Rhenen kan nog jaren het huisvuil kwijt Rioolzuiveringsplan wordt bestudeerd Veiling Septer Tiel Schoolhoofd: „Er is nog best iets van te maken" Beslissing over ontwikkeling van Achterberg valt eind volgend jaar Verbouwing voor de deur Zoete koek AGENDA Ds. L. Vroegindeweij spreek! in Sionskerk Rijkswaterstaat laat Rhenen wachten met weir ver beteringen WEER RUIMTE OVER DE RIJN Omslag Bromfietser ernstig gewond na slippartij Sint zaterdag in Leersuni Ds. W. van Dijk naar Israël Studie Sinterklaas in de Engelenburg Spreekuren van wethouders Films boeiden bejaarden Accommodatie in uit 1878 daterend schoolgebouw totaal onvoldoende MARKTEN Onhoudbare toestand op Grebbeberg H. C. v. Os neemt afscheid van Waterschap Industrie STRAATVERLICHTING RAAKTE DEFECT BURGERLIJKE STAND KESTEREN LEERSUM BURGERLIJKE STAND RHENEN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 RHENEN De vuilnisbelt van de gemeente Rhenen, gelegen aan de over kant van de Rijn nabij de Betuwse veerstoep, heeft het gemeentebestuur de laatste tijd veel hoofdbrekens gekost. De vuilnisstortplaats werd op de plaats waar tot voor kort nog werd gestort afgesloten. B. en W. waren echter in de gelegenheid met de Vlamovensteenfabriek Van Hesteren en Janssens te Tiel een nieuw contract aan te gaan tot volstorting van de buitendijks gedane ont gravingen. Hierdoor is de afvoer van huisvuil weer voor een groot aantal jaren verzekerd. Intussen zijn er van provinciewege •tappen ondernomen om de vuilverwij- dering gemeenschappelijk en regionaal te gaan regelen door in de gemeente Maarn een vuilnisstortplaats in te rich ten in een bestaande zandput. Hoewel Rhenen ten aanzien van het vuilverwij- deringsvraagstuk in een gunstige posi tie verkeert staan B. en W. positief te genover een dergelijke gemeenschappe lijke regeling. Deze regeling zal de mo gelijkheid kennen om, indien geen di recte behoefte aan toetreding bestaat, als zogenaamde wachtende gemeente aan deze regeling deel te nemen. Toe komstige deelneming is dan gewaar borgd. Deelneming als wachtende ge meente heeft plaats tegen een bepaal de verminderde bijdrage per inwoner per jaar. Zodra de besprekingen tot re sultaten zullen hebben geleid hopen B. en W. aan de gemeenteraad nadere voorstellen te doen. Met de rioolzuivering is het anders gesteld. Reeds jarenlang leefde de ver wachting, dat eens tot zuivering van rioolwater zou moeten worden overge gaan. Vooruitlopende hierop werd in de kostprijsberekening voor het bestem- VEENENDAAL De heer P. van K. uit Veenendaal moest dinsdagavond met vrij ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd worden, nadat hij gevallen was met zijn bromfiets. De heer Van K. slipte op de hoek van de Rembrandtlaan-Adriaan van Os- tadelaan door het gladde wegdek. In bewusteloze toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. LEERSUM Zaterdagmiddag zal Sint-Nicolaas zijn intocht houden in Leersum. Om kwart voor drie zal hij met zijn gevolg op het gemeentehuis worden ontvangen. Daarna maakt hij per boot een „rondvaart" door het dorp. Aan deze rondvaart verleent de muziekvereniging EMM haar mede werking. De Leersumse winkeliersvereniging „Aller Belang" is deze week de winkel weekactie begonnen. Bij aankoop van f 1,- ontvangen de kopers een bonnetje met een nummer. Op deze bonnetjes zijn tal van fraaie prijzen te winnen. De hoofdprijs be staat uit een keus tussen: een pony, een gouden horloge of een bandrecor der. Daarnaast zijn door de winkeliers vereniging nog een veertigtal prijzen yan ongeveer f 15,- beschikbaar ge steld. Met ingang van disdag 28 november zullen de winkels tot 9 uur 's avonds geopend zijn. Ook op woensdagmiddag zijn de Leersumse zaken opengesteld. Aan deze wedstrijd is een eerste etalage-wedstrijd