GROTE INTERESSE VOOR LYCEUM Meer aandacht voor moderne talen en maatschappijleer Vooral jongeren geboeid door Forsyte Saga GEMIDDELD VIER MILJOEN KIJKERS Vrouw stortte in beerput Vergelijking Twaalf procent gezakten Service voor moeders e zelfstandige gymnasia zullen steeds moeilijker in leven kunnen blijven, vooral in de kleinere plaatsen. De teruggang van aantal scholen en gymnasiasten is te wijten aan het feit dat het gymnasium zich te sterk af zijdig heeft willen houden van de moderne ont wikkelingen". Dat zei dr. P. J. Gathiër, directeur van de directie algemeen voorbereidend onderwijs op het ministerie. Hij zei er direct bij: „Op het gym nasium-nieuwe-stijl (dus na augustus 1968) met minder Latijn en Grieks, zal meer worden ge daan aan de scholing van de leerling, aangepast aan de eisen van deze wereld. Er zal meer aan dacht zijn voor moderne talen en maatschappij leer, sociologie met name. Ook de h.b.s. zal veranderen. Het atheneum zal straks zuiver pré- universitair zijn. Zeg maar: een gymnasium zonder Latijn en Grieks". IDEAAL BRUGKLASSEN REMMEND GEHANDHAAFD Grote zwendel met schilderijen Duitse politie pakt amok-maker NIVELLEREND „SOCIALE MUUR" VIER MILJOEN U vnuytu. af. m#)t cW SLIMME SINTERKLAZEN GEVEN ONZE WAARDEBONNEN TEN GESCHENKE VOOR SCHOENEN, PANTOFFELS. SOKKEN OF KOUSEN. DAN KUNNEN DE ONTVANGERS ZELF KIEZEN EN PASSEN EN ZE KRIJGEN IN ONZE ZAAK NOG EEN VERRASSING OOK U vindt de mooiste „Sinterklaas-collectie' pantoffels bijI Schoenhandel VERSTEEG MEESTERWERK HONDERDDUIZEND JAN WOLKERS EEUWIGE MENS W AAROM VORM NIEUWE SERIE JJet aantal zelfstandige gymnasia is sinds 1964 aan het vermin deren en zal nog wel kleiner worden. Tussen het departement van On derwijs en Wetenschappen en een stuk of tien gemeenten is overleg gaande over de vraag, wat er met de kleinere gymnasia in die plaatsen moet gebeurenEnkele gymnasia het Erasmiaans in Rotterdam en het Coornhert in Gouda zijn door de gemeenteraden op het nippertje van de ondergang gered. De vraag rijst: Raakt het zelfstandige gymnasium uit de gratie? Het lyceum combinatie van gymnasium, h-b.s. en eventueel mid delbare meisjesschool of handels dagschool neemt een grote vlucht. De laatste tien jaar zijn er in Ne derland tientallen bij gekomen. Vijf jaar geleden telde het land één gymnasiast tegenover vier ly- ceisten. Nü is er nog maar sprake van één op ongeveer zes. Dit zijn enkele conclusies van ten nauwste bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs betrok kenen: Het departement: „Steeds meer ouders zullen de voorkeur gaan ge ven aan de gymnasiale afdeling van een lyceum boven een zelfstandig gymnasium." Een wethouder van onderwijs: „Als ik in een kleine stad zat en ik moest kiezen tussen het oprichten van een lyceum of het handhaven van een gymnasiumdan koos ik het eerste." Een rector van een eerbiedwaar dig gymnasium„Het lijkt er op, of er in het land een soort onbehagen bestaat tegenover het gymnasium." Toch verwachten zij allemaal, dat het gymnasium-nieuwe-stijl (onder de Mammoetwet dus) weer meer belangstelling zal trekken. AANGEPAST GYMNASIUM HEEFT ZEKER TOEKOMST Intussen leven wy in een tjjd, waarin economen en technici het voor een groot deel voor het zeggen hebben. Drs. A. G. den Haan, rector van het Coornhert Gymnasium in Gouda, beaamde dat. „Er zullen zeker zakenlieden en technici zijn, die het volgen van een gym nasiale opleiding tydverknoeien vinden. Velen hebben echter geen flauwe notie van wat wü wel en niet doen. Als het gymnasium zichzelf had overleefd, zou het niet in de Mammoetwet zijn opgenomen". „Hoe meer de mens op natuurweten schappelijk terrein vordert, hoe meer behoefte er bestaat aan een school, die grote aandacht besteedt aan de geestes wetenschappen: oude schrijvers, filoso fie, geschiedenis; culturele