VEERTIG JAAR IN DIENST Panter bracht hulde aan 15 jubilarissen Akoestiek hinderde musici en publiek Meergeld nodig voor grotere plannen Kunstvlees produkt van de toekomst? Ondertekenaars moesten eikaars prediking erkennen Ds. Groenberg over „24" VAN WOUT BLAUWKOUS Verheugd 0 p E L CHEVROLET V.A.B. KIRPESTEIN Zondagsschool Contact Kapel Verkoopdag Lekenspel Kerstfeestvieringen van 't Leger Amor aan>in ik geloof Studenten anMs Gekozen Aftrek BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Interessante lezing in Achterberg Margarine Opbrengst col lecte voor Astma fonds I VRIJDAG 24 NOVEMBER De heer Stoffels bracht als eerste aan de jubilaris zijn gelukwensen over. VEENENDAAL Tijdens een bijeenkomst in hotel De Korenbeurs zijn gisteren vijftien jubilarissen, die 40 jaar bij de Panter Sigarenfabrieken in dienst zijn. gehuldigd. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg hield een toespraak, waarin hij duidelijk zijn respect toonde voor de wijze waarop de jubilarissen hun werk hebben verricht en bracht hun namens het gemeentebestuur zijn hartelijke ge lukwensen over. Afgelopen zondag zouden Driek en ik. volgens afspraak, een paar uurtjes in de makkelijke stoelen van een ander echtpaar komen zitten. Een avondje op visite dus. We kuierden in de laagste versnel ling naar ons doel, om de koffie op het stelletje de gelegenheid te geven nog wat goed door te pruttelen. Re gelmatig schoven groepen mensen voorbij, ze stapten in brede formatie over de tegels en ze hadden de gang er aardig in. Zo te zien waren het complete families, die ons op den duur ver achter zich lieten liggen. Kennelijk kerkgangers, die gewoon lijk massaal op straat verschijnen, omdat de voorganger nu eenmaal voor allen tegelijk het eind aankon digt. yiak voor ons doemden ineens twee deerntjes uit hét kerkgenootschap op. Ze maakten naar alle waarschijnlijk heid geen deel uit van de voorbijmar- cherende troepen op de terugtocht. Ze fladderden van links naar rechts en vielen daarbij zo af en toe tegen elkaar aan. Volgens mij was het al lemaal bedoeld om de aandacht te trekken van de bromfietsknapen die op het fietspad naast ons bij diverse vriendschappelijke wegraces betrok ken waren. De meisjes hadden tezamen meer dan de gezamenlijke kleuren van de re genboog aan hun teenerlijfjes. Om aan de onderkant te beginnen: een paar helgele en een paar vorstelijk- oranje kousen, die een eind boven de knieën pas ophielden in een paar cen timeter hardgroen en opdringerig paars textiel, dat waarschijnlijk als rok dienst deed. Het weinige dat er nog van rokjes te zien was kwam on der een paar korte jasjes uit, waar van ik de tint niet onder een mij be kende kleur kon thuisbrengen. „Kou op de blaas oplopen met zulke blote benen" stelde Driek onmiddel lijk medisch vast. „En dan d'r bij, ik vind 'et nog smerig staan ook. Als zulke aangerand worden kunnen de ouwelui d'r niks van zeggen. Ze vra gen d'r toch om". Ik probeerde de kleurkanarievogeltjes in bescherming te nemen tegen de af- krakers op conservatieve grondslag van m'n Driek. „Ach", zei ik ,,'t zijn nog maar jonge dingen. Nou kunnen ze 't nog doen. Over een poosje lopen ze misschien achter een kinderwagen te douwen in een mantel met een bontkraagje en op 'n paar gemakke lijke platte schoenen voor de spat aders". Driek accepteerde mijn zienswijze niet. Leuk en vlot kleden, vooruit daar kon Driek van zulke schepsels wel in komen, maar bij hetgeen voor ons liep was 't uitgedraaid op toetakelen. En dat begon volgens Driek zelfs bij de wilden in Afrika al uit de mode te raken. „En dan moe-je-'s kijken wat ze op d'r kop hebben". Driek