Veenendaals dagblad DRUK OP TURKIJE OM MATIGING IN KWESTIE-C YPRU S Buiten Egypte en Israël met de benoeming Jarring eens „Haar opstelling is niet anders dan die der confessionele partijen" Moboetoe belooft thans „jaar voor binnenland" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Harde noten in openingsrede van dr. Tans op congres van Partij van de Arbeid SOCIALISTISCHE VOORMANNEN BIJEEN I VANEil Grote loods met bouwmaterialen uitgebrand Baby-giraffe zonder moeder Ongeregeldheden in Chili Autobotsing had zeer ernstige gevolgen verandering Secretaris Russel weer naar Amsterdam Inwoning Britse piloten willen hoger loon Vonken en claxon uit offerblok INTERN MET KLAAR 5 DODEN Jongeman ree<I op agenten in Beroep op Biafra SPANNING EXPLOSIES Havenstaking in Montreal Bur. voor redactie en admintstraber Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat tfelef. 08386-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenem Boekhandel C. Waiboer en Reek- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1.50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 24 NOVEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 278 FELLE UITVAL TEGEN D'66 In het congrescentrum in het Am sterdamse RAI-gebouw is donder dagavond het partijcongres van de P.v.d.A. begonnen. Op de foto zien we voor de aanvang va nhet congres, in ean vrolijk gesprek v.l.n.r. mr. M. Vro lijk, drs. Hans van den Doel, drs. J. M. den Uyl en dr. I. Samkalden. STOCKHOLM. Ralph Schoenman, de Amerikaanse secretaris van het Rus- sell-tribunaal dat op het ogenblik te Roskilde in Denemarken vergadert, is vandaag na twee dagen verblijf in een politiebureau, uit Zweden uit gewezen. Schoenman, die twee dagen geleden zonder paspoort te Stockholm aan kwam, is op verschillende vliegvel den van Europa Kopenhagen, Hel sinki, Hamburg en Amsterdam niet doorgelaten, toen hij probeerde, hoe dan ook, naar Roskilde te reizen om de vergadering bij te wonen. De Amerikaan zei weinig goeds van Zwedens politie en autoriteiten. Hij zei, dat „gestapomethoden" gebruikt waren, toen hij aan boord van het SAS-vliegtuig stapte waarmede hij om 8.00 uur naar Kopenhagen reisde. Hij was vergezeld van twee Zweedse politiemannen, die hem naar Amster dam zullen brengen, waar hij enkele dagen geleden uit Canada aankwam. Tn het algemeen kennen wij de gal len, die we thans vaak genoeg op de eike- en beukebladeren zien, beter dan de kleine, onaanzienlijke dieren, die haar veroorzaken. Inderdaad is het bestuderen van galwespen en -muggen verbazend moeilijk; prof. M. W. Beijerinck en in later tijd prof. dr. W. M. Docters v. Leeuwen hebben er veel arbeid aan verricht en menige sluier opgelicht. Vroeger heb ben we het in een kalenderblaadje al eens over het ontstaan dezer vreemde aangroeisels gehad vandaag kijken we naar een der vele andere levens wonderen, die we erbij aantreffen. Meegenomen naar de warme kamer blijkt het namelijk tot onze verbazing, dat uit lang niet alle gallen jonge galwespjes verschijnen. Hans Wilh. Smolik vertelt er in „Tausend Wunder auf stillen Wegen" o.m. van, dat vele bladluizen, oorwurmen, vliegen, vlin ders, kevers, graafwespen en mieren parasitisch in de gallen leven en er feitelijk slechts weinig jonge weipjes, die er zo te zeggen rechtmatig in thuis horen, uitkomen. Een bekend onder zoeker gelukte het uit zo'n prachtige, kleine woning ongeveer 55.000 insek- ten, tot 75 soorten behorend, te halen. Hij herkende 45 soorten als parasie ten. Zodoende vormen de aardige herfstver schijningen de prachtigste vindplaatsen voor de eutomoloo g, want hij leert een massa diertjes ken nen, die hij anders moeilijk kan be machtigen en bestuderen, terwijl het voorts erg praktisch is, dat hij hen in hun gesloten huisjes gemakkelijk mee naar huis kan nemen. Gallen kun nen met recht wonderen der natuur worden genoemd. 