vorming dus. Deze vorming van de jonge mens zou een tegenwicht kunnen zijn tegen te grote eenzijdigheid, als gevolg van specialisering". „Als ideaal zie ik, dat de succesrijke gymnasiast aan de basis van zijn ver dere ontwikkeling en specialisering in voldoende mate heeft kennis gemaakt met de mens-wetenschappen en tegelijk is voorbereid in natuurwetenschappelij ke richting". Wethouder D. J. A. Geluk van Haar lem zag het iets anders: „Op een ly ceum is sprake van de ontsluiting van een stuk potentieel intellect in de Ne derlandse bevolking, dat zonder de keu zemogelijkheid op die school verloren zou zijn gegaan. Zo gezien is een zelf standig gymnasium een onding. Kinde ren op zo'n school die verkeerd hebben gekozen of verkeerd zijn voorgelicht, zitten er dan heel moeilijk". Niemand spreekt tegen, dat het ly ceum een populair begrip is geworden. De mogelijkheid dat pas na een jaar hoeft te worden gekozen tussen gymna sium of h.b.s. is aantrekkelijk. Op het ministerie voorspelt dr. Ga thiër: „De selectie van leerlingen zal steeds minder op de lagere scholen gaan gebeuren en steeds meer in de brugklassen. De lagere school zal op den duur alleen nog maar kunnen selec teren in hoofdstromen: lagere techni sche vorming, voortgezet of middelbaar onderwijs". Verder: „Alleen ouders die er zeker van zijn, dat hun kind op grond van meer dan middelmatige capaciteiten 't gymnasium kan doorlopen, zullen die keus maken. Steeds minder ouders zul len geneigd zijn het risico, verbonden aan een definitieve keus, op de lagere scholen al te nemen. In kleinere plaat sen zijn de gymnasia vaak geneigd tot een soepeler toelatingsbeleid: soms uit lijfsbehoud soms omdat de ouders daar er alles voor over hebben om hun kind op het gymnasium te krijgen, door ei gen hulp of door bijlessen". In Gouda had drs. Den Haan andere argumenten bij de hand. „Al die nieu we lycea (ook confessionele), de moder ne gebouwen en hun aantrekkelijke lig ging beïnvloeden de meningsvorming binnen de gemeenteraden, die het voor het zeggen hebben. Deze goed verkoop bare argumenten doen de belangstel ling voor het gymnasium kleiner wor den. Veel ouders zien gewoon geen ver schil tussen een gymnasium en de af deling op een lyceum". „De gymnasiasten op een lyceum, met hun eigen werk- en leefsfeer, wor den omringd door een groep, die in de praktijk een remmende invloed heeft op hun uitingen. Ik denk aan de toneel uitvoeringen en de schoolkrant. Hun belangstelling is nu eenmaal anders ge richt". „Op een lyceum begint het typisch gymnasiale onderwijs pas in de tweede klas. Bij de oude talen komt het zwaar tepunt in de hoogste klassen te liggen, waardoor de leerlingen 't onnodig zwaar krijgen. Er blijft minder tijd over voor de aanvullende culturele kennis. Op 't gymnasium heeft de leerling een bete re gelegenheid tot gelijkmatige ont plooiing." In Deventer, waar het aantal leerlin gen in tegenstelling tot Gouda een licht stijgende lijn vertoont, is het gymna sium jaren geleden al de dans ont sprongen. Later besloot de raad, dat 't tot 1971 zelfstandig zal blijven bestaan. Volgend jaar zullen de rijks-hbs en de mms al een scholengemeenschap gaan vormen, bestaande uit atheneum en havo-school. In 1971 gaan atheneum en gymnasium een lyceum vormen, ook deel uitmakend van de scholengemeen schap. „Wij vinden het aan de ene kant jam mer „iets irrationeels", zegt conrec tor drs. Tj. Janssen, „dat de beslo tenheid van de kleine school dan gaat verdwijnen. Toch heeft ook een grote 1 ""betwistbaar voordelen: meer mogelijkheden voor sport en een groot orkest bijvoorbeeld. In het belang van het openbaar onderwijs zullen wij onze eerste klassen al in 1968 „inbrengen" in de scholengemeenschap". In Haarlem is het weer anders. De lycea worden er bevolkt door kinderen die niet uit zichzelf