wees naar twee vreemde dingen, die nog aan m'n aandacht waren ont snapt. Een soort van collectezakken met een klep eraan. „Toch moet je 't een beetje ruim proberen te zien. Ie der het zijne laten, ook de jonkheid" waagde ik nog even te zeggen. Op dat moment klepperde een zwerm saamhorigen langs ons en de hippe vogeltjes heen. Eensgezind en eensge- tint. De rode blosjes op de wangen, veroorzaakt door de straffe pas en de frisse avondlucht, vormden de enige afwijkend^ kleur. De twee grietjes voor ons grepen een punt van el- kaars sjaal om er een giecheltje in los te laten. De stemmige drom schonk er geen aandacht aan. Zij vervolgde haar weg als een sectie Leger-des-Heilssoldaten die er aan gewend geraakt zijn dat er wat te lachen valt als ze passeren. Driek had het niet in de gaten. Moge lijk liep ze nog met de aanstaande blaaskwaal van de meiskes in ge dachten. Ik was er blij om, want als ze 't gemerkt had was er geen spaan van de kleurlingetjes heel gebleven. Ik had op dat ogenblik ook genoeg aan mezelf. Ik kan veel van de jeugd hebben. Van mij mogen ze veel aan trekken en opzetten. Ik kan d'r wel om grinniken, maar ik zal ze niet uit lachen. Dat verwacht ik dan omge keerd ook van de jeugd. Wat had ik ook al weer tegen Driek gezegd, een poosje daarvoor? leder het zijne laten. Wout Blauwkous. De heer H. Stoffels, een der directeu ren van de sigarenfabriek, was de eer ste spreker op de bijeenkomst. Hij on derstreepte in een korte speech nog eens de nuttige bijdrage die de jubila rissen aan de samenleving hebben ge leverd. „Deze dag is er onder meer, opdat u ook eens van anderen kunt ho ren hoe men over U denkt", aldus de directeur. De heer J. J. van Sqhuppen, even eens directeur, liet de diverse ontwikke lingen die zich in de laatste veertig jaar binnen het bedrijf hebben voltrok ken, de revue passeren en zei onder meer: „Wat is de tijd snel gegaan. U zult zich nog kunnen herinneren, hoe u destijds op de klompen om werk kwam vragen. Het feit, dat U ons zo lang trouw bent gebleven, duidt erop dat U iets naar Uw zin gevonden heeft". De heer Van Schuppen deelde voorts mee er verheugd over te zijn. dat de afzet van sigaren bij Panter nog steeds stijgende is en ook in dit opzicht prees hij de inzet van de jubilarissen. Daarna voerden nog enkele sprekers het woord, onder wie de heren M. Suk kel. J. J. de Gast. G. van Dolder en R. Roelofsen. Namens de jubilarissen bracht de heer T. Verkuyl zijn dank aan de directie over. De vijftien personeelsleden kregen van de directie een gouden horloge, een assortimentskist sigaren en een en veloppe met inhoud aangeboden. Voor hun echtgenotes waren er bloemen en bonbons. Burgemeester Hazenberg reikte ten slotte de eremedailles uit, die verbon den zijn aan de Orde van Oranje Nas sau. De namen van de jubilarissen zijn: H. Aalberts (Veenendaal); D. van Binsbergen (Ede); A. van Eist (Rhe- nen); H. Geurts (Kesteren); G. H. de Gooyer (Meppel); H. J. Hommerson (Dodewaard); P. Jansen (Dodewaard); J. van Meerten (Opheusden); L. G. Reijnen (Opheusden); R. Roelofsen (Veenendaal); J. Smaling (Dode waard); J. Verkuyl (Veenendaal); A. J. Vondel (Veenendaal); G. v.d. Voort (Veenendaal); J. van Zuydam (Och- ten). RH EN EN Gisteravond concer teerden in de nog niet half volle zaal van gebouw „Irene" te Rhenen het Utrechts Symfonie-Orkest o.l.v. diri gent Paul Hupperts. Voor de pauze werden uitgevoerd het eerste Brunden- burgs concert, E gr. t. van Joh. Seb. Bach en Introductie en Allergo, opus 47 van Edward Elgar. Na de pauze bracht het USO de tweede symfonie D gr. t. opus 36 van Ludwig van Beet hoven ten gehore. De zaal