verbonden. In alle deelnemende zaken liggen half edel stenen en natuurstenen uitgestald. De bedoeling is om het juiste gewicht te schatten. De oplossingen moeten in ge sloten enveloppe en voorzien van naam en adres voor 5 december 12 uur wor den ingeleverd bij de firma H. van Schuppen of bij de firma Niessen. In deze zaken staat een grote bus waarin de oplossingen gedeponeerd kunnen worden. Aan deze wedstrijd is oeen eerste prijs verbonden van f 75,- een tweede prijs van f 50,- en de derde prijswin naar krijgt f5,-. VEENENDAAL Ds. W. van Dijk uit Hillegom zal vrijdagavond 1 decem ber 1967, intrede doen als predikant van de Christelijke Gereformeerde kerk van Zierikzee, waar hij is beroepen voor de Evangelieverkondiging onder Israël met als standplaats Jeruzalem. Zoals de plannen zijn zal ds. Van Dijk maandag 11 december 1967 naar Israël vertrekken. Willem van Dijk werd op 27 juli 1936 te Veenendaal geboren. Hij bezocht eerst het lyceum te Alkmaar, daarna het christelijk Baudartiuslyceum te Zutphen en studeerde vervolgens aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, waar hij op 30 juni 1965 zijn kandidaatsexamen afleg de. Nadat de heer Van Dijk een dag la ter op 1 juli 1965 door het college van curatoren van de theologische hoge school te Apeldoorn was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gerefor meerde kerken in Nederland werd hij op 4 november van datzelfde jaar (1965) door prof. dr. B. J. Oosterhoff, bevestigd als predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk van Hille gom. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Christelijke Gereformeer de Kerk van Hillegom heeft ds. Van Dijk ook nog enige tijd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gestudeerd voor het doctoraal examen theologie. mingsplan „Domineesberg" een omslag van f 1,per m2 uitgegeven grond op genomen, teneinde hiermede tot fonds vorming te komen. Rijkswaterstaat heeft onlangs aan B. en W. medege deeld, dat er rekening mee moet wor den gehouden dat uiterlijk 1 januari 1971 de installatie voor zuivering van rioolwater gereed moet rijn. Op die da tum zullen namelijk verzwaarde eisen voor het lozen van rioolwater op de Rijn gaan gelden, die slechts ondervan gen kunnen worden door het bouwen van een dergelijke omvangrijke instal latie. Daarbij vragen verschillende as pecten hun aandacht. In de eerste plaats zal het punt moe ten worden bepaald waar de installatie zal worden gebouwd. Van groot belang daarbij is de medewerking, die rijkswa- VEENENDAAL Sinterklaas brengt zaterdag een bezoek aan de jeugd van de Engelenburg. De wijkgemeenschap heeft de Sint uitgenodigd. Voor de jeugd van 5 tot 12 jaar begint het feest om vier uur en het wordt in de brandweer kazerne aan de Industrielaan gehouden. De kinderen beneden de vijf jaar worden in de flatgebouwen (in de hal van het trappenhuis) getrakteerd. Van vier uur tot tien over vijf zal de Sint bij de flats en trouwens ook bij de eengezinswoningen in de Engelenburg langs komen. VEENENDAAL Gisteravond viel de straatverlichting in een gedeelte van Veenendaal-noord uit. De plotselinge duisternis veroorzaakte hier en daar enige verkeersmoeilijkheden, maar on gevallen deden zich niet voor. Omstreeks zeven uur was de tech nische storing verholpen. Verschillen de lampen bleven echter het verdere gedeelte van de avond zwak branden, maar de PUEM zal inmiddels al wel een lichtje opgegaan zijn LEERSUM Wethouder A. van den Bogert zal ingaande 28 november over aangelegenheden betreffende openbare werken en sociale zaken spreekuur ten gemeentehuis houden iedere vrijdag avond van half acht tot half negen. Het spreekuur van wethouder J. K. de Vries, voor aangelegenheden betref fende woningbouw en grondaan- en ver kopen, blijft gehandhaafd op donderdag avond van zeven tot acht uur. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Geachte redactie, Naar aanleiding an Uw artikel in de Vallei van 21 november 1967 onder het hoofd „Kerkeraad Sola Fide be spreekt kritiek ds. Vroegindewe" wil de ik graag enkele opmerkingen ma ken. Ter geruststelling aan ds. Vijzelaar kan ik mededelen dat het stukje over „een klein oud mannetje" beslist niet als zoete koek geslikt wordt, vandaar dit artikel. Ik acht het nl. een zeer bedenkelijke zaak dat ds. Vroegindewey meent op deze manier de verhouding tussen „de grote kerk" en „Sola Fide" te moeten verstoren. Naar mijn mening zou het nuttiger geweest zijn indien ds. Vroegindewey de ruimte die hij nu in het Veens Kerk blad heeft gebruikt over dit „kleine ou de mannetje" aangewend had om aan de leden van zijn kerk uiteen te zetten waarom wij in Veenendaal nog altijd met twee Hervormde Kerken zitten. Het wordt hoog tijd dat ds. Vroegin dewey, met zijn Hervormde collega's, zich geheel inzet om aan deze onchris telijke toestand een einde te maken. Met dank aan de redactie voor de beschikbaar gestelde ruimte, hoogachtend, Een Hervormde, aangeslo ten bij de „grote kerk". VEENENDAAL Een grote groep bejaarden was op de wekelijkse bejaar denmiddag in het OCB gebouw aanwe zig, toen de heer Wilmink drie films vertoonde. De aanwezigen zagen een kleurenfilm over Nederland, onttrokken aan de zee. De tweede ging over de St. Gotthard- tunnel en tot slot kregen de bejaarden het bezoek van prinses Beatrix aan de West, nog eens te zien. Deze kleuren film trok wel de meeste aandacht. Volgende week dinsdagmiddag staat er een damesmiddag op het programma, terwijl op dinsdag 12 december St. Ni- colaas bij zijn leeftijdgenoten op bezoek komt. terstaat zal willen geven om de bouw in het winterbed van de Rijn te laten plaats vinden, terwijl tevens onder ogen moet worden gezien of de zuivering van afvalwater van Rhenen, Achterberg en Eist kan worden gecombineerd. Voor het dorp Eist, ook aan de Rijn gelegen, zal namelijk te zijner tijd on getwijfeld ook een dergelijke zuive ringsplicht worden opgelegd. In de tweede plaats vergen deze voorzieningen hoge investeringen. Wel iswaar kan van rijks- en provinciewege 'n bijdragen worden verwacht tot maxi maal 25 pet. van de directe kosten, doch het daarna resterende bedrag zal de gemeente moeten financieren en dragen. Het hierbedoelde vraagstuk vraagt nog een uitvoerige bestudering. B. en W. zijn voornemens het Tech nische Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te verzoe ken het college terzake voor te lichten en vervolgens de opdracht te geven de nodige plannen met kostenbegrotingen te ontwerpen. B. en W. zullen zich daarna beraden omtrent de financiële consequenties en de dekking van de hiermee gepaard gaande lasten, onder andere door middel van belastingverho ging! Heden, donderdag VEENENDAAL Sionskerk 19.30 uur: Bijeenkomst J. V. Immanuël. Spreker ds. L. Vroeginde- weij uit Delft. RHENEN Gebouw Irene 19.30 uur: USO-concert. SCHERPENZEEL Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvergade ring. ACHTERBERG School 20 u.: Bijeenkomst PJGU. Spre ker de heer L. H. Wouda, dierenarts te Wageningen over „De eiwitvoor ziening van de mens in de toekomst". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 u.: „In vasie der barbaren". Morgen, vrijdag VEENENDAAL Kantine VSW-Kerkewijk 15.30 uur: Sa menkomst gepensioneerden voor con tactdag KVSW. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 u. „In vasie der barbaren". VEENENDAAL De ook in SGP- kringen bekende hervormde predikant ds. L. Vroegindeweij uit Delft spreekt hedenavond in de Sionskerk. De sa menkomst is belegd door de hervorm de J. V. Immanuël. TIEL, 22 november 1967 Veilbericht van de Tielse veiling Septer B van woensdag 22 november 1967: Opgave na klasse mm maat. Appelen Bloemee Engelse belle'leur k.l Engelse bellefleur k.2 x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Jasappel Lemoen appel k.2 Notarisappel Glorie van Holland k.2 x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Sterappel k.2 Lombarts Calville k.2 Zuurkroet per 100 kg f Fabrieksfruit per 100 kg fl. 9,60. Sterappel Rode Keuleman fabriek per 100 kg fl. 6,00. Peren: Brederode Beurre Alexander Lucas k.2 58—60 55—57 Conference k.2 6476 6374 6064 Legiponts k.2 70—73 6570 Giezewildeman IJsbouten Winterjannen Perenkroet per 100 kg fl. 4,10. Aardbeien: per doosje van 250 gram fl. 0,500,53. Groenten: Andijvie 4059; boerenkool 1118; koolraap 810; rode kool 514; Prei 22—25, 10—20; savooiekool 10—19; sla per 100 krop fl. 8,00—12,00, 7,00—8,00; Uien 1012; spruiten 5077, 2440; wortelen 1315. Witlof 110115, 6670; tomaten per kistje van 6 kg binnenland fl. 2,203,70, 95 2,60. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 23—38 31—33 29—31 14—17 55—64 53—62 48—52 39—42 55—62 49—61 33—51 32—36 26—29 26—30 16—24 19—21 17—19 12—17 19—22 18—21 14—20 12—21 1337 26—30 18—31 19—29 15—19 22—40 30—39 19—33 18—25 15—35 24—26 22—24 17—19 21—26 17—24 13—21 10—14 26—28 16—19 11—22 26—29 21—25 13—21 7,507,60; rood fl. 6.30; zoet fl. 6,10. 63—76 43—55 43—66 60—81 39—52 25—57 27—43 17—36 K. A. VAN LOON situatie bijna onhoudbaar AMERONGEN Zelfs op warme zomerdagen komen er pas laat op de middag wat zonnestralen door de hoge ramen van de uit 1878 daterende School met de Bijbel aan de Gasthuisstraat in Amerongen. Het grootste ge deelte van de schooldag zitten de 141 leerlingen van deze lagere school dan ook bij kunstlicht over hun boeken en schriften gebogen. Op deze en nog andere bijna onhoudbare toestanden heeft het schoolhoofd K. A. van Loon al direct bij zijn installatie enige maanden geleden geatten deerd. Het schoolbestuur had overigens al geruime tijd eerder het plan op gevat het oude schoolgebouw aan te passen aan de eisen, die het onderwijs in deze tijd stelt. Door de komst van de heer Van Loon zijn de plannen be spoedigd en zij zijn nu in een stadium gekomen, dat de realisering ervan wel licht begin volgend jaar al van start zal gaan. De urgentieverklaring voor de omvangrijke verbouwing is inmiddels verleend. De heer Van Loon praat in alle rust, zonder een spoor van enige emotie, over de problematiek, die het oude ge bouw met zich mee brengt. „De toiletten", zegt hij „zijn een soort ouderwetse urinoirs. Je ruikt ze altijd. We proberen dan ook zo veel mogelijk aan luchtverversing te doen". De hoofdonderwijzer, die sinds kort weer in Amerongen woont en die daar voor gedurende een periode van vijf jaar als onderwijzer aan de school ver bonden is geweest, geeft het toe; er is niet direct van een onmogelijke toe stand sprake. „Het is niet zo, dat het hele ge bouw nu maar moet worden afge keurd. Dat is uit het advies van de inspecteur van het lager onderwijs gebleken. Van dit gebouw is beslist nog wel iets goeds te maken, maar KESTEREN Getrouwd: W. Snij ders (Rhenen) en E. Vermeer (Opheus- den); J. A. E. de Kleuver en J. J. Schreuders (Lienden); M. J. M. Raaij- makers en P. L. F. Wendels; H. Hol leman (Wageningen) en W. Huiberts. Ondertrouwd: G. H. van Rooijen (Wageningen) en J. D. den Hartog;R. Verwoert en M. Boone (Rijswijk). Geboren: Marianne, d.v. J. M. G. v. Ewijk; Toontje H. M. d.v. J. van Wal- sem en H. W. D. van Ingen; Nicolaas C. M., z.v. A. C. Cornelisse en J. J. Visser. LEERSUM Geboren: Ester Mirjam, d. v. J. G. Lamers en A. Heemsbergen; Dirk Hendrik, z. v. H. Lokhorst en H. Heusinkveld. Ondertrouwd: P. J. de Haan, 23 jr., (Rotterdam) en