het gymnasium zou den hebben gekozen. Op. het Lorentz-ly- ceum in Noord (nieuwe middenstand), zitten op de gymnasiale afdeling nu ROCHESTER, (Engeland) Brand weerlieden en kikvorsmannen zijn drie uur tevergeefs in de weer geweest om een jonge moeder te redden, die als gevolg van een instorting in een steeg, in een 2.7 meter diep gat is verdwenen. Bij het invallen van de duisternis werd het zoeken tot heden afgelast. Aangenomen wordt dat mrs. Jean Thompson is overleden. Twee brandweerlieden, die door stank uit riolen waren bedwelmd zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De drie jaar oude Mark Thompson holde opgewekt voor zijn moeder uit toen zij op weg waren naar het huis van zijn grootmoeder. Om er vlugger te zijn, nam hij het nauwe steegje en was juist de tuin van zijn grootmoeder binnengegaan, toen hij achter zich ge rommel hoorde. Hij keek om naar zijn moeder, maar zij was geheel in het gat verdwenen. Op de plaats waar zij verdwenen is was vroeger een beerput PARIJS In verband met een enor me internationale zwendel in valse schil derijen heeft de Franse politie een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de 36- jarige makelaar Fernand Legros, die wordt verdacht van bedrog, namaak en oplichting. Dit is het resultaat van een onderzoek van zeven maanden met me dewerking van gespecialiseerde deskun digen. In maart van dit jaar vroeg een Pa- rijse antiquair aan de weduwe van de schilder Marquet of een doek dat van Legros afkomstig was, inderdaad door haar man geschilderd was. Toen het een vervalsing bleek te zijn, werd de politie gealarmeerd .Terzelfdertijd ver trouwde Legros aan een vendumeester vier doeken toe, waarvan hij er twee toeschreef aan Dufy, één aan De Vla- minck en één aan Derain. Na door de politie te zijn gewaarschuwd schortte de vendumeester de verkoping op. Deskundigen kwamen na een onder zoek tot de conclusie dat de schilderijen waren. Legros zelf gaf de justitie oncontroleerbare en vage inlichtingen over de oorsprong van de schilderijen en vertrok daarop uit zijn weelderige Parijse woning met de noorderzon. DORTMUND De Duitse politie heeft dinsdag een 27-jarige man gear resteerd verdacht van moord op twee mensen onder wie zijn eigen vader. De moordenaar, die kennelijk in een toe stand van razernij verkeerde, had in Dortmund maandagavond bij de 54-ja- rige Emil Kohier aangebeld. Toen deze door een zijraampje keek wie er ge beld had, werd hij door hem met een pistool doodgeschoten. Daarop ging de moordenaar naar het huis van de psy chiater Ernst Sturm, die zijn 68-ste verjaardag vierde. Ook daar belde hij aan. De psychiater deed open en werd door drie schoten getroffen. Hij is in het ziekenhuis overleden. Tenslotte ging de amokmaker naar 't huis van een hotelhouder. Hier vroeg hij of er nog kamers te huur waren. Voor de hotelhouder kon antwoorden vuurde de moordenaar. De'hotelhouder zou buiten levensgevaar zijn. 140 kinderen, op het stedelijk gymna sium 199 het „stedelijk" heeft zich tus sen tien lycea van diverse pluimage uitstekend gehandhaafd, vindt de wet houder. Drs. R. v. Amerongen, rector van het Stedelijk, acht een vergrote belangstel ling voor het gymnasium na augustus '68 mogelijk, „maar van een stijgende doorstroming naar het gym stel ik me niet veel voor." In Deventer kan conrector Janssen maar moeilijk geloven, dat er de eer ste jaren nog meer gymnasia zullen ver dwijnen. De gemeenten zullen de eerste jaren prijs stellen op rust in het onder wijs, veronderstelt hij. Dr. Gathiër: „De gymnasiale oplei ding heeft juist een stimulans gekre gen door de komst van nieuwe lycea. Het is best mogelijk, dat ook de Mam moetwet er nog een schepje op zal doen. Het gymnasium-nieuwe-stijl heeft zeker geen slechte toekomst. Voor an dere dan de allerbeste leerlingen is de