was nog niet voor de helft gevuld. Hoewel dit erg gezellig kan zijn werkt dit dikwijls ten nadele op het or kest. Niet zozeer omdat de geringe be langstelling de musici zou ontmoedigen maar vooral vanwege de akoestiek. Bij een half lege zaal kaatst het grootste deel van het geluid terug, hetgeen bij zonder hinderlijk is voor het orkest. Men kan zich moeilijker concentreren en ook voor het publiek is het. hinder lijk. Vooral in de obligate partijen in het eerste Brandenburgs concert van J. H. Bach werkte de akoestiek storend op de prestaties van violist Jan Bleu- mers en hoboïst Gé van Koten. De slechte akoestiek was er de oorzaak van dat zij minder geïnspireerd speel den en zelfs hier en daar een schoon heidsfoutje maakten, terwijl het pu bliek de indruk kreeg dat men slordig was in de afwerking. Ook de hoornpar tijen waren zwak en het menuetto zet te het orkest ongelijk in. Dit laatste lag noch aan de dirigent, noch aan de or kestleden. Ook hier speelde de ongun stige omstandigheid een rol. Bif het prachtige stuk voor strijkor kest van de Engelse compinist Edward Elgar, Introductie en Allegro, opus J,7 scheen men aan het hinderlijke element gewend te zijn geraakt. Dit in Neder- ADVERTENT1E VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE kind weinig uitgevoerde werk werd prachtig vertolkt door de strijkers van het USO. Het stuk wervelt tussen de laagste bas- en de hoogste viooltoon. De geweldige crescendo's en decrescen do's werden prachtig in de hand gehou den door een in zijn muziek opgaande Paul Hupperts. Zoals bekend heeft El gar veel van Brahms geleerd, doch in dit werk komt bijzonder duidelijk het eigen element naar voren. Elgar is hier over het algemeen heftiger en minder lyrisch dan Brahms; wat nog niet wil zeggen dat Elgar niet lyrisch is. Na de pauze bracht het USO de twee de symphonic van Beethoven. Een vro lijk werk dat vrolijk werd uitgevoerd. Het allegro con brio werd werkelijk met vuur gespeeld onder de stimulerende leiding van Hupperts. Het ironische ele ment in het Scherzo kwam er goed uit al werd er in de voorzetting hiervan in de finale wat te veel nadruk op gelegd. Over het algemeen genomen een con cert. dat de moeite waard was. Voor al het Rhenense publiek heeft geno ten, men kan in Rhenen tenslotte niet elke dag naar een concert. De mogelijkheid zit er echter in dat men in de toekomst in de Grebbestad nog betere concerten krijgt omdat dan de zaal helemaal vol is. Dat hangt af van de uitwerking die de bus-concer- 'en zullen hebben. Als deze net zo veel effect zullen hebben als in Ame- r on gen, Leersum en Doorn, waar men al langer op deze manier te werk gaat, is er voor muziekminnend Rhenen een goede toekomst wegge legd. De „Open brief van de 24 verontruste predikanten" in de hervormde kerk, die zij op 31 oktober aan de gemeenten schreven blijft de gemoede ren in de kerkelijke pers bezig houden. Ook in „Rond de Cunerakerk" het orgaan van de hervormde gemeente in Rhenen wordt de brief uitvoerig behandeld. Na een uitgebreid excerpt citeert men een commentaar, dat ds. M. Groenenberg in „Hervormd Utrecht" geschreven heeft. Als een min of meer tegengestelde mening dan die van ds. A. Vroegin- deweij. die vorige week afgedrukt werd, geven we ook het artikel van ds. Groenenberg. voor zover deze in het Rhenense blad gestaan heeft. door. Als de plannen in de praktijk te re aliseren zijn, wordt binnenkort voor de jeugd van het Rembrandtpark en omgeving gestart met een zondags school. Deze zondagsschool krijgt een interkerkelijk karakter naar een idee van de heer Overhagen, Jan Roeckplantsoen 34 te Veenendaal, die het hoofd van de Salvatorschool al bereid gevonden heeft voor dit doel een lokaal van zijn school be schikbaar te stellen. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Rhenen gaat deze win ter contact opnemen met de gemeen te. Men doet dit in vier „percelen". Het eerste gedeelte van de gemeen te is aan de beurt op donderdag 30 november a.s. in de hal van de Chr. uloschool. tiatief. De organisatie is in handen van jongeren van de hervormde jeugdkerk, gereformeerde en r.k. jongeren. Opgevoerd zal worden het lekenspel „Wie zoekt u?" van Theo Vesseur. De bijeenkomst wordt ge houden in gebouw „Irene". „Rond de Cunerakerk" bg ichtte dat de Tirolerkapel van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" op 24 decem ber zal meewerken aan een kerst- zangdienst van de kervormde jeugd kerk. De sensatie is minder groot dan men na oppervlakkige lezing van de mededeling zou denken, want de Tirolerkapel zal niet het gebrui kelijke werk ten gehore brengen, doch een aantal liederen begeleiden en enkele koralen spelen. De vrouwenverenigingen „Dient el kander door de Liefde" en „Monica" van de chr. geref. Bethelkerk te Vee nendaal houden op dinsdag 21 no vember hun jaarlijkse verkoopdag. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. de zending en de vereniging „Philadelphia". (ik) kijk bij zon open brief graag naar de namen, die er onder staan. Het zijn heel verschillende na men. Daar staat de naam dr. W. Aalders, die lector is geworden aan de R.K. Universiteit in Nijmegen om les te geven in de Reformatorische theologie, tot voor kort predikant van de Maranathakerk in Den Haag, die aan de diensten een sterk litur gisch karakter gaf. Ds. W. Glashou wer van Driebergen, die in de wat pinksterachtige groepen in de kerk bekend is. Daarnaast weer een to taal andere figuur: ds. G. Boer, de voorzitter van de Gereformeerde Bond, predikant te Katwijk. Vervol gens: ds. S. H. Spanjaard, emeritus predikant, die in Doornspijk woont en in kleine groepen voorgaat, die zich niet thuisvoelen in gemeenten, waar een geref. bonds- en soms ook een sterk confessionele prediking gebracht wordt. Als min of meer bui tenstaander kijk je deze en andere namen aan en je vraagt je af: deze mensen, die zoveel bezwaren tegen elkaar hebben, hun kansels gesloten houden voor de mede-ondertekenaar vanwege deze bezwaren, richten zich wel eendrachtig tot de synode als „verontrusten". Ik kan in de ver ontrusting die ze hebben, inkomen. Ik ben misschien nog verontruster dan zij. Ik ben ook verontrust over het feit dat mensen als deze onder tekenaars elkaar kerkelijk niet aan vaarden op tal van plaatsen, elkaar het kerkelijk leven onmogelijk ma ken, maar rustig gezamenlijk een bezwaarschrift indienen. Is dat niet wat onzindelijk. Dat mag ik wel vrij moedig vragen, meen ik. Het zou juist zo'n geweldige indruk maken, als deze ondertekenaars elkanders prediking erkenden. Als b.v. dr. Aal ders in Dirksland, ds. Boer in Schip luiden de dienst mochten leiden. Zo iets zou een beweging in de kerk in gang zetten. Maar waarom zou de z.g. midden- orthodoxie tot kop van Jut of zonde bok te maken? Niemand weet wat midden-orthodox is. De goe-gemeen- te, die het net zo min weet. rekent er rustig de ondertekenaars Aalders. Gijmink. Pronk. Spanjaard onder", aldus ds. Groenenberg. als deze de 1 pet. van het jaarinko men en 120 gulden per jaar te bo ven gaan. Men moet natuurlijk over een betalingsbewijs beschikken en dat kan men moeilijk vragen aan de collectant die in de kerkdienst rond gaat. Het kerkbestuur van de pa rochie van de H. Cunera te Rhenen heeft hier iets op gevonden. Men za melt de