24 nov. '67 A. B. WIGMAN NEW YORK - ,i Egypte zjjn akkoord gegaan met de benoeming van dr. Gunnar Jarring, de Zweedse ambas sadeur in Moskou, tot vertegenwoordi ger van de VN, in het Midden-Oosten. Dit is meegedeeld in VN-kringen te New York. Gunnar Jarring is leider van de Zweedse delegatie bij de volkerenorga nisatie geweest en was tot 1964 Zweeds ambassadeur in de V.S. Osten Unden, voormalig Zweeds mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft de thans 60-jarige Jarring eens „de bes te diplomaat van Zweden" genoemd. Jarring is in 1957 opgetreden als be middelaar van de VN in het geschil om Kasjmir tussen India en Pakistan. Wat de uitvoering van de VN-resolu- tie betreft zeiden Israëlische politici donderdag dat de Israëlische regering in een communiqué haar standpunt nog eens zal uiteenzetten, dat „alleen recht streekse onderhandelingen tussen Is raël en de Arabische landen tot een op lossing van de crisis in het Midden-Oos ten kunnen leiden." Israël wil van Oe Thant precies weten, op welke basis met zijn speciale afgezant zal kunnen worden samengewerkt. Cairo is tevreden maar niet geestdrif tig. Men vindt de Britse resolutie verre van volmaakt, maar wel in overeen stemming met de politiek die Egypte de laatste maanden gevolgd heeft. Op de conferentie van Khartoem had Egyp te zich al uitgesproken voor een diplo matieke oplossing en tegen hervatting van de vijandelijkheden. De leiders in Cairo zijn realistisch genoeg om in te zien dat er tussen de aanvaarding van de resolutie en de uitvoering nog heel wat tijd zal voorbijgaan, er moet veel geduld geoefend worden, zeiden zij. O OUDE PEKELA In Oude Pekela heeft vanmorgen vroeg een felle brand een grote loods voor bouwmaterialen van de firma Hako uit Emmen, gele gen aan de Hugo de Grootstraat, totaal verwoest. De schade bedraagt tenmin ste f 150.000. In de loods waren bouwmaterialen op geslagen voor de bouw van 278 wonin gen voor de bouwstroom Oost-Gronin- gen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Tijdens de brand deden zich enkele explosies voor, waarschijnlijk van een in de loods staande gasfles en zuurstofcilinder. De Jaouw van de weningen zal geen stagnatie (fcdervinc -r.. De brandweer van Oude Pekela verrichtte de blus- singswerkzaamheden. E- dscen zich geen persoonlijke ong: ukken voor. De firma Hakó was verzekerd. LONDEN,De duizend piloten van de British Overseas Airways Corpora tion zullen op 9 december een 48-uurs- staking beginnen om hoger loon. Na Kerstmis willen zij nog eens twee da gen staken. De piloten verdienen nu 5900 pond per jaar en willen dit bedrag tot 10.000 pond verhoogd zien. Sinds begin van de maand voeren zij een stiptheidsactie om de directie tot besprekingen te dwingen, maar de di rectie heeft deze eis tot nu toe afgewe zen. LIMOGES Lichters van offer blokken zullen het voortaan wel uit hun hoofd laten om te proberen in de kerk van Sainte Marie in de Franse plaats Limoges hun slag te slaan. Pater Freyssinet, woedend omdat het offerblok voor aalmoezen herhaaldelijk was leeggestolen, heeft er een misthoorn aan verbonden en een elektrische spanning van 25.000 volt op gezet. Zodra kwaadwilligen hun lange vingers naar het blok uit steken, begint de hoorn te loeien en regent het vonken. „Het was een on mogelijke zaak geworden; ik moest meer geld uitgeven aan nieuwe slo ten dan er aan aalmoezen binnen kwam", zegt pater Freyssinet. Se dert zijn drastische maatregel is er geen poging tot diefstal meer onder nomen. AMSTERDAM Met een felle uitval naar D'66 opende partijvoorzitter dr. J. G. H. Tans gisteravond in Amsterdam het congres van de Partij van de Arbeid. De noodzakelijke bundeling in de politiek is, volgens de partijvoorzit ter, niet van D'66 te verwachten. In de aanloop tot zijn uitval had dr. Tans opgemerkt, dat heel Nederland vol spanning uitkijkt naar de beslissing die het congres van de PvdA zal nemen over de voorstellen tot partijvernieuwing. „Zeker geen wonder", ei hij, „na de teleurstellende opstelling van D'66, die zich heeft aangediend als kampioen van deze vernieuwing. In Helmond is gebleken, dat deze opstelling geen andere is dan die van de confessionele partijen" Deze 1.85 meter grote giraffe is gisteren in Burgers Dierenpark te Arnhem geboren. Het