rechtstreekse overgang naar een gym nasium echter een veel groter risico dan naar een lyceum". Conrector Janssen: „Er is geen spra ke van, dat het gymnasium door de nieuwe situatie zijn nek zal breken. Wel zal de toplaag onder de leerlingen er op achteruit gaan door de nivellerende werking van de Mammoetwet, dus de gelijkschakeling van het onderwijs. „Ik geloof, dat over een aantal jaren de scherpe scheiding tussen gymnasiale en atheneumopleiding zal zijn verdwe nen door de gelijkschakeling van de eindexamens. Als de eisen dezelfde zijn geworden, waarom zou je de leerlingen dan niet eenvoudig bij elkaar zetten?" Rector Den Haan spreekt een zeer waar woord: „We zullen tijdig voor een degelijke voorlichting van school hoofden en ouders moeten zorgen". Het departement heeft enkele gemeen ten geadviseerd: „Houdt uw gymnasium zelfstandig. Dan is er later altijd nog de mogelijkheid tot een fusie. De weg terug is onmogelijk". Dr. Gathiër: „Wij hebben daarbij nooit aandrang uitge oefend om er maar een lyceum van te maken". Uit alle gesprekken is de conclusie te trekken: De gymnasia zullen langer zelfstandig blijven in de grote steden, door een groter aanbod van leerlingen en een kwantitatief grotere behoefte aan gymnasiale opleiding. Daar tegenover staat, dat juist in de provincieplaatsen de gymnasiale opleiding meer dan in de grote stad een kwestie van status is. De burgemeester, de dokter en de no taris hebben het gym bezocht, dus moe ten, hun dochters of zoons er ook op. Veel ouders zien het gymnasium als een standenschool, als een soort socia le muur. Zij vinden het prachtig. Noch tans: er zijn ook ouders, die hun kinde ren naar een lyceum sturen, om niet het etiket „snob" opgeplakt te krijgen. Een feit is intussen, dat de grote stad meer leerlingen oplevert, die de oplei ding op een zelfstandig gymnasium met succes kunnen voltooien. Het zou wat overdreven zyn te zeggen: de een zijn dood is de ander z'n brood. Maar het lyceum groeit byzonder snel in aantallen scholen, leerlingen en schoolgrootte. De cyfers: Aantallen gymnasia 1956: 71 1964: 84 1966: 80 Leerlingen: 1956: 14.593 1965: 20.447 1966: 19.715 Aantallen lycea 1956: 141 1964: 176 1966: 185 Leerlingen: 1956 51.598 1964: 94.839 1966: 103.792 i S Van de 6880 kandidaten die dit j jaar opgingen voor het eindexamen f h.b.s.-a, zjjn er 6081 geslaagd (13,12 J procent gezakt). Van de b-kandida- ten kwam er 7741 van de 9433 door (17,94 procent gezakt). Gemiddeld percentage gezakten voor h.b.s. dus 15,27 procent. Het gymnasium a leverde 2453 van de 2735 als geslaagden af en het gymnasium b kwam tot 2491 van de 2883. Percentages gezakten 10,31 en 13,60 ofwel gemiddeld twaalf. Van de 6184 meisjes van de m.m.s. haalden 5629 het diploma (8,97 procent ge zakt). Van de driejarige handelsdag school gingen er 63 op, van wie er 58 slaagden (8 procent gezakt). Bij de vierjarige handelsdagschool waren de cijfers 873 op en 708 geslaagd. (18,9 procent gezakt). De beroemde familie Forsythe en de hoofdpersoon Jo. Op de internationale voetbalwedstrijden na is er geen tv-programma dat zoveel kijkers boeit: gemiddeld vier miljoen ROTTERDAM Een Nederlandse journalist noemde de Forsyte Sage na de tweede televisie-uitzending „een Victoriaanse lollie". Dat was een erg leuke vondst, maar nu loopt de televisieserie bijna drie maanden en nu is toch wel duidelijk geworden dat het onverwoestbare verhaal van de Brit John Gals worthy veel meer is dan een zoete lollie. Een verstoorde meneer belt onze krant op: „Forsyte Saga en Pisuisse op één avond. Kan er dan helemaal niet gecoördineerd worden in Hilversum?" Bij de VARA meldt zich een mevrouw „Ik ga in december naar de winter sport. Wilt u de Forsyte Saga onderbre ken tot ik terug ben?" Niet alleen in dividuele geestdriften komen tot actie, als