gelden in genummerde zak jes in. Bij de pastoor kan men ver volgens een kwitantie gaan halen. In Rhenen wordt op vrijdag 22 de cember een oecumenische jongeren bijeenkomst gehouden. Het idee hier toe is ontsproten aan particulier ini- VEENENDAAL Kapitein B. Outhuijse, bevelvoerend officier van het Le ger des Heils in Veenendaal heeft geld nodig om zjjn kerstplannen te kun nen verwezenlijken. Meer geld, dan andere jaren, omdat het aantal activitei ten uitgebreid is. In vol vertrouwen, dat het geld er wel komen zal. gaat hy toch uit van het principe „bidt en werkt". Het laatste deel van de tekst betekent „dus" een speciale actie voor de heer Outhuijse, waarvoor hjj een in Veenendaal door het Leger des Heils nog niet eerder toegepaste methode gebruikt. Duizend rekeninghouders van de postcheque- en girodienst heb ben deze week nameljjk een foldertje in de brievenbus gevonden, met uiteraard een verzoek om een gift. Een middelbare school leerling be titelde de Bijbelboeken Amos en Pre diker als„Amor" en „Predi kant". De oecumenische werkgroep te Hilversum, een samenwerkingsor gaan van rooms-katholieken en pro testanten heeft een reeks van vijf bijeenkomsten op het programma staan onder het motto „Waarom ik geloof". De eerste twee zijn achter de rug. Godfried Bomans sprak in de Wester- kerk en pleitte voor een nieuwe re formatie. Ook mr. J. van der Hoeven uit Soestdijk heeft reeds gesproken. Aan de beurt komen nog. respectie velijk in januari, februari en maart a.s.. de vroegere staatssecretaris C. Egas. de heer A. J. Koejemans, voor malig hoofdredacteur van „De Waar heid" en burgemeester J. J. G. Boot te Hilversum. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht stonden op 1 november j.l. 346 stu denten in de theologie ingeschreven; 309 heren en 37 dames. Als eerste jaars theologiestudenten werden ge boekt 52 heren en 7 dames. Ambtsdragers Giften aan o.a. de kerk kunnen worden afgetrokken van de belasting Tot ambtsdragers der hervormde wijkgemeente Oost te Veenendaal werden gekozen de heren B. v. Daa- len, A. van de Hoef, G. van de Weerd (ouderlingen) en G. J. van Holland (diaken). „Als die duizend mensen met het overmaken van één gulden reageren, dan zijn mijn extra kosten voor dit jaar gedekt. Ik heb een begroting van f 5.000,en daarvan verwacht ik f 4.000,binnen te krijgen via de huis-aan-huiscollecte en de kerstpot- ten. De resterende f 1000,— zal uit de giroactie moeten komen", aldus de heer Outhuijse. De kerstfeestvieringen van dit jaar voor het Leger des Heils droegen een wat ander karakter dan vorige ja ren. Zo worden er dit jaar geen kerstpakketten uitgereikt. „Die pak ketten, die elk jaar ongeveer f 1.000 kosten, komen toch vaak terecht bij gezinnen die het eigenlijk niet eens zo hard nodig hebben", is de heer Outhuijse van mening, „daarom ge loof ik. dat we dat geld beter kun nen besteden. Natuurlijk zullen ge zinnen, waarvan bekend is, dat ze het werkelijk nodig hebben wel een kerstgift ontvangen". Behalve de „gewone" kerstfeest- viering voor het eigen en „open" jeugdwerk van het Leger des Heils zal men dit jaar ook naar buiten een kerstfeest gaan verzorgen. Met de leiding van „Huize Heimersteijn" in Achterberg is reeds overleg ge pleegd over de viering van een kerst feest in deze inrichting. „Ik hoop celd genoeg te hebben om alle pa tiënten daar een cadeautje te kun nen geven, en ook nog geld over te houden om in overleg met de lei ding iets voor het tehuis aan te schaffen. Ik ben ook bezig met be sprekingen met het Zendingsdiaco- nessenhuis in Amerongen. om ook daar iets te doen, maar het doorgaan daarvan is nog niet