diertje moet door het personeeel van de dierentuin met biest (de eerste moedermelk van een koe) in het leven worden gehou den, omdat de moeder bij de geboorte is overleden. Directeur Van Hooff komt vaak kijken hoe het er mee staat. Met stelligheid verklaarde dr. Tans: „De kans <tp nieuwe ontwikkelingen staat of valt met onze beslissing". De doorbraak in de politiek is volgens hem eerst nu goed op gang gekomen. Alles is op drift, alles is in beweging. Het congres van de christen-radica len in Scheveningen van twee weken geleden zag hij daarbij als een bewijs dat het in de kring van de confessione le partijen ernst begint te worden met de scheiding der geesten. De deconfes sionalisering is nog slechts een kwestie van betrekkelijk korte tijd. „Van de Wageningse en Nijmeegse studenten vond 96 procent, dat men als katholiek de KVP niet meer in elk ge val trouw behoeft te blijven", aldus dr. Tans. Tegen de centrumpolitiek van de confessionele partijen die volgens hem de voornaamste schuldige is van de malaise, is bij de christen-radicalen het verzet gebundeld. De Partij van de Arbeid heeft reeds positief gereageerd op de plannen voor een progressieve concentratie en een rombus-akkoord. Zonder Nieuw Links te noemen, gaf dr. Tans toe, dat de Partij van de Ar beid intern niet geheel klaar is met SANTIAGO DE CHILE. Bij her en der verspreide ongeregeldheden zijn donderdag in Chili tenminste vijf per sonen om het leven gekomen en 20 ge wond. De ongeregeldheden waren een ge volg van een gedeeltelijk geslaagde al gemene staking. Volgens regeringswoordvoerders wer den bovendien 50 personen gewond door het gooien met stenen. Een hon derdtal personen werd in hechtenis ge nomen. Elders in het land bleef het rustig tijdens de 24-uursstaking, die uitge schreven werd door de centrale marxis tische vakbond. De staking had ten doel te protesteren tegen een gedwon gen spaarplan van de regering Eduar- do Frei. De regering heeft meegedeeld, dat twee personen in het ziekenhuis zijn overleden. Twee anderen overleden op straat. Te Barrio San Miguel, een bui tenwijk van Santiago de Chile, waar de socialistische partij sterk in de meer derheid is, kwam een jongen om het leven. Volgens radioberichten is de jongen overleden in een kruisvuur tussen de strijdkrachten en inwoners van de wijk. Manschappen van leger en lucht macht trokken een kordon om de wijk en volgens verslaggevers duurde het schieten donderdagavond nog voort. AMSTERDAM De 24-jarige koop man J. E. heeft in de Vespuccistraat in Amsterdam-West getracht met zijn bestelauto twee politieagenten omver te rijden. Een van hen kon tijdig weg springen, de ander werd geraakt door het openstaande rechterportier. De politiemannen hadden de koop man gesommeerd zijn verkeerd gepar keerde wagen te verplaatsen. Toen hij weigerde, vroegen zij om een kraan wagen, waarna E. in zijn auto stapte en op hen inreed. Hij werd aangehouden wegens poging tot doodslag c.q. poging tot zware mishandeling. LAGOS Het comité van de organi satie voor Afrikaanse eenheid heeft een beroep gedaan op Biafra zijn afschei ding van Nigerië te herroepen. Het co mité heeft verder bekendgemaakt dat het Ghanese staatshoofd, luitenant-ge neraal Joseph Ankkrah, zich met de Biafraanse leiders in verbinding zal stellen om te pogen tot een vredelie vende oplossing te komen. Een en ander is bekendgemaakt in 'n communiqué dat is uitgegeven na be sprekingen in Lagos tussen vier Afrikaanse leiders, met keizer Haile Selassie van Ethiopië aan het hoofd en de Nigeriaanse heerser generaal- ma'.oor Jakoeboe Gowon. alles „wat aan nieuwe verlangens en strevingen op ons afkomt. Maar wij ko men er wel uit", meende hij, „als wij de eenheid van de partij maar voorop stellen". Het congres stelt vandaag en morgen een basisprogram op, maar dit zal in handen worden gegeven van een per manente programcommissie, die het in samenspel met de partij telkens zal aanpassen en vernieuwen. Ook zal het congres moeten beslissen over de vraag of Het Vrije Volk nog langer zal blijven bestaan als