hun Forsyte Saga in gedrang komt. Peter Noordegraaf van de VARA- filmdienst vertelt dat de VARA politie bonden, personeelsverenigingen, school commissies, afdelingen van de NVSH en andere organisaties moet voorlichten over uitzenddata opdat een uitzending van de Forsyte Saga niet zal samenval len met een bijeenkomst. Voor de koopavonden is men bij de VARA door de knieën gegaan geen Forsyte zal de winkelwoede in de weg staan maar veel veraer kan men ook al niet gaan. Peter Noordegraaf rolt cijfermateriaal aan: een gemiddelde van bijna vier miljoen kijkers boven de vijftien jaar een top op de waarderingsstatistiek, slechts overtroffen door internationale voetbalfestijnen: tien tot twintig tele foontjes per dag en stapels brieven. Een dergelijk verschijnsel gaat een omroep, die zo'n gave en langdurige voltreffer heeft geplaatst, wetenschap pelijk ontleden. De uitkomst was wat onthutsend: de vier miljoen kijkenden vindt men vooral in de leeftijdgroep van vijftig jaar en jonger. De deskundgien bevroeden dat de fa milierelaties van de Forsytes te inge wikkeld zijn om oudere kijkers met tus- ttaar Mtftt tintake, eic hééft tenant- niéttxyi voet... Jfatpa, ft' fcftzéb iw ze&pésL... fa, fawt /up*o? ae W grwém HOOFDSTRAAT senruimten van enkele weken de ge schiedenis bevredigend te doen volgen Deze kennelijke geestdrift bij de kij kers van heel jong tot niet zo heel oud heeft echter iets Victoriaans. Wie ge vraagd wordt of hij of zij de For syte Saga op de televisie volgt, past zich meestal snel een wat meewarige glimlach op het gelaat, die een ontken ning overbodig moet maken. Toch zou niemand zich voor zijn geest drift behoeven te schamen, want de En gelse jurist Galsworthy heeft met de Forsyte Saga wel degelijk een mees terwerk geschreven. Hij begon er aan in 1908, toen hij 39 jaar was en dertien jaar later was het aanvankelijke ver haal over de merkwaardige Engelsman Soames uitgegroeid tot een kolossale familieroman. Niet alleen in Engeland is dit werk met honderdduizenden tegelijk verkocht men zal binnenkort daar het ander half miljoenste exemplaar over de toon bank reiken een vertaling van de af zonderlijke delen-kwam al in 1921 op de Nederlandse boekenmarkt, uitgegeven door De Haan in Utrecht. Acht jaar later kreeg uitgeverij Bru- na in Utrecht de rechten op het volle dige werk. Voor de oorlog verschenen bij Bruna twee drukken met een totaal oplage van veertigduizend exemplaren. Na de oorlog liet Bruna de roman op nieuw vertalen, door Cees Buddingh' en na 1952 verschenen er vijf nieuwe druk ken met een totaal oplage van vijftig duizend exemplaren. In 1962 dacht Bruna dat de markt wel was verzadigd en om de gaatjes te vullen publiceerde men een pocket-uit gave van vijftienduizend explaren. Bruna had echter buiten de VARA gerekend. Onmiddellijk nadat Soames, Irene, Jo en alle andere Forsytes op 10 september voor het eerst op het scherm waren geweest, ontstond er een wilde behoefte naar het boek. Bruna liet de vijfde druk fotokopiëren en plonsde hon derdduizend exemplaren op de boeken markt. Men hoopt dat dit voorlopig voldoen de zal zijn, al zijn er boekhandels, die soms zonder voorraad zitten en al heb ben de meeste bibliotheken wachtlijsten voor de Forsyte Saga moeten aanleg gen. Verscheidene tramwagens in de Duitse stad Miinchen zijn nu voor zien van speciale ingangen voor kinder wagens. Moeders hadden er over ge klaagd, dat de stangen, waaraan men zich kan vastgrijpen, de toegang te smal maakten. De „kinderwagen-trams" hebben speciale herkenningstekens bij de ingang. Op een wat besmuikte manier is For syte bezig Nederland te veroveren er wordt al gesproken over een Forsyte- mode. Nu was het niet zo opzienbarend, dat het boek bij zijn verschijning grote op winding bracht. Galsworthy was de Jan Wolkers van zijn