T. van den Heuvel, 21 jr., te Leersum; A. Meindertsma, 23 jr., en T. van Stekelenburgh, 21 jr. te Leersum. Bevolkingsregister. Vestigingen: Fam. W. J. Krijgsman van Spangenberg, Scherpenzeelseweg 43 gekomen uit Alphen aan den Rijn; Fam. W. Visser, Kon. Julianalaan 30 gekomen uit Maarssen; Fam. G. B. van Toom, Maarsbergseweg 33 geko men uit Amsterdam; Fam. G. J. Schouten, Wildbaan 1, gekomen uit Doom; Mw. C. J. Willemse-Nieuwkerk Vredeoordlaan 3 gekomen uit Drieber- gen-R; Dhr. D. J. A. Donga, Halfeiken 8 gekomen uit Leerdam; Fam. H. E. Uhlhom, Scherpenzeelseweg 11 geko men uit Amstelveen; Mej. D. M. Schok- kenkamp, Peisenlaan 4 gekomen uit Doom. Verhuisd: Fam. P. L. Liefhebber. Rijksstraatweg 163 naar MC Verloop weg 20; Fam. M. J. van Woudenberg, Bovenpad 15 naar Burg. van den Boschlaan 9; Mw. T. B. Huisman, Lomboklaan 12 naar nr 14. Vetrokken: Dhr. W. van de Geer, Nieuwe Steeg 4 naar Urk, Geer 2; Mw. H. I. van Veenendaal- de Caluwe, B. v. d. Boschlaan 6 naar Wageningen La- wickse Allee 86; Dhr. W. Hübler, de Perken 7 naar Driebergen-R. Valken kamp 39; Dhr. A. P. van Bouwhorst, MC Verloopweg 8 naar Amerongen, Dwarsweg 4; Dhr. A. van Swieten, Mid delweg 67 naar Rhenen Eist, Veenen- daalsestr.weg 5. SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan voer ca. 800.000 stuks. Prijzen kippeëie- ren f 14,50 tot f 15,henneëieren f 10,tot f 14,alles per 100 stuks. Handel goed. Biggenmarkt: Aanv. 238 biggen f 65, tot f 74,en 9 zeugen f 400,tot f 475,per stuk. Handel matig. Barneveld, pluimveemarkt, 22/11 Aanvoer ca. 12.000 stuks. Handel matig, prijzen (in f per kg): slachtkippen wit I,00—1,20; zwart 1,00—1,10; rood 1,40— 1,50; slachtkuikens 1,401,50. RHENEN Burgemeester en wet houders wijzen er in hun beleidsnota op de gemeentebegroting voor 1968 op, dat de wegenbouw in de gemeente nog steeds de volle aandacht heeft van ge meente- en provinciaal bestuur. Maar zij constateren dat rijkswaterstaat op dit punt minder activiteiten ontwikkelt. Zo wacht de reconstructie van de Grebbeweg nabij Ouwehands Dieren park nog steeds op een oplossing. Ener zijds wordt deze belemmerd door de lo pende onderhandelingen omtrent de RHENEN GEBOREN: Jan, z.v. W. J. J. de Haan; Isabella Thérèse, d.v. G. Henzen, en J. H. van der Klift; Gerardus, z.v. G. van Mourik, en C. Baars; Comelis, z.v. S. K. Smidt, en W. Leppers, Veenendaal. GETROUWD: P. G. Lamers, en C. M. Stevens. OVERLEDEN: Johanna Hendrika Boetjil Nillan, 65 jr., geh. gew. met B. Slotboom, Eist. ELDERS OVERLEDEN: Te Wageningen: Jan Hendrik van Daalen, 76 jr., echtgenoot van H. Kra mer; te Wageningen: Willemina Diepe- veen, 85 jr., geh. gew. met G. van de Kraats,; te Wageningen: Frederik Ros- bag, 79 jr., geh. gew. met R. Lammers. VERTROKKEN PERSONEN: Bosman, B. wed. v. Haast, naar Lien den; Meijer, G. met gezin naar Keste- ren; Bermudez Garcia, A. naar Veenen daal; Bos A. met gezin naar Veenen daal; Kruidenier, G. W., met gezin naar Scherpenzeel; Koelewijn, E. C., naar Leiden; Groenen J. naar Kesteren; Volkerink, J. met gezin naar Dedems- vaart; Hendriksen, A. met gezin naar Scherpenzeel; Lurks, J. met gezin naar Amsterdam; van Capellen, W. C. naar Amerongen; van Veenendaal, G. naar Wageningen; Moedt, W. A. naar Am sterdam; Huitenga, A. naar Wagenin gen; Kosters, H. met gezin naar Veenen daal; Smit. J. Ph. met gezin naar Zeist Huntelerslag, B. met gezin naar Lely stad. INGEKOMEN PERSONEN: Franken, A. met gezin van 's-Grave- land; Holsken, H. van Son naar Rhe nen; Hartgerink L. met gezin van Wa geningen; van Spall. L. van Hengelo; Lefers, G. B., met gezin van Veenen daal; van Loen, A. g/m Kruys van Hoogland; de Vos. R. van Wageningen; Ninaber, W. A. E., wed. v. Ninaber, van Amerongen; Bouman M. wed. v. Been, van Baarn; van der