partij-orgaan. ANKARA Op Turkije wordt zwa re diplomatieke druk uitgeoefend om niet tot overijld handelen in de kwes- tie-Cyprus over te gaan. President Johnson en Oe Thant, de secretaris generaal van de Uno, zonden beiden 'n speciale afgezant naar Turkse. De twee afgezanten zullen ook overleg ple gen met de Griekse regering en met de regering van president Makarios op Cyprus. De komst van de speciale afgezant van president Johnson, Cyrus Vance, een vroegere onderminister van bui tenlandse zaken, in Ankara ging met enige moeilijkheden gepaard. Op de landingsbaan van het vliegveld van Ankara waren enkele honderden stu denten gaan liggen, die daarmee wil den protesteren tegen de komst van de Amerikaanse afgevaardigde. De Turkse regering besloot toen het vlieg tuig van Vance op een militair vlieg veld te laten landen. Enkele uren na de komst van Van ce in Turkije kwam José Rolz-Bennet, de afgezant van Oe Thant, in Ankara aan. Oe Thant had hem opgedragen te zoeken naar wegen die naar een oplos sing voor de kwestie-Cyprus kunnen leiden, zo zei hij bij zijn vertrek uit New York. De spanning tussen Griekenland en Turkije was gisteren tot nieuwe hoog te gestegen, nadat de Turkse regering een Grieks aanbod tot onderhandelen over de kwestie van de hand had ge wezen. In Athene zei een woordvoerder van de Griekse regering dat Grieken land bereid is met Turkije te praten over een regeling van het geschil, maar niet onder militaire druk. De Griekse ministers en de Griekse militaire leiders hebben gisteren vrij wel de gehele dag druk overleg ge pleegd over de situatie. Evenals de Turkse strijdkrachten zijn nu ook de Griekse troepen in staat van alarm gebracht. Naar verluidt zijn de Griekse commandanten al in het bezit van orders in verzegelde envelop pen; te verbreken zodra de oorlog uit-' breekt. De Griekse regering zou zich vooral ongerust maken over de samentrekking van Turkse troepen langs de Middel- landse-Zeekust. Overigens waarschuw de de regering dat een invasie van Turkse troepen op het eiland wel eens rampzalige gevolgen zou kunnen heb ben voor de Turks-Cypriotische be volking. „De opzettelijk door de Turk se regering opgezweepte oorlogshyste- rie in Turkije en het dreigement van het Turkse leger om Cyprus binnen te vallen, zouden vernietigende gevolgen kunnen hebben voor de Turkse min derheid op het eiland", zo zei een woordvoerder van de regering. De Britse minister voor Gemene bestzaken, George Thomson, zei giste ren in het Lagerhuis dat Engeland sa men met de Verenigde Staten en Cana da alles in het werk stelt om een oplos sing voor de netelige kwestie te zoe ken. Hij noemde de toestand zeer ge spannen. Twee luide explosies binnen een half uur hebben de Griekse sector van Ni cosia donderdagavond laat opgeschrikt. De eerste werd veroorzaakt door een bom die geplaatst was buiten de show room van de Russische handelsmissie, de tweede door een die buiten een kleermakersatelier bij de (Britse) bank van het Midden-Oosten was neer gelegd. Er zijn geen slachtoffers ge meld. Eerder donderdag is een bom ont ploft bij de poort van het huis van de burgemeester van Famagusta, An dreas Pouyiouros. De veerpont over de Bosporus te Istanboel, die het Azia-1 tische deel van Turkije met het Europese verbindt, wordt op het ogenblik intensief gebruikt voor het transport van I troepen. Hier de aankomst van een pont aan de Europese zijde van de Bosporus, met een jeep op weg naar de Griekse grens. KINSJASA President Joseph Mo boetoe heeft donderdagavond verslag uitgebracht over de eerste twee jaar van zijn bewind en toegezegd dat het derde jaar aan het lang verwaarloosde binnenland zal zijn gewijd. Bovendien zei hij lagere kosten van levensonderhoud, meer vreemdelingen verkeer, industrialisatie, meer scholen en een betere landbouwproduktie te verwachten. „1968 wordt het jaar van het binnenland", zei hij. „Tot dusverre zijn de grote bedragen, die gebruikt hadden moeten worden voor de ontwik keling van het binnenland, gebruikt voor de verdediging ervan." Aan de vooravond van de tweede