tijd, toen de rode pluche in Engeland en op het vasteland van Europa de binnenkamertjes sierde. Toen een zwanger meisje nog „een ge vallen vrouw" was, rijp voor het bor deel. Toen men elkaar glimlachend de ver schrikkelijkste dingen toefluisterde, ge pantserd in woorden die kuis verhulden wat in de soms troebele ziel borrelde. Deze dodelijke deugdzaamheid, die de naar koningin Victoria genoemde tijd tekende, heeft Galsworthy in zijn roman gegeseld. Maar hij deed meer: hij beschreef met ronde woorden overspel en harts tocht. Hij plaatste niet stralende helden en kuise maagden tegenover zwarte boosdoeners en liederlijke schepsels. De Forsytes waren in hun tijd her kenbare mensen, met wier falen en ge luk men kon meeleven. De eeuwige mens niet goed en niet slecht, niet kuis en niet liederlijk, niet harteloos en niet onbaatzuchtig kreeg van Gals worthy in de Forsyte Saga de enige hoofdrol. Men kan zich voorstellen dat mensen die nu de herfst van hun leven beleven, nog willen mijmeren bij Soames, zijn tantes en zijn oude vader, de ruwe bol ster met de blanke pit. Mensen boven de vijftig voelen zich nog erg verwant met het rode pluche, met de onuitge sproken moraal die door veelbetekenen de blikken en hitsig gefluister gestalte kreeg en met een levenstempo dat in deze tijd belachelijk lijkt. Waarom zitten echter jonge mensen beneden de dertig aan hun stoelen ge kluisterd als de Forsytes op het scherm weer enkele jaren aan hun onsterfe lijkheid toevoegen? Rita Donker, 25 jaar en secretaresse van de directie van de zeerederij Van Ommeren, wil er geen geheim van ma ken dat zij tot de vier miljoen Forsyte- kijkers behoort: „Ik vind het gewoon fijn om naar deze geweldige familiekro niek te kijken. Ik zag het tweede deel toevallig en sindsdien ben ik blijven kijken, al is het geen absoluut moeten voor me. Voel je jezelf verwant met de Forsytes? „Je vindt overal jezelf wel een beet je terug, maar dat boeit me niet zo bij zonder. Het is niet zozeer de inhoud als- wel de vorm: een machtig schouwspel, voortreffelijk gespeeld. Dan misschien nog iets persoonlijks: ik houd van de Engelse taal en die wordt in het stuk klankvol gesproken". Rita is nu het boek aan het lezen en het stelt haar niet teleur. De Klop op de Deur van Ina Boudier-Bakker De Nederlandse Forsyte Saga heeft zij niet gelezen. „Wat me misschien ook wel boeit is het verschijnsel dat mensen die zo krampachtig een onwaarachtige schijn ophouden, toch door de mand vallen. Dergelijke mensen zullen er in een mo derne versie ook nu nog wel zijn, maar deze huichelachtigheid past erg goed bij het tijdsbeeld van de Forsytes." Toch heeft de Forsyte Saga voor Ri ta een andere betekenis dan bijvoor beeld een klassiek spektakelstuk als Cleopatra. Na enig zoeken formuleert ze het: „Het is het beeld van een afge sloten tijdperk dat echter voldoende dichtbij is om je er toch nog enigszins mee verwant te voelen. Het is geen tijdsbeeld, waarin je jezelf absoluut niet zou kunnen plaatsen." Nog drie keer kunnen de vier miljoen vaderlanders aan de Victoriaanse lollie zuigen op Tweede Kerstdag voorlo- i :g voor het laatst. Niemand behoeft echter te wanhopen. Ook na 1921 is Galsworthy blijven schrijven. De For sytes lieten hem niet met rust. Hij schreef een nieuwe serie De Moder ne Comedie waarin hij Soames liet voortleven. In Engeland is deze trilogie al voor de televisie bewerkt en uitgezonden. Bij de Vara is nog geen beslissing ge nomen, maar het zal deze omroep zelf niet verbazen als zij deze nieuwe serie van tien delen in het volgende winterseizoen op het scherm brengt. Als boek is De Moderne Comedie ook bij Bruna verschenen en daar zei men: „Als de Vara begint met de nieuwe se rie, dan zullen wij paraat zijn. We staan zo gezegd in de startblokken."

De Vallei | 1967 | | pagina 7