Veen, J. met gezin van Renkum; Ali Boukker, A. van Amerongen; Oostwoud, J. H., met gezin van Kloosterburen; Schuil, Jan, met ge*in van Zwitserland. overdracht van dit wegvak aan provin cie of gemeente. Anderzijds staan de precaire begrotingspositie van het rijk en de financieringsmoeilijkheden van de gemeente, de eventuele voorfinancie ring van de kosten, uitvoering van het bestaande plan in de weg. De omleg van de Rijksweg 25 te Eist is nog steeds geen feit geworden. Er zijn echter aanwijzingen, dat met de voorbereiding van dit project een aan vang is gemaakt. Over de urgentie van deze omlegging en het tijdstip van uit voering kunnen burgemeester en wet houders echter nog geen andere mede delingen doen. Zij zullen echter niets nalaten om spoedige uitvoering van de ze werken te blijven bepleiten. Van de gemeentelijke wegen zeggen B. en W. dat zij in het algemeen in goe de staat verkeren. De aanleg van we gen binnen de bestemmingsplannen vindt gestadige voortgang. Daarbij wordt bijzondere aandacht besteed aan het aanbrengen van parkeervoorzienin gen en het scheppen van mogelijkheden voor bouw van garages. In de bestaan de woonwijken zijn de parkeervoorzie ningen minder rooskleurig. B. en W. overwegen om in bepaalde straten par- keerstroken aan te leggen. Uiteraard brengt dit grote kosten met zich mee, die in de gewone dienst moeten wor den opgevangen. Het college vindt het nodig de urgen tie van dit werk af te wegen tegen de achtergrond van de begrotings- en fi- nacieringspositie. Hetzelfde geldt voor De Achterbergsestraatweg. die behalve tot woonstraat ook bestemd is tot het verwerken van veel doorgaand verkeer. Het parkeren op deze straat zal op den duur buiten de rijbaan moeten plaats vinden, hetgeen grondverwerving en hoge aanlegkosten met zich mee zal brengen. Parkeervoorzieningen in de binnenstad komen aan de orde bij het ontwerpen van het saneringsplan. De totstandkoming van de wet uitke ring wegen heeft het budget voor het onderhoud van het wegennet enige ver ruiming gegeven. Voor de eerste maal is in de begroting de volledig te ver wachten bijdrage van de provincie op grond van de wet uitkering wegen ge raamd en wel tot een bedrag van f 36.587.—. dan zal er toch heel wat moeten ge beuren..." VOORRAMG Dat heeft het schoolbestuur zich de jaren door eveneens voor ogen gehou den. Er werden plannen gemaakt, die later weer werden gewijzigd of soms helemaal niet werden uitgevoerd. Zo is er eens sprake van geweest, dat de school geheel gesloopt zou worden en dat er in de directe nabijheid een nieuw gebouw zou komen. In de loop der tijd zijn er overigens al diverse verbeterin gen aangebracht. Maar de totale aan pak van het accommodatieprobleem is dus nu pas aan de orde. De heer Van Loon vertelde, dat de bouw van twee nieuwe scholen (een la gere en een ULO) voorrang kreeg bo ven de verbouwing van de school aan de Gasthuisstraat. Inmiddels rijn de beide scholen geopend en nu krijgen de problemen van de heer Van Loon weer de volle aandacht. Het schoolbestuur heeft aan de ge meente een verzoek gericht om finan ciële medewerking aan de verbetering van het schoolgebouw. Het is nog niet bekend hoe groot de totale kostenra- De gang in de oude school (rechts de toiletten) zal geheel worden wegge broken. O ming zal rijn, want de architect heeft de plannen nog niet definitief op papier gezet. „Al met al hopen we in het voorjaar met de werkzaamheden te beginnen, al is het nog een probleem hoe we het lesgeven dan ongestoord zullen kun nen voortzetten. De leerlingen zullen tijdens de verbouwing ergens anders moeten worden ondergebracht..." Het schoolbestuur heeft gisteravond vergaderd over de diverse problemen die de verbouwing met zich mee brengt. Vast staat dat de verbetering