zeker". De kerstfeestviering voor bejaar den krijgt dit jaar een ander karak ter. Werd er vorig jaar een avond belegd in het OCB gebouw, dit jaar hoopt men een groot aantal bejaar den bijeen te brengen in „De Ko renbeurs", waar een koffiemaaltijd aangeboden zal worden. Tijdens de maaltijd zal een „kersf'-program- ma verzorgd worden en na afloop krijgen de deelnemers een aardige verrassing mee naar huis. Natuurlijk worden de bejaarden en langdurig zieken, die het huis niet kunnen verlaten niet vergeten. Even als andere jaren zullen deze mensen Geboren: Catharina, d.v. H. v. Beek en W. v.d. Scheur; Marcel, z.v. H. van Mourik en W. van Veen; Willem Corne lls M.. z.v. W. C. v. Doom en M. v.d. Brink; Antoon, z.v. H. F. Ebbers en E. Geurtsen; Anthonia Johanna, d.v. E. Vos en J. A. de Man; Geurtje, d.v. A. v.d. Kraats en W. Achterberg; Anton Marinus, z.v. G. H. Boer en C. H. Jan sen; Jan, z.v. Heikamp en A. M. v. Hensbergen; Anthonia, d.v. A. Wijnber ger en D. Jansen. Ondertrouwd: E. Klein en E. van Ravenswaaij; E. v.d. Bos en G. E. v. Dijk; P. Schreuders en J. Hardeman; T. Looijen en J. Heikamp; H. A. v. Wa keren en B. A. v. Doom; D. C. E. Su per en E. G. Albrecht; M. v. Kooten en J. Ariesen; J. v. Eijkelenburg en R. A. Diepeveen; J. ter Maaten en G. G. v. Engelenburg. Getrouwd: K. P. Huizinga en A. Vee- ninga A. v. Swieten en G. W. Sjoer W. C. Gijsbertsen en A. Bouman H. Wijna en W. de Ruiter J. v.d Brink jen C. M. Schuit J. v. Dalem en M. M. v. Polen H. W. Vermeulen en W. ide Gooijer L. L. Coïni en C. E. M. Koopman M. J. Versteeg en Z. J. M. v. Wijk J. Veldhuizen en A. Veldhui zen G. J. v.d. Hatert en J. de Bruin J. Vink en D. A. v. Dijk D. Ravenhorst en A. C. Bos. B. Outhuyse plannen op een leuke attentie van het Heils leger kunnen rekenen. Ook wordt er weer een kerstdienst in het Juliana- ziekenhuis gehouden. Alle patiënten en het verplegend personeel krijgen dan een kerstgave. „Van belang is echter, dat we vol- doede geld binnenkrijgen om al deze plannen te kunnen doen slagen. De cvollecte is op een wat ongunstig tijdstip, omdat deze te dicht bij de uitvoering van de plannen ligt. Ik moet daarom nu plannen maken, zonder zeker van de financiële mo gelijkheid tot uitvoering te zijn. De data veel uitvoering van de plannen zijn zelfs al vastgesteld: donderdag 21 december gaan we naar „Hei mersteijn" en maandag 18 decem- het bejaardenkerstfeest". De huis-aan-huis-collecte wordt ge houden in de week van 11 tot 16 de cember waarbij men gedurende de laatste twee dagen, namelijk vrij dag 15 en zaterdag 16 december de gift ook kwijt kan in de bekende kerstpotten, die weer op enkele pun ten in Veenendaal opgesteld zullen worden. Voor de rekeninghouders van de postgirodienst, die geen fol der gehad hebben, maar die toch willen inhaken: het gironummer is 43 87 34, t.n.v. Leger des Heils, KI. Katerstraat 57 te Veenendaal. ACHTERBERG De heer L. H. Wouda uit Wageningen hield gisteravond in de openbare school voor leden van de PJGU een inleiding over „De eiwitvoor ziening van de mens in de toekomst". Voornamelijk ging het betoog van de heer Wouda, die in het dagelijks leven dierenarts is, over wat hij noemde „kunstvlees". Een dergelijk verbruiksartikel, dat nu nog sprookjesachtig in de oren klinkt, zag hij voor 1965 als een realiteit, waarmee de veehouder terdege rekening zal moeten houden. Hij waarschuwde echter voor paniek, want hij zag niet in, dat dit per se het einde van de boerenstand zou gaan betekenen. Wel moet er steeds meer effi ciënt gewerkt worden op de boerderij om een redelijk resultaat te kunnen be halen. Om voora! een gevoel van grote on rust