verjaardag van zijn bewind sprak hij drie kwartier voor radio en televisie. „Dit zijn geen persoonlijke prestaties", aldus Moboetoe. „Zij zijn het resultaat van een regering door het volk voor het volk. Het Kongolese volk kan er te recht trots op zijn na slechts twee jaar zulke positieve resultaten te hebben bereikt." Toen hij de macht overnam sloot de begroting met een tekort van 29 mil joen Zaires. Volgend jaar zal er voor investeringsdoeleinden een overschot zijn, verklaarde de president. Hij wees op een petroleumraffinaderij, die door Italiaans initiatief tot stand komt en op een hydro-elektrische centrale als eer ste stappen op de weg naar de indus trialisatie van het land. Terugziende wees Moboetoe op zijn successen. Op het gebied van de buitenlandse zaken behoort Kongo thans tot de ge respecteerde landen. Hij constateerde dat de nationalisatie van de Union Mi- nière een blijk was van Kongo's nieu we economische onafhankelijkheid. Hij zei de economische onafhankelijkheid hersteld te hebben door aan de „druk kende hypotheek" een einde gemaakt te hebben, die België op Kongo had ge legd en ..die onr*e deviezenpot aftap te". Moboetoe onthield zich van opmer kingen over de binnenlandse politiek. Hij sprak slechts enkele woorden van lof over zijn eigen partij, de revoluti onaire volksbeweging. BROEK-IN-WATERLAND. Bij een autobotsing op de weg tussen Broek-in- Waterland en Monnikendam zijn gister avond twee mensen om het leven ge komen en twee ernstig gewond. De bestuurder van een personenauto, de 27-jarige Amsterdammer H. Veld hoen, overleed ter plaatse. Van de drie inzittenden van de bij de botsing be trokken bestelauto, bezweek de 36-jari- ge J. G. van Eerden uit Monnikendam, die vermoedelijk de auto heeft be stuurd, in de loop van de nacht in het ziekenhuis van Purmerend aan zijn verwondingen. Zijn mede-inzittenden, de heren Hoogland en Kleisen uit Mon nikendam, zijn zwaar gewond. KOOG AAN DE ZAAN. In het Ju- lanaziekenhuis te Zaandam is de 18- jarige Hans C. Klopper uit Zaandam overleden aan de verwondingen, die hii opliep toen hij woensdagavond op de provinciale weg nabij Bloemwijk aangereden werd door een bromfiets. DEDEMSVAART. In het Sophia- ziekenhuis te Zwolle is de 65-jarige landbouwer R. Hartman uit Dedems- vaart overleden, die woensdagmorgen in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een geparkeerd staande vracht auto met aanhangwagen was gereden. Dit voertuig stond onder een straatlan taarn geparkeerd. MONTREAL Vijftig schepen ln de haven van Montreal zijn getroffen door een staking van 3000 havenarbei ders die in de nacht van donderdag op vrijdag is uitgebroken. De arbei ders zijn het niet eens over de grootte van de ploegen; in een rapport van een regeringscommissie wofdt de minimum grootte van 21 arbeiders met voorman tot 17 man teruggebracht. BELLINGWOLDE. De veertienja rige B. Bakens uit Bellingwolde is gis termorgen om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets door een busje werd aangereden. DELFT. Op de Oostsingel in Delft is gistermorgen de 61-jarige C. W. van Paassen uit Den Hoorn door een auto aangereden, toen hij met zijn fiets de weg overstak. Bij aankomst in het zie kenhuis was hij overleden. Doven Oost-Europa ligt een hoge- drukgebied. Hierdoor wordt in onze omgeving een zuidoostelijke stro ming in stand gehouden, die vochtige lucht aanvoert. In het afgelopen et maal was het boven het oosten en noorden van ons land zwaar bewolkt; de temperaturen daalden daar des nachts tot 6 a 4 graden. Boven het zuiden en westen kwam op uitgebreide schaal mist voor; alleen in Zuid-Lim burg scheen af en toe de zon. De mi nimumtemperaturen in het mistgebied varieerden van 2 graden tot -1 graad. In dez etoestand komt de komende 24 uur weinig verandering. De zuid oostelijke wind, die, tengevolge van drukdalingen, iets zal toenemen, voert geleidelijk wat drogere lucht aan. Morgen kunnen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen voorko men, voornamelijk in het zuiden van het land.

De Vallei | 1967 | | pagina 1