van het gebouw onder meer de bouw van een keuken, een kamer voor de schoolarts, een soort gemeenschapsruimte en het aanbrengen van nieuwe toiletten en een betere lichttoetreding zal omvat ten. BARNEVELD Volgende week don derdagmiddag wordt in café Vinken - borg afscheid genomen van de heer H. C. van Os, die eervol ontslag ontving als secretaris-ontvanger van het Water schap van de Barneveldse beek, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Diezelfde middag wordt de nieuwe secretaris-ontvanger, de heer J. J. Doornebal uit Lopik, geïnstalleerd. RHENEN De ontwikkeling van de buurtschap Achterberg is al menig maal in de gemeenteraad aan de orde geweest. B. en \V. komen er opnieuw op terug in de beleidsnota die wordt overgelegd bij de gemeentebegroting voor 1968. In het verleden is al globaal aangetoond, dat de kosten, die gepaard zullen gaan met de reconstructie der wegen, de aanleg van riolering, grondaan kopen en saneringen, mede door het karakter van Achterberg een zodanige hoogte zullen bereiken, dat slechts een economisch haalbare gronduitgifteprijs kan worden bereikt indien uit de algemene middelen in deze kosten wordt bijgedragen en de overige gebate eigendommen worden belast met een baat belasting. Deze beslissing kan volgens B. en W. eerst worden genomen wan neer vaststaat, dat uit een oogpunt van volksgezondheid de huidige toestand in Achterberg niet langer kan worden gehandhaafd. B. en W. menen, dat dit punt thans is bereikt. Uit een oogpunt van volksge zondheid kan de huidige toestand in Achterberg niet langer worden gehand haafd. Plannen tot woningbouw in Ach terberg mogen slechts gerealiseerd worden indien de riolering van Achter berg gelijktijdig tot stand komt. Het is nodig hiervoor een evenwichtig pro gramma uit te werken. B. en W. stellen zich dan ook voor aan het einde van het begrotingsjaar 1968 aan de hand van meer exacte be rekeningen een gefundeerd oordeel te kunnen geven omtrent de ontwikkeling van Achterberg in de bovenomschreven zin. Op beperkte schaal rijn reeds grondtaxaties verricht om op basis daarvan met onderhandelingen over grondaankoop te beginnen. Het oordeel van B. en W. over de vraag of Achterberg een nieuw be stemmingsplan nodig heeft teneinde voor het opvangen van de kosten een bredere basis te krijgen willen B. en W. eveneens laten afhangen van een nader kostprijsonderzoek. Het industrialisatiebeleid van het ge meentebestuur blijft onveranderd erop gericht die maatregelen te nemen, die het de bestaande industriële bedrijven binnen Rhenen mogelijk moet maken hun vleugels uit te slaan. Op dit punt, zo stellen B. en W. in hun nota, hebben wij in het verleden wel teleurstellingen moeten incasseren. Ten aanzien van dit beleid heeft het college regelmatig contact met de directies van de be treffende bedrijven, teneinde de over heidsmaatregelen zoveel mogelijk aan te passen aan de wensen en mogelijk heden, die bij hen leven. Dit overleg loopt tot volle tevredenheid van alle partijen. Andere contacten met de overige industriële bedrijven stellen B. en W. bijzonder op prijs. Een versterking van de plaatselijke organisatie van bedrijven zou volgens de nota daartoe een bijdrage kunnen leveren. Bijzondere toelichting behoeven deze onderwerpen naar de mening van B. en W. niet nu in het lopende begrotings jaar terzake reeds enkele belangrijke besluiten door de raad rijn genomen, namelijk de beslissing t.a.v. de wijzi ging van het bestemmingsplan ter plaatse van de kalkzandsteenfabriek „Vogelenzang" en die t.a.v. de onteige ning van 10 ha grond op „Remmer den". Wat dit laatste betreft blijven B. en W. onderhandelingen voeren om tot minnelijke aankoop van de nodige industrieterreinen te geraken.

De Vallei | 1967 | | pagina 9