te vooi'Komen zocht de heer Wouda naar parallellen in de geschiedenis van natuur vervangende produkten. Hij vond al snel de bekende vervanging voor roomboter: de magarine, waarvan hij memoreerde dat deze was uitge vonden naar aanleiding van een prijs vraag die door keizer Napoleon III was uitgeschreven in de jaren zestig van de vorige eeuw, om een vervangings- produkt, dat even goed smeerbaar, lan ger houdbaar en goedkoper te vervaar digen was, dan de roomboter. „Nog steeds wordt er echter roomboter gege ten," aldus de heer Wouda, al zou mis schien de prijs van de roomboter nu wat hoger liggen, indien de margarine niet uitgevonden was. De chemici heb ben in de loop van de jaren kans gezien om dit produkt zover te volmaken, dat het vaak slechts met moeite van echte boter te onderscheiden is. Op een wat ander terrein, maar toch ook de land bouw in het algemeen rakend zien we dit bij de kunstvezels en de kunstrub ber." In de loop van de laatste jaren heeft de heer Wouda alle lectuur die hij vinden kon verzameld over de vorderin gen die er gemaakt zijn op het gebied van de vervaardiging van „kunstvlees" Dat hij een expert op dit gebied voor Nederland genoemd kan worden blijkt wel uit het feit, dat hij over dit onder werp reeds enkele lezingen heeft gehou den aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen. „Men ontdekte in Ameri ka, dat met Sojaschroot, het produkt dat overblijft, indien men uit de sojabo nen de olie geperst heeft en alle ande re waardevolle dingen er uit gehaald heeft, ondermeer bestanddelen voor de mengvoeders, tot eiwitten verwerken kon. Men zag kans om er „garens" van te spinnen en daarmee had men tevens de weefselstructuur van de spierbundels nagebootst. Men kan dit spul in Ameri ka vervaardigen voor een prijs, die on geveer op 65 pet. van de kostprijs van „gemiddeld" vlees ligt. In verhouding tot de „biefstuk", zoals die hier bekend is, komt men tot een nog voordeliger uitkomst. De Amerikanen zijn namelijk verzot op hun „steaks" een droger soort vlees, dan onze biefstuk," aldus de hee Wouda. Hij vertelde, dat degenen d het „kunstvlees", dat reeds in het st: dium van produktie is, geproefd hebbe over de smaak oordeelden van „goed" tot uitstekend". „Geur en smaak zijn nog de grootste moeilijkheden. De kleur heeft men aar dig in de hand, maar de smaak laat zich nog moeilijk regelen. Ik ben ervan overtuigd, dat ook dit opgelost zal wor den." Grote toepassingen zag de heer Wou da voor de ontwikkelingslanden, waar men veelal een groot tekort heeft aan dierlijke eiwitten. Bovendien is met de invoering van „kunstvlees" het bezwaar van de bewoner van India tegen het eten van rundvlees vervallen. Ook de vegetariër kan, daar het vlees uit plant aardige stoffen bereid is, onmogelijk bezwaren hebben. „Er zijn een aantal mogelijkheden voor de boer," aldus de heer Wouda. „misschien wordt het vleesverbruik er door gestimuleerd, zodat men op zon en feestdagen „echt" vlees eet en door de week „kunstvlees". Misschien is er voor echt vlees geen vraag meer, in dien het kunstvlees ingeburgerd is.maa dien het kunstvlees ingeburgerd is, ma dien het kunstvlees ingeburgerd is, maar het is ook mogelijk, dat de vraag naar echt vlees groter zal worden. „Een ding is zeker, de boer zal, indien hij de concurrentie tegen de industrie wil vol houden, nog efficiënter moeten gaan werken," zo besloot hij zijn toespraak. HENEN De gehouden openbare teling ten bate van het Astma- is een succes geworden. De tota- „pbrengst was f 2075,-. Hiervan .wam uit Rhenen-stad f1456.-, uit Eist f 491.- en uit Achterberg f 128.-.

De Vallei | 1967 | | pagina 3