verbl. it Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. cert Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen cert 155% 68 501 161% 166% 168 133 134 154 62 496 160 712% - 67 67 753 755 635 635 643 178.2 179.8 217.9 219.1 213 214 409 410 98 98.4 57A 58% 120 120% 29% 29% 52% 52% 44% 45 31% 31% 86% 64% 47% 48% 81% 152% 100% 80% 42 58% 57% 41s/. 62% 33s/. 40'/» 26% 86 100V. 104 100s;. 101 90 79% 88% 101 165% 145 82 58 58 117 117s/. 86 153% 103% 80 41% 58s'. 41»/. 62% 33% 41% 26% 86 lOO'/t 103% 100% 100% 79% 88 101»/» 165 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 146.10; Unilever 107.50; Phi lips 114.90; A.K.U. 60.70; K.L.M. 280.00. AMSTERDAM. 22 november Het heeft Beursplein 5 woensdag aan alle kanten meegezeten. De stemming voor de internationale waarden was vast tot zeer vast. Dit laatste gold vooral Phi lips met een eerste verhandeling 114.80, tegen dinsdag als slotprljs 109.60. Een koersverbetering derhalve van ruim vijf gulden of ca 22 punten op de oude omrekeningsbasis. Philips dankte deze gunstige tendentie aan de dinsdag na beurs gepubliceerde derde kwartaalcij fers 1967. Kon. Olie ging ruim 2 gulden omhoog tot 143.40. Hetzelfde deed Uni lever op 107.70. AKU verbeterde een gulden tot 60.60. Hoogovens werd ruim twee gulden hoger geadviseerd op 110. Wallstreet sloot dinsdag zeer vast, waardoor het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen er een flinke sprong omhoog ging. De Neder landse waarden lagen op de New York- se beurs zeer vast in de markt. Verder viel de stemming dinsdag in Londen mee. Dit alles heeft er toe bijgedra gen, dat het publiek, alsmede het bui tenland, woensdag in Amsterdam de internationale waarden uit de markt namen. Dinsdag in de namiddag, toen de cij fers van Philips bekend werden, steeg de koers van Philips van 110.50 tot 112.80. Gedurende de voorbeurs werd als hoogste prijs voor Philips 114.50 be taald. De handel in de hoofdfondsen was kalm, doch hierbij moet worden aange tekend, dat er gedurende de voorbeurs veel in deze fondsen is omgegaan. In tegenstelling tot de vaste tenden tie voor de internationale waarden, moest de scheepvaartsector over een breed front koersdalingen incasseren, zij het op beperkte schaal met weinig zaken. Kon. Boot was in reactie na de forse koersverhoging van dinsdag. Van de cultures was Amsterdam Rub ber zwak op 58 1/4, HVA goed prijs houdend. Aan de flauwe stemming van de beide voorgaande beursdagen in de staatsfondsen is woensdag een einde gekomen. De koersen schommelden hier rondom het voorgaande slotniveau met weinig zaken. Unilever liep iets terug en verliet de markt op 107.20. AKU en Philips slo ten op het hoogste punt van de dag op resp. 60.70 en 114.90. Kon. Olie deed 143.30. Hoogovens verbeterde ruim twee en KLM vier gulden. Van de scheeps- vaartwaarden kon Kon. Boot zich her stellen tot 91%. OSS De -Tapijtfabriek H. Dessaux zal dit en volgend jaar een f 10 miljoen in Dendermonde investeren. De aange kondigde aandelenemissie, die bruto f 4 miljoen zal opleveren, zal bepaald niet voldoende zijn om deze investering te dekken, samen met de afschrijvingen en ingehouden winst. Volgend jaar zal de balans zeker weer een bankschuld te zien geven, aldus werd meegedeeld ln de jaarvergadering. De omzetstijging in het lopende boek jaar bedraagt tot dusver een 20 pro cent. Van de devaluatie van het pond zal Dessaux weinig merken omdat de export hoofdzakelijk gericht is op Duits land, België en Frankrijk. De directie schat het marktaandeel van de vennoot schap op 17 a 20 procent in het genre dat zij voert. Op 6 december zal de inschrijving op de emissie-Dessaux openstaan. Uitge geven wordt voor f 1.966.000 aandelen tegen 200 procent met claimrecht in de verhouding van een nieuw aandeel voor drie oude. De claimhandel begint op 27 november. De directie acht een divi dend van 15 procent over het vergrote kapitaal binnen de redelijke verwach tingen te liggen. TIEL De raad van commissaris sen en de raad van bestuur van de NV Koninklijke Metaalwarenfabriek voor heen J. N. Daalderop en Zonen in Tiel delen mee, dat de omzet over de eerste negen maanden van 1967 een lichte da ling vertoonde ten opzichte van dezelf de periode van 1966. Dit werd veroorzaakt door de con juncturele teruggang en het tekort aan financiële middelen bij de afnemers in de overheidssfeer. De gang van zaken over het eerste kwartaal van 1967 was bevredigend te noemen. Het tweede kwartaal vertoonde enige teruggang, welke tendens zich in het derde kwar taal versterkt doorzette. Intussen is een verbetering in de situatie ingetre den. Toch zal de kostenstijging voor '67 niet kunnen worden goedgemaakt. Op dit moment is het bedrijf goed van orders voorzien. Onvoorziene om standigheden voorbehouden kunnen de vooruitzichten voor 1968 met gematigd optimisme tegemoet worden gezien. AMSTERDAM Het vermogen van Holland Fund is in het boekjaar 1966/ '67 gestegen van f 14,16 miljoen tot f 17,53 miljoen. Het aantal uitstaande participaties nam met 800 toe tot 36.800. De afgifteprijs steeg met ruim 21 pro cent tot f 495,39 op 30 sepember. In het jaarverslag wordt gezegd dat de participaties Holland Fund zullen worden gebruikt als onderliggende waarden voor het Verzekering Investe- rings Plan (VIP). Het plan, dat voor ziet in een combinatie van beleggen en verzekeren op basis van aandelen wordt in Nederland geïntroduceerd door Ab bey Leven Nederland, lid van degroe p Abbey International en verbonden met International Telephone and Telegraph Corporation in New York. AMSTERDAM, 22 nov. Londen 8.71—8.71J; New York 3.59H-3.60iV Montreal 3.343—3.35; Parijs 73.30—70.35; Brussel 7.25*7.25iFrankfort 90.24— 90.29; Stockholm 69.61—69.56; Zürich 83.38483.43*; Milaan 57.723—57.77%; Kopenhagen 48.14—48.19; Oslo 50.34*— 50.39*; Wenen 13.89313.901; Lissabon 12.531—12.541.

De Vallei | 1967 | | pagina 2